forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 ZAGOR
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 1206

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 09/11/2016 : 17:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Rahazlam

Zasto ideja 1?
Po meni ta ideja zasluzuje cistu desetku.




Objasnio sam. Meni je katastrofalno loša - jer ne zahteva nikakav mentalni napor scenariste.
Paralelnim dimenzijama možeš objasniti bilo šta.
A ubijanje glavnog junaka je jeftin scenaristički trik.

Edited by - Kontrast 2 on 09/11/2016 17:50:36
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 09/11/2016 : 17:53:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dwayne_Looney

EDIT: Inače, za te tvoje ocjene prosjek bi bio još manji jer je naslovnica mnogo manje vrednovana od ostala tri segmenta. A možda pretjeruješ, i ta ti priča ipak nije toliko draga?




Ocena je takva, kakva je.
Ako izuzmem početak, i ono preterano dugo prelaženje iz jedne more u drugu - priča generalno drži pažnju, ima početak, sredinu i veliko finale (možda i preveliko, ali...).
Tako da zadovoljava sve kriterijume za dobru priču.
Tj. vrlo dobru.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4203 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 09/11/2016 : 18:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Da ne oftopičarimo tamo:

quote:
Originally posted by VALTER

Sve te edicije, kada su počinjale, uglavnom su nudile dobre priče: odlična su prva dva specijala i još neki iz početnog perioda (Kožno lice iliti Protunapad, Kamen ubica, Crni plamen, Crna duša, Urota bogova), prva dva maksija (Dolina vjetra/Užasno prokletstvo i Dugo putovanje), almanah Stazama sjevera i giganti Dvorac na nebu i Čovjek koji je pobijedio smrt.



Prvih nekoliko specijalaca su super, i važni za Zagorov univerzum. No od ˝Divlje horde˝ naovamo je to scenaristički krš. Ne znaš koja je priča gora a o ˝bitnosti˝ da ne govorimo.

Almanah je dno dna, tu se nema što drugo reći. Apsolutno nečitljiva edicija kojoj zapravo nitko nije znao svrhu. Zato i jest neslavno završila.

Od giganata je vrlo dobra ČKJPS. Ostatak loš. Dvorac na nebu? Šališ se? Premda me taj gigant u neku ruku iznova navukao na stripove mora se priznati da je to apsolutni Bureklišejinyourfacemišmaš za djecu. Veze nema sa Zagorovim svijetom.

Kolorci su u skladu s trenutnim vrijednostima: diletantski šareno, naizgled lijepo zapakirano ali zapravo prazna čahura bez duše.

Slažem se za prva 2 maxija + (subjektivno) Tajanstveni otok. To su dobri stripovi. No treba se zapitati ključnu stvar: koji maxi od njih 26 je IMALO bitan za Zagorov svijet?
Koji od njih je protresao Darkwood kao onomad Nolitta sa Supermajkom i Akronijancima ili Boselli sa Wendigom i Dagonom?
NEMA udarnog naslova koji bi mogao parirati ovim nabrojanim. A prošlo je preko 15 godina.

Reboot!

Bok, kako si.
Tražim Dylan Dog redovni SD komplet ili lot
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11586 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/11/2016 : 20:18:35  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Slazem se sa svime sto je napisao Cromwell sem sto bih za Maxije dodao da do Zemlje Dakota ima odlicnih maxija, posle toga ne mogu da se nateram da procitam ni jedan.
Bilo je tu odlicnih i bas dobrih prica: Dugo putovanje, Ratnici, Marinci, Tonkin gnev, Crni osvetnik, Tajanstveni otok i U zemlji Dakota (poslednja dva koja sam nabrojao su me bas prijatno iznenadila jer nisam nista ocekivao od njih). Cak i Tajni agenti su dobra prica.
Ali zato ovo posle nikako ne mogu da se nateram da citam. A najveca glupost od maxija mi je prica Zracna banda, bas debilana.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 09/11/2016 : 20:38:00  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Zračna banda je baš slaba priča, ali je prava premija u usporedbi sa Dolinom vjetra. Ista je nešto najgore što sam pročitao u maxi ediciji, podsjetila me na jeftinu kopiju Mad Maxa na zagorovski način.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 09/11/2016 : 20:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Slazem se sa svime sto je napisao Cromwell sem sto bih za Maxije dodao da do Zemlje Dakota ima odlicnih maxija, posle toga ne mogu da se nateram da procitam ni jedan.
Bilo je tu odlicnih i bas dobrih prica: Dugo putovanje, Ratnici, Marinci, Tonkin gnev, Crni osvetnik, Tajanstveni otok i U zemlji Dakota (poslednja dva koja sam nabrojao su me bas prijatno iznenadila jer nisam nista ocekivao od njih). Cak i Tajni agenti su dobra prica.
Ali zato ovo posle nikako ne mogu da se nateram da citam. A najveca glupost od maxija mi je prica Zracna banda, bas debilana.



E onda si propustio baš super priču, ali i crtež, jer "Prolaz između tisućljeća" nisi čitao.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 10/11/2016 : 06:37:31  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Imam jedan problem sa recenzijama - a to je način davanja ocena.
Ja dajem neku opštu ocenu priči, dok kod recenzija treba dati nekoliko pojedinačnih ocena, kojima je ponekad teško dobiti tu prosečnu.
Recimo:
Demon ludila je od mene dobio ocenu 9
A kad bih davao ocene po recenzijama...
Ideja 1 (ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena,....- za mene katastrofalno loše)
Scenario 8
crtež 10
neslovne 10
Prosek - 7,25
prilično lošije od neobaveznog ukupnog utiska.
To važi za dosta priča.



Više je rešavanje problema objektivnog procenjivanja priče. Ona ne može dobiti apsolutnu desetku ako te svaki njen element nije doveo do katarze.
Ali me brine tvoja percepcija ideje u slučaju DL. Ideja/priča nije "ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena" već više "Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila. Istovremeno, ludilo zahvata i ljude i mesta oko njega, a u pozadini se sve sprema za uskrsnuće njegovog najvećeg neprijatelja - Hellingena - koji je i posijao seme ludila oko Zagora ne bi li sve pripremio za svoj povratak." To je ideja, manje-više. Prvi i osnovni zaplet. Ti si otišao nekoliko koraka dalje i imenovao idejom/pričom ono šta se odvija u trećem aktu odnosno u daljoj fazi razrade zapleta i maltene pri finalu priče.
To tvoje napisano jeste za 1, dok je meni, pak, ideja o slanju Zagora u ponore ludila, to slamanje nakon toliko "psihički stabilnih" avantura, zabavna na samu pomisao.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 10/11/2016 08:31:00
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4550 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 10/11/2016 : 08:02:32  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
tako je patak,bravo.zagorovo samoubojstvo je samo neumitna posljedica nakon svih onih događanja,nije temelj cijele priče.mogao je sclavi biti papak i ne uraditi tu najhrabriju scenu ikada,mogao je uraditi još jednu priču o povratku,dati helingenu neko novo oružje i tlapnju o osvajanju amerike i svijeta.sclavi se usredotočio na sam odnos dva ljuta neprijatelja i njihovu psihološku raščlambu,dubinsko preispitivanje obojice.

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 10/11/2016 : 08:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
To je to. Igranje sa likovima, njihovim svetom i njihovim čitaocima.

Inače, respekt prema svemu šta je Kontrast rekao. Samo obraćam pažnju na deo posta koji mi se ipak čini malo diskutabilan

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 10/11/2016 : 14:00:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
Sto ljudi - sto ukusa.
Maksiji koje bih izdvojio su:
Dugo putovanje (mada meni nije toliko dobar, kao vama)
Tajni agenti
Marinci
(isto, nije mi neka jačina - zbog toga što mrzim velike bitke sa Indijancima).
Ratnici (prilično dobar)
Crni osvetnik
Tajna ostrva

U zemlji Dakota (prilično dobar)
Zatvor na jezeru (najbolji)
Spasilačka ekspedicija

Moja omiljena edicija, gde mogu da progutam čak i braću Kasaro.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 10/11/2016 : 14:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Više je rešavanje problema objektivnog procenjivanja priče. Ona ne može dobiti apsolutnu desetku ako te svaki njen element nije doveo do katarze.
Ali me brine tvoja percepcija ideje u slučaju DL. Ideja/priča nije "ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena" već više "Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila. Istovremeno, ludilo zahvata i ljude i mesta oko njega, a u pozadini se sve sprema za uskrsnuće njegovog najvećeg neprijatelja - Hellingena - koji je i posijao seme ludila oko Zagora ne bi li sve pripremio za svoj povratak." To je ideja, manje-više. Prvi i osnovni zaplet. Ti si otišao nekoliko koraka dalje i imenovao idejom/pričom ono šta se odvija u trećem aktu odnosno u daljoj fazi razrade zapleta i maltene pri finalu priče.
To tvoje napisano jeste za 1, dok je meni, pak, ideja o slanju Zagora u ponore ludila, to slamanje nakon toliko "psihički stabilnih" avantura, zabavna na samu pomisao.




Cenim tvoje spisateljske sposobnosti Patak (ili da koristim pravo ime, ako ti ne odgovara ovako?), obzirom da nisam ni približno nadaren za to, kao ti.
Ali zato imam dara za uvidjanje činjenica.
Sve ovo što si ti lepo poetski naveo, vodi ka samo jednom cilju - samoubistvu Zagora.
Sad ti meni, činjenično a ne poetski, objasni: da li je cilj ludilo, ili je ludilo sredstvo koje vodi do cilja - samoubistva, kao jedinog rešenja?
Ko je pobrkao proces i zaključak, ja ili ti?
Može biti, da je osnovna želja Sklavija, bila da prikaže ludilo u koje stupa Zagorov um, njegov (Sklavijev) cilj - ali je poenta priče i cilj ka kome sve to vodi, upravo samoubistvo i njegovo kasnije eskiviranje kroz paralelne univerzume.
Ni jedno ni drugo mi se ne svidja.
Privremeno ubijanje glavnog junaka nekog serijala je, za mene, jeftin scenaristički trik, jer se pravi lažni senzacionalizam, obzirom da junak serijala ipak mora ostati živ.
Priznajem da je proces koji dovodi do toga prilično dobro opisan i zato sam priči i dao devetku (i zbog maestralnog Ferija, koji je sve te psihološke traume odlično odrazio na Zagorovom licu).
A ideji - jedinicu.
Go to Top of Page

VALTER
Advanced Member



Croatia
6378 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 10/11/2016 : 14:21:11  Show Profile Show Extended Profile  Send VALTER a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak
"Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila.



Fort Pittu
ovo su osnove
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 10/11/2016 : 18:29:12  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Više je rešavanje problema objektivnog procenjivanja priče. Ona ne može dobiti apsolutnu desetku ako te svaki njen element nije doveo do katarze.
Ali me brine tvoja percepcija ideje u slučaju DL. Ideja/priča nije "ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena" već više "Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila. Istovremeno, ludilo zahvata i ljude i mesta oko njega, a u pozadini se sve sprema za uskrsnuće njegovog najvećeg neprijatelja - Hellingena - koji je i posijao seme ludila oko Zagora ne bi li sve pripremio za svoj povratak." To je ideja, manje-više. Prvi i osnovni zaplet. Ti si otišao nekoliko koraka dalje i imenovao idejom/pričom ono šta se odvija u trećem aktu odnosno u daljoj fazi razrade zapleta i maltene pri finalu priče.
To tvoje napisano jeste za 1, dok je meni, pak, ideja o slanju Zagora u ponore ludila, to slamanje nakon toliko "psihički stabilnih" avantura, zabavna na samu pomisao.




Cenim tvoje spisateljske sposobnosti Patak (ili da koristim pravo ime, ako ti ne odgovara ovako?), obzirom da nisam ni približno nadaren za to, kao ti.
Ali zato imam dara za uvidjanje činjenica.
Sve ovo što si ti lepo poetski naveo, vodi ka samo jednom cilju - samoubistvu Zagora.
Sad ti meni, činjenično a ne poetski, objasni: da li je cilj ludilo, ili je ludilo sredstvo koje vodi do cilja - samoubistva, kao jedinog rešenja?
Ko je pobrkao proces i zaključak, ja ili ti?
Može biti, da je osnovna želja Sklavija, bila da prikaže ludilo u koje stupa Zagorov um, njegov (Sklavijev) cilj - ali je poenta priče i cilj ka kome sve to vodi, upravo samoubistvo i njegovo kasnije eskiviranje kroz paralelne univerzume.
Ni jedno ni drugo mi se ne svidja.
Privremeno ubijanje glavnog junaka nekog serijala je, za mene, jeftin scenaristički trik, jer se pravi lažni senzacionalizam, obzirom da junak serijala ipak mora ostati živ.
Priznajem da je proces koji dovodi do toga prilično dobro opisan i zato sam priči i dao devetku (i zbog maestralnog Ferija, koji je sve te psihološke traume odlično odrazio na Zagorovom licu).
A ideji - jedinicu.



Avaj, pa ti potpuno mašiš poentu tog stripa, metaforu samoubistva i svega uopšte u vezi ovoga. Da to možda ne znači da jedina činjenica koju nisi baš dobro uvideo je da nemaš dara za uvidjanje činjenica?

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 10/11/2016 : 18:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Ja sam digao ruke od Kontrasta čim je rekao da strip nije umjetnost, tako da me više ništa ne čudi...
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 10/11/2016 : 18:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Ako bog ne diže ruke od izgubljenih duša, kako bih ja, koji sam ništa manji od njega, činio drugačije.

Malo sam modifikovao Dalija, but you get the point.

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 10/11/2016 : 20:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

quote:
Originally posted by PijaniPatak

Više je rešavanje problema objektivnog procenjivanja priče. Ona ne može dobiti apsolutnu desetku ako te svaki njen element nije doveo do katarze.
Ali me brine tvoja percepcija ideje u slučaju DL. Ideja/priča nije "ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena" već više "Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila. Istovremeno, ludilo zahvata i ljude i mesta oko njega, a u pozadini se sve sprema za uskrsnuće njegovog najvećeg neprijatelja - Hellingena - koji je i posijao seme ludila oko Zagora ne bi li sve pripremio za svoj povratak." To je ideja, manje-više. Prvi i osnovni zaplet. Ti si otišao nekoliko koraka dalje i imenovao idejom/pričom ono šta se odvija u trećem aktu odnosno u daljoj fazi razrade zapleta i maltene pri finalu priče.
To tvoje napisano jeste za 1, dok je meni, pak, ideja o slanju Zagora u ponore ludila, to slamanje nakon toliko "psihički stabilnih" avantura, zabavna na samu pomisao.




Cenim tvoje spisateljske sposobnosti Patak (ili da koristim pravo ime, ako ti ne odgovara ovako?), obzirom da nisam ni približno nadaren za to, kao ti.
Ali zato imam dara za uvidjanje činjenica.
Sve ovo što si ti lepo poetski naveo, vodi ka samo jednom cilju - samoubistvu Zagora.
Sad ti meni, činjenično a ne poetski, objasni: da li je cilj ludilo, ili je ludilo sredstvo koje vodi do cilja - samoubistva, kao jedinog rešenja?
Ko je pobrkao proces i zaključak, ja ili ti?
Može biti, da je osnovna želja Sklavija, bila da prikaže ludilo u koje stupa Zagorov um, njegov (Sklavijev) cilj - ali je poenta priče i cilj ka kome sve to vodi, upravo samoubistvo i njegovo kasnije eskiviranje kroz paralelne univerzume.
Ni jedno ni drugo mi se ne svidja.
Privremeno ubijanje glavnog junaka nekog serijala je, za mene, jeftin scenaristički trik, jer se pravi lažni senzacionalizam, obzirom da junak serijala ipak mora ostati živ.
Priznajem da je proces koji dovodi do toga prilično dobro opisan i zato sam priči i dao devetku (i zbog maestralnog Ferija, koji je sve te psihološke traume odlično odrazio na Zagorovom licu).
A ideji - jedinicu.


Ma zovi me kako hoćeš. Će dođem
Mislim da si ti pogrešio, a to nema veze sa sposobnostima slovkanja. Jednostavno nemaš pojma, braco
Sclavi je hteo da se poigra (čitaj: zajebava) sa Zagorovom poslovičnom stabilnošću te ga je gurkao u ludilo i dodao na to Hellingenovo uskrsnuće. Početni deo priče do sukoba u Rakumovoj pećini je, verujem (uveren sam u to), bio planski odrađen (vidiš kako je sve do tog mesta ravučeno, razvodnjeno i "bonellijevski" razrađeno da bi nakon toga zadobilo opičen ritam ne bi li stalo u maksimum dve dodatne sveske (stoga smo dobili i zadugo ubedljivo najdužu avanturu u serijalu)) a da su sve te "divote" nastale spontano, kao da je Sclavija jedno vuklo u drugo.

Samo prelistaj ponovo deo u pećini...uvidećeš da je posredi prelomni momenat i da se Sclavi objašnjavajući ludilo mentalnim programatorom raspištoljio i dodao višetehnološki Hellongenov raj, Kikija i od tog mesta pod naletom inspiracije počeo menjati sve: i dinamiku pripovedanja, i granice realnog/nerealnog, i atmosferu, i količinu narativnog ludila.

Dakle, možda grešim, ali ideja i plan je ono šta se dešavalo do Rakumove pećine. Samoubistvo, paralelne dimenzije, Divovi dobra i zla filozofija, iskupljenje, haos i apokaliptični Darkwood...to meni liči na docniju lavinu inspiracije

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 10/11/2016 20:54:50
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 10/11/2016 : 20:51:14  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by VALTER

quote:
Originally posted by PijaniPatak
"Zagorov um se konačno slama pod pritiskom košmarnih vizija i lagano srlja u ludilo, koje se sve više manifestuje kako zajedno sa Čikom napreduje prema Fortu Henri preko planine Natani gde će ga obuzeti svet Demona Ludila.



Fort Pittu
ovo su osnove


To je lapsus
i s moje tačke gledišta je apsolutno nebitno
...prco

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10035 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 10/11/2016 : 20:53:44  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
A jes' lepo raspravljati o DL tako svake dve godinice

@karven

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 10/11/2016 : 22:10:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kontrast 2

Imam jedan problem sa recenzijama - a to je način davanja ocena.
Ja dajem neku opštu ocenu priči, dok kod recenzija treba dati nekoliko pojedinačnih ocena, kojima je ponekad teško dobiti tu prosečnu.
Recimo:
Demon ludila je od mene dobio ocenu 9
A kad bih davao ocene po recenzijama...
Ideja 1 (ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena,....- za mene katastrofalno loše)
Scenario 8
crtež 10

Demoni ludila, epizoda nakon koje je Sclavi sa pusenja pet pakli pljuga dnevno, presao na tri pakle dnevno.
neslovne 10
Prosek - 7,25
prilično lošije od neobaveznog ukupnog utiska.
To važi za dosta priča.


Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 10/11/2016 : 22:12:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlladimir

quote:
Originally posted by Kontrast 2

Imam jedan problem sa recenzijama - a to je način davanja ocena.
Ja dajem neku opštu ocenu priči, dok kod recenzija treba dati nekoliko pojedinačnih ocena, kojima je ponekad teško dobiti tu prosečnu.
Recimo:
Demon ludila je od mene dobio ocenu 9
A kad bih davao ocene po recenzijama...
Ideja 1 (ubijanje glavnog junaka zahvaljujući paralelnim dimenzijama, ubijanje Helingena,....- za mene katastrofalno loše)
Scenario 8
crtež 10


neslovne 10
Prosek - 7,25
prilično lošije od neobaveznog ukupnog utiska.
To važi za dosta priča.





Demoni ludila, epizoda nakon koje je Sclavi sa pusenja pet pakli pljuga dnevno, presao na tri pakle dnevno.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 10/11/2016 : 23:28:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Stvarno je dosta poradio na svome zdravlju.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 10/11/2016 : 23:46:03  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Ja sam digao ruke od Kontrasta čim je rekao da strip nije umjetnost, tako da me više ništa ne čudi...



Dobar je kontrast, ne pogodi me uvijek, ali je osvježenje. :)

Bar se usudio glasno reći da je Picattov crtež na Zagoru teški krš.

Bio sam u Italiji nedavno i kupio sam taj Picattov kolorac. Htio sam staviti par slikica ovdje da dokažem konzervativcima da i Picatto zna pogoditi ali u stripu nema nijedne table sa Zagorom... doduše, pojavljuje se neki narkomanski zombie u Zagorovoj majici, ali budući da ne znam talijanski ne mogu potvrditi da je to stvarno Zagor.
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 10/11/2016 : 23:56:06  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by solar

Ja sam digao ruke od Kontrasta čim je rekao da strip nije umjetnost, tako da me više ništa ne čudi...



Dobar je kontrast, ne pogodi me uvijek, ali je osvježenje. :)

Bar se usudio glasno reći da je Picattov crtež na Zagoru teški krš.

Bio sam u Italiji nedavno i kupio sam taj Picattov kolorac. Htio sam staviti par slikica ovdje da dokažem konzervativcima da i Picatto zna pogoditi ali u stripu nema nijedne table sa Zagorom... doduše, pojavljuje se neki narkomanski zombie u Zagorovoj majici, ali budući da ne znam talijanski ne mogu potvrditi da je to stvarno Zagor.



Samo nek' je nama Zagor živ i zdrav pa makar bio na teškim drogama.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 11/11/2016 : 17:37:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Ma zovi me kako hoćeš. Će dođem
Mislim da si ti pogrešio, a to nema veze sa sposobnostima slovkanja. Jednostavno nemaš pojma, braco
Sclavi je hteo da se poigra (čitaj: zajebava) sa Zagorovom poslovičnom stabilnošću te ga je gurkao u ludilo i dodao na to Hellingenovo uskrsnuće. Početni deo priče do sukoba u Rakumovoj pećini je, verujem (uveren sam u to), bio planski odrađen (vidiš kako je sve do tog mesta ravučeno, razvodnjeno i "bonellijevski" razrađeno da bi nakon toga zadobilo opičen ritam ne bi li stalo u maksimum dve dodatne sveske (stoga smo dobili i zadugo ubedljivo najdužu avanturu u serijalu)) a da su sve te "divote" nastale spontano, kao da je Sclavija jedno vuklo u drugo.

Samo prelistaj ponovo deo u pećini...uvidećeš da je posredi prelomni momenat i da se Sclavi objašnjavajući ludilo mentalnim programatorom raspištoljio i dodao višetehnološki Hellongenov raj, Kikija i od tog mesta pod naletom inspiracije počeo menjati sve: i dinamiku pripovedanja, i granice realnog/nerealnog, i atmosferu, i količinu narativnog ludila.

Dakle, možda grešim, ali ideja i plan je ono šta se dešavalo do Rakumove pećine. Samoubistvo, paralelne dimenzije, Divovi dobra i zla filozofija, iskupljenje, haos i apokaliptični Darkwood...to meni liči na docniju lavinu inspiracije




Sve je to lepo napisano - ali su ključne ove boldovane reči.
Klasika.
Ja nisam u pravu, zato što ti misliš, veruješ, ubedjen si u to - da je glavna ideja priče Zagorovo ludilo.
A meni deluje da je glavna ideja ubijanje junaka jednog serijala i njegovo kasnije eskiviranje kroz paralelne dimenzije.
Ubijanje glavnog junaka nekog serijala je nešto najviše, što može da se desi.
Isto to je i u svakoj takvoj drami.(mislim na ozbiljnu književnost).
Šta ima vrhunskije od smrti?
Pa sve se vrti oko toga.
Hiljadama godina junaci kojekakvih narodnih priča privremeno umiru - jer, kakav je to junak, ako ne može da pobedi i samu smrt?
Čak smo to (doslovno) videli i u Zagorovom serijalu.
Čovek može da bude i lud - i da se vrati iz ludila, pametan i glup, sposoban ili ne, hrabar i kukavica, jak i slabić, .... ali mrtav čovek je samo to - leš.
Kraj svega što je bio.
Nema mrtvog junaka - a lud može i da bude.
Poput Herkula.
Ili mnogih drugih.
Go to Top of Page

Kontrast 2
Senior Member

2284 Posts

Member since 12/09/2016

Posted - 11/11/2016 : 17:47:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Kontrast 2 a Private Message  Reply with Quote
Gospodari oluja


Ocena: 7
Nije loše, a nije ni nešto naročito.
Ono što je na mene ostavilo utisak u ovom Maxiju je - Kjarola.
Potpuno je unormalio svoj stil crtanja.
Nema toliko (ili čak, uopšte) krupnih planova lica, tela ili delova tela (ili predmeta), koji zauzimaju pola kadra, nacrtanih debelim četkicama, nema grotesknih izraza lica, koji su postali zaštitni znak Kjarole,.... gotovo sasvim standardni način crtanja, dosta totala i stil kao na početku rada na Zagoru.
Ovakav Kjarola može da se svari.
Ne mogu sa sigurnošću da tvrdim - ali mi se čini da u redovnoj seriji i specijalu od ove godine, stil nije bio ovakav, već kao i godinama unazad.
Kako god - bolje je nego do sada.


EDIT: u ovoj priči se pojavljuje i jedan stari poznanik - Arčer.
Nema nekog posebnog razloga za njegovo pojavljivanje, ali ni razloga protiv.
Izgleda da ga je Bure izvukao na svetlo dana - čisto radi podsećanja na taj lik.

Edited by - Kontrast 2 on 11/11/2016 18:26:53
Go to Top of Page
Page: of 1206 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.69 seconds. Snitz Forums 2000