forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 19/08/2015 : 12:00:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

masovno nije kao recimo neki drugi serijali...



to je istina, al ne znam jel ikad i bila na toj razini, čak i u svom selu

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 13:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lee Child:Afera


Gotovo svaka dobra krimi knjiga mora ispunjavati dva osnovna uvjeta:a) ubojica je netko tko se već pojavio u knjizi i b) ne znamo tko je ubojica i ostajemo iznenađeni kada to otkrijemo. Svaki pisac koji uspije ove dvije činjenice dobro uklopiti u knjigu, već je napravio više od pola posla. Lee Child poznato je ime u svijetu krimi romana, a prema njegovom junaku Jacku Reacheru snimljen je već i jedan Hollywoodski film sa Tomom Cruzeom tako da je filmska industrija prepoznala njegove kvalitete te vrlo je vjerojatno da ovo nije zadnji film o bivšem vojnom policajcu Jacku Reacheru.
U jednom malom gradu u Mississipiju zvanom Carter Crossing ubijena je Janice May Chapman, lokalna djevojka zanosne ljepote. Tko je ubojica? Ali problem nije samo u njegovom pronalaženju nego i u tome što se nedaleko grada nalazi velika vojna baza Fort Kelham, a vrlo je lako moguće da je ubojica netko iz baze. Na koji način provesti istragu? Cijeli grad živi od baze, od novaca vojnika, cjelokupni život ovisi o njima.
A sad je baza zatvorena.
Glavni lik je dosta dobro koncipiran i temelji se na premisama klasičnog "tvrdo ukoričenog" junaka. Pametan, fizički u odličnoj formi i sa snažnim osjećajem za pravdu. Osnovna stvar koju bih osobna promijenio kod njega je ta šutljivost koja mu koji put samo odmaže ali dobro, to je valjda zato što sam ja brbljav:)) Radnja se dešava 1997. u doba kada je Reacher još uvijek bio vojni policajac.
Knjiga ima 390 strana i napisana je odlično. Radnja teče bez imalo zadrške, likovi su odlično koncipirani u cijelu priču, nema praznog hoda, a kraj je dosta dobar i efektan. Child odlično gradi radnju i odnose između likova i iako u nekim situacijama znamo kako će se stvari razvijati unaprijed, ipak nam ostaje uživati u izvrsnoj pripovjedačkoj tehnici kojom Child cijeli događaj iznosi pred nas.
Osim Jacka Reachera glavnu ulogu ima Elizabeth Deveraux - lokalna šefica policije,zgodna žena čvrstog stava i velike inteligencije. Naravno, odmah vam padne na pamet da će između nje i Reachera biti nečega ali Child sve to predstavlja na vrlo kvalitetan način tako da, iako znamo što slijedi, opet ostajemo oduševljeni kao da nismo imali pojma što će biti.
Mali problem postoji sa sporednim likovima koji nisu razrađeni u tolikoj mjeri kao što su Jack i Elizabeth. Sve se svodi na nekoliko lokalnih rednecksa, ponešto vojnika iz baze te još par usputnih likova što nije ni približno dovoljno jer je za proglasiti neku knjigu vrhunskom to jedna od bitnijih stvari, pogotovo što za kvalitetne sporedne likove ovdje ima mjesta.
Kraj solidan, ništa pretenciozno ni ultimativno ali dosta dobro odrađen.
Lee Child je svakako dobar pisac krimića i spada u gornji dom pisaca toga žanra ali ipak za sada mi Michael Cruz Smith i Michael Conelly ostaju bolji od njega.Moglo je to puno bolje ali kada se sve zbroji knjiga stvarno zaslužuje da ju se pročita.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/08/2015 : 14:12:53  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ja se nekako radije u zadnje vrijeme okrećem nordijskim piscima krimića...

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 14:47:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lee Child:Čovjek sa dva lica


A evo i recenzije druge pročitane knjige o Jacku Reacheru.
Prvo nešto malo o samom liku.
Jack Reacher, umirovljeni major vojne poliije, rođen je 29.10.1960. i zbog oca marinca cijeli je život proveo po vojnim bazama.Proveo je 13 godina u vojsci plus 4 na West Pointu, a tijekom karijere primio je mnoga odličja. Međutim, 1997. odlazi iz vojske i postaje svojevrsni lutalica (iako ne u klasičnom smislu jer je materijalno osiiguran) te obilazi Ameriku "uzduž i poprijeko", a tijekom lutanja stalno upada u nevolje, na njegovu žalost a na naše oduševljenje:))
Reacher ima sposobnost uvijek i u svakom trenutku znati točno vrijeme i to pomoću svog "unutrašnjeg sata". Ne znam da li je to znanstveno utemeljeno ali kako god bilo, ta zanimljiva stvarčica puno mu pomaže.Vezano za to ima čak i "unutrašnju budilicu"; jednostavno si kaže kada se želi probuditi i to se uvijek desi u točno zamišljeno vrijeme. Ako ništa drugo, bar štedi novce za kupnju budilica... Visok je 1.96 m, ima 100-113 kg i, naravno, odličan je u borbenim vještinama.Fasciniran je matematikom, a od glazbe najviše voli blues.

Sve u svemu, simpatičan momak.

A sada malo o samoj knjizi:Ova knjiga već ima puno bolju karakterizaciju sporednih likova nego prethodna. Veliki broj životnih sudbina koje se ovdje isprepliću daju jednu kompleksnu sliku vanjskih i unutarnjih borbi između njih, a naracija dosta solidno to sve sazidava u cjelinu tako da napetost i isčekivanje samo dopunjuju glavnu radnju koja je u službi (i glavnih i sporednih) likova, odnosno njihovih sudbina.Tome treba dodati i živopisne eksterijere i dosta dobro pogođenu atmosferu koja daje posebnu draž radnji odnosno izvrsno je nadopunjuje, te je knjiga na kraju izvrsno ukomponirana cjelina koju čine radnja, likovi, prostor i atmosfera. Sve niti su odlično pogođene.
Radnja je općenito puno bolja nego u "Aferi" čime se ova knjiga popela za stepenicu više po kvaliteti. Imamo jedan odličan twist, hrpu upečatljivih likova i brzu radnju sa dosta dobrim dijalozima. Kraj je silovit, eksplozivan i vrlo efektan.

Sve u svemu, ako Vam se svidjela Afera, ova knjiga će Vam se svidjeti još više.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 14:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

Ja se nekako radije u zadnje vrijeme okrećem nordijskim piscima krimića...



Budem i ja, čuo sam da nisu loši
samo pitanje je kada će doći na red:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Dudley Smith
stripovi.com suradnik



Croatia
1014 Posts

Member since 05/04/2014

Posted - 19/08/2015 : 15:18:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Dudley Smith a Private Message  Reply with Quote
Čekaj, vama je čudno to što mladi ljudi u Hrvatskoj slabo čitaju knjige objavljene u Srbiji prije njihova rođenja? Gdje bi ih uopće kupili, ako bi i kojim slučajem htjeli čitati knjige na srpskome (jer, vjerovali ili ne, većina mladih Hrvata baš i ne razumije srpski, pogotovo je to slučaj u žanru SF/fantasy gdje ima puno specifične terminologije (znanstveni izrazi i arhaizmi))?

Što se tiče Ursule, meni je ona najbolji autor SF-a kojega sam čitao.
@Dee svakako pročitaj ostale tri knjige koje su izdali Izvori - Lijeva ruka tame, Svijet se kaže šuma te Ljudi bez ičega. Sve su dosta bolje od Pričanja.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 15:38:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ne misli se na kupnju nego na posudbu u knjižnici, a kentaura i ostalih u knjižnicama ima dosta.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 19/08/2015 : 17:01:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Da ne bi bilo zabune:

Čovek praznih šaka = Ljudi bez ičega = The Dispossessed

Edited by - Ernie Pike on 19/08/2015 17:02:07
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 18:33:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ja spadam u one rijetke ljubitelje SF-a koji nisu ljubitelji Ursule Leguin.
Bila je tu i dosta dobra razmjena mišljenja između mene i Vopea na tu temu.
Svijet se kaže šuma mi je jedina bila ok.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/08/2015 : 19:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
opet se prica svede na srp hrv...

eto sto ursulu ne narucuju na engleskom???
na forumu hr prica samo o fantasy nakim serijalima
cesto ni cuo za mnoge autore...a dobro sam potkovan sfom
uglavnom usudio bih se reci da u hr pali f dio sf
a u srbiji s dio :D
mi u bih smo ionako na dnu hahaha

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 20:58:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Puno je manje SF-a a puno više fantasyja u zadnjih 7-8 godina u Hrvatskoj.
Ha ljudi to valjda više čitaju.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/08/2015 : 20:59:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Makar mi se čini da je i usvijetu tak.
Kad vidim da su neke priče dobile Huga a veze sa SF-om nemaju (popular science ili čak čisti fantasy...)
Ne znam...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

raic1922
Senior Member



Croatia
1388 Posts

Member since 05/07/2014

Posted - 19/08/2015 : 21:34:36  Show Profile Show Extended Profile  Send raic1922 a Private Message  Reply with Quote
Koja je uopće razlika između SF-a i fantasyja?
Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 19/08/2015 : 22:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by raic1922

Koja je uopće razlika između SF-a i fantasyja?



nema je


hihihihi

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 19/08/2015 : 22:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
jedan je zasnovan na nauci a drugi nije
eto osnove

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 19/08/2015 : 22:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by raic1922

Koja je uopće razlika između SF-a i fantasyja?



Postoji puno definicija, manje ili više kompliciranih.
Peter Nichols, jedan od suautora enciklopedije SF-a, ima jednu jednostavnu:

SF mora slijediti prirodne zakone, dok ih fantasy može ukinuti i to obično radi.
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 19/08/2015 : 23:13:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by raic1922

Koja je uopće razlika između SF-a i fantasyja?



Budućnost, svemirske letjelice, istraživanja novih planeta i roboti naspram vilenjaka, magije i divova, mačeva; elementarne razlike su ogromne. Mada je zadnjih godina granica dosta mutna između to dvoje.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 19/08/2015 23:14:38
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/08/2015 : 08:34:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DeeCay

quote:
Originally posted by raic1922

Koja je uopće razlika između SF-a i fantasyja?



Budućnost, svemirske letjelice, istraživanja novih planeta i roboti naspram vilenjaka, magije i divova, mačeva; elementarne razlike su ogromne. Mada je zadnjih godina granica dosta mutna između to dvoje.



Baš tak. SF su Zvjezdane staze i Ratovi zvijezda a fantasy je Gospodar prstenova.


Inače jedno pitanje za sve:Da li alternativnu povijest/sadašnjost brojite u SF? Ja ne.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/08/2015 : 08:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
A ni Asimov je isto ne broj pod SF:))

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mali_Mate
stripovi.com suradnik



Croatia
2065 Posts

Member since 18/03/2006

Posted - 20/08/2015 : 08:50:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Mali_Mate's Homepage  Send Mali_Mate a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo



Inače jedno pitanje za sve:Da li alternativnu povijest/sadašnjost brojite u SF? Ja ne.



Ovisi o elementima alt. povijesti

Ako Tesla izumi warp pogon onda je SF....ako Amerikanci popuše u ratu za nezavisnost onda nije

http://matanovogumno.blogspot.com
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/08/2015 : 08:56:07  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mali_Mate

quote:
Originally posted by mladjo



Inače jedno pitanje za sve:Da li alternativnu povijest/sadašnjost brojite u SF? Ja ne.



Ovisi o elementima alt. povijesti

Ako Tesla izumi warp pogon onda je SF....ako Amerikanci popuše u ratu za nezavisnost onda nije



Naravno, tako sam i mislio

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 20/08/2015 : 09:28:59  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ne znam vala alternativna povijest... je li uzrokovana iz drugog vremena ili se samo po sebi nesto drugacije dogodilo?

u oba slucaja mi djeluje kao SF

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1547 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 20/08/2015 : 09:46:33  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Bok, ekipa. Meni je LeGuin super, neke njezine knjige nisu samo dobar SF, već i dobra književnost. Klasik žanra. Što se tiče SF-a i fantasyja, ma u zadnjih 20-tak godina se i u svijetu više čita fantasy od znanstvene fantastike. Rod Serling (Zona sumraka) radi zanimljivu razliku između SF-a i fantasyja, kaže da je SF "the improbable made possible", a fantasy "the impossible made probable".

A skraćenica SF je danas više prerasla u spekulativnu beletristiku (speculative fiction), što obuhvaća onda i znanstvenu fantastiku i fantasy i horror. Mislim isto tako da se alternativna povijest vodi pod znanstvenu fantastiku, ali isto tako i recimo priče iz prapovijesti (Jean Auel, recimo). A onda i podžanrovi prvenstveno znanstvene fantastike, npr. cyberpunk, steampunk, mislim da ima i biopunk, pa weird fiction, itd. Ovo sa svemirskim brodovima i slično bila bi hard SF (Clarke, Baxter, Bova, npr.) i onda postoji i svemirska opera (Star Wars, Star Trek). Inače zanimljiv je podžanr science fantasy, što je u biti fantasy, ali u kojem "magija" ima znanstveno objašnjenje. Primjer je tetralogija "The Book of the New Sun" Genea Wolfea, koju preporučujem, mislim da su te knjige također bile prevedene u Kentauru. Kasnije je originalnu tetralogiju nadogradio serijama "The Book of the Long Sun" i "The Book of the Short Sun".

Čitam inače i Reachera, idem po originalnom redu objavljivanja i zasad sam stao na devetoj knjizi po kojoj je snimljen film. U rujnu izlazi nova, dvadeseta po redu. Sviđaju mi se knjige, uglavnom zbog stila i zapleta. Childe je vrlo funkcionalan pisac.

Pročitao sam nedavno također i trilogiju "Wayward Pines" (Pines-Wayward-The Last Town) pa preporučujem. Meni daleko bolje od serije, Crouch piše brzim i modernim stilom, a odnosi između likova puno su uvjerljiviji. Glavna mana serije mi je što su prvu knjigu od dvjesto stranica razvukli na pet epizoda, a onda ostale dvije knjige na ukupno 500-tinjak stranica sabili u pet epizoda. E da, i kraj knjiga je drukčiji. Uglavnom, preporuke.

Jel ima tko ovdje da je čitao Farmerov "RiverWorld"? Kakvi su dojmovi?
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/08/2015 : 10:12:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav Fandango!
Dobar osvrt na SF/fantasy temu.Inače, prvi put čujem za pojam biopunk:))
Nisam čitao Wayward Pines (sad izlazi prva knjiga kod nas, odnosno mislim da dosad i nije bila objavljivana) ali serija je odlična.
Čitao sam prvu knjigu iz Rivervorld sage i bila mi je odlična. Ideja je super a i razrada je izvrsna. Dalje nisam čitao.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1235 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 20/08/2015 : 10:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Pozdrav Fandango!
Dobar osvrt na SF/fantasy temu.Inače, prvi put čujem za pojam biopunk:))




Imaš i Dieselpunk

Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.47 seconds. Snitz Forums 2000