forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

anto
Advanced Member



Serbia
20704 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 21/02/2023 : 14:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by naker




Revolver

Napisao & nacrtao Matt Kindt

Muškarac nezadovoljan monotonošću svog života se po zna koji put napio, ali nakon što se bacio u krevet i zaspao u 11:11 biva prebačen u paralelni svet koji je sušta suprotnost njegove svagdanje borbe. U jednom svetu on je nebitan radnik kojeg šef non stop podjebava i u vezi je sa curom kojoj su pare i šoping najvažnije stvari u životu; dok u drugom svetu on vodi uzbudljiv i nasilan život gde sa svojom šeficom pokuša da otkrije ko stoji iz terorističkog napada na njegovu zemlju. Junak ove priče treba da raščisti sam sa sobom koji svet je stvaran, a koji je samo san.

Sama ideja paralelnih svetova i dualnosti nije nešto originalno i već je bila obrađivana u nekim drugim stripovima, ali realizacija zaslužuje visoke ocene. Autor umešno vodi naraciju gde će se čitaoci često češati po glavi pokušavajući da shvate koji je svet stvaran, a koji ne. Grafički je ovo poprilično interesantno i unikatno delo, ne samo zbog toga što autor koristi dva različita stila i kolora kako bi napravio razliku između dva sveta, već i zbog načina na koji prezentira flashback scene koje probijaju okvire i deluje kao da su "uglavljene" između panela. Kao da sve ovo već nije dovoljno, autor takođe na poprilično neortodoksan način numeriše stranice, gde se broj stranice nalazi unutar rečenice izvučene iz najnovijih vesti ispisanih na dnu svake stranice. Prvi put vidim ovako nešto, i obožavam kada naletim na autore koji vole da eksperimentišu

Ko voli mindfuck stripove, Revolver je štivo za njega


sjajan osvrt,i verujem dobra peporuka;bravo nejker!

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/02/2023 : 20:00:04  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote





Nijigahara Holograph (jedan tankobončić, 200 str.)

Napisao & nacrtao: Inio Asano

Uf, ovaj autor baš voli da mrači zar ne? Napisano pre Punpuna, ali deli sličnu premisu, da neprijatno doživljeno iskustvo u detinjstvu ostavlja permanentni žig na duši mlade osobe, žig koji postaje kao teret, lanac, koji nas nepovratno vuče na dole.. Dodajte na ovo i urbanu legendu da se u tunelu ispod mosta krije čudovište, čije bekstvo pretkazuje paranormalna pojava ogromne količine leptira, i moglo bi se reći da ništa nije onako kako se na prvi pogled čini da jeste.

Radnja prati dva protoka vremena, sadašnjost i prošlost, i iskreno ne mogu reći da je realizacija na visokom nivou jer ovaj strip nije lako pratiti i deluje da je autor ovde još bio neiskusan i nije znao na koji način da vodi priču, a da ona bude razumljiva za čitaoca, a da pritom i zadrži elemente misterije i neizvesnosti. Ako bi me neko pitao da mu objasnim konkretne stvari iz ovog stripa, ne bih mu mogao pomoći jer ni sam ne znam. Sve ove greške autor će ispraviti u Punpunu.

Nijigahara Holograph je teško, ozbiljno štivo, sa mnogo sirovih emocija, i neugodnim osećajem tokom čitanja. Nemojte da vas nisam upozorio
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1709 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 22/02/2023 : 20:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
Čudan crtež. Kombinacija fotografije i crteža. Nekako mi u trenutku delovalo vau, al kad se zagledah više beše mnjah.

Ne znam dal je to samo par tabli ili je ceo ovakav?

Revolver deluje zanimnjivo. Moram posetiti prodavnicu.


Resistance is futile.
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 22/02/2023 : 20:17:31  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by borg

Čudan crtež. Kombinacija fotografije i crteža. Nekako mi u trenutku delovalo vau, al kad se zagledah više beše mnjah.

Ne znam dal je to samo par tabli ili je ceo ovakav?

Revolver deluje zanimnjivo. Moram posetiti prodavnicu.





Hrpa mangi ti je na tu foru.
Kao da samo obrade neku fotografiju, neki put se čini da samo likove crtaju...ali svejedno mi to super na kraju izgleda. Ima toga puno u I Am A Hero.

I opet to preporučam svim ljubiteljima TWD-a.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/02/2023 : 20:52:54  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
@borg; fotografija je sveprisutna kroz ceo strip, meni je OK. Mada generalno govoreći stripovi Inia Asana se manje gledaju, a više čitaju.

Revolver je jača preporuka u svakom slučaju
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 22/02/2023 : 21:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Pa bolje su fotografije, nego taj njihov crtež. Jel imaju čiste foto-stripove, to bi bila prava stvar?
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 22/02/2023 : 22:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Ne bi me čudilo da imaju, Japanci su ludi za fotografisanjem. Dok svi mi već odavno slikamo samo sa telefonima, Japanac ga i dalje dere po fotoaparatima, totalno old school! A i bukvalno svi poznati brendovi koji prave fotoaparate su iz Japana.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/02/2023 : 11:50:50  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman



Shubeik Lubeik
Deena Mohamed, Pantheon, 2023.



Priča mi izgleda ful zanimljiva. Crtež meh. Volio bi da izađe kod nas..
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 23/02/2023 : 12:38:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro
Priča mi izgleda ful zanimljiva. Crtež meh. Volio bi da izađe kod nas..



Je, simpatično je sve skupa. Jedino ne znam može li to u Orku specijal, kad ima stranica i u boji
Meni je dobar crtež, svakako bolji od Perzepolisa
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2142 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/02/2023 : 12:44:55  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ako je do 5% stranica u boji onda može u Orku
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 23/02/2023 : 13:06:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH

quote:
Originally posted by borg

Čudan crtež. Kombinacija fotografije i crteža. Nekako mi u trenutku delovalo vau, al kad se zagledah više beše mnjah.

Ne znam dal je to samo par tabli ili je ceo ovakav?

Revolver deluje zanimnjivo. Moram posetiti prodavnicu.





Hrpa mangi ti je na tu foru.
Kao da samo obrade neku fotografiju, neki put se čini da samo likove crtaju...ali svejedno mi to super na kraju izgleda. Ima toga puno u I Am A Hero.

I opet to preporučam svim ljubiteljima TWD-a.



Ja sam junak je za Okružen mrtvima što je Kafić uzdravlje za Prijatelje. :)

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 23/02/2023 : 13:52:07  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
Toliko slični, a toliko različiti...zato i TREBA to pročitati.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 23/02/2023 : 17:07:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
Slažem se skroz da tobom, verujem da će i ostali kada pročitaju oba :)

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

Saale
Starting Member

76 Posts

Member since 26/09/2022

Posted - 23/02/2023 : 20:46:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Saale a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kreŠa

Slažem se skroz da tobom, verujem da će i ostali kada pročitaju oba :)



Opa!
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 26/02/2023 : 01:17:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote


Exit, Stage Left!: The Snagglepuss Chronicles
Mark Russell, Mike Feehan, DC Comics, 2018.


Sjećate li se smotanog i plašljivog ružičastog antropomorfnog lava iz crtanih filmova američkog
studija Hanna-Barbera koji je bio popularan kod nas pod imenom Krezumica? Većina ga vjerojatno
pamti po teatralnim manirama, komičnom i pretjerano ceremonijalnom govoru s tipičnim završavanjem
rečenica na "čak" (primjeri: "Pravo imaš - stara, a dobra Engleska. Domovina barda besmrtnog
Shakespearea, čak."; "Čini se umoran da sam. Iscrpljen, čak."), blesavim frazama tipa "Tako mi
mlijeka u prahu!" te čestom probijanju četvrtog zida uz neizostavni uzvik "Kidam nalijevo" (ili
"nadesno", ovisno o slučaju) prilikom napuštanja trenutačne scene. U američkom originalu, koji je
započeo s emitiranjem krajem 50-ih i početkom 60-ih godina prošlog stoljeća, taj lav se zvao
Snagglepuss (vrlo kratko i Snaggletooth), a njegov uzvik kod nas preveden u "Kidam nalijevo!"
originalno je bio nadahnut kazališnom scenskom režijom i glasio je "Exit, stage left!".



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Više od pola stoljeća kasnije, DC Comics je započeo s objavljivanjem novih stripovskih adaptacija
mnogih likova iz klasičnih Hanna-Barbera crtanih filmova, prilagođenih modernoj čitalačkoj publici
uz obrađivanje mračnijih i ozbiljnijih tema nego u izvornicima. Posebno se ovdje svojim
scenarističkim doprinosom istaknuo Mark Russell sa zanimljivim interpretacijama obitelji Kremenko
(The Flintstones, 2016.) i već spomenutog lava Krezumice (Exit, Stage Left!: The Snagglepuss
Chronicles, 2018.). E sad, kako je Russell od blesavog Krezumice, čijim smo se avanturama u
djetinjstvu smijali pred malim ekranima, napravio ozbiljnu priču smještenu u doba političkih
progona navodnih komunističkih subverzivaca u SAD-u početkom 1950-ih godina? Ne znam ni ja, ali
tako mi mlijeka u prahu, uspio je. Rasturio, čak. :)



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Zbog njegovog kitnjastog ružičastog krzna, teatralne osobnosti i općenito nedostatka osobina koje
zapadno društvo tradicionalno povezuje s muževnošću (hrabrost, snaga, atleticizam itd.), mnogi su
Snagglepussa iz crtanih filmova doživljavali kao stereotipično gay lika. U svakom slučaju se može
reći da je predstavljao čistu suprotnost idealu "pravog" muškarca, nešto što je bilo vrlo lako pa
čak i poželjno ismijavati u američkom društvu sredinom prošlog stoljeća, gdje se vodila žestoka
borba protiv svih vanjskih, unutarnjih, pravih, ali i izmišljenih neprijatelja "američkog načina
života" i "američkih vrijednosti", što god to značilo. Snagglepuss je tako u Russellovoj
interpretaciji postao simbol upravo tih "devijanata" koji su bili u suprotnosti s tradicionalnim
američkim idealima, barem iz perspektive (desničarskih) vladajućih elita.



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Russellov Snagglepuss je uspješni kazališni pisac iz New Yorka (porijeklom iz Mississippija),
očito modeliran prema slavnom dramskom piscu Tennessee Williamsu, koji živi u lažnom braku kako bi
prikrio svoju homoseksualnost. Radnja je smještena na početak 1950-ih godina u SAD-u, period u
američkoj povijesti koji je bio obilježen politički motiviranim istragama i progonima u svim
sferama javnog života, a koje je inicirao republikanski senator Joseph McCarthy. Ta doktrina, po
njemu neslavno nazvana makartizam, dovela je do progona i marginalizacije velikog broja
znanstvenika, umjetnika i općenito političkih neistomišljenika, a sve pod krinkom tobožnje borbe
protiv antiameričke djelatnosti potpirene tzv. crvenom panikom - široko rasprostranjenim
hladnoratovskim strahom od svega što se može dovesti u bilo kakvu (stvarnu ili izmišljenu) vezu s
komunizmom i Sovjetskim Savezom. Snagglepuss se nađe u centru cijelog tog kaosa, kada ga, kao
prominentnog i u javnosti iznimno popularnog predstavnika lijeve inteligencije, pozovu pred
kongresni odbor za antiameričku aktivnost pod sumnjom da je simpatizer komunističke partije.



(klik na sliku za veću rezoluciju)


McCarthyjev lov na komuniste samo je jedan od aspekata kojima se Russell bavi. Drugi je svakako
iznimno nepovoljan položaj homoseksualaca u tadašnjem američkom društvu. Poput političkih
disidenata, koji u javnosti moraju prikrivati svoja prava uvjerenja zbog straha od političkog
progona, homoseksualci prikrivaju svoju seksualnu orijentaciju i često žive u lažnim brakovima
kako bi izbjegli osudu društva za svoje sklonosti. Kroz cijelu radnju stripa se provlači ta ideja
(koju je Russell ukrao od Shakespearea, a Shakespeare od nekog trećeg) da je cijeli svijet
pozornica, a svi ljudi tek glumci, koji nose različite maske u različitim okolnostima. Baš kao što
Snagglepuss jednom prilikom kaže svojoj ženi: čovjeka stvarno poznaješ tek po dijelovima osobnosti
koje ti ne pokazuje otvoreno.



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Skoro svi likovi u Russelovoj priči su primjer toga, od Snagglepussa i njegovih prijatelja, preko
stvarnih povijesnih ličnosti koje susrećemo (primjerice Marilyn Monroe) pa sve do glavne
antagonistice Gigi Allen. Ova predstavnica američke vlade se silovito bori protiv svega
antiameričkog i ucjenjujuje ljude zbog njihove homoseksualnosti, iako je i sama lezbijka. Možda će
vam se to učiniti suviše jeftinim i neoriginalnim, ali onda saznate da je Gigi temeljena na Royu
Cohnu, odvjetniku koji je u stvarnosti bio desna ruka senatora McCarthyja i koji je odgovoran za
javni progon nekoliko desetaka homoseksualaca, iako je i sam bio homoseksualac, a zanimljiv detalj
je i da je umro od AIDS-a. Iako su nam maske koje nosimo često nametnute društvenim pritiskom i
željom za pripadanjem, Snagglepuss nas upozorava da nakon dovoljno vremena postajemo ta maska koju
smo odlučili nositi te da nema veće tragedije u životu nego umrijeti sam sebi stranac. Upravo
konformizam, prema kojem je makartizam ironično vodio, uništava individualnost i slobodni duh,
koji su pak iskra iz koje nastaju kreativnost, inovacije i sve ostale lijepe stvari kojima težimo
u zdravom i slobodnom društvu.



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Ako ste gledali genijalnu modernu animiranu seriju BoJack Horseman, uočit ćete mnoge paralele s
Russellovim Snagglepussom, a te paralele nisu samo tematske. Slično kao BoJack, Snagglepuss živi u
alternativnoj verziji naše stvarnosti u kojoj antropomorfne životinje žive ravnopravno među
ljudima. Snagglepuss je tako, kao i u izvornom crtanom filmu, antropomorfni lav ružičastog krzna,
samo što je u Russellovom stripu prikazan "realističnije" (koliko je to već moguće za jednog
ružičastog lava koji priča i hoda na dvije noge). Crtež Mikea Feehana je pristojan kada se radi o
životinjskim likovima, no malo mi je čudno kako crta ljudske likove, a pogotovo stvarne povijesne
ličnosti. Najbolji primjer za ovo mi je Marilyn Monroe, koja u Feehanovoj crtačkoj izvedbi
apsolutno nimalo ne liči na pravu Marilyn. Osim ako je to bio nekakav dodatni metakomentar i
proširenje one ideje o maskama pa to ni nije trebala biti prava Marilyn nego neka glumica koja
samo glumi Marilyn u Russelovoj priči. :)



(klik na sliku za veću rezoluciju)


Iako se radnja u Snagglepussovim kronikama odvija prije više od pola stoljeća, sve na što nas
ružičasti lav upozorava itekako je aktualno i danas. Mnogi će reći da je Russellova moderna
reimaginacija obitelji Kremenko krunski dragulj ove moderne DC-jeve linije stripova s klasičnim
Hanna-Barbera likovima, no uz svo dužno poštovanje prema Fredu, Wilmi i ekipi, za mene je to ipak
Russellov Snagglepuss. Kroz Kremenkove je Russell dao poprilično oštru satiru i kritiku naše
moderne civilizacije, no ono što je meni tamo nedostajalo je neka koherentnija priča koja bi povezivala
sve epizode zajedno. Znam da je to vjerojatno bila svjesna odluka, jer su naposlijetku i
originalni Flintstonesi bili ništa drugo nego animirani sitcom, gdje je svaka epizoda bila
više-manje samostalna. Ne želim da se ovo pretvori u nekakvu kritiku Flintstonesa, koji su mi isto
tako odlični. Samo hoću reći da mi je Snagglepuss sa svojim suptilnijim pristupom i razrađenijim
pripovijedanjem, a unatoč Feehanovom većinski neispiriranom crtežu, sjeo još bolje i od
Flintstonesa. U svakom slučaju jedna od boljih stvari koja je izašla iz DC-jeve kuhinje u dosta dugo vremena.



(klik na sliku za veću rezoluciju)


---
Dodatak:

Iskopao sam jednu epizodu Krezumice da se podsjetite
https://www.dailymotion.com/video/x3095st

Edited by - Wolfman on 26/02/2023 11:47:06
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 26/02/2023 : 09:46:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Odličan je Snagglepuss i definitivno je jedna od boljih stvari iz DCeve kuhinje u zadnjih 10ak godina. Pisao sam i ja o njemu ovdje, no ne tako detaljno kao ti. Iskreno, Flintstonesi su mi ipak draži jer imaju izraženiji taj cinični/satirični humor koji toliko volim kod Russella, no Snagglepuss možda ipak udara malo jače i ostavlja dugotrajniji dojam. Šteta što crtež ipak nije malo razigraniji.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 26/02/2023 09:47:08
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 26/02/2023 : 11:43:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Odlični su i Flintstonesi, jedino kažem, tamo sam imao dojam da je svaka epizoda samo poligon za
Russellovu kritiku određenog aspekta civilizacije i društva (konzumerizam, rat, politika itd.), a
likovi i pozadinska priča su u drugom planu. To više-manje i on sam kaže u predgovoru Deluxe
izdanja Flintstonesa. Nakon što mu je otkazan Prez nakon 6 od predviđenih 12 nastavaka, Russell je
mislio da će mu Flintstonesi biti zadnji strip koji će imati priliku napisati pa je htio
iskoristiti tu priliku da kaže sve što je htio reći i ode uz prasak Stoga nije baš brinuo o
suptilnosti ili nijansama. Snagglepuss je tu po meni jači, jer čak i kad se makne cijela ta satira
i humor, u pozadini ostaje kompetentno ispričana priča sa srcem i dušom.

Edited by - Wolfman on 26/02/2023 11:46:04
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/02/2023 : 09:42:38  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
PLUTO





Ovo je uz Akiru nešto najbolje od mange što sam do sada pročitao.
Ne, ovo je nešto najbolje od stripa općenito što sam čitao.
Autori su razvalili i napravili mračniju verziju tezukinog AstroBoya tj jednu od priča iz AB svijeta (The Greatest Robot On Earth).



Nedavno je izašao svojevrsni trailer za anime adaptaciju na kojoj je Urusawa (autor mange) radio punih 7 ili čak 8 godina da ispadne što je moguće bolje. Trailer me uz stalne hvalospjeve tu na forumu ponukao da pročitam mangu. Krenuo sam jučer ujutro...i završio do kraja dana, mislim da ima oko 1600 stranica. Po napetosti tj ''ajde još samo ovo poglavlje'' principu ovo bi smjestio čak iznad Posljednjeg Atlasa kojeg isto nisam ispuštao dok nisam pročitao sve.



Da budem iskren, AstroBoya znam nešto sitno preko crtana, a puno više preko odlične igre za GBA koju toplo preporučam. Ali ovdje su autori od vj dječije priče napravili mračni akcijski triler koji je toliko prokleto napet da me stalno zanimalo što će biti dalje.
Taj tezukin svijet robota je genijalan, toliko sitnica vezane uz robote, kritika današnjeg društva...ma sve je odlično.
Crtež Je isto jako dobar.
Ne bih htio ništa spojlat, ali kao što sam rekao meni je ovo u samom vrhu pročitanih stripova i instantno mi je uletio u top 10.
Moglo bi se čak reći i da priča nije nešto spektakularno, ali je ispričana i nacrtana na najspektakularniji mogući način.
I tek sada mi taj anime trailer izgleda još bolje i privlačnije kada vidim kako to dobro izgleda u pokretu i nadam se da neće majmunirat sa X sezona, nego da ćemo cijelu priču dobiti u jednoj.

Ovo bi toplo toplo preporučio svima, a posebno mojim Nathanovcima (ima očito dosta Tezuke i u Nathanu ;)), ova manga je čudo.

Stvarno se nadam da je i Marko možda bacio oko na ovo pošto voli Tezuku, a ovo mu je vj najbolji mogući omaž.

Bit ću ovako tužan ako ovo ne bude izdano :




Eh da, vidim da se uz Plutoa još spominju 20th century boys i Monster od Urusawe kao top mange, pa ću vj i to čitati.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...

Edited by - DiSkAcH on 27/02/2023 09:46:49
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/02/2023 : 09:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Koliko se sjećam, što se tiče Urasawe i ovdašnjih izdavača, nije tu problem u nezainteresiranosti već je praktički nemoguće dobiti prava.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DiSkAcH
Advanced Member



Croatia
6057 Posts

Member since 05/12/2016

Posted - 27/02/2023 : 10:01:13  Show Profile Show Extended Profile  Send DiSkAcH a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Koliko se sjećam, što se tiče Urasawe i ovdašnjih izdavača, nije tu problem u nezainteresiranosti već je praktički nemoguće dobiti prava.



A hebemu, nema čak ni eng komplet izdanja za kupiti (po normalnoj cijeni).
A ništa, pošto je nada kurva, možda uz anime izađe neko HC izdanje ala Akira u kutijici.

-Hi Honey, did you miss me?
-With every bullet so far...
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/02/2023 : 10:05:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Mislim da je samo pitanje vrimena kad Viz izbacit "perfect edition (2u1)" isto ko šta su radili i s Monster i 20th Century Boys.
Do tada nažalost ostaje samo čekati Mada, bio je neki hint prije par mjeseci tu na forumu da je neki srpski izdavač osigurao prava za Urasawu, al sad koliko istine ima u tome... Ne znam.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

DK24
Average Member



Croatia
587 Posts

Member since 24/04/2020

Posted - 27/02/2023 : 10:19:11  Show Profile Show Extended Profile  Send DK24 a Private Message  Reply with Quote
Flinstonesi su odlični, nadam se da ćemo njih i Snagglepussa vidjeti u izdanju Fibre. A Hanna-Barbera ima još jako dobrih likova koji bi mogli biti materijal za nove stripove.

Edited by - DK24 on 27/02/2023 10:20:23
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 27/02/2023 : 10:34:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Koliko se sjećam, što se tiče Urasawe i ovdašnjih izdavača, nije tu problem u nezainteresiranosti već je praktički nemoguće dobiti prava.



dobro, to su govorili za mangu en general do pre manje od 10 godina, i vidi danas poplavu:)


+ Wolfmanu hvala na velikodusnim osvrtima

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6804 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/02/2023 : 11:14:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman



Iako se radnja u Snagglepussovim kronikama odvija prije više od pola stoljeća, sve na što nas
ružičasti lav upozorava itekako je aktualno i danas.



Pitanje na koje me navode ovakvi stripovi je: Da li nam treba Snagglepuss da bi nam strip autori progovorili o makartizmu, progonu komunista, tretmanu homoseksualaca ili raznim drugim pojavama u društvu (rasizam, rat, politika, licemerje...), koje zavređuju kritiku i umetnički tretman i komentar?

Da su nam neophodni Flinstonesi?

Možda je Émile Bravo u svojim nastojanjima da nam kroz Spirua pripoveda o Belgiji i Evropi uoči i tokom drugog svetskog rata još uspešniji, jer je pored visokog zanatskog umeća uspeo da ispriča priču koja u suštini nema veze sa Spiruom i Fantaziom, ali i da dobrim delom ostane veran izvornom duhu ovih likova i serijala.

Ali nije baš lako ostvariti takav "2u1".

Deluje da je češći slučaj taj, da su ovi likovi iz pop kulture, u ovakvim svojim novim verzijama i angažovanim pričama za odrasle, samo mamac da bi privukli onaj segment publike koji bi se teško dohvatio ozbiljne literature, koja se bavi ozbiljnim temama.

Meni lično, kompromis ove vrste deluje kao linija manjeg otpora i dodvoravanje. A uz to, čini mi se da američki autori, odnosno DC kao vlasnik licence i nema previše poštovanja za izvorne likove/crtane filmove/stripove u originalnom izdanju.

To su subjektivne stvari, ali meni je poštenije, kad pisac sedne za prazan papir i napiše knjigu sa likovima koje je sam smislio za tu svrhu, da bi progovorio o problemima koji ga okupiraju.

Mislim da nam za teme savremenog društva - AIDS-a, narkomanije, globalizma, fašizma, LGBT-a, ekologije, manjinskih prava, medija, politike, kapitalizma, eksploatacije, verske netrpeljivosti, manipulacija, ratova i svega drugog, nisu neophodni ni Tarzan, ni Tom & Jerry, ni Pera Detlić, ni Scooby Doo.

Mada ima i onih popularnih likova iz sveta zabave, koji jesu adekvatni da prenesu neke poruke/kritike i to su i radili i do sada, bez reinventovanja i adaptiranja, u svojim izvornim verzijama (od Spajdermena i X-Mena do Zagora).
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/02/2023 : 11:19:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Naravno da nisu potrebni, al ako funkcionira, funkcionira Moglo se ovo sve prikazati i s "običnim" ljudima, al da, sigurno će ovakav strip privući veću publiku nego da se radilo o no-name likovima.
Moje je mišljenje da su ovakvi stripovi skroz okej jer i ne pokušavaju zapravo zamijeniti originalne likove. Nije ovo odjednom postalo kanon zbog kojeg će originalni crtići patiti. Ovo je jednostavno nekakav "elseworlds", da se tako izrazim... I to jako, jako dobar elseworlds.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.59 seconds. Snitz Forums 2000