forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1203

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/04/2023 : 18:52:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

I da ne zaboravim ...
ono što me najviše nervira kod Bureta, a jeste u duhu Stnkijevih primedbi - su ženski likovi u njegovim pričama i njihov izgled.
Pa koji će ti moj, čoveče, priča o Amazonkama, ako sve od reda nose radničke kombinezone?
Šta će ti onda ženski likovi, ako nema ni trunčice erotike?
Mogli su to biti i muškarci - nikakva razlika.
Jedino u onom smislu koji Stinki navodi.
A i svi ostali likovi su mu u stilu američkih modernih junakinja tipa "jebačice keve" - sve znaju bolje od muškaraca, bolje jašu (konje), bolje pucaju, bolje se tuku, mozak im brže radi,...sposobnije u svakom smislu, muške žene.
U redu, neka neki lik i bude takav, ali čoveče... pa ne mora baš svaki.
Gde su nestale ženske žene?
Gde su žene koje su istorijski zaista vrtele muškarce oko malog prsta, ali svojim ženskim atributima, svojom sposobnošću njihovog korišćenja, njihovim isticanjem, a ne pesnicama - što nikakvo uporište nema ni u istorijskom ni u fizički mogućem smislu.

Daj Bože da mu što pre vidimo ledja....
(kao uredniku, neka povremeno piše i dalje)



Ne čitam nove epizode, ali Boselli je imao neke jake ženske likove, a ipak se nije pretjerivalo u tom smjeru, tj nije bilo potrebe da nemam pojma, neka ženska ponizi Zagora u borbi i slično (opet, ne znam ima li takvih scena kod novih epizoda jer nisam čitao)
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2147 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/04/2023 : 21:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Kontrast 2
ali je tu bilo čak i poprilično mnogo jakih dramskih priča (Džek Mohikanac, Sloboda ili smrt, Gnev Osaga, Poklič Sauka, Crveni Ratnik, ...), za koje ne mogu prihvatiti da su pisane za decu, u petoj brzini, da nemaju nikakve dubine i sl.
Nešto se ne sećam da Bozeli ima takvih priča - sem pojednostavljenog zapleta o osveti.




Ako smo previdjeli bitan boselijevski motiv u grandioznoj arktičkoj pustolovini, sada postaje jasno: nitko do Mauro Boselli preuzeo je nolitijansku misiju izmirenja darkvudskog svijeta i taj je motiv konstitutivni element ama baš svake njegove priče. On je utkan u sadržaj priče nenametljivo, skladno, bitno i čini onaj faktor X koji nas oduševljava u njegovim izvedbama. Navajo i Hopi, Zagor ruši martinmisterijevskog Titana i jedan zajebani njemački mesar sa nožinom od pola metra. Vrh.[/i]




Ma nema ovo veze jedno s drugim. Ove priče koje je Kontrast naveo su teške priče gdje ni Zagor ne može donijeti pobjedu, a Boselli, bar koliko se ja sjećam nema ni jednu takvu priču. Kod njega se uvijek svi izmire, kao u crtiću, jer zapravo ni nisu bili posvađani, samo se nisu dobro kužili.

Ja bi rekao da otkako je Nolita otišao nije bilo ni jedne takve priče s gorkim krajem jer se ni Boseli ni Buratini to ne usude.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2023 : 08:25:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ma nema ovo veze jedno s drugim. Ove priče koje je Kontrast naveo su teške priče gdje ni Zagor ne može donijeti pobjedu, a Boselli, bar koliko se ja sjećam nema ni jednu takvu priču. Kod njega se uvijek svi izmire, kao u crtiću, jer zapravo ni nisu bili posvađani, samo se nisu dobro kužili.

Ja bi rekao da otkako je Nolita otišao nije bilo ni jedne takve priče s gorkim krajem jer se ni Boseli ni Buratini to ne usude.



Jedino ti se ne uklapa u teoriju to što su Cibola ili Krvna braća puno bolje priče od Jacka Mohikanca i Slobode ili smrti.

Inače,
slažem se da je Nolitta bolji (makar ne u ovim pričama koje ste naveli), a slažem se također da zna bolje postaviti suprotnosti. No, nije bila o tome riječ, nego samo ima li kod Bosellija dramskih momenata. Ima.

Ovo što ti pričaš je bezveze rečeno, jer tada njegove priče ne bi mogle biti dobre, odnosno, bile bi fejkerske, namještene. Ali ni Cibola ni Rendžeri ni Krvna braća ni Otočka skupina ni Osveta vudu nisu fejkerske, nego punokrvne, odlične.

Od ovih priča je bolja Posljednja žrtva, i tek tu je Nolitta postavio otresit i dramatičan sukob, i podigao zgradu ozbiljno.

A izmirenje suprotnosti nije nikakav bezveze motiv, nego baš najnolitijanskiji, i Boselli je to razumio i preuzeo. To što ti ovo ne kužiš, i lupetaš, i štoviše, tražiš filozofije "svijet nije ružičast", jer ti se to čini realno, pokazuje samo da nisi duhovno razvijen i nisi se otarasio onog prvog u sebi, tj. prirode. Da, postoji nešto što je prvo, ali to je samo to, početno koruptno stanje. Duh dolazi naknadno, i superiorniji je.

Kada bi ovo razumio, onda bi mogao sagledati i Posljednju žrtvu u punoj veličini; i kako se u otresitoj suprotnosti Zagor izmiruje, drži govor okupljenima i to sa stupa za mučenje. To je isto kao u crtiću, jelte, pametnjakoviću. Ali baš u dodatnom zavrtnju, kada sve skupa izgleda apsurdno, baš tu treba smoći snage i uzeti za riječ, doslovno to što Zagor govori. I tada dolazi do izmirenja, Darkwood se ponovo uspostavlja, a ono superiorno (duh) pobjeđuje ono podređeno (prirodu = supstancijalnost, krv, osvetu):

Dok stvari postaju sve gore i gore, dok se mora boriti protiv onih kojima želi pomoći, dok se sve ruši, Zagor ima put i ispravno rješenje: «Idemo dalje! Nema predaje.» I onda kulminacija. Dok se čini da je odigrao posljednji adut, žrtvovao sebe za spas drugih, Zagor poduzima riječ i podsjeća na zasluge. Podsjeća na Duha Sa Sjekirom, podsjeća na sebe samog. One, protiv kojih se maločas borio, tvrdo, čvrsto, odlučno. U bezizlaznoj situaciji, svezan na stupu, Zagor odvažno kaže: «Da, ovoga puta borio sam se protiv vas, jer je bilo ispravno, ali kada je trebalo, borio sam se i za vas.» Nema predaje. U tim riječima, u tom stavu, Darkwood je vraćen, nanovo uspostavljen – kuća je ponovo izgrađena.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 10:04:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Krugeru, ti niti ne razlikuješ razine. Dolazi Uskrs, nije lijepo da te otkantam. Strašno si se ovdje nalupetao, čak pokušavaš biti podlac, sve je to i komično i žalosno. Shvaćaš (odnosno ne shvaćaš) previše osobno, i sad mi se ti moraš osvetiti, i tako samo toneš i toneš. Mislim, meni je to svejedno, odnosno, nije mi svejedno da tako samoga sebe sramotiš, to ne bih htio. Što god da napišeš, ne pomaže. Jednostavno tu nema takvih koji mene mogu srezati. Može me srezati Gospod, a od ljudi - malo tko.

Mogu ti ja i priznati da si bolji od mene, nije to niti loš vic. Ali više bih ti želio pomoći da samoga sebe sagledaš, gdje stojiš i što si ti glede nekog razumijevanja stvari i pojava (uključivši stripove). Ti imaš jedan impuls, htio bi da svijet bude pravedan... ali to je sve što ti imaš. Nemaš znanje i nisi se potrudio podići na razinu sa koje možeš odmjeravati. I onda u svom tvrdoglavljenju postižeš suprotno, postaješ mali sitni zloćko kad te se nagazi, a u inaćenju poblesavljeno derište. Tvoj prirodni osjećaj za pravdu se buni što je jedan Burattini tako porušen. A ti ne vidiš razloge. Razlozi postoje, i prvo moraš uopće kužiti odnose i stvari, onda bi vidio da tu nema ničega nepravednog.

Nepravedno je kad ti hoćeš biti mjerodavan, a da se nisi potrudio. Iz čiste samovolje i puke prirodne sposobnosti (naime, da čovjek može misliti = čovjek se po prirodi nalazi u stanju da može misliti, da ti tako pojednostavim), želiš da tvoj sud bude mjerodavan. A to ne ide.

Postoji red kako to ide.
Na neposredan način (onako kako bi ti htio), to može biti samo iznimka. Ili sasvim precizno: to može biti samo Božji čovjek, apostol. On tada ne govori za sebe i iz sebe, nego Duh Božji govori kroz njega. I taj autoritet je tada neupitan i ljudi ga prihvaćaju. Složit ćemo se da ti nisi apostol, i nemaš tu karizmu. Ne možeš pokretati mase.

Svi ostali ljudi uspostavljaju autoritet posredno. To se kaže: grade autoritet, odnosno, izgrađuju se. Pravi pojam je ovdje obrazovanje, ali kad kažem "obrazovanje" onda to danas ljudi shvaćaju skroz pogrešno. Npr. ovdje na scomu, nema nijednog člana koji razumije pravi pojam obrazovanja (eventualno ordell), nego oni si to mogu prispodobiti samo na najnižoj točki, kao edukaciju. Kao školovanje, odeš se educirati u školu, iako je tu ostala samo ta formalna strana obrazovanja, a od pravog smisla je ispražnjeno. O ovome neću dalje, nije nam tema, ali eto, čisto da se uputiš i u to.

Ti se čak nisi potrudio ni na ovoj najnižoj točki, točki educiranja. Po meni, školovati se ne pomaže za pravo obrazovanje, no tu se, ako je čovjek viši tip, može upoznati barem s onime što je potrebno za pravo obrazovanje: metoda, trud, izdići se iznad opuštenosti itd. itd. Do ovoga se ne dolazi u školi, nego si to na neki način prisiljen, pa onaj koji sagledava stvari, barem je upućen na razmišljanje o tome što je potrebno.
Kažem, ti ne možeš ni preko svoje prirodne strane, ne možeš preko opuštanja, kilavljenja, ne možeš skupiti snagu da budeš ozbiljan i čvrst tamo gdje to treba. Nemaš metodsku svijest, ne možeš se usredotočiti tamo gdje to zahtijeva napor i napon čitavog bića. Ali to te ne treba brinuti, jer to nemaju ni tvoji kolege ni tvoji susjedi itd. To je sve prirodno stanje stvari, i ljudi se opuštaju i cugaju pivo.

Znači, ti se posebno ne razlikuješ od drugih, jedino si nekako krivo nastrojen: imaš impuls prema pravednosti, a nemaš snage to provesti. Zato nepoklapanje, i ti bi htio prečicom. Bez da se trudiš, da budeš stinky. To ne uspijeva i tako non-stop doživljavaš fijasko. Ponekad je tvoj fijasko komičan, i lijepo se šalimo, a tu i tamo te pojede zloća i onda pretjeruješ.

Uglavnom,
ovo ti je poanta, da ti sažmem: autoritet se postiže posredno. Moraš biti znalac, a znalac postaješ tako da razumiješ stvari. Stvari se mogu i prirodno razumjeti. Ali se ne mogu objasniti, jer za to treba metodika, diskurzivni um, odnosno razvijanje pojmova. Za to pak treba znanje, odnosno, čitanje i učenje od majstora koji znaju kako se diskurzivno razvijaju pojmovi. To su ti uglavnom filozofi. Ali ne školnici, npr. nije dosta da netko završi filozofski i da je sad on tobože filozof. Ne takav filozof, nego veliki mislilac, koji se nametnuo tako da je druge poučavao. Takve moraš čitati, i onda što je tu hendikep za tebe - razumjeti. Kada to razumiješ, onda možeš preći na fazu primjene. Ja sam sad razdvojio faze, ali one se u realnom životu odvijaju munjevito, odnosno, sve je to jedna cjelina, nerazmrsivo klupko. U konkretnome, u životu, dolazi tak oda automatski možeš ili ne možeš. To je taj problem, pa većina ljudi = ne može. Ali oni to već nekako shvaćaju, pa se ni ne guraju. Npr. na scomu se ne guraju sa mnom nadmetati po ovim pitanjima, kada kuže da tu nemaju što puno reći, a naprotiv, od mene mogu dosta toga naučiti. Tako ti stvari stoje.

Evo, pa se nemoj opet ljutiti. Uskrs je.



Počeo sam čitati ove tvoje glupave upise i iskreno ne da mi se više takve ludosti čitati. Loš si, slab i što ja više mogu napisati o tvojim upisima na nivou uvrijeđenog djeteta od 10 godina. Ništa. Kraj.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 10:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2


Ovde se već ne bih složio.
Bure piše po 5 priča istovremeno i samim tim se ne može udubiti ni u jednu, likovi su mu stereotipni do bola, uglavnom klasični Nju ejdž koljači, jednodimenzionalni, zapleti jednostavni do bola, uglavnom stereotipne scene akcije koje povezuju labavu osvetničku radnju, sa često potpuno bespotrebnim neverovatnim pojedinostima.

Jedini kojima priznajem da su pisali likove koji su živi ljudi - su stariji i mladji Boneli, naročito mladji.
Takve likove kao što su Diging Bil, Trampi, Bat, Dranki Dak, Ikarovo Pero, ... to je samo Nolita mogao da smisli.
Ni 40 godina kasnije niko nije uspeo da smisli upečatljiv sporedni lik u Zagorovom serijalu, samo se ekploatiše ono što je Nolita dao.



Nolita, Bure i Boseli su nivo pisanja za djecu jer je sam Zagor naivan. Nolita je izmislio nekoliko zanimljivih likova ali njegove priče su pune mana. Nolita je imao sreće što je ima crtača poput Ferija.
Možda nekom Bure izgleda stereotipan, meni ne. Berardi je klasa koje se ne može uspoređivati sa uglavnom prosječnim Bonelijem.

Ne znam od kud ti new age u Bureta, nema on s tim veze to je obilježje Boselija.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 10:53:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by Kruger

Nemam pojma kako je do ovog došlo. Površni naboj, ipak sam o tim dvjema riječima mislio odvojeno, površno se odnosi na tvoje tekstove a naboj tvoj trenutni emocionalni status. Malo sam eksperimentirao sa riječima pokušavajući što jednostavnije dati opis pa je to tako ispalo kako je.
Imao sa prilike uživo upoznati i Boselija i Buratinija. Jednostavni rječnikom rečeno Buratinije je lik koji bi s tobom otišao u prvu birtiju na pivo ili sok, dok je Boseli lik koji kad nas je vidio u redakcijskom uredu pomislio koji ste pak vi, zar ne vidite da radimo. Buratini je jako sličan Feriju, veseljak. Barem je u to vrijeme takav bio. Nekako kroz tu sliku doživljavam njihovo pisanje.
Boseli je štreber, proračunat, hladan, precizan u detaljima koji i nisu toliko bitni. On je kao nekakvo računalo koje raspolaže ogromnom količinom podataka a ne zna izbaciti nevažno i sve te podatke rasporediti kako treba. Ako su hrpe uglavnom nepotrebnih i zbrkani podataka zanimljivi za čitati onda ne znam što bih rekao.


Za Bozelija si u pravu, izbaci gomilu podataka i teksta, ponekad je to u funkciji, ponekad bespotrebno, ali zna da priču učini zanimljivom.
Hladan tehničar, likovi mu nemaju ljudskosti ni duše.

quote:
Originally posted by Kruger

Buratini i Berardi znaju u lik o kojem pišu ugurati duh, pa je taj lik živ. Boseli nema tu sposobnost on je ukočeni štreber.




Ovde se već ne bih složio.
Bure piše po 5 priča istovremeno i samim tim se ne može udubiti ni u jednu, likovi su mu stereotipni do bola, uglavnom klasični Nju ejdž koljači, jednodimenzionalni, zapleti jednostavni do bola, uglavnom stereotipne scene akcije koje povezuju labavu osvetničku radnju, sa često potpuno bespotrebnim neverovatnim pojedinostima.

Jedini kojima priznajem da su pisali likove koji su živi ljudi - su stariji i mladji Boneli, naročito mladji.
Takve likove kao što su Diging Bil, Trampi, Bat, Dranki Dak, Ikarovo Pero, ... to je samo Nolita mogao da smisli.
Ni 40 godina kasnije niko nije uspeo da smisli upečatljiv sporedni lik u Zagorovom serijalu, samo se ekploatiše ono što je Nolita dao.



Boselli je imao neke zanimljive sporedne likove, kao Murdo, Cain, teksaški rendžeri itd. Razlika između Bonellijevih i njega je što su odgojeni na različitoj literaturi, stariji i mlađi Bonelli pišu avanturističke priče u stilu Tarzana, Izgubljeni svijet itd, Boselli piše RPG, bez obzira radi li realnu ili fantastičnu priču (svaki lik ima točno određene vještine, sposobnosti, karakter, postoji "party" gdje svi nadopunjuju jedan drugoga). Iza toga se osjeti "namjera", pa se to možda može činiti tehničkim ili bez duše.



Treba uzeti u obzir i vrijeme. Složio bih se da je Nolita malo ukrao od Tarzana, Ameri su tada bili glavni pa su ovi ponešto od njih " krali ". Nolita je svoje priče pisao dosta pod utjecajem G.H. Unegera ( ne vjerujem da vas je ovdje puno čitalo te trash pisane western priče ). Nolita se s vremenom odmakao od tog trasha ali ne previše još i u svojim boljim pričama je vukao te ostatke tog preuzetog trasha.
Nolita i Boseli teže spektaklu, blještavilu, nametanjem, galamom, vrištanjem. Buratini ne, pa mnogima zvuči sterilno zbog tog nedostaka sjaja i blještavila, on se više fokusira na avanturu, akciju i koliko se to u Zagora može realističnost.
Meni je taj sjaj i blještavilo, koje je preuzeto od Amera ustvari mana. Talijani su to ipak kvalitetnije odradili od Amera ali ništa posebno.
Buratiji je pak od Nolite preuzeo taj nekakav dječački duh u Zagora ( ipak je to strip napravljen i osmišljen za djecu ). Problem je što su došla neka druga vremena pa je to mnogima čudno ali eto gura se.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 02/04/2023 : 10:57:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kruger

[quote]

Ne znam od kud ti new age u Bureta, nema on s tim veze to je obilježje Boselija.



Što misliš pod "new age kod Bosellija"?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2023 : 11:43:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pročitao famozne Učenike.
Vidim da je opet dočekano na nož. Sad, istina da jest embecilno, ali ne bih ja ovdje dao jedinicu. Možda čak 5, jer je urnebesno komično. Nenamjerno komično na pojedinim mjestima, to je treš koji se može čitati.

Recimo, ovo je zanimljivije od Korijena.

Burattini ne zna izvesti priču koja bi nas zapanjila, makar je izveo to što je htio - i dobio jednog Hellingena. To je izveo na klošarski način, bez ikakvog naboja, nema ni površnog naboja u ovoj priči. Htio je sve kockice posložiti, ali ih je posložio na toliko inferioran način, da su se ljudi, koliko vidim, maltene rasrdili. Na strip. Naravno da je ovo miljama daleko od ozbiljnosti izgradnje jednog Nolitte, ili Sclavijeve izvedbe, čak i od Bosellijevog polufijaska.

Čitava postavka je embecilna na dvije razine:

1. Burattini je ušao u fazu kada potpuno besramno i bez ikakve zadrške prospe fabulu. Kako sam netom prije čitao Monument Valley, vidljivo je da u oba slučaja više ni ne pokušava graditi klasičnu fabulu (u kojoj bi se gradio neki zaplet i čitatelj bi bio doveden u stanje iščekivanja, nešto bi se pokušavalo i onda razriješilo na kraju), nego čitatelj odmah zna o čemu se radi. Konkretno, u Učenicima, mi odmah znamo da postoji zavjera i organizacija tzv. Učenika. A onda Burattini, skroz besramno, uvodi Verybada koji ima funkciju da Zagoru natukne da postoji nekakva tajna organizacija i da se tu možda radi o Hellingenu.

Ovo je skroz na skroz šašavo postavljena fabula, jer - mi već sve to znamo!!! Priče se ne mogu tako pisati, pa kao da mi sad ulazimo u Zagorovu svijest i on tobože ne zna. Kad mi znamo. Time je sve gotovo, napetost je propala i sad mi samo suhoparno možemo čitati kako Verybad govori Zagoru ono što mi već znamo.

To bi možda još moglo proći, da je Burattini neka faca, nemam pojma, car Komod, ubija žirafu iz dosade. Ali ovo je potpuna raskalašenost jednog tutleka, potpuno je izgubio mjeru i postaje kao neki raspadnuti sekretar partije koji misli da je sve pod kontrolom, dok je ustvari sve već gotovo i nitko više ne vjeruje u komunizam.

2. Još gora razina je razina povezivanja svih pravaca, čitave Hellingen sage. Htio je posložiti kockice, potresao brdo Naatani, a istjerao najembecilniju teoriju o "pravilu ravnoteže". Koju Zagor, onako u letu, tj. na konju ispriča profesoru Verybadu. Tih 2-3 stranice, kada Zagor objašnjava "pravilo ravnoteže", to je nešto najembecilnije. Čak je i komično, ako se namjestimo pa pogledamo pod određenim kutem.

O ovoj teoriji, mogli bismo ozbiljno popričati.
Ona je jako šlampavo, zapravo, baš embecilno ugrađena u scenarij. Na stranu to, tu se vidi Burattinijev "new age" i koliko on nema ništa solidno. Za ovu razinu analize, koja je već seriozni pristup (bez obzira na embecilnost čitave te zgrade), potrebna je i razina sugovornika. A također i istraživanje prethodnih odlučnih momenata, na kojima Burattini podiže ovu konstrukciju o "pravilu ravnoteže". Doom je htio nešto u ovom stilu, pa eto, ako se ima volje, možemo popričati. Mene je to čak zaintrigiralo, pa ću vjerojatno malo istražiti. I porušiti Burattiniju "pravilo ravnoteže".

Edited by - stinky on 02/04/2023 11:45:26
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 12:01:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by Kruger

[quote]

Ne znam od kud ti new age u Bureta, nema on s tim veze to je obilježje Boselija.



Što misliš pod "new age kod Bosellija"?



Magija, okultizam, nekakav nestvaran svijet vračeva i duhova.
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 02/04/2023 : 12:48:18  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Ne bih niti mogao zamisliti stripove o Zagoru bez tih nadnaravnih elemenata.

Ti elementi su ono sto ga cini zanrom poput cardaka, "niti na nebu, niti na zemlji". Postojano lebdi, tu je, prisutan je, cini granicu vidljivog i nevidljivog svijeta.
Ljudski avatar u sluzbi celestijalnih bica, vise sile.
Da je to izostalo ne bi bio bolji od ni obicnog western stripa u pokusaju, jer bio bi odrpanac koji sece sumom prcave kosulje i samara lokalne pijance bijele i crvene koze. Tex bi imao vise nadprirodnih elemenata sa Mefistom i priveo bi avanturu kraju sa standardnom kaubojskom manirom, skuri pljugu, beng-beng, idemo na snicl i grunuti koji vopi.

Ravnoteza?

Zagor je orudje za ravnotezu. Zlo je oduvijek prednjacilo nad dobrim kao i danas. Zlo pobjedjuje kad snage dobra nista ne rade, stagniraju, cohaju jaja, boli ih dzon.
Zagor je taj u stripu koji pokusava donijeti ravnotezu iako koeficijent nikad nije fifti-fifti. Niti je pobjeda dobrog u vecini. Bitku imas, rat ne.

Ali se trudi, j..i ga ipak je on covjek, ima pomagace kakvi su takvi su, nece svi dobiti spomenicu za obranu terre mater.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 02/04/2023 12:52:21
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7022 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/04/2023 : 18:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Pročitao famozne Učenike.
Vidim da je opet dočekano na nož. Sad, istina da jest embecilno, ali ne bih ja ovdje dao jedinicu. Možda čak 5, jer je urnebesno komično. Nenamjerno komično na pojedinim mjestima, to je treš koji se može čitati.



Ponukan tvojim komentarom, morao sam baciti pogled na recenziju:

https://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-vec-180-182-hellingenova-sudbina/2543/

Odavno sam odustao od Burattinijeva Zagora, pa nisam čitao, ali u komentarima vidim da se ta epizoda samo Krugeru svidjela, što je naravno i stručno obrazložio.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2023 : 19:40:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
On to vjerojatno nije ni čitao.
Jer, baš u toj priči ima sve ono što on "kritizira", tj. to je totalno amerikanizirana priča, sa friziranim likovima i totalni new age spoj tehnike i magije. Hellingen u robotskom odijelu a la Lazarus Ledd napada Zagora, superjunačka akcija i spektakularna razbijanja, znači, ama baš sve što mu tobože smeta, sve to je tu, u toj priči. Sklepano zbrda-zdola, vođenje radnje nikakvo, a tek objašnjenje što je to "pravilo ravnoteže" i spajanje svih kockica, to je infantilno i ljudi su doslovno ostrašćeno doživjeli ovu buratinijadu.

Kažem, meni je sve to skupa komično, i nisam ostrašćen tako, i ma kako dajem te neke packe Burattiniju u nekim osvrtima, ja bih ovome dao vjerojatno 4 ili 4,5/10. Znači, slabo, ali ne sad jedinica kako su mnogi naveli.

Urnebesni su momenti s tim udruženjem znanstvenika, tzv. Učenicima:))) Ima ta stranica, i preko čitave stranice je galerija tih Učenika i to ti izgleda ovako: "Ja sam Pero Perić, znanstvenik." I tako se njih 10 predstavi, svatko navede da je znanstvenik. Mislim, to je za usrati se od smijeha, nije za na nož.

Ali struktura priče je bez srama. Jer u prvih par stranica mi sve znamo, znamo da postoji zavjera i tajna organizacija i da oni žele oživjeti Hellingena. I onda Burattini u tri sveske ovo nagvažda, premda sve znamo i premda se ništa ne događa izvan rutine. Znači, čitava priča je zapravo samo uvod u neku drugu priču, koja će vjerojatno biti uvod u sljedeću. Takva repetitivnost je neviđena, i to tamo gdje bi trebali biti vrhunci serijala.

Ovdje je Burattini samo htio očistiti sve ono otprije, riješiti se Wendiga, klona itd. Htio je dobiti čistog Hellingena. Koji je opet u zatvoru i opet će biti zavjera i šurovat će sa vojnicima i znanstvenicima, i sve se to vrti u krug bez smisla.

Za to mu nije uopće trebala ova priča, nije mu trebalo ono objašnjenje (koje je izazvalo pobunu) o pravilu ravnoteže i proizvoljna pravila koja smišlja u hodu. Dovoljno je bilo da se Hellingen jednostavno pojavi u Wendigovom porušenom dvorcu, jer, u osnovi, to je Burattinijevo objašnjenje: dvorac je prolaz između svjetova i bla bla. Znači, za to sve uopće nije trebalo vući čitavu ovu skalameriju, isti bi efekt i rezultat bio da se Hellingen u prvih 2-3 stranice pojavio u dvorcu i objasnio da je skužio Wendiga, promatrajući ga u njegovom svijetu i hopla, iskoristio znanje i prolaz između svjetova.

I onda bi se moglo prijeći na samu stvar.
Jedino što Burattini ne zna što je sama stvar, pa nas ovako okolo-naokolo vozika i daje novi nastavak Hellingena, a zapravo bez ikakvog sadržaja. Ajde barem se Hellingen s letećim tanjurom zaletio u muzej u Philadelphiji, eto, od svega skupa samo spektakl i napad tranformersa na vojno utvrđenje. Kruger to ne voli, ali ovdje je taj naivni dječački duh, fokus na avanturu i akciju, površni naboj i nema amerikanizacije i new agea... osim što ima.

Edited by - stinky on 02/04/2023 19:41:35
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 02/04/2023 : 19:49:03  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
stinky, mislio sam da ti taj Hellingen spada u dobre Zagore, a ne polufijasko :)
Koliko sam te ja skužio, tebi je najveća zamjerka ubacivanje više pravaca radnje (Stevens, lutkar).

Burattini se želi riješiti klona, a on je taj koji ga je napravio - konfuzija na kvadrat.
To pravilo ravnoteže je tu samo da se ispoštuje kronologija koja je sa ovim kloniranjima i automatskim popravljanjem strojeva otišla na sto strana. Burattini aludira na onu klasičnu relaciju dobro-zlo, ono što ljudi općenito spominju nakon svake priče koju pročitaju, reduciranu na sukob Kiki-Wendigo, ali bez ikakvog pokušaja razrade, tek ono, da nam baci kost. Može li Kiki postojati bez Wendiga? Mislim da Burattini nema uopće što za reći na to pravilo ravnoteže. Jedino što je konkretno natuknuo je kako Wendigo sam po sebi nije zlo, nego je obuzet zlom. Kao bog nije bog sam po sebi, već bilo tko može biti bog. Ali to pitanje i njegova razrada se zasigurno neće provlačiti u budućnosti dok su glavni pisci Burattini i Rauch. Njima je neprihvatljivo to uparivanje znanosti, duha i magije gdje se često zna pokazati kako ta znanost ipak nema odgovore na sve.

Trebalo je priču nastaviti sa Bosellijevim Hellingenom i onda ne bi bilo potrebe za objašnjavanjem kemijskih formula za teleportacije i razvodnjivanjem storylinea. Stvar sa Wendigom je u tome što autori nakon Bosellija nisu bili u stanju kreirati ikakvu okolinu oko lika i zbog toga se čuju komentari kako je Boselli sa Hellingenom udario o zid, tj. doveo ga u nemoguću situaciju pa kao sad tu treba nešto popravljati. A zapravo se radi o tome da on nikada ne ispriča sve u samo jednoj epizodi, već kroz kontinuitet gradi čitav storyline. Ta priča je bila tek početak. Nije ni čudo da je Burattini odbacio Wendiga kroz par stranica kad mu Boselli nije nacrtao u detalje što se događa u njegovom kraljevstvu. Priča koja je predstavljena kao početak se ne može tretirati kao kraj i stoga proizlazi to nasilno povezivanje svih pravaca sa Hellingenom. Što je sad sa svim onim motivima koji su se predstavljali kroz godine, odnos sa Kikijem, Tekeli-li i ostalo?

Usput, Wendigo nikada nije bio potpuno razvijen i definiran lik, ni karakterno ni vizualno. Uvijek se pojavljivao kao poluduh ili oblik vizije. To znači da njegov lik ostaje otvoren za tumačenja i interpretacije. I upravo to je mogla biti jedna od najunikatnijih odlika serijala - da lik ne mora biti ograničen na jednu pojavu, ili čak tjelesno tijelo, ali da svejedno može sudjelovati u narativu. Zato je meni genijalna ona scena iz prologa Sjena u Darkwoodu, gdje Poe ulazi u svijet snova i priča, možda stvaran, a možda nestvaran, gdje nalazi Wendiga, te Hellingena – koji više ne postoji, tj. fizički nije prisutan.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2023 : 20:20:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Ovo si dobro počeo, doom.
Sclavi je, recimo, podvalio zagorovcima i napisao jednu dvosmislenu priču (a ovi somovi su to progutali i još dan-danas gutaju, ne sagledavši sve implikacije). Međutim je Sclavi RAZVIJAO ideju, na 500 stranica se bavio svojim polunebulozama.

Burattini je ovdje, kako kažeš, rekao bih u letu, ali je ustvari u jahanju objasnio svih 5-6 pravaca. Znači, u dvije stranice, on je "objasnio" kako je Zagor iskoristio Wendiga protiv Hellingena i onda dalje sve budalastija rješenja, bez unutarnje povezanosti. Tako je lako pisati priče. Problem je što su infantilne i bedaste i što ništa ne valjaju, jer nemaju ni strast izgradnje ideje ni elementarni trud. Jebemu miša, nije stvar da se dade (na silu) bilo kakvo objašnjenje (jer to su puke riječi i ako sam ja gospodar teksta, onda stavim što god hoću i time sam riješio stvar. to je Burattini ovdje učinio, a vidimo da je to bezveze, jer to zaista jest za djecu, samo ne onaj naivni dječji duh, nego infantilnost). Nego se mora izgraditi jedna zgrada, kakva god, kao što gradi Sclavi, i kao što je donekle uradio Boselli (on je manje uspio, zato kažem polufijasko. jer, ima tu odličnih momenata s Poeom i imaginacijom, u osnovi, ljudskim duhom, a pravac s Wendigom je tek fragment, nešto nerazrađeno).

Vidiš, doom, upravo je Wendigo problematičan. Čitav temat Bog je problematičan u ovoj sagi o Hellingenu.
Povijest pojma Kiki Manitu se treba sagledati.

Nolitta je tu odškrinuo vrata, u osnovi, on je postavio stvar i uveo Boga u igru. Samo što on zadržava mjeru i samo upućuje.
Sclavi je baš ovu temu preuzeo i uveo doslovno Kikija Manitua. Ali i kod njega se radi još o klasičnom pojmu Boga, u osnovi. Zato je ta priča jača od Bosellijeve.

Boselli već nije razumio taj pojam, i tu je on, ako hoćemo krugerovski, new age. Kod njega je Kiki Manitu doživio devalvaciju i on mu je uveo kao pandan Wendiga.
Sad bih ja sve ovo trebao istražiti i ponoviti, no kratko rečeno, Boselli je zasrao ako je stavio Kikija Manitua i Wendiga u istu ravan. Kažem, ovo bi trebalo izvidjeti, a ako je tako, onda tu više nemamo pojam Boga i svu silinu simboličkog značenja koja postoji kod Nolitte i Sclavija, već imamo dualizam, ili jednostavno propadanje u fantasy žanr.

Burattini je u Učenicima BAŠ DOSLOVNO shvatio dualistički, i tu su Kiki Manitu i Wendigo jednaki po rangu, moći itd. S te strane je to potpuna propast, i tu više nema nikakve simboličke vrijednosti, nego čisti nepatvoreni fantasy, i tu onda Wendigo potpada pod pravila, Kiki Manitu isto tako, pa onda oni koji ovladaju ezoterijskim znanjima, mogu manipulirati njima ili ih uništiti, kao što je Hellingen uništo Wendiga. Naravno, Burattini je sve ovo izveo retorički, suhoparno i bez ikakve razrade, samo je proizvoljno izmišljao pravila igre i kao gospodar teksta, vodio Hellingena od toče A do točke B, isto tako Wendiga itd.

O ovom problemu Kiki Manitu i Wendigo, kažem, o tome se može ozbiljno pričati.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 20:25:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky

Pročitao famozne Učenike.
Vidim da je opet dočekano na nož. Sad, istina da jest embecilno, ali ne bih ja ovdje dao jedinicu. Možda čak 5, jer je urnebesno komično. Nenamjerno komično na pojedinim mjestima, to je treš koji se može čitati.



Ponukan tvojim komentarom, morao sam baciti pogled na recenziju:

https://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-vec-180-182-hellingenova-sudbina/2543/

Odavno sam odustao od Burattinijeva Zagora, pa nisam čitao, ali u komentarima vidim da se ta epizoda samo Krugeru svidjela, što je naravno i stručno obrazložio.




Kvantiteta nije kvaliteta. Eh sad ja sam na stripovi com manjina iliti šaka jada. jesam, ima nas još nekoliko koji baš i ne zalazimo u sve moguće komentare o Zagora niti imamo tu amerikaniziranu potrebu za glasnošću. Al nas ima.
Statistički gledano Zagor piči, eto vam protuargument kao ste vi koji ne volite Zagora, vrlo glasna skupina koja je vrlo glasna ali šaka jada.
Inače smo si O.K. ali ova upadica kako sam ja nešto stručno objasnio mi je malo čudna. Ja ništa stručno glede ove epizode nisam stručno objasnio. U srazu sa stinlijem sam se potrudio oko stručnosti ali ne vidim neku posebnu potrebu s obzirom kako se radi o liku koji je dobar avanturistički strip. Ne bih želio da oštre noževe oni koji Zagora smatraju šund a imaju jako puno argumenata.

Edited by - Kruger on 02/04/2023 20:30:09
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7022 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/04/2023 : 21:35:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
@Kruger: Moja sarkastična upadica naglašava činjenicu da se po tvom komentaru može jedino zaključiti da uopće nisi pročitao priču koju komentiraš, već u inat ostalima, bez pokrića i obrazloženja stavljaš dobre ocjene.

Svako malo se potegne tema kada se ocjenjuje nešto nepročitano.


Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/04/2023 21:38:16
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 21:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

@Kruger: Moja sarkastična upadica naglašava činjenicu da se po tvom komentaru može jedino zaključiti da uopće nisi pročitao priču koju komentiraš, već u inat ostalima, bez pokrića i obrazloženja stavljaš dobre ocjene.

Svako malo se potegne tema kada se ocjenjuje nešto nepročitano.





Tvoja plastična upadica uopće ništa ne otkriva nego kako ste vi mala skupina beznačajna kritičara s obzirom kako Zagor piči!!

Nikad od tebe ne bih očekivao izbjegavanje. Nisam o ovoj epizodi apsolutno ništa stručno napisao a ti me za ti optužuješ. Sve je vidljivo!!

Gle, nemaš sarkastične argumente ali zar misliš kako ja ne shvaćam.

kužim ja što si htio reći ali nisi rekao!!
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 02/04/2023 : 22:07:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
Spock, oprosti, što se tvoje sarkastičnosti tiče nula bodova. Sarkastičnost je umijeće koje ti ne posjeduješ.
Kvalitetno si upao u raspravu između mene i stinkija, ali ne shvaćaš u čemu je ta kvalitetnost.


....
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7022 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 02/04/2023 : 22:23:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Gledaj Kruger, Stinky se ruga s tobom, a samo tvoj komentar koji sam naglasio potvrđuje razinu kompetencije tvoga razmišljanja i jednostavno te isključuje iz svih iti malo ozbiljnih rasprava po bilo kojoj temi.
Pa to je u rangu: "moj tata je najjači"!

Neću ići dalje u raspravu, jer neće od nje biti ništa korisno.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 02/04/2023 22:28:03
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12729 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2023 : 22:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom
Može li Kiki postojati bez Wendiga? Mislim da Burattini nema uopće što za reći na to pravilo ravnoteže.



Da, nema što reći.
Boselli se nije proslavio po ovom pitanju, ali on je nešto pokušao. Možda je i zasrao, kažem, sve bi to trebalo istražiti.

Jer, ovo ti je okvir u kojem dolaze Kiki Manitu i Wendigo: Kiki Manitu je prije uveden i on predstavlja Boga. Ne bilo kakvo božanstvo, nego Boga. Tako je to postavio Sclavi, bazirajući se na Nolittinim migovima s Manituom Bizonovom Glavom.

Wendigo dolazi naknadno, i sad tu više nema prostora za dualizam. Nego Wendigo može biti božanstvo, demon, ali u svakom slučaju niži rang.

Znači, tu postoji jasna piramida, da tako kažem. Kiki Manitu je, pravo rečeno, izvan piramide, on je trans- i nad-, on sve obuhvaća. On je transcendentan i to je Boselli morao uvažiti, ako sve te priče trebaju imati konzistentnost.

Wendigo je stepenica niže, i on može biti protiv Kikija, ali ne kao protupol, nego kao emanacija zla. Wendigo bi išao u rang svih demona koji se pojavljuju u Zagorovm svijetu, recimo onih koje štuje Dharma ili onih koje štuje Kandrax itsl.

Onda stepenicu niže dolaze čarobnjaci tipa Kandrax i slični likovi koji vladaju magijskim vještinama. Na toj razini, znači po rangu također Hellingen tu spada, samo on ovladava tehnološkim znanjem itd.

Ispod dolaze obični zlikovci.

Sve ovo može biti konzistentno, samo se treba poštivati ono što je urađeno, što su uradili prethodnici.
Svi ovi su imanentni, osim Kikija Manitua. Može se raditi Wendigo protiv Zagora, jer Zagor prihvaća i fantasy žanr.

Wendiga se može uvlačiti u naš svijet, jer pretpostavke za to postoje: "stručnjaci" koji vladaju ezoterijskim znanjem (arhetip: Kandrax). On može imati "učenike", i djelovati kroz njih. Hellingen baš i ne u tom smislu, tako da je sve ovo skupa šalabajzerski, i Burattini se nije snašao. Ustvari ga je Boselli stjerao u ćošak, i Burattini nije znao što bi sad. S Wendigom on nije znao ništa uraditi, pa je išao sve to počistiti. On je sad vratio na početne postavke, ali je to uradio na jedan inferioran način - s par glupih objašnjenja.

Boselli je pokušao nastaviti Nolittu i Sclavija i uveo Wendiga kao gospodara dimenzije u koju je Hellingen propao nakon smrti. U osnovi, tu još ima nekog simboličkog značenja, jer to je klasična postavka vraga i pakla. Boselli je imao nešto, motao se oko nečega, trudio se. Problem nastaje ako u drugim pričama (Crni plamen, Crna duša) izjednačuje Wendiga i Kikija Manitua, a to ne može prema zadanome. Jer kod Sclavija je Kiki Manitu Bog. I transcendentan, mada je on to opet skenjao s paralelnim svjetovima.

Burattini nije išao nikud i nije radio ništa. Samo je uzeo sve ove elemente, sve ispraznio od značenja i priglupo racionalizirao, pa onda postoji pravilo da sveti nož i Zagorova krv dozivaju Wendiga i prisiljavaju ga da bude dobar, Hellingen pak prinosi žrtvu zla i prisiljava Wendiga u naš svijet i ostale papazjanije. Znači, Burattini je sve naštimao da bi dobio početne postavke, pritom valjda umislivši da je sve lijepo objasnio. Zapravo je sve prostituirao, srozao i banalizirao do bola. Kikija Manitua je sveo na protupol Wendigu, a Wendiga na trećerazrednog kokošara i jednim potezom eliminirao ih obojicu bez da je trepnuo. Wendigo je doživio fijasko, Kiki Manitu devalvaciju. To je epilog Burattinijevog zadnjeg Hellingena.

O nekakvom "pravilu ravnoteže" nema tu ni govora, a zapravo je to famozno "pravilo ravnoteže" uveo Boselli u Crnoj duši. I on se malo poskliznuo, izjednačivši Kikija i Wendiga, ali s druge strane, on ima življi smisao, jer ta ravnoteža se odnosi na dijalektiku dobra i zla u svakom čovjeku. To je već viši red filozofiranja za Burattinija, makar je Boselli tu zbrzao, pa je Zagor kao pobijedio svoju zlu stranu zauvijek. O ovome ne može biti govora i nijedan čovjek, dok je živ, nema ovo "zauvijek" u svojoj moći. No, to su finese, Boselli je barem natuknuo temu dijalektike dobra i zla.

Burattini sve ovo prenaša, ali mehanički, bez života i bez smisla, i kod njega se svede na jahanje na konju. I onda Chico žvrlj žvrlj, Zagor bla bla, a Verybad kisi kisi i sve pet, sve smo pojasnili, a podvučemo poslovičnom poštapalicom "pustimo sve to na miru, vjerujem ti na riječ".

Tu potentnu temu, koju su prethodnici elaborirali, strasno razvijali na petsto stranica i odveli Zagora čak u svemir, Burattini je sfufljao na dvije-tri stranice. I to dok su jahali na konjima.

Naravno da nema što reći.

Ili će nas u sljedećem nastavku zaprepastiti. S ponavljanjem jednog te istog:)))))))
Go to Top of Page

doom
stripovi.com suradnik



720 Posts

Member since 28/07/2016

Posted - 03/04/2023 : 00:26:19  Show Profile Show Extended Profile  Send doom a Private Message  Reply with Quote
quote:
Burattini je ovdje, kako kažeš, rekao bih u letu, ali je ustvari u jahanju objasnio svih 5-6 pravaca. Znači, u dvije stranice, on je "objasnio" kako je Zagor iskoristio Wendiga protiv Hellingena i onda dalje sve budalastija rješenja, bez unutarnje povezanosti. Tako je lako pisati priče. Problem je što su infantilne i bedaste i što ništa ne valjaju, jer nemaju ni strast izgradnje ideje ni elementarni trud. Jebemu miša, nije stvar da se dade (na silu) bilo kakvo objašnjenje (jer to su puke riječi i ako sam ja gospodar teksta, onda stavim što god hoću i time sam riješio stvar. to je Burattini ovdje učinio, a vidimo da je to bezveze, jer to zaista jest za djecu, samo ne onaj naivni dječji duh, nego infantilnost). Nego se mora izgraditi jedna zgrada, kakva god, kao što gradi Sclavi, i kao što je donekle uradio Boselli (on je manje uspio, zato kažem polufijasko. jer, ima tu odličnih momenata s Poeom i imaginacijom, u osnovi, ljudskim duhom, a pravac s Wendigom je tek fragment, nešto nerazrađeno).

Da, da, da, meni je komično kada Hellingen mrtav hladan krene pričati kako je imao vremena proučavati Wendiga i zakonitosti tog kraljevstva, i to sve izračuna i stavi magiju pod matematiku, onako usput, kao da ga je Wendigo poslao na godišnji odmor. To je u rangu onoga kad je Rauch u ukletoj zemlji sagradio metropolu sa stotinu ljudi koji tamo žive.


Generalno rečeno, teško je pričati o Kikiju i Wendigu na nivou bogova kad su se i Boselli i Burattini zadržali samo na osnovim postavkama, na intuitivnim rješenjima (slična stvar je i sa Bosellijevim Mefistom kod Texa)– tipa ukazivanju na njihovo postojanje u trenucima kada je to zbilja neophodno poput Zagorovog puta u duboki svemir pa će Kiki usmjeriti Zagora da se vrati u Darkwood. To bi bio taj prelazak sa simboličkog značenja na fantasy. Doduše, da je Boselli nastavio sa svojom pričom, vjerovatno bi dobili još više uvida u tu nomenklaturu kojom on plete mrežu, to potpadanje pod pravila. Nestalo bi još više simbolike, ali upitno je koliko se može graditi dalje na taj način da ne skrene u čisti fantasy. Ili evo, kako nastaviti dalje graditi, a da se zadržimo u domeni simbolike? Ako sam te dobro razumio (ne sjećam se jesam li čitao Crnu dušu), Wendigo na ovaj ili onaj način potpada pod pravila, jer nikada nije ni spadao u sveobuhvat razinu. Samo što onda izjednačavanjem dobra i zla, Wendigo nije uzdignut na razinu Kikija, nego je Kiki spušten na razinu Wendiga. Ali na svu sreću Boselli nije toliko zastranio da krene u nekakvo ovladavanje sa njim i Kikijem na način kao što je to napravio Burattini.

quote:
Onda stepenicu niže dolaze čarobnjaci tipa Kandrax i slični likovi koji vladaju magijskim vještinama. Na toj razini, znači po rangu također Hellingen tu spada, samo on ovladava tehnološkim znanjem itd.


S time da Wendigo kao nekakav mazohist daje naslutiti kako bi se Hellingen trebao vratiti kao neka vrsta demona u istom rangu. Ima tu dosta potencijala, ali ja bih iskreno ovdje izveo jedan plot twist; ne bih uvlačio Wendiga u naš svijet i podvrgavao ga nekakvom ovladavanju i pravilima, već preseliti radnju k njemu i napraviti smislen zaokret, ali bez izokretanja vrijednosti i ovladavanja magijom, da Wendigo i dalje ostane koliko-toliko pod velom simbolike.
Mogao bih se natjerati da to napišem pa pošaljem.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/04/2023 : 08:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by doom

quote:



S time da Wendigo kao nekakav mazohist daje naslutiti kako bi se Hellingen trebao vratiti kao neka vrsta demona u istom rangu. Ima tu dosta potencijala, ali ja bih iskreno ovdje izveo jedan plot twist; ne bih uvlačio Wendiga u naš svijet i podvrgavao ga nekakvom ovladavanju i pravilima, već preseliti radnju k njemu i napraviti smislen zaokret, ali bez izokretanja vrijednosti i ovladavanja magijom, da Wendigo i dalje ostane koliko-toliko pod velom simbolike.
Mogao bih se natjerati da to napišem pa pošaljem.



To je vjerojatno trebao biti nekakav hint za nastavak - Hellingen je trebao prestati biti čovjek, a postati demon (eventualno bi njegova dobra polovica, koja se u toj epizodi nakratko pojavljuje kao duh, ostala ljudska). Inače, ako se dobro sjećam, taj Wendigov svijet se zove dimenzija kaosa i prema Boselliju to je isti svijet koji je Zagor nakratko posjetio u Osveti vudu. Moguće je da bi se novi susret, možda finalna borba protiv Wendiga i Hellingena, odvijala u tom svijetu, neka vrsta proputovanja kroz pakao (kao Božanstvena komedija, samo sa manje pjevanja, a više akcije).
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/04/2023 : 08:44:49  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by doom

quote:



S time da Wendigo kao nekakav mazohist daje naslutiti kako bi se Hellingen trebao vratiti kao neka vrsta demona u istom rangu. Ima tu dosta potencijala, ali ja bih iskreno ovdje izveo jedan plot twist; ne bih uvlačio Wendiga u naš svijet i podvrgavao ga nekakvom ovladavanju i pravilima, već preseliti radnju k njemu i napraviti smislen zaokret, ali bez izokretanja vrijednosti i ovladavanja magijom, da Wendigo i dalje ostane koliko-toliko pod velom simbolike.
Mogao bih se natjerati da to napišem pa pošaljem.



To je vjerojatno trebao biti nekakav hint za nastavak - Hellingen je trebao prestati biti čovjek, a postati demon (eventualno bi njegova dobra polovica, koja se u toj epizodi nakratko pojavljuje kao duh, ostala ljudska). Inače, ako se dobro sjećam, taj Wendigov svijet se zove dimenzija kaosa i prema Boselliju to je isti svijet koji je Zagor nakratko posjetio u Osveti vudu. Moguće je da bi se novi susret, možda finalna borba protiv Wendiga i Hellingena, odvijala u tom svijetu, neka vrsta proputovanja kroz pakao (kao Božanstvena komedija, samo sa manje pjevanja, a više akcije).



Poanta priče je ako si dobar matematičar sjebaćeš i demone

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 03/04/2023 : 08:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by doom

quote:



S time da Wendigo kao nekakav mazohist daje naslutiti kako bi se Hellingen trebao vratiti kao neka vrsta demona u istom rangu. Ima tu dosta potencijala, ali ja bih iskreno ovdje izveo jedan plot twist; ne bih uvlačio Wendiga u naš svijet i podvrgavao ga nekakvom ovladavanju i pravilima, već preseliti radnju k njemu i napraviti smislen zaokret, ali bez izokretanja vrijednosti i ovladavanja magijom, da Wendigo i dalje ostane koliko-toliko pod velom simbolike.
Mogao bih se natjerati da to napišem pa pošaljem.



To je vjerojatno trebao biti nekakav hint za nastavak - Hellingen je trebao prestati biti čovjek, a postati demon (eventualno bi njegova dobra polovica, koja se u toj epizodi nakratko pojavljuje kao duh, ostala ljudska). Inače, ako se dobro sjećam, taj Wendigov svijet se zove dimenzija kaosa i prema Boselliju to je isti svijet koji je Zagor nakratko posjetio u Osveti vudu. Moguće je da bi se novi susret, možda finalna borba protiv Wendiga i Hellingena, odvijala u tom svijetu, neka vrsta proputovanja kroz pakao (kao Božanstvena komedija, samo sa manje pjevanja, a više akcije).



Poanta priče je ako si dobar matematičar sjebaćeš i demone



Inače, iz te priče ostala mi je u sjećanju ona naslovna Specijalni agent, gdje Hellingen (dok je još bio mehanički kostur) razgovara sa demonom Wendigom preko kompjutora, kao preko Skype-a, i u biti mu je bilo dovoljno da ugasi "poziv" da ovaj više nema nikakve kontrole nad njim, bez obzira što su i dvorac i sve što je u njemu digli njegovi demoni.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46545 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/04/2023 : 08:52:08  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

quote:
Originally posted by doom

quote:



S time da Wendigo kao nekakav mazohist daje naslutiti kako bi se Hellingen trebao vratiti kao neka vrsta demona u istom rangu. Ima tu dosta potencijala, ali ja bih iskreno ovdje izveo jedan plot twist; ne bih uvlačio Wendiga u naš svijet i podvrgavao ga nekakvom ovladavanju i pravilima, već preseliti radnju k njemu i napraviti smislen zaokret, ali bez izokretanja vrijednosti i ovladavanja magijom, da Wendigo i dalje ostane koliko-toliko pod velom simbolike.
Mogao bih se natjerati da to napišem pa pošaljem.



To je vjerojatno trebao biti nekakav hint za nastavak - Hellingen je trebao prestati biti čovjek, a postati demon (eventualno bi njegova dobra polovica, koja se u toj epizodi nakratko pojavljuje kao duh, ostala ljudska). Inače, ako se dobro sjećam, taj Wendigov svijet se zove dimenzija kaosa i prema Boselliju to je isti svijet koji je Zagor nakratko posjetio u Osveti vudu. Moguće je da bi se novi susret, možda finalna borba protiv Wendiga i Hellingena, odvijala u tom svijetu, neka vrsta proputovanja kroz pakao (kao Božanstvena komedija, samo sa manje pjevanja, a više akcije).



Poanta priče je ako si dobar matematičar sjebaćeš i demone



Inače, iz te priče ostala mi je u sjećanju ona naslovna Specijalni agent, gdje Hellingen (dok je još bio mehanički kostur) razgovara sa demonom Wendigom preko kompjutora, kao preko Skype-a, i u biti mu je bilo dovoljno da ugasi "poziv" da ovaj više nema nikakve kontrole nad njim, bez obzira što su i dvorac i sve što je u njemu digli njegovi demoni.



Zajeba ga je i za Roh bau i nije platija.
Dakle više nema sumnje,Helingen je Hrvat,odnosno hrvacki poduzetnik.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 1203 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.79 seconds. Snitz Forums 2000