forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

Red Marquis
Advanced Member



Serbia
3134 Posts

Member since 06/11/2017

Posted - 25/01/2021 : 14:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Red Marquis a Private Message  Reply with Quote
Meni valja, al nije tipičan Sups, više je tipičan Yang, pa ako ti to ne paše Bio mi je povratak u formu. Kinez mi je super, a Boxer and Saints razočarenje. I ovo mi deluje ko strip izmišljen za onu kvotu Supermena u Fibri, ali neću da se nadam
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/01/2021 : 22:10:23  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

Kunta, kao i uvijek, zna na što valja potrošiti Kinte!


šteta što ovo nisi napisao kad je ostavio osvrt za Kirkmanove Invinciblese.

za Lupanov i Rokov strip verujem da nema zime što se tiče mesta u tvom katalogu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3303 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 25/01/2021 : 23:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Red Marquis

@Vlaadisha
Jesi pročitao Yangov Superman Smashes The Klan? Nisam neki Sups fan, ali mi ovo bilo prijatno iznenađenje.

Mozda najbolji Supes u poslednjih nekoliko godina, mada to ne znaci puno. I meni je bio dosadan i jedva sam ga zavrsio. Slazem se da je ovo vise Yang a manje Superman. Istini za volju, takav je i originalni Clan of the Fiery Cross (sve epizode u trajanju od tri sata dostupne na YouTubeu), Supes mu dodje skoro kao neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i resava stvar. Nekome ce se to mozda svideti, meni nije. Yang se opet bavi svojim omiljenim temama ali ovde bas trlja na nos. Valjda je problem sto sam u poslednje vreme procitao i previse YA grafickih novela, a ova je definitivno namenjena mladjoj publici.

Stalno se licitira S-naslovima koji bi odgovarali Fibri, a to je tako tesko jer slabo sta pored objavljenih funkcionise van kontinuiteta. Mooozda World's Finest (Gibbons & Rude)? Moja dva centa.

Edited by - Vlaadisha on 25/01/2021 23:14:16
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 25/01/2021 : 23:26:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlaadisha
Mooozda World's Finest (Gibbons & Rude)? Moja dva centa.




Moožda najbolje ikada nacrtane uvodne stranice WF-a (S&B-a) pa i šire ...
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/01/2021 : 00:33:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Šta reći o stripu čiji su autori Forest i Tardi, i koji je već odavno proglašen klasikom.

Za početak tu je izuzetna (ironična) ideja o glavnom junaku koji se gotovo poput Don Kihota bori za svoja davno izgubljena prava u jednom svetu koji je kao sa druge strane ogledala.
Svet pun uvrnutih likova (uostalom i sam glavni junak je takav), ludila, spletki, nepravde.
A kroz sve to Forest odlično provlači i ljubavnu priču unapred osuđenu na propast.

Scenario je “roller coaster“ satire i kritike “naprednog” i “savremenog” društva od početka pa do samog kraja.
Sam prikaz glavnog junaka, njegovog načina života i borbe za svoja prava.
Opsednutost pokojnom majkom, zatim Julijom, kritikama na račun svih ostalih stanovnika Mornemona, pa čak i piljara koji je tu da mu pomogne.

Izvanredno urađen prikaz političke mašinerije predstavljene kroz vlast koja će sve učiniti samo da bi opstala, bez obzira dobila ili izgubila izbore.
Političari će pružiti ruku samo kada je to njima potrebno, a odmah zatim će zgaziti svakoga.
Strip koji iako davno nastao, nimalo nije izgubio na svojoj snazi i aktuelnosti. Naprotiv...

Tardijev crtež je maestralan.
Ja inače volim taj njegov jasan stil, sa mnoštvom detalja, odličnim balansom crne i bele boje.

Ovo je strip koji vredi pročitati više puta.
Jedan od onih koji se čitaju lagano, uz razmišljanje šta je “pesnik hteo da kaže”.
Ostaje u mojoj kolekciji.

A za kraj, samo jedna rečenica sa početka stripa: “Ne nadzirem ja vas, već BDIM!…”

p.s.Izdanje koje sam čitao je Komikovo.
Inače oba izdanja su vrh...

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 27/01/2021 : 16:02:30  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Meni je ovo prvi susret sa De Crecy-jem (nisam čitao Salvatorea), i moram priznati da nije protekao baš najbolje.
Strip sam pročitao tek iz trećeg puta...

Sama ideja traganja za izgubljenom istorijom ljudskog roda iz daleke, alternativne budućnosti je vrlo zanimljiva.
Prošlost je “zaleđena”, likovi su bajkoviti (mislim na Hulka i njegovu vrstu), ljudi su i dalje sebični i slavoljubivi.
Ali realizacija svega toga je ono što škripi.

Meni se taj humor nije svideo.
Dijalozi kroz koje autor provlači svoje filozofske stavove takođe.
Omaž umetnosti kroz lutanje snegom zatrpanog Luvra i prikaz umetničkih dela nekako mi se nije uklopio u sam kontekst stripa.
Mogao je da ide i odvojeno, kao sasvim poseban deo.
Ali i tad bi to bio mnogo slabiji prikaz Luvra nego npr. kod Taniguchija.
Sve mi je nekako nedorečeno.

Crtež mi je recimo samo OK.
Ništa posebno što bi ostavilo neki utisak.

Inače sam spisak dela koja su prikazana u stripu (a koji se nalazi na kraju) je lose urađen. Ovde mislim na izdavača.
Brojevi strana odgovaraju originalnom stripu, a ne numeraciji izdavača.

Sve u svemu, bez preporuke za ovo…

Carpe diem
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 28/01/2021 : 06:35:34  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Mrtve prirode

Ovo je moj drugi susret sa Zidrouom. Prvi je bio Lijepo putovanje koji mi je bio jako dobar, a ovaj strip mi je jos bolji.
Ovde nema velikih obrta ili neocekivanih iznenadjenja, vec jedna potpuno pravolinijska jednostavno ispricana prica ali tako atmosfericna (najvise zahvaljujuci crtezu Oriola) da bukvalno ,,usisava" u strip. Atmosfera magijskog realizma, erotike, patnje umetnika, muze, kurve, kafanice, alkohol... Sjajno ispricano a na tako malo strana. Kada smo skapirali foru u stripu, uplasio sam se da ce kraj biti mlak ili patetican medjutim Zidrou je to odradio vrlo poetski.
Preporuka!

9/10




Posljednji dani Stefana Zweiga


quote:
Originally posted by Shaner

Seksikov prikaz kraja Zweigovog života, kao i onog njegove druge supruge Lotte, sjetna je priča o gubitku ideala, razočaranju u ljude i odustajanju od života. No Zweigov pogubni pesimizam i crne vijesti koje dolaze iz Njemačke i svijeta u izraženom su kontrastu sa sjećanjima na zlatno doba kulture, umjetnosti i društvenog života tek dvadesetak godina ranije, kao i sa lagodnim životom i karnevalskom atmosferom u Brazilu, gdje provodi svoje zadnje dane. Naglašavanjem tog kontrasta Seksik čini da jednako jako osjetimo ono najbolje i najgore što život pruža, odnosno za što su ljudi sposobni. Unatoč jakim emocijama i zanimljivim likovima, priča stripa mi je malo tanka. Zweig je po svemu sudeći bio jako zanimljiva ličnost i volio bih da se Seksik odlučio malo više zaći u njegova razmišljanja i djela. Možda dati kakav komentar na ulogu književnosti u svijetu u takvom trenutku, ali to su sad već neke moje fantazije. Sorelovom crtežu pak nemam što zamjeriti. Njegovi impresivni akvareli smirujućih boja istovremeno predstavljaju Brazil kao raj na zemlji, ali i doprinose melankoliji koja vlada stripom, pokazujući tako da ni raj nije za svakoga jednak. Seksik i Sorel na jednostavan i lijep način oslikavaju posljednje dane Zweigovog života, ali, iako to vjerojatno nisam trebao, ipak sam očekivao nešto više od toga. Možda pri nekom budućem čitanju, sa prilagođenim očekivanjima, ostavi pravi dojam.

6/10





Shaner je bas lepo opisao ovaj strip. S tim sto za razliku od njega ja nisam imao nikakva ocekivanja tako da mi je strip lepo legao. Ovo nije epohalno delo, ali svojom atmosferom, tempom i stilom uspeva da nas prenese u to vreme, Brazil 40ih i osecamo Zeitgeist tog vremena i ogromnu Stefanovu tugu. Zweiga nisam citao ali mi je nedavno o njemu pricala majka koja je procitala njegovu biografiju i bila odusevljena njegovim pisanjem, zato sam se i zainteresovao za ovaj strip i nabavio ga i procitao. Mogao bih sad i neku Cvajgovu knjigu da procitam.
Crtez me je potpuno odusevio. Nisam ocekivao tako dobar crtez. Prelepi akvareli pogotovo prirode i gradova, ali i lica ljudi su maestralno nacrtana, emocije se tako dobro citaju a da nisu isuvise napadne grimase na licima. Samo mi deluje da crta presitne šake. Voleo bih da vidim jos neki rad Guillaume Sorela u izdanju Fibre ili nekog drugog domaceg izdavaca.
Preporuka! A citateljima vec upoznatim sa radom ovog velikog pisca verujem da je ovo obavezna lektira i nadam se da nece propustiti ovaj lep strip.

8/10
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/01/2021 : 13:34:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote




Posle dosta odlaganja, prvenstveno zbog kriminalnih margina u prvom integralu ČK nabavih i ovo izdanje.
Bilo je dvoumljenja između ČK i Bookglobe izdanja, ali je ipak cena presudila (posebno što sam ovo uzeo na jednoj od aukcija).

Što se samog kvaliteta izdanja tiče moglo je to puno bolje u prvoj knjizi. Mada posle nekoliko pročitanih strana jednostavno prestanete da obraćate pažnju na margine, i sve dođe na svoje.
Druga knjiga tehnički veoma dobra.

Samo razdoblje starog Rima i događaji koji prožimaju ovo doba mi je oduvek bilo interesantno.
Posebno što su događaji potkrepljeni nizom istorijskih činjenica koje su autori tokom istraživanja prikupili i vešto ubacili u strip.
Defaux je odradio dobar posao uzevši Nerona (uz naravno Murenu) kao glavne likove i oko njih počeo da plete priču karakterističnu za taj burni period u samom Rimu.
Ubačene su sve značajne istorijske ličnost koje su imale uticaja na tadašnje društvo: Seneka, Agripina, apostol Petar, Vespazijan, Klaudije…

Kroz njihove ambicije i snove, postupke i međusobne odnose (naravno ubacujući pregršt sporednih likova) Defaux nam daje odličan prikaz rimskog društva tog vremena.
Sve je tu: borba za vlast, intrige i spletke, laž i osveta, ali istovremeno i prava prijateljstva, odanost, ljubav prikazana kroz sve emotivne i čulne aspekte, pokajanje…
Jako dobro urađena karakterizacija likova i njihov razvoj kroz priču. Ništa nije crno-belo, niko nije samo dobar ili zao, svako ima svoje ambicije, razloge i opravdanja.

Kroz priču dobijamo detaljan prikaz života u samom Rimu, organizacije vojske, politike, pojave ranog hrišćanstva.
Detalji borbi, proslava, orgija, na kraju i ogromnog požara su zaista izuzetni.
Nema nikakvog ulepšavanja večnog grada.

Priča je dinamična, događanja i akcija su non-stop, jednostavno uvlače čitaoca u taj surovi svet intriga kojima kao da nema kraja.

Crtež Delaby-ja je posebna priča.
Detaljan, raskošan, sa svim onim sitnicama koje nam dočaravaju doba starog Rima.
Scene borbi u kojima krv pršti na sve strane, prikaz samog grada, unutrašnjosti rimskih kuća, i kao šlag na tortu prikaz tog istorijskog požara.
Sve što je Defaux zamislio, Delaby je svojim crtežom preneo na table, dajući sebi svojstven pečat ovom stripu.
Izuzetno.

Ja sam inače neko ko veoma voli ovaj istorijski period, pa sam možda i subjektivan.
Po meni je ovo jedan odličan strip koga ne treba propustiti.
Preporuka za čitanje, a što se mene tiče strip ostaje u kolekciji, naravno.

Carpe diem
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/01/2021 : 18:56:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Posle pročitanih “Cilklusa majke“ i „Cilklusa žene“ odmah sam nastavio da čitam ova 2 albuma iz “”Ciklusa smrti”.

Ono što pada u oči je, da je ekipa iz ČK promenila štampariju za ovo izdanje. Naravno uzeli su Simbol što se odmah vidi po uvezu (na pojedinim mestima vidljivi konci kojima su povezane stranice) i po kvalitetu papira (uzeli su onaj gladak, sjajan).
Nije to toliko loše. Ali zaista ne prestaju da me razočaravaju pojedine odluke ČK kojim znaju da pokvare stripove koje su odabrali da rade. U prvom integralu to su bile margine, ovde promena štamparije.
I to sve zarad malo dodatnog profita.

Defaux ovde nastavlja sa pričom koja je završena u osmom poglavlju.
Tu je priča koja je i dalje puna spletki i intriga, bolesnih ambicija, želje za osvetom ali i iskupljenjem.
Role Masama i Balbe,kao i apostola Petra se tragično završavaju, ali priča nastavlja svojim tokom.
Ovaj put dosta prožeta delovima o hrišćanstvu i stradanjima ranih hrišćana.

Ali kao da se radnja malo usporava, sve se nekako više vrti oko samog odnosu između likova čije se karakterne osobine u pojedinim delovima totalno menjaju. Ali, ništa nije crno-belo, zar ne?
Ovaj deo mi je ipak za nijansu lošiji od prva 2 integrala, ali daleko od toga da nije dobar.
Možda nas Defaux samo priprema za završnu oluju.

Crtež Delaby-ja u devetom poglavlju je i dalje maestralan.
Caneschi je odlično nastavio tamo gde je Delaby stao.
Theo je još jedan izuzetan crtač, raskošnog stila, veoma sličan prethodniku (zbog toga je i uostalom izabran da nastavi crtanje Murene).

Po meni ova dva poglavlja iako za nijansu slabija, odlično nastavljaju priču koju ne treba propustiti.
Naravno preporuka i za čitanje, i za kolekciju.
Nestrpljivo očekujem nastavak i kraj ove sage...

Carpe diem
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 31/01/2021 : 19:22:02  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Dobri osvrti Džek, kao uostalom i whiskey! Samo nastavi tako!
Čitao sam Murenu, jako dobar serijal. Delaby je bio izuzetan umjetnik, šteta što nas je tako rano napustio.

Have mercy
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/01/2021 : 20:02:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Dobri osvrti Džek, kao uostalom i whiskey! Samo nastavi tako!
Čitao sam Murenu, jako dobar serijal. Delaby je bio izuzetan umjetnik, šteta što nas je tako rano napustio.


Hvala legendo...

Carpe diem
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 31/01/2021 : 20:58:26  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Presveto srce
Jodorowsky • Moebius

Ovo mi je prvi punokrvni susret sa Jodorwskym (poceo sam bio Inkala i procitao prvi album ali mi se tada nije citalo dalje pa sam ga ostavio za kasnije i idalje nikako da ga procitam).
Ono sto me je privuklo ovom stripu (pored naslovne strane ehm) je opis stripa na kraju izdanja koji ovaj strip naziva najlicnijim delom Alehandra Jodorovskog.Procitao sam privju dva puta jos pre par godina i konacno tek sad bio pri nekim parama i nabavih ovaj strip koji toliko dugo zelim. Ono sto me je takodje kupilo da kupim ovaj strip je i to da je Moebius molio Jodorowskog da on nacrta ovaj strip. To mora da znaci nesto?!

I itekako znaci!
Kakva je luda voznja ovaj strip!
Genijalno nesto! Prva dva poglavlja su cista perfekcija, dok je u trecem delu prisutan pad i u vestini naracije i u crtezu Moebiusa koji je potpuno promenio stil. Vidim da je na drugoj temi Markos napisao da je trebalo da bude 3. i 4. album ali zbog slabe prodaje je sve to zgusnuto u ovaj treci album koji ima i najmanje strana u odnosu na prethodna dva.
Jodorowsky se ovde vrlo slojevito bavi raznim temama i neverovatnom smeloscu vodi citaoca i uvlaci ga u taj svet. Ovo je jedan od onih stripova gde sam rekao uf kakva je ovo stripcina dok ga citam.
Poslednji album je tu najproblematicniji mada i on ima svoj smisao: Ayahuasca koja je nekakav vid Bozje sekretarice, spiritualno i fizicko prociscenje, smrt ega i onda i bukvalna smrt da bi se lik ponovo rodio kao nov covek i konacno preuzeo svoje iskonsko ja pomirivsi dve suprotstavljene strane svoje licnosti, da bi vodio srecan zivot. Ali je to moglo malo efektnije i bolje da se izvede. Sam kraj u parku sa decom mi nije najjasniji.

Da zakljucim, ovo mi je jedan od najboljih Fibrinih stripova i svakako cu sad obratiti paznju i na ostala dela Jodorowskog i konacno da pogledam El Topo i Holy Mountain sto nameravam vec odavno. Moebiusov crtez pogotovo u prvom albumu ali i u drugom je genijalan i uzivanje je gledati ga.

Samo zbog zbrzanog kraja (za koji ocigledno nisu krivi Jodo i Moebius nego su morali ovako da ga odrade) je ocena 9,5/10 umesto 10/10.
Apsolutna preporuka!

Zasto u Fibrinom izdanju nema pojedinacnih naslovnih strana sva 3 albuma?
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 31/01/2021 : 22:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Nakon pročitanog maxija br. 38, bilo me je gotovo strah da krenem sa čitanjem ovog stripa.
Ipak Perniola i Della Monica su mi davali nadu da ipak ne može da bude toliko loše.
I nije...

Scenaristički sasvim solidno zamišljen.
Naravno, ovo je Zagor, i nema tu ničeg novog, revolucionarnog.
Priča je puna stereotipova: Pokvareni zapovednik utvrđenja sa svojim bolesnim ambicijama, potlačeni indijanci koji vape za pravdom i osvetom po svaku cenu, tračak nade u bolju budućnost predstavljen u liku časnika McKinleya i njegove ljubavi prema Ayiti, i naravno naš heroj koji će se potruditi da pravda trijumfuje na kraju...
Na sreću nema Burattinija da sve upropasti svojim suvišnim objašnjenjima, mada je i Perniola dodao poneki suvišan red teksta.
Strip je u prvih stotinak strana čak i neizvestan (bar meni) jer je scenaristički otvoren za ulogu glavnog negativca.
Sve u svemu jedna solidna priča, karakteristična za Zagora.

Crtež je zaista odličan.
Della Monica zna znanje.
Odlično crta onog nama dobro poznatog Zagora, njegovo lice, krupni plan.
Senke, okolina, akcione scene, facijalna ekspresija likova mu takođe “nisu strani”.
Sve u svemu, vrlo sam zadovoljan crtežom.
Jedino je maestro Piccinelli podbacio kada je u pitanju naslovnica.
Ume on to puno bolje.

Preporuka za sve ljubitelje Zagora.
Ovaj strip me je podsetio na ona “stara dobra vremena”.

Carpe diem
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6064 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 01/02/2021 : 17:55:32  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Farscape Omnibus Vol1



Farscape je SF serija sa početka 2000-ih (4 sezone 1999-2003), tako malo šašava, nije baš ozbiljna kao Star Trek, niti je na tom produkcijskom nivou. Svejedno, meni se baš jako svidjela, ima mi ono nešto i davno sam sažvakao sve 4 sezone, a pošto je 5-a sezona bila otkazana, snimljen je ''film'' u dva dijela (na inzistiranje fanova), zapravo su to samo 2 epizode koje su služile kao kraj serijala.
Evo čisto za primjer James Gunn je rekao da mu je jedan od većih uzora za Guardians of The Galaxy bio baš Farscape. Meni se svidio i dio gdje je svaki član posade druge rase i sa druge planete, plus imaju jako specifičan i poseban brod i njegovog ''pilota'' kako ga zovu. Sve u svemu toplo preporučam fanovima SF-a, samo se treba pripremiti na ne baš spektakularne efekte, ali na zanimljivu i raznoliku radnju.




Eh sada o stripu, tj o stripovima. Njih je između ostalih pisao originalni autor serije i oni su direktni nastavak serije i to se bome i vidi (ovo mislim u najpozitivijem smislu). Trebala su izaći 2 ovakva omnibusa koji sadrže sve odavno raspordane nastavke stripa, ali se skoro pa čim je izašao prvi ili možda i ranije drugi otkazao, baš velika šteta. 4 broja čine 1 poglavlje tj ajmo reći epizodu serije i sve ide kronološki, treba se čitati po redu. Izdavač je Boom Comics, pemda je ovaj omnibus izdala durga kuća. Crtež je raznolik,jednostavan i šaren, ali sve u svemu, likovi su prepoznatljivi i po meni jako dobro nacrtani. Priče su odlične, dinamika odlična, meni je ovo bilo jako napeto i tek kada sam pročitao prvi omnibus sam shvatio koliko mi je još više žao što neću očito nikada imati komplet. Ovo su doslovno ancrtane epizode, sve je pogođeno savršeno i priča ide dalje. U prvom omnibusu su prvo 3 odvojene priče sa većinom likova, onda slijede 3 koje se vrte oko 1 lika, i imamo prvo poglavlje jednje malo duže priče od 24 nastavka koja se sastoji od više odvojenih priča koje na kraju čine jednu veliku. Naravno da sam morao skinut skenove i pročitat ovo do kraja jer mi je jednostavno bilo prenapeto i strip tj stripovi su me oduševili (skinuo sam seriju da je opet ponovno pogledam ).
Eh da, uz tu priču od 24 broja, tu je još i ta priča iz perspektive drugog lika u 8 brojeva, isto je dobra, premda možda najslabiji dio cijelog ovog serijala.
Sve u svemu, kao što sam odmah u početku napisao, ovo je nastavak serije u stripu i baš pravi fan service. Tko nije gledao seriju, neka ne čita, ništa mu neće biti jasno.
Omnibus je mrcina sa mekim koricama od nemalih 600+ stranica (mislim da je čak blizu 700) i 1,7kg težine, veličina je ja bi rekao klasična za US stripove, prošiven je i napravljen jako kvalitetno, ali ga je dosta teško čitati zbog te mase.
Usporedio sam ga sa Fibrinim Preacherom koji je tu negdje po broju stranica ali ima deblji papir i tvrde korice i teži je ''samo'' 300injak grama.
I da, ako sam dobro skužio, sve od Farscape-a je raspordano i skupo.
Moram napomenut da mi je drago da nisu pretjerivali, napravili su taman koliko je dovoljno bez da su išta pokvarili.

Sada sam se napalio i da pročitam i Firefly stripove, nadam se da su dobri kao i ovi.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 01/02/2021 17:57:09
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 01/02/2021 : 22:30:17  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Kada je Fibra objavila MW u glavi mi se odmah upalila crvena lampica da stiže još jedan klasik sa dalekog istoka.
Već sam pisao o Taniguchiju, a za Tezuku važi gotovo isto.
Izuzetan autor, čija dela imaju taj specifičan stil i neponovljiv šmek.
Sve što je izašlo na našim prostorima sam već pročitao, i nije bilo promašaja.
Zato sam i imao velika očekivanja od ovog stripa.

Šta reći, MW je jedan takav “roller coaster“ koji čitaoca odmah na početku zgrabi i ne pusta ga do samog kraja.
Da se razumemo, strip nisam pročitao u jednom dahu (jer je zaista obiman), ali nisam mogao da dopustim da prođe ovaj dan, a da ga ne završim.
Priča, iako na prvi pogled naivna i jednostavna, nam kroz prikaz odnosa Michio Yuki-ja i sveštenika Garai-a, njihovih života i strašnih tajni koje čuvaju daje izuzetan višedimenzinalni prikaz japanskog društva, kulture i uopšte odnosa svetskih sila tog doba.

Kroz jednu non-stop akciju, Tezuka kroz postupke svojih junaka daje njihovu karakterizaciju.
I to kakvu.
Yuki je toliko zao da je to bolesno. Kao da je sam demon u njemu (što se par puta i pominje).
Ali istovremeno, sve vreme kao da se provlači opravdanje njegovog ponašanja i osvete stavljajući akcenat na eksploziju gasa, i ljude koji su sve to zataškali.
Garai je u većem delu predstavljen kao mučenik, koji ispašta zbog svojih nedela iz mladosti.
Ali gotovo do samog kraja ne uspeva da pobedi svoje zlo, i pronađe put iskupljenja.

Gomila sporednih likova je tu da verno dočara ono što Tezuka hoće da nam kaže.
A to je kritika jednog društva, nakaradnog sistema vrednosti koji melje sve pred sobom, gazi i ubija bez imalo sažaljenja.
Tu Tezuka nikome ne ostaje dužan. Ni konzervativnom Japanu, ni svetskom policajcu X (naravno Amerika), ni hrišćanskoj crkvi, političarima, bankarima, tabuima, konzervativnim shvatanjima (ljubavi).
Udara ih da boli, kroz strip koji ima sve što treba: Odličan ritam i atmosferu, esencijalnu (ali ne jednodimenzionalnu) borbu dobra i zla, ljubav prikazanu kroz pregršt najrazličitijih i često bizarnih odnosa, ali i osvrt na prave životne vrednosti.

Crtež je izuzetan, onaj prepoznatljivi Tezukin.
Jasan, detaljan, precizan, sa odličnim akcionim scenama, i facijalnim ekspresijama likova.
Možda se nekome i ne svidi, ali to je za mene onaj pravi “manga” crtež.
Ono što daje ovakvom delu izuzetan pečat.

Apsolutna preporuka za sve, a ne samo za ljubitelje mangi.
Požurite dok se strip nije rasprodao.

I za sam kraj, jedna rečenica, više puta izgovorena:
“Najgori zločinac onaj je koji svedoči zločinu, a ne učini ništa da ga spreči…”

Carpe diem
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 05/02/2021 : 20:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote


James Warren, osniva malenu izdavačku kuću Warren Publishing te zaobilazi Comic Book Code koji brani određene sadržaje u strip sveščicama. Mijenja format, tiska crno bijelo i objavljuje horror magazin Creepy sa stripovima koji ne bi mogli u sveščice zbog tematike, nasilja, seksa. Nakon što je Creepy postao hit Warren traži nešto novo, tržište je gladno. Odlučuje se na rat, što dobro prolazi. Odlučuje se prikazati lošu stranu rata, sivilo i moralni bankrot što u Americi s druge polovice šezdesetih nikako ne prolazi. Ubili su Blazing Combat nakon četiri broja financijski odbijajući ga staviti na police trgovina. Ubili su čak i ponos Warrenovog ratnog strip magazina tako što su ga odbili slati vojnicima.

Izvedba je djelo Archieja Goodwina koji nije samo urednik već i piše gotovo sve scenarije. Dramatična naracija je obavezna, no ipak se radi o stripovima objavljenim prije 54 ili 55 godina pa se ne isplati cjepidlačiti. Priče mahom amerocentrične, od Američkog rata za neovisnost preko Vijetnama pa sve do atomske postapokalipse. Priče pažljivo odabrane za crtače, za Totha razigrana raskoš avionskih bitaka, za Severina kaljuža pješadije i slično. Najtoplija preporuka, ovaj strip daje baš sve što očekujete na hrapavom robustnom papiru, tvrde korice i sve četiri Frazetine naslovnice u punom koloru na sjajnom papiru.



Lijepi Gray Morrow.



Ima i kviz! 20 bodova za svaki točan odgovor i 3 dodatna boda ako pogodite crtača. :-)



Neumorni Wally Wood.



John Severin mi je bio otkriće. Uz ovo gore crta još neke priče. Pa tako i najbolju priču iz časopisa, Holding Action.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 05/02/2021 : 21:14:09  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Objavili i Nijemci 2015. Njihova naslovnica je po meni efektnija.
Lijepo izdanje, ima tu nekoliko jako dobrih ratnih priča.





Have mercy
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 05/02/2021 : 22:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Objavili i Nijemci 2015. Njihova naslovnica je po meni efektnija.
Lijepo izdanje, ima tu nekoliko jako dobrih ratnih priča.



Blazing Combat je Warrenova (Warren Publishing) verzija iz 60-ih (s izvrsnim crtačima) sjajnih EC-ovih Frontline Combat i Two-Fisted Tales iz 50-ih godina.

Ovakve kolekcije bi bilo lijepo vidjeti i od domaćih izdavača, ali teško da će se to ostvariti.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 06/02/2021 : 01:18:10  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo



Ovakve kolekcije bi bilo lijepo vidjeti i od domaćih izdavača, ali teško da će se to ostvariti.



Potpisujem! Blazing Combat izgleda odlicno, pogotovo crtacki.

Zato cuvam Ortizov Jezovnik u izdanju Darkvuda kao najvece blago!
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 06/02/2021 : 09:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Objavili i Nijemci 2015. Njihova naslovnica je po meni efektnija.
Lijepo izdanje, ima tu nekoliko jako dobrih ratnih priča.





To je naslovnica prvog broja časopisa Blazing Combat.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

DzekDenijels
Senior Member



Serbia
2354 Posts

Member since 26/07/2009

Posted - 07/02/2021 : 17:31:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit DzekDenijels's Homepage  Send DzekDenijels a Private Message  Reply with Quote


Strip sam pročitao iz drugog puta.
Počinjao, stigao do sredine drugog poglavlja, onda se smorio i ostavio.
Danas sam mislio da će ići lakše, ali sam pogrešio. Osim što sam pročitao do kraja.

Šta reći, a što već nije napisano.
Priča počinje solidnom idejom o jednom fantasy svetu u kome žive lasice i transparenti, ali istovremeno i neka druga čudovišna bića.
Gibelin nas lagano upoznaje sa glavnim likovima, opasnošću koja se nadvila, legendom tj. zadatkom koji oni treba da ispune da bi spasili svoj svet.
Karakterizacija glavnih likova je solidno urađena, kroz priču se provlači ona večita borba za sticanje moći, vernost i izdaja, čak i oproštaj i pomirenje.
Tu je gomila zadataka, sporednih likova, raznih čudovišta koja se pojavljuju.

I baš u ovome i jeste problem.
Sporedni likovi se iznenada pojavljuju a onda nestaju, da bi kasnije opet isplivali na površinu (bez ikakvog valjanog razloga).
Akcione scene i čudovišta su tu samo da bi bili tu, i prikazali borbu glavnih junaka težom nego što jeste.
Sve je nekako ubrzano, natrpano, konfuzno.
Gubi se zabava, humor, strip postaje krajnje ozbiljan, što po meni nikako ne ide uz ovakvu priču i ovakve likove.
Dijalozi su predugi, ponekad i suvišni.
Dok sam čitao, i sam sam žurio da što pre završim ovu priču.

Crtež je sasvim druga priča.
Po meni izvanredan, najbolji deo stripa.
Raskošan, detaljan, sa odličnim kadriranjem, lepo obojen.
Wendeling se baš potrudila da dočara svet koji je autor zamislio.

Ipak sam crtež (iako je strip pre svega vizuelna umetnost) nije dovoljan da mogu da preporučim "Svjetla Amaloua".
Iskreno, mene je strip malo smorio...

Carpe diem

Edited by - DzekDenijels on 08/02/2021 14:55:29
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 07/02/2021 : 18:57:51  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
iskreno,strip nas je sve malo (više) smorio;iz mog ugla,najlošija kolorka,kao i jedna od najslabijih fibri uopšte.Možda i najgora.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 08/02/2021 : 11:31:49  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote


Pročitao Spawn Origins vol.1

Odnosno pročitao prve dve od dvanaest svesaka koje knjiga sadrži, a i to nekako na guranje.
Spawn je lik koji uglavnom cmizdri, kuka i leleče, tek tu i tamo nešto izdeveta.
Patetika caruje do te mere da imam transfer srama i ambiciju ka omči dok čitam.
Mekfarlanov crtež je eksplozivan, dinamičan, lud, ali više kao poster, ilustracija.
Narativno je prehaotičan i razbacan. Oko ne zna gde će.

Vidim da od treće sveske serijal negde kreće, možda i nastavim po nameri da skupim i pročitam prvih sto svesaka (u 6-7 knjiga)
čisto da ušuškam dete devedesetih u sebi, a u ovoj knjizi su kao pisci potpisane face poput Gejmana, Mura i Milera,
a kasnije crtež preuzima premoćni Kapulo...
ali, iz trenutnog ugla, sve mi se čini da je serijal čisto bacanje para, vremena i živaca.

Javim se verovatno dogodine, kada završim svih dvanaest svesaka


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 08/02/2021 11:38:57
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 08/02/2021 : 12:39:08  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Sjećam se da su Murova i Milerova bile dobre, al i meni Spawn nije nešto. Pročitao one dvije knjige u izdanju Dani, nisam imao nikakvu želju da nastavim.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10061 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/02/2021 : 12:55:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

Sjećam se da su Murova i Milerova bile dobre, al i meni Spawn nije nešto. Pročitao one dvije knjige u izdanju Dani, nisam imao nikakvu želju da nastavim.



+1
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000