forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Atentat na Trump-a, USA izbori i (ne)srodne teme
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 71

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 19:36:44  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
A "studiju" sam prestao da citam ovde:

"undocumented immigrants, contribute more to the Medicare program (mostly through payroll taxes) than Medicare pays for their health care,"

Ti ne mozes da contributujes nista ako si placen na crno. Ovo se odnosi na 1% tih koji su ilegalno ali ipak iz nekog razloga placaju porez (pominjao je kimba neku formu).

Ilegalci nisu placeni legalno, nisu na payrollu nikakvom pa ne mogu nista ni da doprinesu u sistem.

EDIT: dalje, ovo je snapshot. Oni su svi mladi pa nisu ni stigli da claimuju Medicare koji moze samo posle 65 godine da se uzme. Ilegalci su vecinom mladi muskarci, daleko su od 65. godine.... Mrzi me dalje da rasturam ovu "studiju".... matematicki i logicki je to NEMOGUCE.

EDIT 2: dalje, da bi bio eligible za Medicare moras 5 godina da placas porez. Ilegalac koji udje na 4 godine i placa pa izadje ili prestane da placa nije upotrebio nista a ubacio je u sistem 4 godine... tako da je za njega ROI sistema BESKONACAN.

Evo samo ova recenica jedna ima toliko nelogicnosti i sukoba sa realnoscu da nema smisla citati dalje...

Da i ne ulazim u to da ih zove "undocummented" a ne illegal... -- odmah se vidi bias.

Edited by - wintermute on 25/08/2024 19:43:49
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5861 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/08/2024 : 19:44:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Evo ti još. Ovdje se kaže da ilegalci plaćaju milijarde dolara poreza godišnje:

https://www.americanimmigrationcouncil.org/research/adding-billions-tax-dollars-paid-undocumented-immigrants

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 25/08/2024 19:44:24
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 19:50:40  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Hvala. Ali ovo je vec trolling. Ne zelim da istrazujem i pobijam ove "clanke". Tebi da nadjes clanak remotely iz BIH treba 10 sekundi google searcha a meni da ga pobijem mnogo minuta i trazenja moje americke dokumentacije i prebiranje po visedekadnom secanju i iskustvu realnog i pravog zivota ovde. A onda kada ga pobijem ti za 10 sekundi nadjes nov. To ne skalira.

Iste takve mogu da nadjem i ja. I sve moze da se "dokaze".

Napisao sam sto sam hteo u vezi ovoga i nadam se da je nekome sa strane bilo korisno. Jer ja sam pisao licna iskustva i kacio licne podatke.

A ti slobodno probaj da dodjes ovde kao ilegalac, da placas milijarde poreza i lecis se besplatno...

Edited by - wintermute on 25/08/2024 19:51:26
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5861 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/08/2024 : 19:58:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Osjećaj često vara. Začudio bi se koliko ljudi u BiH misli da nacionalističke stranke rade u njihovom interesu. Ljudi idoliziraju Čovića ili Dodika dok im oni kradu milijune. Isti obrazac ja prepoznajem kod Trumpa. Naloži ljude i onda im izvlači lovu. Kako drukčije objasniti ovakve pojave:



Ti si matematičar, ako ne možemo dokazati to što govoriš brojevima, čime onda možemo?

Zdravstvo u Americi najskuplje je na svijetu ne zbog ilegalaca nego jer je "for profit".

Ne znam jesi li primijetio ali uglavnom se trudim da linkovi koje stavljam budu iz kredibilnih izvora. Nije mi cilj trolati nego diskutirati.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 20:07:15  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Te Trump karte su debilizam naravno i porez na glupost.

Ali evo da probam da objasnim ovo ostalo sto pises i zasto ne ulazim u te "clanke" i zasto mislim da sve moze da se dokaze.

Kod dokaza postoje dve stvari:

1. Logika / algoritam / rezonovanje
2. Podaci nad kojima se radi dokazivanje

Tesko je prevariti nekoga u 1. 1+1=2 i to je to (osim u diskusiji mojoj sa kimbom he he)

Ali 2. je mnogo mnogo tesko imati korektno, tj u realnom zivotu nemoguce. A pogotovu ne kod broja ilegalnih imigranata.

TEOREMA: 50% ilegalnih imigranata placa porez.
DOKAZ: u podacima nalazimo da ilegalnih imigranata ima 100. Povezivanjem njihovog ITIN broja sa bazom uplata poreza vidimo da ih je 50 platilo neki porez. Zakljucujemo po logici da je procenat UKUPNO/NADJENO da 50% placa porez.

Sve cisto, zar ne?

Medjutim zaboravlja se da najveci broj ilegalaca uopste nije niti detektovan niti igde prijavljen. A kada koriste servise zabranjeno ih je pitati kakav im je status. U realnosti ilegalaca nema 100 nego ih ima 1000 o onda je 50/1000=5%... dakle u realnosti 5% placa porez a ne 50% kako smo "lepo" "dokazali" u "studiji.

Nadam se da sam bio matematicki jasan.

Slican problem ima i AI. Nad kojim podacima se radi trening? I zasto je AI biased i rasisticki? Algoritmi to sigurno nisu... (osim ako ih covek nije cackao sto Google i radi)
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 20:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva
Zdravstvo u Americi najskuplje je na svijetu ne zbog ilegalaca nego jer je "for profit".



Ima i toga, slazem se.

Ali je svakako skuplje nego sto treba biti zbog ilegalaca. To je matematicki jasno.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 20:21:29  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
A kao primer da sve moze da se dokaze statistikom evo npr ovo:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1120774/

Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5861 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/08/2024 : 20:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Da, ali ti tih 1000 ilegalaca baziraš na osjećaju.

U zadnjem članku koji sam naveo piše da svi (i to je točno) plaćaju porez prilikom kupovine bilo čega te porez na nekretnine, makar neizravno preko rente. To je minimum minimuma koji plaćaju, a vjerojatno plaćaju i više.

Sad, demokrati žele što više ilegalaca legalizirati i time bi plaćali sve poreze. Tebi se to rješenje ne sviđa jer ne želiš da njima bude lakše nego što je tebi bilo. Ilegalni imigranti u SAD nisu novotarija i usprkos svemu broj im samo raste. Očito se neće dogoditi velike deportacije jer su ekonomiji potrebni radnici. Mislim da je najbolje moguće rješenje svima onima koji nemaju kriminalni dosje i slično ponuditi način da dođu do državljanstva, ili barem do radne dozvole da mogu plaćati poreze.

Iskreno, ne vidim zašto si protiv toga, pogotovo kad Republikanci žele uvoziti samo visokoobrazovane kadrove, a takvi neće raditi ni na građevini ni u poljoprivredi.

Jedini razlog je nekakav inat jer si ti morao proći nešto što oni nisu, ali siguran sam da bi većina njih ušla u zemlju legalno da su ikako mogli.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5861 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/08/2024 : 20:41:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

A kao primer da sve moze da se dokaze statistikom evo npr ovo:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1120774/



A vidi, ovdje sve može biti točno, pa i sami kažu da pušači umiru puno mlađi od prosjeka :D

Ali ovo je studija naručena od proizvođača cigareta kojoj je cilj prikazati pušenje u što pozitivnijem svjetlu, pa kad već ubija, onda bar štedi novac :D

Ja sam, ponavljam, provjeravao stranice koje sam linkao i nisam postavljao ništa što nisam izguglao kao kredibilan izvor.


Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8123 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 25/08/2024 : 20:51:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
wintermute
ja ne znam kako nedokumentirani imigranti rade, kako ih plaćaju i koliko poreza plate
međutim, ako rade čak isključivo na crno, opet odrade za društvo koristan posao, jer najvjerojatnije rade poslove koje fina raja baš i ne radi rado, a na crno zarađenu plaću troše u americi, što onda utječe na porezne prihode kroz potrošnju i druge poreze onih koji su zaradili na njima
ja razumijem tvoju brigu za trošenje tvog poreza, i imaš potpuno pravo na tu brigu, ali ipak mislim da pretjeruješ


if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 20:59:56  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
> Da, ali ti tih 1000 ilegalaca baziraš na osjećaju.

Ja barem to ne krijem. Ovi sto rade studije tvrde da je to istina.

> U zadnjem članku koji sam naveo piše da svi (i to je točno) plaćaju
> porez prilikom kupovine bilo čega te porez na nekretnine,
> makar neizravno preko rente.
> To je minimum minimuma koji plaćaju, a vjerojatno plaćaju i više.

Procitao sam to. To je *trivijalno* tacno jer je tacno za celu populaciju a u ekonomiji se to inace zove "sunk cost" koga treba u ozbiljnim studijama ignorisati (common fallacy losih studija je da se ukljuci sunk cost u total cost i tako skew-uje statistika). Isto tako npr. piške, kake, jedu, jebu, disu i proizvode ugljen monoksid.

> Sad, demokrati žele što više ilegalaca legalizirati i time bi plaćali sve poreze.
> Tebi se to rješenje ne sviđa jer ne želiš da njima bude lakše nego što je tebi bilo.

Da, pisao sam o tome. To po meni nije fer prednost. Mozda se vremena menjaju i ja sam zaostao i sada je verovatno mozda bolje uci i ilegalno nego legalno ali eto to je moje misljenje. Ja sam ovde dosao posteno a levi sada kaznjavaju za to (i moju decu). Ali nema veze, idemo dalje... prezivecu i ovo. Nije meni ovde lose, samo mi je zao sto ne moze biti bolje. A moze ali levi ne daju.

> Ilegalni imigranti u SAD nisu novotarija i usprkos svemu broj im samo raste.
> Očito se neće dogoditi velike deportacije jer su ekonomiji potrebni radnici.
> Mislim da je najbolje moguće rješenje svima onima koji nemaju kriminalni dosje
> i slično ponuditi način da dođu do državljanstva, ili barem do radne dozvole
> da mogu plaćati poreze.

Meni se ovo ne svidja zato sto ce ti svi ljudi da glasaju za leve jer ne razumeju sistem i za bolje ne znaju i zato sto su ih oni pustili da prekrse zakon i amnestirali (ako to urade). Pisao sam o tome mnogo puta. A ako se ovo i uradi onda ce to biti presedan koji ce pozvati jos vise da ih dodje jer je to ohrabrivanje. Sistem nije dizajniran za tako nesto. Nije dizajniran da primi desetine miliona uglavnom neobrazovanih mladih ljudi koji vecinom ne dele kulturu i vrednosti vecine stanovnistva. I ja to vidim svakodnevno na terenu.

> Iskreno, ne vidim zašto si protiv toga, pogotovo kad Republikanci
> žele uvoziti samo visokoobrazovane kadrove, a takvi neće raditi
> ni na građevini ni u poljoprivredi.

Pa ako do sada ne vidis onda zaista iz nekog razloga ja to ne mogu da ti objasnim. Mozda ova (nadam se zadnja) poruka pomogne.

> Jedini razlog je nekakav inat jer si ti morao proći nešto što oni nisu,
> ali siguran sam da bi većina njih ušla u zemlju legalno da su ikako mogli.

Ne inat nego osecaj za pravdu i fer plej. Osecaj koji me je i doveo u ovu zemlju. Mozda to neko vidi kao inat? Apsolutno nema sanse da bi ti ljudi mogli da udju u zemlju jer americi njihov profil *za stalno* ne treba. Pogledaj ko moze legalno da podnese zahtev za ulaz. Visokoobrazovani, deficitarni i azilanti. Ovde oduvek postoje sezonske vize za fizicke i agrikultiralne radnike koje sluze za 90% ovih sto dolaze ali ih malo ko koristi jer je jeftinije zaposliti ilegalca. Gledao sam intervjue na YT sa ljudima koji zaposljavaju ovako legalno sezonce. Oni pizde jer placaju porez, pizde legalni sezonci jer imaju manja primanja i oni tek mrze ilegalce najvise, mnogo vise od mene koji sam indirektno pogodjen -- njih to bukvalno direktno pogadja (i njihove familije u maticnim zemljama za koje dolaze i rade tesko i posteno i legalno i oporezovano sezonski).

- - - - -

Cini mi se da sam zavrsio i pisanje na ovu sub-temu... vrtimo se u krug u smislu da ja kazem nesto iz licnog iskustva onda mi se odgovori clancima onda ja pobijem onda se odgovori filozofijom i onda na to ja moram da opet pobijam licnim iskustvom i na kraju se ustanovi da niko ne moze nista da dokaze jer na kraju krajeva ovo je sukob ideologija. Moja ideologija je egalitarian meritocracy + normalna familija + postovanje svih vazecih zakona zemlje u kojoj zivim. Ko je protiv ta tri stuba moje ideologije nece moci sa mnom da ima mnogo zajednickog niti cu to uspeti da mu dokazem a niti on meni.
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 21:03:47  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

wintermute
ja ne znam kako nedokumentirani imigranti rade, kako ih plaćaju i koliko poreza plate
međutim, ako rade čak isključivo na crno, opet odrade za društvo koristan posao, jer najvjerojatnije rade poslove koje fina raja baš i ne radi rado, a na crno zarađenu plaću troše u americi, što onda utječe na porezne prihode kroz potrošnju i druge poreze onih koji su zaradili na njima
ja razumijem tvoju brigu za trošenje tvog poreza, i imaš potpuno pravo na tu brigu, ali ipak mislim da pretjeruješ



Lep post, nemam nista da dodam niti oduzmem. Stavio si svoje misljenje i tu nema dokaza ili opovrgivanja.

Samo bih te uputio da pogledas u mom prethodnom postu sta sam napisao o sezonskim vizama.

Postoji vec resenje za te poslove koje "niko nece da radi".

Ali je izgleda danas mnogo lakse i isplativije ilegalno preci granicu i cekati da budes amnestiran.

Moguce je da preterujem tj. verovatno je sigurno tako. Treba da ignorisem to i zivim u svom bubble-u kao vecina oko mene. Ne znam zasto to ne mogu. Ja bih najvise voleo da mogu da se vratim na sebe od pre 15-20 godina kada me politika nije zanimala.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5861 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 25/08/2024 : 21:14:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

Moguce je da preterujem tj. verovatno je sigurno tako. Treba da ignorisem to i zivim u svom bubble-u kao vecina oko mene. Ne znam zasto to ne mogu. Ja bih najvise voleo da mogu da se vratim na sebe od pre 15-20 godina kada me politika nije zanimala.



Tad su ti djeca bila mlađa, sad se vjerojatno više brineš jer im želiš što bolju budućnost.

Da se razumijemo, mislim da si ti skroz korektan lik. Može se s tobom lijepo pričati, ne vrijeđaš i pokušavaš potkrijepiti to što govoriš. Osobno se trudim isto, samo što se eto oko dosta toga ne slažemo :D Nije smak svijeta.

Svima bi nam vjerojatno godilo da politika ponovno postane dosadna, ali bojim se da je taj vlak prošao. Show must go on.

Pozdrav do iduće sub-teme :D

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8123 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 25/08/2024 : 21:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
@ lwood

očekivati od psihopata da će donijeti mir je prilično naivno
sukob rusije i ukrajine nije počeo 2022. nego je tada samo krenula invazija, a počelo je 2014., odnosno godinama prije i trajalo je za sve 4 godine dok je trump-putin bromansa trajala - pa ne vidim da je sredio nešto
čovjek nahuška rulju na kongres, umalo linčovali njegovog potpredsjednika, pa zove u georgiju da mu pronađu 11780 glasova... i u takvog čovjeka ti imaš povjerenja da će donijeti mir u svijetu, a spreman je izazvati rat kod kuće

drugo, njegov odnos prema EU je bio i ostao takav da on nas smatra protivnicima, a ne saveznicima - prvenstveno trgovinski, a vojno mu se fućka za nas - to je dokazao u svom prvom mandatu, a u ragovoru s muskom je to i ponovio
citiram:
“I know the European Union very well. They take great advantage of the United States in trade, as you know,” Trump said in a conversation last week with Elon Musk, the owner of social platform X. “They’re not as tough as China, but they’re bad.”

u prvom dijelu mandata je poništavao trgovinske sporazume s eu, izašao iz klimatskog sporazuma, aktivno podrivao eu i podržavao brexit
podrivao je i nato, a što bi radio po tom pitanju, teško je pretpostaviti
ne vidim ništa dobro za nas ako ga kojim slučajem amerikanci ponovo izaberu - samo mogući kaos
jedina moguća pozitivna stvar je ovo što ti navodiš - da se eu okrene sama sebi i ojača se - što naravno, nije nimalo jednostavno i trebale bi godine i godine da se nešto u tromom sustavu promijeni



if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 21:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

quote:
Originally posted by wintermute

Moguce je da preterujem tj. verovatno je sigurno tako. Treba da ignorisem to i zivim u svom bubble-u kao vecina oko mene. Ne znam zasto to ne mogu. Ja bih najvise voleo da mogu da se vratim na sebe od pre 15-20 godina kada me politika nije zanimala.



Tad su ti djeca bila mlađa, sad se vjerojatno više brineš jer im želiš što bolju budućnost.

Da se razumijemo, mislim da si ti skroz korektan lik. Može se s tobom lijepo pričati, ne vrijeđaš i pokušavaš potkrijepiti to što govoriš. Osobno se trudim isto, samo što se eto oko dosta toga ne slažemo :D Nije smak svijeta.

Svima bi nam vjerojatno godilo da politika ponovno postane dosadna, ali bojim se da je taj vlak prošao. Show must go on.

Pozdrav do iduće sub-teme :D



quote:
Originally posted by Beva
Tad su ti djeca bila mlađa, sad se vjerojatno više brineš jer im želiš što bolju budućnost.



Jeste, toga sam se setio i sam pisao o tome ali zaboravih da opet pomenem.

100% si u pravu, da nemam decu ziveo bi u svom bubble-u.

Hvala za ostalo, svi branimo svoje pozicije kako znamo i umemo...
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 21:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
podrivao je i nato



Koliko se ja secam, davno je bilo, Trump je samo trazio da sve clanice NATO plate onoliko koliko im je bilo odredjeno nekim ugovorima a ne da se slepaju da ih USA brani o svom trosku? USA nije to nikad enforsovala a on je samo rekao da ce da pocne da enforsuje.

Uradio sam quick Google search i evo on nije promenio stav, i kao amerikanac koji placa porez pa time i americki udeo u NATO-u, ja mislim da je to sasvim OK.

(Ne pratim ovu pricu aktivno, neka me neko ispravi ili razjasni ako nije tako)

Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8123 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 25/08/2024 : 22:12:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by wintermute

quote:
Originally posted by ken2
podrivao je i nato



Koliko se ja secam, davno je bilo, Trump je samo trazio da sve clanice NATO plate onoliko koliko im je bilo odredjeno nekim ugovorima a ne da se slepaju da ih USA brani o svom trosku? USA nije to nikad enforsovala a on je samo rekao da ce da pocne da enforsuje.

Uradio sam quick Google search i evo on nije promenio stav, i kao amerikanac koji placa porez pa time i americki udeo u NATO-u, ja mislim da je to sasvim OK.

(Ne pratim ovu pricu aktivno, neka me neko ispravi ili razjasni ako nije tako)





a šta je to nego podrivanje saveza
govorit kako amerika neće braniti europu i pustit će putina da radi što ga je volja - ako ne plate
rješavaju li se problemi u savezu na ovaj način
da vođa najveće članice ponižava ostale i prijeti izlaskom
kakve zaključke iz toga mogu izvlačiti rusi

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 22:27:16  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2
a šta je to nego podrivanje saveza
govorit kako amerika neće braniti europu i pustit će putina da radi što ga je volja - ako ne plate
rješavaju li se problemi u savezu na ovaj način
da vođa najveće članice ponižava ostale i prijeti izlaskom
kakve zaključke iz toga mogu izvlačiti rusi



Kene, u istom smo savezu.

Plati punu clanarinu, nemoj da te ja branim od Putina za dzabe
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8123 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 25/08/2024 : 22:37:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ne radi se o članarini, nego o postotku izdvajanja za vojsku - poželjnih 2% gdp
naravno, trump se hvali kako su nakon njegovih prijetnji svi 'platili', ali to baš i nije bilo tako
trump laže? - ništa čudno
2021. je samo 6 članica imalo izdvajanje od min 2%, a sada ih je 23 od 32 članice
u biti ih je ruska invazija natjerala da povećaju vojne budžete
da ne spominjem da su u međuvremenu finska i švedska postale članice
dakle, savez se ojačao pod bidenovom administracijom, ali više kao posljedica putinove agresije

https://www.atlanticcouncil.org/blogs/econographics/whos-at-2-percent-look-how-nato-allies-have-increased-their-defense-spending-since-russias-invasion-of-ukraine/

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 22:45:43  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
OK, u redu.

Mene u principu peripetije oko NATO-a mnogo manje zanimaju, nista ne pratim jer mi manje utice na zivot.

Vise sam da USA obrati paznju na kvalitet zivota svojih drzavljana koji placaju porez i njihove dece a manje da bude policajac po svetu.

Vama je to verovatno mnogo vise interesantno jer ste nedavno usli, ovde se NATO podrazumeva vec 75 godina...
Go to Top of Page

matori paraliticar
Senior Member



1816 Posts

Member since 23/12/2022

Posted - 25/08/2024 : 22:53:58  Show Profile Show Extended Profile  Send matori paraliticar a Private Message  Reply with Quote
Ne znam koliko Trump zeli da podrzi opstanak
NATO-a.. mada bilo bi cudno da skroz digne ruke od njega

malo mi delujes opsednut "drzavljanima koji placaju porez".. zivoti onih koji ne placaju porez nije isto vredan?

Molim te da mi ne zatrpavas inbox idiotskim porukama.

Edited by - matori paraliticar on 25/08/2024 22:54:25
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 23:18:48  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by matori paraliticar
zivoti onih koji ne placaju porez nije isto vredan?



Nisam nigde ni pomenuo koliko je ciji zivot vredan.

Ono sto sam mnogo puta pomenuo je da ako neko radi ilegalnu utaju poreza onda treba da odgovara pred zakonom.

A ko ne zeli da placa porez moze da vrati drzavljanstvo i da se iseli. Niko mu to ne brani.

USA je klub za koji postoji clanarina. Ko ne placa clanarinu ne treba da bude clan.

EDIT: NATO je isto klub za koga postoji implicitna clanarina.

Edited by - wintermute on 25/08/2024 23:19:58
Go to Top of Page

wintermute
Senior Member



USA
1132 Posts

Member since 15/10/2023

Posted - 25/08/2024 : 23:27:51  Show Profile Show Extended Profile  Send wintermute a Private Message  Reply with Quote
Nego evo bas sad u nekom grupnom chatu sa drugovima (amerima) jedan kaze:

"One party is being controlled by its voters while the other party's voters are being controlled by their party."

Ne znam da li je to ukrao odnekud ali mi se jako svidelo i kompatibilno je sa mojim observacijama o kojima sam (mnogo ranije) pisao na ovoj temi.

Na svakome je da zakljuci koja je koja partija

Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
47024 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 26/08/2024 : 07:23:00  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ken2

@ lwood

očekivati od psihopata da će donijeti mir je prilično naivno
sukob rusije i ukrajine nije počeo 2022. nego je tada samo krenula invazija, a počelo je 2014., odnosno godinama prije i trajalo je za sve 4 godine dok je trump-putin bromansa trajala - pa ne vidim da je sredio nešto
čovjek nahuška rulju na kongres, umalo linčovali njegovog potpredsjednika, pa zove u georgiju da mu pronađu 11780 glasova... i u takvog čovjeka ti imaš povjerenja da će donijeti mir u svijetu, a spreman je izazvati rat kod kuće

drugo, njegov odnos prema EU je bio i ostao takav da on nas smatra protivnicima, a ne saveznicima - prvenstveno trgovinski, a vojno mu se fućka za nas - to je dokazao u svom prvom mandatu, a u ragovoru s muskom je to i ponovio
citiram:
“I know the European Union very well. They take great advantage of the United States in trade, as you know,” Trump said in a conversation last week with Elon Musk, the owner of social platform X. “They’re not as tough as China, but they’re bad.”

u prvom dijelu mandata je poništavao trgovinske sporazume s eu, izašao iz klimatskog sporazuma, aktivno podrivao eu i podržavao brexit
podrivao je i nato, a što bi radio po tom pitanju, teško je pretpostaviti
ne vidim ništa dobro za nas ako ga kojim slučajem amerikanci ponovo izaberu - samo mogući kaos
jedina moguća pozitivna stvar je ovo što ti navodiš - da se eu okrene sama sebi i ojača se - što naravno, nije nimalo jednostavno i trebale bi godine i godine da se nešto u tromom sustavu promijeni






"Samo je krenula invazija" kazes?
A koliko je novaca ulupano u Ukrajinu od 2014.do 2021. ?
A koliko od 2022.do sada?
Skladista municije su presusila.

Eu se MORA okrenit sama sebi i sta prije to ucini bolje za nju.
Jerbo ovo su joj zadnji trenuci za neki radikalniji zaokret .
Sta prije prekinu s hipi fantazijama to bolje za sve nas.

depresivni iskompleksirani primitivac i nadrkana budala kojeg financira stari i koji sa skoro 50 godina nema ni žene ni posla.Pa naravno da je ljut na sve, a narocito na one koji su uspješni.
Jbga Lwoode nisam ti ja kriv kaj nisi uspio u životu
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8123 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 26/08/2024 : 11:28:13  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Treba li Europi američki rat koji je gospodarski uništava dok Amer kupi kajmak?



na koji način amer kupi kajmak?
pretpostavljam na što misliš, ali ipak mi objasni
jer tvoj favorit, mirotvorac, tvrdi da amerika nikad nije bila ekonomski lošija, da se pretvara u zemlju trećeg svijeta, da baca pare na ukrajinu i da im je prije 4 godina cvetalo cveće
nije valjda da laže?

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 71 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000