forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 200

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 06/11/2021 : 02:07:29  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
RUKAVICA BESKRAJA
Dzim Starlin, Ron Lim i Dzordz Perez

U poslednje vreme sam procitao podosta Marvela sto je objavila Carobna knjiga i mozda najjaci utisak je ostavila saga o Rukavici beskraja (cije izdanje nema poseban topik u izdavackom podforumu jer tada CK jos uvek nije pristupila forumu).

CK je izdala ovu sagu u dve knjige. U prvoj koju su nazvali Preludijum Rukavice beskraja nalaze se epizode serijala Silver Surfer #34-#38 i uvodni mini-serijal Thanos Quest (Tanosova potraga) #1-2. Dok druga knjiga sadrzi istoimeni krosover dogadjaj u okviru miniserijala Infinity Gauntlet #1-6.

E sad meni samo nije jasno zasto CK u okviru svoje prve knjige nije objavila epizode Silver Surfera #44-50, u kojima se radnja odvija posle Thanos Questa a pre krosovera Infinity Gauntlet. Tacno se vidi da nedostaje deo price, ali opet nije tu nista esencijalno izgubljeno jer Srebrni Letac na prvih 5, 6 strana Infinity Gauntleta #1 prepricava dogadjaje koji su mu se desili u tom od strane CK preskocenom delu serijala Silver Surfer.



Sadrzaj price:
Nakon što je celog života verno služio Gospodaricu Smrt, ona ga je vratila iz mrtvih, s moćima većim od svih koje je ikada imao. Tanos je, zauzvrat, dužan da obavi zadatak za Gospodaricu: polovina populacije univerzuma mora biti uništena kako bi se postigla kosmička ravnoteža koju Smrt želi. Tanos, međutim, ima svoje planove. On kreće u potragu za šest Dragulja duše, a to su najmoćniji predmeti u univerzumu, koji svom vlasniku daju svemoć: uzdižu ga iznad svih bića i omogućavaju mu kontrolu nad stvarnošću. Njegova potraga je dobro osmišljena i opasna, a njene posledice uvući će u dramatičan vrtlog događaja sve najveće sile kosmosa: Galaktusa, Smrt, Red i Haos, Ljubav i Mržnju, Večnost, zatim Srebrnog Letača, Vatrovila i Starešine, te moćne kosmičke heroje, i, najzad, najveće zemaljske superheroje: Spajdermena, Kapetana Ameriku, Hulka, Ajron Mena, Vulverina, Tora, Doktora Strejndža, Doktora Duma...

Moj utisak: Ovo je neverovatno pitka i zabavna kosmicka superherojstina. Pocetni deo u serijalu Silver Surfer je odlican, prelepo ispripovedan sto naracijom sto sjajnim crtezom Rona Lima; Thanos Quest je vec slabiji i malo naivniji. Onda se u drugom tomu Starlinu pridruzuje odlicni Perez (verujem da su Pereza delimicno angazovali za ovaj krosover i zbog toga sto je radio do tada najcuveniji krosover event u istoriji americkog superherojskog stripa Smak bezbroj svetova za DC) koji ilustruje prve tri sveske (koje inace sadrze duplo vise stranica nego standardna americka svescica) i deo cetvrte kada ga zamenjuje Ron Lin.
Dzim Starlin je napisao izuzetno ambicioznu pricu u koju je ubacio silne meni do sada u potpunosti nepoznate entitete Marvelovog univerzuma, nadbica kao sto su Vecnost, Zivi Tribunal, gazda red i gospodar haosa, nebesnici itd. i dobri stari Galaktus.
Interesantno mi je da u otprilike isto vreme kada je i Nil Gejman nastavio (nakon Mura u Stvorenju iz mocvare) prosirivanje kosmosa i ,,panteona" bozanstava i nadbica u DCu sa serijalom Sendmen i Knjige magije; Marvel pravi ovakav gigantski krosover sa vrlo slicnim likovima i konceptima {vecnost, personifikacije Smrti, Mrznje, Ljubavi, Reda i Haosa...} (iako su vecina njih ranije predstavljeni u marvelovim serijalima Strange Tales ili Doctor Strange) ali nekako je Marvel po realizaciji i ozbiljnosti koriscenja tih koncepata naivniji i banalniji od onoga sto je Gejman radio. Ali svakako je interesantno i zabavno citati oba.
Scenaristicki sta mislim da je najvise omanuo Starlin jeste u toj osnovnoj prici odnosa Tanosa i Smrti, zasto Smrt trazi od Tanosa da zbrise pola stanovnika univerzuma? Zasto nece da komunicira sa njim nakon sto on ispuni njene zelje? Zasto se Tanos tako smrtno zaljubio u Smrt, no pun intended. I sve se vrti oko tog njihovog odnosa da bi u poslednje dve sveske Smrt potpuno isparila iz price i Tanos je ni na koj nacin vise ne spominje niti je ona bitna za pricu.

Suma sumarum, velika preporuka za ove dve knjige, ja sam se bas nauzivao citajuci ih, bile su beskrajno zabavne i nisam mogao da prestanem da citam dok nisam procitao sve u roku od 2 dana. Uskoro cu nabaviti i svojevrsni nastavak Rat beskraja pa se javljam s utiscima.


Voleo bih da vidim jos ovakvog kosmickog Marvela kod nas i jos vise Srebrnog Letaca.

8/10
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 06/11/2021 : 09:15:52  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Sam događaj i nije nešto i bitnije je ono što je dovelo do njega i ono što se desilo posle. Rebirth of Thanos + Thanos Quest --> Infinity Gauntlet Silver Surfer #51-66 je meni lično najdraži space Marvel i večno ću biti zahvalan Starlinu & co što su nam ga podarili

A pretpostavljam da si ispratio DW najave vezane za SS tako da biće prilika da se sa domaćim izdanjima družimo sa Letačem

Edited by - naker on 06/11/2021 09:19:45
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 06/11/2021 : 09:25:08  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko






Prelepo! Ovo bi bilo super videti na ovim prostorima.

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11347 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 07/11/2021 : 04:01:41  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Sam događaj i nije nešto i bitnije je ono što je dovelo do njega i ono što se desilo posle. Rebirth of Thanos + Thanos Quest --> Infinity Gauntlet Silver Surfer #51-66 je meni lično najdraži space Marvel i večno ću biti zahvalan Starlinu & co što su nam ga podarili

A pretpostavljam da si ispratio DW najave vezane za SS tako da biće prilika da se sa domaćim izdanjima družimo sa Letačem



Ispratio sam za Castellinijevog Silver Surfera ali sem toga ne znam da li ima ista drugo u planu sto se tice Letaca. Voleo bih da procitam i ove epizode sto ih ti spominjes, potrazicu ih na netu.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 07/11/2021 : 07:50:15  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Radiće i Galactus the Devourer
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 11/11/2021 : 00:50:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Le curé / Sveštenik (Lacoste & De Metter)

https://www.bedetheque.com/serie-4898-BD-Cure.html

Ovo sam dugo merkao da pročitam u sken varijanti koju je sa holandskog preveo forumaš Etmgosa. Bilo bi lepo da neko objavi ovo kod nas. Mogao bih ovo da zamislim u izdanju Komika ili kao Fibrinu kolorku.
Što se vizuelne strane tiče, rađeno je u akvarelu (valjda, bem li ga) a likovi su realistično prikazani. Lepi su pejzaži Francuskih polja, dvorišta, ulica, kao slike sa razglednica, samo sto je crtez grublji nego kod drugih autora slicnog stila. Malo šteka u prikazima lica, ali ništa strašno. Svidjaju mi se i vinjete, zapravo cele stranice sa puno crnila, bas odaju noir vajb.

Priča prati dolazak mladog sveštenika u Francusko selo na život i službu, te njegove ''sukobe'' sa seoskim lekarom koji je ateista i protivnik hrišćanstva, a uz to i prilično odbojan lik. Prvi deo Ispovijest nam otkriva mračnu tajnu a zatim se završava velikim klif-hengerom. Tokom dobrog dela drugog poglavlja zvanog Presuda, sveštenik je na velikim psihičkim, moralnim i duhovnim mukama. U suštini ovo je psihološka drama sa elementima trilera; polako nam se otkriva zaplet, a kao u pravoj partiji šaha, čekaju se potezi jedne (sveštenik) i druge (lekar) strane. Naravno, Francusko selo ne bi bilo selo kad se ne bi ogovaralo, pa tako sporedni likovi igraju podjednako važne uloge, od kojih zavisi ishod ''meča''. A meč se bazira na jednom pitanju: Da li je, kada to zdrav razum nalaže, dozvoljeno prekršiti i odati svetu tajnu pričešća? Očekivao sam da kraj bude baš baš turoban po jednog od dvojice pomenutih likova, ali ipak je usledio obrat na samom kraju, i to mi je možda i jedini minus drugog poglavlja, kraj je zbrzan, kao da nedostaje još bar strana ili dve, tri. Druga zamerka je sto je zaplet prilicno jednostavan - strip se moze bez problema prepricati u 3 recenice. Ali ispod te fasade se krije jedna ozbiljna i teska prica, jer "istina o coveku je pre svega ono sto je on sakrio", kaze Andre Malreaux, na uvodnoj stranici stripa.

Trenutna pozicija na listi:
2 / od 9 / (2001. god.)
6 / od 11 / (2003. god.)




Edited by - Jocko on 11/11/2021 02:57:18
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1293 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 16/11/2021 : 09:15:17  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Nema teme za "Lenu" ili ne vidim?

https://www.fibra.hr/katalog/izdanja/kolorka-192-lena/738/

Neću lagati, nije mi leglo zasad. Pročitao sam prvi album i nisam se previše vezao ni za likove (odnosno, samu Lenu), ni za priču. Emotivne povezanosti nema, nisam nešto povjerovao ni u njene motive, jer jeftino mi je ispalo nekako. Trenutno mislim da će druga dva albuma čekati sretnije dane ili bolje raspoloženje.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6930 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 16/11/2021 : 09:59:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=52492


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

prop_ovednik
Senior Member



Croatia
1293 Posts

Member since 13/01/2008

Posted - 16/11/2021 : 10:01:51  Show Profile Show Extended Profile  Send prop_ovednik a Private Message  Reply with Quote
Fala fino
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 17/11/2021 : 22:37:32  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Ikigami: The Ultimate Limit

Napisao i nacrtao: Motoro Mase

spojleri

Distopijska seinen manga gde država tera osnovnoškolce da prime vakcinu koja sadrži kapsulu sa otrovom i koja nasumično eksplodira jednom u hiljadu slučajeva kada se neko nalazi u dobi između 18-24god, a sve u cilju širenja propagande da se ljudi više trude tokom radnog veka kako bi bili produktivniji i kako bi više cenili život jer nikada se ne zna kada će ti isteći "vek trajanja"; u ovoj priči pratimo jednog činovnika koji ima posao dostavljača ikigamija tj. obaveštava ljude da će umreti 24h pre samog čina..

Strip se sastoji od deset tankobončića gde u svakom imamo po dve priče iz života ljudi koje je država nasumično odabrala da umru radi nacionalnog blagostanja, i kao što se može naslutiti svaki čovek drugačije reaguje na ovu vest i strip je krcat šokantnim momentima gde su i crtež i kadriranje podređeni emotivnom saosećanju čitaoca sa neumitnom sudbinom koju je doživeo nosilac vakcine (kao par najkvalitetnijih bih nominovao onu o fotografima i onu o bratu koji pokušava da se stara o svojoj slepoj sestri). Tokom vremena se priča razvija i "dostavljač" počinje da dovodi u pitanje svoj posao i samu politiku države da usmrćuje sopstvene ljude radi nekog fiktivnog blagostanja države

Važno napomenuti da ovde reč o "mekoj distopiji" jer osim te vakcine koju svako mora da primi i osim činjenice da one ljude koji su neposlušni odvode na "redukaciju" zapravo ništa dugo nije različito i kao da je reč o običnoj državi; ali moj problem sa ovim delom je što sam tokom celog stripa mislio da je država u kojoj je smeštena radnja Japan, da bi možda dva, tri tankobona pri kraju se ispostavilo da to nije slučaj jer se u jednom momenu pojavi delegacija iz druge države koja posmatra i uči kako se sprovodi politika nacionalnog blagostanja i ispostavi se da je ta zemlja nijedna druga negoli Japan. Na kraju glavni akteri doživljaju potpuni preokret i odluče da pokušaju pobeći iz ove opresivne države i odlaze u državu koja ceni ljudski život - Japan Stekao sam utisak da je autor ove mange pročitao Orwellovu 1984 i tokom poseta nekim stranim zemljama verovatno doživeo par neprijatnih iskustava i onda došao do zaključka da je inostranstvo nešto tuđinsko i nebezbedno i onda odlučio da napiše distopijski strip koji veliča zemlju iz koje je potekao. Mislim, nije da mi smeta što je autor napisao kraj gde akteri beže iz zemlje ali zbog čega posebno naznačiti da odlaze u Japan jer to je zemlja gde se ceni život, kao da je to jedina nacija na svetu gde se ceni život? Zar autor nije mogao da napiše da odlaze u neku drugu stranu zemlju i efekat bi bio bolji nego konkretno imenovanje sopstvene zemlje kao utopijske. Takođe, iako ova manga nosi naziv "ultimativni limit" izgleda je region istočne Azije najveći limit do kojeg je autorova misao uspela dobaciti jer ovaj strip se na žalost ne bavi opštim i univerzalno primenljivim distopijskim idejama već konkretnim geopolitičkim pitanjima Japana, Kine, Tajvana, Severne i Južne Koreje

Ko voli distopijske i "emotivne" priče pronaćiće par interesantnih stvari u ovoj mangi ali sam epilog i pouka koju ovo delo nosi je razočaravajuća
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/11/2021 : 10:53:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Steta da se zaustavilo samo na 3 broja kod nas. :(



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 18/11/2021 : 11:07:00  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
To sam i ja mislio ali sad nakon što sam iščitao ceo serijal ipak su početna tri tankobona najbolji deo priče
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/11/2021 : 14:42:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Asteriks 27: I sin

Prethodnih nekoliko Uderzovih mi po kvalitetu ne zaostaju mnogo za Gošinijem, i u njegovom su duhu, ali ova epizoda mi je ipak jedna od slabijih u serijalu.

Ideja sa bebom je dobra, i taj aspekt priče gde se Asteriks i Obeliks iskušavaju kao privremeni roditelji mi se svideo. Ali nažalost beba koja pod dejstvom napitka 'povileni' i okreće u vazduhu krave i prerušene Rimljane te lomi vrata - brzo smori, jer je repetitivno. No nije da epizoda nema dobrih fora. Ovo su isti oni dobri stari Asteriks, Obeliks i ekipa i ne može se reći da je Uderzo na bilo koji način ''oštetio'' tj. izmenio likove svojim scenariom, drago mi je što je nastavio gde je Gošini stao, a posle 20 godina zajedničkog rada na serijalu sasvim je upoznat sa likovima, kojima je može se slobodno reći, udahnuo dušu svojim crtežom.
Ali recimo kod ove epizode nije mi se svidelo, a na wikipediji sam pročitao da je Uderzo kritikovan zbog toga, što je Galsko selo u potpunosti spaljeno u ovoj epizodi. Ništa ne znači što je Cezar naredio da se selo obnovi. Ideja da je mališa Cezarov i Kleopatrin sin i naslednik nije loša, ali nekako mi je završni banket na Kleobatrinom brodu neprimeren, kao i sama završnica. Brut je imao prilike da ubije bebu pred kraj epizode (kad je uspeo da je otme), ali to se naravno nije dogodilo jer ipak je ovo Asteriks.

Asteriks mi je kao pica - i kad je loša, dobra je. Ovo je parče pice malo zagorelo na krajevima, ali je i dalje sasvim jestivo.

Trenutna pozicija na listi: 5 /od 10/ (1983. god)




Edited by - Jocko on 26/11/2021 15:47:31
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/11/2021 : 20:50:13  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Cross Game #1-17

Napisao i nacrtao: Mitsuru Adachi

Bejzbol? Nikada ga igrao, nikada nisam video da ga neko drugi igra, ne znam ni pravila, sve što znam je samo ono najpovršnije što se moglo videti po Holivudu. Zašto čitati strip o bejzbolu? Zato što je duhovito i pametno napisana priča sa u isto vreme i tužnom i lepom poukom da sport i ljubavne igre imaju mnogo toga sličnog

Reč je o shonen mangi od sedamnaest tankobončića koja sebe ne shvata previše ozbiljno i ovo je tip stripa koji često probija četvrti zid, likovi se bune što ih autor češće ne koristi, ne sviđa im se kako su nacrtani, autor s vremena na vreme kuka kako su rokovi u strip industriji previše nerealni itd Teksta nema puno i čita se brzo što strip čini pitkim i opuštajućim za čitanje

Iako se ovde nominalno radi o bejzbolu ovo je u suštini priča o odrastanju, o dečaštvu, o deci koja vole da sanjaju jer kada si mlad sve se čini mogućim, kao i o onim gorkim životnim lekcijama kroz koje mlade osobe toga doba moraju da prođu i savladaju ih, sport kao strog ali mudar učitelj o životu. Preporuka
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/11/2021 : 20:52:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Kako mrzim šta ne stavljaš točke na krajeve rečenica na krajevima paragrafa pa uvik mislim da si sakrio nekakav spoiler

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

corto33
Senior Member



Slovenia
2504 Posts

Member since 18/11/2003

Posted - 28/11/2021 : 21:15:49  Show Profile Show Extended Profile  Send corto33 a Private Message  Reply with Quote
Imaš od Adachija i Rough koji je isto sportska manga ali se bavi plivanjem. Njegove su mange sve dosta slične ali veoma zabavne i nikad dosadne.


Društvo ljubiteljev stripov Stripoholik
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 28/11/2021 : 21:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@Paka premalo sam plaćen za ovaj posao da bih obraćao pažnju na tačkice Ali OK može se poraditi na tome.

@corto hvala na preporuci, ovo je bio prvi strip koji sam čitao od ovog autora ali utisci su samo pozitivni tako da sigurno ću dati šansu još nekim njegovim radovima
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/11/2021 : 21:37:26  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Gudvin&Sajmonson:Osmi putnik (Stalker)

Nema se ovde šta reći - kultni fim Ridlija Skota pretočen u grafički roman.I nemam neke zamerke na adaptaciju,to je to.
Jedino što nisam ljubitelj strip adaptacija filmova.

3.5/5



Filip Drije:Noć (Stalker)

Dakle,Čelične ruke je ujedinio gradska plemena živih
mrtvaca u noći...Da bi povratili plavi depo,da bi pobedila
Lobanje i Aveti koje ga sada drže.Da bi se borila za
opstanak pre užasnog dolaska zore...


Jbga,kako ja to vidim - mogao je Drije da preboli supruginu smrt ko i svi normalni ljudi,i da nas poštedi ove gluposti od stripa kao posvete svojoj voljenoj.

1/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3529 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/12/2021 : 20:44:39  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Gyo (#1-2)

Napisao i nacrtao: Junji Ito

Gyo je pokušaj da se čitaocima stvori fobija prema ribama tako što im se daju veštačke noge samo što je meni ovaj "horor" više ostavio utisak komedije gde se ajkula na nožicama kreće kao da je na rolšulama dok gasovi koji likovima izbijaju iz usta i dupeta davaju utisak kao da oni prde i podriguju.. Nema tu ni h od horora kada ima previše ovakvih "komičnih" scena

Uvod u priču praktički i ne postoji i završi se ekspresno gde veoma brzo nastupi apokalipsa gde ribe preplave ceo Japan, dok su pojedine scene neverovatno nebulozne: riba leti nebom u kesi za smeće WTF i momak i devojka beže i kad se sakriju on je pita ajde smiri se skuvaću ti kafu

Epizoda sa pukotinama u obliku ljudskih silueta je jedino ovde vredno pamćenja, a kada je bonus kratka priča bolja od glavne priče onda to baš i ne govori u prilog stripu. Nije ovo nažalost ni blizu nivoa uvrnute jeze koju je Ito uspeo da postigne sa Uzumakijem
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 02/12/2021 : 22:15:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
skroz se slažem (dal sam to napisao u osvrtu??) - u svemu tome je ubedljivo jaboja pričica sa pukotinama.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2021 : 15:54:36  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Aron&Dilon:Panišer Max 1 - Kingpin/Meta (Čarobna knjiga)
Aron&Dilon:Panišer Max 2 - Frenk/Beskućnik (Čarobna knjiga)

Najpre pitanje za poznavaoce materije - jel ovo opet neka priča o Panišeru iz posebnog univerzuma,poput Betmenove Zemlje jedan i Spadijeve Životne priče,ili je deo redovnog serijala? Pitam pošto neki likovi doživljavaju sudbine za koje mi je sumnjivo da im se to desilo u redovnoj seriji.A,da sad ne vadim Dardevile,zar nije beše Elektra u stvari Kingpinova bivša devojka,Vanesa,a ne ono što je prikazana u ovom stripu?

Što se tiče ove dve knjige,iliti Aronovog i Dilonovog MaksPanišera,meni je ovo dojajno.Na stranu Stiv D. koji mi je dobar crtač,ali Aron me je skroz kupio - nakon fenomenalnih Skalpiranih,Konana koji mi je jedan od boljih koje sam čitao,i sasvim korektnih Prokletih,nakog ovoga je dobio kod mene puni kredit.I voleo bih videti njegove Južnjačke gadove.

Elem,kroz četiri priče pratimo neke jako bitne,da ne kažem esencijalno-krucijalne momente za serijal o Frenku Kastlu - najpre saznajemo kako je Vilson Fisk došao tu gde je došao,pa kako je Meta (a šteta što nije onaj Eks termin,Bulsaj) angažovan za smaknuće Kastla,pa neke bitne životne priče o našem junaku,i na kraju šta je krajnji derivat svih tih dešavanja.
Četiri poglavlja,ekstra uzbudljiva,nabijena žestokom,ultra nasilnom akcijom,sa sve prosutim crevima,iskopanim očima...strip koji se ne ispušta iz ruke,i daje nam neki gorko-slatki osećaj na kraju svega.

Ovo nije Enisov Panišer,ali mi je jednako dobar;ovde se jasno vidi Džejsonov stil pisanja,a crtež je manje prljaviji od onih kod penisovih crtača,ali totalno u duhu stripa.

Još jedan pogodak u izboru ČK uredništva i topla preporuka.

5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2021 : 16:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Perisin&Pavlović:Džon Taner,knjiga 2 (Golconda)

Isti utisci kao posle prve knjige - Džon Taner mi je odličan strip,i nešto od (za sada) ponajboljeg pročitanog u ovoj godini.
Tamo gde se stalo u prvom delu,ovde se nastavlja - sad već pratimo sazrevanje Žašavanibisija,kako glasi Džonovo indijansko ime,u okrilju Netnokvine (koja mu dođe kao nekakva indijanska majka) porodice.
Isto kao prošli put - čistokrvna avantura u lepim pejzažima Severne Amerike ranih godina XIX veka.Pavlović je sjajan crtač,a Perisin daje sjajan primer kako se vodi fluentna,dramatična i akcijom nabijena interesantna priča,koja se čita u dahu.
Izdanje bez zamerki.

5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20717 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 03/12/2021 : 16:46:50  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Goran Duplančić-Dupli:Vojna (Barbatus)

Vojna mi je bila jako prijatno iznenađenje još kada sam je čitao kao web strip (da li se tako može nazvati?) na scom-u,pa se obavezno nabavila i u papirnom izdanju.

Strip je o zadnjoj generaciji vojnika u JNA,a sa obzirom da sam i ja tu negde (u pitanju je generacija 1972.,a ja sam godinu mlađi),podosta sam upoznat sa materijom.
U stvari,sve reference koje se mogu naći u ovom amaterskom (ali kvalitetom možemo reći profesionalnom) stripu,su mi jako bliske što svakako daje priličnu subjektivnu težinu Vojni.

Goran Duplančić nas vraća u te neke lepe godine sa ružnim dešavanjima,i kroz svoj slučaj prikazuje šta se sve dešavalo leta 1991. u vojsci,a samim tim i u SFRJ.
Sasvim nepristrasan i objektivan prikaz,koji,barem mene,vraća u ta stara, lepa i luda vremena.

Ne znam kako će strip leći nekim drugim generacijama,pre svega mlađim,ali meni je sjajan.
A pošto ga je uradio totalni amater,moj najdublji naklon.

4.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Shuckey
Average Member



Croatia
711 Posts

Member since 18/12/2008

Posted - 05/12/2021 : 18:29:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Shuckey a Private Message  Reply with Quote


Odlučio sam nabaviti jedan strip Isabel Greenberg. Vagao sam između prvijenca The Encyclopedia of Early Earth i njezinog drugog crtanog romana The One Hundred Nights of Hero. Prevagnule su kritike koje drugom albumu pripisuju snažniji glas, pretpostavio sam da je osobniji, autorici bitniji. I doista jest, pravi ženski crtani roman. Pažljivo poredan niz krasno ispripovijedanih bajki, neke temeljene na narodnim pričama, neke ne. Ne primijeti se razlika, Greenbergine originalne priče su također lagašne, jednostavne a istodobno mudre kao da su došle sa nekih davnih ognjišta.



Crtež je pametno ekonomičan. Autoričin moto je "pokaži!", a stil je prilagođen pripovijedanju koje je odlično te mu ne treba mnogo dodavati. No, ispada da je svijet u kojem se događa The One Hundred Nights of Hero najrazrađeniji sastojak djela. Čarobnjaci, čudovišta, žene i muškarci žive i preživljavaju na planetu koji je očigledno Zemlja, samo malčice zamaskirana. Ljudi zato nisu nimalo zamaskirani. Da, ima malčice feminizma, manje malčice gej aktivizma i tako nekih već viđenih tema, ali ispod svega je ljudsko iskustvo. Takvi smo kakvi smo, različiti, nitko nikoga nikada neće potpuno razumjeti, ali sam osjetio bol i radost. Razumio sam onako kako čovjek razumije čovjeka.

Pročitat ću još koji album Izabel Greenberg. Znam da su svi isti, ali također znam da su svježi zbog fantastičkih detalja kojima začini priču. Kad je prvi puta ubacila šalu pomislio sam, priznajem, da se izvlači i da joj je pažnja popustila. Već mi se na sljedećoj stranici nasmijala u lice i rekla, "To sam tako htjela!". Sve je na svom mjestu, i mrljice na tablama, i pojmovi iz astrofizike, i bogovi koji rade što hoće.

Preporučujem čitanje ovog ili nekog drugog albuma Izabel Greenberg. Korisno je kad te prožme ljudsko iskustvo.

Hrvoje Bratanic AKA Shuckey AKA Crtowat AKA No-Fun
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 05/12/2021 : 19:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Enciklopedija i Hero su slični, na neki način su nastavci, dok je Glass Town drugačiji, nešto kao biografija sestara Bronte. Sva tri stripa su odlična.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page
Page: of 200 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.55 seconds. Snitz Forums 2000