forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1203

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 17/03/2014 : 23:10:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ovo izgleda odlično i ja sam apsolutno za!
To bi unijelo veliku svježinu, atraktivnost i suvremeniji štih u serijal, a mislim i da bi dosta pridonijelo dinamičnosti naracije te dalo i više slobode crtačima.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 17/03/2014 : 23:11:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Stvarno misliš da se u prosječnom Zagoru ne može izbaciti 20% nepotrebnih stranica i kadrova koji se svode na prepričavanje ili opisivanje onoga što vidimo na slici? Zbog toga mislim da tvoj najveći argument ne stoji.



Naravno, da se može izbaciti mnoštvo suvišnih "prepričavajućih" stranica, svojstvenih Zagoru, no, da si pažljivije čitao što sam napisao, vidio bi da sam problem referirao na uobičajenu scenarističku podlogu, koja uključuje upravo takve suvišne stranice. Pristup novom kadriranju zahtijevao bi sasvim novi pristup scenariju, što je teško pretpostaviti za Zagorov autorski tim, koji je naučen po klišeju (govorimo o tvrdokornim "nedodirljivim" starim navikama)stvarati upravo takve, prepričavajuće elementa u scenariju. Kada, iz tog stečenog i nepromjenjivog stava o stvaranju Zagorovih priča, Bonelli pokaže napredak i stvori scenarij sukladan novom slobodnom kadriranju, možemo očekivati kvalitetne epizode, ujednačene u tekstualnom i likovnom izrazu, sa komplementarnim brojem stranica, odnosno ukupno zadovoljavajućim rezultatom. A, do tada, itekako su jaki moji argumenti...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 17/03/2014 : 23:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
mogorovicu, govoriš o tim scenaristima kao da se oni samo Zagorom u životu bave. Argumenti su ti daleko od jakih...

sloboda grafičkog izraza nije poteškoća nego olakšanje

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9205 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/03/2014 : 23:28:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Preteče me Patak.
Naučeni jesu tako raditi priče ali je dobar dio njih radio i drukčije scenarije (BD, humoristične,...). Koliko bi uspješno odradili tog "novog" Zagora bi trebalo tek vidjeti.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Gru
Average Member



818 Posts

Member since 07/01/2014

Posted - 17/03/2014 : 23:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Gru a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

[center]Nova tema

Nema mnogo da je veteran Marco Torricelli postavio na mrežu dve eksperimentalne table Zagora u kojima predlaže noviju, moderniju postavku vinjeta, slobodniji izraz...Mišljenja su, hvala bogu, baš baš podeljena. Kako bi se vama činilo videti Zagora u ovakvom grafičkom prikazu i u kolikoj meri biste dopustili izlazak iz starog šablona 60-ih godina?



Odlučno NE amerikanizaciji Zagora!
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 18/03/2014 : 00:12:01  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Gru

quote:
Originally posted by PijaniPatak

[center]Nova tema

Nema mnogo da je veteran Marco Torricelli postavio na mrežu dve eksperimentalne table Zagora u kojima predlaže noviju, moderniju postavku vinjeta, slobodniji izraz...Mišljenja su, hvala bogu, baš baš podeljena. Kako bi se vama činilo videti Zagora u ovakvom grafičkom prikazu i u kolikoj meri biste dopustili izlazak iz starog šablona 60-ih godina?



Odlučno NE amerikanizaciji Zagora!


A sto bi falilo da tako izlazi samo jedna epizoda godisnje, npr. specijalac (kao sto su i drugi ovdje predlozili). A sto se tice amerikanizacije... ionako se Zagor desava u Americi.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 18/03/2014 : 07:27:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Kad se bolje pogleda, specijalci već dugo niti ne koriste sav potencijal tog naziva i sve što je u njima specijalno je samo broj stranica, koje su PREČESTO na silu izvučene.

Ko stvoreni su za crtačke i scenarističke eksperimente a ujedno mogu poslužiti i za opipavanje tržišta.

Odlučno DA modernizaciji i odlučno DA u specijalacima!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4342 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 18/03/2014 : 08:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
ne smijemo dozvoliti da nam zgade uspomenu na Zagora sa nekakvom amerikanizacijom.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 18/03/2014 : 08:44:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Gru i Adriano, o kojoj vi to amerikanizaciji pričate? Mislite da će junak sa tradicijom starom 50 i kusur godina da se do te mere odrekne svoje baze? Ovde ne govorimo o mišićima i anatomiji, nego o "kavezu" tabli, pasicama, vinjetama. I nekako većina odgavara na tematsko pitanje po principu totalitarnosti.

Više me zanima do koje mere bi se mogla dozvoliti sloboda rasporeda pasica?

@mogorovic: evo jednog detalja koji će ti sigurno pokazati koliko ustvari ne znamo o zagorovim autorima. Evo, ja nikada ne bih ni pretpostavio da je ovo crtež Waltera Venturija


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 18/03/2014 08:51:04
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 18/03/2014 : 13:29:29  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Čini mi se malo jači od Kapetana Amerike

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4342 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 18/03/2014 : 13:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
ima jače bicepse
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 18/03/2014 : 14:53:53  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Gru i Adriano, o kojoj vi to amerikanizaciji pričate? Mislite da će junak sa tradicijom starom 50 i kusur godina da se do te mere odrekne svoje baze? Ovde ne govorimo o mišićima i anatomiji, nego o "kavezu" tabli, pasicama, vinjetama. I nekako većina odgavara na tematsko pitanje po principu totalitarnosti.

Više me zanima do koje mere bi se mogla dozvoliti sloboda rasporeda pasica?

@mogorovic: evo jednog detalja koji će ti sigurno pokazati koliko ustvari ne znamo o zagorovim autorima. Evo, ja nikada ne bih ni pretpostavio da je ovo crtež Waltera Venturija





Ma, svi mi znamo i ne znamo mnogo o Zagorovim autorima i scenaristima. Nitko nije rekao da Zagorovi scenaristi nisu radili i druge scenarije, za druge likove, niti da nisu sposobni napraviti scenarij prilagođen slobodnom kadriranju, kao ni da crtači nisu sposobni Marvelovski kadrirati stranicu stripa. Nitko nije rekao da oni to ne znaju (čitajte bolje postove drugih forumaša), nego da oni o tome - ne odlučuju, nego Bonelli! Uostalom, kao i većina vas, nemam ništa protiv slobodnog kadriranja, ali poslovna politika Bonellija je ta koja će dopustiti, ili neće dopustiti likovnu preobrazbu Zagora, za što je pretpostavka preobrazba modela stvaranja scenarija. Na kraju, vidjet ćemo sami, svi mi, kada će se to dogoditi, ako se uopće dogodi. Moramo trijezno shvatiti da opstanak izdavača ovisi o prodaji populistički prihvaćenog stripa, od strane onih 90% tihih čitatelja, a ne o preporukama, komentarima i mišljenjima nas forumaša, ma kako iskreni i zagriženi, da ne kažem zabrinuti, bili za sudbinu lika ili stripa.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 18/03/2014 : 15:27:56  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
...kao ni da crtači nisu sposobni Marvelovski kadrirati stranicu stripa.


Samo da ne bude zabune...niko nije spomenuo bilo sta marvelovsko to bi vec bilo preterano.

quote:
Nitko nije rekao da oni to ne znaju (čitajte bolje postove drugih forumaša), nego da oni o tome - ne odlučuju, nego Bonelli! Uostalom, kao i većina vas, nemam ništa protiv slobodnog kadriranja, ali poslovna politika Bonellija je ta koja će dopustiti, ili neće dopustiti likovnu preobrazbu Zagora, za što je pretpostavka preobrazba modela stvaranja scenarija.


Za zivota Sergia Bonellija Zagor je vec trpeo svakakve promene...Sclavi i Toninelli su poceli uveliko koristiti vece kaiseve ili ukosene "kaveze", po slobodnoj proceni svaka 30-40.tabla bila je van sablona.

(pasica u gornjem desnom cosku je ubacena za svrhe clanka)


model stvaranja scenarija bi bio izmenjen na nacin da scenarista moze sebi da priusti umetnicki narativni momenat (ne ceo strip, da se razumemo. Ja govorim o jednoj ili dve table po svesci).

obrati malo paznju na ovakve momente:



ili kada jedan pokret, npr uzrok, tok i zavrsnica padanja stane na jednu umesto na dve strane



Kada jednim uspravnim kaisem naglasis emotivno stanje lika ili dogadjaj koji je stalno u bazi onoga sta vidis u okolnim pasicama



Kada povecanjem broja redova vise stvari kazez na jednoj stranici, a crtacu istovremeno dajes manje praznog prostora na slicici za popunjavanje



Mislim, kombinacija ima milion. Scenarista od takvih mogucnosti moze samo dobiti jacu inspiraciju za pisanje


quote:
Na kraju, vidjet ćemo sami, svi mi, kada će se to dogoditi, ako se uopće dogodi. Moramo trijezno shvatiti da opstanak izdavača ovisi o prodaji populistički prihvaćenog stripa, od strane onih 90% tihih čitatelja, a ne o preporukama, komentarima i mišljenjima nas forumaša, ma kako iskreni i zagriženi, da ne kažem zabrinuti, bili za sudbinu lika ili stripa.


75% italijanskih citaoca je po anketama zeljno da vidi van redovne serije drugaciji i slobodniji graficki sistem, u zelji da vidi kako bi im citanje takvog Zagora lezalo, buduci da su takve stvari poceli ceniti kroz druge serijale.

Uostalom, za otprilike deceniju ce SBE biti primorana da stavi novog crtaca naslovnica za Zagora. Nakon toga, pretpostavljam da ce to pokrenuti svasta. Sve je u probijanju leda. Ako su bili onako ludi da eksperimentisu sa Almanahom mesecima, sigurno im nece biti problem pre ili kasnije preci na ovako obecavajucu fazu eksperimentisanja. Nije dzaba bas Burattini postavio Torricellijevu tablu na fb. Hteo je da nam opipa puls, da cuje reakcije. A one su, verovali ili ne, skoro sve redom pozitivne

edit: tema je bilo kakva promena, ne moramo se nuzno oslanjati na one dve Torricellijeve table

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 18/03/2014 15:57:21
Go to Top of Page

Space Marine
Senior Member



Croatia
1236 Posts

Member since 08/09/2013

Posted - 18/03/2014 : 20:07:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Space Marine a Private Message  Reply with Quote
Apsolutno DA za:
quote:
Originally posted by PijaniPatak



table Zagora u kojima predlaže noviju, moderniju postavku vinjeta, slobodniji izraz...


Sometimes good guys gotta do bad things to make the bad guys pay.
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 18/03/2014 : 21:00:16  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Odlicna analiza, Patak! Nadajmo se da ce se Burattini odluciti na nesto takvo, uskoro!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/03/2014 : 18:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Nova tema



Stvari i pojave iz serijala o kojima ne znamo ama baš ništa


Mislim da je tema jasna

evo ja ću prvi (citiraću mladju). Pokušajmo doći do ostalih

-------------------------------------------------------------------------


1. Poreklo lobanja koje su postavljene oko Zagorove kolibe

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 19/03/2014 18:03:35
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 19/03/2014 : 19:25:26  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Tam-tam
Univerzalni akusticki kod za sva plemena ili svako pleme koristi svoju sifru (6 plemena irokeske zajednice ima razlicita narjecja/jezike)

Uvijek zvuci kao tvornica automobila Maribor!

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"

Edited by - emirem on 19/03/2014 19:29:04
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 19/03/2014 : 19:50:48  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
A tek dimni signali, u onim oblačićima su čitave složene rečenice. I koliki tek maher moraš biti da ne pogriješiš, jer ako je jedan oblačić malo veći nego što bi trebao bit izazvao si rat umjesto da ga spriječiš.

Edited by - solar on 19/03/2014 19:52:26
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1337 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 19/03/2014 : 20:30:45  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

A tek dimni signali, u onim oblačićima su čitave složene rečenice. I koliki tek maher moraš biti da ne pogriješiš, jer ako je jedan oblačić malo veći nego što bi trebao bit izazvao si rat umjesto da ga spriječiš.



U Umpah-pahu je to tako dobro uradjeno.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/03/2014 : 20:33:18  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Tam-tam
Univerzalni akusticki kod za sva plemena ili svako pleme koristi svoju sifru (6 plemena irokeske zajednice ima razlicita narjecja/jezike)

Uvijek zvuci kao tvornica automobila Maribor!




Univerzalni

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 19/03/2014 : 20:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Što jes' jes', misterija je npr. je li ljubakanje sa Fridom na onom ostrvcetu dovelo do nečega konkretnijeg? Nolitta, bemliti sve... :)

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 19/03/2014 : 21:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Bubnjevi i dimni signali su misterija od kako postoji strip. Zagor je samo preuzeo taj klise, daleko od toga da su to njegovi autori izmislili.

Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 19/03/2014 : 23:03:24  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by night

quote:
Originally posted by solar

A tek dimni signali, u onim oblačićima su čitave složene rečenice. I koliki tek maher moraš biti da ne pogriješiš, jer ako je jedan oblačić malo veći nego što bi trebao bit izazvao si rat umjesto da ga spriječiš.



U Umpah-pahu je to tako dobro uradjeno.


Sjećam se, doduše davno sam zadnji put čitao. Znam da su krivim signalima (ne znam iskreno da li su bili dimni ili tam-tam) poslali veću grupu ratnika da prezime na dalekom sjeveru, i više ih nikada nisu vidjeli!
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 19/03/2014 : 23:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Što je ovo?
http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/zagor-zg-mcom-1-recni-volci/32862/0/

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 19/03/2014 : 23:54:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bjelolasica

Što je ovo?
http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/zagor-zg-mcom-1-recni-volci/32862/0/



Makedonsko izdanje Zagora

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page
Page: of 1203 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.59 seconds. Snitz Forums 2000