forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 114

izivko
Advanced Member



Germany
11688 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 08/08/2017 : 20:11:36  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Da nema Mrkve na ovom forumu, trebalo bi ju zasaditi (potpisao zec Eusebio).


potpisujem i ja

Have mercy
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/08/2017 : 20:32:25  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic

nemam neko mišljenje o tome da li su Bajke postmodernizam ili ne, niti mi je previše bitno.

(...)

Možeš li reći meni kao laiku zašto bi postmodernizam u stripu bio užasan?



Ako se neces baviti postmodernizmom, bavit ce se postmodernizam tobom.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/08/2017 : 20:34:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by dcopic

nemam neko mišljenje o tome da li su Bajke postmodernizam ili ne, niti mi je previše bitno.

(...)

Možeš li reći meni kao laiku zašto bi postmodernizam u stripu bio užasan?



Ako se neces baviti postmodernizmom, bavit ce se postmodernizam tobom.



Tebe i cekam cijelo vrijeme. Daj nam nesto strucnije kazi, kad ti se bude dalo.
Ne bi nam skodilo vizualne konkretizacije.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 08/08/2017 : 20:35:18  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Kako, kad nisam citao Bajke?

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 08/08/2017 : 20:38:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Kako, kad nisam citao Bajke?



Ah, legitimno. Bio je to solipsizam na djelu.
Go to Top of Page

teller
Advanced Member



Slovenia
18403 Posts

Member since 02/06/2008

Posted - 08/08/2017 : 21:49:11  Show Profile Show Extended Profile  Send teller an AOL message  Send teller an ICQ Message  Send teller a Yahoo! Message  Reply with Quote
Bajke su odlican strip..hvala Fibri..neznam kako bi bez njih...

CITAJTE TELLERA,... DA BI POSTALI BOLJI LJUDI!
STRIP JUNAK KOJI UCI POŠTENJU I PRAVDI!
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 08/08/2017 : 22:45:29  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
"Postmodernizam" kao pojam kojim se oznacava pravac/razdoblje umjetnosti o kojem se uči u školama u kojima se uči o razdobljima umjetnosti po meni nije istoznacan pojmu "postmoderno" kad ga se upotrebljava uglavnom da se opise neki produkt pop kulture, poput filma Quentina Tarantina, muzike Becka Hansena ili stripa poput Bajki. O prvom pojmu priznajem da ne znam puno jer u takvu skolu nisam isao. Drugi pojam je manje sluzben, kolokvijalan i da, vjerojatno se u tom smislu spominje u kontekstu Bajki (intertekstualnost i to).

Edited by - vukozec on 08/08/2017 22:46:59
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 08/08/2017 : 23:11:53  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by teller

Bajke su odlican strip..hvala Fibri..neznam kako bi bez njih...



telleru i na tebe je utjecao postmodernizam i zahvaljujući Foucaultu napravio si intelektualni otklon od Malog rendžera i zaronio punim plućima u čarobni svijet Fibre.

Edited by - Peyo on 08/08/2017 23:12:11
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 09/08/2017 : 00:26:25  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

"Postmodernizam" kao pojam kojim se oznacava pravac/razdoblje umjetnosti o kojem se uči u školama u kojima se uči o razdobljima umjetnosti po meni nije istoznacan pojmu "postmoderno" kad ga se upotrebljava uglavnom da se opise neki produkt pop kulture, poput filma Quentina Tarantina, muzike Becka Hansena ili stripa poput Bajki. O prvom pojmu priznajem da ne znam puno jer u takvu skolu nisam isao. Drugi pojam je manje sluzben, kolokvijalan i da, vjerojatno se u tom smislu spominje u kontekstu Bajki (intertekstualnost i to).




Ovo sam i ja hteo identicno da napisem.
Za filmove Kventina Tarantina se redovno govori kao postmodernistickim, a cini mi se da se na isti takav nacin misli i na Bajke i na Orfane (Sirocad) za koje je sam autor Rekijoni rekao da je postmoderno delo.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 08:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

telleru i na tebe je utjecao postmodernizam i zahvaljujući Foucaultu napravio si intelektualni otklon od Malog rendžera i zaronio punim plućima u čarobni svijet Fibre.



peyo, nemoj se praviti pametan. teller nije iskusan u ovakvim stvarima, dapače, on je jedan zaštopani tip... ali ti također. tellerov slučaj je (možda čak!) zdraviji od tvoga, jer ti si, tobože, uložio neko vrijeme u razvoj. a nisi dospio dalje od ironiziranja. nije ti to baš velika stvar, ismijavati se može svatko.

jasno,
nemoj se sada ljutiti. ti si postavio način komunikacije, a to znači: ponekad daješ, ponekad primaš.

da te vidimo jel možeš ozbiljno.

quote:
Originally posted by Mrkva

Postmodernizam slijedi potpuno druge ideje... ne postoje niti velike istine ni veliki narativi.



Pitanje za tebe, peyo:

Postoje li velike ideje i veliki narativi?

Mrkva, vjeruješ li u velike ideje i narative?

Pitanje važi i za sve ostale.
(nemojte ovoga puta biti zatajni i sramežljivi. neću vas pojesti. samo pričamo.)
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 09/08/2017 : 08:46:28  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going


Za filmove Kventina Tarantina se redovno govori kao postmodernistickim, a cini mi se da se na isti takav nacin misli i na Bajke i na Orfane (Sirocad) za koje je sam autor Rekijoni rekao da je postmoderno delo.


hehe, Recchi kada lupi bas odjekne...

Ovako na prvu, najbolji predstavnik postmodernizma u svijetu stripa, u svim svojim definicijama:
http://www.stripovi.com/enciklopedija/strip/pinokio-pino-supn-2-pinokio/31773/0/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10058 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 09/08/2017 : 10:06:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Peyo

telleru i na tebe je utjecao postmodernizam i zahvaljujući Foucaultu napravio si intelektualni otklon od Malog rendžera i zaronio punim plućima u čarobni svijet Fibre.



peyo, nemoj se praviti pametan. teller nije iskusan u ovakvim stvarima, dapače, on je jedan zaštopani tip... ali ti također. tellerov slučaj je (možda čak!) zdraviji od tvoga, jer ti si, tobože, uložio neko vrijeme u razvoj. a nisi dospio dalje od ironiziranja. nije ti to baš velika stvar, ismijavati se može svatko.

jasno,
nemoj se sada ljutiti. ti si postavio način komunikacije, a to znači: ponekad daješ, ponekad primaš.

da te vidimo jel možeš ozbiljno.



Ne ljutim se naravno.

Nisam se pravio pametnim. Tko se pravi pametnim nije pametan. Pametan ili jesi ili nisi. Nitko nije izabran da procjenjuje jesu li drugi pametni ili nisu. A obično se manje pametni javljaju da procjenjuju koliko je tko pametan.

Tellera (koji mi je baš simpatičan) nikad ne bih htio vrijeđati ili omalovažavati (kao ni bilo koga drugoga jer se time ne hranim). Samo sam na njegov po običaju šaljiv i provokativan post odgovorio zadirkivanjem. Telleru nemam ništa protiv Malog rendžera, ali ti to sigurno već znaš .

Što se tiče postmodernizma i rasprava o njemu prepuštam prijateljici Mrkvi ako ima volje i vremena da to iskomunicira s tobom i u moje ime.

No hard feelings.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 09/08/2017 : 10:24:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

"Postmodernizam" kao pojam kojim se oznacava pravac/razdoblje umjetnosti o kojem se uči u školama u kojima se uči o razdobljima umjetnosti po meni nije istoznacan pojmu "postmoderno" kad ga se upotrebljava uglavnom da se opise neki produkt pop kulture, poput filma Quentina Tarantina, muzike Becka Hansena ili stripa poput Bajki. O prvom pojmu priznajem da ne znam puno jer u takvu skolu nisam isao. Drugi pojam je manje sluzben, kolokvijalan i da, vjerojatno se u tom smislu spominje u kontekstu Bajki (intertekstualnost i to).


Prije koje godine prevodila sam jedan znanstveni rad u kojem se autor bavi Tarantinom kao baš školskim primjerom postmodernizma :) Go figure :)

Autor teksta i neki filmski kritičar slozili su se da je Tarantino tipično postmoderno dijete zbog svoje sklonosti recikliranju, parafraziranju, kompiliranju, uništenju vrijednosne ljestvice - pa sve do apsurda, tj. banalnosti. Čak je i film Inglorious Basterds nastao kao referenca na talijanski Quel maledetto
treno blindato
, a ne kao referenca na povijesne događaje (što je nekako i očito).
Tarantino oskvrnjuje logiku (mrtvi se pojavljuju kao zivi), iznevjeruje povijesne događaje - ali najvazniji je postmoderni aspekt njegova rada to da mu ništa nije "nedodirljivo", tj. da nema toga što moze ostati sačuvano od njegova cipelarenja.

A to je školski postmodernizam. Samo što je teško (nemoguće) biti teorijski svjestan onoga u čemu se nalaziš, tako da je moguće da i autor teksta griješi, a i ja :)

Što se Becka Hansena tiče, u to se ne bih štela mešati jer sam u korist nekih drugih vještina odlučila da neću ništa znati o glazbi, ali sigurna sam da i tu ima brdo elemenata postmoderne "školske" poetike, kad bismo ih išli traziti.

EDIT (kao odgovor stinkyju):
Iskustvo me uči da ne postoji razdoblje bez "velikih" ideja i narativa. Tako je i postmodernizam gotovo religiozan oko ove overkill megalomanske opsesije šundom, iznenađenjem, obiljem i propitivanjem granica. Moze se valjda reći da ja nisam "popušila" tu priču da je postmodernizam oslobođen velikih ideja i narativa, što i dalje ne znači da si nisam dopustila da budem pod njihovim ogromnim utjecajem.
Mozda ne vjerujem u trenutačno vladajuće velike ideje i narative - ali da - vjerujem u neke.

Edited by - Mrkva on 09/08/2017 10:35:50
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 10:33:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro. Mogao bih reći da se slažem s time što si napisao - kada bi ti to mislio ozbiljno. Tj. možda i misliš, ali se bojiš bez dvosmislenosti, bez male, sićušne ironijske distance to izreći. Da budem jasniji: bojiš se da ne ispadneš naivan.

A to je pogrešno, peyo.
Pogrešan stav.

O tome si, ponešto, vidio u topicu o Brodecku.

"Nitko nije izabran da procjenjuje jesu li drugi pametni ili nisu."

Hmmm. Je li to baš tako, peyo? Je li BAŠ TAKO?

To je pravo pitanje.
i teško.
Ti nemaš vremena, volje itd. time se baviti.

Međutim!

Imaš vremena čitati Brodecka i fantazirati u pravcu... kojem? O čemu, peyo? O mraku, crnilu, strahu, isto kao markos.

Ovo je kontradikcija, peyo.
S jedne strane tražiš nešto, čitaš stripove, tobože dobre stripove (ili ajde, nek budu dobri stripovi premda ja mislim da nisu), dakle, čitaš, "trošiš" vrijeme, tražiš, promišljaš, otvaraš se... s druge strane, kada dođe netko i pita te što ti zapravo tražiš, misliš, pita te gdje si, peyo, ti se povlačiš, bojiš, zatvaraš.

Htio bi, a ne bi.

To je pogrešan stav.

Taj je pogrešan stav, u ovome slučaju, temeljen na nekim razlozima (vidio si moje postove, nastupe, polemike, svađanja, zezanja i učinio jednu konstrukciju, da ne kažem tvojim riječima, procjenu jesam li ja "pametan" ili ne. U svojim mislima ti jesi sam sebe izabrao da procjenjuješ, recimo mene - nije to ništa strašno, peyo. svi mi procjenjujemo. no...) ,

po meni, ako ti sada govorim otvoreno (a možeš li ti izaći na trenutak iz začahurenosti, prestati biti brodek; - napomena: brodek je sjajan termin: zatvoreni, plašljivi, nepovjerljivi ljudi se zovu, prema ovoj mojoj kovanici, brodeki), to je, kad se sve uzme i odvagne - pogrešan stav.

Ali da bi se to uvidjelo, treba ući u temu.

Zašto jednostavno ne kažeš: vjeruješ li u velike priče? Ili je to sve, kako si se ti pretvorio u brodeka pod težinom životnog iskustva i pameti, ili je to naivno?

Pusti Mrkvu. Mrkva ne može u toj točci uskočiti za tebe ni ti za nju niti itko za ikoga.
Svatko sam.


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 10:44:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Mozda ne vjerujem u trenutačno vladajuće velike ideje i narative - ali da - vjerujem u neke.



Koje su to?

Vjeruješ li u strip Brodeck?

Prema ovome što pišeš, ti zapravo ne bi mogla vjerovati u to, a opet... miljac ga je nahvalio, markos ga je preporučio, jako puno pametnih (ili možda nisu baš tako??? to ovoga trenutka ne znamo sasvim sigurno) se raspametilo... pa i samoj ti se valjda svidio.


To je situacija kao ivanl. Super je to nacrtano, atmosfera, mračno, u kost, do bola... ali ne mislim ja tako.

Ima li kod tebe ovakvog cijepanja, Mrkva? Ovog nutarnjeg kidanja?
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 09/08/2017 : 10:50:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Nisam ga još pročitala pa ne mozemo o tome razgovarati.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2017 : 10:53:41  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Hehe, pa nije ni on.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 11:03:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
i da nisam čitao, vulture, opet bih mogao bolje, jače i ljepše pričati o stripu nego ti.

ali jesam. čitao sam.

a sad se probaj uključiti na ozbiljniji način od ovih niškorisnih upadica

imam pitanje i za tebe: vidio sam da si se nekoliko puta uvrijedio što ovdje kojekakvi klinci i nepromišljeni tipovi nasrću na kršćanstvo. vjeruješ li ti u velike ideje?

Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/08/2017 : 11:47:32  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Prije koje godine prevodila sam jedan znanstveni rad u kojem se autor bavi Tarantinom kao baš školskim primjerom postmodernizma :) Go figure :)

Autor teksta i neki filmski kritičar slozili su se da je Tarantino tipično postmoderno dijete zbog svoje sklonosti recikliranju, parafraziranju, kompiliranju, uništenju vrijednosne ljestvice - pa sve do apsurda, tj. banalnosti. Čak je i film Inglorious Basterds nastao kao referenca na talijanski Quel maledetto
treno blindato
, a ne kao referenca na povijesne događaje (što je nekako i očito).
Tarantino oskvrnjuje logiku (mrtvi se pojavljuju kao zivi), iznevjeruje povijesne događaje - ali najvazniji je postmoderni aspekt njegova rada to da mu ništa nije "nedodirljivo", tj. da nema toga što moze ostati sačuvano od njegova cipelarenja.

A to je školski postmodernizam. Samo što je teško (nemoguće) biti teorijski svjestan onoga u čemu se nalaziš, tako da je moguće da i autor teksta griješi, a i ja :)



Siguran sam da se i u Tarantina i u Becka mogu naci elementi za analizu u kontekstu "skolskog" postmodernizma, i ocito je da bi o tome ti mogla reci puno vise od mene. Htio sam istaknuti da se ta rijec ili te dvije rijeci (postmoderno/postmodernizam) ne upotrebljavaju uvijek sa istim znacenjem. U jednom smislu se zeli oznaciti pravac/razdoblje koje je uslijedilo durektno nakon/kao odgovor/posljedica/kontra modernizmu, u drugom nesto sto je uslijedilo nakon necega sto je bilo moderno. Bit ce jasnije ako se koncentrirano upravo na tu rijec "moderno". Jasno je da kad za nesto kazemo da je moderno uglavnom ne zelimo reci da pripada stilskom pravcu modernizma, vec da je novo, suvremeno, karakteristicno za ovaj trenutak. Serija Modern Family nije i modernistickoj obitelj, vec o suvremenoj obitelji.

Tako je npr. surf glazba ujednom trenutku bila moderna, karakteristicna za 60te i Kaliforniju, pa su Dick Dale i Del-tones bili moderni surf rock bend iz Kalifornije, a Bambi Molesters su postmoderni surf rock bend iz Siska (opet ja o glazbi, ali mislim da je poanta jasna. "Modernizam" ima svoje vremenske i stilske okvire, "moderno" nije na taj nacin određeno, pa time ni "postmoderno" kad ga se tako upotrebljava - moglo je nastati bilo kad, i prije modernizma i za 200 godina.

Edited by - vukozec on 09/08/2017 11:49:27
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 12:41:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Okej. O velikim idejama nemate što ili ne znate ili se bojite pričati. Ne zanima vas i nemate volje (najbolje je tako reći, zar ne)
Preopširno je, tema je prevelika, preširoka, pre"apstraktna".

Ajmo ovako. S druge strane. Ajmo vidjeti koliki smo postmodernisti.

Što mislite o - cenzuri!!!

Treba li cenzurirati Fibru? Tarantina?
Bonelli? Severinu? Thompsona!!!!!!! Jazz? Lamentiranje? Lajkanje?
Pasolini? Otvoreni rasistički pamfleti? Može li se, recimo, potpuno otpusititi kočnice i pisati grandiozne projekte i sve to vrlo smisleno, uobličeno, duhovito o crncima, a sve u brutalnoj persiflaži?

Jeste li za cenzuru?

Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2017 : 13:02:58  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

i da nisam čitao, vulture, opet bih mogao bolje, jače i ljepše pričati o stripu nego ti.


My point exactly.

quote:
ali jesam. čitao sam.
a sad se probaj uključiti na ozbiljniji način od ovih niškorisnih upadica


A na kojem topicu? I hoce li uskoro citav forum postati mjesto za razgovor o Brodeckovom izvjestaju - razgovor koji ti pokreces da bi ga vodio sa samim sobom, a onda ga iznenada napustas, jer su ti fiktivni sugovornici dosadili, da bi ga vec u sljedecem trenutku nastavio na drugom mjestu? Nisam znao da si i ti postao sklon postmodernistickim salama. Et tu, Foetide?

quote:
vidio sam da si se nekoliko puta uvrijedio što ovdje kojekakvi klinci i nepromišljeni tipovi nasrću na kršćanstvo. vjeruješ li ti u velike ideje?


Ne, ne vjerujem ni u kakve ideje, bez obzira na velicinu, vrstu, oblik, podrijetlo...
Tko je ono rekao da je svaki covjek samo inkarnacija ideja nekog odavno mrtvog filozofa? Nietzsche? Tko god da je bio, bio je u pravu, ali samo utoliko koliko doticni vjeruje u te ideje. Ja ne vjerujem ni najmanje ni u jednu. Ideje su super kad su u glavi, kao mentalna igra, ali kad izadju iz nje u vanjski svijet, bez izuzetka naprave sranje. A to je zato sto u svakom takvom izlasku ideje iz glave postoji jedan te isti problem - tastina, samoljublje, uvjerenje da je bas tebe svijet cekao da ga popravis, oslobodis, prosvijetlis... Ideje su u tom smislu nespojive s krscanstvom, a da to nije samo moja teorija potrvrdit ce ti stotine milijuna ljudi cije su zivote te ideje unistile.

quote:
Originally posted by vukozec

"Postmodernizam" kao pojam kojim se oznacava pravac/razdoblje umjetnosti o kojem se uči u školama u kojima se uči o razdobljima umjetnosti po meni nije istoznacan pojmu "postmoderno" kad ga se upotrebljava uglavnom da se opise neki produkt pop kulture, poput filma Quentina Tarantina, muzike Becka Hansena ili stripa poput Bajki. O prvom pojmu priznajem da ne znam puno jer u takvu skolu nisam isao. Drugi pojam je manje sluzben, kolokvijalan i da, vjerojatno se u tom smislu spominje u kontekstu Bajki (intertekstualnost i to).


quote:
Originally posted by vukozec

Htio sam istaknuti da se ta rijec ili te dvije rijeci (postmoderno/postmodernizam) ne upotrebljavaju uvijek sa istim znacenjem. U jednom smislu se zeli oznaciti pravac/razdoblje koje je uslijedilo durektno nakon/kao odgovor/posljedica/kontra modernizmu, u drugom nesto sto je uslijedilo nakon necega sto je bilo moderno. Bit ce jasnije ako se koncentrirano upravo na tu rijec "moderno". Jasno je da kad za nesto kazemo da je moderno uglavnom ne zelimo reci da pripada stilskom pravcu modernizma, vec da je novo, suvremeno, karakteristicno za ovaj trenutak. Serija Modern Family nije i modernistickoj obitelj, vec o suvremenoj obitelji.

Tako je npr. surf glazba ujednom trenutku bila moderna, karakteristicna za 60te i Kaliforniju, pa su Dick Dale i Del-tones bili moderni surf rock bend iz Kalifornije, a Bambi Molesters su postmoderni surf rock bend iz Siska (opet ja o glazbi, ali mislim da je poanta jasna. "Modernizam" ima svoje vremenske i stilske okvire, "moderno" nije na taj nacin određeno, pa time ni "postmoderno" kad ga se tako upotrebljava - moglo je nastati bilo kad, i prije modernizma i za 200 godina.



Ne, cinjenica da se rijec "moderno" koristi i u znacenju "suvremeno" ne znaci da je "postmoderno" moglo nastati prije modernizma, niti da rijec "postmoderno" znaci nesto drugo kad se primjenjuje na Tarantina ili Bajke. Da ti sad ne drzim predavanja, uzmi neku od onih knjiga tipa "Postmodernizam - veoma kratak uvod" ili procitaj malo clanke po Wikipediji pa ces brzo vidjeti da ta distinkcija koju predlazes jednostavno ne stoji.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 09/08/2017 13:03:36
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 13:08:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ne, ne vjerujem ni u kakve ideje, bez obzira na velicinu, vrstu, oblik, podrijetlo...
Tko je ono rekao da je svaki covjek samo inkarnacija ideja nekog odavno mrtvog filozofa? Nietzsche? Tko god da je bio, bio je u pravu, ali samo utoliko koliko doticni vjeruje u te ideje. Ja ne vjerujem ni najmanje ni u jednu. Ideje su super kad su u glavi, kao mentalna igra, ali kad izadju iz nje u vanjski svijet, bez izuzetka naprave sranje. A to je zato sto u svakom takvom izlasku ideje iz glave postoji jedan te isti problem - tastina, samoljublje, uvjerenje da je bas tebe svijet cekao da ga popravis, oslobodis, prosvijetlis... Ideje su u tom smislu nespojive s krscanstvom, a da to nije samo moja teorija potrvrdit ce ti stotine milijuna ljudi cije su zivote te ideje unistile.




Vjeruješ li da si ti sposoban razlikovati dobro i loše (da ne kažem Dobro i Zlo da te velika ideja ne zbuni)?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 09/08/2017 : 13:15:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vlladimir
Ako podjemo od porno scena i filmova i drzimo se njih, cenzura je definitivno "detalj" koji sve pokvari!

+

Da li sam za cenzuru, sve zavisi od sadržaja, ipak... sama po sebi, ona je vrlo korisna stvar za opstu dobrobit modernog drustva!




Poluduhoviti polucenzorski tipu,
nisi se izjasnio!

Ispada ovako: ti si za pornografiju, a cenzurirao bi... nemamo pojma što. cenzurirao bi X stvar jer to vodi općoj dobrobiti modernog društva.

vlado,
ajde se uozbilji i probaj sabrano reći što misliš (bez pokušaja duhovitosti. one ti jednostavno ne idu od ruke.)
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 09/08/2017 : 13:21:07  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
@cv: Da, slazem se. Definicija pojma "postmoderno" kako sam ga ja napisao ne postoji. Kao sto rekoh pojam se u tom smislu koristi kolokvijalno, "neučeno". Mozda je rijec o devijaciji izvornog znacenja, ali ja ga sve cesce primjecujem u uporabi na taj nacin.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 09/08/2017 : 13:21:22  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


Vjeruješ li da si ti sposoban razlikovati dobro i loše (da ne kažem Dobro i Zlo da te velika ideja ne zbuni)?



Nisam siguran da razumijem pitanje.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page
Page: of 114 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.81 seconds. Snitz Forums 2000