forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Ultimate Mister No
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 276

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 28/01/2020 : 22:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli

quote:
Originally posted by Spock

Nego, mogao si ono "NAPOMENA" boldirati i staviti još jedan razmak prije tog odlomka da se bolje vidi i da bude o pomoći članovima koji čitaju recenzije i komentare nakon stripa.


Okej, Spock, odradio sam i to.

Inače, što se tiče Libellusovog prevoda, još pre par godina smo utvrdili na DW forumu da imaju običaj sami da ubacuju neke detalje u tekstu,
kad smo na primeru iz epizode Martija Misterije "Gospodari rata" videli da su Gavrila Principa označili kao teroristu,
iako u italijanskom originalu ne stoji tako (osim ako nisu i Italijani menjali tekst kasnije u "tutto" verziji):
http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=34821.msg562212#msg562212



Odlično!

Ovdje je očigledno riječ o krivom prijevodu.

Martija (koji mi je najdraži serijal) još nisam počeo kronološki čitati u Libellusovom izdanju, to jest epizode izdane u LMS-u.
Stalno odgađam taj slasni zadatak. Mislim da su oni koristili materijale Tutto serije, ali o tom kad tome dođe vrijeme.
Čeka me i Zona x i PiBD, a tu će trebati i recenzije pisati.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 28/01/2020 22:55:51
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/01/2020 : 21:18:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 26: Mister No ide u rat (SR 51b/52/53a, VCBMN 8, LMS 679/681/682)

Broj stranica: 224

Scenarij: Guido Nolitta
Crtež: Roberto Diso
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izašla u kolovozu, rujnu i listopadu 1979.
- Prvi put Mister No priča o svojoj ratnoj prošlosti i vodi nas na Filipine (otok Luzon) u jeku japanske invazije. Radnja se odvija krajem 1941. i početkom 1942.
- Dok Japanci koriste slavni lovac Mitsubishi A6M Zero, Amerikanci se bore u zastarjelim lovcima Curtiss P-40E Warhawk



Kratki sadržaj:
Mister No prihvaća odvesti gospodina Redforda i njegova dva prijatelja u prašumu na turističko razgledavanje, no ispadne da Redforda ne zanimaju ljepote amazonske prašume, već istina o pogibiji njegovog sina jedinca. Optužen da je ubio Georgea Redforda, Mister No priča o svojim danima u Drugom svjetskom ratu na Filipinima…

Komentar:
Nolitta nam još jednom dokazuje da je najbolji scenarist u Bonelliju!! Ovdje nam je servirao Mister Noovo prvo prepričavanje svojih ratnih dogodovština i u priči nas retrospektivno vodi na Filipine (otok Luzon) u jeku japanske invazije (kraj 1941. - početak 1942.).

Priča samo dodatno potvrđuje težak karakter našeg junaka koji ga je koštao degradacije i izbacivanja iz zrakoplovstva u pješaštvo. Nolitta nam ovom pričom daje pouku da u "današnjem svijetu jednakosti" uvijek postoje neki jednakiji od drugih. Tako je to životu i treba biti svjestan da svima dođe trenutak kada na svojoj koži osjetimo tu nepravdu kada netko ima privilegije zahvaljujući zaleđu. Baš kao i u priči, takva osoba dobiva nagrade i pohvale, napreduje neovisno o sposobnostima..., a ostali mali ljudi mogu lajati na mjesec. Tako je to u svim režimima i u svim povijesnim razdobljima! Ipak, Nolitta nas uči da ništa nije crno i bijelo, a svaka nagla i nepromišljena reakcija nas može skupo koštati.

Mister No je prikazan kao častan, hrabar i sposoban vojnik, ali i kao veliko "žugalo" koje ima problema s autoritetom. Cijelu priču vidimo kako osuđuje i omalovažava tatinog sina Georga Redforda, zbog katastrofalne pogreške koju je učinio. Istina, još veći problem je što je sve zataškano, a tatin sin je čak predložen za orden časti. Tko na takvu razinu nepravde ne bi ispalio?

Potpuno se lako poistovjetiti s našim junakom i razumjeti njegove postupke, ali Mister No u pijanom stanju radi tešku glupost i samo zahvaljujući ekstremno teškoj situaciji u kojoj se nalazi američka vojska na Filipinima izbjegao je tešku i opravdanu kaznu. To bi mi bila i jedina zamjerka u ovoj priči. Iako je bio bijesan i u pijanom stanju, mislim da je njegov suludi postupak previše čak i za njega u takvom stanju.

Mister Noov posljednji boravak u kokpitu Warhawka:


Uz težak karakter, njegov problem je i što misli da se njemu takva greška ne može dogoditi i što koristi svaku priliku za iskazivanje svoje netrpeljivosti prema mladom Redfordu. Ali, šipak! Niti je Mister No nepogrešiv, niti je mladi Redford toliko nesposoban i beskarakteran. Sigurno da se tatin sin želio iskupiti za stravičnu grešku i da ga je to čak učinilo boljim čovjekom, ali teško da će čitatelj predvidjeti razvoj situacije kakav nam je Nolitta servirao.
Tu je još i glavni dio priče s događajima u realnom vremena odvijanja radnje serijala. Baš kao i u ratnom vihoru iz Mister Noove priče, tu imamo ponovno ubojstvo iz greške odnosno brzopletosti uzrokovane strahom. Krvavi epilog ostavlja gorak osjećaj u ustima, baš kao i u prvoj ratnoj epizodi našeg pilota.

Ono što fascinira kod Nolitte je vrhunska karakterizacija likova i ljudskih osobina, kao i vjerno, odnosno točno unošenje povijesnog i geografskog konteksta u priče ovog serijala. Nakon Južne Amerike pedesetih godina prošlog stoljeća, nastavlja i s Drugim svjetskim ratom na Pacifiku. Kad je Nolitta u pitanju, ne treba nam enciklopedija!

Japanski Zero u napadu na Warhawka:


Diso odličan! Vrhunski i vjerodostojni prikazi zračnih bitaka i aviona koji su u njima sudjelovali, američkih i japanskih uniformi i oružja. Nemam zamjerki - desetka. Ferri je zabrljao s Mister Noovom jaknom na drugoj naslovnici.

Definitivno među najboljim epizodama našeg pilota koja se (ono baš) čita u jednom dahu, ali mi (za sada) i dalje ostaje Rio Negro na prvom mjestu ovog serijala.



Izložbeni primjerci u Nacionalnom povijesnom muzeju u Maleziji:


(priča: 10, scenarij: 9, crtež: 10, naslovnice: 8) - 95%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 30/01/2020 21:19:47
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 30/01/2020 : 21:26:49  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Odličan osvrt

Ovo mi je bila jedna od najžešćih scena




"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 30/01/2020 : 21:33:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Istina Reem, najjača scena u ovoj epizodi!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 31/01/2020 : 09:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Aha, zakon je scena

-
-

Igor i komodski varani napadaju!

quote:
Originally posted by solar

Igor i Mister No!

https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-lms-847-849-komodski-zmajevi/2371/



"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 31/01/2020 09:57:45
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/02/2020 : 10:59:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


MN LIB 27: Krstarenje iz noćne more (SR 53b/54/55a, VCBMN 8, LMS 687/688)

Broj stranica: 137

Scenarij: Ennio Missaglia
Crtež: Franco Bignotti
Naslovnice: Gallieno Ferri

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izašla u kolovozu, rujnu i listopadu 1979.
- Nakon početka u dobro poznatom gradu Belému, put našeg pilota vodi na pučinu ispred današnje najsjeveroistočnije brazilske države Amapá (jedna od manjih brazilskih država, iako pridjev mala bi u ovom slučaju značio veličinu od 142 828 km). Ovo ističem zbog toga što se završnica prethodne Missagline epizode (Pobunjenici s "Escuala") također odvijala na tom području i to tek nekih stotinjak kilometara sjevernije. S obzirom na veličinu Brazila, a pogotovo ogromnu udaljenost od Manausa, prilično čudna podudarnost.
- 51. str.: Mister No se prisjeća nezgode sa "lignjom ljudožderom" iz Missagline prethodne priče MN LIB 23: Pobunjenici s "Escuala". Bignotti nam je čak dočarao jedan miroljubiviji primjerak te vrste.
- 100. str.: Mister No ponovno razmišlja o Deborah i o tome kako ga je otkantala radi drugog, odnosno događaja iz Castellijeve epizode MN LIB 22: Nevidljiva prijetnja. Čak ispada da je Marinha prva koja ga zaljubljeno gleda nakon tog nesretnog događaja.
- Libellus je ponovno ubacio dvije nepostojeće vinjete na stranicama 114 i 115 zbog stvaranja dojma neprekinutosti priče tamo gdje inače ide završetak i početak s naslovnicom slijedeće epizode. Što ti je perfekcionizam!

Ubačene vinjete:



Kratki sadržaj:
Mister No na brodu bogatog senhor Caldere sudjeluje u ekspediciji koja istražuje podmorje u blizini brazilske obale. Calderu je prije dolaska na brod netko više puta pokušao ubiti, pa naš junak uz pilotiranje treba biti i tjelohranitelj. Između uzbudljivih zaranjanja u ralje oceana, vodi se napeti psihološki rat između ljudi na brodu, dok ubojica nastavlja svoju misiju. Tko će preživjeti krstarenje iz noćne more?

Komentar:
Baš kao i na prvom dijelu prethodne Missagline epizode (MN LIB 23: Pobunjenici s "Escuala") imao sam dojam kao da čitam strip nastao pedesetih godina. Samo zaplet je zanimljiv i tu se osjeti kako je pokušao kopirati majstore Nolittu i Castellija s opuštajućim i komičnim početkom, a kasnije laganim pripovijedanjem i upoznavanjem čitatelja s nekim zanimljivostima regije ili grada gdje se priča odvija. Kako se priča zahuktava tako Missaglia sve više gubi konce iz ruku i počinju se redati nelogičnosti u priči, a pogotovo scenariju.

Fotogeničan neki morski pas:



Istina, smrt senhor Caldere je pravo iznenađenje, ali način je toliko glup i nelogičan da je to strašno. Kao prvo, svi plivaju uokolo bez kaveza i baš se nađe bijela psina odlučna da napadne kavez na kojem su baš pri tom zaronu sabotirana vrata. Zar je morski pas dobio dojavu i još pričekao da ostali (naoružani malim zračnim puškama čiji bi harpuni morskog psa samo zagolicali) uđu u podvodnu spilju, da bi napao nesretnika. Koliko je tajanstveni organizator platio bijeloj psini? ;-)
Šalu na stranu, ali dva napada morskog psa u kratkom vremenskom razmaku. Pa zar bi se usudio netko ići roniti da je situacija sa psima tako opasna? Još kad tom dodamo sitnice kao činjenicu da im u podmorskoj spilji ne treba svijetlo! Odakle prirodno svijetlo u njoj?
Ma te nelogičnosti bi se još i mogle progutati da nije neuvjerljive karakterizacije i suludih postupaka nezanimljivih likova. Jedino su senhor Caldera i njegova nećakinja Marinha donekle zanimljiva. S tim što je Caldera rano eliminiran, a Marinha nema reakcije normalne ženske osobe, osim ako nije učestalo na žešćim drogama i alkoholu.
Dakle, plošni likovi, prazna priča s nestvarno glupim i neuvjerljivim raspletom. Nema tu poante na kraju ili nekih upečatljivih likova koji ti se urežu u pamćenje, kao kod Castellija ili Nolitte. Missaglia drži čitatelja zainteresiranog samo čestim iznenađujućim i opasnim (ali i nelogičnim) situacijama u stilu kajiš izdanja starijih Bonelli serijala. Na kraju su mi Marinhine luđačke izjave u svezi Mister Noa još bile i simpatične. Pa još i taj Missaglin prikaz našeg junaka kao kroničnog pijanca!

Ponovno imamo i živopisan oblačić više primjeren komičnom stripu, baš kao i već spomenutoj prethodnoj epizodi istog scenarista:



Bignotti ima najljepši crtež u serijalu. To je definitivno! Kako je samo dočarao podmorje!! Lijepo je dočarao nestašnu i luckastu Marinhu, baš nekako prirodno, a opet toliko zavodnički. Malo ima problema s dinamikom, ali to nije razlog da mu ovaj put ne dam desetku. Naslovnica odlična, za promjenu čak odgovara priči.

Da zaključim, iako sam pošteno iskritizirao ovu priču i nabrojao brojne mane i nelogičnosti, ne mogu kazati da mi je bila dosadna. Možda je razlog vrhunski Bignottijev crtež, ali ukupan dojam mi je dobar. Kad bih morao jednom riječju opisati ovu priču, ta riječ bi bila: simpatična.



(priča: 5, scenarij: 3, crtež: 10, naslovnica: 9) - 63%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/02/2020 11:05:00
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 03/02/2020 : 17:04:38  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
@Spock - zaplet te priče je zaista zanimljiv, ali problem je u onome kasnije što nam Missaglia servira. Inače, svaka čast na trudu na osvrtu, ali i ovome dijelu gdje si opisao što LL radi sa ubacivanjem vinjeta, nisam znao za taj podatak za te slike

Baš me zanima Spock tvoje mišljenje kad dođeš sa čitanjem do Argentine (MN LIB 33), meni je to najbolji rad Missaglie dosad. Dao sam mu ukupnu ocjenu 96%.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 03/02/2020 17:05:27
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 03/02/2020 : 19:04:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

@Spock - zaplet te priče je zaista zanimljiv, ali problem je u onome kasnije što nam Missaglia servira. Inače, svaka čast na trudu na osvrtu, ali i ovome dijelu gdje si opisao što LL radi sa ubacivanjem vinjeta, nisam znao za taj podatak za te slike

Baš me zanima Spock tvoje mišljenje kad dođeš sa čitanjem do Argentine (MN LIB 33), meni je to najbolji rad Missaglie dosad. Dao sam mu ukupnu ocjenu 96%.



Ovim kronološkim čitanjem i ja popravljam svoje ocjene. Velika je razlika kada se nešto odradi kronološki ili na preskok.

Pročitao sam slijedeću (LIB 28), kronološki gledano treću Missaglinu priču.
Ono što nitko nije primijetio, a što sam već napomenuo u prethodnoj je da je Missaglia sve te tri priče (znači i ovu) stavio na praktički isto područje.
Zanimljivo s obzirom na veličinu Brazila i udaljenost od Manausa od nekih 1500 km zračne linije.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 03/02/2020 19:05:29
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 03/02/2020 : 19:34:23  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

@Spock - zaplet te priče je zaista zanimljiv, ali problem je u onome kasnije što nam Missaglia servira. Inače, svaka čast na trudu na osvrtu, ali i ovome dijelu gdje si opisao što LL radi sa ubacivanjem vinjeta, nisam znao za taj podatak za te slike

Takva ubacivanja oni naprave da niti ne skužiš ako baš ne obraćaš pozornost na to, mislim da sam samo kod 3-4 priče primjetio potpuno iste scene tijekom čitanja.

quote:
Baš me zanima Spock tvoje mišljenje kad dođeš sa čitanjem do Argentine (MN LIB 33), meni je to najbolji rad Missaglie dosad. Dao sam mu ukupnu ocjenu 96%.


Pretjerao si s ocjenom za Argentinu, a kada bolje razmislim bogme sam i ja.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 03/02/2020 : 23:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Nove avanture #9
Scenarij: Luigi Mignacco
Crtež: Massimo Cipriani, Roberto Diso
Naslovnica: Fabio Valdambrini

https://www.sergiobonelli.it/mister-no/2020/01/27/albo/l-ultimo-atto-1007695/

table:
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1580144521228.jpg--.jpg?1580144521000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1580144521539.jpg--.jpg?1580144521000
https://www.sergiobonelli.it/resizer/-1/-1/true/1580144521770.jpg--.jpg?1580144522000
Go to Top of Page

1Euro
Advanced Member



12213 Posts

Member since 17/07/2008

Posted - 04/02/2020 : 12:09:36  Show Profile Show Extended Profile  Send 1Euro a Private Message  Reply with Quote
Vidim po ovim tablama da Mister No vozi novi avion (MN2), šta se dogodilo sa MN1.

Čitao sam neki broj, gdje mu je eksplodirao ali se ispostavilo da je Mr. No samo sanjao
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 04/02/2020 : 12:24:24  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
To je taj isti, samo ga je prefarbao i preimenovao.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 04/02/2020 : 12:49:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by 1Euro

Vidim po ovim tablama da Mister No vozi novi avion (MN2), šta se dogodilo sa MN1.

Čitao sam neki broj, gdje mu je eksplodirao ali se ispostavilo da je Mr. No samo sanjao


Khm, ti nisi citao origi br. 241 ilitiga kod nas Strip-agent br. 41?

https://www.stripovi.com/recenzije/mister-no-mn-sa-41-crveni-vjetar/559/



Drukcije, ovdje ima malo vise o tome (koliko pipera je imao, koje oznake su imali....)
https://www.ubcfumetti.com/misterno/?25426




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 04/02/2020 12:51:06
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 04/02/2020 : 16:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

Ovim kronološkim čitanjem i ja popravljam svoje ocjene. Velika je razlika kada se nešto odradi kronološki ili na preskok.

Definitivno, puno je lakše Primjetiš i autore (njihov napredak), a i likove koji se pojavljuju više puta. Iako se mogu avanture čitati i zasebno, ali bolje je kronološki svakako (naposljetku, tako je i zamišljen serijal).
quote:
Originally posted by Spock

Pročitao sam slijedeću (LIB 28), kronološki gledano treću Missaglinu priču.
Ono što nitko nije primijetio, a što sam već napomenuo u prethodnoj je da je Missaglia sve te tri priče (znači i ovu) stavio na praktički isto područje.
Zanimljivo s obzirom na veličinu Brazila i udaljenost od Manausa od nekih 1500 km zračne linije.

Zanimljivo

quote:
Originally posted by DODSFERD

Pretjerao si s ocjenom za Argentinu, a kada bolje razmislim bogme sam i ja.

Možda i jesmo kad bi uspoređivali tu priču sa nekim top pričama, ali ako zasebno gledamo samo Missagliu i njegove radove, onda zaslužuje te ocjene Ponajviše zbog onog Ramona. Da postoji neki poll gdje bi trebali glasati za naj sporedne likove u ovom serijalu (izuzev Krugera i takvih), Ramon bi mi bio među top imenima.

"everybody's got a plan until they get hit"

Edited by - ReemCP on 04/02/2020 16:55:27
Go to Top of Page

wesskowaz
Advanced Member



Serbia
11206 Posts

Member since 10/07/2007

Posted - 04/02/2020 : 17:44:06  Show Profile Show Extended Profile  Send wesskowaz a Private Message  Reply with Quote
Poslije malo odmora koji nam je zbilja trebao nakon 12 tura u prošloj godini u kojima smo objavili ravno 100 knjiga, vrijeme je za službenu najavu prve naše ture u 2020. koja će tijekom ovog mjeseca izaći iz tiska, a u njoj će se naći ukupno osam izdanja.

Prvo od tih spomenutih osam izdanja nosi naslov “NINJA” i riječ je o 106. knjizi našega omiljenog pilota - Mister Noa!

Ovu napetu pustolovinu na 168 stranica potpisuju Maurizio Colombo (scenarij), Fabio Valdambrini (crtež) i Roberto Diso (naslovnica), a u Italiji je izvorno objavljena u razdoblju između srpnja i rujna 1994. godine u brojevima 230, 231 i 232 redovnog serijala, što u prijevodu znači da smo do ovog trenutka u svojoj redovnoj biblioteci objavili više od 61% ukupnoga Mister Noovog opusa, a taj će se postotak uskoro i još dodatno povećati.

Što se same priče tiče, Mister No i Kruger ovog će puta završiti u okolici Beléma gdje će pokušati zaštititi čovjeka koji ih je unajmio - gospodina De Almeidu - od stravične prijetnje koja dolazi iz Japana...

Prije samog čitanja ove epizode bilo bi korisno baciti pogled na naše knjige broj 32 (“Plaćenici”) i 61 (“Posljednji samuraj”), a zatim još samo podatak da će tijekom prva dva mjeseca Mister No 106 koštati 132 kune, dok će mu nakon toga cijena biti regularnih 165 kn.




https://striposlavija.blogspot.com/
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 04/02/2020 : 21:51:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote



MN LIB 28: Nestali zrakoplov (SR 55b/56a, VCBMN 8, LMS 693/694)

Broj stranica: 151

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izašla u prosincu 1979. i siječnju 1980. godine.
- Missaglia nas i u trećoj njegovoj priči po redu vodi opet na isto područje, na obale krajnjeg sjeveroistoka Brazila. Prethodna epizoda (MN LIB 27: Krstarenje iz noćne more) se radnjom odvijala na praktički istom području, a radnja druge njegove priče na serijalu (MN LIB 23: Pobunjenici s "Escuala") u bližoj okolici. Zanimljiva podudarnost s obzirom da tu Manaus nije baš iza ugla. Kronološki gledano, do ove priče je iznimka bila samo Missaglina prva epizoda u serijalu MN LIB 21: Neumoljivi (U zemlji Morosa) sa radnjom u Paragvaju.
- Nakon zagrijavanja u Manausu i ponovne posjete Belému idemo u obilazak brazilskih otoka na Atlantiku, da bi malo bolje upoznali najsjeverniji od tih otoka imenom Maracá (država Amapá). Iako je istina da su to dva otoka odvojena tjesnacem, taj tjesnac je puno uži nego je nacrtan, a zanimljivo je da ime tog tjesnaca je Igarape do Inferno, što bi u slobodnom prijevodu s portugalskog bilo nešto kao Pakleni Prolaz.



Kratki sadržaj:
Mister Noov novi klijent Antonio Sandão angažirao je Mister Noa da mu pokaže otoke u delti Amazone, uz atlansku obalu. Na jednom od njih nalaze teretni zrakoplov DC-3, koji je tjedan dana ranije tajanstveno nestao u Bermudskom trokutu! Koja se priča krije iza toga i je li Sandão taj za koga se izdaje?

Komentar:
Kao što sam već naveo u zanimljivostima, i treću svoju priču za redom Missaglia je smjestio na isto područje, s tim da ga je ovaj put novi klijent Sandão iz nekog razloga našao u Manausu i doveo na 1500 km udaljen otok u Atlanitku. Nema neke velike logike, ali ispada da je Sandão htio zavarati progonitelje, pa se to može uzeti kao olakotna okolnost. Nakon uzbudljivog prologa iznad Bahama, sam početak s Krugerom, narednikom Barrosom i Mister Noom je urnebesan, iako ne baš u skladu s likom našeg pilota. Ipak, on i Kruger su bili pijani, pa je to opet olakotna okolnost. Zaplet same priče više nego tečan i zanimljiv. Dolaskom na izolirani, već spomenuti otok klupko misterija se otpliće, a naš junak je opet u nevoljama do grla.


Dva lovca tipa Republic P-47D Thunderbolt u napadu,
kao i fotografija tog tipa lovca u sastavu Brazilskog ratnog zrakoplovstva (s Brazilskom vojskom nema šale):




Ranijim čitanjem ova priča mi nikako nije sjela, ali novim čitanjem dojam je puno, puno bolji. Čak mi je dosta bolja od prethodne dvije Missagline priče. Primijeti se velika neozbiljnost u scenariju, pa ću je okarakterizirati kao jednu opuštajuću i zanimljivu priču. Iako počinje scenama iz Bermudskog trokuta, odmah nam se daje do znanja realan razlog nestanka zrakopolova DC-3 i unatoč tome dobro uspijeva u više navrata iznenaditi čitatelja. Nije dosadno niti trenutak, pa se strip pročita u jednom dahu, a to je potvrda da je Missaglia ovdje odradio dobar posao! Nelogičnosti ima, ali se sve nekako mogu objasniti, pa ni to ne bih uzeo za preveliku manu, pogotovo kada se uzme da je riječ o jednoj laganoj parodiji, što u biti ova priča i je.

Dojmu parodije uvelike pridonosi Marraffin crtež. Ni njegov crtež prije nisam podnosio, ali nakon nekoliko Kenovih epizoda s njegovim crtežom, gledam ga drugim očima. Ipak, ovaj crtež se ne može usporediti s njegovim uratcima na Kenu. Ovdje iz skoro svake vinjete iskače ta neozbiljnost, zafrkancija, vrckavost. Zato mu toliko ne zamjeram što Mister Noa nije pogodio ni na jednom sličici i što na većini izgleda kao karikatura. Ne zamjeram mu ni što je nekoliko negativaca nacrtao istovjetno do te mjere da ih je nemoguće razlikovati. Kada vidim neke likove koje je nacrtao kao praljude, pa još zgodnu Natašu (pardon Evu), shvatim da je u pitanju namjera i dodatno potenciranje banalnost i neozbiljnosti priče.


Mr. No vs Kruger by Marraffa:


Ono u čemu je Marraffa najbolji (tu se može povući paralela s Kenom) je prikaz udaraca, pucanja ili propucavanja nekoga ili nečega. On to tako dobro nacrta, da imaš osjećaj da čuješ taj pucanj / pucnjeve ili osjetiš udarac / udarce. U tome je uvjerljivo najbolji, a ja sam se pretvorio u fana njegovog crteža. Prva naslovnica odlična (zbog Hitchcocka normalno) iako nema veze s radnjom, dok na drugoj naš pilot izgleda kao da vrši veliku nuždu, a to je prava šteta jer pozadina s jahtom i rozim nebom je odlična.

Sve u svemu, više sam nego zadovoljan ovom epizodom. Opušteni i neozbiljni pristup čitanju ove epizode garantira zabavu.


Zgodna Nataša, pardon Eva:


(priča: 7, scenarij: 7, crtež: 9, naslovnice: 7) - 76%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 07/02/2020 07:22:33
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/02/2020 : 08:42:08  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Vidim Spock, što se tiče Marraffe, da ste se ti, Igor i Jozzinelli složili u vezi njega da i nije to toliko loše Kod mene je taj problem što odmah sudim drugim crtačima na osnovu toga ako nisu uspjeli nacrtati tog i tog junaka kao oni top crtači tog serijala, koji crtaju glavnog lika kao što je zamišljen otpočetka. Pa kad netko drastično odstupi, ja sam odmah kritičan. A znam da bi bilo fer dati i drugima priliku i gledati to na način kakav su zapravo oni autorski pečat dali tom liku. Mislim da isto pomaže dosta kad tog crtača znaš i sa nekog drugog serijala (kao što ti spominješ npr. Kena) pa onda i automatski znaš i što očekivati

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/02/2020 : 13:09:50  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Ovdje je Marraffa još podnošljiv/najmanje loš, tek da vidiš Izgubljenu utvrdu, ali tamo je i priča čisto smeće.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/02/2020 : 17:54:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
Nisam još došao do toga, ali zapamtit ću

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/02/2020 : 18:08:43  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
U prvoj našoj ovogodišnjoj turi naći će se i 107. knjiga Mister Noa, a naslov joj je “ZLOČINAČKI MOZAIK”!

Inače, riječ je o iznimno uzbudljivoj pustolovini na 268 stranica koju je napisao Alberto Ongaro, a crtački su je realizirali Fabrizio Busticchi i Luana Paesani. U Italiji je “Zločinački mozaik” objavljen kao trodijelna priča u brojevima 232, 233 i 234 redovnog serijala u razdoblju od rujna do studenog 1994., a sve tri njezine naslovnice nacrtao je - tradicionalno - Roberto Diso.

Prije nego što se bacite na čitanje ove pustolovine u kojoj će naš najdraži pilot u društvu zgodne Grete Nielsen proći pola Brazila kako bi otkrio prošlost Martina Serrana, bilo bi dobro da malčice bacite pogled i na epizodu “Krvna zakletva” (MNo 63) jer se ovdje ponovno pojavljuje nezaboravna Matelda Almeida...

Na kraju još samo podatak da će tijekom prva dva mjeseca “Zločinački mozaik” koštati 176 kuna, a zatim će mu cijena biti regularnih 220 kn.

Bacite pogled:


Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 05/02/2020 : 18:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Kakva naslovnica, mala se naguzila a odmah iza nje strši puščana cijev.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 05/02/2020 : 18:37:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ReemCP

Vidim Spock, što se tiče Marraffe, da ste se ti, Igor i Jozzinelli složili u vezi njega da i nije to toliko loše Kod mene je taj problem što odmah sudim drugim crtačima na osnovu toga ako nisu uspjeli nacrtati tog i tog junaka kao oni top crtači tog serijala, koji crtaju glavnog lika kao što je zamišljen otpočetka. Pa kad netko drastično odstupi, ja sam odmah kritičan. A znam da bi bilo fer dati i drugima priliku i gledati to na način kakav su zapravo oni autorski pečat dali tom liku. Mislim da isto pomaže dosta kad tog crtača znaš i sa nekog drugog serijala (kao što ti spominješ npr. Kena) pa onda i automatski znaš i što očekivati



Da, moram se složiti s njima.
Nisam slučajno stavio slike u moj komentar.
Pogledaj samo kako je prikazan udarac Mr. Noa. Skoro pa se može osjetiti silina udarca.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

ReemCP
stripovi.com suradnik



Croatia
12512 Posts

Member since 03/01/2018

Posted - 05/02/2020 : 20:06:58  Show Profile Show Extended Profile  Send ReemCP a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DODSFERD

U Italiji je “Zločinački mozaik” objavljen kao trodijelna priča u brojevima 232, 233 i 234 redovnog serijala..

Znači, sad su na SA 34

quote:
Originally posted by DODSFERD

Kakva naslovnica, mala se naguzila a odmah iza nje strši puščana cijev.



quote:
Originally posted by Spock

Da, moram se složiti s njima.
Nisam slučajno stavio slike u moj komentar.
Pogledaj samo kako je prikazan udarac Mr. Noa. Skoro pa se može osjetiti silina udarca.

Za te scene tučnjave, pomalo mi je Jozzinelli otvorio oči i pokazao da treba nekad gledat širu sliku, zaista je tu dobar Maraffa

"everybody's got a plan until they get hit"
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7018 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 06/02/2020 : 10:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote


MN LIB 99: "Casablanca Café" (SD 19b/20a, SR 219b/220a)

Broj stranica: 100

Scenarij: Luigi Mignacco
Crtež: Fabio Valdambrini
Naslovnica: Roberto Diso

Zanimljivosti:
- Ova epizoda je izvorno objavljena u kolovozu i rujnu 1993. godine.
- Saznajemo zašto Mister No ima djetelinu s četiri lista na rukavu jakne.
- Radnja epizode se odvija na Kubi, a priča nas retrospektivno vodi u Rim za vrijeme savezničkog "oslobađanja" Italije, 1944., gdje je trebao gledati Casablancu s Laurom koja se nije pojavila i koju nakon toga više nije vidio.
- Mister No je drugi put pokušao da pogleda "Casablancu" u epizodi MN LIB 74: Diazovi nasljednici, tako da mu je ovo treći i opet neuspio pokušaj.

Kratki sadržaj:
Nakon što se u prethodnoj epizodi bavio vudu magijom i zombijima na Haitiju, naš pilot je odlučio skoknuti do Kube kao turist, gdje ga nalazimo u kinu dok gleda kultni film "Casablanca". Za vrijeme kino predstave u kinu se događa ubojstvo, pa Mister Noov turistički posjet Kubi se pretvara u akcijsku melodramu i nevoljko pomaganje svojoj davnoj i nikad prežaljenoj ljubavi.



Komentar:
Neću kazati da mi je ova pričica bila dosadna ili prozirna, ali da je moglo bolje s obzirom na mjesto radnje - moglo je! Nije mi jasno zbog čega je Mignacco išao na ovoliko malo strana? Da je u pitanju jedan Bonelli svezak ne bih to niti pitao, aii priča je svakako izdana u dva broja.

S obzirom da je radnja na Kubi pedesetih godina bilo je materijala na pretek, a ovako smo dobili Mister Noa koji na sve načine pokušava izbjeći daljnje susrete s bivšom ljubavi (zbog koje nosi i djetelinu s četiri lista na rukavu).
Nije uobičajeno da naš pilot na sve načine pokušava izbjeći nevolje i to bi bila nepodudarnost u karakteru glavnog lika (koji o toj temi stalno govori jedno, a misli drugo). Moglo bi se i pomisliti da je konačno došao pameti, ali nije to u pitanju već Laura - djevojka koju je upoznao 1944. u Rimu i koja tada nije došla na dogovoreni sastanak koji je uključivao gledanje filma Casablanca. Da bi slučajnost bila veća, priča i počinje tako što naš junak gleda "Casablancu" u kinu, ali baš kao i prvi put nije bilo suđeno da ga pogleda. Ipak, napredak je vidljiv. Ovdje je barem pogledao dio filma, a po pitanju prisjećanja na stare ljubavi dobio je Lauru (koja se nimalo nije promijenila) nakon deset i kusur godina. Nažalost po Mister Noa, kod nje se ipak nešto promijenilo - došla je s mužem!

Mignacco je pokušao igrati na osjećaje i moram priznati da je zadnjom stranicom u tome malo i uspio. Uvijek mi je drago kada se naš pilot prisjeća neke ratne epizode, iako je ovdje u pitanju bilo samo ratno okruženje, ali možda mi je zbog toga ovo prisjećanje još i bolje leglo.
Ne mogu kazati da scenaristički priča ne štima. Štima, čak ima više nepredvidljivih obrata, ali fali razrade. Mogućnosti sam već spomenuo.

Po pitanju crteža, Valdambrini u svojoj premijeri solidan. Dosta detalja, lijepo dočarana noir atmosfera, odlična dinamika..., ali lica likova su neprivlačna i gruba. Nema finoću koja krasi većinu crtača na ovom serijalu. Treba se naviknuti i na drugačije crte lica glavnog junaka, a kad se to prebrodi onda je solidan. Naslovnica u skladu s pričom. Sada mi se sviđa, ranije nije. Stari se...



(priča: 6, scenarij: 7, crtež: 7, naslovnica: 8) - 68%

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 06/02/2020 16:49:34
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1592 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 07/02/2020 : 03:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
- Missaglia nas i u trećoj njegovoj priči vodi opet na isto područje, na obale krajnjeg sjeveroistoka Brazila. Prethodna epizoda (MN LIB 27: Krstarenje iz noćne more) se radnjom odvijala na praktički istom području, a radnja prve njegove priče na serijalu (MN LIB 23: Pobunjenici s "Escuala") u bližoj okolici.


Spock, pa prva Misaljina epizoda je s Morosima, za koju si lično pisao recenziju.

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page
Page: of 276 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000