forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Umjetnost
 Knjige & co (popis recenzija u prvom postu)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 240

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 19/09/2017 : 18:13:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by panzer

https://arstechnica.com/gaming/2017/09/if-you-read-one-sci-fi-series-this-year-it-should-be-the-broken-earth/



Jesi li možda čitao? Netko drugi?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 19/09/2017 : 18:22:42  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
Budući da je osvojio Huga dvije godine zaredom mora da nešto vrijedi pa ću ga i staviti na listu na čitanje, nadam se samo da neće biti zajeb kao Ann Leckie i njena na sva usta hvaljena a malo vrijedna Radch trilogija koja je takođe osvojila Huga prije par godina.

...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/09/2017 : 18:24:42  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by panzer

https://arstechnica.com/gaming/2017/09/if-you-read-one-sci-fi-series-this-year-it-should-be-the-broken-earth/



Jesi li možda čitao? Netko drugi?




Nije još došla na red ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

vope
Senior Member



Montenegro
2965 Posts

Member since 21/12/2006

Posted - 19/09/2017 : 18:25:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vope a Yahoo! Message  Send vope a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by WOLF-HUNTER

Dimitri Gluhovskijev Metro 2035





Pročitao! Odličan završetak (ako je) odlične trilogije. Ne znam kakav je hrvatski prevod ali mi srpski nije najbolje legao i to mi je najveći minus knjige. Da bar čitam ruski...

...
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 19/09/2017 : 18:33:59  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Ruski? Pa mlad si još ti, možeš ti to ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/09/2017 : 18:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva



Bila san malo podozriva prema knjizi, kad ono...
Poslije Knausgaarda, najbolja stvar koju sam procitala! Nevjerojatno da to moze izaci iz pera relativno nepoznatog covjeka. Kristiane Novace, ILY. Jako, jer imas transformativnu moc, ti sumski stvore.



Knjiga je izrazito hvaljena, a i ljudi kojima vjerujem kažu da je odlična tako da bude uskoro svakako došla na red.
Inače autor ima novu knjigu, "Ciganin ali najljepši" ali to vjerojatno već znaš.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 19/09/2017 : 18:50:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
@ mladjo

Iskreno, pojma nisam imala, hvala na informaciji. Bumo vidli onda kakva je i ta, nakon mog "popisa duzine ruke" ostalih knjiga :)
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/09/2017 : 21:40:47  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Zavisi o dužini ruke :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Combatrock
Advanced Member



Serbia
4564 Posts

Member since 26/12/2009

Posted - 22/09/2017 : 15:33:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Combatrock a Private Message  Reply with Quote
Boris Akunjin

sangue navajo
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 29/09/2017 : 09:45:56  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Spomenuo sam na jednoj drugoj dretvi, ponavljam ovdje. U zadnje vrijeme citam dosta o (ne)jednakosti pa preporucam dvije izvrsne knjige na doticnu temu. Prva je Global Inequality Branka Milanovica, americkog ekonomista i najveceg svjetskog strucnjaka o globalnoj ekonomskoj nejednakosti, a covjek je inace doktorirao na temu ekonomske nejednakosti u Jugoslaviji. Milanovic je veliki znalac i citatelja pristupacnim jezikom vodi kroz svjetsku povijest ekonomske nejednakosti, objasnjava kada, kako i zasto se smanjivala, rasla ili stagnirala, kao i kakve politicke posljedice te kretnje imaju. Zavrsava s intrigantnim i konkretnim prijedlozima kako bismo mogli promijeniti stvari i zasto je naravno jednakost bolja od nejednakosti.

Druga preporuka na temu je The Society of Equals francuskog politologa i filozofa Pierrea Rosanvallona. On u ovoj knjizi pokazuje povijest ideje jednakosti, od njenih zacetaka pa kako se dozivljavala, tumacila i realizirala u razlicitim ideologijama (komunizam, konzervativizam, itd.) i zasto danas zivimo u krizi jednakosti. Knjiga je izvrsna, ali jezik nije toliko pristupacan kao Milanovicev. Takodjer, kritika kapitalizma i neoliberalizma je u granicama ocekivanosti, odnosno hocu reci prejednostavna je i ne daje nam nista novog. Ali svejedno, vrlo, vrlo vrijedno citanja.

Treca knjiga koju preporucam na istu temu je The Spirit Level Richarda Wilkinsona i Kate Pickett. Autori pokazuju na primjerima i podacima zasto je za drustvo u cjelini (ekonomska) jednakost bolja sto se tica zdravlja, obrazovanja, mogucnosti itd. Prilicno osporavana, dijelom ideoloski, a dijelom i metodoloski (slicno kao i Piketty s kojim se jos nisam uhvatio u kostac, malo me ta cigla od knjige plasi), ali citatelja potice na refleksiju.

Od ostale lektire koju je vrijedno spomenuti, taman sam se primio citanja najsvjezije Erdoganove biografije njemacke novinarke Cigdem Akyol i prvih nekoliko poglavlja jako obecava. Autorica sagledava sve aspekte jednog vrlo kompleksnog modernog politicara, i one negativne (kojih naravno ima daleko vise), ali i one pozitivne. Gradi sliku vjestog politicara i karizmaticnog manipulatora te raspravlja posljedice njegove politike za modernu Tursku.

U trenucima opustanja citam Stephena Kinga, onu trecinu opusa koju jos nisam procitao, a sad je na red dosla knjiga The Tommyknockers. Za Kinga prosjek, ali kad mu jezik bas fino tece.

A kao malo dijete sam se razveselio kad sam vidio ovo: https://www.amazon.com/Ursula-K-Guin-Hainish-Stories/dp/1598535374 Luksuzno izdanje kompletnog Hainskog ciklusa Ursule LeGuin, jedne od mojih omiljenih pisaca. Zena koja je klasik ne samo SF-a, vec i americke knjizevnosti opcenito. Jedva cekam da knjige dodju, unutra je barem nekoliko remek-djela: Svijet se kaze suma, Lijeva ruka tame, Covek praznih saka, The Telling, kao i kompletne kratke price iz ciklusa. Knjige bi mi trebale stici iduci tjedan.

Od stripova, skuzio sam tek sad da Marvel objavljuje Howard the Duck: The Complete Collection pa ce to doci na dnevni red kad legne iduca placa :)
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 02/10/2017 : 22:40:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote


Napokon i ja pročitao ovo hvaljeno sf čudo iz Kine. Bitno je napomenuti da nisam neki poznavatelj sf književnosti, niti pretjerani ljubitelj iste, iako mi je tematski zanimljiva. Uzevši to u obzir vjerojatno nije toliko čudno da me ova knjiga nije oduševila, no nije bila ni loša i uspjela me zainteresirati za nastavak, kako drugačijim pristupom od onog na kakvog smo navikli, tako i nekim zanimljivim temama kojih se dotiče. Nadam se da će drugi dio biti barem na jednakoj razini.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 05/10/2017 : 08:46:59  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Shaneru, Three Body Problem i ostala dva dijela su mi visoko na listi citanja, samo sto nikako da nadjem vremena. Vidim da preporucujes, drugi me isto tjeraju, morat cu.

Obecao sam javiti kakvo je izdanje Hainskog ciklusa Ursule LeGuin izdavaca Library of America. Mogu samo reci, savrseno. Definitivno vrijedno love. Knjige i kutija su nesto manje nego sto sam ocekivao, ali je zato sve super luksuzno. Tvrdi uvez, papir tanak ali skup, na unutarnjim koricama relevantne karte u boji, zastitni omot. Vlazni san svakog bibliofila. A meni jos vaznije, ne i vlaznije, sam sadrzaj. Cijeli Hainski ciklus na jednom mjestu, sa svim uvodima i izvrsnim esejem "On Not Reading Science Fiction".

Odmah sam gledao sto Library of America jos ima i bolje da nisam. Za oko mi zapali odmah Dashiell Hammet, Elmore Leonard, Kurt Vonnegut i Raymond Chandler. Ali i da izdaju antologije tekstova o vaznim americkim sportovima, cak je antologija o americkom nogometu bila proglasena knjigom godine. A u veljaci izlazi antologija o kosarci

Toliko za sada, do iduceg javljanja, dok stignem nesto procitati i preporuciti!
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 05/10/2017 : 14:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Fandango, strasno me zanima koja to struka dopusta ovoliko citanja.
Inace, na tvoju sam preporuku uzela citati Erdoganovu biografiju i nisam se pokajala. Preporuke svima.



Uvijek me zivciralo sto kriticari nemaju iste kriterije prema nasim piscima kakve imaju prema stranima. Ma, sto da se lazemo, zivciralo me to jos kad sam na faksu ucila o pocecima hrvatske pismenosti (ajd nastranu Vinodolski zakon, ali pojedini slavonski barokni "pisci", omajgad, pa to je smijurija).
Ostalo je tako i dan-danas: kad netko nas nesto "isprdeka", svima je on ili ona nova Munro, novi Knausgaard, novo stagod. A realno je rijec u najboljem slucaju o nekom prosjeku, cak ispodprosjeku kad je rijec o kratkoj prici.
Ali evo, i tomu je dosao kraj. Moze vam se sviđati ili ne sviđati njegovo pisanje, ali Hrvatska napokon ima pisca. Ima covjeka koji pisati zna i voli, koji teme mnogo istrazuje, koji ne klone pred 400 stranica i ne krene bulazniti.
Ja ne zelim sada ulaziti u tancine radnje: rijec je o amalgamu krimica, ljubica, obiteljske drame, nema cega nije udrobljeno - poanta je da je dobro napisano, neovisno o individualnom ukusu. Kad kazem "dobro", mislim: educirano, u duhu vremema, dosjetljivo, narativno promisljeno.

Edited by - Mrkva on 05/10/2017 15:46:20
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 05/10/2017 : 16:23:47  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
znal iko što je sve od pola andersona izašlo
mimo kentaura i polarisa

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 05/10/2017 : 18:37:06  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Fandango, strasno me zanima koja to struka dopusta ovoliko citanja.
Inace, na tvoju sam preporuku uzela citati Erdoganovu biografiju i nisam se pokajala. Preporuke svima.



Dopusta ona struka koja od tebe trazi da citas Ne volim se bas previse izlagati, ali recimo ovako: balansiram izmedju redovnog posla koji je znanstveno-prosvjetiteljski rad na jednom malom sveucilistu u Zapadnoj Europi pa vec sama priroda posla zahtijeva da puno citam, ali i da pisem, te neredovnog posla koji se sastoji od recenziranja velikog broja nebeletristicnih naslova. Ovo sto tu preporucim je samo vrh ledene sante onoga sto procitam. Danas sam recimo na poslu obrnuo polovicu Luhmannove knjige Ecological Communication jer mi treba za clanak koji pisem. Ove tri knjige o nejednakosti isto tako. Vremena za citanje izvan posla jos imam jer doma nemamo djece, a naucio sam i citati brzo, ali tako da ipak pohvatam smisao teksta. Jedino sto u zadnje vrijeme skoro uopce ne citam na hrvatskom, osim na godisnjem i na internetu. Eto
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 05/10/2017 : 18:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

znal iko što je sve od pola andersona izašlo
mimo kentaura i polarisa




Majstore, odes na www.nsk.hr i u trazilicu upises Poul Anderson. Ovdje ti je popis prica u Siriusu: http://www.sfera.hr/sirius.html, a ovdje u Futuri: http://www.sfera.hr/futura.html, pa ista stvar.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/10/2017 : 12:16:16  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
hvala
imam sve siriuse i future i andromedu s njegovom knjigom pričom pa sam više mislio na knjige koje su prevedene
imam i jednu na engl čini mi se

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 07/10/2017 : 08:15:24  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

hvala
imam sve siriuse i future i andromedu s njegovom knjigom pričom pa sam više mislio na knjige koje su prevedene
imam i jednu na engl čini mi se




A onda super ako imas sve! Na NSK bi ti trebalo iskociti ono sto je prevedeno na hrvatski i barem do 1990. izaslo u Jugi. Poul Anderson je inace jako zanimljiv jer je kao mlad odlucio da ce zivjeti od pisanja pa je onda pisao kao sumanut, svakakve zanrove i blesavoce i pod hrpom pseudonima, a onda kad je skucao dovoljno para i napravio si neko ime, odlucio nastaviti pisati iz gusta.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/10/2017 : 10:35:04  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
sad čitam vremenske cuvare od kentaura a potrefilo se da istovremeno citam futuru broj 8 mislim s njegovom pričom... ništa ne uspijeva...
shvatio sam da mi je omiljen
bas kao sto mi brian aldis nije :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 07/10/2017 : 23:49:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
http://www.znaksagite.com/sfbiblio/index.php?cmd=q&ord=&page=0&autor=pol+anderson&naslov=&izdanje=&datum=

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

fandango
Senior Member



1515 Posts

Member since 10/06/2004

Posted - 09/10/2017 : 11:26:28  Show Profile Show Extended Profile  Send fandango a Private Message  Reply with Quote
Super je ova bibliografija! Ako citas na engleskom, Andersona je puno digitalizirano pa ga ne bi trebalo biti problem naci i u tom obliku.
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 09/10/2017 : 19:54:57  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
ma ne volim na engl
imam jednu dzepnu
genezis na engl
ne znam odakle mi
nju cu procitati

imam i tauzero
mozdani talas
promakla mi je tri srca i tri lava

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 12/10/2017 : 22:55:03  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote
Odbačene:


Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 12/10/2017 : 23:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Tri knjige, tri različite tematike: kratke priče o distopijskom svijetu sutrašnjice, smrtonosnim knjigama i duhovima. Dobro je to, da ako se vam priča ne sviđa, jednostavno je preskočite i idete dalje. Prva knjiga ima nekoliko priča, kao da su nastale ravno u Twillight Zoni, a na kraju knjige imate i bonus spisak više ili manje poznatih distopijskih knjiga za daljne čitanje ...

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 12/10/2017 23:18:54
Go to Top of Page

panzer
Advanced Member

12504 Posts

Member since 18/05/2005

Posted - 12/10/2017 : 23:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send panzer a Private Message  Reply with Quote


Mlodinow u svojoj knjizi obravnava događaje u povijesti, koji su bili važni za razvoj znanosti. Knjiga ima oko 360 stranica, ali čak i da je duža, bez problema bi je pročitao. Mlodinow ima takav stil pisanja da mi nikad nije bilo toliko dosadno, da bi recimo poželeo prijevremeno okončati čitanje te knjige. Uz to uspio je "visoke" pojmove znanosti spustiti dovoljno nizko, da je mogu razumijeti čak i obični smrtnici. Svakako pohvalno.

Ich bin kein Mensch, ich bin kein Tier, ich bin ein Panzer-Grenadier!

Edited by - panzer on 12/10/2017 23:15:11
Go to Top of Page
Page: of 240 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.57 seconds. Snitz Forums 2000