forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1202

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 20/10/2014 : 13:29:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Ni meni ta saga oko Sumerana i Thule nije sjela.
Dakako,radi se o solidnom radu no ništa više.
Sumerani su čak i dobro počeli,ali kasnije se to razvodeni.Da ne spominjem crtež Cassarovih.Thulu je donekle izvukao Della Monica.

Boselli je htio postići nešto grandiozno,a rezultat je dosta slabiji.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4324 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 20/10/2014 : 13:33:17  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
to je i problem sa Bozelijem da mu svaka druga epizoda mora biti grandiozna. Buratini ne pati od tog kompleksa.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 13:38:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano

to je i problem sa Bozelijem da mu svaka druga epizoda mora biti grandiozna. Buratini ne pati od tog kompleksa.



Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.

Kompleksi su kad Bure ima manije prepričavanja. Ili kad zbog taštine rastjera iole poštenije scenariste a okruži se mediokritetima Rauchom i zločincem Mignaciem.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 13:43:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Samo se usporedi Sedam gradova Cibole i Posljednja Thula, i sve je jasno. Boselli je očito površno radio, bez jasnog plana. Za kraj je ostavio par stranica, krajnje amaterski od jednog tako velikog scenarista.

Bure je pak napravio 2 priče na nebuloznim temeljima. Moldavci u delti Mississoipija te Asteci u džunglama Yucatana. Ajme nama, Bure stile 60-te i egipatski faraoni u Darkwoodu. A baš su Krvave piramide pokazale koliko Bure nema dara za epiku, bolje mu idu kratke epizode.
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19354 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 20/10/2014 : 17:51:53  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Samo se usporedi Sedam gradova Cibole i Posljednja Thula, i sve je jasno. Boselli je očito površno radio, bez jasnog plana. Za kraj je ostavio par stranica, krajnje amaterski od jednog tako velikog scenarista.

Bure je pak napravio 2 priče na nebuloznim temeljima. Moldavci u delti Mississoipija te Asteci u džunglama Yucatana. Ajme nama, Bure stile 60-te i egipatski faraoni u Darkwoodu. A baš su Krvave piramide pokazale koliko Bure nema dara za epiku, bolje mu idu kratke epizode.


Moldavce bih zaobišao jer su potpuno nebitni u kontinuitetu...

Ali, ostatak je bitan.
Prva Bosellijeva priča je vrlo dobra. Shvaćam da mnogima nije sjela jer praktički nema akcije nego je više priča oko sumerske mitologije i upoznavanje ključnih likova. Ali meni osobno odgovaraju te epizode koje jesu uzbudljive, ali su više na bazi priče nego sušte akcije. Inače sam ljubitelj mitologije (između ostalog i sumerske) pa možda zato ova epizoda, kao i cijela saga imaju na mene bolji dojam nego na većinu. Nadalje, odlično smišljeni likovi: Dexter, Yamboo, Richter, Fazahr, Velasquez i potpuno ispoštovana uloga već nam znanih likova: Zagor, Chico, Bat i Oldbones. Kad tome dodamo da ne mrzim Cassara kao ostali i nije čudno da ova epizoda na mene ostavila dobar dojam.

Druga Burattinijeva epizoda je upravo onakva kakvom si je opisao. Glupa, nezanimljiva, razvučena i bezvezna. Kao i većina Buretovih epizoda "novijega perioda". Tu nemam nekih daljih komentara osim da je Ferrijev crtež užasan.

Druga Bosellijeva epizoda je ipak remek-dijelo. Što god ljudi pričali o njoj. Sadrži sve bitne stvari za jednu epsku epizodu, a i izvedba (kao i crtež) su odlični. Bork mi je vrhunski lik, kao i banda iz skrivne doline. Ima i doze humora i vrhunske akcije i zapleta i intrige. Jedina zamjerka, ali doslovno jedina, jest ono što si napomenuo. Dakle, od vrhunskog ultra racionalnog beskrupuloznog profesora Richtera Boselli je napravio luđaka. Ostalo je čista petica pa ne vidim mjesta tolikoj kritici.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 18:18:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Otiđi na recenziju Tajne Sumera i pogledaj komentar od Inferna. Već je on do u detalje dekonstruirao tu priču pa nema smisla da ja sve to ponavljam.

Moldavci kažeš nisu u kontinuitetu, ali zašto su ih uopće i stavili? Zar ne svjedoči to o površnosti i nebrigi staffa u konstruiranju ove sage?

Vidim da se oko burinih asteka slažemo. Ionako slabu priču sa nebuloznom postavkom je još i umjetno produžio da napuca i on 5 nastavaka. Kako tašt čovik!

Kako komentiraš kraj posljednje Thule di se sve raspliće u par stranica? Zar ti nije razočaranje što je baza Atlantide prikazana kao mala špilja?
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19354 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 20/10/2014 : 18:45:27  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Otiđi na recenziju Tajne Sumera i pogledaj komentar od Inferna. Već je on do u detalje dekonstruirao tu priču pa nema smisla da ja sve to ponavljam.

Pročitao, i nisam baš shvatio odakle Infernu temelji za takve pretpostavke. Većinu stvari koje je rekao su mi u najmanju ruku nebitne. Pa ta usporedba s Moriscovim povratkom, odakle temelji az to? Pročitao sam i jedno i drugo, ali osim dodirnih točaka u tematici (drevna civilizacija, malo fantastike) ne vidim mjesta takvim optužbama. Recimo da i je Boselli napravio sličnu podlogu, vrlo je dobro adaptirao ovu priču u Zagorov, odnosno u Texov svijet. Ali kako kažem, ne vidim baš temelje.


Moldavci kažeš nisu u kontinuitetu, ali zašto su ih uopće i stavili? Zar ne svjedoči to o površnosti i nebrigi staffa u konstruiranju ove sage?

Pa ne znam, meni je uvijek u redu da između tih velikih epizoda ubaci se i pokoja mala nebitna da bolje probavimo onu prvu. Mislim da to nema veze s površnošću i nebrigom. Evo sad ima između Skiptar Tin Hinan i dolaska u Južnu Ameriku meni vrlo privlačna epizoda Aligator Bayou. AKo se ne varam ona nema direktne veze s kontinuitetom.

Vidim da se oko burinih asteka slažemo. Ionako slabu priču sa nebuloznom postavkom je još i umjetno produžio da napuca i on 5 nastavaka. Kako tašt čovik!

Potpis!

Kako komentiraš kraj posljednje Thule di se sve raspliće u par stranica? Zar ti nije razočaranje što je baza Atlantide prikazana kao mala špilja?

Pa ne raspliće se baš. Nemam epizodu pri ruci, ali u sjećanju mi ostaje da su u biti cijelu epizodu lovili Richtera, a tek akd su ga ulovili, onda je završilo u par stranica. Iskreno bilo bi mi glupo da se Zagor i Richter bore na deset stranica. Što se tiče baze, može mene to razočarat (iako u ovako uzbudljivoj epizodi nisam obraćao pažnju), to nije bitan dio priče.


Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 19:02:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Pa zar ti nije lipo iznesena sva nelogičnost sumerana? Samo obrati pozornost na Richterovu navodnu otmicu. Taj dio je toliko nelogičan da doslovno vrijeđa čitatelja.

Nije problem što moldavci nisu dio kontinuiteta, već što su katastrofa. Kao ne bih ih trebali uzimati u obzir kad ocjenjujemo sagu jer nisu dio sage?

Po tebi baza atlantide nije bitan dio priče? Pa priča se i zove Posljednja Thula, Richter tamo odlazi zbog baze Atlantide i cijeli kontinuitet je vezan za Atlantidu. Cijela priča se vrti o bazi Atlantide na Islandu i na kraju imamo koškanje u nekoj pećinici? Richtera zapravo sredi posve sporedan lik!? (onaj šta se pojavio i postao mu nova desna ruka 5-6 stranica prije obračuna).
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16868 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 20/10/2014 : 19:10:44  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Tajnu Sumerana nisam upamtio ni po čemu dobrom
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 20/10/2014 : 19:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 20/10/2014 : 19:40:26  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Tajnu Sumerana nisam upamtio ni po čemu dobrom


Ja sam skoro sve zaboravio nakon samo 5 godina a to dovoljno govori o samoj priči.
Pročitat ću još jednom prije nego Ludens krene sa sagom da vidim hoće li se dojam popraviti (crtački sigurno neće).

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 19:57:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.



Epski scenarist, ok. Nisam doslovno mislio pisac.

Tko je trenutno bolji u SBE od Bosellija?

Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19354 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 20/10/2014 : 20:05:15  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Pa zar ti nije lipo iznesena sva nelogičnost sumerana? Samo obrati pozornost na Richterovu navodnu otmicu. Taj dio je toliko nelogičan da doslovno vrijeđa čitatelja.

Pa niej tako nelogično. Richter je mogao imati špijuna nekog koji bi mu signalizirao kad ga Zagor uhodi. A i mogla je ta kočija biti cijelo vrijeme spremna za akciju. Naravno, da Bure to piše sve bi nam bilo lijepo objašnjeno na 20 stranica, ali ovako moarmo malo između redaka čitati. I dobro da je tako.

Nije problem što moldavci nisu dio kontinuiteta, već što su katastrofa. Kao ne bih ih trebali uzimati u obzir kad ocjenjujemo sagu jer nisu dio sage?

Pa to je ok. Samo nemaju veze s Richterom i Greenom pa ih ne bi uvodio u tu priču.

Po tebi baza atlantide nije bitan dio priče? Pa priča se i zove Posljednja Thula, Richter tamo odlazi zbog baze Atlantide i cijeli kontinuitet je vezan za Atlantidu. Cijela priča se vrti o bazi Atlantide na Islandu i na kraju imamo koškanje u nekoj pećinici? Richtera zapravo sredi posve sporedan lik!? (onaj šta se pojavio i postao mu nova desna ruka 5-6 stranica prije obračuna).

Da, ali ako je cijela priča uzbudljiva od početka. Ako je zanimljiva, intrigantna, zabavna itd. Okupira me, pa nešto takvo na mene uopće ne ostavlja nikakav afekt.



Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19354 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 20/10/2014 : 20:06:33  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.



Epski scenarist, ok. Nisam doslovno mislio pisac.

Tko je trenutno bolji u SBE od Bosellija?




Meni mu jedino može parirati Manfredi. Ali to je to. Segura je na žalost otišao. U tu ekipu spada mi još jedino Berardi.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 20:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Da se osvrnem i na 2 vrlo dobre priče iz ovog postafričkog perioda. Obe su priče prvijenci za svoje autore.

"Tajanstvena dolina"

Prva priča Caponea nakon nekih 20 godina. Capone se samouvjereno vratio i pokazao da je tata. Vješto evocorajući na svoje prošle radove sastavio je vrlo dobru priču. Entak kao jedna od mogućih zagorovih budućnosti (da je bio pod nekim lošim tutorstvom). Naklon majstoru, ostaje žal šta je samo navratio. Ne da je zaslužio biti član staffa već bi trebao biti glavni.

Druga priča je "Ratnici noći" prvijenac na redovnoj seriji Diega Cajellija. Svašta je on udrobio u priču u dva nastavka ali mu je završni rezultat jako dobar. Malo UFC-a, malo misterije sa talismanom, malo teške socijalne priče tipičnog irca, malo grada bezakonja, malo kung-fua, malo tajlandskog boksa... Na prvu ruku konfuzno ali je autor sve to složio u pitku priču. Ovo je sigurno bolje od svega što je Rauch napravio. Vidim da je kasnije otišao na Dampyra, koji gubitak!

Sve u svemu, dva autora koja bi obogatila Zagorov staff. No Bure ipak preferira društvo vječnog talenta Raucha i zločinca Mignacca.
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 20:28:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by tinton

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.



Epski scenarist, ok. Nisam doslovno mislio pisac.

Tko je trenutno bolji u SBE od Bosellija?




Meni mu jedino može parirati Manfredi. Ali to je to. Segura je na žalost otišao. U tu ekipu spada mi još jedino Berardi.



Manfredi previše varira, zar nije najozloglašeniji scenarist Dylan Doga? Boselli je tata na svakom serijalu kojeg radi.

Nisam upoznat sa novijim radovima Berardija. Ali on jest ta klasa, to priznajem mada mi je Boselliju srcu miliji.

Ona Richterova otmica je lišena svake logike. Što je on imao špijuna koji je pratio Zagora, pa je išao sam sebe otimati? Pa nije javio svojim ljudima pa dao je pomoćnika ubiti? Kako je točno namjestio situaciju pa da ga Zagor spasi u zadnji trenutak? Zar sve to nije totalno nezgrapno.

Ok ako u priči "Posljedna Thula" u kojoj se prelazi pola svijeta zbog baze Atlantide tebi baza Atlantide nije bitna. Mogli su slobodno izbrisati priču o Atlantidi, posve je suvišna. Mogao je Boselli staviti da je Richter otišao na Island kao turist.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22140 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 20/10/2014 : 20:38:49  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.



Epski scenarist, ok. Nisam doslovno mislio pisac.

Tko je trenutno bolji u SBE od Bosellija?




Luca Enoch!
O Berardiju, Barbatovoj i Recchioniju bi se moglo jos diskutovati.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 20/10/2014 : 20:40:10  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
Richter je krojen da bude (valjda) novi Mortimer, samo je netko gadno zaj**o

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 20/10/2014 : 21:36:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Poncho

Boselli je epski pisac, nisu to kompleksi.



Boselli je dobar zanatlija. U SBE okvirima jedan od boljih, ali cak ni tu nije najbolji.



Epski scenarist, ok. Nisam doslovno mislio pisac.

Tko je trenutno bolji u SBE od Bosellija?




Luca Enoch!
O Berardiju, Barbatovoj i Recchioniju bi se moglo jos diskutovati.


Nisam upoznat s njegovim radovima ali vidim da samo radi na Lilith. Zar je to stvarno kvalitetnije štivo od Bosellijevih radova? Nisam baš primjetio da je ta Lilith baš na cijeni u Italiji.
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11344 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 20/10/2014 : 22:07:21  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Da se osvrnem i na 2 vrlo dobre priče iz ovog postafričkog perioda. Obe su priče prvijenci za svoje autore.

"Tajanstvena dolina"

Prva priča Caponea nakon nekih 20 godina. Capone se samouvjereno vratio i pokazao da je tata. Vješto evocorajući na svoje prošle radove sastavio je vrlo dobru priču. Entak kao jedna od mogućih zagorovih budućnosti (da je bio pod nekim lošim tutorstvom). Naklon majstoru, ostaje žal šta je samo navratio. Ne da je zaslužio biti član staffa već bi trebao biti glavni.

Druga priča je "Ratnici noći" prvijenac na redovnoj seriji Diega Cajellija. Svašta je on udrobio u priču u dva nastavka ali mu je završni rezultat jako dobar. Malo UFC-a, malo misterije sa talismanom, malo teške socijalne priče tipičnog irca, malo grada bezakonja, malo kung-fua, malo tajlandskog boksa... Na prvu ruku konfuzno ali je autor sve to složio u pitku priču. Ovo je sigurno bolje od svega što je Rauch napravio. Vidim da je kasnije otišao na Dampyra, koji gubitak!

Sve u svemu, dva autora koja bi obogatila Zagorov staff. No Bure ipak preferira društvo vječnog talenta Raucha i zločinca Mignacca.



Potpuno se slazem! Dve vrlo dobre i sveze epizode koje su prekinule niz dosadnjikavih prica do 500. broja.

Nadam se da ce se Capone u buducnosti vise posvetiti Zagoru, on je trenutno zauzet Lazarusom Leddom, televizijskim projektima itd. Ali ako je neko zasluzio da pise 700. broj (kad vec 600. ne moze) i da ima mnogo vise prostora na serijalu to je on!

,,Ratnike noci" pamtim po dosta akcije, leprsavom i oku ugodnom Laurentiju i onim sjajnim mexican standoffom na kraju price. Bas lepo smisljena brza pricica.

Edited by - going going on 20/10/2014 22:07:59
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16868 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 21/10/2014 : 01:42:18  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Boselli je bez sumnje najbolji SBE scenarist, po meni samo još Paola Barbato ima taj potencijal.
Go to Top of Page

adriano
Advanced Member

Croatia
4324 Posts

Member since 12/11/2009

Posted - 21/10/2014 : 07:57:10  Show Profile Show Extended Profile  Send adriano a Private Message  Reply with Quote
meni tajna sumerana i nije tako loša. Negativci rihter i velaskez su mi dobro pogođeni. Lažna otmica je zamišljena da rihter dobije zagorovo povjerenje, što je rihteru i uspijelo. MOžda se sama otmica mogla bolje iscenirati, ali cilj je postignut. nastavak krvave piramide su mi isto sasvim dobra priča. MOžda je i ferijev crtež dodatno pridonio tome. Oni moldavci su mi solidna epizoda sa uspješno postignutom mračnom nadnaravnom atmosferom i donekle neočekivanim krajem sa protivnicima od krvi i mesa.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 21/10/2014 : 11:24:08  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by adriano
Oni moldavci su mi solidna epizoda sa uspješno postignutom mračnom nadnaravnom atmosferom i donekle neočekivanim krajem sa protivnicima od krvi i mesa.

Oni Moldavci su imali zeznut crtež do bola. Likovi su mjenjali mjesta, brkove i sl.

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 21/10/2014 : 11:39:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Evo da ovdje priljepim infernov post koji lipo ističe svu nelogičnost Tajne Sumera.

Mada me zanima sve što ima veze s arheologijom i artefaktima, valja priznati da je priča pomalo naporna i dosadna, barem prva dva sveska.
Međutim, najviše su me pogodile nelogičnosti i slučajnosti kojih ima pozamašan broj.
Jasno da je ovo kopija one priče TX "Moriscov povratak", odakle je ova Zagorova priča pokupila i slične nelogičnosti. Samo što je meni "Moriscov povratak" dobra epizoda i ima 8 X manje pogrešaka.
Ajmo redom:
1)Već na samom početku, autor navodi nekakvu "vedrinoznost" kao opravdanje za slučajni susret Zagora i Dextera usred oluje u jednoj zabačenoj kolibi. A Dexteru je baš Cain pričao o Zagooru, itd...
2) Nije li Dexter iznajmio Bata Battertona da mu prenese kovčeg s mumijom do Richmonda jer su ga ophrvale neke sumnje? A zašto se onda, pobogu, odlučio na onaj teški put u unutrašnjost Virginije? Pa ako je već očekivao da bi mu mogli oteti kovčeg, a tajno ga je dao Battertonu koji će ići uobičajenom rutom, onda nema svrhe prolaziti neprohodnim gudurama s kutijom kamenja na leđima. Pa razbojnici neće naći mumiju ovako ili onako, išao ti s kovčegom punim kamenja uobičajenom rutom ili nekom drugom! Zapravo, samo od sebe praviš mamac, da te nalemaju... A u tom slučaju je Dexter mogao poći bez ikakvog kovčega, a i bolje bi mu bilo, jer ga inače ne bi napali na onoj rijeci kako bi mu oteli kovčeg. U svakom slučaju, bilo bi najbolje da je Batterton išao njegovom rutom i obratno. Ili da su oba išli istom, jer ionako nitko ne zna da je u Battertona. Konfuzija, ha?
3) I sad taj obračun na rijeci. Razbojnici su baš znali da će tu i tada proći Dexter i ekipa. I onda su povukli onu mrežu kako kanu ne bi mogao proći. A gdje je bila vezana ta mreža (za kopno), ako je brod bio u pokretu. I još nešto. Je li ta kerefeka s brodom i mrežom bio baš jedini način da se napravi jedna propisna zasjeda kako bog zapovida?
4) Richterova navodna otmica. Kako je ona, dovraga, izvedena? Jel njena izvedba dio genijanog Richterovog plana? Kako je počela? Richter se opušteno odmara i čita u svojoj sobi. Zagor ga uhodi. I odjednom dođe kočija po Richtera te proces otmice započinje. Richter je točno očekivao da će Zagor njega uhoditi (baš tada), da će biti u njegovom, kvartu, ulici i da će 100% skočiti na kočiju. Očito u tom računu za Richtera nije moglo doći do pogreške, lol. Čak je i tijekom vožnje odlično odglumio pričajući neke uvjerljive kontra-otmičarske fore kao da zna da Zagor stoji iza kočije i prisluškuje. I onda ulaze kočijom u ono dvorište u kojem neki likovi prijete Richteru, a svi su očekivali da će Zagor napasti i spasiti profesora. Naravno, oni su znali da je Zagor iza zida i da će baš u tom trenutku interevenirati. Ono kad Richter ubije svoga je isto glupo i nepotrebno. Ti njegovi ortaci su pristali na odglumljivanje otmice s time da bi se čak i trebali pustiti ubiti kako bi prošla shema o tome kako je Richter dobar i pozitivan (ali ubojstvo s leđa sve govori). Zagor ih je sve mogao istuči i pobiti (zašto ne?). Ova otmica, jednostavno, nema veze s mozgom. Zapravo, tek na kraju saznajemo da je izvedena komedija, ali ja to zovem Bosellijevim scenarističkim bezobrazlukom. Zašto? Zato što to nije način na koji scenaristi odvlače pažnju od nekog negativca. Ne možeš, bogati, opisati otmicu na krajnje uvjerljiv način, bez ikakvog hinta koji navodi na suprotno, a poslije samo reći, bez ikakvog objašnjenja, da je odglumljena. Boselli je jednostavno na kraju rekao da je to bila klasično odglumljena otmica, što nije moguće, jer nema šanse da se neke stvari onako poklope i da bude toliko uvjerljivo. Ovdje nas je scenarist povukao za nos. To je kao onaj vic: Priča ostarjeli lovac: "Znate, lisice su jaaako lukave beštije. Vidite, vidim ja tako lisicu, uzmem pušku i upucam je. Odem do nje a kad tamo... pas..." Kužite, pričaš o nečemu sa 100% sigurnosti, bez šanse opovrgavanja, a onda očekuješ da bi mi trebali prihvatiti tvoj naknadni odgovor kako je to zapravo nešto drugo. Zapravo, mi smo to prisiljeni, jer ne očekujemo bruku od objašnjenja na kraju. Laž prvog stupnja.
5) Chico prolazi kroz hodnik i govori kako osjeća neku nelagodu i da mu nešto smeta među svim tim relikvijama. Na kraju ispadne da nedostaje jedan kipić onog boga sudbine. Pa, čovjeće, ne hvata nelagoda zbog takvih stvari... On je osjećao da nema kipića iako toga nije bio svjestan. brlj
6)I onda počinje ona noć duhova. I na kraju ispadne da je sve to bila neka čudna droga, droga od koje vidiš sumerske i egipatske demone. Djeluje nešto brzo i uvjerljivo. Preuvjerljivo. Dakako za Zagora. Za mene je neuvjerljivo. Pod ovom točkom bi odmah naveo hipnozu onih policajaca. Ista stvar samo drugo pakovanje. Nisu to dobra scenaristička riješenja. Što se tiče one noći kad su ih napale prikaze, jedan dio su činili i Richterovi ljudi. Prije svega one mumije, a to znamo jer su bili u društvu onih Namtarovih sljedbenika. Ali Zagor je s bakljom zapalio jednog, ali poslije nije bilo leša. kako objasniti napad sjena egipatskih kipova? Ljudi nisu. To znamo jer su nestali odmah nakon otvaranja prozora (zrak) i uz pomoć Chicine baklje. Ali kako su onda davili i izbijali pištolje? Nit je čovjek nit je hipnoza. Možemo to pripisati magiji onog čarobnjaka, ali nije mi to baš drago, kad se već teži racionalnim objašnjenjima. A taj bi čarobnjak onda bio moćniji od Dharme i njene amajlije od žada. A i onaj lav. To je bio čovjek pod prikazom. Ali kako onda prođe kroz čovjeka? Možda zareže i makne se u stranu dok žrtva vidi samo iluziju. Nadalje, znamo da je Richter ušao u muzej, ali kako su ulazili njegovi pajdaši, ako je sve bilo zaziđano? Profesor Richter ih nije mogao pustiti ni one kobne noći, jer je pobjegao prema unutrašnjosti muzeja, točnije prema Oldbonesovom uredu gdje je skirvena mumija i dijadem (stvarno jako skrovište). Zašto nije navedeno da je Zagor uzeo dijadem sa sobom, što bi značilo da sumnja u nekoga unutar grupe, mada to nigdje do tad nije posebno naznačeno? Na kraju krajeva, sva ta maskerada o sedmorici strašnih na 100 stranica je ispala za ništa, jer kako smo saznali sve je to bila droga, hipnoza, iluzija... A toliko se stranica potrošilo na to da bi na kraju sve ispalo obična bedastoća koja nikamo vodila. Postavlja se još jedno pitanje. Zašto je Richter odlučio izvesti taj nevjeroatni pothvat? Valjda kako bi napravio pomutnju među 5-6 ljudi u muzeju i odnio dijadem & mumiju. Ma, daj, molim te! Njegova kriminalna organizacija broji na desetke henchmana i pomagaća... Mogli su ući kad su god htjeli i sve porazbijati. Mislite da su htjeli onom maskeradom otkriti gdje je dijadem. Ali očito su nekako znali i prije (scena s Namtarovim kipom i zmijom u Oldbonseovom uredu), čak prije nego je Richter došao u muzej! A dokaz da cijela komedija nije bila potrebna je ta što su na kraju poslali par svojih ljudi da prebiju kosti Oldbonesu i da mu otmu sve šta je ostalo, tj. nekoliko tona svakavih trčkarija i umjetina. Maskeradi je posvećeno 100-200 stranica, a ovom potonjem svega jedan oblačić!
7) Namtarovi sljedbenici + Richter su savladali Zagora u muzeju. Zašto ga, dovraga, nisu ubili? Kao, oni ne žele žrtve i policiju na grbači. Ma, daj! Ne valja. Zar je teško zametnuti trag ili se riješiti leševa. Policija je ionako glupa, to su poslije dokazali Zagoru. Dakako, poslije su ih htjeli ubiti (Ferdinand ih je bar otkrio, pa eto azloga...). Jer, kao prepoznali su ih i skužili. Pa 90:1 je bilo da Richter stoji iza sranja u muzeju. Tako da mi je čudno što je profesor mislio da neće ovi ništa skužiti, pa ih nije potrebno ubiti. Kaže Richter poslije da je već čuo za Zagora, odnosno da je sredio njegovog pijatelja Weissa na Grenlandu (svaki put ludi njemački genijalac). Pa kad si već to znao, onda ti nije dobro ostaviti Zagora živa jer Duh Sa Sjekirom nikad ne odustaje. Zagor završi poslije u bolnici i zahvaljući duhovnoj snazi nije poludio zbog svih onih droga i utvara. Jedino je on mogao odolijeti hipnozi... I kad se probudio iz kome, Zagor odmah, bez nekog jačeg razloga , postaje uvjeren da je sve zapaprio Richter, a rekli su mu da je u hotelu. Čak nije posumnjao ni na Ferdinanda koji je nestao. To će poslije biti očito, ali sada se Zagor oslonio na neku labavu intuiciju, a to nije ništa drugo nego obična slučajnost. A znate koliko volim slučajnosti.
8)Onih 10 stranica kad Batterton ode u luku i krčmu. Poptuno nepotrebno. Tuča je bezvezna, i stvarno me nervira. Ako je Boselli već potrošio mnogo stranica u prva dva sveska, a nemamo još ništa objašnjeno, onda bi pravo bilo da se štedi prostor i da se daju kakva objašnjenja. Treba balansirati radnju. Prva dva dijela su u prvoj brzini, a treći u petoj, ali i dalje je bilo okolišanja, pa se mnoge stvari nisu uspijele rasvijetliti. Sve što smo dobili iz tih 10 stranica u luci je potvrda nečeg što je već bilo jasno - da je Ricter iza svega. Doduše, poslužilo je još nećemu, ali o tome u drugoj točki.
9) Scena kad Zagor daje ruku Richteru (na zgradi), a ovaj ga ubode mortimerovskim štapom. Pa ja ne mogu vjerovati. Zašto ga je ubo u nogu, kad ga je mogao u srce. Stvarno, ne razumjem to promašivanje. Pogodio ga je u nogu i to jedva. Koji je problem pogoditi u prsi s te udaljenosti (i to dok je Zagor bio iznenađen)? Moram priznati da su dobro iskorištene stepenice ua slčaj nužde (mislim ,scenaristički).
10) Opet deus-ex-machina. Batteron se slučajno sjetio da ima neke papiriće u džepu koje je izvadio iz Richterovog koša za smeće. I tu imamo neke nove tragove. Samo čas, moram reći da je policija ispitivala kočijaša koji vozao Richterea. I to je sasvim dobar štos, ali.. Ali dugo mu je trebalo da se sjeti jer su ga hipnotizirali. Opet brljavi kupus. Da se vratim. Dexter je u nekom svom laboratoriju uz pomoć kemijskih formula i sastavaka uspio vidjeti što je nekad pisalo (a sad je izbrisano) na papiriću iz koša za smeće. Ne znam što me više strefilo: to što su uspjeli primjeniti tehnologiju koja se ni danas u forenzici ne može tako lako primjeniti (što im je to uopće pao na pamet?), ili to što Richter, poput malog uzornog učenika, sve živo bilježi na papiriće!!! I to najvažnije stvari koje ga mogu raskrinkati. Ali imam osjećaj, he, he, kao da je znao i planirao da će neprijatelji doći do papirića (koji otkriva sve živo); jer zašto bi onda pisao neke tajne skračenice i nerazumljive izraze (namijenjene potrčkalima). Vidio je i da mu je Bat čeprkao po košu u koji je bacio papiriće, a to mu nije zazvonilo na uzbunu. Još nisam vidio da neki čovjek piše na papirić običnom olovkom, želi ga predati svojim ljudima, pa ga obriše gumicom i onda baci u smeće. Pa koji to negativac piše na papiriće svoj dnevni red, kad ide pišat, ručat i večerat?!
11) Velasquez vidi Zagora tek kad ulazi u japansku krčmu, ali njegov sluga već ima upute da ih odvede u specijalnu sobu s rupom na podu. Ta rupa je dosta duga i okomita, tako da me čudi kako Dexter i Chico nisu razbili glavu kad su upali dolje. Mexikanac Velsquez, Japanci, Nijemac Richter - kakva skupina. Tome se čudi i Zagor. Imaju ortaka ko u priči. Taj fiktivni Japanac, vlsnik krčme, je zaposlio Kineze?!?
12) Dva Namtarova sljedbenika su se udružili s Richterom u washingtonskoj luci. Kako li su samo nabasali jedni na druge i kako su znali da su im interesi jednaki? I sljedbenici su prihvatili prijateljstvo, mada su znali da i Richter traži te drangulije koje im sigurno, jednom kad ih se doćepa, neće vratiti.
13) Mumija je bila potrebna sljedbenicima, radi njihove vjere i osvkvrnjenja, ali čemu dijadem? To bi trebali saznati u idućim brojevima. Barem se nadam! Dijadem Richtera sigurno ne interesira samo kao obični arheološki artefakt.
14) Bitka na plaži. Razbojnici pucaju, ali sve ide u prazno. Zapucaju Chico i jedan policajac, odmah dva mrtva, a razbojnici su se skrivali iza kašeta.
15) Dexter s nožem u nogama ispila debeli konop iznad Batove glave... Uto ga spazi Velasquez i promaši s 27cm, a Dexter nožem pogodi (neku malu) vrećicu s dijademom, ali iz nekog razloga pukne konop koji ju je vezivao oko vrata Velasquezu. Čudno je već to kako je uspio pogoditi samu vrećicu. A čudno je i zašto ju je Richter predao svom potrčkalu.
16) Koji je smisao Ferdinandove smrti?
17) Fazhar na samrti keže da je Velaquez spomenuo dva grada: New Orleans i "Vera...". A ovi, izgleda, ne kuže da je riječ o Veracruzu. Prelako se dolazi do tragova. Dovoljna su neka govorkanja i eto ti traga...

Eto ga, to je valjda to.
Go to Top of Page

Josip2000
Average Member



712 Posts

Member since 20/08/2014

Posted - 21/10/2014 : 12:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Josip2000's Homepage  Send Josip2000 a Private Message  Reply with Quote
jao majko,Pončo bez uvrede ali čim sam vidio dužinu teksta izgubio sam volju za čitanjem, pa jel ne može kraće brate
Go to Top of Page
Page: of 1202 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.5 seconds. Snitz Forums 2000