forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 NATHAN NEVER
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 568

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 18/11/2020 : 19:27:46  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by ivanl

Castellini je to, ma sta ja i ti mislili. 'Lovcano' gledano, jbg 5 soma eurica za naslovnicu mu je trzisna vrijednost, ma kako da; 'ljubav se ne trzi niti ne prodaje'. I to samo ako preores teskom mukom kanale do onih koji su ga uopce spremni prodati. (Ne pricamo o tablama vec o copertinama)



Ne daju ni drugi crtači svoje naslovnice za kilo manula i tri kapule. Ma dam se kladiti da ima naslovnica, pogotovo u Americi, koje su dosegle i veće cijene. Ti su ti još bolji od Castellinija! Čemu stati na njemu?! On ti ne valja jer je samo 5 somova. Tek da vidiš onog od 10! Uuuuuuuu, da znaš koji ti je to tek genije.

Neman se više volje trućkati i bućkati u tim plitkim vodama, koliko što košta i te spike, pogotovo da ću još to uzeti kao neko mjerilo. Ali si mi nešto ipak pomogao, barem se ne moram puno misliti što kuvati idućih dana.


Za prvo, gluvi telefoni. ??? Ilitiga, tupilo od nekuzenja.
Za drugo, drago mi je. Samo da se deke dizu u zrak tijekom nocnog odmora. To je uvijek dobro, pace zdravo.
Trece, kako je dainilp rekao gore, knjiga 74 sadrzi vrlo lose epizode, samo trecu izvlaci moj imenjak zaista odlicnim crtezom.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10755 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 18/11/2020 : 20:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Castellini je bio prvi ,prvi su uvijek pamte, poslije su svi u sjeni kralja.
Calcaterra, ja bi ga preveo "kamenac"😁, je izvrstan,cak mi je da CC,ne CC Capwell😁 nije bio bas glavni kopertinist i crtac nulte i prve epizode,bi bio numero uno. Samo zato sto ne volim one plocice po trbuhu i po rebrima(nisam ljubomoran!) i te napumpane likove gdje se svaka linija izmedju misica vidi. A koliko poznajem anatomiju nitko nema sve te mikro-misice vidljive. Vizija autora je u freestyleu i svako se izrazava na svoj nacin.
Evo gledam knjigu sa brojevima 171-173 na polici i nikako da je uzmem,na netflixu sam😋.
Moje citanje NN je kao Dylan Dogovo slaganje makete jedrenjaka, pocnem,a ne zavrsim,uvijek razlog za odlaganje.
Ali zato imam dva tjedna g.o. sl.mjesec i koristim priliku. Taman cu odgledati trecu Discoverija.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Gil-galad
stripovi.com suradnik



Serbia
3524 Posts

Member since 19/05/2008

Posted - 18/11/2020 : 22:24:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Gil-galad a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Ako kažem da mi je Calcaterra draži od Castellinija da li će me se Ivan odreći?



I Calcaterra je Ivan... Stoga, sasvim sigurno te se neće odreći.

PreliStAvanje - YouTube kanal za promociju strip-kulture
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 19/11/2020 : 08:21:57  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ivanl

Za prvo, gluvi telefoni. ??? Ilitiga, tupilo od nekuzenja.



Priznajem da sam u početku bila zbunjena i mislila se što sam to krivo rekla, ali mi je sada sve jasno da ne može biti jasnije. Ti orao po internet kanalima, telefonirao, mučio se, tražio, potrošio lovu, a ja dala 9. Sigurno si se ti pofalija Šimi (kojeg si srija kada si iša po škampe na pijacu) da si kupija naslovnicu od Castellinija... Al što to vridi kad Šime ne zna ko je Castellini!!! Šimu zanimaju škampi i Hajduk. Tu na forum ti trebaš doći i kazati da to imaš, a neka tamo pisala na NN topic pa dala 9. Ona će tebi tako o tvojoj naslovnici!!! Zakuvali i ti i pašta i šugovi od pomidora, a teća s fažolom eksplodirala, poklopac odletija u plafon...
Ma gledaj, ja tebe poštujem kao jednog muškarca koji radi, zarađuje (i dobro i na pošten način). Pogotovo ako si (koliko sam shvatila) pomorac. Pretpostavljam da ne ločeš, ne kockaš se, nemaš tri ljubavnice i alimentacije po Panami i Africi, pa kvragu i sve, barem imaš tog Castellinija. Sve je to meni jasno. Kužim da ti od mene očekuješ da lupam desetke, zato što trebam dodatno uljepšati slikicu o Castelliniju i tome što ti imaš. (I za tu vrstu pašte ti trebaš imati ljude da bi ti bila ukusnija.) Nego mi nije jasno zašto očekuješ pozitivnu pažnju od mene nakon uleta s visoka - sad ću ti ja reći ko je Castellini! Sve bi ovo bila druga priča da si jednostavno rekao kako obožavaš Castellinija i da čak imaš i originalnu naslovnicu. Pa bi ja onda - A je? Koji broj? Baš lipo! Al me sada boli briga za tvoju naslovnicu. Briga me sve da si nabavija Torinsko Platno i prepariranog jetija, kao Nadan Vidošević.

Edited by - grofica Varga on 19/11/2020 08:29:43
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/11/2020 : 10:48:20  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote

Ne zanima me Hajduk dva posto.
'Omasila si ceo fudbal' nogometnim rijecnikom kazano. Ipak evo jos jedan
Vratimo se NN-u...

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2020 : 19:23:01  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga



SPOJLERI

SPECIJALNI AGENT ALFE (Tekst : Serra, Crtež: Castellini 10,10,9 9 Ocjena : 96%)

Volim kada SF obrađuje teme o umjetnoj inteligenciji, to je po mom ukusu. U centru priče su tri zakona robotike, android C-09 i njegova sloboda djelovanja. On za sebe kaže kako ima vrlo složen mozak, ali da se taj mozak ne može mjeriti s ljudskim. Iz toga možemo zaključiti da je na velikom stupnju razvoja, ali je on ipak samo programiran i sve su to samo oponašanja. On može prosuđivati, zaključivati, apstraktno razmišljati, voditi razgovore, kritizirati, on ima inteligenciju i svijest da je android, ali nema emocije, duh, empatiju, aspiracije, snove, ciljeve, savjest, dušu itd. Zbog svega toga što on u odnosu na čovjeka nema, njemu je nemoguće vrednovati mnogo toga što je čovjeku vrijedno. A pogotovo ne može znati vrijednost ljudskog života. Em zbog toga što je to nemoguće prevesti u kod i ubaciti u njegov program, em što za početak, da bi razumio, treba biti živ i biti ljudsko biće. Smatram da baš zato što umjetna inteligencija ne može percipirati vrijednost ljudskog života ona može postati vrlo učinkovit stroj za ubijanje.

Asimovljevi zakoni su vrlo popularni u SF-u i svako toliko dolaze nove varijacije na temu kako ih zaobići ili maknuti iz AI-jevog sistema. U ovoj epizodi postoji jedan program koji djeluje poput virusa. Kada uđe u sistem, on jednostavno ukloni zakone iz koda i tada AI može raditi što ga volja, ubijati ili slušati naredbe da ubije. Virus je dobra ideja zato što nam to usput pokazuje koliko je to sve zapravo labilno. Kako tehnologija napreduje, ona napreduje za obje strane medalje.
Na taj virus pikira i Aristitel Skotos, vrsta vraga koji će i bibliju citirati kada mu je to u interesu. Lik već ima u pripremi neke robote koji izgledaju kao predatori i kojima jedva čeka izbrisati zakone iz sistema. To je prijetnja koju Nathan mora riješiti, a u tome mu pomaže upravo android C-09. Kako bi on uopće mogao pomoći, jer se trebaju skupa boriti s ljudima, Sigmund mora zloupotrijebiti isti taj zločesti virus i izbrisati zakone iz androidovog sistema. Tada C-09 postane slobodan raditi što ga volja. Teoretski je mogao pobjeći poput psa puštenog s lanca. Njega ništa ne sprječava udariti, gurnuti, skočiti kroz prozor, pobjeći. On ne mora slušati naredbe, ali bira pomoći Nathanu iako u tome nema interesa.

Međutim, tu se dogodilo i nešto više od biranja hoću li pobjeći ili ću se pridružiti dobrim dečkima. C-09 se „srčano“ angažirao da ukloni prijetnju čovječanstvu, pokazao je neku ljudskost. Stigao je do točke da se s Nathanom povezao na način koji je svojstven samo ljudima. Kako se to dogodilo, tko će ga znati. No, što god da se dogodilo u androidovoj glavi, to se nije dogodilo zbog koda ili nekih tehničkih zahvata. To se dogodilo kroz njegova druženja s Nathanom. Možda su to samo oponašanja, ko neki pilić koji se tek izlegao. Možda je to ono nešto što je davno kliknulo i u majmunovoj glavi. To nešto neobjašnjivo što će ga gurnuti prema evoluciji svijesti.

Tema i ideja je čista desetka. Scenario također. Prije svega je to akcija, ali ima svoju poantu i to bez prenapadnih mudrovanja. Na čitatelju je bilo da si definira čovjeka, androida i što se androidu dogodilo. Jedina stvar s kojom sam imala problema je crtež. Moje oko puno tečnije percipira dobro poznate stvari poput stabala, kuća, lijana i tih stvari. Tri puta bi se oznojila dok skužim je l' to vešmašina ili neki top, tko je tko u kojem skafanderu i slično. Ipak, neću puno rušiti ocjenu jer su skeleti robota nacrtani odlično, plus što ipak moram malo priviknuti oko.





Evo me nazad, bi osam zauzet par dana:))

Što se tiče Asimovljevih tri zakona ja sam uvjerenja da su oni zapravo osnova za robovlasnički sustav jer ti nekome tko ima inteligenciju i sposobnost rasuđivanja namećeš ograničenja i to ne bilo kakva, nego ograničenja koja se tiču direktno njegove strukture i opstojnosti. Opravdanje da oni nemaju osjećaje pa bi bez toga postali ubojice ne drži vodu jer evo upravo je C-09 pokazao da to ne mora biti tako. činjenica je da bi se tu mogao razviti sukob između "bolje" i "slabije" rase (s tim da bi ovdje, kao i inače, "bolja" značilo ona koja je jača) ali da li zbog toga treba ograničavati slobode živih bića (a samosvjesni roboti to jesu!) ili ih je bolje onda uopće ne "proizvoditi"? ha opet ni to nije rješenje jer to bi značilo da imamo mogućnost stvoriti inteligentna bića, a to ne radimo.
teška pitanja...

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2020 : 19:26:34  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

SPOJLERI



CRNI MONOLIT (Tekst: Medda, Serra, Vigna; Crtež: Bonazzi) 10,9,7,8 86%

Omaž filmu 2001 Odiseja u svemiru. Na ovom forumu mi trpamo pod omaž sve. I ono kada su autori inspirirani nekim djelom i kad se na nešto referiraju i kada samo kopiraju radnju. Jer je sve to na njih utjecalo i odigralo ulogu u njihovoj mašti. Za ovaj strip mislim da je omaž u pravom smislu riječi i da s njim oni zbilja odaju počast filmu. Moj neki feeling je kao da su doslovno rekli „Prvi broj – ovo je NN, drugi broj – prije nego krenemo dalje, zahvalili bi se onom što nas je gurnulo u ovaj svijet.“ Mislim da je to glavni smisao ove epizode.

Priča mi se sviđa. Imamo lika koji je, inspiriran davno izgubljenim filmom, izmislio kult vjerovanja u crni monolit. Fino se ustoličio, dobro mu ide, propovijeda, daje nadu, dolazi Age of Aquarius, ljudi vjeruju... Ali izgleda da taj davno izgubljen film ipak nije izgubljen i postaje opasan dokaz da je kult najobičnija prevara. Sve bi mi bilo žao što ti ljudi neće pjevati monolitu „let the sunshine in“, jer „Ljudi trebaju nešto u što će vjerovati.“ Ali vođa kulta nije tu da on njima daje vjeru, nego da ju prodaje. U prodavačkim vodama on jako dobro pliva, pokazuje vještine majstora show bizza, angažirana je televizija, priprema se milenijski spektakl, a nije mu problem ni ostaviti koji leš iza sebe.

Živimo u informacijskom dobu i meni se danas čini nemogućim da bi se informacija o jednom toliko kultnom filmu mogla ikako izgubiti. Mislim da bi se djela s takvim statusom među prvima spašavala u nekoj kataklizmi. Al eto, to se ipak dogodilo. To je mašta. Ako ne ništa, barem je u ovom slučaju ispalo kao neka obrnuta psihologija. Čim sam reagirala „Pa kako im se to uopće moglo dogoditi?“, to znači da film smatram remek djelom koje treba sačuvati. I zbilja volim taj film.

Zadovoljna sam i s drugim brojem.




O ovome sam i ja pisao kada sam radio osvrt na ovu epizodu, a naročito je sve to "sumnjivo" kada se poslije vidi što je sve sačuvano iz prošlosti.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2020 : 19:50:54  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jerry Krause

Ako kažem da mi je Calcaterra draži od Castellinija da li će me se Ivan odreći?



Ak ja velim da je Kane bolji od Crnog srca, hoćeš se ti mene odreći?:D:D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 19/11/2020 : 21:49:04  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo
Evo me nazad, bi osam zauzet par dana:))

Što se tiče Asimovljevih tri zakona ja sam uvjerenja da su oni zapravo osnova za robovlasnički sustav jer ti nekome tko ima inteligenciju i sposobnost rasuđivanja namećeš ograničenja i to ne bilo kakva, nego ograničenja koja se tiču direktno njegove strukture i opstojnosti. Opravdanje da oni nemaju osjećaje pa bi bez toga postali ubojice ne drži vodu jer evo upravo je C-09 pokazao da to ne mora biti tako. činjenica je da bi se tu mogao razviti sukob između "bolje" i "slabije" rase (s tim da bi ovdje, kao i inače, "bolja" značilo ona koja je jača) ali da li zbog toga treba ograničavati slobode živih bića (a samosvjesni roboti to jesu!) ili ih je bolje onda uopće ne "proizvoditi"? ha opet ni to nije rješenje jer to bi značilo da imamo mogućnost stvoriti inteligentna bića, a to ne radimo.
teška pitanja...



Glavna tema u stripu je bila zloupotreba robota kao ubojica. Zato sam pisala svoje teorije o tome zašto je robotu lako ubiti. Dobije naredbu i kokne, hladno, ne kuži vrijednost ljudskog života. To nije značilo da ja mislim kako će roboti odmah iz čista mira početi ubijati. Zašto bi oni to napravili ako nemaju emocija, ni nekog straha, ni gnjeva ili nekog ludila?

Ovo tema je ful zajebana zato što moramo definirati - što je to čovjek da bi uopće raspravljali o tome koliko je robot blizu čovjeku. Ne bi to trpala u kontekst sa svim živim bićima jer je onda to još i teže. Tulipan je isto živo biće, a između čovjeka i tulipana je ipak velika razlika, a pogotovo još tulipan i robot. Tu bi se tek pogubili. Znači držala bi se teme robot nije ili je jednako čovjek.
Za nastavak rasprave bi također bilo dobro definirati što je meni, a što tebi robot. Znači ima li tvoj robot dušu? Koliko si tu blizak znanosti, a koliko si pak blizak fikciji. Ako misliš da se sve ono što sam nabrojala da čovjek ima a robot nema, ako misliš da se to može ubaciti u matematičke formule, pa prevesti u kod i onda u robota. Ako je odgovor - može! Znači robot ima dušu, onda si ti u pravu. To bi bilo tlačenje, tj. sve ono ružno što ne želim raditi ljudima ne želim raditi ni robotima. Tu se pak otvara pitanje, zašto bi mi uopće, čak i da imamo kod duše išli to staviti robotu? Mi ne trebamo njih s dušom, nego trebamo sluge koji će prati zahode, raditi dosadne i precizne poslove.

U mom stavu, odgovor je - ne može. Bliža sam tu znanosti, postoje stvari koje matematika i tehnika ne može upisati u robotov kod. On je samo tijelo i mozak, tj. neka umjetna neuronska mreža, ali duše nema. Kad ubaciš taj faktor duše u priču, onda je taj robot, čak i neki napredni iz NN, bliži onoj bebi varalici nego čovjeku. (One ćelave bebe, što govore "mama, mama", plaču i smiju se.) Ono što se dogodilo androidu je po mojoj definiciji skakanje na svijest bližu čovjekovoj. On jest imao popriličnu razinu svijesti samim time što uopće kuži da je android, ali je uz Nathana skočio na još viši nivo. Nešto je u njemu kliknulo i on je uz njega dobio neku ljudskost. Slična spika se dogodila Halu u Odiseji, kada su letjeli pokraj monolita. Samo što je Hal bio zločest, a C09 je dobio vrline prave ljudine. Znači, tu se dogodila neka spontana nuspojava s kojom automatski dobivamo i problem. Proizveli smo nešto da nam bude sluga, a to je usput evoluiralo na višu svijest.

I tek onda s takvom vrstom robota mi možemo pričati o robovlasničkom sistemu. Sve dok robot još uvijek bude mašina bez duše, to je isto kao da raspravljamo da je imati Alexu zapravo robovlasnički sustav.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2020 : 22:13:08  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Mislim da si u krivu. samim time što ima inteligenciju, on je razumno biće. ono gdje ti griješiš je što misliš da emocije određuju ponašanje i logiku, a ne obratno. To je i inače kriva predodžba kada se govori o psihopatima:"on ne osjeća emocije koje uzrokuje njegovo ponašanje".a probaj postaviti stvqari ovako:On nema emocije za određen zločin jer ima logičku grešku - on ne razumije da je to loše ili ga ta logička greška tjera da se tako ponaša!I samim time što ne razumije to ne ovisi o inteligenciji, naravno. I izrazito pametne osobe mogu biti psihopati. Oni u 99% slučajeva reagiraju kao normalni ljudi ali u onih 1% logika im ne djeluje. Uglavnom, tvoja teza je ovakva:"čovjek je biće koje je u stanju napraviti svakakve nerazumne stvari ali ga zaustavljaju emocije pomoću kojih on razlikuje dobro i loše".
Nije točno! Iako i emocije imaju jako veliku ulogu u tome, prvenstveno je logika ta koja utvrđuje da li je nešto dobro ili nije. I ako osoba ima logičku grešku (grešku u programu, da se robotski izrazimo), osoba neće reagirati onako kako bi trebala, te stoga, s obzirom da mozak ne registrira da postoji problem u ponašanju, nema ni emocija! dakle emocija nema zbog greške u logičkom programu, a ne da nedostatak emocija uzrokuje psihopatsko ponašanje jer to bi onda zančilo da čovjek logički zna da radi krivo ali zbog nedostatka emocija ipak to radi.

To mi se čini neprihvatljivim.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 19/11/2020 : 22:19:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Znači npr. ubojica ne ubija zato "što nema osjećaje" pa ga baš briga nego zato što zbog logičke greške u mozgu ima potrebu ubijati, a zbog te logičke greške, onda ne osjeća ni krivnju.

Naravno, ima luđaka koji ubijaju jer su bili traumatizirani, ima luđaka koje od malena uče da je to ok...Mislim, ovo gore je samo jedna uopćena slika.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 19/11/2020 : 22:59:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Nadrealna slika starog djela Ljubljane (gledano od Tromostovja prema zamku) u broju 354...








I original...




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 19/11/2020 23:07:08
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 19/11/2020 : 23:29:40  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo

Mislim da si u krivu. samim time što ima inteligenciju, on je razumno biće. ono gdje ti griješiš je što misliš da emocije određuju ponašanje i logiku, a ne obratno. To je i inače kriva predodžba kada se govori o psihopatima:"on ne osjeća emocije koje uzrokuje njegovo ponašanje".a probaj postaviti stvqari ovako:On nema emocije za određen zločin jer ima logičku grešku - on ne razumije da je to loše ili ga ta logička greška tjera da se tako ponaša!I samim time što ne razumije to ne ovisi o inteligenciji, naravno. I izrazito pametne osobe mogu biti psihopati. Oni u 99% slučajeva reagiraju kao normalni ljudi ali u onih 1% logika im ne djeluje. Uglavnom, tvoja teza je ovakva:"čovjek je biće koje je u stanju napraviti svakakve nerazumne stvari ali ga zaustavljaju emocije pomoću kojih on razlikuje dobro i loše".
Nije točno! Iako i emocije imaju jako veliku ulogu u tome, prvenstveno je logika ta koja utvrđuje da li je nešto dobro ili nije. I ako osoba ima logičku grešku (grešku u programu, da se robotski izrazimo), osoba neće reagirati onako kako bi trebala, te stoga, s obzirom da mozak ne registrira da postoji problem u ponašanju, nema ni emocija! dakle emocija nema zbog greške u logičkom programu, a ne da nedostatak emocija uzrokuje psihopatsko ponašanje jer to bi onda zančilo da čovjek logički zna da radi krivo ali zbog nedostatka emocija ipak to radi.

To mi se čini neprihvatljivim.


Ova prva podebljana plava usporedba ti je preuska. Da si me shvatio to bi bilo ovako nekako "Čovjek radi nerazumne stvari, ali na raspolaganju ima i razum i emociju, pa ga i jedno i drugo upućuju što je dobro što zlo." Čovjek je potpuniji. Kužiš? Nema tu samo ovo ili samo ono, nego igra sa svim kartama koje ima u rukama.

Drugo podebljano plavo. Da! To je ono što bi to značilo i ja to mislim. Psihološki testovi koji detektiraju nivo psihopata u čovjeku je test na empatiju. Baš na empatiju, ne na slaganje kockica ili trokuta. Čovjek zna da ubija ako uzima nož i ide nekom prerezati vrat. Ne misli čovjek da on onda zapravo ide voziti autobus. On zna da ubija, ali mu empatija tu govori - ne.

Neke buduće umjetne inteligencije ja gledam kao tehnološki slijed ovog što imamo danas. Znači, mozak će im biti možda neka supernapredna umjetna neuralna mreža koje se danas koristi u deep learning spikama. Opet će on trebati kodove i bar neke naredbe da bi "učilo" što treba raditi. On u SF temama može tako dozujati i dobrujati čak i do razine svijesti da kuži da postoji. A je l' to to? I ja sada, da ne bi sebe zbunjivala gdje smjestiti robota, vučem crtu kod svega onog što kod čovjeka trpam pod "dušu". I dok mi robot ne bude imao to, on će meni biti stroj. Negdje se crta mora povući, a je je stavljam tu.
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 19/11/2020 : 23:38:16  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
U vezi robota ubojica - robot bi trebao imati u sebi neki program za empatiju pa da on kuži vrijednost života.
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/11/2020 : 00:22:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by grofica Varga

quote:
Originally posted by mladjo

Mislim da si u krivu. samim time što ima inteligenciju, on je razumno biće. ono gdje ti griješiš je što misliš da emocije određuju ponašanje i logiku, a ne obratno. To je i inače kriva predodžba kada se govori o psihopatima:"on ne osjeća emocije koje uzrokuje njegovo ponašanje".a probaj postaviti stvqari ovako:On nema emocije za određen zločin jer ima logičku grešku - on ne razumije da je to loše ili ga ta logička greška tjera da se tako ponaša!I samim time što ne razumije to ne ovisi o inteligenciji, naravno. I izrazito pametne osobe mogu biti psihopati. Oni u 99% slučajeva reagiraju kao normalni ljudi ali u onih 1% logika im ne djeluje. Uglavnom, tvoja teza je ovakva:"čovjek je biće koje je u stanju napraviti svakakve nerazumne stvari ali ga zaustavljaju emocije pomoću kojih on razlikuje dobro i loše".
Nije točno! Iako i emocije imaju jako veliku ulogu u tome, prvenstveno je logika ta koja utvrđuje da li je nešto dobro ili nije. I ako osoba ima logičku grešku (grešku u programu, da se robotski izrazimo), osoba neće reagirati onako kako bi trebala, te stoga, s obzirom da mozak ne registrira da postoji problem u ponašanju, nema ni emocija! dakle emocija nema zbog greške u logičkom programu, a ne da nedostatak emocija uzrokuje psihopatsko ponašanje jer to bi onda zančilo da čovjek logički zna da radi krivo ali zbog nedostatka emocija ipak to radi.

To mi se čini neprihvatljivim.


Ova prva podebljana plava usporedba ti je preuska. Da si me shvatio to bi bilo ovako nekako "Čovjek radi nerazumne stvari, ali na raspolaganju ima i razum i emociju, pa ga i jedno i drugo upućuju što je dobro što zlo." Čovjek je potpuniji. Kužiš? Nema tu samo ovo ili samo ono, nego igra sa svim kartama koje ima u rukama.

Drugo podebljano plavo. Da! To je ono što bi to značilo i ja to mislim. Psihološki testovi koji detektiraju nivo psihopata u čovjeku je test na empatiju. Baš na empatiju, ne na slaganje kockica ili trokuta. Čovjek zna da ubija ako uzima nož i ide nekom prerezati vrat. Ne misli čovjek da on onda zapravo ide voziti autobus. On zna da ubija, ali mu empatija tu govori - ne.

Neke buduće umjetne inteligencije ja gledam kao tehnološki slijed ovog što imamo danas. Znači, mozak će im biti možda neka supernapredna umjetna neuralna mreža koje se danas koristi u deep learning spikama. Opet će on trebati kodove i bar neke naredbe da bi "učilo" što treba raditi. On u SF temama može tako dozujati i dobrujati čak i do razine svijesti da kuži da postoji. A je l' to to? I ja sada, da ne bi sebe zbunjivala gdje smjestiti robota, vučem crtu kod svega onog što kod čovjeka trpam pod "dušu". I dok mi robot ne bude imao to, on će meni biti stroj. Negdje se crta mora povući, a je je stavljam tu.



Dobro, slažemo se da se ne slažemo (u nekim stvarima) ali ono što isto mislim da griješiš je što ti pojam osjećaja/emocija vežeš isključivo za biološko-neurološku vezu kao što je mozak. Zašto ne bi mogli napraviti osjećaje i pomoću tehnološke varijante? Zašto robot ne bi mogao naučiti osjećati na način da postoji čip koji "izbacuje" osjećaje? Jesi gledala Star terk:Generacije film? data tamo ima čip sa emocijama. Zašto ne? Na kraju jrajeva, ako mogu napraviti da stroj logički zaključuje pomoću čipova, zašto ne bi mogli ugraditi i emocije?
meni se to ne čini nemogućim.
A tvoja definicija da robot nije "živ/ljudski" zato što nema osjećaje mi je pomalo, blago rečeno, preuska.
A i ova duša što ju spominješ - nadam se da tu misliš na osjećaje, a ne na neke dubokoumnofilozofskeglupostitipa21gramisl jer bi me fakat onda razočarala.

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/11/2020 : 00:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


Nadrealna slika starog djela Ljubljane (gledano od Tromostovja prema zamku) u broju 354...








I original...









Ovaj robot dolje desno je panzer - ide na www.stripovi.com staviti nove linkove:D

A ova zastava na tvrđavi - pa koja je to država sa skroz bijelom zastavom?:D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 20/11/2020 : 00:47:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zelis reci, i u godini Nathana nista novo, panzer i dalje aktivan? :D :D


Pa da, dobra je bila ta marka... robota. Robustni i opstojni.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 20/11/2020 : 01:06:51  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Da i dalje piše...Stavlja linkove na izbore u Istočnom gradu :D

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 05:07:14  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
Lijepa posveta Ljubljani. Obozavam ovaj dio tog lijepog grada. Ne znam ni sam koliko sam tu puta bio. Zadnji put sam toliko dobro s obitelji jeo u Zlatne ribice da to nije normalno. Bas volim taj gradski dio, Tromostovje. Odlicno izgleda u ovoj sekvenci NN-a.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17663 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 20/11/2020 : 07:18:56  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
Ti jedino u mojoj štali nis bio?
Il jesi?
Mozda je razlog sto nemam štalu :D

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

ivanl
Advanced Member



Croatia
15683 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/11/2020 : 08:29:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ivanl a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zeljko

Ti jedino u mojoj štali nis bio?
Il jesi?
Mozda je razlog sto nemam štalu :D


Kad je napravis zovi. Opalicemo dernek ko u spotu Duboze, No escape from Balkan. Bez brige ja placam i vola i rakiju, pivo, sve... ti se pobrini za 'miljeice' na tv-u.

Los cukar na fritulama!
Go to Top of Page

grofica Varga
stripovi.com suradnik



Germany
1202 Posts

Member since 15/12/2009

Posted - 20/11/2020 : 11:26:01  Show Profile Show Extended Profile  Send grofica Varga a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mladjo


Dobro, slažemo se da se ne slažemo (u nekim stvarima) ali ono što isto mislim da griješiš je što ti pojam osjećaja/emocija vežeš isključivo za biološko-neurološku vezu kao što je mozak. Zašto ne bi mogli napraviti osjećaje i pomoću tehnološke varijante? Zašto robot ne bi mogao naučiti osjećati na način da postoji čip koji "izbacuje" osjećaje? Jesi gledala Star terk:Generacije film? data tamo ima čip sa emocijama. Zašto ne? Na kraju jrajeva, ako mogu napraviti da stroj logički zaključuje pomoću čipova, zašto ne bi mogli ugraditi i emocije?
meni se to ne čini nemogućim.
A tvoja definicija da robot nije "živ/ljudski" zato što nema osjećaje mi je pomalo, blago rečeno, preuska.
A i ova duša što ju spominješ - nadam se da tu misliš na osjećaje, a ne na neke dubokoumnofilozofskeglupostitipa21gramisl jer bi me fakat onda razočarala.



Ne mislim tu samo na emocije, mislim na cjelokupni ljudski faktor. I na emocije, i na intuitivnost, pa i na nagon. Sve ono što je u nama, a izlazi iz okvira te neke čiste hladne racionalnosti. Jednostavno mi je ta riječ najbolje pasala u kontekst opisivanja ljudskog faktora. Mislila sam da ću tako biti jasnija. Al dobro, mogu kazati i ovako - Robot mi nije ljudski zato što mi nema ljudski faktor.

Nisam gledala spomenutu epizodu Star Treka, ni taj film koji spominješ, ali u fikciji je sve moguće. I lijane u Darkwoodu i Tex koji nije dobio poštenu šaku u glavu i strijelci koji promašuju s pola metra, pa tako i čipovi koji daju osjećaje.


Recimo da mi možemo tehnološkim zahvatima dati robotu ljudski faktor. Moje pitanje je zašto bi mi išli raditi nešto tako zločesto? Robotu, kojemu sama riječ znači šljaker, sluga, kmet, koji je proizveden da radi poslove koje čovjek ne želi, mi idemo ugrađivati čip za ljudski faktor. Pa da taj stvor, osim što mora prati zahode, još usput bude svjestan da pere zahode i da se osjeća poniženo jer mora tamo nekim ljudima prati zahode. To bi bio zbilja zločest čin.

Zbog toga mi se puno više sviđaju SF-ovi koji obrađuju temu spontanog skoka svijesti, koji ne dolazi od tehnološkog zahvata. Koja ima temu - može li se u umjetnoj neuronskoj mreži koja je kopija ljudskog mozga dogoditi to spontano nastajanje ljudskog faktora? Pa sad dalje ovisi o radnji i scenariju. Ovisi što se obrađuje u priči, neki moralno etički aspekti ili čisto akcijski gdje ratujemo sa strojevima. Ovaj čin bi više bio u stilu "Ajme što smo napravili, koliko smo daleko otišli, hoće li nas to uništiti?!" Moment s Halom u Odiseji - čovjek napravio oruđe, a oruđe ga ide uništiti.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 20/11/2020 : 14:21:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

U vezi onog pojavljivanja Ljubljane u Nathanu... hvala BiDi:
https://www.rainews.it/tgr/fjk/video/2020/11/tdd-Nathan-Never-v-Trstu-in-Ljubljani-50ea2587-42e4-4bc3-87ae-3b054cd92f90.html



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1587 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 20/11/2020 : 17:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
Ljudi koje rade strojeve ili robotae prije svega imaju dužnost prema svojoj vrsti, znaci da ne rade nešto što bi bilo jednako ili superiornijie od ljudi i ubuduće potreba za zakonima robotike.

Ipak, kada vidim kako se ljudi ponašaju prema svojim ljubimcima, kao da su djeca, ne bi me cudilo da ljudi ocovjece i tehnologiju, počevši od ljudskog glasa na gps, sučelja na ekranu, robota za seks i sl, posebice u ovo doba međusobnog otudjivanja, a vrlo vjerojatno da će se jaz među ljudskim bićima povećavati a potrebu za vezama bilo kakve vrste ćemo upraznjavati u tehnologiji, i opet, to se već dogadja.

Blizak sam materijalistickom shvaćanju svijeta barem dok ne dobijem uvjerljivije objašnjenja za duhovnu sferu života, i nisam uvjeren u postojanje duše, posebice iz razloga što postoji dosta primjera gdje bi se nečije promjene osobnosti, počesto i radikalne, dale objasniti raznim biokemijskim promjenama u mozgu usred bolesti, tumora, trauma ili naprosto starenja. Iz tog razloga dopuštam vjerojatnost da bi strojevi mogli steći svijest nekim naprednim programiranje i/ili genetski inzenjeringom, možda ne danas, ali u budućnosti sigurno, dakle bez ikakve potrebe za nekom božanskom iskrom.

Opet, zašto bi htjeli, dijelom sam objasnio na početku.

Vezano za opasku o ljubimcima, nisam specist, dapače smatram da kao većinom štetočinska vrsta na Zemlji imamo posebice veliku odgovornost prema cjelokupnom ekosustavu ali jbg, nastrano mi je kada psic bude tretiran kao dijete a ne kao ono što je, dakle pas.

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 20/11/2020 : 17:26:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poli


U vezi onog pojavljivanja Ljubljane u Nathanu... hvala BiDi:
https://www.rainews.it/tgr/fjk/video/2020/11/tdd-Nathan-Never-v-Trstu-in-Ljubljani-50ea2587-42e4-4bc3-87ae-3b054cd92f90.html






Zakon!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page
Page: of 568 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.11 seconds. Snitz Forums 2000