forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 procitao i (ne-) preporucujem
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 199

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/02/2023 : 11:27:01  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Naravno da nisu potrebni, al ako funkcionira, funkcionira Moglo se ovo sve prikazati i s "običnim" ljudima, al da, sigurno će ovakav strip privući veću publiku nego da se radilo o no-name likovima.
Moje je mišljenje da su ovakvi stripovi skroz okej jer i ne pokušavaju zapravo zamijeniti originalne likove. Nije ovo odjednom postalo kanon zbog kojeg će originalni crtići patiti. Ovo je jednostavno nekakav "elseworlds", da se tako izrazim... I to jako, jako dobar elseworlds.



Počeo sam da predviđam budućnost, znao sam da ćeš prvi da odgovoriš, mada ne baš toliko brzo.

Ovo jesu stripovi po tvom ukusu, a ja sam samo izneo moje lično mišljenje, šta (ne) preferiram, u vezi toga, diskusije radi.

Ne oduševljava me ni ideja pomenutog Spirua, pa opet prilično uživam u samoj izvedbi. Ne sumnjam ni da pomenuti stripovi sa HB likovima imaju svoje vrednosti.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 27/02/2023 : 11:32:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Počeo sam da predviđam budućnost, znao sam da ćeš prvi da odgovoriš, mada ne baš toliko brzo.



Čekam da mi se izreže neki pleksiglas pa brzinski bacio oko na forum

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

KuntaKinte
Senior Member



Serbia
1680 Posts

Member since 25/09/2007

Posted - 27/02/2023 : 12:07:35  Show Profile Show Extended Profile  Send KuntaKinte a Private Message  Reply with Quote
Što se Flintosnesa tiče i zašto možda izgledaju nekoherentno, već je svaka epizoda (skoro) sama za sebe, sam Russel je u uvodniku izdanja koje imam rekao da je nakon što su mu prekinuli/ukinuli Prez posle 6 sveski, isto očekivao da će se desiti i sa tF. Zato je u glavi imao zadršku i posle prvih 6 pisao svaku kao da je poslednja. Ne sećam se baš šta je tačno rekao, ali tako nešto.

Svih mi helanki Fredija Merkjurija!
Go to Top of Page

john connor
Senior Member

Serbia
2440 Posts

Member since 15/02/2011

Posted - 27/02/2023 : 12:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send john connor a Private Message  Reply with Quote
Za ovo alexts je u pravu, Bravov Spiru je izuzetan strip, kvalitetno pisan, crtan, angazovan ali jednostavno to nije Spiru. Da li bi Bravo mogao napraviti kvalitetno delo bez Spirua, mogao je, da li bi mu bila dostupna sva masinerija koja prati Spirua, i da li bi mu bio dostupan ovoliko sirok auditorijum citalaca...ne bi.

Edited by - john connor on 27/02/2023 12:22:43
Go to Top of Page

Lord Vader89
stripovi.com suradnik



France
9538 Posts

Member since 05/07/2007

Posted - 27/02/2023 : 12:25:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Lord Vader89 a Private Message  Reply with Quote
uh, sad se ceka da iskoci Bushido i da vas pita da li ste vi uopste gledali "Andora" xDD

Potpis u dva reda, prema pravilniku:
Vader je, kao i uvek, u pravu. ; john connor ; 2022 A.D.
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 27/02/2023 : 12:26:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Što se Flintosnesa tiče i zašto možda izgledaju nekoherentno, već je svaka epizoda (skoro) sama za sebe, sam Russel je u uvodniku
izdanja koje imam rekao da je nakon što su mu prekinuli/ukinuli Prez posle 6 sveski, isto očekivao da će se desiti i sa tF. Zato je u
glavi imao zadršku i posle prvih 6 pisao svaku kao da je poslednja. Ne sećam se baš šta je tačno rekao, ali tako nešto.



Jep, prokomentirao sam to već:
http://forum.stripovi.com/topic.asp?whichpage=175&TOPIC_ID=34842#2561614

A sad, što se tiče ovoga što Alex kaže, jesu li DC-jevi Kremenkovi/Krezumica neophodni? Ha,
ništa nije neophodno, a nije ni veliko otkriće da se izdavači, pogotovo veliki izdavači poput Marvela i DC-a, kod greenlightanja novih
projekata prije svega vode ekonomskom računicom, a onda ako ostale stvari kliknu super. Kod Kremenka i Krezumice su stvari po meni
itekako kliknule.

Ja sam siguran da bi i Russell bio najsretniji da je dobio prazan ček s porukom "Evo majstore, piši što god ti srce zaželi i mi ćemo to
objaviti", ali jasno nam je svima da ne ide to baš tako.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6803 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 27/02/2023 : 12:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by KuntaKinte

Što se Flintosnesa tiče i zašto možda izgledaju nekoherentno, već je svaka epizoda (skoro) sama za sebe, sam Russel je u uvodniku izdanja koje imam rekao da je nakon što su mu prekinuli/ukinuli Prez posle 6 sveski, isto očekivao da će se desiti i sa tF. Zato je u glavi imao zadršku i posle prvih 6 pisao svaku kao da je poslednja. Ne sećam se baš šta je tačno rekao, ali tako nešto.



Dobar scenarista zna da piše i kratke priče.

A izdavači (Boneli, mange, ameri) znaju i da zloupotrebljavaju sklonost publike ka dugačkim pričama, kako bi obezbedili redovnu kupovinu (nastaviće se).
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
965 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 27/02/2023 : 13:03:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by DiSkAcH
A hebemu, nema čak ni eng komplet izdanja za kupiti (po normalnoj cijeni).
A ništa, pošto je nada kurva, možda uz anime izađe neko HC izdanje ala Akira u kutijici.



Dok čekaš novo izdanje koje možda nikada ne dođe, probaj staviti na nekoj europskoj ebay domeni automatski search pa
da ti na e-mail dojavi čim netko stavi komplet na prodaju. Meni se tako posrećilo prošle godine (doduše ja sam
naletio na oglas manualno ). Netko iz Njemačke je prodavao cijeli komplet (izdanje na engleskom) za oko 15 eura
po epizodi.
Go to Top of Page

swamp thing
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4078 Posts

Member since 05/08/2009

Posted - 27/02/2023 : 16:02:54  Show Profile Show Extended Profile  Send swamp thing a Private Message  Reply with Quote
Kod ovog korišćenja poznatih likova u nekarakterističnom okruženju i temama, pored svega navedenog je, meni bar, bitno kako su autori uklopili baš specifičnosti tog lika i tog okruženja sa temom koju hoće da ispričaju. Uvijek me zanima koliko su maštoviti na tom polju. Dakle, kako maštovito i dosjetljivo iskoristiti KANON nekog lika u nekom okruženju ili temi koja odudara od toga. Pored kvalitetnog prenošenja "poruke". Jer ako nema tih specifičnosti, onda za priču može da se iskoristi i Betmen i Zagor i Marko i Janko, potpuno nebitno. To je već fejlanje.
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 27/02/2023 : 19:12:44  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Diskach zna znanje, baš mi drago da mu se svideo Pluto. Ko voli sci-fi i filozofsko-detektivske priče zaista ne bi trebao propustiti ovo štivo. Vrh je Pluto, meni u samom vrhu SF-a
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/02/2023 : 17:36:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Miki Maus: Nasledstvo gospođice Belke [Mickey Mouse: Race for Riches] (Gottfredson, Osbourne, 1935)

Simpatična, temperamentna ali i naivna Belka se, u sred problema sa isplatom duga banci (koji prete da joj oduzmu kuću), upoznaje na jednom žuru sa izvesnim starkeljom Džestrebom, koga Miki zna od ranije po zlu. Ubrzo Miki saznaje da iza Džestrebove prošnje Belke stoji neka zavrzlama, a Belka i Miki otkrivaju da joj je deda ostavio nasledstvo u vidu zakopanog blaga. Miki i Horacije kreću u potragu, a u stopu ih prate Džestreb i Hromi Daba, koji su tokom većeg dela jurnjave u prednosti nad dobrim momcima. U drugoj polovini iz avanturistike se strip seli na divlji zapad, pa ovo funkcioniše i kao polu-vestern priča (treći po redu vestern od Mikija koji sam čitao). To je ujedno i vrhunac priče, kada se radnja premesti u sred američke pustahije, a sve se na kraju završi dobro.

Ono što jako volim kod Mikijevih priča, što se radnja naizgled niotkuda i spontano preseli u neko ''drugo vreme'' ili mesto, bilo na divlji zapad ili pusto ostrvo, bliski istok, ili u nekakvo fantazi ili jezovito okruženje.

Kod Mikija imam taj ''problem'' što je Šilja toliko zabavan lik, da mi epizode kao što je ova, u kojima Šilja nije u centralalnoj ulozi, nisu toliko smešne kao one gde Šilja dominira. Ovde Šilje ima samo u jednom kaišu, i u poslednjem kadru. Horacije nije toliko zabavan kao Šilja, a najbolje scene sa Horacijem su uglavnom one koje prikazuju njegov odnos prema Belki (i njenom udvaraču). Zato ima i zabavne Belke, pogotovo u prvoj polovini epizode.

Ne znam koji su prevod koristili u ovim skanlacijama u boji koje čitam (da li onaj iz 30-ih ili noviji), ali prevod + ćirilica je urnebes. Саћ да т'уфатим mi je bar stotinu i nešto puta smešnije od lemme catchya.



Edited by - Jocko on 28/02/2023 17:48:06
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/02/2023 : 18:57:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
The Forest (Ott, 2020)

Najnoviji Ottov strip, na samo 30-ak strana, sa jednim kadrom po strani, bez teksta. Ipak, ovo mu je najličniji, a rekao bih i najoptimističniji rad do sada. Skoro sve priče do sad su mu bile mešavina horora, psiho trilera, nadrealnog i crnog humora, dok Šuma nudi nešto više, čega u njegovim pričama nije do sada bilo. Stoga mi je jedan od najboljih, ili pre, najdistinktivnijih njegovih stripova (iako je konkurencija velika: Cinema Panopticum, Dead End, Broj od Fibre, te isto kratki ali sjajan rad Beast with five fingers).


The Tell-Tale Heart / Il cuore rivelatore / El corazón delator / Le cœur révélateur / Izdajničko srce (A.Breccia, 1975)

Kratak strip Breće seniora, izgleda neobjavljen kod nas. Obrada Poove priče. Dostupan na netu u dva engleska prevoda.
Vrlo neobičan i atmosferičan, oslanja se na upotrebu ponavljajućih kadrova, u kojima se tek naizgled malo šta, menja. I na tome počiva i gradi se napetost, sve do nagle kulminacije poslednjeg kadra.
Ne sećam se da je neki strip takve viuelne jednostavnosti (da se tako izrazim) ostavio toliko jak utisak na mene, što je delom i do Brećine naracije i do Poovog predloška.
U animiranoj antologiji Poovih priča, Extraordinary Tales (2013), se nalazi i adaptacija priče nastala po uzoru na Brećine crteže.


Večna [Eternal] (Lindsay, Zawadzki, 2018)

Mini-grafička novela na 50+ strana, s vikinškom tematikom. Po crtežu i priči bi komotno mogla da prođe kao deo vikinškog serijala Northlanders. Priča o hrabrim ženama koje brane selo od napadača podseća na Northlanders epizodu The Shield Maidens. Iako lično nisam fan priča o ženama ratnicama. Sekvence borbe, prikazane na stranama u crvenom tonu i date iscepkano tako da u ključnim momentima presecaju scenario, se završavaju jako depresivnom scenom, a dve pretposlednje strane su mi se dopale (poslednja ne, kvari utisak). Ovo je, i uprkos stranama koje vešto prikazuju protok vremena, i ozbiljnosti pojedinih scena, ipak prekratko da bi ostavilo neki jači utisak i vezalo čitaoca za likove. Ima u Northlanders serijalu i boljih priča koje bih radije preporučio (Hunt, Icelandic Trilogy, Sea Road, Siege of Paris, Plague Widow...), ali i lošijih od ove.









Edited by - Jocko on 28/02/2023 19:02:44
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 28/02/2023 : 19:00:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Čitao sam Eternal prije nekoliko godina i svidio mi se. Jako lijepo i atmosferično nacrtano, a i priča ima tu neku sjetnu notu.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/02/2023 : 19:20:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Čitao sam Eternal prije nekoliko godina i svidio mi se. Jako lijepo i atmosferično nacrtano, a i priča ima tu neku sjetnu notu.



Da, onaj prelaz sa scena borbe na kadar kada vrana kopa oči je zaista potresan, kao i scene sa dečakom. Ima dobrih citata: ''Borba neprestana, iznutra i spolja. Odraz je nešto što se može naći samo u mirnim vodama'', ili ''zatrovao si svu vodu sveta i sada bi da osuđuješ njen ukus?'' (preveo BlackSoul).
Na stranu vikinzi, ovo podseća na Northlanderse i po melanholiji, i tamo je bilo nekih priča sa pesimističnim završnicama.




Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 28/02/2023 : 21:07:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
Macanovi stripovi (sa sajta MojStrip.com)

Strip o Hitleru

http://www.mojstrip.com/strip/strip-o-hitleru

Savršenstvo kratke forme, i jedan od najboljih, najupečatljivih kratkih stripova na koje sam nabasao. Na samo 5 strana, i bez klasičnog crteža, ispričana je jedna crnohumorna pričica koja se dotiče interesantnih i univerzalnih tema (prihvaćenost od strane okoline, preispitivanje samoga sebe). Bez crteža, u smislu da su svi kadrovi iz stripa zapravo fotografije Hitlera u različitim pozama i izrazima lica, te ovaj strip spada u one eksperimentalne radove, za koje će neki tvrditi da i nisu strip (ali ako Macan kaže da je strip, onda jeste). Stripovi mogu imati mnoge oblike, i to što u njima nema dijaloga niti crteža već fotografija, ne znači da nisu stripovi.

Prva strana je uvod, druga zaplet, treća kulminacija, četvrta preispitivanje, a peta epilog.
Narator priča o prijatelju (znancu, zapravo) koji je opsednut crtanjem stripova, uvek i isključivo o Hitleru. I mi na ovom minijaturnom broju strana uskoro saznajemo kako se taj narator odnosi prema toj činjenici, ali i prema mišljenju drugih. Na drugoj stranici, on tvrdi da ne osuđuje prijatelja (znanca!), jer su njegovi stripovi duhoviti, kvalitetni i ''dobri'' (genijalnost ironije ovog kadra leži u činjenici da je tekst sa rečju ''dobri'' pozicioniran u istom kadru gde je prikazan Hitler kako zlokobno gleda u čitaoca). A onda na četvrtoj strani taj isti narator, koga zabole za mišljenje drugih, menja ploču i preispituje sebe u strahu od toga šta će ti isti ''drugi'' reći. Da bi na kraju, u epilogu na petoj strani, pribegao neobičnom koliko i apsurdnom rešenju, uz poslednji kadar s fotkom nasmejanog Hiće i konstatacijom da ''sve će biti dobro''.
Genijalno!


Pisac

http://www.mojstrip.com/strip/pisac-darko-macan

Pričica o (ne)zgodama jednog domaćeg pisca kog niko živ ne čita i njegovoj maničnoj želji otkrije zašto je to tako (naravno, na pogrešne načine). Počinje na istom mestu gde se i završava, ali mu tekst na poslednjoj strani daje neki mračan (pa ipak crnohumorni) prizvuk. Ismejao sam se kao lud na sve apsurdne situacije u koje je pomenuti pisac svojom krivicom zapao.


Hrčak u krčmi

http://www.mojstrip.com/strip/hrcak-u-krcmi

Kratka crna seks komedija sa životinjicama. Već i namerno izabran naslov upućuje na humor (hrč-krč), koji se tiče ljubavnih nezgoda jednog hrčka. Ovo bi se dopalo svim ljubiteljima Zekana. Šteta što nema još hrčkovih priča.


Memoria

http://www.mojstrip.com/strip/memoria-darko-macan

Još jedan zanimljiv eksperimentalni rad. Uz fotografije koje prikazuju lica starijih ljudi, doduše editovane, date su rečenice koje, na smešan, tragičan ili apsurdan način, sumiraju živote tih preminulih osoba. Genijalna ideja za strip, a te rečenice iz kadra u kadar izazivaju često suprotne emocije - od gorkog osmeha do duboke tuge. No strip se završava na tužnoj strani, bar sam takav utisak stekao. Na kraju, šta će ostati od nas. Neko će nas, kroz 50 ili 100 godina sumirati nekom od ovih ili sličnih im rečenica, ako se uopšte sete da smo postojali. Jedina mala žal je što se iz ove ideje moglo izvući više, da te rečenice odu u još veći apsurd ili dublju tugu.


Ferdo

http://www.mojstrip.com/strip/ferdo

I još jedan od neobičnih stripova. ''Webcam'' priča modernog doba, spoj crnog humora i psihološke drame. A sve to sa samo jednim neobičnim kadrom (fotografijom) koja se iznova i iznova ponavlja. Priča prati webcam/skype razgovor jednog lika sa nekom nepoznatom osobom, a ono što je izgledalo kao da će biti dvosmerna ulica, ubrzo se pretvara u jednosmernu - pomenutom liku sa druge strane ''žice'' niko ne odgovara, no on nastavlja da priča, i tako nesvesno otkriva fragilno stanje svoje psihe. Ovo je takođe kritika modernog doba i opasnosti koje sa sobom internet nosi. Kulminacija stripa je scena kada se slika zacrveni, a to oslikava emocionalno stanje glavnog lika (bes). Ovo je u suštini ''incel'' verzija Travisa Bikla (Taxi Driver) smeštena u digitalno, savremeno doba. Koliko god lik bio patetičan ili za podsmeh, baš taj jedan kaiš kada pobesni podseća na potencijalnog Travisa. Tuga i bes su smrtonosni koktel, a Ferdo ih ima oba. Jako zanimljiv rad, ali kao i kod Memorie, ne mogu da se ne pitam kako bi ova ideja izgledala u malo produženoj varijanti, jer ima materijala da priča ode u žešću ''psihologiju''.


Loša jaja?

http://www.mojstrip.com/strip/losa-jaja-macan

Nadrealna pričica koju otvara monolog jednog jajeta, vrlo egocentričnog pride. Ubrzo mu se pridružuje i jedno glupo jaje. A kraj nas ostavlja u dilemi - koje je jaje zapravo glupo, a koje egocentrično? Zabavno.


Perspektiva

http://www.mojstrip.com/strip/darko-macan-perspektiva

Interesantna ideja, jer na samom početku stripa nismo baš sigurni o čemu se tu zapravo radi. Posle nekoliko strana, i susreta glavnog lika sa različitim ljudima, postaje jasnija sva apsurdnost prethodnih situacija i dijaloga. Priča nudi i mali obrat na kraju, ali poslednjih nekoliko strana je, bar meni, bilo malo konfuzno.


Next

http://www.mojstrip.com/strip/next

I još jedna apsurdna crnohumorna pričica (kao i većina ovih), ovoga puta o imenima ljudi i tome koliko ime koje smo dobili i nismo mogli da biramo zapravo utiče na naš život i percepciju drugih ljudi o nama. Naravno nije izostao obrt na kraju.


Štakor

http://www.mojstrip.com/strip/stakor-darko-macan

O jednom autoru stripova koji se baš namerio da posle dugo vremena napravi strip, a onda mu je pacov pomrsio račune. Priča ima ozbiljniji ton nego što sam očekivao (da bude nešto poput priče Pisac).


Abraham

http://www.mojstrip.com/strip/abraham

Jedina pričica koja me je ostavila blago ravnodušnim, u glavnim ulogama su autor Macan i Sitar, i tiče se jednog izraza kome autor u toku stripa otkriva značenje.






Edited by - Jocko on 28/02/2023 21:36:18
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/03/2023 : 15:20:51  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Der Ring des Nibelungen (Cross Cult 2023, 450 str. / The Ring of the Nibelung 2001) - Mason & P. Craig Russell

Prsten Nibelunga je ciklus od 4 opere Richarda Wagnera za koji je napisao tekst, skladao glazbu te dao detaljne scenske upute. Smatra se jednim od najopsežnijih djela zapadne kulture.
Temelji se na sagi o Nibelunzima koja govori o prokletom Rajnskom zlatu koje, jednom iskovano u prsten, vlasniku obećava veliku moć ali i donosi propast.
Prvi puta je izvedena u kolovozu 1876 u Bayreuthu.

Richard Wagner - Der Ritt der Walküren



Wagner je na djelu radio 26 godina dok sama opera traje 16 sati. Toliko vremena je trebalo i Craig Russellu za njegovo djelo, od rođenja ideje negdje u 70-tim do 2001 kada je strip objavljen.
Wagneru je nagrada besmrtnost dok je Russell dobio Eisnera. (Best Limited Series)



P. Craig Russell je ljubitelj klasične glazbe i opere i autor s glazbenim iskustvom.
Obradio je i adaptirao Wagnerovog Parsifala, Mozartovu Čarobnu frulu, Salome od Richarda Straussa ili Debussyovu Pelléas i Mélisanda. Prsten Nibelunga njegovo je najosobnije djelo.
Po svojoj kompleksnosti, obimu i osobnosti dosta podsjeća na Monsters od Windsora-Smitha.

U izdašnom i zanimiljvom pogovoru autor govori o teškoćama jednog takvog pothvata.
“Glazbeno kazalište, uključujući operu, možda je oblik koji se najteže prilagođava i koji je najotporniji na promjene.
Ako obrada i ne može dostići briljantnost čiste glazbe, ona je barem nešto više od puke kopije ilustrirane nizom glava koje govore.”

Odozdo, iz dubina Rajne, svjetluca zlato, a odozgo zalazeće sunce.

Od davnina Rajnske kćeri u dubinama Rajne na najuzvišenijem grebenu čuvaju Rajnsko zlato. Njegovom vlasniku obećavaju moć nad cijelim svijetom ukoliko se odrekne ljubavi.
Nibelung Alberich odbačen od svog naroda, izrugivan od strane djevica, proklinje ljubav i od zlata iskuje prsten...

Kako jedan ovakav moćan ep, ovakvu dramu, sav taj scenski i glazbeni sadržaj, jezik i dinamiku, prenijeti na jedan skroman medij kakav je strip?
Je li jedan takav pokušaj u startu osuđen na neuspjeh? U kojoj mjeri je PCR to ipak uspio, ne mogu reći jer nisam poslušao i pogledao operu.
Nešto malo ostalo mi je u sjećanju s faksa jer se obrađivalo i djelo i autor.

Ono što mogu reći je da se meni izvedba jako svidjela, sama priča, njen tijek i način na koji je ispričana.
Iako ima skoro 450 stranica, ni u jednom trenutku nije ni zamorna niti dosadna. Kako završava jedan čin i započinje drugi, tako čitatelj osjeti nervozu i napetost u iščekivanju što će se slijedeće dogoditi.
Na brzinu promijeni položaj tijela, otpije gutljaj kave, progovori riječ-dvije i nastavi čitati. A čita se u cugu. I jako je emocionalna i čitatelja često ostavi bez daha.

I da, osjeti se u stripu i kazališna atmosfera, glumci su odigrali svoje role, a crtež je odsvirao glazbu. Ona je sveprisutna.
Pjev sirena, udaranje čekića o nakovanj, kapi vode dok padaju na tlo, klijanje biljke, udari groma, zrake sunca. I boje, i slova u oblačićima plešu i pjevaju.
Da ne pričam dalje.

A što reći za crtež? Rekao sam već, da se ne ponavljam.

Apsolutna preporuka čitateljima ali i izdavačima!











- Ja...proklinjem...ljubav!







- Pokorite se strašnom gospodaru Prstena, gospodaru Nibelunga!





- Gdje je Brünhilde? Gdje je zločinka!







- Koji se boji moga vrha koplja, nikad neće proći oganj!




Have mercy
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 01/03/2023 : 17:47:17  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Izivko zna znanje. Epska fantastika + opera + sjajan Russellov crtež = Nibelung je vrhunsko štivo
Go to Top of Page

kreŠa
Advanced Member



Serbia
4547 Posts

Member since 26/01/2009

Posted - 01/03/2023 : 20:55:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit kreŠa's Homepage  Send kreŠa a Private Message  Reply with Quote
Izivko bi mogao da napravi nalog na imguru i postavi link ka kolekciji slika, a ne da troši resurse sajta i ubija nas koji čitamo sa telefona! :)

Ništa lično druže, uživam u svakom prikazu i nemoj nikad da prestaneš! ❤️❤️❤️

https://www.laguna.rs/se295_serijal_laku_noc_punpune_laguna.html
https://www.delfi.rs/starway
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 01/03/2023 : 21:17:53  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Odlučio sam poslušati i pogledati operu.

Našao sam cijeli ciklus (14 CD) u izvedbi Bečke filharmojie pod ravnanjem Georga Soltisa. Prebacivam je na ipod da mogu slušati u autu.

Za vikend se planiram povući u osamu i pogledati sve na tv-u. Moram to jednostavno uraditi.

Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 02/03/2023 : 08:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
A mogao biš staviti i ocjenu pod recenziju. Osvrti se zaborave, recenzije su vječne
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 02/03/2023 : 09:43:32  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Ocjena? Valjda je jasno - Grom gromova!

Have mercy
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9199 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 02/03/2023 : 09:47:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
pcoro je htio reći da na siteu je recenzija gdje možeš ostaviti komentar i ocjenu:

https://www.stripovi.com/recenzije/strip-album-album-dh-2-the-ring-of-the-nibelung/2608/

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

naker
Advanced Member



3502 Posts

Member since 05/06/2020

Posted - 02/03/2023 : 09:56:09  Show Profile Show Extended Profile  Send naker a Private Message  Reply with Quote
Zašto nisam iznenađen da je Shaner ovakvu stripčinu ocenio sa 60%
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11662 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 05/03/2023 : 14:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Lincoln 8 Grabenkrampf (S&L, 2021, 48 str. / Le Démon des Tranchées) - Jouvray & Jouvray

Radnja osmog, pretposljednjeg albuma odvija se u lipnju 1917. U slobodnom prijevodu Rovovske borbe.

Lincoln je regrutiran u vojsku, rod prašinar. U Europi bjesni rat i Amercanosi odluče umiješati se i pokupit kajmak.
Odjednom Lincoln se nađe u rovovima na jugu Francuske. Osim što se u ratu malo gine, rat nudi i mnoge pogodnosti za onoga tko ima soli u glavi...

Standardan Lincoln, znači opičeno odličan.
Crtež dosad najbolji.



- Že suji zoldat amerikenj. Prodaj se!



- Nisam ja ničiji prijatelj. Kupin lovu di je ima.



- Iskrcavanje u zemlji bistroa i lijepih žena.



- Vojsko, hoću da je logor po ps-u, solidne šatore i ćenife s 3 zvjezdice!
U gradu da ste primjereni, prema ženama žentlemeni. Koga zateknem da se naloko, okusit će pendrek!
Prema civilima s repektom, inače pendrek! Voljno!




- Rat ostavlja mnoge udovice koje hoće da se tješe.



- Kad si Francuz, moraš lokat.


Have mercy
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2140 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 05/03/2023 : 21:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ne odobravam. Šta nije Lincoln bio western? Otkud sad 1. svjetski rat? Tko bi razuman prešao sa westerna na još jedno kenjanje o ratu u rovovima? Nadam se da će se Bookglobe držati bojkota te da neće objaviti ni ovaj album
Go to Top of Page
Page: of 199 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.48 seconds. Snitz Forums 2000