forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

All Forums
 Stripovi
 Manga
 Death Note
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

WOLF-HUNTER
Senior Member

Russia
2060 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 23/07/2017 :  00:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Death Note Volume 5

POST SADRŽI SPOILERE, ČITATE NA VLASTITU ODGOVORNOST!

Death Note je serijal, koji kada jednom uhvati nikada ne pušta, pa je isto tako slučaj bio i sa ovim dijelom serijala. Naime, napokon saznajemo šta se dogodilo sa Misom i Raitom koji se sada nalaze u pritvori u sjedištu kod L-a, koji sada čvrsto sumnja da su njih dvoje Kira 1 i Kira 2. Ali prije toga, moram još jednom da napomene (iako sam dosadan sa time), koliko je ovaj serijal zapravo odličan i vrijedan čitanja. Ovaj serijal me nako uveo u svijet mangi, i drago mi je da ne nosim više ono isto mišljenje kako su mange lošije od talijanskih i američkih stripova, nego su mi na neki način možda i bolje. Međutim, da se vratim na glavnu priču...

Raito, da bi skinuo makar malo sumnju sa sebe, odriće se bilježnice i daje Remu zadatak da jednu bilježnicu dadne nekome ko je gladan moći a da pri tome i dalje upisuje imena kriminalaca. Dotle, Raito se samovoljno javlja da ga privedu u pritvor. L-u sve počinje da bude sumnjivije, pa će tako jedno vrijeme lomiti glavu sa time kako se ubistva i dalje dešavaju dok su glavni osumnjičeni u pritvoru? Meni lično, ovda epizoda je bila pomalo dosadna, mada se ni sama nije trudila da bude punija akcije i neizvjesnih situacija poput u zadnja četiri broja, mada je ova epizoda imala nešto što će poslije da utiče na tok ostala dva broja. Napokon možemo da vidimo pravi odnos između Raita, L-a i Mise, koji će danonoćno da budu zajedno u sobi radi istrage. Uz to će i da dođe do nekoliko komičnih scena ali i upoznavanja dva nova lika:

Aiber: poznati varalica sa crnog tržišta koji je već duže vremena radio sa L-om. NJegova specijalnost jeste njegov psihološki pristup sa ostalim ljudima, pomoću čega često dolazi do određenih stvari koje idu njemu u prilog. Ima lijepo, muževno lice i dobar šarm pa je stoga dobar sa ženskim likovima ali i daje dojam neke samouvjerene i uspješne ličnosti sa kojom možete dobro da poslujete.

Wedy: po zanimanju lopov. Jedan od najvještijih likova u serijalu - ne postoji taj sef ili vrata koje ona ne može da odključa. Jako je spretna sa gadgetima i dobra je u kamufliranju smrakom i voli da vozi motor na kome se lakše i brže kreće.

Jako su mi bila zanimljiva ova dva lika iz gore navedenog opisa, jer su imali nešta to drago, iako su u neku ruku bili kriminalci. Elem, da ne dužim mnogo više u postu, epizoda je bila dobra ali ne dovoljno zanimljiva koliko neki dijelovi. Mada smo mogli da otkrijemo ko je novi protivnik timu - firma Yotsuba, čiji član posjeduje death note, koji koristi kako bi firma napredovala. U svakom slučaju, dobra epizoda, vrijedi opet pročitati, ali svejedno nema ono nešta markatno da vas natjera da je više puta pročitate.

Misa: "Zamisli kakav bi svijet bio bez Lighta (Raito, prijevod sa japanskog na engleski)
L: "Da, bio bi poprilično mračan..."

8.7/10

Edited by - WOLF-HUNTER on 23/07/2017 00:35:57
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
Senior Member

Russia
2060 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 23/07/2017 :  23:55:08  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Death Note Volume 6

Ovo je jedan od najboljih dijelova, jer napokon smo mogli da saznamo ko je novi Kira koji sudi kriminalcima, ali i koristi bilježnicu radi vlastitog dobitka. Poprilično napet dio, pogtovo u zadnjih 50 stranica, kada možemo da vidimo Kiru 3 u nervnom slomu. Ne bih mnogo da trošim riječi na ovu epizodu jer zaista i nemam mnogo više šta da kažem toliko za serijal. Tako da, još jedna epizoda koju se treba pročitati, jako puno otkriva...

9.1/10

Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
Senior Member

Russia
2060 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 24/07/2017 :  00:29:52  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Death Note Volume 7

OPREZ, POST SADRŽI SPOILERE!

Volume 7 je možda, ma ne, definitvno najbolje izdanje ciijelog serijala, jer napokon smo mogli da doživimo finale između L-a i Raita koje je sve samo ne dosadno i nezanimljivo. Ali prije toga, želio bih da malo više poprićam o samom odnosu između L-a i Raita Yagamija, ali i pomalo o crtežu.

Crtač, odnosno Takeshi Obata je po mom mišljenju jedan od najboljih, pa ako nije i najbolji mangaka majstor na svijetu, jer njegov stil odiše trudom, preciznošću, urednosti i detaljima. Iskreno, kada sam prvi put vidio Obatin stil, pomislio sam koliko je zapravo samo potrebno rada i živaca da bi se nacrtala jedna scena sa toliko detalja poput scene u prvom dijelu kada kamion udara u kriminalca na motoru. Tu sam primijetio mnogo detalja, od udara u motor, njegovog uništenja pa do samih komada koji su opadali tokom udara u zrak... Sve je urađeno na jedan pedantan način, da mi je teško napisati koliko zapravo ovaj crtač ulaže vremena u same detalje pa i na sjenčenje. Zanimljiv mi je mnogo "sivi papir" kojeg mangaka majstori danas koriste... U pitanju je papir obojen u sivo koji se nanese na određene dijelove kadra koje želite da osjenčite, te zatim isječete ga sa papira i poslije doradite skalpelom kako bi došlo do forme i dobrog sjenčenja.

Takođe, kod njegovog stila se da primijetiti da kod japanskih likova ne unosi mnogo detalja u lice dok kod stranih likova unosi više detalja u lice poput bora i slično. Takođe, ima jako čiste linije koje poslije blago ponovi drugim markerom kako bi dobilo više na umjetničkom efektu. Kod njega takođe volim i dizajn zgrada kao i dizajn automobila koji zaista izgledaju realistično i dobro se uklapaju u prostor, kao i sami likovi. Takođe, želio bih da pohvalim "Algoritam" koji je po mom mišljenju uradio jako dobar posao, nisu štedili na kvalitetu papira dok je prijevod tečan te su i same rečenice jako dobro komponovane kako bi zvučale dobro i na našem jeziku, kao što je to i na originalnom, japanskom jeziku. Vrijedi dati deset maraka za jedno izdanje...

Eh sad, sama priča ovog dijela je nekako brže napredovala naspram svog predhodnika, nekako mi je sve išlo glađe i jednostavnije jer je sama radnja bila okrenuta prema L-u koji je nakon saznanja da shinigamiji i death note postoje, odlučio da temeljito ispita Remu. Sam odnos L-a i Raita je bio strogo poslovan jer su navodno zajedno počeli da rade na slučaju hvatanja Kire, što je sve naravno bilo urađeno po Raitovom scenariu. Bilo je tu i pomalo emotivnih momenata poput, kada je L saopštio da mu je Raito jedini prijatelj i da mu je drago što mu pomaže u istrazi. Mada, sam L je i dalje sumnjao na Raita, mada su sumnje nekada padale a nekada rasle, što je sve zavisilo do samog Raita i daljnjeg spleta radnje. Sada malo više o L-u, odnosno Ryuzakiju jer se sam tako nazivao tokom serije.
L je lik kojeg jednostavno morate zavoliti, htjeli vi to ili ne, jednostavno je uvijek bilo teško odlučiti se da li da navijate za Raita ili L-a, jer su obadvojica kao karakteri izvrsno urađeni. Raito se zalaže za savršeni svijet bez kriminala dok sam L to osuđuje i smatra Kiru kao kriminalca ali i to da nije na Kiri da odluči ko će da živi ili da umre. Sama L-ova prozivka preko televizije i njegova objava borbe Kiri je učinila serijal toliko epskim, jer iskreno da nije bilo L-a, onda sama priča ne bi bila zanimljiva jer bi Raito tako lako pobijedio kriminal na svijetu. Ovaj dio je takođe i jedan od najtužnijih jer (MEGA SPOILER), Raito odnosi pobjedu, ne samo nad L-om već i nad Remu, koja će biti prisiljena da upiše L-ovo ime u bilježnicu kako bi spasila Misi život. Remu je znala da ako bi i Raita upisala, da bi Misa poslije pala u depresiju i ubila se... Ali, svejedno je zanimljivo vidjeti koliko je samo jedan shinigami bio zaljubljen u čovjeka da je bio spreman do te mjere da žrtvuje vlastiti život kako bi je spasila...

L je bio takav karakter originalan da je samo posmatranje njegovog ponašanja bio dobar faktor čitanja ove mange, jer naime on je samo jeo slatkiše i imao je jako čudan način sjedenja. Međutim, Raito je ipak uspio da odnese pobjedu. Međutim, nakon par godina, svijet je tekao u Kirinom pravcu, kriminal je opadao dok su se Kirine pristašlice sve više i više pojavljivalje, neke TV stanice su ga čak podržavale, pa čak i neke države su javno iznosile svoj stav prema Kiri. Međutim, Raito neće biti i dalje na miru, jer je L imao svoje nasljednike: Mella i Neara.

U suštini, najbolji dio mange - fenomenalno.

10/10

Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
Senior Member

Russia
2060 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 19/11/2017 :  20:11:23  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Death Note 8: Meta

Šta da kažem za nastavak serijala? Šta da kažem nakon smrti L-a koji je nosio veliki dio radnje? Uvođenje novih likova Mella i Neara nije loše ali se ne osjeća onaj stari šmek kao što je to bilo sa L-om, mada ni ovo što nam je servirano nije loše jer sama radnja se nije mogla samo tako završi pobjedom Raita. Uvođenje novih likova samo uvodi kontinuitet priče pa i tako priča s vremenom se mijenja... Sve u svemu nije loše, malo je Mello ekstreman dok je Near totalno antipatičan naspram L-a, radnja ide u zanimljiv pravac dok je crtež sve bolji i bolji.

7/10

Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.78 seconds. Snitz Forums 2000