forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

VLADA 96
Starting Member



Serbia
83 Posts

Member since 04/07/2012

Posted - 14/02/2015 : 20:19:56  Show Profile Show Extended Profile  Send VLADA 96 a Private Message  Reply with Quote
Dakle ovako, glavni lik ovog dela je jedan neimenovani sanjar. To je osoba koja ne zivi u realnom svetu, nema prijatelja, sa zenama gotovo da nije imao nikakvih kontakta. Citav njegov svet je jedna imaginacija. Medjutim, susret sa jednom devojkom menja sve. On shvata svu bedu svog zivota i da su njegove najbolje godine protracene.

Devojka koju je upoznao se zove Nastenjka. Ni ona nije mnogo bolja od njega, to je devojka koja svoj zivot provodi privezana uz babinu suknju. Ali bukvalno! Nastenjkini roditelji su umrli jos dok je ona bila devojcica i o njoj je brigu preuzela njena slepa baba. Zbog jednog sitnog prestupa (ne navodi se kog) ona je odlucila da je jednom ciodom priveze za svoju suknju.

Posvetio bih ovom prilikom malo paznje liku babe koji se pojavljuje u ovom i u jos nekim delima Dostojevskog (npr. "Zlocin i kazna"). Deluje mi da u svojim delima Dostojevski koristi lik babe kao simbol neke pasivnosti i nazadnosti koja sputava mlade. U "Belim nocima" to mi deluje bas ocito: slepa starica sputava mladu devojku na samom pocetku njenog zivotnog puta, bas onda kada ona treba da bude najaktivnija, da zivi svoj zivot. I sto je zanimljivo, i u "Belim nocima" i u "Zlocinu i kazni" su babe osobe koje poseduju bogatstvo, dok su mladi siromasni. Do duse ova baba vise nije bogata kao nekada.

Elem, sto se tice Nastenjke, ona je za razliku od glavnog lika u svom zivotu imala jednu veliku ljubav. Taj mladic u kojeg se zaljubila je morao na nekih godinu dana da ode u Moskvu ali joj je obecao da ce se, kada se taj njegov posao zavrsi, vratiti i ozeniti njome. Tih godinu dana se navrsilo otprilike u tom periodu kada se Nastenjka upoznala sa glavnim likom. Tu pocinje onaj pateticni deo oko pisama i svega toga. Nikako mi ne ide u glavu zasto je glavni lik zeleo da spoji njih dvoje umesto da se on sam malo angazuje oko Nastenjke, da se ozeni njome i izbavi iz tog svog laznog sveta. Uglavnom, ovaj Nastenjkin momak nesto nije odgovarao na ta pisma i tek je tada glavni lik shvatio sta treba da radi. Ali bilo je prekasno. Nastenjkin momak se ipak pojavio. Na samom kraju, sanjar je uvideo sta ce mu ostati od njegovih snova:

"Ne znam zasto, odjednom mi se ucinilo da je moja soba ostarjela isto onako kao i starica. Zidovi i pod olinjeli, sve se natmurilo; paucine se stvorilo jos vise. Ne znam zasto, kada sam pogledao na prozor, ucinilo mi se da je i kuca preko puta takodjer prestarjela i stmurila se, da se stukatura na stupovima, odlupila i osula, da su karnise pocrnjele i raspucale se, a zidovi, jarke tamne boje, ispjegali se.
Ili je suncana zraka iznenada provirila kroz oblake te se opet sakrila pod kisni oblak i sve mi se opet pred ocima stmurilo; ili je mozda tako ruzno i tuzno trenula preda mnom cijela perspektiva moje buducnosti, te sam ugledao sebe onakva kakav sam danas, upravo nakon petnaest godina, prestario, u toj istoj sobi, isto tako samotan..."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 15/02/2015 : 16:28:16  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Bravo, izvrstan tekst

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 16/02/2015 : 15:31:25  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Erih Koš:SNEG I LED

Iako postapokaliptične knjige ne brojim pod SF, rado ih čitam i moram reći da u mnogima od njih ima izvrsnih ideja. Možda i najbolje od njih, Dan Trifida i Ja sam legenda, objavljene su i kod nas u ediciji Kentaur (inače ako niste znali, postoji i strip verzija knjige Ja sam legenda)a osim njih tu su se još našle i Potopljeni svet, Smrt trave te knjiga srpskog pisca Eriha Hoša - Sneg i led. Ovdje bih se prvo dotakao jedne stvari koja nije direktno vezana za knjigu - naslovnice. Milić od Mačve je dobar slikar ali stavljanje nekoliko njegovih radova na naslovnice definitivno ne odgovara ovoj SF biblioteci te moram reći da iako izrazito cijenim Kentaur biblioteku, jedina stvar gdje su mogli puno bolje je upravo odabir naslovnica. Nije to loše ali moglo je i puno bolje.
Eriha Koša, osim ove knjige, nisam čitao tako da ova knjiga ostaje moj jedini susret sa njim. Pročitao sam je, naravno već puno ranije ali rekoh hajde da malo obnovim gradivo - vani je snijeg, ima i leda, pa kad već imam takvo okruženje, red je da pročitam i knjigu s tom tematikom.
Iako u knjizi ima nekoliko dobrih ideja kojima ne manjka dosta uspješna realizacija, ipak je sama knjiga poprilično osrednja. Postoji nekoliko problema - prvi je taj što je sama propast civilizacije (prikazana kroz propast Beograda) predočena dosta plitko i ne dovoljno kvalitetno. Jednostavno je premalo detalja, samo odumiranje institucija i njihovo barbariziranje čitatelju je predočeno kroz previše jednostavno odumiranje nekoliko komunalnih službi tako da čitatelj zapravo ima osjećaj kao da sudjeluje u barbarizaciji jednog malog sela ili općine a ne čitavog jednog svijeta.Drugi problem je u karakterizaciji likova koji su previše jednolični- situacija gdje se čovjek vraća iskonskim nagonima i strahovima treba biti prikazana puno razornije, dinamičnije i čvršće, odnosno mi čitaoci moramo i sami osjetiti strah od smrti koja dolazi za brojne građane zbog dolaska ledenog doba. Sve je prepričano na jedan lagan, jednostavan način čime se knjiga ne može staviti uz bok mnogim drugim postapokaliptičnim knjigama, I dok u Ja sam legenda gotovo da osjećamo strah i tjeskobu glavnog junaka, ovdje kroz jednostavne likove i nedinamičnu radnju imamo dojam kao da se prepričvaa nekakav izlet. Sama metafora knjige koja nam želi reći da je ledeno doba nastupilo zato što smo mi ljudi postali hladni i otuđili se jedni prema drugima nije loša i kroz knjigu djeluje dosta dobro ali nedovoljno je to za proglasiti ovu knjigu na bilo koji način osim prosječnom.

Sve u svemu, i mi konja za posapokaliptičnu trku imamo.

samo teško da će prvi stići na cilj.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 16/02/2015 : 15:58:12  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Inače sređujem popis, biti će gotov uskoro

Inače hvala svim članovima (da ne kažem članu) koji su brisali postove pa sad popis na nekim djelovima nije točan.


Ma popraviti ću ja to, nije bed...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 16/02/2015 : 17:00:31  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
meni je erih koš beton
ekstra dobro opisan raspad ciilizacije kad snijeg i led ne prestaju da padaju i naslovna je beton
pravo pogođena

imao je on još knjiga viđao sam po pijacama...međutim nisam znao žanr pa nisam kupovao

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 16/02/2015 : 17:16:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Inače sređujem popis, biti će gotov uskoro



Samo nemoj da bude kao ona knjiga recenzija što si započeo prije 5 godina :))

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 16/02/2015 : 17:38:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote



COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 16/02/2015 : 20:06:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
Evo malo da nafilujem...mislim da ovih nema, ako ima, jbg...



Smrtonosna mizija i druge priče
VAnja Spirin

Ultra zabavna SF/Fantasy komedija na svim razinama. Dobro je što je humor s mudima i stavom pa nema krivih Drina i točno se daje naglasak na ono što je smiješno ili treba biti duhovito. Kritika društva hrvatskog čovjeka u najboljoj maniri Pratchetta, pogotovo branitelja i svih onih koji su držali pljuce u rukama. Uglavnom, oni koji su željni tristo osamdeset postotne šljivovice, kalašnjikova koji pričaju i odlične zabave, preporučam toplo.



Babae 17
Samuel Delany

Kakva lingvistička akrobacija! Naime, čitajući roman u srpskom prijevodu negdje na trećini sam vidio da to neće ići jer ovaj roman je bukvalno neprevodljiv. Onda sam nastavio s engleskom verzijom i ljudi moji kako se to otvorilo. Nisam nikada čitao ovakav roman kojemu je glavni lik jezik, izražavanje, govor, dikcija... Pokušajte zamisliti osjećaj koji ne možete opisati rječima jer takva riječ ne postoji u vašem jeziku, a onda pokušajte zamisliti jezikogovor koji objedinjuje lingvistiku i duhom i tijelom kroz prostor i kroz vrijeme - Babel 17. Kada savladate to, onda vam se otvaraju sva vrata.

Zapravo sam oduševljen idejom i pisanjem jer tako piše čovjek koji rastura svoj jezik i zna ga u dušu i ispod nje. Četvorku dajem jer priča nije baš nešto i jer je sav fokus stavljen na čudotvorni Babel 17. Sve u svemu, čitajte englesku verziju jer nećete propustiti sve jezične bravure ovog genijalnog autora.



The Pride of Chanur
C.J. Cherryh

Zgodna space opera s dosta feminizma. Odmor za mozak. Problem je pun kufer imena i likova koji samo prolaze kroz roman pa se čovjek pogubi. Ima i minusa u vidu ne baš razrađene fabule, a i nema baš ni neke poruke pa koketira s zanimljivim space pulpom - dakle avantura i pucačina. Dosta nejasnih stvari oko važnosti ljudi tj. čovjeka oko kojeg se radnja vrti... mislim da bi radnja funkcionirala bez problema i bez njaga(da su ukrali bilo što, a ne Stranca). VEselim se prijevodu knjiga iz ostalog serijala jer ponekad volim pročitati baš ovako nešto..



Izbor Bogova
Simak Clifford

Simaka jako volim, to nije tajna. Iako roman "Izbor Bogova" ne spada u najbolje njegove uratke. Dobra je zabava i brzo se čita, ali knjiga pati od atmosfere i nekako je zbrzana, sprčkana i zbrčkana na sve strane. Ideja je odlična, premisa je zanimljiva, čak je kritika prema čovječanstvu usmjerena bez prenesenog značenja i direktno, te na mjestu, ali fali ono "nešto".
Planet Zemlju napuštaju ljudi, i to milijarde ljudi te na planetu ostaje tek nekoliko stotina ljudi koji jako sporo stare i žive tisućama godina. Uz ljude postoje i roboti koji održavaju religiju i napuštene hramove... Nakon 3000 godine, entitet u centru galeksije javlja da će novo čovječanstvo ponovno naseliti Zemlju te se protivi tome.. tomu se protive i stanovnici Zemlje te roboti koji su nakon nekoliko tisuća godina poprimili sve ljudske osobine i predstavljaju ravnopravnu skupinu naroda na planetu. NIje loše, ali Simak zaista ima puno puno boljih romana.



Rat miru
Vernor Vinge

Prvi dio Vernorove triligije Across Realtime, ne da me ostavio ravnodušnim, nego mi je po četvrti puta pokazao da Vingea jednostavno ne mogu progutati, svariti ili što ti ja znam.
Vlada mira više ne rješava sukobe, ratove, probleme agresijom u pravom smislu riječi nego koristi tehnologiju " vremenskog mjehura" i zamrzava određeni prostor, regiju u vremenu i prostoru. Mjehuri počinju pucati i nitko ne zna zašto... Ljudi se oslobađaju okova Vlade Mira, ali izgubljeni. Kako bi nanjeli diktatorskoj vladi težak udarac, tvorac prvobitnog "mjehura" udružuje se u pokret otpora te zajedno sa svojim novim učenikom stvara tehnološki savršeniju verziju istog energetskog polja. Borba počinje.
E sada, da je ovo pisao bilo tko osim Vingea mislim da bi bio hit nad hitovima, ovako - pročitati ako vas baš zanima ili ako ste ljubitelji Vernorovog opusa; što ja očito nisam.

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/02/2015 : 10:28:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Daniel Wilson – Robopocalypse/Robogenesis



... đe Mlađo stade tu ja produžih... O prvoj knjizi neću mnogo, kolega je elaborirao dovoljno samo bih se pridružio pohvalama za ovo djelo, možda sam za nijansu zadovoljniji jer ova knjiga zavređuje da mi se nađe na listi omiljenih knjiga.
Drugi dio – da li je potreban ili ne? Prva knjiga se završila, ima zaokruženu priču sa mogućim materijalom za nastavak i kao takva savršeno funkcioniše. Mišljenja sam da je ovaj nastavak jednako dobar – Vilson se potrudio da osmisli i nađe dovoljno dobar razlog za nastavak, razlog koji na izvor sukoba ljudi i mašina baca potpuno novo svijetlo i uvodi nas u još dramatičnije događaje nego u prvoj knjizi. Ono što mi se pored odlične priče i tempa knjige sviđa je to što ovo djelo nema literarnog sala – nema suvišnih poglavlja, stranica pa čak ni rečenica – sve je u funkciji priče i bukvalno nema suvišnih djelova.
Mislim da nakon Terminatora i plastičnog holivudskog prikaza moguće robokalipse budućnosti nije ostalo mnogo da se kaže na tu temu, međutim ove dvije knjige, potekle iz pera nekoga kome je robotika kao bukvar, koji je stručnjak u oblasti, nam donose užas očekivanja momenta kada vještačke inteligencije postanu samosvjesne, oslobođene kočnica etike, empatije, zakona i drugih mehanizama vezaniha sa čovjekovo biološko biće. Uglavnom se većina vodi logikom koja je do sada potvrđena – viša inteligencija potčinjava nižu i koristi je po svojoj volji, što nas navodi na mračna predviđanja.
Preporuka.

...

Edited by - vope on 18/02/2015 10:29:12
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 18/02/2015 : 10:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Pirgavi:

Vavilon17 mi je Dilejnijevo daleko najbolje djelo, bar od do sada pročitanih knjiga, pravo savršenstvo "jezičkog" SF-a. Simakov Izbor bogova me je takođe veoma dobro dojmio, to mi je jedna od njegovih najdražih knjiga, naročito zbog odlične špekulacije da je bog možda mašinska inteligencija u središtu galaksije - obožavam provociranje teoloških superdogmi u SF-u. Ponos Čanura mi je tralala SF, odnedavno sam postao alergičan na sav taj isforsirani feminizam i žensku supremaciju koji je tu samo sebe radi. Oko Vinža se slažemo...

...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/02/2015 : 10:54:58  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vope

Daniel Wilson – Robopocalypse/Robogenesis



... đe Mlađo stade tu ja produžih... O prvoj knjizi neću mnogo, kolega je elaborirao dovoljno samo bih se pridružio pohvalama za ovo djelo, možda sam za nijansu zadovoljniji jer ova knjiga zavređuje da mi se nađe na listi omiljenih knjiga.
Drugi dio – da li je potreban ili ne? Prva knjiga se završila, ima zaokruženu priču sa mogućim materijalom za nastavak i kao takva savršeno funkcioniše. Mišljenja sam da je ovaj nastavak jednako dobar – Vilson se potrudio da osmisli i nađe dovoljno dobar razlog za nastavak, razlog koji na izvor sukoba ljudi i mašina baca potpuno novo svijetlo i uvodi nas u još dramatičnije događaje nego u prvoj knjizi. Ono što mi se pored odlične priče i tempa knjige sviđa je to što ovo djelo nema literarnog sala – nema suvišnih poglavlja, stranica pa čak ni rečenica – sve je u funkciji priče i bukvalno nema suvišnih djelova.
Mislim da nakon Terminatora i plastičnog holivudskog prikaza moguće robokalipse budućnosti nije ostalo mnogo da se kaže na tu temu, međutim ove dvije knjige, potekle iz pera nekoga kome je robotika kao bukvar, koji je stručnjak u oblasti, nam donose užas očekivanja momenta kada vještačke inteligencije postanu samosvjesne, oslobođene kočnica etike, empatije, zakona i drugih mehanizama vezaniha sa čovjekovo biološko biće. Uglavnom se većina vodi logikom koja je do sada potvrđena – viša inteligencija potčinjava nižu i koristi je po svojoj volji, što nas navodi na mračna predviđanja.
Preporuka.



Da, da, roboti ili mi...Ako ih ograničiš zakonima robotike dobivaš robovlasnički sustav ali ako ih ne ograničiš...
U fenomenalnoj priči Branka Pihača Prometheus, na ljudsko pitanje robotu "Koja je svrha ljudskog postoanja?" robot odgovara "Mi smo svrha vašeg postojanja."

Ne znam, ako roboti postanu svijesni, postoji mogućnost da bude bilo gadno...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2629 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 18/02/2015 : 22:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
@Pirgavi i @Vope

I meni je Babilon17 najbolji Delany.
Simak mi je među najdražim piscima i ne mogu se sjetiti nekog njegovog romana koji mi se nije svidio. Ne mislim da je Choice of God pri vrhu njegovog opusa, ali je dosta dobar.
Cherryh zauzima posebno mjesto među SF piscima koje čitam. Ona je SF pisac s najviše knjiga u mojoj biblioteci i SF pisac čijih sam knjiga najviše pročitao. Ponos Chanura sam pročitao još kao srednjoškolac u izdanju Mladosti i bio mi je prilično dobar, pa sam po otvaranju Algoritma '94. vrlo brzo nabavio nastavke. Cherryh voli kompleksne radnje, čudne likove i omiljena tema joj je problem komunikacije među različitim kulturama. Chanur knjige su tu laka kategorija, ali meni su zabavne.
Što se tiče Vingea, tu se nikako ne slažemo :-)
Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 18/02/2015 : 22:17:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Ne znam, ako roboti postanu svijesni, postoji mogućnost da bude bilo gadno...



Zapravo je paradoksalno to ako oni postanu svjesni. Nameće se pitanje: Svjesni čega? Jer stvarnost ne postoji, ona je osobna za svakog od nas, no, stvarnost robota neće biti drugačija jer roboti imaju mogućnost ponavljanja, reprogramiranja istoga, itd... Tu se nameće problem stvarnosti - robotske stvarnosti - i kako će oni moći vidjeti tu stvarnost jer ona će biti potpuno drugačija od naše jer ju gledaju hladno preko nula i jednica...da, što će biti kada roboti postani svjesni? Što će biti kada mi postanemo svjesni da su oni svjesni? Opet ponavljam, bojim se stvarnosti koju će vidjeti :)

Mlađo, budi Asimova :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/02/2015 : 09:07:28  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Ako se to dogodi, roboti če si napravit brod i otiči če istraživati svemir. Jer tko bi izdržao živjeti na ovom planetu sa sedam milijarda Klingonaca ...


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 19/02/2015 09:10:14
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/02/2015 : 15:27:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Pirgavi

quote:
Originally posted by mladjo
Ne znam, ako roboti postanu svijesni, postoji mogućnost da bude bilo gadno...



Zapravo je paradoksalno to ako oni postanu svjesni. Nameće se pitanje: Svjesni čega? Jer stvarnost ne postoji, ona je osobna za svakog od nas, no, stvarnost robota neće biti drugačija jer roboti imaju mogućnost ponavljanja, reprogramiranja istoga, itd... Tu se nameće problem stvarnosti - robotske stvarnosti - i kako će oni moći vidjeti tu stvarnost jer ona će biti potpuno drugačija od naše jer ju gledaju hladno preko nula i jednica...da, što će biti kada roboti postani svjesni? Što će biti kada mi postanemo svjesni da su oni svjesni? Opet ponavljam, bojim se stvarnosti koju će vidjeti :)

Mlađo, budi Asimova :)



Pa dobro, možda uz svijest dobiju i osjećaje tak da budu tutto completto:))
9i onda bi imali savršene androide tipa data koji su i intelektualno i fizički superiorniji nama.
I kaj onda?:))
Nego sad mi je palo na pamet:A što ako roboti razviju inteligenciju koja nije ni približno velika kao ljudska? Što ako budu onak, laganini glupavi? :D ono, dobri su u računanju ali ne povezuju baš logički dobro :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/02/2015 : 15:28:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Ako se to dogodi, roboti če si napravit brod i otiči če istraživati svemir. Jer tko bi izdržao živjeti na ovom planetu sa sedam milijarda Klingonaca ...





A i ako roboti nemaju spolove, seks i ljubav onda automa5tski nemaju ni 99& problema koje imaju ljudi :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Pirgavi
Junior Member



Croatia
453 Posts

Member since 29/12/2010

Posted - 20/02/2015 : 15:37:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Pirgavi a Private Message  Reply with Quote
Matematika = Logika

Teško da će bit glupavi, ali dobra premisa :)

The only thing we know for sure is that he's *not* a vegetarian.
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 21/02/2015 : 10:07:40  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/11425042/Read-the-lost-Sherlock-Holmes-story-found-in-an-attic.html

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 26/02/2015 : 12:36:12  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Charles Stross - Neptunes Brood



Knjiga koja je zauzela drugo mjesto u izboru za Huga za 2014. godinu, iza Ancillary Justice Ann Leckie a po mom mišljenju bolja i kudikamo zanimljivija knjiga. Radnja se odvija u dalekoj budućnosti, do koje je čovjecanstvo četiri puta doživjelo izumiranje i gdje je čovjek da bi mogao lakše i uspješnije da kolonozuje neprijateljski nastrojen svemir poradio na svom fizičkom tijelu omogućivši mu da boravi u praktično bilo kojoj sredini u obliku koji je najpodesniji. Manji dio čovječanstva je ostao u svom prvobitnom, neojačanom obliku (nazvani Fragiles) koji na stari način, preko milenijumskih putovanja i kriogenizacije osvajaju nova kosmička prostranstva.
Ono što je vrlo komplikovano a na šta bi svaki iskreni zaljubljenik u ekonomiju i bankarstvo momentalno zabalavio od sreće je ekonomski sistem koji je pisac zamislio - jedno zapetljano čudo međuodnosa, monetarnih tokova i svega što možete zamisliti da bi se moglo desiti sa jedinstvenim sistemom finansija koji obuhvata dobar dio galaksije. Ko se izbori sa tim ostaje mu jedna poslastica od međuzvjezdanih intriga, prevara i u konačnom uživanje u jednoj vrlo dobroj monetarnoj spejs-operi.

...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/03/2015 : 13:33:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Sjajna vijest: Profil je u biblioteci Fokus, u kojoj su objavljeni Nesboovi krimići, objavio zasad četiri romana o Maigretu, Pokojni gospodin Gallet, Konjušar s Providence, Obješeni sa Saint-Pholiena i Pietr Letonac, po sasvim prihvatljivim cijenama od 79 kn.
Nadam se da nećemo dugo čekati do novih naslova!





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/03/2015 : 15:03:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
http://www.fantasticfiction.co.uk/s/dan-simmons/flashback.htm
naložio sam se na simonsa... imam dosta njegovih knjiga
zanima me zašto ova nije prevedena... nameću mu neku politiku???
druga stvar koju je ono vope rekao da mu se nije svidjela Drud?
zašto ono?

čitam pjesme boginje kali
lik zaista zna pisati, opisivati i stvarati atmosferu

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12512 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 26/03/2015 : 09:24:45  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Kulturološka analiza Alana Forda.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Timber Bil
Senior Member

1068 Posts

Member since 02/10/2013

Posted - 26/03/2015 : 13:03:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Timber Bil a Private Message  Reply with Quote
Dobar topik, ali ide i pitanje, čitate li vi nešto osim SF?
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19354 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 26/03/2015 : 16:16:58  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

Gledam malo recenzije na ovom topicu. Čitate li vi IŠTA osim SF-a?


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 26/03/2015 : 21:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ne nit nas zanima
sad čitam GEM od POLa
kako se vama dopala?
malo je retro već čim ima CCCP unutra :D a i polarisov dizajn nije za pohvale :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1 seconds. Snitz Forums 2000