forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 18/10/2020 : 20:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Bek&Rafaele:Pandemonijum (Golconda)

Nešto mi se na prvu loptu (odnosno na sam opis i gledanje po bedeteci) nije dopao ovaj mini serijal od tri albuma,ali nakon nekih prilično pozitivnih komentara,ipak sam mu dao šansu;i nisam pogrešio.

Priča je zasnovana na istinitim događajima i iako započinje u sadašnjem vremenu,skoro ceo strip se dešava u leto 1951.godine kada zgodna Doris Grejthaus dolazi sa ćerkicom Korom u Vejverli Hils,najpoznatiju bolnicu za lečenje TBC-a u Americi,a gde se i sama izlečila od ove bolesti pre 17 godina.
Koru smeštaju na dečije odeljenje,a ona se zapošljava kao medicinska sestra ne bi li otplatila bolničke troškove.
Međutim,mala devojčica počinje da se čudno ponaša - vidi nepostojeće osobe,čuje zvižduk lokomotive noću,ima vizije...a stanje sa bolešću joj se pogoršava;osim toga,i sama Doris uočava neke propuste u organizaciji i lečenju bolesnika.A tu je i stara priča o samoubistvu izvesne medicinske sestre od pre dvadesetak godina.

Pandemonijum mi počinje brutalno dobro.Prvi album mi je apsolutno odličan.Verovatno tu važnu ulogu igra što se priča vrti oko devojčice i njene sudbine,pa mi je to pojačalo doživljaj napetosti i drame iz subjektivnih razloga (kao ocu jedne takve).

Međutim,nekako sa odmotavanjem priče,utisci nisu bili tako jaki;a ono najbitnije je da sam pomalo razočaran što je završnica dala naglasak na trileru a ne na klasičnoj horor priči (u smislu uplitanja nečeg fantastičnog),što je pomalo i neverovatno ,jer uvek kod horor tematike volim kad se nadrealno u priči podredi realnošću.Odnosno kad umesto nekih fantastičnih elemenata imamo realne,bilo da je to triler ili klasična drama.

U svakom slučaju,u celini mi je ovo jako dobar strip,sa izvrsnim Rafaelovim crtežom.
I pohvale Golkondi za kvalitet izdanja u svakom pogledu.

4/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/11/2020 : 19:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote


Lorenzo Bartoli i Massimo Carnevale: Uomini e Topi (O miševima i ljudima)

Grad u kojem naizgled uvijek pada kiša, briljantni znastvenik čije je tijelo u kandžama neizlječive bolesti, slamka spasa i luda igra boga stvorit će ... čudovište? Heroja? Nadu?
Priča koje prati poznati šablon nastanka kakvog (super)heroja ovdje dobiva mračni melankolični tvist u priči svojstvenoj talijanskom postmodernističkom stripu. Lijepo i poetski ispričana priča koju prate divno oslikane stranice Massima Carnevalea poznatog po naslovnicama za Siročad, Northlanders, Y, i crtežima za Dylana Doga (Mater Morbi) i Texa. Davno nedostupna izdanja napokon reprintana, na duduše malom formatu, od strane Cosma.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/11/2020 : 19:18:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Zvuči zanimljivo. Pretpostavljam da nema na engleskome?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/11/2020 : 19:36:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Nema. Neki njihovi albumi su izlazili na francuskom i to je to. Prava šteta da netko od ovdašnjih izdavača ne proširi vidike na talijanski strip van Bonellija ili definiranih klasika.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 16/11/2020 : 19:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Eh, šteta.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 19/11/2020 : 23:42:30  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Baklje na polju pamuka naslov je novog Lucky Lukea.



Lucky dobija u nasljedstvo plantažu pamuka ali ne zna što bi s njom...

Black Lives Matter kaže i Lucky Luke te odluči pospremiti a u pomoć mu stižu i neka poznata lica:

- Tu je naš gore list, maršal Bass...





- a i buduće zvijezde Ophray i Barrack...




Have mercy
Go to Top of Page

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 19/11/2020 : 23:53:20  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
Ova mi je vrhunska ...

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 20/11/2020 : 14:46:30  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Against Hope (Dark Horse 2020, 180 str.)

Na Victora Santosa skrenuo sam već ranije pozornost. Koga zanima, može pogledati ovdje. Ovo je njegov najnoviji uradak.
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=-2&TOPIC_ID=34842&REPLY_ID=1976540

Run. Fight. Survive.

Prošle su godine otkada je mahnita neonacistička bagra ubila njenog crnačkog prijatelja samo zato što je pobijedio u školskoj utrci.
Hope je jedva ostala živa. Sada im je na tragu i traži krvavu osvetu…

Junakinja priče je mlada Afroamerikanka Hope Walker a glavna tema je osveta.
Samo osveta ima i svoju cijenu jer jednom kad se pokrene, teško ju je kontrolirati.

Trči, bori se, preživi (zvuči nekako mlako u odnosu na engleski original) smisao je pak isti i nije se nimalo promijenio od ljudskog postanka.
Brutalna i razantna akcija od prve do posljednje stranice uz gromovski crtež u stilu Franka Millera i Sin Cityja. Apsolutna preporuka!



- Ja još ne viđuva živoga zeku u vučjeme brlogu...



- ... a bogme još manje kunića smeđe dlake.



- Ni makac, kurvice, oli ću ti oduvati tu jebenu lubanju



- Bori se za ono što ti pripada.







- Ne rečem li ti ne svršavaj mi na guzu!



- Milost je samo za žive. (Mala podsjeća na Miho)







Have mercy
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 15:26:50  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Super izgleda i ovaj i prethodni rad Victora Santosa koji si obradio na ovom topiku izviko! Brutalno, seksualno, nasilno, zabavno, bas nam ovo treba! Mene podseca na Darvina Kuka vise nego na Millera.
Nadam se da ce se ovo pojaviti u izdanju Fibre uskoro.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 15:29:37  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Neonomicon (Panini Comics 2011, 160 str. /Avatar Press 2003, 2011)

Ovaj integral objedinjuje Mooreove novele The Courtyard 1-2 i Neonomicon 1-4

Povod nastanka ovog sveska je neobičan. Moore je očekivao nadoplatu poreza i trebao je lovu. Iz Avatar Pressa su mu predložili da za njih napiše serijal od 4 dijela na što je Moore pristao. Već je ranije razmišljao o tome da podrobnije ispriča o onome što je započeo u svojoj horor priči The Courtyard koja je nastala 1994 naslanjujući se na Lovecraftove priče o cthulhu mitu.

Priču The Courtyard je 2003 adaptirao Antony Johnston a crtač je bio Jacen Burrows.

Dva FBI agenta istražuju seriju identičnih ali međusobno nepovezanih ritualnih ubojstava. Tijekom istrage nailaze na jednu subkulturu rock glazbe, droga i seks klubova povezanih oko cthulhu mita...

Zajebano je ovo, svega ovdje ima. Ledeni znoj me oblio, svaka dlaka mi se digla dok sam ovo čitao. Samo za one 21+!







Vidim sad i ovu tvoju preporuku za Murov Neonomikon! Potpisujem! Odlican strip, bas odlican! Postoji i nastavak Providens.

Za zainteresovane citaoce s nasih prostora postoji jako dobro domace izdanje Carobne knjige pa navalite!
Neonomikon: https://alanford.co.rs/stripovi/carobna-knjiga/serijali-carobna-knjiga/neonomikon/
Providens: https://alanford.co.rs/serijal/providens/
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 21/11/2020 : 22:35:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Zlatousti - Knjiga pitanja i odgovora (Perković & Krelja)

Strip, na čiji sam sken slučajno nabasao u mračnom podrumu internet 'biblioteke', me nikako nije ostavio ravnodušnim.
Ima 50+ strana, po 3 kaiša na svakoj. Uglavnom je jedan kaiš - jedna ''priča'', ali ima više 'dužih' priča (na dva kaiša), i sve priče su deo veće celine.
Strip je žanrovski teško odrediti, pričom bi spadao u žanr ''filozofija'' a crtežom u ''nadrealizam''.
Glavni lik stripa je izvesni Zlatousti, misteriozna osoba koja lakonski jednostavno ali mudro i vešto, često i uz dozu cinizma, odgovara na raznorazna pitanja koja mu postavlja masa ljudi, njegovih - reklo bi se - priglupih sledbenika.
Ceo strip je uglavnom u formi lakonskog, poentirajućeg, ali neretko i duhovitog, pa i ciničnog dijaloga.
Kako strip odmiče, tako i crtež (grafitnom olovkom) postaje sve nadrealniji i 'čudniji', sa prelazima koji me podsećaju na Serđa Topija, samo vizuelno skromnije.
Likovi menjaju obličja, postaju životinje i predmeti, i iako je Zlatousti u početku prikazan kao ćelavi čovek, kako kaiševi odmiču i on počinje da menja obličja, do te mere da crtež često ne prati dijalog i priča neku svoju priču. Ima dosta referenci na likove iz stvarnosti, pop kulture itd. Priglupi sledbenici smo svi mi čitaoci, a svako od nas je i Zlatousti.
Kasnije se u priču uvode i drugi ''zlatni'' likovi: Zlatoustog žena Zlatokosa, Njegov otac (ili deda) Zlatobradi, sponzoruša Zlatoguza, tajkun Zlatozubi i drugi članovi porodice.

Ti dijalozi sa porodicom mi nisu svi uspešni, i ženski likovi su mestimično prikazani stereotipno, a dijalozi kako strip odmiče ne poentiraju uvek, ima i nekoliko baš konfuznih i slabašnih kaiševa, kao i neuspelih fora.

Uprkos tome što nije konstantno kvalitetan, ipak mi je ovo jedan od boljih stripova koje sam čitao, ne samo ove godine već uopšte. Kako reče gospodin u uvodniku, strip se ni vizuelno ni tekstualno ne trudi zavesti čitaoca jeftinim trikovima.
Jednostavan, pronicljiv, filozofski, duhovit, satiričan, vizuelno oniričan... ovo je zaista strip kome se čovek može iznova vraćati.



Dijalozi iz stripa:


- Zlatousti, je li istina da je sve zapravo san?
- Jest.
- Kako da se probudimo?
- Niste vi koji ga sanjate.


- Zlatousti, koji je najveći grijeh?
- Neoprošteni.
- Ali po tome oštećeni je grešnik.
- A po čemu nije?


- Zlatousti, te naše žene! Izluđuju nas!
- To im je posao.
- Ali tko to više može izdržati?
- To je vaš posao.


- Zlatousti, što je evolucija?
- Okretanje bez vrtnje.
- Kako to može biti?
- Da, kako?


- Zlatousti, što je to prosvjetljenje?
- Ništa.
- Što mi imamo od toga?
- Sve.


- Zlatousti, zašto je ljubav najvažnija?
- Zato jer je jednosmjerna.
- Ali Zlatousti, pa ljubav podrazumjeva uzajamnost!
- Gubite mi se s očiju trgovci!


- Zlatousti, koja je vjera najbolja?
- Ona jedina ispravna, naravno.
- Koja, koja je to?
- Dobar odgoj roditelja.


- Zlatousti, nešto ne valja sa ovim svijetom ali ne znamo što?
- Povjerovali ste u laskavu laž.
- Koju to, koju, koju?
- Da su sinovi pametniji od očeva.


- Zlatousti, postoji li Bog?
- To je kao da pitate postoji li svijet.
- Ali gdje je on?
- Gdje? Zašto nikad ne pitate kad je?
- Ali Zlatousti, mi nikad ne pitamo kad je svijet.
- Naravno da ne pitate. Znate li odgovoriti: Kad je svijet?
- Pa kad bi bio?! Sad!
- Eto.


- Zlatousti, ponekad te vrlo teško razumijemo.
- Zato što previše znate.
- Ali nitko od nas ne zna više od tebe.
- Naprotiv, vrlo malo toga znam.
- Kako to može biti?
- Većina stvari je toliko jednostavna da su razumljive same po sebi. Ostaje ih vrlo malo o kojima treba učiti.
- Koje su to stvari?
- Već znate.
- Ne razumijemo sad, Zlatousti...
- Zato što previše znate.


- Zlatousti, zašto je sveta voda sveta?
- Svetost podrazumjeva pročišćenje.
- Zlatousti, zašto je sveta vatra sveta?
- Svetost podrazumjeva samoprijegor.
- Zlatousti, a kako su onda sveti ljudi pronašli mir?
- Pomirili su vatru i vodu.

















Edited by - Jocko on 21/11/2020 22:38:37
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/11/2020 : 23:51:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Dobre!


Ovo moram pronaci.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 22/11/2020 : 10:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
i meni se svidelo ovo što je postavio Jocko - ali,gde sad to naći??
mislim na papirnato izdanje

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/11/2020 : 11:31:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ima u Zg striparnicama koliko vidim. Imas koju sliku kako izgledaju table?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 22/11/2020 : 11:57:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Evo nekoliko oglednih stranica:









Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 22/11/2020 : 12:02:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
A sada zamislimo ovo na po jednu stranicu sa Toppijevim crtežima ...

Dosta me ovo podsjeća na Novi kvadrat.

Koliko je ovo strip o tome bi se dalo diskutirati.

Više je kao neka ilustrirana zbirka citata/aforizama.

Edited by - Peyo on 22/11/2020 12:04:26
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 22/11/2020 : 12:12:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Slažem se. Hvala Jocko!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 23/11/2020 : 17:17:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Autori u pogovoru kazu da na ovaj rad samo iz komericjalnog ugla gledaju kao na strip, ali kazu da je to vise "graficka mapa" gde svaki kais stoji za sebe. U pocetku je autor pisao te aforizme/dijaloge, koje je crtac trebalo da ilustruje, ali uvodjenjem ponavljajucih likova iz porodice Zlatoustog i njihovih medjuodnosa (jer se vise kaiseva nadovezuje na prethodne kaiseve), ovo mi ipak kada se procita iz cuga ima sve odlike stripa.


Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 25/11/2020 : 16:23:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Bowie (Cross Cult 2020, 160 str.)

Volim čitati biografije poznatih osoba, osobito ako dolaze iz područja glazbe.
Uvijek se sazna nešto novo iz njihovog života, neku manje poznatu zanimljivost i sl. Ako je još popraćeno dobrim crtežom, time veće zadovoljstvo.
Strip i glazba - to je uvijek bila dobitna kombinacija.

Ali ne i ovaj put. Ova ne nudi ništa od toga. Uglavnom puko nabrajanje datuma i događanja iz karijere Davida Bowiea,
u smislu kada je objavio neku pjesmu, album, održao koncert, sreo prvi put F. Mercuryja, E. Johna ili Iggy Popa.
Ništa iz privatnoga života što bi meni kao čitatelju i fanu Davida Bowiea bilo više zanimljivo.
Po meni neuspjelo i dosadno. Život Davida Bowie je zasigurno nudio mnogo više.

Prolaznu ocjenu zaslužuje jedino dobar crtež koji odgovara umjetnikovom stilu.
Džabe je Gaiman ovdje pisao predgovor.





- Ja sam gay i oduvijek sam bio. (Dobar promidžbeni potez?)





Have mercy
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 25/11/2020 : 21:37:48  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Bowie (Cross Cult 2020, 160 str.)

Volim čitati biografije poznatih osoba, osobito ako dolaze iz područja glazbe.
Uvijek se sazna nešto novo iz njihovog života, neku manje poznatu zanimljivost i sl. Ako je još popraćeno dobrim crtežom, time veće zadovoljstvo.
Strip i glazba - to je uvijek bila dobitna kombinacija.

Ali ne i ovaj put. Ova ne nudi ništa od toga. Uglavnom puko nabrajanje datuma i događanja iz karijere Davida Bowiea,
u smislu kada je objavio neku pjesmu, album, održao koncert, sreo prvi put F. Mercuryja, E. Johna ili Iggy Popa.
Ništa iz privatnoga života što bi meni kao čitatelju i fanu Davida Bowiea bilo više zanimljivo.
Po meni neuspjelo i dosadno. Život Davida Bowie je zasigurno nudio mnogo više.

Prolaznu ocjenu zaslužuje jedino dobar crtež koji odgovara umjetnikovom stilu.
Džabe je Gaiman ovdje pisao predgovor.




Steta sto ne valja ovaj Bowie, crtez izgleda odlicno! Steta, jer Bowiea bas volim.
Slazem se da su strip i muzika zajedno dobitna kombinacija.
Da li si citao Rajnhard Klajstove biografske stripove o Niku Kejvu i Dzoniju Kesu?
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11680 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 25/11/2020 : 21:57:53  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

quote:
Originally posted by izivko

Bowie (Cross Cult 2020, 160 str.)

Volim čitati biografije poznatih osoba, osobito ako dolaze iz područja glazbe.
Uvijek se sazna nešto novo iz njihovog života, neku manje poznatu zanimljivost i sl. Ako je još popraćeno dobrim crtežom, time veće zadovoljstvo.
Strip i glazba - to je uvijek bila dobitna kombinacija.

Ali ne i ovaj put. Ova ne nudi ništa od toga. Uglavnom puko nabrajanje datuma i događanja iz karijere Davida Bowiea,
u smislu kada je objavio neku pjesmu, album, održao koncert, sreo prvi put F. Mercuryja, E. Johna ili Iggy Popa.
Ništa iz privatnoga života što bi meni kao čitatelju i fanu Davida Bowiea bilo više zanimljivo.
Po meni neuspjelo i dosadno. Život Davida Bowie je zasigurno nudio mnogo više.

Prolaznu ocjenu zaslužuje jedino dobar crtež koji odgovara umjetnikovom stilu.
Džabe je Gaiman ovdje pisao predgovor.




Steta sto ne valja ovaj Bowie, crtez izgleda odlicno! Steta, jer Bowiea bas volim.
Slazem se da su strip i muzika zajedno dobitna kombinacija.
Da li si citao Rajnhard Klajstove biografske stripove o Niku Kejvu i Dzoniju Kesu?



Volio sam da se malo zagrebalo ispod površine, onako kako se uradilo s Ramonesima.
Moguće da ovo i nije kraj priče, možda bude nastavak jer ovdje je prikazan njegov život i karijera do sredine 70-tih.
A znamo da ono najbolje slijedi u 80-tim godinama.

Čitao sam Casha koji mi se svidio, dok Cavea još nisam.

Have mercy
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/11/2020 : 00:41:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Steta sto ne valja ovaj Bowie, crtez izgleda odlicno! Steta, jer Bowiea bas volim.


Pobogu, zar je jedno negativno mišljenje dovoljno da te odbije od stripa koji te zanima?

Zašto ga ne bi pročitao i sam odlučio kakav je?

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11345 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 26/11/2020 : 01:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by going going

Steta sto ne valja ovaj Bowie, crtez izgleda odlicno! Steta, jer Bowiea bas volim.


Pobogu, zar je jedno negativno mišljenje dovoljno da te odbije od stripa koji te zanima?

Zašto ga ne bi pročitao i sam odlučio kakav je?



Procitao bih ga ako naidje kod nas u domacem izdanju svakako, ali ne bih ga sad jurio na engleskom.
A i verujem dovoljno izviku, pogotovo me odbija sto je izviko napisao da je ovo puko nabrajanje faktografije: kad je koja pesma izdata, kad se s kim upoznao, bez nekog dodatnog mesa.
Ali naravno da konacni sud donosim na osnovu procitanog stripa.

Nisam ni napisao da ga necu procitati nego da mi je zao da po izvikovom misljenju nije neki strip. Mogao je izviko da napise i da je odlican i da ga onda ja procitam i da kazem da je los ili nezadovoljavajuc strip.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/11/2020 : 18:30:02  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Sta su ti ukusi.. meni je ovo klasican primer sterilnog crteza i kolora.


Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 26/11/2020 : 21:09:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
Pozdrav svim forumašima, nov sam ovde pa da se prvo ukratko predstavim. Povratnik sam u svet stripa od pre par godina, kada sam iznova počeo da pravim i kolekciju. Najviše me zanimaju BD sa dramskim i dokumentarističkim pristupom, kao i slice of life stripovi, ali se ne ograničavam samo tim kategorijama. Za prvi upis sam izabrao ovoj topic, jer ste mi na njemu otkrili brojne stripove u kojima sam uživao.
Ove godine je u reizdanju Dargauda izašao strip Les ombres (The shadows) iz 2013. za koji je scenario napisao Vincent Zabus, dok je za crtež i kolor bio zadužen Frank Meynet poznatiji kao Hippolyte.



Zabus je scenarista stripa Makaroni koji je Fibra već objavila. U pitkim Makaronima jedna od tema ekonomska imigracija dok su u Les ombres stvari mnogo surovije, brat i sestra su izbeglice koje beže od progona. Ovaj Belgijanac već par godina pre masovnih pokreta stanovništva naslućuje veličinu humanitarnog problema, sagledavajući ga uz kritiku evropske birokratije.
Strip počinje ispitivanjem u azilnom procesu i kroz seriju flešbekova, na 180 stranica, poetski opisuje beg maloletnika bez pratnje i njihovo putovanje kroz šumu, grad, pustinju i more, u svetu nastanjenom čudnovatim bićima, sveprisutnim senkama, sirenama, divovima, kako su predstavljeni izrabljivači koji teraju na prinudni dečji rad ili krijumčarima-zmijama. Iznenadilo me je koliko je strip verodostojan, posebna pažnja data čak i terminologiji (npr “The Big Boss“ koja lako promakne manje upućenima).

Ono što vrlo brzo postaje jasno je da je ovo promišljen strip. Sve ima svoju funkciju, izbor opštih mesta, odluka da likovi budu depersonalizovani i dehumanizovani, svedeni na broj, događaji koji guraju radnju napred, sve to proizvodi željeni efekat. Naizgled ogoljena priča zapravo se sve vreme suptilno ispunjava i to velikim temama, od osećaja krivice kod žrtve pa do univerzalnih tema na kraju stripa.

Hippolytin crtež i ono što uspeva da postigne kolorom na najbolji način prenosi emocije, uranjajući nas u fantazmagorični svet sa samo dva izlaza. Crtež je idealan za ovu vrstu priče.
U poslednje vreme je sve više stripova koji se bave ovom temom na donekle sličan način, u formi pretočenih studija slučaja, koji su većinom informativni, ali ne mnogo više od toga. Ovo je odličan strip. I tačan.
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.39 seconds. Snitz Forums 2000