forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 201

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/03/2022 : 21:20:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Mnogi će reći da je fora kada stvari ostanu nedorečene, jer onda možeš da doneseš sopstvene zaključke o kraju, ja to zovem lošim i lenjim pisanjem gde je autor imao ideju kako da počne strip, a nije znao kako da ga završi.



A ne ne, treba razlikovati. Nedorečeno =/= otvoreno.
Watchmen recimo ima otvoren kraj i kao takav funkcionira fenomenalno i nije niti malo nedorečen. E to ljudi vole Čisto sumnjam da će netko za nedorečenu priču reći da je super.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3579 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 21/03/2022 : 22:01:53  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Zamisli Watchmen, ali iscepaj poglavlje gde je objašnjeno kako je Manhattan nastao, i umesto toga on se samo pojavi i počne da radi to što inače radi, "jer to mu je u prirodi". Nije više isti strip zar ne E to je Parasyte in a nutshell
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 21/03/2022 : 22:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
E to je već gadno

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3579 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 21/03/2022 : 23:07:30  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Npr ni u Death Note-u dosta toga nije objašnjeno, nikada nismo saznali ko je kralj šinigamija zar ne. Ali tamo je bar prikazan taj drugi, onostrani svet, bar smo videli druge šinigamije, strip nije počeo tako što se šinigami odjednom našao na zemlji Doduše nisam čitao ovaj poslednji tankobon pa ne znam o čemu se radi u kratkim pričama.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1412 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 21/03/2022 : 23:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

Zamisli Watchmen, ali iscepaj poglavlje gde je objašnjeno kako je Manhattan nastao, i umesto toga on se samo pojavi i počne da radi to što inače radi, "jer to mu je u prirodi". Nije više isti strip zar ne E to je Parasyte in a nutshell



E, nećemo tako! Parasyte je jedan od stripova koji me je uveo u svet mangi. Nemam sad vremena da pišem doktorsku disertaciju ovde - nekoć sam čak bio u kontaktu sa engleskim prevodiocem, koji je napisao neke lepe stvari o stripu - jer se bavim nekim drugim stvarima, ali recimo da ovaj tvoj opis ne bih povezao sa jednim promilom onog što izvlačim iz stripa. O temama i glavnim dilemama nisi rekao baš ništa, ali si dosta pisao o tome čega nema? (Informacije odakle su bića došla.) Parasyte in a nutshell, ali malo sutra.

Da li si primetio da ta druga bića nisu parazyti iz naslova?

Ono što ljudima može da se ne svidi u ovom stripu je crtež - mislim na ljudska bića, i posebno ako ste navikli na evropsku školu (koju god) - a priča kao priča je jaka kao crna zemlja.

Mhejl je na drugom forumu na moju preporuku čitao ovaj naslov i napisao je utiske ovde. To je već referentni okvir koji mogu da prepoznam i povežem sa delom.

quote:
A tek sve ostalo, poput odnosa parazita i ljudi, njihovog postepenog razvijanja zasebnih ličnosti i traganja za smislom sopstvenog postojanja... i, može se reći da dobijemo jednu vrstu odgovora - implicitnog, naslućenog, i vrlo zanimljivog.


Nedorečeno, malo sutra.

Historie je verovatno bolji strip (jedan od najboljih japanskih, zapravo), možda zato što je tu Iwaaki zreliji, ali Kiseijuu je daleko, daleko iznad proseka i klasik naučne fantastike u Japanu.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 21/03/2022 23:45:02
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3579 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/03/2022 : 07:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Nisam iznenađen, tebi je i Death Note vrhunska shonen manga

Edited by - naker on 22/03/2022 08:34:55
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1412 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 22/03/2022 : 11:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
O, ne!!! Razotkriven sam!

Hm, čekaj malo... Gde sam ja rekao da mi je Death Note vrhunska šonen manga ili čak vrhunski strip uopšte? Ima dobar koncept i to je to. Ipak je to šonen manga i ne izlazi iz tih okvira. A nisam je skroz ni pročitao. (Ima šonen mangi koje su zaista univerzalne, kao i neke priče i romani za decu.)

S druge strane Kiseijuu je seinen (= za odraslu mušku publiku). Death Note je sav o tome kako biti kul, jer deca (prava ili odrasla) danas najviše vole kulnoću (coolness), a Kiseijuu nema veze s tim.

Nije stvar u tome da li se nešto nekome sviđa ili ne, tu ne mogu ništa (a uglavnom i ne želim), stvar je u tome da si ti strip opisao tako da ga ja, koji sam ga nekoć znao maltene napamet, ne bih prepoznao da nisi dao neka imena i primere. Što znači da si vrlo malo rekao. Ne samo to, nego su neke stvari pogrešne. Rečeno je ko su stvorenja i odakle dolaze. Dobro, možda baš ne eksplicitno "rečeno" - pamćenje mi danas nije najsvežije - ali može se zaključiti sa stoprocentnom sigurnošću. Japanska kultura je i inače bazirana na toj "nedorečenosti" koju pominješ - čak im je i jezik takav. Ali kada bi stvarno bio nedorečen niko se tamo ne bi najbolje razumeo. Dakle, treba samo malo pomučiti mozak i pogledati iza eksplicitnog, pogledati u kontekst.

S jedne strane nalik na Spider-Mana, sve s tinejdžerskim problemima, ljubavima, školskim dogodovštinama, i slično; s druge strane naučna, ili, možda bolje rečeno, egzistencijalistička fantastika, čija osnova je neka mešavina The Thing i Invasion of the Body Snatchers, ali onda ide u potpuno nezavisnom pravcu.

Mnoge scena odlično pamtim i danas, kao na primer kada Shin'ichi uzme leš malog psa i baci ga u kantu za smeće, našta ga devojka zabezeknuto gleda i pita "Šta to radiš?", a on će da je kuče mrtvo, otišlo, ništa ne oseća, i ništa mu neće značiti.

Pomenuo si romansu, akciju, i horor (krv), kao nešto drugorazredno, kao da samo najviša, najumnija literatura ima vrednost. Jednom sam imao diskusiju sa poznanikom Mehom Krljićem, koji je rekao da ne može da čita svaki strip kao da je jedini na svetu. Ali, problem je što ja tako čitam, i što jedino verujem ljudima koji tako čitaju, gledaju, ili slušaju. Da li bi u vezi hrane više verovao gurmanu koji uživa u svakom zalogaju ili nezasitom proždrljivcu, koji jede samo da bi jeo?

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37412 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 22/03/2022 : 12:35:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Slaba reklama, preskacem!



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3579 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/03/2022 : 12:57:27  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Death Note je sigurno jedna od najboljih shonen mangi ikad.





Parasyte sam uzeo da čitam jer sam očekivao egzistencijalno-filozofsku fantastiku, a taj deo čini cirka 10% stripa, a 90% otpada na tinejdž romantiku, konstantnu akciju, prolivanje krvi itd. Preferirao bih da je balans bolje odrađen

Što se tiče nedorečenosti tu ne znam šta da ti kažem, očigledno nismo čitali isti strip. Gde je autor ponudio objašnjenje ko su paraziti i odakle su došli?

A Meho je car, samo piše mnogo dugačke osvrte bre. I šteta što ne piše negde drugde van Sagite. Ali njegova recenzija Skalpiranih je vrhunska
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1412 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 22/03/2022 : 23:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus
Death Note je sigurno jedna od najboljih shonen mangi ikad.



Dobro, nisam pojma imao da sam to rekao, pa mi je laknulo kad sam našao da je to iz 2008. Da sam rekao 2022, onda bi bio problem, ispao bih nedosledan. A ovako me nije mnogo briga. Ja nisam onaj iz 2008, mada je veliki deo sličan ili čak isti. To je i tema ovog stripa: evolucija.

quote:
Originally posted by naker
Parasyte sam uzeo da čitam jer sam očekivao egzistencijalno-filozofsku fantastiku, a taj deo čini cirka 10% stripa, a 90% otpada na tinejdž romantiku, konstantnu akciju, prolivanje krvi itd. Preferirao bih da je balans bolje odrađen


Očekivao... preferirao... Tu negde i leži objašnjenje...

Fantastika je 70% stripa, a ovo ostalo što si nabrojao je 80. Ne, nema protivrečnosti, jer se te strane ne isključuju. Inače bi mogao da otpišeš i Aliena, Mad Maxa (drugi deo, naravno) i svašta još nešto sa liste klasika. Šalim se za cifre, ali poenta stoji. Ali to se nadovezuje na odgovor na sledeće pitanje.

quote:
Što se tiče nedorečenosti tu ne znam šta da ti kažem, očigledno nismo čitali isti strip. Gde je autor ponudio objašnjenje ko su paraziti i odakle su došli?



Nigde i svugde. Rečenica tamo, scena ovamo. Više se ne sećam svakog dela (nekad jesam, ali nisam čitao strip jedno 10 godina), ali ne verujem da je Iwaaki igde u stripu to rekao; međutim, na mnogim mestima je pokazao ili nagovestio. Znam to jer vrlo dobro znam ko su ta bića, i to znam iz samog stripa.

Spojler: Nisu došla iz svemira; dakle sa Zemlje su. Nije ih stvorio čovek; dakle, nastala su prirodnim putem. Stvorila ih je priroda da bi porazila onog najvećeg parazita od svih, čoveka. Zašto su se pojavili baš tada i tu, nejasno je, ali nije ni bitno, kao kada bi tražili poreklo tuđina iz Aliena. (Ah, Scotte... ) Možda ih je neka nesreća izazvana ljudskom rukom pokrenula - nije ni bitno. Bitno da je to premisa, i mora da se prihvati da bi se išlo dalje. Ovo je strip o tome kako čovečanstvo reaguje kada više nije na vrhu evolutivne lestvice, sve posmatrano kroz oči jednog japanskog tinejdžera.

Pitanja se postavljaju kroz akciju likova, ne čisto kroz razgovor (mada i to ponekad). Kiseijuu je mogao da bude akcija od početka do kraja, i to ne bi isključilo filozofski aspekat kao što ti želiš da kažeš. I sve eskalira prirodno: ako stvorenja preuzimaju ljudska tela tako što odstrane glavu i kontrolišu ostatak, šta bi se desilo da neko od njih preuzme funkciju ruke ili noge? Šta bi se desilo ako stvorenja sa muškim i ženskim telom imaju seksualni odnos? Kakvo bi bilo dete? I tako dalje... I onda dolazimo do Gotoa, mašine za ubijanje, 5-u-jednom. Ali kao što vidimo na kraju, nije ni on najbolje rešenje.
Kraj spojlera.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 22/03/2022 23:43:19
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1412 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 22/03/2022 : 23:28:12  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Slaba reklama



Ne slažem se, mislim da je ono zapravo bila nikakva reklama.

In Love, if Love be Love, if Love be ours,
Faith and unfaith can ne'er be equal powers

Edited by - ridiculus on 22/03/2022 23:31:28
Go to Top of Page

Vlaadisha
Advanced Member



USA
3307 Posts

Member since 21/07/2004

Posted - 23/03/2022 : 16:14:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlaadisha a Private Message  Reply with Quote
kad smo već kod mangi...



ovih dana gutam nastavke lastmana pa sam pokupio sa police lokalne biblioteke i odalisku.

zna li neko koja je ovde podela posla? mulot i ruppert rade zajedno? koja je uloga vivesa? ima njegove ležernosti, ali opet kao da se crtež oslanja na reference više nego inače.

da je izašlo za image, rekao bih da je pitch za film. ovaj dvojac je radio neki underground, pa su preko međice stigli u žanr? blurb kaže da je ovo posveta nekoj mangi, valjda cat's eye? ako je neko čitao, može da povuče paralelu?

generalno, čini se da su se autori ovde dobro zabavljali ali ne više od toga. ima jedna rečenica koja možda potvrđuje tu tezu; jedna od junakinja objašnjava da je slika iz naslova the whole disregarding-realism-to-accentuate-beauty thing, u prevodu zanemarivanje realizma da bi se istakla lepota. to je izgleda bila i ideja autora dok su ovo pisali, a i neizrečeni moto glavnih junakinja. barem tako stoji u američkom izdanju - u previewu fibrinog piše da je slika poznata jedino po tome da se to pokaže nauštrb ljepote. to mu dođe suprotno? treba zarad lepote? ili ne? kako stoji u originalu? nebitno, nije važno za radnju, više kao namigivanje autora čitaocu.

original i fibra imaju mnogo zanimljiviju naslovnu. fantagraphics je uzeo jedan kadar, prefarban i kropovan... verujem da je u saradnji sa originalnim crtačem, ali ne radi posao.

Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11740 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 23/03/2022 : 17:56:05  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam ovo 2019, ali ne do kraja jer mi je bilo prilično besmisleno. Ono što sam zabilježio je: Nije za mene.

Tako da ne znam za poveznice ili paralele. Jedino bi mogao provjeriti tko je što radio.

Have mercy
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11740 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 23/03/2022 : 18:17:11  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Crtež je uglavnom Ruppertov & Mulotov. Vivèsov doprinos crtežu svodi se na oči, nos i usta likova.
Plus surađivao je na razvoju priče, navodno je njegov predložak.

To bi bio odgovor iz prve odnosno druge ruke. A jesam brz.

Have mercy
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37412 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 23/03/2022 : 19:45:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Oci? Kaj nije on tip koji crta lica bez ociju? :D




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2151 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/03/2022 : 20:06:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker

A Meho je car, samo piše mnogo dugačke osvrte bre. I šteta što ne piše negde drugde van Sagite. Ali njegova recenzija Skalpiranih je vrhunska



Baš sam išao pogledati, Čovjek je napisao hrpu dugih, iscrpnih recenzija. Svaka čast!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6933 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 23/03/2022 : 23:00:24  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Gideon Falls Crni Ambar, tom 1 (300 čuda)

Gideon Falls je jedan od savremenih američkih strip serijala, koji u potpunosti preuzimaju način pripovedanja i dramaturgiju televizijskih serija.
(Ništa novo, ali ovo još uvek nije jedini način kreiranja stripova, čak ni u Americi).

Mene lično, baš je podsetio na jednu konkretnu TV seriju - Outcast (2016–2017) Roberta Kirkmana (naravno, nastalu po njegovom stripu /nisam čitao izvornik/). Outcast je bio dobra TV serija, mada ne preterano dobra - pa i po tome ima sličnosti sa Gideon Falls, ne samo tematski kao horror/mistery drama smeštena u manji grad. Outcast je ukinut posle dve sezone, jer nije privukao previše gledalaca, srećom troškovi proizvodnje stripa nisu visoki, pa je za razliku od pomenutog, Gideon Falls realizovan do kraja.

Gideon Falls je sasvim dobar strip, a ako treba da istaknem glavni nedostatak (prvog toma, barem) onda je to nedovoljna sposobnost Jeffa Lemira da kreira dovoljno realistične, uverljive i zanimljive likove, za koje ćemo se "uhvatiti" i poželeti da ih pratimo u daljim zgodama i nezgodama. Zato nisam siguran da li ću pratiti serijal kroz naredne nastavke - tomove.

Kad se pomene mračna misterija malog mesta, nužno dolazi u misao uzor svih uzora Twin Peaks i njegova galerija zanimljivih (ekscentričnih) likova, za koje se vezujemo. Ovde nismo blizu toga, a u pomenutim tv serijama (i filmovima) nedostatak u plastičnosti likova nadoknađuje se delimično izborom vrsnih glumaca, koji mogu biti harizmatični i uverljivi, uprkos (recimo) suvoparnim dijalozima.

Ovde dolazim do crteža Andree Sorrentina, koji svojim pristupom nekakvog foto-realističnog stila, ali takvog koji asocira na fotografije, koje je neko isprljao, iskvasio i pregazio automobilom (i vremenom), ne pomaže glumi likova, jer su lica dodatno gruba i nejasna. Ovakav stil može delovati fino za prirodu i arhitekturu sa mračnom atmosferom, ali likovima sa svojom nepreciznošću samo odmaže.

Srećom, Sorrentino ima i druge kvalitete, jedan od glavnih je sjajno i maštovito kadriranje, odnosno kompozicija kadrova na strani, gde se nadovezuje na tradiciju eksperimentisanja formom, koja je ekspanziju imala kod velikih američkih comic-book crtača iz 1970-ih.

Kolor je solidan, mada se zarad atmosfere preteralo u davanju istog tona scenama (ljubičasto nebo itd).

Sve u svemu, GF je dobar strip i zato što je (za sada) priča dovoljno zanimljiva i drži pažnju. Ne sumnjam da će ljubitelji ovakvog stila i tematike, biti (ili jesu) uglavnom zadovoljni.

***(1/2...?)

Edited by - alexts on 23/03/2022 23:05:23
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6933 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 24/03/2022 : 22:30:18  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Léna

(Fibra)

Pierre Christin & André Juillard

Može li se realističan stripovski crtež, kod koga dominira jedan (frontalni) ugao kamere, poze likova su statične i malo krute, a lica ne baš savršena, smatrati odličnim? Može, ako je crtač André Juillard! Ovo ne kažem zbog sentimentalnog odnosa prema delu autora omiljenog i uticajnog Sedam života kopca, već kao objektivnu procenu jednog od najboljih crtača stila "čiste linije" (ligne claire), zasnovane na radovima Hergéa (The Adventures of Tintin), razvijane od Edgara P. Jacobsa (čiji je serijal Blake et Mortimer nastavljao Juillard) i specifičnim metodama i "pravilima" koja su ustanovili. Danas se ovaj stil, ponajviše zloupotrebljava od strane mnogih crtača, kao brza podloga za kompjuterski kolor i crtačko zabušavanje, ali jedan je Žijar, kao vrhunski predstavnik izvornog klasično-akademskog pristupa.

U slučaju stripa Lena, uz vizuelno zadovoljstvo, veteran Pierre Christin nam nudi (uslovno rečeno) špijunske priče, ali ne u izmaštanom akcionom 007 fazonu, nego kao izrazito realističan prikaz stvarnog špijunskog posla, koji je u stvarnosti dosadan i suvoparan, pun ordinarnih dešavanja, prikupljanja podataka, ali i pretvaranja (što ga čini opasnim). Dakle, pristup sličan onom Johna le Carré, koji može biti jako zanimljiv ljubiteljima tematike, ali i dosadnjikav ostalima. Pri tome stvoren je jedan od upečatljivijih ženskih likova savremenog stripa.

Što se mene tiče, izrazito sam uživao u prva dva albuma iz integrala, u trećem se možda malo preteralo sa "običnošću" dešavanja, lišenom potrebne količine drame ili tenzije.

Le long voyage de Léna ****
Léna et les trois femmes ****
Léna dans le brasier ***1/2
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20741 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 25/03/2022 : 22:28:59  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Prunje&Ože:Zaliv Kanua (Golconda)

Zaliv Kanua je avantura u kojoj je umiksovan gusarski žanr sa tom nekom pretečom vesterna (englezi,francuzi i njihov rat na severnoameričkom kontinentu,sve sa indijancima),a pod velom istorijskog stripa (kako je okarakterisan na bedeteci).
Pristojno ispričan,predivno nacrtan.
Znači,scenario Tibursa Ožea je u maniru klasika knjiga koje sam gutao kao klinac,ništa nešto na šta bi pao na dupe,ali nemam šta ni da zamerim,a crtež Prunjea je nešto što svakako ostavlja bez daha,i svakako,barem meni,jača karika ovog stripa.
Izdanje sjajno,sve sa bogatom galerijom slika i skica.
Ne sumnjam da će se ovaj strip brzo rasprodati.
4.5/5 (Taner mi je ipak bolji od Zaliva)
*Prunje ima albuma na ovaj fazon još šest,sa tim što je kod svih kompletan autor,i nadam se da ćemo ih sve videti u Kistu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 26/03/2022 : 07:59:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak



Pročitao Spawn Origins vol.1

Odnosno pročitao prve dve od dvanaest svesaka koje knjiga sadrži, a i to nekako na guranje.
Spawn je lik koji uglavnom cmizdri, kuka i leleče, tek tu i tamo nešto izdeveta.
Patetika caruje do te mere da imam transfer srama i ambiciju ka omči dok čitam.
Mekfarlanov crtež je eksplozivan, dinamičan, lud, ali više kao poster, ilustracija.
Narativno je prehaotičan i razbacan. Oko ne zna gde će.

Vidim da od treće sveske serijal negde kreće, možda i nastavim po nameri da skupim i pročitam prvih sto svesaka (u 6-7 knjiga)
čisto da ušuškam dete devedesetih u sebi, a u ovoj knjizi su kao pisci potpisane face poput Gejmana, Mura i Milera,
a kasnije crtež preuzima premoćni Kapulo...
ali, iz trenutnog ugla, sve mi se čini da je serijal čisto bacanje para, vremena i živaca.

Javim se verovatno dogodine, kada završim svih dvanaest svesaka



Na balkonu, kafica, trpim nalet proliva dok je jos vrela.
I procitah Spawna, sveske 4-6 od 12... Isto je ko i trpljenje proliva. Sedis, stiskas se stranica za stranicom u apsolutnoj neugodnosti jer te nesto tera da istrpis. A trpim jer jedva cekam da dodjem do Moorea, Gaimana i Millera u sveskama #8-10, jbno me zanima sta su oni napravili u ovom Toddovom sra*u.
Jedina, ali JEDINA pozitiva je sto Violator (ko se seca filma: onaj mali debeli klovn sa belo-plavom sminkom preko lica) koristi bas fora masne izraze kojima mogu malo da napumpam nemacki jezik. I, opet, sto je McFarlanov crtez pravi vizuelni spektakl uprkos buljuku anatomskih gresaka i haoticnosti.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6933 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 26/03/2022 : 14:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Super je Spawn. Pravi komercijalan strip za široku publiku i finu zabavu. Skoro kao stari Betmen.

http://www.darkwoodprodavnica.rs/forum/index.php?topic=597.msg647627#msg647627

Edited by - alexts on 26/03/2022 14:51:31
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 27/03/2022 : 08:10:02  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Za sada nije, barem ne iz današnje perspektive. Crtež je spektakularan ali scenaristički zna da bude "downer".

Dosadilo mi je da se ne slažem s tobom;) Danas ću da zgrabim O'Nilovog i Adamsovog Betka, nedostaju mi klasici koji zaista valjaju.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20741 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 27/03/2022 : 14:10:30  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote


Paolo Kastaldi:Dijego Armando Maradona (Makondo)

Priča o fudbalskom bogu ispričana na originalan,iskren i prilično emotivan način;sa težištem na njegov deo karijere u Napoliju,i šta je to sve značilo za ljude ovog grada.
Crtež Đipijevski (zbog načina na koji su nacrtane face ljudi, a posebno nosevi),i malo mi je u početku išao na onu stvar,mada sam se brzo privikao.
Da je ovakav strip napravljen o Džordanu,verovatno bi me dosta više pogodio,ovako,kako nisam preterani fan ni fudbala ni Dijega (mada sam u realnom vremenu pratio SP u Meksiku),nije sad baš da sam ciljana grupa ovog stripa,ali mi je svejedno dobar.
3.5/5

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6933 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 29/03/2022 : 22:23:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Život i smrt Konana (ČK)

Conan the Barbarian (2019) #1-12



Prvi kolaž-kadar uvodne epizode predstavlja slabu poveznicu sa ranijim izdanjem Conan The Barbarian, a koncepcijski opet su u pitanju priče originalno pisane za strip. Konan se vratio u Marvel - pravo u ruke scenariste Jasoana Aarona (Scalped, Thor: God of Thunder, The Goddamned...), koji je osmislio solidnu priču, kroz koju u prvih 12 epizoda pratimo Konana u različitim razdobljima života. Ponajbolji element njegovog doprinosa Konanu, definisao bih kao "povratak ne-ekspendiranog (komprimovanijeg) pripovedanja", jer pojedinačne epizode, sem što su povezane u veću celinu, funkcionišu istovremeno i kao donekle celovite priče. Znači, sasvim dovoljno je zanimljivih zapleta i dešavanja u epizodama prvog trejda nove serije, ali ima i slabijih scenarističkih rešenja i momenata (onaj u kome Konan vezan, ramenom obara ogromno drvo, je najniža tačka, jer po gluposti/naivnosti nadilazi bilo šta iz perioda Marvelovog Konana 1970/80-ih).

Za crtež, većinom u rukam Mahmuda Asrara, može se reći da je dobar, iako nema snagu slavnijih prethodnika, a svaka (pa i blaga) "karikaturalnost" u stilu, ne deluje kao najbolje rešenje, kad je Konan u pitanju (za drastičnije slučajeve videti neke DH ili Glénatove varijante Hauardovog junaka). Par epizoda, drugačijim a efektnim stilom (tušerski klasičnije - tamnije), odradio je Gerardo Zaffino.

Sve u svemu, novi čitaoci Konana imaju razloga da budu zadovoljni, a stari, zavisno od preferencija i kriterijuma.

*** do ***1/2

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20741 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/03/2022 : 22:54:05  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
stavi jednu zvezdicu više,i sve je na mestu.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 201 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.91 seconds. Snitz Forums 2000