forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19301 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 26/07/2016 : 15:36:49  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Nisam ni čuo.
Počivao u miru.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 26/07/2016 : 22:30:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Izgubljeni zavičaj i Mirisi, zlato i tamjan su sjajna, antologijska djela, međaši hrvatske proze.

Egzistencijalne dvojbe, samospoznaja, introspekcija, bolest i umiranje, izoliranost i samoća senzibilnih i lomnih pojedinaca, kroz modernističke pristupe i s elementima crnog humora.

Majstor u pripovijedanju te građenju osebujnih likova i dramskih situacija.

Neka mu je laka zemlja...





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 04/08/2016 23:31:32
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 29/07/2016 : 10:34:42  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Prva knjiga je vrlo stara detektivska priča. Ništa posebno ... Druga je puno zanimljivija. Govori o svijetu sutrašnjice i o tome, kako tehnologija kontrolira naše živote. Ima malo likova i lokacija, po tome sliči mi na film 7even, a tvrtka Cumulus na Google ... E, Vatrogasca nisam ni uspio doči do kraja. Kad čuješ, da se radi o sporama, zbog kojih večina ljudi spontano zagore i umru, dok neki uspiju razviti simbiozu s njima, pomisliš,zanimljivo, sliči malo na Walking Dead, samo što ljudi po zarazi postanu Dead a ne Walking Dead ;). Početak još obečava, dok me nastavak knjige umorio ... Poslednja u nizu je psihološka horor priča, gdje se grupa ljudi upusti u opasnu pustolovinu s posjetom uklete kuče. Da barem ne znaju, kamo idu, ali ne: guraju glavu tamo, gdje jim nije mesto. Traje vrlo dugo, da se išta počne događati, no knjiga je poprilično kratka ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 29/07/2016 10:40:59
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/08/2016 : 10:18:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja sedamnaesta: Belgija

Nažalosnost stvari - Dimitri Verhulst (preveo Radovan Lučić)

Dimitri Verhulst, jedan od najcjenjenijih suvremenih belgijskih pisaca, dolazi iz problematične obitelji, a dio života proveo je i po domovima. To burno djetinjstvo i živopisni likovi koji su ga okruživali naveli su ga da napiše Nažalosnost stvari, svoj najpoznatiji roman (kasnije pretočen i u film).

Roman je svojevrsni portret jedne obitelji ispričan kroz perspektivu glavnog lika to jest autora. Na koricama knjige je navedeno da je riječ o poluautobiografskom djelu. Iako ne možemo znati u kojoj mjeri događaji u knjizi reflektiraju stvarnost, znakovito je da obitelj koju pratimo ima autorovo prezime, a Verhulst u posveti navodi baku koja je "željela izbjeći sramotu pa je umrla dok sam dovršavao posljednje stranice rukopisa".

Likovi koje u romanu pratimo odvratni su u svakom mogućem pogledu. Oni su okorjeli alkoholičari koji nemaju nikakvu kulturu ponašanja ni življenja. Prljava roba im stoji na hrpi nasred sobe, hrane se sirovim mljevenim mesom, a cijela kuća bazdi na alkohol i znoj. No iako su u pitanju likovi kakve društvo osuđuje, Verhulst ih portretira sa suosjećanjem pa na trenutke postaju čak i dopadljivi.

Verhulstov tekst prožet je humorom te, koliko god ozbiljne bile pojedine situacije koje opisuje i pogrešne odluke koje likovi u njima donose, u većini slučajeva ne možemo ne nasmijati se. To je, bar po mom mišljenju, dobar potez s autorove strane, jer je uspio jednu zapravo depresivnu priču učiniti zabavnom, i to izbalansiravši sve toliko dobro da sam čitajući knjigu uživao i smijao se, ali i osjetio beznađe izgubljenih pojedinaca. Verhulstov roman je kao neka dobra tamna belgijska čokolada, sladak i gorak u isto vrijeme.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 04/08/2016 : 12:27:27  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Sherlock Holmes: The Ultimate Collection (Illustrated) besplatan do daljneg:
https://www.amazon.co.uk/dp/B01HQDYF72

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 04/08/2016 12:28:44
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/08/2016 : 13:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

Sherlock Holmes: The Ultimate Collection (Illustrated) besplatan do daljneg:
https://www.amazon.co.uk/dp/B01HQDYF72



E, ali kome... Elektroničke knjige sa amazon.co.uk nažalost mogu kupovati samo stanovnici Ujedinjenog Kraljevstva.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 04/08/2016 : 23:35:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner




Europom u 30 knjiga

Postaja trinaesta: Island

Plava lisica - Sjón (prevela Tatjana Latinović)

Plava lisica najpoznatije je djelo islandskog književnika Sigurjóna Birgira Sigurðssona, poznatijeg pod pseudonimom Sjón. Riječ je o kratkom romanu smještenom na Island krajem 19. stoljeća u kojem se isprepliću sudbine troje ljudi (i jedne lisice).

Iako roman slovi kao magično, nadrealno djelo inspirirano islandskim mitovima, mene nije očarao. Naprotiv, dojma sam da je u pitanju tek (neuspio) pokušaj da se jednu jednostavnu tužnu priču oboji aurom mističnosti. Ima tu prenesenih značenja i skrivenih poruka, no sve je to na prilično jednostavnoj razini. Na kraju i sam autor uklanja svu dvosmislenost donoseći odgovore na sva pitanja koja je priča pred nas postavila i time čineći jasnom ulogu plave lisice.

Sjónova proza je neočekivano "obična" i (barem ovaj) roman se ne odlikuje nikakvim posebnim stilom niti autorskim glasom. Da li je isto slučaj i s drugim njegovim djelima ne znam, no nakon ove, lijepe i tužne, ali ni po čemu posebne priče nemam ni potrebu saznati.

P.S.
Ako koga zanima, autor će predstaviti knjigu u Rijeci (četvrtak, 9.6., Bačva) i Zagrebu (petak, 10.6., Booksa).






Danas sam pročitao izuzetno pozitivnu kritiku ovog romana iz pera Krune Lokotara. Za razliku od tebe, on ga hvali u svim segmentima, od stila preko likova do ugođaja i svega ostalog, i vruće ga preporuča.

Prije ili kasnije ću ga pročitati. Nadam se prije.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 05/08/2016 : 00:49:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Ja sam razgovarao s jos nekoliko ljudi koji su ga citali i nitko nije ostao pod nekim dojmom. Ajd stavi link na tu kritiku ako se sjetis, bas me zanima.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 05/08/2016 : 10:56:47  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Evo, ovde bi mogao početi da malo promijenjenima rečenicama iz Conana: Know, O reader, that between the years when the second world war ended and the rise of Stieg Larsson, there was an Age undreamed of, when Scandinavian crime novels were not in the centre of attention. There were no Inspector Wallander, Erlendur, van Veeteren, Sejer, Hole ... Then came Inspector Beck, to solve crimes and bring justice to the world ...

U pričama o inspektoru Becku po prvi put autor (u ovom slučaju autori Per Wahlöö i Maj Sjöwall) malo detaljnije se obravnava sam detektiv t.j. njegov život, njegovi životni problemi, a ne samo traženje ubojice. U Nasmijanom policajcu nemate puno balasta, premda se priča malo vuče. Znate kako u Hollywudu, kad netkog pogodi metak, on odleti nekoliko mjetara unazad? Nekad toga nije bilo. Pogledajte koji prastari western. Kad je nekoga netko pogodio, on je samo pao. Tako i ovdje. Nema preseravanja i specialnih efekata. Nikakvih (pre)dugih opisa kuče i ostalih prostorija, da bi tekst bio dulji i da bi pao još koji evrič više, priča dolazi u jednom dijelu (File nr. 113 je, recimo, dug nekoliko stotina stranica, a kod nas je bio izdan u dva dijela i to s tvrdim koricama), nema spašavanja junaka a la Deus ex Machina, nema CSI-jevog brzog riješavanja problema ... Možda se minimalizam i neobični odabir rijedosled riječi nekome neče svidjeti, no dobro, svatko ima svoj ukus ...

Sama priča govori o ubistvu nekolicine ljudi na avtobusu. Na njemu se nalazio i Beckov suradnik. Šta je radio tamo? Tko je ubica? Zašto je ubio naizgled potpuno različite ljude? Ako je itko od vas čitao One step behind od Mankella, osječat čete se kao kod kuče, jer je Mankell ideju posudio iz ove knjige. Kao i ovdje, Wallanderov suradnik Svedberg na vlastitu ruku istraživa smrt troje mladih ljudi, naravno sa kobnim posledljicama po njega ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 05/08/2016 13:30:43
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 17/08/2016 : 11:51:21  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://www.barnesandnoble.com/blog/sci-fi-fantasy/9-books-to-read-after-youve-binged-on-netflixs-1980s-nostalgia-drenched-stranger-things/

http://www.bustle.com/articles/173513-20-books-for-stranger-things-fans-to-read-before-season-2-comes-out

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/08/2016 : 12:59:49  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Raskoš života - Michael Kumpfmüller

Nažalost prekratak, ali izrazito bogat i zanimljiv život Franza Kafke poslužio je kao predložak za mnoga djela pa među njima i ovo. Kumpfmüller u ovom romanu govori o zadnjoj godini Kafkina života i odnosu s Dorom Diamant, njegovom posljednjom ljubavi, gradeći priču na ono malo poznatih činjenica. Teško je reći u kojoj je mjeri priča istinita, no to zapravo nije ni bitno jer autorova namjera nije bila napisati biografiju već ispričati jednu neobičnu priču. Promatrajući roman na taj način možemo neopterećeno uživati u, tragičnom kraju usprkos, lijepoj i posebnoj ljubavnoj priči. Istina je da je Kafkino ime ono što me uopće privuklo čitanju ove knjige, no njena vrijednost ne leži u imenima likova već njihovim karakteristikama. Mislima izmučen Kafka i požrtvovna Dora čine iznimno upečatljiv ljubavni par osuđen na propast, no put je to kojim ih vrijedi ispratiti.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 21/08/2016 : 22:02:09  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Chris Carter:NOĆNI VREBAČ
Chris Carter pokazao se kao jedan od najboljih pisaca krimića uopće. Nije toliko razvikan kao Lee Child ali pročitavši dvije njegove knjige, mogu reći da su mi njegova djela bolja. Možda narativnost i nije na nivou Childa ali ideje, kontinuitet i cjelokupni dojam svakako idu njemu na ruku. Ono što svaki krimić treba krasiti, to ova knjiga ima. Odličan zaplet, konstantni misterij i eksplozivan završetak. Dominacija koju ovaj pisac pokazuje prilikom pisanja jednostavno ga stavlja u nadređeni položaj prema drugima. Likovi imaju više dimenzija, njihove pozadinske priče se odlično pravovremeno dociraju, a glavni negativac je zamišljen poprilično okrutno, prepredeno i pokvareno. Također je zanimljivo reći da je pisac po zanimanju kriminalistički psiholog sa višegodišnjim iskustvom, tako da se može reći da poznaje psihopate i luđake iz prve ruke što, kada se ukombinira sa darom za pisanje, rezultira ovako kvalitetnim knjigama. Sve u svemu, ako još niste probali čitati ovoga pisca – svakako u što kraćem vremenu uzmite u ruke neke od njegovih knjiga.

Michael Conelly:MRAČNIJE OD NOĆI
Upravo sam ovih dana dovršio gledanje serije BOSCH po jednome od glavnih junaka Connellyjevih knjiga i serija je prava „police procedure“ stvar, tako da je preporučam. Inače, za ovu knjigu je karakteristično da se u njoj susreću dva glavna protagonista Connellyjevih knjiga – Harry Bosch i Terry McCaleb, međutim njihov odnos nije ni približno „two-police-buddies-odnos“ nego upravo suprotno, cijeli zaplet počiva na njihovom međusobnom sukobu i tek na kraju dobivamo rješenje koje raspliće sve intrige.Dobro, baš sve i ne, jedna ipak ostaje (iako je očit i njen rasplet) i upravo ta je razlog što ovo dvoje policajaca ne mogu biti prijatelji.
Sve u svemu, zanimljiva knjiga. Nije to na razini Chrisa Cartera ali je odlično. Ono što je bitno je način ubojstva i moram reći da su i Carter i Connelly vrlo maštoviti u izmišljanju negativaca, makar je i tu Carter bolji.

Hunter S. Thompson:STRAH I POŽUDA U NEW YORKU
Thompson je prvenstveno poznat po svom odličnom djelu Strah i prijezir u Las Vegasu koje je i ekranizirano u obliku fenomenalnog filma. Gonzo način novinarstva je upravo Thompsonov izum. Ovdje imamo kraću knjigu koja zapravo donosi 5 priča koje variraju od ne baš previše dobrih do…ha onak, još manje dobrih. Čitljivo je to i krajnja ocjena je pozitivna ali daleko je to od neke velike kvalitete. I kao što Bukowski cuga, tako se Thhompson drogira, makar ovdje ne vidimo svu raskoš njegovog tralenta, iako je npr. priča Screwjack poprilično popularna, s tim da ne razumijem zašto jer definitivno nije ništa posebno. Prva priča je zanimljiva jer opisuje stanje svijesti čovjeka pod teškim drogama, a ako netko zna kako je to, onda je to Thompson. Knjiga ima zanimljiv pogovor koji dosta dobro opisuje pisca i mislim da je to najbolji dio knjige. Sve u svemu glavna odlika ove knjige je njena kratkoća tako da se isplati u jednom danu pročitati nekoliko Thompsonovih perverzija.




COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 23/08/2016 : 09:59:01  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Russell: The Sparrow i Children of God

Zemljani otkriju, da u ovom svemiru nisu sami. Na planet sa vanzemaljcima pošalju otpravu, koja bi morala uspostaviti kontakt sa njima. Kad kasnije do planeta dođe druga otprava, na planetu nađu samo jednog člana otprave - Jezuita. A ovaj se ne obnaša, kako bi se morao - prostituira se, kod dolaska otprave ubije njemu drago dijete svemiraca i jako si želi umrijeti ... Knjiga pokazuje, kako i najbolje namjere uz nepoznavanje strane civilizacije mogu voditi do katastrofe. Mogla bi biti krača, a preporuka ide za ljubitelje prvog kontakta i neobičnih svemirskih kultura ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/08/2016 : 13:27:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Carl Hiaasen:LUDI SLUČAJ

Ovo je prva objavljena knjiga ovog američkog pisca kod nas, a može biti i da je i jedina. Knjiga je krimić ali potpuno drukčija od svih dosad koje sam pročitao zbog toga što je vesela, vedra i humoristična. Upravo je to posebnost ovoga pisca. Nije tu riječ o nekakvoj posebno velikoj humorističnoj priči ali opet ima poneka dobra fora, a veselost i opuštenost se vuče kroz cijelu knjigu. sam zaplet nije na nivou pisaca koje sam dosad spominjao ali opet nije ni loš, dapače postoji na kraju jedan simpatičan twist. Glavni junak je pisac nekrologa u jednom listu i nabasa na smrt jedne rock zvijezde koju i sam voli slušati, te počne malo istraživati o njoj što n kraju dovodi do dosta ozbiljnih avantura i zapleta. Priča je kontinuirano ravnomjerna, nema nekih velikih iskakanja i preokreta ali nije loša. Osim humora, za priču je još karakteristično i konstantno spominjanje glazbenih zvijezda tako da su humor i glazba glavne karakteristike ove knjige, makar ta ekipica meni i nije nešto.) Ostali likovi su dobro oblikovani, a i sama priča o suvremenom novinarstvu je zanimljiva ponajprije zbog prikaza stvarnog stanja u modernom novinarstvu.
Uglavnom, simpatična knjiga.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/08/2016 : 14:36:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Richard Brautigan:LOV NA PASTRVE U AMERICI

Dobro, kaj je ovo? ovo bi trebala biti legendarna knjiga? Bezveze.


Richard Brautigan:U ŠEĆERU LUBENICE

Nastavak gore spomenute knjige. Vrijedi isto i za nju. Niti jednu nisam pročitao više od 40-ak strana.


Nelson Algren:HOD TAMNOM STRANOM

Još jedan beatnik u kojeg sam probao čitati. I ovdje sam odustao nakon par desetaka strana. Od svih njih jedino sam Bukowskog pročitao do kraja.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/08/2016 : 14:42:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Brandon Sanderson: LEGIJA (POD POVRŠINOM)

Ideja je još i ok ali ipak sam odustao nakon par strana.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 28/08/2016 : 23:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Sukub - Vlado Žabot

Usprkos svim fantazmagoričnim i nadrealnim elementima koje Žabot ovdje isprepliće te (nepotrebno) složenoj konstrukciji rečenica koje ponegdje zauzimaju i cijelu stranicu (pretpostavljam s ciljem da stvore nekakav viši umjetnički dojam), Sukub na kraju nije ništa drugo nego tek pomalo neobična priča o gubitku razuma jednog ostarjelog čovjeka. Ima tu zanimljivih dijelova i detalja i u početku je intrigantno pokušati razlikovati stvarno od nestvarnog, no relativno brzo mi je prestalo biti stalo. Naime, kad postane očito da Valent Kosmina jednostavno postepeno ludi, gubi se sva napetost i neizvjesnost i Žabot ju do (razočaravajućeg) kraja ne uspijeva vratiti. Šteta, jer bilo je tu potencijala za puno više.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 29/08/2016 : 07:50:27  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
gubitak razuma... savršeno neinterenantna tema za mene :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 04/09/2016 : 14:09:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


Noćni film - Marisha Pessl

Iako nisam neki veliki ljubitelj kriminalističkih romana ovo mi se učinilo zanimljivim zbog povezanosti radnje sa svijetom (horor) filma. Nažalost, uspio sam izdržati tek nekih stotinjak stranica (od 600). Knjiga se čita lako no u njoj nema baš ništa iole zanimljivo. Naravno, za pretpostaviti je da tek kasnije dolaze najnapetiji trenutci, ali kakvi god oni bili nisu vrijedni mrcvarenja s bezveznim likovima i lošim tekstom. Bez konkurencije najdosadnijih sto stranica koje sam pročitao u zadnjih nekoliko godina.


http://onlineimpressions.blogspot.com/

Edited by - Shaner on 04/09/2016 14:28:02
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/09/2016 : 09:08:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Raskol (Dissolution) C.(hristophera) J.(ohna) Samsona

Odličan spoj detektivskog i povijesnog romana, smješten u Englesku 1537. godine, neposredno nakon pogubljenja kraljice Anne Boleyn i ženidbe kralja Henrika VIII s Jane Seymour.

Zemlju potresa sukob reformatora i nove anglikanske crkve s papistima, nad kojima se provodi žestoka represija, osobito nad svećenicima svih redova, od benediktinaca do kartuzijanaca.

Iza svega se kriju vlastohleplje glavnog kraljeva reformatora Thomasa Cromwella, njegova želja za totalitarnom vlašću pod zaštitom kralja, kao i želja za bogaćenjem, u svrhu koje se intenzivno radi na zatvaranju samostana.

Sve se tumači željom za preobraćivanjem kršćana na novu vjeru, u tu svrhu se primjenjuju i inkvizicijske metode poput mučenja na različitim spravama, a ispod žita se krije pljačkanje samostana, otimanje njihove zemlje i posjeda, prisvajanje zlata, kaleža i ikona, te gomilanje bogatstava pojedinaca na različitim razinama, od provincije do Londona.

Cromwell šalje svoje povjerenike u samostane da u njima pod svaku cijenu pronađu neke nepravilnosti, po mogućnosti stvarne ali mogu biti i izmišljene, da se stvore formalni razlozi za zatvaranje samostana, umirovljenje svećenika i pretvaranje slugu i nižeg osoblja u beskućnike i prosjake, pa da se prione podjeli plijena.

U bewnediktinskom samostanu nedaleko obalnog gradića Scarnseaja okrutno je ubijen Cromwellov povjerenik poslan s tom misijom, odrubljena mu je glava, pa na mjesto zločina stižu novi povjerenik, inače odvjetnik Matthew Sherdlake, i njegov pomoćnik Mark Poer, koji moraju što prije pronaći ubojicu i isposlovati zatvaranje samostana.

Naravno da će se stvari zakomplicirati, iskrsnut će još neka ubojstva iz nedavne prošlosti a uslijedit će i nova, pa će se Sherdlake, inače grbavac zbog tjelesnog hendikepa nužno usmjeren na pomoć mladog i snažnog Marka, ubrzo naći i u smrtnoj opasnosti.

Ono što me je najviše osvojilo u ovom romanu, prvom od dosad pet objavljenih autorovih djela s istim protagonistom, su ne samo jako dobro profilirani likovi koji gotovo oživljavaju pred čitateljevim očima (barem pred mojima jesu), kao i sjajno kreirano ozračje onog vremena s nevjerojatno autentičnim bojama i mirisima, maglom i snijegom uz močvaru i more, nego osobito sjajni i izuzetno zanimljivi dijalozi o pravoj i formalnoj religioznosti, o predanosti Bogu te dubokoj i istinskoj vjeri s jedne, odnosno o licemjerju i poganstvu koje se kriju pod habitom, o stvarnoj privrženosti duhovnosti i pukom štovanju drvenih idola na zidovima.

Neki su zbog vjere i svojih uvjerenja spremni na sve žrtve, na mučenje i smrt, a drugima formalna religioznost služi kao izgovor za bogaćenje i zadovoljavanje najnižih strasti.

Autor i njegov junak imaju razumijevanja za unatoč svoj čvrstini naposljetku uvijek nesigurne pojedince, čije se osobnosti kose s moralnim kanonima onog vremena, po potrebi je spreman zažmiriti i na oba oka ako zaključi da netko to zavređuje, a ono što osuđuje su dakako iskonsko zlo i njegovi nositelji.

Vrijeme radnje, podneblje i ambijent opisani su izuzetno živo i uvjerljivo, gotovo da se magla, hladnoća i vonj unutar samostanskih zidina mogu doslovce namirisati, život unutar samostana i u provinciji opisam je vrlo detaljno i iznimno precizno, stvarni povijesno-politički kontekst i kriminalistički zaplet isprepleću se majstorski, odličan prijevod je vrlo tečan i s nenametljivom uporabom arhaičnih riječi iz onog vremena,

Sansomovo pripovijedanje je izuzetno sugestivno i s lakoćom usisava čitatelja, tako da sam tijekom čitanja imao dojam gledanja odličnog filma.

Filma za koji naposljetku nisam želio da brzo završi, pa sam posljednjih pet poglavlja čitao po jedno dnevno, samo da mi što duže traje i da što više uživam.

Drugi roman od dosadašnjih pet objavljenih je Crna vatra, i na njega se bacam čim prije. Na temelju Raskola mislim da romane treba čitati redosljedom objavljivanja, jer iako su priče zasebne i formalno međusobno nepovezane, protagonist se tijekom romana mijenja i od žestokog reformatora odanog kralju i Cromwellu postaje pomalo rezignirani skeptik razočaran u ljude, koji više nije siguran ni u ispravnost svojeg vjerovanja, niti svojeg djelovanja.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 06/09/2016 22:00:16
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/09/2016 : 15:59:26  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool



Ono što me je najviše osvojilo u ovom romanu, prvom od dosad pet objavljenih autorovih djela s istim protagonistom, su ne samo jako dobro profilirani likovi koji gotovo oživljavaju pred čitateljevim očima (barem pred mojima jesu), kao i sjajno kreirano ozračje onog vremena s nevjerojatno autentičnim bojama i mirisima, maglom i snijegom uz močvaru i more, nego osobito sjajni i izuzetno zanimljivi dijalozi o pravoj i formalnoj religioznosti, o predanosti Bogu te dubokoj i istinskoj vjeri s jedne, odnosno o licemjerju i poganstvu koje se kriju pod habitom, o stvarnoj privrženosti duhovnosti i pukom štovanju drvenih idola na zidovima.



Milsim, da su ostali njegovi romani još bolji od ovoga. Btw, vani je več i 6. dio.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 07/09/2016 : 17:58:37  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Prva je za ljubitelje svemira, a druga ima previše različitih sekcija, pa ima svaka sekcija premali broj preporuka za čitanje ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 07/09/2016 18:00:43
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 08/09/2016 : 13:35:06  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://best-sci-fi-books.com/23-best-hard-science-fiction-books/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 08/09/2016 : 14:24:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
pročitao 5-6 ali samo starijih :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6857 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 11/09/2016 : 08:35:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Žene triju pjesnika - David Park

Ovo djelo čine tri priče, dvije temeljene na stvarnim likovima i događajima te jedna fikcionalna. Iako su pisane pomalo drugačijim stilovima, sve ih veže Parkova očita vještina i ljepota izražavanja. Catherine, Nadežda i Lydia žene su iz različitih vremena i situacija no veže ih njihova uloga sigurnog utočišta nepostojanom pjesničkom duhu njihovih muževa. Posebno je zanimljivo čitati o Catherine i Nadeždi, stvarnim ženama čiji je značaj izuzetno velik jer je njihova bezuvjetna podrška omogućila da William Blake i Osip Mandeljštam postanu imena koja se danas znaju i cijene. Nešto je slabija treća, fikcionalna, priča, smještena u sadašnjost i uglavnom fokusirana na obiteljske odnose i probleme. Dojma sam da pomalo iskače i više nalikuje nekoj prosječnoj, više puta viđenoj drami. Ipak, sveukupno je riječ o djelu itekako vrijednom pažnje te uglavnom jednako zanimljivom i stilski i tematski, što je, dojma sam, danas nažalost rijetkost.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.75 seconds. Snitz Forums 2000