forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/07/2016 : 16:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Prag je prekrasan grad.
A uz Kafku u Pragu obavezno treba posjetiti i Kališa - mjesto koje se pojavljuje u Švejku

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/07/2016 : 17:19:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lee Child:ŽIVA META




Novoizabrani potpredsjednik Sjedinjenih država dobiva obiljne prijetnje koje tim, čiji je Jack Reacher član, treba riješiti i naći one koji prijete potpredsjednikovom životu.
Odličan krimić u režiji majstorskog Childa koji se i ovdje iskazao odličnom naracijom i kvalitetnim likovima. Sve u svemu, knjiga je puno kompliciranija i napetija od Usijanja. Akcije ima napretek, obrata je dosta a i rasplet je ok makar ima manu da nije ispoištovano pravilo o dvije stvari koje se moraju pojaviti u svakom krimiću. Ali dobro, ovaj put ću mu oprostiti:)) Također knjiga pati od povremenih naivnih pojašnjenja što donekle smanjuje kvalitetu.
Napetost traje tijekom cijele knjige što je stvarno trebalo postići jer knjiga ima blizu 400 strana.
Reacher je portretiran klasično, odnosno kao i u svim dosadašnjim knjigama - hladno, odlučno i profesionalno. Ovdje ima veliku ulogu i njegov pokojni brat Joe čija sjena cjelo vrijeme putuje kroz sve likove u knjizi, tako da saznajemo određene pojedinosti iz života braće Reacher.
Također postoji izrazito veliki broj opisa oružja te gomila forenzičkih podataka i vidi se da se pisac potrudio oko toga.
Sve u svemu, odličan krimić koji se sa užitkom čita.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 05/07/2016 : 18:42:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Počeo čitati od Michela Houllebecqua Platformu i odustao nakon tridesetak strana.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 06/07/2016 : 12:57:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja četrnaesta: Slovačka

Peti brod - Monika Kompanikova (prevela Maria Vuksanović Kursar)

Na hrvatskom izdanju ovoga, autoričina debitantskog romana, piše kako ga "mnogi smatraju prijelomnim djelom suvremene slovačke književnosti", što me navodi da se zapitam o čemu je ta književnost govorila do njega? Naime, Peti brod, uz sve svoje kontroverzne teme i neobičnu radnju, zapravo ne donosi gotovo ništa novo.

Glavni lik romana je Jarka, sada već odrasla žena, koja se prisjeća raznih detalja iz svog života, s naglaskom na jedno kasno ljeto, kada je imala dvanaest godina, i događaje koji su joj promijenili život. Jarka je odrasla kao neželjeno i samim time izrazito zanemareno dijete i već od malih nogu je, usprkos tome što je živjela s majkom, morala brinuti sama o sebi. Takva situacija dovela je do toga da Jarka sazrije brže nego njeni vršnjaci, a želja za životom u zdravijoj okolini i slučajan susret na željezničkoj stanici ohrabrili su ju da otme dvoje novoročenčadi i proba zasnovati svoju, bolju obitelj.

Ovo zadnje je ekstremno, no zapravo je u pitanju samo još jedan detalj u prikazu problematičnog djeteta za čije su probleme puno više krivi drugi nego ono samo. Kompanikova nam ovim djelom pokušava ukazati na takvu djecu i pomoći nam da ih razumijemo, no iznad svega, kako i sama kaže, pokušava doprijeti direktno do njih i pokazati im da nisu sami. Da takva djeca postoje i da im treba pomoć nažalost nije ništa novo i čisto sumnjam da će ovaj roman taknuti nekoga tko je do sada bio nezainteresiran za njih, a nisam siguran ni do koje mjere će im knjiga uspjet pomoći direktno i može li uopće naći put do njih. Ono u što sam siguran je da Peti brod, mimo svojeg plemenitog cilja, nema neku vrijednost i brzo će ostati zaboravljen, bar s moje strane.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/07/2016 : 22:14:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Samo javljam da je na kioscima roman "Gospodin Mercedes" Stephena Kinga, u izdanju Znanja i po bagatelnoj cijeni od 29,90 kn.

Ukradeni Mercedes ukazuje se iz ranojutarnje magle i nasrće na veliku skupinu ljudi koji čekaju u redu na sajmu poslova u jednome američkom gradu zahvaćenom velikom krizom.

Samotni vozač potom kreće unatrag, nasrće još jednom, pa naglo juri dalje, ostavljajući za sobom osmero poginulih i mnoštvo ozlijeđenih.

Slučaj ostaje neriješen, a istragu je vodio umirovljeni detektiv Bill Hodges kojeg dosta kasnije zatječemo dok životari i dani mu prolaze u ispijanju piva i gledanju trivijalnih televizijskih emisija.

No, njegovu monotonu svakodnevicu prekida provokativno pismo koje mu je poslao ubojica iz Mercedesa. Započinje igra mačke i miša, a njezin rezultat ovisit će ponajprije O Billovoj inteligenciji i privatnoj istrazi u kojoj mu pomaže dvoje neobičnih saveznika te o kojoj ovise životi tisuća ljudi.

King se na neki način u ovom romanu vraća korijenima i "Christini", pa se čini da je ovo odličan izbor za ljetnu lektiru.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 06/07/2016 : 22:21:21  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Sad si me sjetio - frend mi je davno pričao da je prije nekih dvadesetak godina u, mislim, Njemačkoj bio totalno ludi događaj:Lik je samo odjedanput skrenuo sa autom na terasu kafića. nije bilo teže ozljeđenih (lik je vozio relativno sporo) odnosno polupano je par stolova i stolica ali bilo je legendarno kad su tipa pitali zašto je to napravio, a on je odgovorio:"nisam mogao odolit". :D :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/07/2016 : 12:37:38  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zabilješke starog pokvarenjaka 2 - sve isto kao u prvom dijelu, pa da se ne ponavljam:))

knjige koje sam počeo čitati i odustao:
Milan Kundera:NEPODNOŠLJIVA LAKOĆA POSTOJANJA - stao nakon 30-ak strana. ovo je drugi pokušaj i opet ne ide.

Michel Houellebecq:PLATFORMA - isto kao i Kundera. Nije zanimljivo.

Joseph Conrad:SRCE TAME - mislio sam da će glavni problem biti arhaičnost ali roman uopće nije takav. Ali odustao sam nakon 30 strana jer je postao dosadan.

Iljf i PetrovDVANAEST STOLICA - ovo bi trebalo biti ultra zabano i duhovita a nije. Ok, ima komičnih situacija ali ništa posebno ali glavni problem je dosadna radnja.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/07/2016 : 16:02:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Zabilješke starog pokvarenjaka 2 - sve isto kao u prvom dijelu, pa da se ne ponavljam:))

knjige koje sam počeo čitati i odustao:
Milan Kundera:NEPODNOŠLJIVA LAKOĆA POSTOJANJA - stao nakon 30-ak strana. ovo je drugi pokušaj i opet ne ide.

Michel Houellebecq:PLATFORMA - isto kao i Kundera. Nije zanimljivo.

Joseph Conrad:SRCE TAME - mislio sam da će glavni problem biti arhaičnost ali roman uopće nije takav. Ali odustao sam nakon 30 strana jer je postao dosadan.

Iljf i PetrovDVANAEST STOLICA - ovo bi trebalo biti ultra zabano i duhovita a nije. Ok, ima komičnih situacija ali ništa posebno ali glavni problem je dosadna radnja.



Zanimljivo. Za Dvanaest stolica nisam čuo, ali ovi ostali svi slove za jako dobre knjige. Sad si me baš zainteresirao da uzmem neku od njih u ruku. Još samo da lista nepročitanih knjiga nije toliko dugačka...


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/07/2016 : 18:48:56  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Iljf i Petrov su poznati baš po toj i po još jednoj knjizi - Zlano tele, a tu još nisam probao čitati.
A što se tiče kvalitete knjiga - tako je to
Evo sad sam probao i Jacka Keruaca i njegovo najpoznatije djelo - Na cesti i isto sam odustao nakon dvadesetak strana. sada sam u fazi kada malo šaram i probavam ono što dosad nisam
Ali ako je Keruac najbolji predstavnik beat genracije, onda možda to i nije moj beat

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 07/07/2016 : 19:09:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Da, može nešto biti hvaljeno od strane kritike do neba, ali ako ti ne leži nema pomoći.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/07/2016 : 19:18:44  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Tak je

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2644 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 07/07/2016 : 23:26:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Zabilješke starog pokvarenjaka 2 - sve isto kao u prvom dijelu, pa da se ne ponavljam:))

knjige koje sam počeo čitati i odustao:
Milan Kundera:NEPODNOŠLJIVA LAKOĆA POSTOJANJA - stao nakon 30-ak strana. ovo je drugi pokušaj i opet ne ide.

Michel Houellebecq:PLATFORMA - isto kao i Kundera. Nije zanimljivo.

Joseph Conrad:SRCE TAME - mislio sam da će glavni problem biti arhaičnost ali roman uopće nije takav. Ali odustao sam nakon 30 strana jer je postao dosadan.

Iljf i PetrovDVANAEST STOLICA - ovo bi trebalo biti ultra zabano i duhovita a nije. Ok, ima komičnih situacija ali ništa posebno ali glavni problem je dosadna radnja.



I Srce tame i Nepodnošljiva lakoća postojanja su mi bili dobri. Ukusi ...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12516 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 08/07/2016 : 12:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
http://qz.com/696658/someone-is-writing-a-mysterious-dystopian-novel-of-the-future-in-reddit-comments/

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/07/2016 : 13:49:46  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

quote:
Originally posted by mladjo

Zabilješke starog pokvarenjaka 2 - sve isto kao u prvom dijelu, pa da se ne ponavljam:))

knjige koje sam počeo čitati i odustao:
Milan Kundera:NEPODNOŠLJIVA LAKOĆA POSTOJANJA - stao nakon 30-ak strana. ovo je drugi pokušaj i opet ne ide.

Michel Houellebecq:PLATFORMA - isto kao i Kundera. Nije zanimljivo.

Joseph Conrad:SRCE TAME - mislio sam da će glavni problem biti arhaičnost ali roman uopće nije takav. Ali odustao sam nakon 30 strana jer je postao dosadan.

Iljf i PetrovDVANAEST STOLICA - ovo bi trebalo biti ultra zabano i duhovita a nije. Ok, ima komičnih situacija ali ništa posebno ali glavni problem je dosadna radnja.



I Srce tame i Nepodnošljiva lakoća postojanja su mi bili dobri. Ukusi ...



Kod Kundere postoj dobra ideja (ako izuzmemo filozofiju s početka s kojom se ne slažem) ali to jednostavno nije dobro ispričano. Glavni lik ne može ostati monogaman a žena mu to tolerira, pa onda malo ulaska ruskih tenkova u prag...Ali sve to mi nije sjelo na način da me privuče da čitam do kraja.
Inače, probao sam jučer i KOKAINSKE NOĆI od Ballarda i isto sam stao nakon dvadesetak strana.
Također sam probao i PLANINE LUDILA od Lovecrafta -prije mi je bila dobar ali sada ne.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 08/07/2016 : 16:41:56  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Conradovo Srce Tame je sluzilo kao podloga za Kopolinu Apokalipsu Danas. To bi trebalo da je dobra knjiga.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 08/07/2016 : 19:34:27  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Znam za to, naravno ali nema baš prevelike veze s filmom (predložak, jel'te.) To je jedna kratka knjiga koja govori o divljini i ljudima.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 09/07/2016 : 16:25:45  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
I jedno i drugo su prava umjetnička djela, kultni svaki u svojoj domeni. Srce tame je kratka knjiga, to možeš u danu pročitati.

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 09/07/2016 : 18:21:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja petnaesta: Grčka

Nešto će se dogoditi, vidjet ćeš – Christos Ikonomou (prevela Koraljka Crnković)

U svom najpoznatijem djelu Ikonomou u formi kratkih priča progovara o siromašnim, obespravljenim, napuštenim, prevarenim i iznad svega žalosnim ljudima. Onima koje još samo nada drži na životu, iako i ona pomalo nestaje i ustupa mjesto potpunom očaju. Na ulicama Ikonomouove Grčke nesreća vreba na svakom koraku, a njegovi protagonisti su ljudi praznih frižidera koji preživljavaju na rakiji i cigaretama.

Uglavnom uspješno kreirana atmosfera dodatno doprinosi stvaranju osjećaja beznađa kod čitatelja, no to je ujedno i jedino što sam osjetio čitajući ovu knjigu. U ponekad ipak prekratkim pričama, autor me nije uspio vezati za svoje nesretne likove niti učiniti da suosjećam s njima. Jedan od razloga za to leži u čestom ponavljanju, ponekad čak i cijelih odlomaka, unutar priča. Pretpostavljam da je autorova namjera bila na taj način pojačati dojam koji tekst ostavlja, no kod mene je izazvao potpuno suprotan efekt.

Uz iznimku spomenutog ponavljanja, Ikonomou piše pitko i jednostavno, no ne i banalno. Ima tu vrijednih opservacija i znakovitih detalja, no nakon autorovog bombardiranja sveopćom depresijom teško je imati pozitivan stav o bilo čemu, pa i o ovoj knjizi.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 18/07/2016 : 00:05:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote



Europom u 30 knjiga

Postaja šesnaesta: Finska

Istina – Riikka Pulkkinen (preveo Boris Vidović)

Istina, drugi roman (relativno) mlade Riikke Pulkkinen, njeno je najpopularnije i najhvaljenije djelo, prevedeno na čak sedamnaest jezika. U pitanju je, mogli bismo reći, obiteljska saga koja obuhvaća tri generacije dobrostojeće obitelji i njihove priče, ispričane ne uobičajenim kronološkim redoslijedom već prisjećanjima i autoričinim skokovima u prošlost. Pulkkinen govori o mnogim ozbiljnim i vrlo prisutnim stvarima poput tuge, brige, odrastanja, preljuba, nesreće, smrti, ali i sreće, veselja, i iznad svega ljubavi. I onoj pravoj i onoj krivoj, i onoj trajnoj i onoj prolaznoj. Pokazuje nam sve što se za ljubav i zbog ljubavi (ne) može napraviti.

Stvar je u tome da ona to čini na prilično konvencionalan način. Iako je riječ upravo o, uvjetno rečeno, običnim ljudima i s onim što im se događa se zasigurno mnogi mogu poistovjetiti, ipak sam se nadao stilski malo zanimljivijem i složenijem romanu. Ne može se poreći da je autorica iskazala, za svoje godine (pri izlasku knjige na originalnom finskom jeziku imala je 30 godina), iznimno bogato poznavanje mnogih osjećajnih mehanizama, te uvjerljivo opisala mnoge životne situacije, no to nažalost nije bilo dovoljno da stvori nešto posebno. Kao i životi većine nas, kojima se zapravo i obraća, ovaj roman poseban je na svoj način, ali na kraju ipak tek prosječan.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 23/07/2016 : 19:05:31  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Mo Hayder:PTIČAR





Greenwich, južno-istočni London. Elitni odred metropolitanske policije (AMIP) je pozvan na mjesto sablasnog otkrića. Pet tijela mladih žena ritualno ubijenih je odbačeno na pustopoljinu kraj Millenium Domea, a svaka žrtva ima jedinstveni, jezivi potpis ubojice. Tko je on?
Kriminalistički romani imaju određena pravila po kojima pisci najčešće igraju. Tu postoje određene premise koje jamče dobar roman, pun preokreta i iznenađenja. Međutim kada jedan roman kombinira dvije premise u jednoj knjizi - e, to je onda nešto na što se rijetko nailazi. Jedna od premisa je da znamo tko je ubojica i da pratimo put policije do njegovog hapšenja, a za drugu ćete morati pročitati knjigu (previše bih vam otkrio kada bih otkrio još i to.) Sve u svemu, taman kada mislite u kojem će se smjeru kretati radnja, ona skreće u drugu stranu.
Ptičar je jedna od najboljih krimića koje sam pročitao u posljednje vrijeme.Naracija je genijalna, a likovi su prvoklasno opisani. Detektiv Jack Caffery je klasični murjak sa jednom ružnom epizodom iz prošlosti, sa problemima sa trenutnom djevojkom ali i čovjek koji odlično obavlja svoj posao. Svoje obiteljske probleme pokušava rješavati najbolje što može, a istovremeno vodi bitku sa avetima prošlosti koje ga stišću već dugi niz godina. Tijekom čitanja saznajemo sve više o njemu, a neke nerazjašnjene stvari impliciraju da ovo nije jedina knjiga sa ovim glavnim junakom. Ako (još) tražite dobar krimić za vruće ljetne dane - ova knjiga je pun pogodak.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/07/2016 : 13:55:11  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Lee Child:ZLO I NAOPAKO




Jack reacher je opet u pogonu, a ovaj put stvar je osobna.
Netko je ubio pripadnika njegove bivše jedinice i sada se staro društvo okuplja kako bi našlo krivca.
Ono što je karakteristično za Childea (a o čemu sam već pisao) je odlična narativnost. Lik zna pisati. Imate osjećaj da bi mogao o, ne znam, točki na zidu napisati roman i da bi bio bestseller i upravo je u tome razlika od npr. knjige Ptičar - tamo imamo odličan zaplet i dosta dobru naraciju a ovdje imamo jedan relativno nepretenciozan zaplet ali je naracija vrhunska. Naravno, najbolje je kombinirati to dvoje ali rijetko to može. Child je jednostavno genije priče.
U ovoj knjizi, osim njega imamo još nekoliko njegovih bivših kolega, nekoliko bad guyeva, nekoliko sporednih likova...Sve u svemu, u odnosu na broj likova u Usijanju ovo je Rat i mir.
Inače, knjigu (kao uostalom i sve iz ovog serijala) karakterizira akcija od prve do zadnje strane. Nema praznog hoda, događanja i obračuni se redaju jedan za drugim, a konačni obračun je napravljen odlično.
Dosta se ovdje saznaje o Reacherovoj prošlosti i odnosima u jedinici kojoj je bio na čelu tako da ovdje imamo, od knjiga koje sam pročitao o ovom junaku, najveću razradu glavnog junaka i njegovih drugova iz vojske. S obzirom na stil pisanja, nije to ništa pretjerano veliko ali ipak se dosta sazna.
Sve u svemu, odlična knjiga puna akcije i želje glavnih likova za pravdom.


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 25/07/2016 : 13:56:18  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner




Europom u 30 knjiga

Postaja petnaesta: Grčka

Nešto će se dogoditi, vidjet ćeš – Christos Ikonomou (prevela Koraljka Crnković)

U svom najpoznatijem djelu Ikonomou u formi kratkih priča progovara o siromašnim, obespravljenim, napuštenim, prevarenim i iznad svega žalosnim ljudima. Onima koje još samo nada drži na životu, iako i ona pomalo nestaje i ustupa mjesto potpunom očaju. Na ulicama Ikonomouove Grčke nesreća vreba na svakom koraku, a njegovi protagonisti su ljudi praznih frižidera koji preživljavaju na rakiji i cigaretama.

Uglavnom uspješno kreirana atmosfera dodatno doprinosi stvaranju osjećaja beznađa kod čitatelja, no to je ujedno i jedino što sam osjetio čitajući ovu knjigu. U ponekad ipak prekratkim pričama, autor me nije uspio vezati za svoje nesretne likove niti učiniti da suosjećam s njima. Jedan od razloga za to leži u čestom ponavljanju, ponekad čak i cijelih odlomaka, unutar priča. Pretpostavljam da je autorova namjera bila na taj način pojačati dojam koji tekst ostavlja, no kod mene je izazvao potpuno suprotan efekt.

Uz iznimku spomenutog ponavljanja, Ikonomou piše pitko i jednostavno, no ne i banalno. Ima tu vrijednih opservacija i znakovitih detalja, no nakon autorovog bombardiranja sveopćom depresijom teško je imati pozitivan stav o bilo čemu, pa i o ovoj knjizi.





Shaneru vidim da si pročitao dosta knjiga iz ovog ciklusa. Jel' ih imaš volje ovako u jednom postu usporediti?
kako ti se čini cijela edicija?

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 25/07/2016 : 21:48:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nekidan sam čitao intervju s Ikonomouom, ova mu je zbirka i nagrađivana i hvaljena, tip je upućen u socijalno-gospodarsku tematiku - s naglaskom na socijalnu . angažiran i senzibilan, pa bih za Nešto će se dogoditi, vidjet ćeš mogao posegnuti u dogledno vrijeme.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6934 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 26/07/2016 : 13:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo



Shaneru vidim da si pročitao dosta knjiga iz ovog ciklusa. Jel' ih imaš volje ovako u jednom postu usporediti?
kako ti se čini cijela edicija?




Pročitao sam sve do sada izašle knjige osim belgijanca Verhulsta (to je slijedeće na rasporedu), znači 16 naslova. Nekakav cjelokupan dojam bi bio da je u pitanju vrijedna biblioteka, ponajviše jer donosi suvremene radove iz (nama) manje poznatih književnosti. Kvalitativno ima velikih oscilacija, ali ipak je većinu naslova zanimljivo pročitati. Meni je generalno bolji utisak ostavila prošlogodišnja tura, a kao najzanimljivije naslove izdvojio bih one poznatih književnika Saramaga i Baricca, kao i (bar meni) malo manje poznatih Hermansa, Borowskog i Gryttena.

Za sve detaljnije mislim da ti je najbolje pogledati šta sam napisao za svaku knjigu. Ako ti je teško naći recenzije obrati se dežurnom moderatoru da napokon dovrši ažuriranje popisa.


@Johnny
Ikonomou je strašno simpatičan i, iako možda ipak previše nerealan, njegov optimizam i zanos s kojim priča su zarazni. No u pričama ove zbirke taj isti optimizam kompletno izostaje. Nema sumnje da one imaju vrijednost, no meni eto nisu skroz legle, dok su recimo mom kolegi fantastične. Ako pročitaš svakako napiši koju riječ, bit će zanimljivo vidjeti još koje mišljenje.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7887 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 26/07/2016 : 14:24:25  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote


vidim da nitko nije stavio topik o smrti slobodana novaka
pa evo ovdje mali podsjetnik na veliko književno djelo
i na možda i najveći roman na hrvatskom jeziku

sve što je pod kraj života govorio i radio će se zaboraviti

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.79 seconds. Snitz Forums 2000