forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Fibrarijum - samo dobri stripovi (tm)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 114

risbozg
Advanced Member



Croatia
15031 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 26/09/2017 : 09:50:05  Show Profile Show Extended Profile  Send risbozg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by bisley

Za mene je svaki strip umjetničko djelo


Slažem se. Mislim da je ovo jedini ispravan odgovor.



+1

10.08.2003..''Kada nepravda postane zakon, otpor je tvoja dužnost.".
AJMOOOOOOOO " CREME DE LA CREME HRVATSKE LIGE " DINAMOOOOOOOOOOOOOO
Go to Top of Page

Wolfman
Average Member



Croatia
966 Posts

Member since 13/07/2010

Posted - 26/09/2017 : 10:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Wolfman a Private Message  Reply with Quote
Ne znam baš koliko smisla ima ići iz krajnosti u krajnost. Je li onda i svaka knjiga umjetničko djelo? Baš svaka? Baš svaki film?
Ili je strip po vama toliko poseban medij da u njemu ne postoji šund?
Kakvog onda smisla imaju bilo kakve recenzije ili smislene kritike stripovskih djela, ako se svaka kritika/recenzija može svesti na "svaki strip je dobar na svoj način"? Takvo tepanje stripu kao mediju po meni nije potrebno. Čak smatram da može imati negativan utjecaj na širu afirmaciju stripa kao "ozbiljnog" medija.

Edited by - Wolfman on 26/09/2017 10:33:57
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1195 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/09/2017 : 13:29:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by bisley

Za mene je svaki strip umjetničko djelo


Slažem se. Mislim da je ovo jedini ispravan odgovor.



Mudar stripaš je rekao, da je 95% umjetnosti sranje a stripa 99%.

Ne, svaki strip nije umjetničko djelo, puno jih nema ni najmanje takve intence i ti su po mome najpošteniji. Izvršavaju zadatke kako nešto ispričati i to je to, bez pretenzija.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 26/09/2017 : 13:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by bisley

Za mene je svaki strip umjetničko djelo


Slažem se. Mislim da je ovo jedini ispravan odgovor.



Mudar stripaš je rekao, da je 95% umjetnosti sranje a stripa 99%.

Ne, svaki strip nije umjetničko djelo, puno jih nema ni najmanje takve intence i ti su po mome najpošteniji. Izvršavaju zadatke kako nešto ispričati i to je to, bez pretenzija.


Mudro rečeno.
Apsolutno se slažem.

Have mercy
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/09/2017 : 17:13:30  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

A ozbiljno umjetnicko djelo u stripu bi bio, recimo, nekakav stripovski Tennessee Williams.


Takav strip ne postoji, niti će ikada postojati.

Jednostavno, dubina, kompleksnost, pretencioznost - nazovi to kako god hoćeš - ne ostvaruju se na isti način kod stripova i kod knjiga. Književnost i strip imaju dosta dodirnih točaka, ali ipak je riječ o dva bitno različita izraza, kod kojih se poruke, ideje, karakterizacije i zapleti informiraju/čitaju na načine koji nisu komplementarni. Strip nije inferioran, niti je knjiga superiorna po pitanju nekakve dubine. Samo se ta dubina ostvaruje na različiti način.

Neću ti govoriti da imaš pogrešan pristup - ti imaš svoje shvaćanje stripa, koje je sasvim legitimno. Samo želim istaknuti da s takvim pristupom kod stripova nikada nećeš naći ono što tražiš.



Ne bih rekao da je problem u mojem neshvacanju medija, nego u tome da ti navodno ozbiljni stripovi doista jesu banalni. Ako znas neki koji nije - molim te, preporuci. Ako ne, ima gomila knjizevnih djela koja itekako zadovoljavaju moje potrebe za ozbiljnim stivom, a i zabavnih stripova koji me vesele.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7267 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/09/2017 : 17:23:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ne postoji jedinstvena definicija ni umjetničkog djela, kao ni remekdjela.

Svaka umjetnost je medij, no svaki medij nije umjetnost. Prvo je spoj višestrukih faktora koji u tebi izazivaju subjektivni emotivni disbalans, kakav god bio, a drugo je oruđe, sredstvo podložno objektivnoj zloupotrebi.

Usporedba između jednog vida umjetnosti i drugog (književnosti i stripa) prema tome smisla ima koliko i usporedba dvaju umjetničkih djela - dakle, nema.

I sve ovo što sam napisao pretenciozno je i patronizirajuće, pa sad povucite paralelu između takvih djela i onoga što zaista vrijedi.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4864 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 17:51:56  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Uspoređivati strip i književnost je kao uspoređivati ples i arhitekturu.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7267 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/09/2017 : 18:07:10  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Uspoređivati strip i književnost je kao uspoređivati ples i arhitekturu.



Zanima me zašto si upotrijebio baš te dvije stvari? Impliciraš li možda inferiornost jednog naspram drugog?

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4864 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 18:31:36  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Heh, mogao sam ocekvati to pitanje. Pa da ne bi bilo zabune kao sa onom nesretnom izjavom Boba Dylana, ajmo ovako:

Uspoređivati strip i književnost je kao uspoređivati ples i arhitekturu ili arhitekturu i ples.





Ps: Nisam ovo sam smislio, parafrazirao sam omiljeni mi citat ;)
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/09/2017 : 18:38:23  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Jos jednom: ako netko moze preporuciti neki ozbiljan-a-ozbiljan strip - super. Ako ne, bez uvrede, ali prestar sam za Parlaonicu.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4864 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 18:53:43  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
Pa napisali su ti ljudi vec desetak naslova, neki od njih su dobili Pulitzera i tako to. Tebi to nije ozbiljno, ok, to je apsolutno tvoje pravo. Isto kao sto je necije pravo da Watchmene smatra jednako ozbiljnim kao Gospodu Glembayeve.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/09/2017 : 19:06:02  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Uz rizik da isticem ocito: istices ocito.

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7267 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/09/2017 : 19:06:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

Heh, mogao sam ocekvati to pitanje. Pa da ne bi bilo zabune kao sa onom nesretnom izjavom Boba Dylana, ajmo ovako:

Uspoređivati strip i književnost je kao uspoređivati ples i arhitekturu ili arhitekturu i ples.





Ps: Nisam ovo sam smislio, parafrazirao sam omiljeni mi citat ;)



Ako ti je već omiljeni citat koji parafraziraš, red bi bio i citirati ga i navesti autora. ;)

Strip je ujedno derivacija i spoj slikarstva i književnosti, tako da se ne slažem oko tih superioran-inferioran vid umjetnosti (jer, budimo realni, mnogi tako razmišljaju). Uspoređivati ih se ne može, no poprilično me ljute takvi citati. Stoga bih molio ime autora. :)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7267 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/09/2017 : 19:15:58  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Jos jednom: ako netko moze preporuciti neki ozbiljan-a-ozbiljan strip - super. Ako ne, bez uvrede, ali prestar sam za Parlaonicu.



Meni je npr. Tamo gdje pogled ne dopire jedan od najboljih stripova koje bih svakako kategorizirao u ozbiljne uratke.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Jocko
stripovi.com suradnik



Serbia
1138 Posts

Member since 22/11/2016

Posted - 26/09/2017 : 19:28:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Jocko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Jos jednom: ako netko moze preporuciti neki ozbiljan-a-ozbiljan strip - super. Ako ne, bez uvrede, ali prestar sam za Parlaonicu.


Od ovih što sam čitao
BLAST je ozbiljan strip. Zatim Trag kredom / Potez kredom, kao i Tangente od istog autora.
Materija duhova/Ghost matter (u skeniranom obliku) takođe ima kompleksnu, zamršenu priču.
Još dva ozbiljna ali sa neozbiljnim crtežom: Svagdanja borba i Zašto sam ubio Pierrea.
Ili Omnibus Danijela Žeželja.


Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4864 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 26/09/2017 : 19:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

Uspoređivati ih se ne može



Upravo je ovo poanta moje parafraze (ne inferiornost i sl.) Ta rečenica je, jelte, oksimoron.

Original ide malo drugacije, a autor je nepoznat :)

Writing about music is like dancing about architeture.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7267 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 26/09/2017 : 20:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vukozec

quote:
Originally posted by vice

Uspoređivati ih se ne može



Upravo je ovo poanta moje parafraze (ne inferiornost i sl.) Ta rečenica je, jelte, oksimoron.

Original ide malo drugacije, a autor je nepoznat :)

Writing about music is like dancing about architeture.



E jbg sad, lako se tako izvuć. :P Ne bih rekao da je to oksimoron, no ok, razumijemo se. ;)

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/10/2017 : 16:10:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Wolfman

Ne znam baš koliko smisla ima ići iz krajnosti u krajnost. Je li onda i svaka knjiga umjetničko djelo? Baš svaka? Baš svaki film?
Ili je strip po vama toliko poseban medij da u njemu ne postoji šund?
Kakvog onda smisla imaju bilo kakve recenzije ili smislene kritike stripovskih djela, ako se svaka kritika/recenzija može svesti na "svaki strip je dobar na svoj način"? Takvo tepanje stripu kao mediju po meni nije potrebno. Čak smatram da može imati negativan utjecaj na širu afirmaciju stripa kao "ozbiljnog" medija.


Moje shvaćanje umjetnosti je ekstremno osnovno. Ono što neko djelo čini umjetničkim nisu kvaliteta, motivacija ili interpretacija, već sam čin kreacije, stvaranja.

Svako je djelo umjetničko, a rasprave o interpretacijama ili kvaliteti neće ga učiniti više ili manje umjetničkim.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12781 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 03/10/2017 : 16:19:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

Ne bih rekao da je problem u mojem neshvacanju medija, nego u tome da ti navodno ozbiljni stripovi doista jesu banalni. Ako znas neki koji nije - molim te, preporuci. Ako ne, ima gomila knjizevnih djela koja itekako zadovoljavaju moje potrebe za ozbiljnim stivom, a i zabavnih stripova koji me vesele.


Nisam rekao da ne shvaćaš medij. Opet, tvoje je shvaćanje sasvim legitimno.

Mi sada možemo raspravljati o tome jesu li ozbiljni stripovi banalni, ali to ne bi imalo smisla.

Također, vjerujem da si se načitao ozbiljnih stripova, tako da sumnjam da će ti neke moje preporuke promijeniti mišljenje po pitanju kvalitete ozbiljnih stripova.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 05/10/2017 : 15:47:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote


Paul na pecanju
7/10


Nastavak simpatične knjige Paulov ljetni posao, koja je zapravo autobiografija Michela Rabagliatia, svestranog Kanađanina. U toj prvoj knjizi upoznajemo Paula, zaigranog dječaka i buntovnog mladića. Priča prati više zgodbi, ali glavna radnja događa se u kampu u prirodi kada Paul prihvaća sezonski posao rada sa siromašnom djecom. Nenaviknut na takav rad i boravak u prirodi, nije mu lako, ali s vremenom postaje drugačiji, uozbiljio se je, zavolio djecu... Malo pomalo izvukao je sve najbolje iz sebe, totalno se promijenio i odrastao. Doživio je prvo pravo životno iskustvo, ljubav i iskazao se na dobar način.

U knjizi Paul na pecanju ponovno jedna vrsta kampiranja, također u prirodi pokraj jezera. Ovoga puta sa familijom na odmoru, uživa... povremeno su u strip ubačene neke njegove uspomene i sjećanja na prijašnje događaje i vesele i tužne. Najviše oko školovanja i pokušaja da osnuje obitelj. Upoznajemo i neke njegove prijatelje.

Ovo nije ništa posebno. Jedna životna priča kakvu je vjerojatno svatko od nas doživio, kvalitetno ispričana i zanimljivo nacrtana. Iako sam jedinicu čitao davno ostala mi je u sjećanju kao bolji strip. Iako je i Paul na pecanju odličan! Povremeno zabavan humor, nimalo dosadni dijalozi, emocije... gotovo da i nema dosadnog dijela u svih dvjestotinjak stranica.
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 05/10/2017 : 16:04:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Samo da se nadovezem na copica, mada sam u Paulovom topiku to vec naglasila, da mi je Paul na pecanju daleko bolji od Paulovog ljetnog posla. Vjerojatno ima veze i s tim sto sam citala u dahu: ali Pecanje mi ima daleko bolju konstrukciju i dopadljivije likove.
Sto naravno, nikako ne znaci da mi nije bio gust citati copicev osvrt ;)
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 05/10/2017 : 16:34:12  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Wolfman

Ne znam baš koliko smisla ima ići iz krajnosti u krajnost. Je li onda i svaka knjiga umjetničko djelo? Baš svaka? Baš svaki film?
Ili je strip po vama toliko poseban medij da u njemu ne postoji šund?
Kakvog onda smisla imaju bilo kakve recenzije ili smislene kritike stripovskih djela, ako se svaka kritika/recenzija može svesti na "svaki strip je dobar na svoj način"? Takvo tepanje stripu kao mediju po meni nije potrebno. Čak smatram da može imati negativan utjecaj na širu afirmaciju stripa kao "ozbiljnog" medija.


Moje shvaćanje umjetnosti je ekstremno osnovno. Ono što neko djelo čini umjetničkim nisu kvaliteta, motivacija ili interpretacija, već sam čin kreacije, stvaranja.

Svako je djelo umjetničko, a rasprave o interpretacijama ili kvaliteti neće ga učiniti više ili manje umjetničkim.


Sad ga i ti pretjera. veliš svako djelo je umjetničko?

Have mercy

Edited by - izivko on 05/10/2017 16:35:53
Go to Top of Page

dcopic
stripovi.com suradnik



Croatia
6221 Posts

Member since 20/01/2005

Posted - 05/10/2017 : 18:03:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit dcopic's Homepage  Send dcopic a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mrkva

Samo da se nadovezem na copica, mada sam u Paulovom topiku to vec naglasila, da mi je Paul na pecanju daleko bolji od Paulovog ljetnog posla. Vjerojatno ima veze i s tim sto sam citala u dahu: ali Pecanje mi ima daleko bolju konstrukciju i dopadljivije likove.
Sto naravno, nikako ne znaci da mi nije bio gust citati copicev osvrt ;)



Ma da... stvar ukusa! Natjerala si me da malo prolistam knjigu i prisjetim se zašto sam joj još davno uvalio devetku! Hvala ti!

Meni je Paulov ljetni posao bolji jer mi je zabavno prikazano njegovo djetinjstvo i prvi posao u onoj tiskari. Zatim sjajan mi je dio koji se događa u kampu, njegov napredak, humor, likovi, ljubav... Završetak odličan! Ugodno iznenađenje, Kada slučajno za vrijeme posjete prijateljima dolazi na jezero gdje je proveo zanimljive i pamtljive trenutke života. Pronalazi ostatke kampa, šeta kroz grmlje, naviru uspomene. Slučajno i pronalazi izgubljenu lutkicu slijepe djevojčice, pa razgovor sa kćerkom, na kraju. Možda su mi te zadnje dvije stranice i najbolje u stripu. Naravno, odlična mi je i druga knjiga i svakom bi je preporučio, ali prva mi ima ono nešto posebno.

Edited by - dcopic on 05/10/2017 18:25:50
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 05/10/2017 : 18:10:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dcopic


Meni je Paul na pecanju bolji jer ...


Paulov ljetni posao?


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Mrkva
Senior Member



1184 Posts

Member since 11/09/2016

Posted - 05/10/2017 : 18:13:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Mrkva a Private Message  Reply with Quote
Dcopicu, hvala ti sto izvlacis ove stripove u fokus pa svi koji citamo jos jednom promislimo o njima. Svaki me put dotaknes u neku "zicu" da se jos jednom sjetim nekog detalja stripa o kojem dotad nisam razmisljala.
Go to Top of Page
Page: of 114 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 1.14 seconds. Snitz Forums 2000