forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Glazba
 Najave koncerata - Hrvatska
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 35

ivanl
Advanced Member



Croatia
15748 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/08/2024 : 11:04:36  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
JESUS AND MARY CHAIN
28. kolovoza 2024.
Tvornica, Zagreb

Tesko je naci prave rijeci kad ti se dogodi ovakav koncert kojima bi trebalo opisati atmosferu ovog dogadaja, ovog trenutka i pretpostavljam jednokratnog bljeska u zivotima onih koji su se natiskali u potpuno rasprodanoj Tvornici kulture.

Dakle pokusat cu objektivno ostaviti svoje misli o ovom koncertu ovdje iako je ovo nesto najbolje sto mi se glazbeno-koncertno dogodilo ikad u zivotu, a bogme bez lazne skromnosti vidio sam i cuo uzivo sad vec podosta toga.

Legende alternativne scene sad vec 40 godina, braca, Jim i William Reid sa ostatkom druzine u bendu u svom prvom nastupu u Hrvatskoj, u Zagrebu nisu dosli ni trenutka prekasno!

Naprotiv, dosli su na 'krilima' izvrsnog ovogodisnjeg povratnickog albuma Glasgow Eyes, koji je tako pazljivo i sofisticirano uraden da moze stati mirne duse uz grandiozne im albume; Psychocandy, Darklands, Automatic pa i Honey's Dead. Ali i uz Barbed Wire Kises i Stoned And Detroned, pa i ostale jer su sa svakim postizali nevjerovatne uspjehe i kreirali pravce te zvukovlje popularne glazbe.

Ovi istinski genijalci, pioniri alternative sa svakim su svojim uratkom imali itekako sto kazati i svaki je ostavio traga u povijesti Rocka. Definitivno. I Jesus and Mary Chain je jedan od najvaznijih bendova ikad, o tome nemam ni rijeci vise nadodati, a u Zagrebu ih eto docekasmo kad se vise uopce nisam nadao da cu ih vidjeti za svog zivota.

No snovi se ostvaruju i uvjerio sam se u to visekratno. Jos jednom i ove prosle srijede, nekidan. Tocnije, alkarskim rijecnikom; U sridu!

Dakle, JAMC premijerno u RH i kako rekoh ni sekundice prekasno!

To dakako vise nisu oni eksplozivni mladici sa pocetka price iz daleke 1984 i njihovog prvog koncerta. To nisu oni alternativci puni snage sa albuma prvjenca i puni bijesa sa albuma Automatic za kojeg se kao jucer sjecam kako ga iz Jugotona nosim kuci i vrtim, vrtim, vrtim te davne 1989e a Blues From a Gun me ubija i ubija i ubija.

Braca Reid vise ne razbijaju gitare po pozornici. Vise ne odlaze naprasno nakon 30 ili 40 minuta uvrnute svirke u nekom svom filmu i buntu kako su cesto radili u proslosti.

Nisu vise ti mladici, nismo bogme ni mi.

Oni su danas ljudi i u prvom redu glazbenici svjesni svog rada, svoje misije, i sto je najvaznije svoje ostavstine.

U tom kontekstu i u tom modu svijetlo dana ugledao je izvrsni Glasgow Eyes, friski im album te je krenula slavljenicka turneja za 40 godina lika i djela, popracena i detaljnom monografijom.

To ni trenutka prekasno, njihovo prvo ukazanje zagrebackoj i inoj publici u natrpanoj i prevrucoj Tvornici kao u kutiji sardine Ili bolje reci kao u kaseti liganja jer kolicina skliskog i masnog znoja na meni i tjelima ljudi oko mene je neopisiva, nije izgubilo ni sekvencu vrijednosti njihovih svirki proslih vremena. Mozda bi izraz; kaseta frisko uhvacenih liganja na 'peskafondo' bila najbolja moguca, ako ste tu sliku ikad vidjeli i dozivjeli, jer tako smo svi mi unutra izgledali... Bilo bi vam jasno, da ste lignje vadili na mulu/mosticu kraj pumpe iza Korcule,(recimo), izmedu ostih 'pošta'.

Kisik sam uzimao od susjeda lijevo a izdisao ugljicni monoksid onom desno, pa on trecem, ovaj cetvrtom i tako ukrug sat i pol paklene svirke. (Sto lignje, jbg. nisu mogle jednom izvucene na suvo)

A tako je nesto i izgledao koncert, ogoljeni i ostavljeni 'na suvo'!

Predgrupu nisam odgledao, htio sam vidjeti alternativne Rijecane Black Room, a opet i nisam htio da mi niko i nista ne poremeti svetost trenutka prvog izlaska na scenu Is'sa i Divice kako smo u mladosti tepali ovom bendu.

Dugogodisnji sam im fan, kao uostalom i cijela moja ekipa. Pratimo im albume redovno od momenta kad bi izisli. U doba kad sam bio najludi, neprikosnoveni, ubjedeni i nedokazivo samosvjesan Heavy Metalac,(kakav sam i danas;), kad sam vrtio noc-dan, doslovno; Judas, Saxon, Accept, Motorhead, Dia... ja sam redovno pustao JAMC.

Kad su svi krenuli u Grunge avanturu doslovno se sopajuci Nirvanom, Soundgardenom, Alice in Chain i Smashing Pumpkinsom ja sam upirao po JAMCu, cak i vise!

Kad je bilo ono prijelazno razdoblje iz osamdesetih u devedesete na celu sa Duran Duran, (spomenimo samo njih) i ostalom ekipom ja sam picio JAMC. Dapace, iako je to tad razdoblje bulo 'sminkersko', danas kad ga gledam kao izvrsno i plodno.

I napokon kad sam shvatio kakva su remek djela dali onomad alternativci Joy Division, Sistersi, Cure, Bauhaus, Mission i ostali, JAMC su mi nekako bili najdrazi i najvazniji.

I pod tim zivotnim postulatima, u toj vjeri i zelji, sa tom idejom i misaonom vodiljom stizem im na premijeru u kljucalu Tvornicu.

I san se ostvaruje. Ni sekunde prekasno u mom zivotu.

Od otvaranja sa novom pjesmom Jamcod, preko druge Head On za koju ce valjda ljudi napokon nauciti da nije obrada Pixiesa vec ju je Black Francis posudio od JAMC, preko trece Happy When It Rains i svake slijedece ne mogu vjerovati da nam uistinu, uzivo sviraju Jesus And Mary Chain!!!

Braca Reid i ostatak su tek neka pozadinska dalja slika u mracnom, tamnom okviru pozornice tek nasumce i rijetko prosarani reflektorima zagasitih boja. Zutom, crvenom, zelenom, pink i bijelom. Tek sporadicno. Oni su siluete u mraku. Ne vidis ih dobro jer nije ni bitno...

Ono sto isporucuju, taj zvuk, ta svijetlost glazbe je nesto, zaista posebno i drugacije. Ta kontrolirana buka i bolje kazati kontrolirana kolicina struje i distorzije u datim trenutcima gornje amplitude ili u toplim i tisim, rekao bi lirskim i mekanijim trenutcima donje amplitude je rijetko videna koncertna situacija. I ako ne dodu ponovo, vjerovatno i zavrsena prica i nikad vise videna...

Glazbenici na pozornici tek su statisti u mraku i koncertna aktivnost svedena je na minimum da ne 'ukrade' ni momenta ovog epskog zvuka koji je protresao Tvornicu iz temelja. To sto smo dobili u Subicevoj, tu jedinstvenu zvucnu sliku, uvjeren sam neponovljivo je i drugi to ne mogu odsvirati. A i ako 'ubodu' svaki takt, ton i riff atmosferu nece. Neponovljiva je to koncertna prica!

Cak 5 novih pjesama sa recentnog albuma vjesto ukomponirana u bar po jednu pjesmu sa svih ostalih albuma i strateski razmjestenih cine set listu nezaboravnom.

Vec sam kazao novi im je album izvrstan i ne libe ga se predociti kroz cak cetvrtinu koncerta na ustrb mozda nekih jacih proslih stvari. (Recimo, mog favorita; Coast to Coast)

Koncert je prosao brzo, freneticno, meni se cini da se nisam ni osvrnuo, ali sve najbolje, i inace kratko traje a ovo se cinilo kao bljesak munje. Sjajan, cist, jak i tek momentalan. Kratkotrajan bljesak. Jednokratan i neocekivan.

Mozda je tako i bolje. Ovo cemo svi mi iz Tvornice te veceri ljubomorno cuvati kao najvece blago.

I kako samo uopce drugima to opisati...

Nikako, valjda.

Vi koji niste bili a mislim da znate o cemu pricam zbilja mozete zaliti. Ovakvo sto je valjda jednom u zivotu!

Na vrhu potencijalnih mi koncerata za prvo mjesto vec je velika guzva ali ovaj je nastup najveci kandidat.

Jednostavno vam ne mogu to sve predociti i opisati...mogao bi jos ovdje slagati i graditi fraze ali necu, i ovako je vec puno. Meni je ovo bilo hodocasce i uspomenu koju nosim s njega vise mi nitko i nista ne moze ukrasti. Nosim ovo s veseljem u sebi do kraja zivota.

Tri highlighta meni su 'izbijanje iz postola' sa Blues From A Gun, I Hate Rock'n' Roll i Reverence. Nevidena distorzija i panika mozga strateski smjestena na pocetak, sredinu i grande finale nastupa.

Koncert sezone, godine i desetljeca, te kako rekoh; ni caska s zakasnjenjem! Eto sto je...

Los cukar na fritulama!

Edited by - ivanl on 31/08/2024 17:25:12
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4931 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 31/08/2024 : 16:37:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Bio i ja. Bilo je neloše.
Go to Top of Page

Biroa
New Member



Croatia
191 Posts

Member since 28/12/2020

Posted - 01/09/2024 : 01:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Biroa a Private Message  Reply with Quote
To mi je baš žao što nisam mogao pogledati i poslušati uživo. JAMC su sjajan bend. Ivanl, odličan report!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15748 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/09/2024 : 06:45:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
EINSTÜRZENDE NEUBAUTEN
07. rujan 2024.
Tvornica, Zagreb

Evo ga!

Jos jedan bend iz redova teskog alternativizma. Dapace, cak pioniri Industrial eksperimentalne glazbe, napokon mi dolaze na red da ih odgledam/odslusam. Cak jako blizu jedno drugom u Zagrebu sam u dvije godine ubiljezio nastupe Swansa, Godspeed You! Black Emperior i sinoc Einstürzende Neubautena, koji su bas bliski jedno drugom po kolicini koncertnog 'ludila' i slobodno mogu reci; glazbenog arta.

Iako su Gira, Efrim i Blixa, vodeci i
najistakaknutiji clanovi navedenih bendova posve razliciti tipovi, ne mogu se othrvati misli da bi fantasticno funkcionirali na nekom zajednickom projektu.

Toliko mi imaju slicnosti u tome sto rade i kako to izvode.

Da. U malo vremena u Zagrebu sam bio svjedok totalno nekonvecionalnim svirkama, barem glazbenog 'ludila', sto se mene tice i posve je tesko predociti pisanom rijecju tu atmosferu i emociju zvuka sa pozornice, koju navedeni bendovi isporucuju. No eto, potrudio sam se, bolje kazati; usudio sam se s opisima nastupa Amera i Kanadana, pa cu pokusati to uraditi i s Njemcima, frisko odgledanim od sinoc.

Odavno sam vec htio vidjeti Blixu Bargelda uzivo, tog nekoc vrlo bliskog suradnika Nick Cavea, ali uvijek je nesto drugo bilo na programu, i evo, tek sad je dosao na red, nakon 40 i nesto godina rada sa maticnom grupom.

'Rusitelji novih zgrada'!

Ha! Kako to zvuci doslovno prevedeno na hrvatski!

Ali tako i jest.

Ovi Nijemci, dugogodisnji pratitelji Blixe, basist, (izmedu svega ostaloga), Hacke i udaraljkas i izumitelj instrumenata, N.U. Unruh sa ostatkom koncertnog drustva, isporucuju jedinstvenu glazbeno-osjetilnu senzaciju.

Vec samo i zbog toga sto koriste gomilu otpada koju pretvaraju u proizvodace zvuka na svojim koncertima, a ne samo zbog avangarde koju odavno predstavljaju i cije su nositelji cetiri desetljeca u povijesti svjetske glazbe.

Bas, osjetilna senzacija!

Netko tko ih dugo prati, ali ih vidi prvi put uzivo, poput mene, ocekivao bi vise kakofonije, zvucnog 'nereda', i neuravnotezenog zvukovlja od praznih kanistara, bacvi, opruga, lata i limova, komada metala, poluga i par nedefiniranih vrtecih strojeva s elektromotorima koji se obrcu a pomocu podrazaja metlica i palica proizvode zvuk.

No naprotiv, kolicina kaoticnih nota svedena je na minimum, a svi ovi dodaci konvecionalnoj gitari i basu te bubnju sklepanom od sveg gore navedenog, daju jedan knstantan suptilan glazbeni izricaj, a bogme i dozivljaj.

Bas je ustvari najcvrsci i rijetko cete ga i cuti ovako jasnog i izoliranog kod konvecionalnih, 'regularnih' bendova jer je uvijek zagusen strujom gitare i lupom bubnja. Ovdje je bas ugodna njegova linija, to jest konstantnost u skoro svim pjesmama.

Gitarist je 'najslabija' karika. Povremeni upleti to jest uleti s tihim, vrlo slabim akordima, liseni iole neke jednostavije solaze tek su vrlo tiha pozadina. Smijesno mi je bilo vidjeti da bas gitarist svako malo okrece listove s notama iako proizvedi tek pokoji akord. Doduse odsvirao je i malo usnu harmoniku.

Bilo je tu i cijevi kroz koje se pistoljem spojenim na kompresor upuhuje zrak do druge strane gdje su mikrofoni.

Pa plasticnog otpada spojenog u krug kojeg se tim istim pistoljem na zrak vrti a udara palicom.

I jos meni nekoliko nedefiniranih predmeta koji su "pjevali' a sve skupa zacudujuce suptilno tece i pravi prave melodije. Ocaravajuce pace.

Kazem, skroz neocekivano. Jako, jako ugodan koncert i od onih rijetkih koji po meni zahtjevaju sjedenje, a ne pracenje s nogu. Tvornica je toga danas u ovo vrijeme, lisena, a negdasnja straznja stepenasta tribina odavno vec ne postoji. Sto je velika steta, a sinoc je bas posebno to doslo do izrazaja. Bilo bi se bas ugodno opustiti i prepustiti njihovom zvukovlju sjedeci.

Inace zvuk perfektan. Jos jednom ponavljam, na cemu li su sve svirali, iznenadujuce.

Blixa pjeva malo na engleskom, puno na njemackom i sad ja ne znam uopce o cemu on govori jer baratam sa samo par njemackih fraza iz Yu partizanskih filmova. Mogao bi pjevati da je izmet psa na ulici veci od onog od macke, ja to ne bi znao, ali glas mu je ugodan. Vrlo rijetko ga dize u domenu pravog pjevanja, vise su to njegovi monolozi i recitali ali jako ugodni. Cak taj Njemacki jezik bas daje dozu tajanstvenosti koja se ljubi sa tihim ali postojanim skladbama.

18 pjesama u tocno dva sata nastupa postena je svirka.

A eto, ucestvovao sam opet na neki nacin u set listi, dogodilo se. Naime po pocetku ove Alien Pop turneje izbacili sz Redukt, meni jako dragu stvar i kad su izisli na bis neki su dobacivali iz publike naslove njihovih favoriziranih pjesama, ali Blixa nije reagirao. I tako u jednom tihom momentu a bio sam na tribini deset metara ravno od njega, viknem mu ja singen und spielen; Redukt! Toliko njemackog znam, i Blixa se malo unezvjeri i odmahne par puta glavom kao; nein, nein...ali na zadnjoj pjesmi, na drugom bisu vrati se i pocnu svirati; Redukt!

Mislim si, kako sam eto ja zasluzan sto je vratio tu pjesmu na set listu, a ostaje da se vidi da li ce to biti samo iznimka za Zagreb, jer u Postdamu, Becu i Minhenu u danima prije nisu je svirali.

Tvornica opet puna do cepa i potpuno rasprodana. Vruca i sparna do bola. Znoj se cijedio s nas u potocima.

Gemist poskupio s 5 na 5 ipo Eura. Cisti bezobrazluk!

I zacudujuce, potpuni nedostatak mechandisea. Nista. Bio bi bas kupio majicu da sam mogao, da me podsjeca koliko je koncert bio drugaciji od drugih.

Jako zanimljivo i ugodno provedeno vrijeme. Bili su vec u nas i ako ponovo dodu a svijet oko nas bude jos uvijek isti, otici cu ponovo ih dozivjeti. Zavrijedili su.

Kako vec rekoh iznenadujuce suptilna, koherentna i logicna glazba kad pogledas samo na cemu su je stvarali...

Odlicno je bilo biti sinoc u Tvornici. Mozda cak i kao dio nekog masovnog glazbenog eksperimenta. Ali niposto nesuvislog i suludog kako sam ja iskreno uzivo ocekivao od njih na pocetku.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15748 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/09/2024 : 16:59:42  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Ballbreakers
07 na 08 listopada 2024.
Hard Place, Zagreb

Dobro sam dvojio da li da netom usi 'zacepljene' Einsturzende Neubaitenom pokusam 'odcepiti' tribute to AC/DC bendom, po izlasku iz Tvornice a na nagovor nasega Vike.

(Jbg. Viku ne poznajete ali evo ja vam se kunem da nitko nikad nije posjetio koncerata vise od njega. Pa niti moja malenkost. 'Problem' je samo u tome sto on s istim zarom ide na Ivu Pogorelica kao recimo na Springsteenov koncert u Australiju. S istim odusevljenjem ide na operu u Bec kao na koncert Rammsteina. I tako bi vam mogao nabrajati unedogled, ne bi bilo dovoljno mjesta na poduzoj roli papira)

Evo Vika, jbg dobio si svoj pasus u mojim recenzijicama. Zivija! ;)

Dakle, uskocili smo u taxi i u cas posla bili kod Piste, aman-taman na prvoj pjesmi ovog jako cijenjenog zagrebackog cover benda o kojem sam cuo samo superlative. Kazao sam si; ma ajde, idem. Taman sam i nedavno, relativno frisko odradio recentnu 'ACe' turneju, pa da vidim i te hvaljene obozavatelje australskih rock legendi.

Malo me iznenadio, nakon sto sam uzeo politarski gemist, pogled na pedesetinestogodisnjaka s gitarom, u flanelskom crvenom odjelcetu i kratkim hlacama. No promislih, jebemu kad moze Angus sa 70 moze i ovaj turbo obozavatelj sa 50 i nesto. Ali, nakon te groteske, pri prvim rifovima nije mi vise glava stala lelujati u sporom i pravilnom ritmu naprijed natrag.

Ovi 'momci' u najboljim godinama davolski doslijedno skidaju A Ce. Ono, bas dosljedno. Naslo se tu mjesta u slijedecih punih dva sata za sve faze legendarnog benda iz daleke Australije.

Masa hitova iz zadnjih godina benda, preko Back in Black, Johnsonove faze pa sve do dragulja prvih albuma Bona Scotta.

Sve su skinuli. I dirty dancing, striptiz, ritmove, baseve, solaze... do nabrijanog, glasnog i tvrdog 'ravnjaka' bubnja, prosaranog tu i tamo udarcem u cinele.

Stvarno su zabavni. I dobri uistinu. (I imaju autorske pjesme koje opet zvuce kao punokrvni ACe)

Vokal nevjerovatno dobro zvuci. Skrika i visoki tonovi skoro kao Brianovi. Bas su se potrudili i vidi se da je to dugogodisnje drilanje, vjezbanje i obozavanje.

Nicim izazvan, samo tako odlican nastavak veceri, za koju nisam ni planirao da je odradim do duboko u noc. Htio sam se negdje umiriti i razmisljati o njemackim progresivcima ali odnjelo me 'na stranu'.

I neka, bas sam se dobro izbengao i popio omanju demizanu Grasevine s Jamnickom.

Vecer u kojoj sam ugrabio totalno dva razlicita, u korijenu postavki drugacija koncerta, ni u jednom dijelu nije bila nista drugo do radost i uzivanje.

I znate sto, ni u jednom mi trenutku Ballbreakersi nisu 'unistili' Blixin koncert. Dapace, 'Herr Flick', mi je bio jos dojmljiviji likom i djelom koliko god Purgeri dobro przili i odrzavali plam Rock And Roll pionira sa down under kontinenta.

Simpaticni fanovi 'A-Ce-a', koji sviraju u svojim majicama (loud and proud since '08, sto je baza Kostura), s munjom na prsima, ni na koji nacin nisu mi pokvarili ugodaj i dozivljaj jednog od najneobicnijih koncerata koje sam ikad odslusao.

Njemci su ipak klasa sami za sebe i jos ce me dugo ova luda pamet drzati zaokupljenog mislima o njihovoj glazbi, i kako do nje dolaze...

I tako; do nekog drugog puta, Ballbreakersi!

It's a Long Way to the Top, if You Wanna Rock'n'Roll !!!

Los cukar na fritulama!

Edited by - ivanl on 11/09/2024 22:42:25
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10195 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 11/09/2024 : 19:38:26  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl



It's a Long Way to the Top, if You Wanna Rock'n'Roll !!!



Nacrtano prije uru vrimena.
[/url]

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 11/09/2024 19:38:52
Go to Top of Page
Page: of 35 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000