forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Filmovi & co
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 519

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 21/03/2015 : 20:58:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Mislim da Chappie ne zaslužuje svo to drvlje i kamenje koje dobiva. Da, radi se o filmu koji reciklira sve i svašta pa ipak se trudi da konačna slika izgleda lijepo. Likovi i scenografija, barem ona koja izgleda kao iz nekakve budućnosti koju su predvidile osamdesete, nije uopće napadan koliko bi čovjek očekivao.
U globalu je to film o robotu i kao takav sadrži sve što od takvog filma očekujemeo. Kao je pripovijedanja prilično u glavu ispada da je film plitak i bezvezan, bez nekog dubljeg značenja. Ali kako sadrži sve što od film o robotu očekujemo tako iz njega možemo izvući i sva ona "duboka" tumačenja koja želimo.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Just_Charlie
Advanced Member



8577 Posts

Member since 07/01/2008

Posted - 22/03/2015 : 23:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit Just_Charlie's Homepage  Send Just_Charlie a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Boze, moja me tera na gledanje. A ja mrzim kino "pleksuse" (zaboli me od njih), osim ako nije nesto izvanredno u pitanju, ili da idem vise "u pocast redatelju", drukcije ih izbjegavam kao đavo kriz.
A kada ni nasa kinoteka nema vise neke kremice, skoro da me nema po kinima.




A Charlie se jos nije izjasnila!? :o




Znaš, Poli..knjigu prvu tek sam započela čitati dok je još bila vruća, i ostala na 40 i nekoj stranici i ne ide dalje, da me se puškom natjerava.. toliko je glupa, da mi nakon čitanja i Ava Karabatić postaje simpatična u svojim izjavama, onda znaš kako je..
Može li film biti lošiji od knjige, od takve knjige, po njoj scenarij napisan ne bi izvukao ni Harrison Ford da mu je partnerica ona bivša žena od Tima Burtona (ne mogu se trenutno sjetiti imena) i da film režira F.F.Coppola ili da je živ S. Kubrick, kojeg sam se sjetila zbog filma "Eyes wide Shut".. i baš zbog tog filma, ali unatoć tom filmu, niti on ne bi izvukao nešto iz tog scenarija i s tim glumcima. Pa čak da se u njemu nađu Jack Nicholson i Anjelica Houston, vjerujem da bi barem ispala dobra parodija..

No, kako na ovu temu gledam kao nešto što sam propustila, jer u njoj otkrivam mnogo potencijala za stotinu i pedeset nijansi načina pisanja, vjerujem da sada znam da mi je žao što film nisam gledala i isključivo zato što nisam taj potencijal iskoristila.

I to više nema veze sa filmom, već je osobno nešto, zbog čega vidim da mi je žao propuštene prilike, zato što nisam (na)sjela, uz olovku, papir i kokice, u publiku.

Jer, sve u meni govori da bi bilo urnebesno.

No, ako stignem još, pa se odlučim, definitivno ću u kino poći sama, bez predrasuda ili srama, ako ću izgledati kao luzerica koja nema s kim pogledati film .. jer ču ga gledati iz istog razloga zbog kojeg volim biti sama. Mrzim kad netko utječe ili petlja po mojim genijalnim inspiracijama.
Vidiš..evala sam i bez gledanja kapac toliko pisati o tom filmu..
I lud vidi da ga moram pogledati i obraditi sve u njemu od početka raspada Jugoslavije, borbe za ravnopravnost spolova, do ulaska Hrvatske pod zastave Unije, raspon vremena u kom se malo toga u životu žena promijenilo na bolje, neplaćenom vremenu utrošenom u kućanske poslove kojeg ne uzimaju u obzir kad se dotaknu ekonomije, vicevima o Fati koja rinta od svitanja do konca dana, a zaborabila je na kauču na Muju koji brižan za to vrijeme leži i mogao bi zaspati bez seksa, jer je skoro na njega od umora zaboravila kad je legla.. i nema žene koja često ne usisava pa onda mijenja vrećicu u kojoj je ugledala svih 50 nijansi sivila (to sam već obradila) i onda sve poišalje u 3 3.14čke materine, pa kad je već tako sivo, nek onda bude i užitka u tom dublje, mračnije, sve dok ne osjeti olakšanje, ako već ne, od tog jarma - oslobođenje..



Mislim da i sama uživam u nijansama, ali na svoj način.. na skroman način, stilom kojim živim i pišem - "Za koju nijansu ravnopravnije".


edit: ispravila. I Kubrick je sa K.
i tako to.. iza svake brbljave žene stoji muškarac koji popravlja za njom..ne, ovo nije prikladno napisati...ili je..ne znam..možda..ne..to je tako. Teško je danas biti žena bez greške, pogotovo ako se ne trudiš, nimalo..jer baš te greške su dio mog šarma, tako na njih gledam..one su odraz mog stila, temperamenta koji navre iz mene poput lave iz vulkana. Samo onaj tko razumije magmu, zna hodati po užarenoj lavi i razabrati u oblaku pepela sve sve nijanse žene.

~ Prvo suputnik onda put ~

Edited by - Just_Charlie on 23/03/2015 01:24:57
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24541 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 22/03/2015 : 23:27:59  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Eyes wide shut. ;)

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/03/2015 : 09:44:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Heh, da, cuo sam dosta kritika i sa zenskih strana, na knjigu (tako da ima nesto na tome ... nekvaliteti), tko zna da li su onda uopce otisle pogledati film.

A ja sam se rjesio "obaveze". :D Nema sanse da dam pare za neke salabajzere ili trecerazredne zijalice.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 26/03/2015 : 17:39:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote





http://www.imdb.com/title/tt3074732/



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 27/03/2015 : 15:13:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Edge of tomorrow.
Odličan film.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/03/2015 : 12:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jackmanu i Jennifer Lawrence je izgleda dopizdilo...


http://www.tportal.hr/kultura/film/375562/Hugh-Jackman-ce-zadnji-put-glumiti-Wolverinea.html


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 29/03/2015 : 12:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro, Jackman stvarno ima X-Men filmova iza sebe.

Ali nadam se da će onda maknut lika, a ne tražit novog glumca.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 29/03/2015 : 12:23:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Hm, možda bi također Australac Sam Worthington uz određene dorade mogao proći kao budući Wolverine. Mislim da ima potencijala.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Windwalker
Advanced Member



Croatia
4530 Posts

Member since 08/03/2008

Posted - 29/03/2015 : 17:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Windwalker a Private Message  Reply with Quote
Ne, ne i ne.
Ak je to onaj bezkarakterni nekarizmatični pijun it Titansa i najgoreg Terminatora, ne.
Ni u ludilu, ni u najgorem od svih svijetova.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 29/03/2015 : 21:35:32  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Windwalker

Ne, ne i ne.
Ak je to onaj bezkarakterni nekarizmatični pijun it Titansa i najgoreg Terminatora, ne.
Ni u ludilu, ni u najgorem od svih svijetova.


Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 29/03/2015 : 22:40:48  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Pogledao Komandosa na HRT2...




Kad je krenuo završni obračun, smiješak mi nije silazio sa lica... koje su to scene... rambo je najobićnija pičkica prema ovome...

https://www.youtube.com/watch?v=FW2Q0W2V4q0
Go to Top of Page

Darth Ivan
Advanced Member



Croatia
7978 Posts

Member since 21/03/2010

Posted - 30/03/2015 : 00:33:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Darth Ivan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Hm, možda bi također Australac Sam Worthington uz određene dorade mogao proći kao budući Wolverine. Mislim da ima potencijala.



Ako je Jackman odlučio otići, ja bi da na tome i ostane.

Čovjek je to što je imao odradio sasvim korektno, i nek tako bude.

Ako se već odluče na drugog glumca, neće biti lako; trebat će opravdati sve to što smo vidjeli kod Jackmana. A ja sumnjam da će njemu itko moći parirati.

"Nothing lasts forever."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 30/03/2015 : 11:41:39  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

Pogledao Komandosa na HRT2...




Kad je krenuo završni obračun, smiješak mi nije silazio sa lica... koje su to scene... rambo je najobićnija pičkica prema ovome...

https://www.youtube.com/watch?v=FW2Q0W2V4q0




najjača je scena kad iskače sa aviona

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/03/2015 : 14:23:44  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
To vjerojatno misliš na "Brisača". U komandosu nije skakao iz aviona... samo je pucao. :)

http://www.imdb.com/title/tt0116213/
Go to Top of Page

Caleb
Advanced Member



Greece
16193 Posts

Member since 01/07/2008

Posted - 30/03/2015 : 15:31:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit Caleb's Homepage  Send Caleb a Private Message  Reply with Quote
Skakao je, skakao je.. priseti se malo.

Preveo: Goran Krickovic, Tekst interpretirali: Ljubiša Bacic, Nada Blam, Miroslav Bijelic, Vlastimir Ðuza Stoiljkovic i Nikola Simic, Magnetoskop: Miroslav Nikolov, Ton majstor: Rihard Merc, Realizacija: Slavko Tatic
https://www.youtube.com/watch?v=TkE5VYffiR0
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 30/03/2015 : 15:33:35  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Ajoj... stvarno... nakon što je pospremio mrtvo zaspanog prijatelja.
Go to Top of Page

dante
Senior Member



Croatia
2478 Posts

Member since 16/01/2008

Posted - 30/03/2015 : 15:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dante a Private Message  Reply with Quote

These pretzels are making me thirsty...
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/03/2015 : 10:00:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
American sniper.

Imam podijeljene osjećaje prema ovom filmu.

Snimljen je fenomenalno, scene borbe su sjajne, glazba odlična, Bradley je još jednom pokazao da zna glumiti, a Clint da zna režirati atmosferičan i dojmljiv film (zvučim sebi kao Johnny). Svidjelo mi se to što je glavni junak prikazan ne kao krvoločni ubojica, već samo kao čovjek koji pokušava spasiti svijet (naravno, u svojoj glavi) na način da štiti suborce od neprijatelja i da pobjedi u ratu protiv onoga što drži da je zlo i nevaljano.

S druge strane, previše odiše američkom nabrijanom atmosferom "mi (dobri dečki) protiv njih (zlih)". Iako legitiman i legalan aspekt ratovanja, snajperski rat je ujedno i jedan od najpodmuklijih i moralno najupitnijih načina borbenog djelovanja i teško mi je provariti da bi ikoji snajperist trebao biti proglašen junakom i kao takav slavljen i čašćen. To je ona vrsta junaštva koja nikada neće primiti počast od strane neprijatelja zbog herojstva u bitci, i to s razlogom. U etičkom smislu, nameće se hrpa pitanja.

Sve u svemu, film koji vrijedi pogledati i koji ne ostavlja ravnodušnim.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 31/03/2015 : 11:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Ovaj obecava (bio nominiran za oskara) ... o tome kako se u maloj varosi u Maliju zivot promjenio sa dolaskom jihadista/Isilovaca (mogli bi ovo implicirati i na podrucje Sirije i Iraka), nema vise muzike, nogometa, ribe se ciste samo sa rukavicama, zivot se lako gubi. A ni osvajaci ne mogu zivjeti po svojim pravilima.

Timbuktu (2014)










Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Felagund
Average Member



Croatia
865 Posts

Member since 01/10/2010

Posted - 31/03/2015 : 12:12:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Felagund a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

American sniper.

Imam podijeljene osjećaje prema ovom filmu.

Snimljen je fenomenalno, scene borbe su sjajne, glazba odlična, Bradley je još jednom pokazao da zna glumiti, a Clint da zna režirati atmosferičan i dojmljiv film (zvučim sebi kao Johnny). Svidjelo mi se to što je glavni junak prikazan ne kao krvoločni ubojica, već samo kao čovjek koji pokušava spasiti svijet (naravno, u svojoj glavi) na način da štiti suborce od neprijatelja i da pobjedi u ratu protiv onoga što drži da je zlo i nevaljano.

S druge strane, previše odiše američkom nabrijanom atmosferom "mi (dobri dečki) protiv njih (zlih)". Iako legitiman i legalan aspekt ratovanja, snajperski rat je ujedno i jedan od najpodmuklijih i moralno najupitnijih načina borbenog djelovanja i teško mi je provariti da bi ikoji snajperist trebao biti proglašen junakom i kao takav slavljen i čašćen. To je ona vrsta junaštva koja nikada neće primiti počast od strane neprijatelja zbog herojstva u bitci, i to s razlogom. U etičkom smislu, nameće se hrpa pitanja.

Sve u svemu, film koji vrijedi pogledati i koji ne ostavlja ravnodušnim.



Istina da ne ostavlja ravnodusnim. Mene je jako izivcirao i definitivno ga ne bih nikome preporucio. Ako netko zeli ratnu dramu s prikaznom posljedica rata na covjeka: http://www.imdb.com/title/tt0887912/?ref_=nv_sr_1

Sve je relativno (E = mc^2)
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 31/03/2015 : 14:43:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Felagund

quote:
Originally posted by Amos

American sniper.

Imam podijeljene osjećaje prema ovom filmu.

Snimljen je fenomenalno, scene borbe su sjajne, glazba odlična, Bradley je još jednom pokazao da zna glumiti, a Clint da zna režirati atmosferičan i dojmljiv film (zvučim sebi kao Johnny). Svidjelo mi se to što je glavni junak prikazan ne kao krvoločni ubojica, već samo kao čovjek koji pokušava spasiti svijet (naravno, u svojoj glavi) na način da štiti suborce od neprijatelja i da pobjedi u ratu protiv onoga što drži da je zlo i nevaljano.

S druge strane, previše odiše američkom nabrijanom atmosferom "mi (dobri dečki) protiv njih (zlih)". Iako legitiman i legalan aspekt ratovanja, snajperski rat je ujedno i jedan od najpodmuklijih i moralno najupitnijih načina borbenog djelovanja i teško mi je provariti da bi ikoji snajperist trebao biti proglašen junakom i kao takav slavljen i čašćen. To je ona vrsta junaštva koja nikada neće primiti počast od strane neprijatelja zbog herojstva u bitci, i to s razlogom. U etičkom smislu, nameće se hrpa pitanja.

Sve u svemu, film koji vrijedi pogledati i koji ne ostavlja ravnodušnim.



Istina da ne ostavlja ravnodusnim. Mene je jako izivcirao i definitivno ga ne bih nikome preporucio. Ako netko zeli ratnu dramu s prikaznom posljedica rata na covjeka: http://www.imdb.com/title/tt0887912/?ref_=nv_sr_1



slažem se. narednik james je sve ono što američki snajper nije uspio biti. taj film je jedan od najgorih clintovih uradaka njegove novije redateljske epohe. dosadno.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22107 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/03/2015 : 17:34:36  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos

American sniper.

Imam podijeljene osjećaje prema ovom filmu.

Snimljen je fenomenalno, scene borbe su sjajne, glazba odlična, Bradley je još jednom pokazao da zna glumiti, a Clint da zna režirati atmosferičan i dojmljiv film (zvučim sebi kao Johnny). Svidjelo mi se to što je glavni junak prikazan ne kao krvoločni ubojica, već samo kao čovjek koji pokušava spasiti svijet (naravno, u svojoj glavi) na način da štiti suborce od neprijatelja i da pobjedi u ratu protiv onoga što drži da je zlo i nevaljano.

S druge strane, previše odiše američkom nabrijanom atmosferom "mi (dobri dečki) protiv njih (zlih)". Iako legitiman i legalan aspekt ratovanja, snajperski rat je ujedno i jedan od najpodmuklijih i moralno najupitnijih načina borbenog djelovanja i teško mi je provariti da bi ikoji snajperist trebao biti proglašen junakom i kao takav slavljen i čašćen. To je ona vrsta junaštva koja nikada neće primiti počast od strane neprijatelja zbog herojstva u bitci, i to s razlogom. U etičkom smislu, nameće se hrpa pitanja.

Sve u svemu, film koji vrijedi pogledati i koji ne ostavlja ravnodušnim.



quote:
Originally posted by nagor



Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 31/03/2015 : 21:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
King, u sridu.
Slika govori vise od tisucu rijeci.

Iritira taj propagandisticki dio.
Steta, jer je mozda mogao biti filmcina.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 31/03/2015 : 23:48:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Kosac, r. Zvonimir Jurić, Hrvatska / Slovenija, 2014.


I njegov zasad posljednji film, sjajno režirana, iznimno sugestivna, impresivnim ugođajem tjeskobe konstantno prožeta i izuzetno atmosferična egzistencijalna drama Kosac, na ljetošnjem pulskom festivalu ovjenčana Zlatnim arenama za najbolju glavnu i sporednu mušku ulogu kao i za najbolju kameru, te ovjenčana nagradom Oktavijan Hrvatskog društva filmskih kritičara za najbolji film nacionalnog programa, Zvonimira Jurića predstavlja kao vrlo darovitog, promišljenog i ambicioznog filmaša koji zna što hoće i kako to izvesti na optimalan način. Jurić je autor koji je, pored Oktavijanom za najbolji dokumentarac na Danima hrvatskog filma 1996. godine nagrađenog ratnog doksa Nebo ispod Osijeka, ujedno i njegovog debitantskog ostvarenja, tijekom druge polovine 90-ih režirao hvaljene dokumentarne filmove Tvrđa i Crnci su izdržali, a ja?. Njegovo eksperimentiranje hororom u srednjemetražnom projektu Die, Die My Darling prošlo je dosta nezamijećeno, da bi mu igranofilmski prvijenac Onaj koji će ostati neprimijećen u Puli donio nagradu za najboljeg debitanta. Tematski provokativna i naglašeno mračna psihološka ratna drama Crnci, koju je režirao u paru s Goranom Devićem, baš kao i kratki film Žuti mjesec iz omnibusa Zagrebačke priče, označili su značajan Jurićev kvalitativni korak naprijed i autorsko sazrijevanje koje se nastavilo i u recentnom Koscu, najuspjelijem ostvarenju njegove dosadašnje karijere.

Priča filma u kojem vrijeme kao da stoji podijeljena je u tri narativne linije koje se međusobno vrlo skladno isprepleću i izviru jedna iz druge, pri čemu jedena od njih poniranjem u drugu dobiva tragični epilog, a odvija se tijekom jedne noći negdje u slavonskoj provinciji. Četiri središnja lika introvertirane su, šutljive i u dobroj mjeri izgubljene osobe koje životare na sporednim životnim kolosjecima, tri u metaforičkom a jedna i u doslovnom smislu zaboravljena od života i svijeta. Sredovječna Mirjana (Mirjana Karanović) je jedan od likova metaforički zalutalih u egzistencijalnu slijepu ulicu, plaha, rastrešena i čini se životnim nevoljama isprepadana žena koja lako gubi stvari i čiji se automobil uslijed nedostatka goriva zaustavi pored kukuruzišta. Tražeći pomoć ona naleti na Ivu (Ivo Gregurević), povučenog i smrknutog traktoristu koji u polju radi samo noću i koji ju nevoljko pristane prevesti do nedaleke benzinske postaje na kojoj radi mladi Josip (Igor Kovač), koji Mirjanu upozori da je Ivo prije 20-ak godina silovao jednu ženu zbog čega je odslužio zatvorsku kaznu. Nakon što se prestrašena i dodatno unezvijerena Mirjana vrati do traktora, od Ive će čuti smirujuće riječi i opasku da je "to" bilo davno. No kad joj u strahu ispadnu ključevi njezina automobila, Ivo će joj prešutjeti njihov pronalazak te ju tako navesti da s njim posjeti trošne i prljave prostorije odavno napuštenog kombinata u kojima živi. I u tim prostorijama vrijeme kao da stoji, jer je u nekima raspored namještaja i mnogih sitnica identičan onome još od prija Domovinskog rata, a na jednoj šalici je ostao i trag ruža žene koja je iz nje pila. Ivo je izrazit samotnjak i asocijalan tip za kojeg će Josip pomisliti da bi mogao ponovo počiniti zločin kao nekad, te će pozvati policiju pa će Ivu uskoro, upravo u vrijeme dok se on s Mirjanom uz čaj i čokoladu bude trudio biti što srdačniji, posjetiti dvojica policajaca. Jedan od njih je Krešo (Nikola Ristanovski), čovjek oženjen Dalmatinkom Anom (Lana Barić) s kojom ima trenutno bolesnog sina kojem treba antibiotik, i koji živi u vrlo skromnim uvjetima u kući ispucalog poda. Čini se da je i Josip usamljen mladić koji će nakon posla dio noći provesti u krčmi u kojoj njegov brat slavi skoru ženidbu i dobivanje djeteta, te koji će zabrinut i mogućom Marijinom sudbinom grubo odbiti prijateljev nametljiv pokušaj da ga upozna s jednom djevojkom.





Ono što najviše imponira u sumornom inačicom carverovske poetike snažno impregniranom filmu jest sjajno kreirano ozračje egzistencijalne tjeskobe i izgubljenosti, ozračje očaja i bezizlaznosti koje obilježava sve likove i koje presudno utječe na njihove odnose i tragediju koja se sluti praktički od prvog kadra. Kosac je film stanja a ne zbivanja, jer je zbivanja vrlo malo, a ono što je uistinu bitno jesu formalno škrto profilirani a opet tako puni te iznenađujuće slojeviti i životni karakteri likova uhvaćenih u trenucima koji će nekima presudno odrediti sudbinu. Ivo je kriv zbog davnog grijeha, i te se krivnje nikad i nikako ne može osloboditi, premda autori motive njegova djelovanja ostavljaju nejasnima, budući on s jedne strane prema Mirjani iskazuje srdačnost dok joj s druge skriva ključeve automobila. S jedne je strane njegova uloga potencijalne prijetnje Mirjani podcrtana i njegovim vozilom, glomaznim traktorom čiji farovi noću u slavonskoj provinciji u određenoj mjeri sugeriraju i ugođaj horora s asocijacijama na Spielbergov Dvoboj, a s druge njegov završni čin ipak naznačava određene promjene i bijeg od života s kojim se i zbog stalnih sumnji ne može nositi. Najzanimljiviji lik je onaj policajca Kreše kojeg tumači markantni makedonski glumac Nikola Ristanovski, čini se stoika koji makar i s prividnim mirom promatra svijet oko sebe, koji kao da fatalistički prihvaća sve što (mu) život nosi, dok gledatelj dijelom vidi a dijelom naslućuje egzistencijalne dvojbe i probleme koji ga muče.

Realiziran bez izvanprizorne glazbe i s osloncem na prirodne šumove i zvukove te impresivnu fotografiju Branka Linte, Kosac je vrlo inteligentno zamišljen film koji gledateljima stalno nudi naznake i sugestije, od onih karaktera likova i njihovih života do mogućih motiva njihovih postupaka i psihičkih stanja, pritom ih puštajući da sami donose zaključke ili nagađaju o pozadinama intimnih i međuljudskih drama čije manifestacije promatraju.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 519 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.77 seconds. Snitz Forums 2000