forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Film & TV
 Dnevnik gledanja
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 34

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 06/09/2014 : 22:17:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Luca_Torelli

Pogledali ste film. Štoviše, odličan film. Oduševio vas je sadržajem/glumom/slikom i želite to podijeliti s drugima. Možda ćete ukratko i opisati radnju, da se budući gledatelj prije i lakše navuče, no to i nije toliko nužno. Nećete spojlati, pošten ste igrač. Nećete trošiti svoje i tuđe vrijeme pišućio osrednjim ili lošim filmovima jer to ionako gotovo svi rade, već ćete preporučiti film koji vas je dirnuo, progovorio vam na nježan ili grub način.



razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 07/09/2014 : 11:56:33  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
Da, i ja sam tako reagirao prije x stranica ovoga topica, ali se opet razvodnilo u pokusaje opisivanja infantilnih filmova..jebiga.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

dosada
Advanced Member



Croatia
9033 Posts

Member since 13/05/2009

Posted - 07/09/2014 : 12:05:05  Show Profile Show Extended Profile  Send dosada a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

Da, i ja sam tako reagirao prije x stranica ovoga topica, ali se opet razvodnilo u pokusaje opisivanja infantilnih filmova..jebiga.



izgleda da je onda nekima teško protumačit ono kaj Luca_Torelli piše...znači, nema pomoći.

razmjena filmova za stripove!
http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=45640

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 07/09/2014 : 23:16:36  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
I spit on your grave 2 (2013)

Iako nema dobru ocjenu na IMDB-u film je i više nego solidan, tako da smo dobili dostojnog nasljednika prvog dijela. Sve se svodi na istu priču ali u potpuno drukčijem okruženju čime dobivamo i više nego dobar horrorac.

Preporuke.


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 09/09/2014 : 21:40:20  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
The house at the end of time (2013)
Film sa sporom radnjom ali istovremeno i film koji, kako ta radnja odmiče postaje sve bolji i bolji. Zapravo, prijelaz nije postepen nego nakon sat i nešto vremena filma koji je ok ali ništa posebno, dolazi do naglog pomaka u kvaliteti i cijela radnja dobiva potpuno novu dimenziju. Kraj je svakako odličan te stoga film (zbog drugog dijela filma) dobiva ocjenu bolju od one koju sam mu mislio dati nakon odgledanih prvi sat vremena.

http://www.imdb.com/title/tt2640474/


COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 14/09/2014 : 19:09:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Treba ga i ovdje staviti (ako vec nije bio ).

Lone Survivor (2013)

Brutalno, akcijsko, osvojilo me vec pocetkom, svojim realisticnim napola doku pristopom, kasnije ubaci u "pravi film", ali jos uvijek onaj realni pristup. Ako ste i sami pomalo sharpshootera u igricama, svidjet ce vam se ovo. Na kraju sam ipak pomislio ma nemoj sada sve skvariti ovim skrivanjem i pomaganjem, ali sam se sjetio da ne based on a true story, i tako se zbilo - Pashtunwali.

Na kraju su prikazana prava lica vojnika koji su sudjelovali u ovoj operaciji.


I nije ovo Wahlbergov "Shooter" kinda style, mnogo mnogo bolje. Ipak ima neku realisticnu notu.













Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2974 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 19/09/2014 : 15:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
da, lone survivor je odličan film. svakako pogledati tko nije.

jučer sam prvi put pogledao film Andersonville. riječ je o tv filmu iz 1996 o zatvoreničkom logoru u Georgiji za vrijeme američkog građanskog rata.
film me je oduševio. dokaz kako se može napraviti odličan film bez milijuna bačenih na specijalne efekte. ako volite ovakvu tematiku i ako volite napete drame o ljudskim sudbinama, preživljavanju, drugarstvu, pravdi i nepravdi, ovo je film za vas
http://www.imdb.com/title/tt0115097/

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12782 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/09/2014 : 15:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

da, lone survivor je odličan film. svakako pogledati tko nije.

jučer sam prvi put pogledao film Andersonville. riječ je o tv filmu iz 1996 o zatvoreničkom logoru u Georgiji za vrijeme američkog građanskog rata.
film me je oduševio. dokaz kako se može napraviti odličan film bez milijuna bačenih na specijalne efekte. ako volite ovakvu tematiku i ako volite napete drame o ljudskim sudbinama, preživljavanju, drugarstvu, pravdi i nepravdi, ovo je film za vas
http://www.imdb.com/title/tt0115097/



John Frankenheimer imao je nekakav poseban talent za snimanje kvalitetnih zatvorskih filmova. Samo nekoliko godina prije snimio je Against the Wall, odličan film o pobuni u zatvoru Attica. A još 1962. godine režirao je sjajni Birdman of Alcatraz s Burtom Lancasterom u glavnoj ulozi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 20/09/2014 : 03:28:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Pogledao danas "proročanstva" sa Nicolasom Cageom. Tijekom cijelog filma sam mislio kako ću ga urezati u sjećanje kao odličnog da bi se totalno razočarao na kraju. Dakle, tokom cijelog filma mi je radnja bila zanimljiva, u nekim dijelovima više, u nekim manje...
Stalno sam se zapitivao kako će završiti, i onda sve zbrzano na kraju i to sa nekim totalno neobičnim rješenjem. Tako da bih ovaj film svrstao tek u nekakav obični prosjek, ništa spektakularno...
Go to Top of Page

natural_error
Starting Member



Croatia
92 Posts

Member since 21/02/2013

Posted - 22/09/2014 : 21:19:35  Show Profile Show Extended Profile  Send natural_error a Private Message  Reply with Quote
Coherence (dir. James Ward Byrkit, 2014)



Debitantski film Jamesa Warda Byrkita još je jedan u nizu low-budget SF filmova izašlih u posljednje vrijeme (The Signal, I Origins, Under the Skin, The Machine). Sniman kroz samo pet noći, uz većinu improviziranih dijaloga, Coherence je svakako izvanredan predstavnik nezavisne low-budget kinematografije. Priča prati osmero prijatelja koji se nađu na zajedničkoj večeri, a kada komet prođe iznad njihove kuće počinju im se događati čudne stvari, a njihovi odnos se drastično mijenjaju. Premda funkcionira kao križanac filmova kao što su Primer, Melancholia i El ángel exterminador, te serije The Twilight Zone (posebno epizode "The Monsters Are Due On Maple Street"), film ne djeluje ništa manje inovativan i zanimljiv. Izvanredan film koji će tražiti vašu punu koncentraciju.


Edited by - natural_error on 22/09/2014 21:20:44
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 25/09/2014 : 21:41:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Vrlo duhovita i zabavna crnohumorna triler-drama s elementima melodrame u režiji Hansa Pettera Molanda, izvornog naslova Kraftidioten (otprilike Fah idioti) koju su naši naslovili po engleskom prijevodnom naslovu Redosljed nestanaka.
Stellan Skarsgård je sredovječni Nils, vozač ralice za snijeg iz gradića u norveškoj provinciji, podrijetlom Šveđanin koji mirnim i jednostavnim životom živi s plahom suprugom i sinom Ingvarom.
Kad jedne noći ljudi mafijaša i psihopata Grevena na klupi na kolodvoru ostave ubijenog Ingvara s namještenim overdoseom kao razlogom smrti, Nils odbije povjerovati da mu je sin bio narkoman i odluči osvetiti njegovu smrt.
Najprije lako dođe do dvojice neposrednih Ingvarovih ubojica i ubije ih, a onda nekako i do njihova neposrednog nadređenog kojeg također eliminira zamatanjem mrtvog tijela u žicu i bacanjem niz vodopad, da žrtve izjedu ribe i da ih se ne može prepoznati.
No tada se Greven trgne i odluči otkriti krivce za nestanke svojih ljudi, a sumnja padne na srpsku mafijašku obitelj koju predvodi stari Otac (Bruno Ganz) a u čijim su redovima sin Nebojša (Sergej Trifunović) te ubojice Stojan (Goran Navojec) i Dragomir (Miodrag Krstović).
Nakon što mu Greven osobno ubije jednog sina, te njegov leš ostavi obješenog na znak pored puta s brojem stanovnika 1389 (što mafijaši shvate kao provokaciju s godinom kosovske bitke), započne rat među mafijašima u kojem će sam Nils isprva ostati pošteđen.
No kad on u priču uplete starijeg brata nadimkom Wingman (Krilnik), koji pak za ubojstvo Grevena unajmi prijetvornog plaćenog ubojicu Kineza, broj ubojstava i nestanaka iz naslova će se naglo eksponencijalno ubrzati.
Vrlo slikoviti likovi, njihovi životni i duhoviti dijalozi, ismijavanje svih i svakoga, od norveške, danske i švedske ksenofobije i rasizma do (ne)snalaženja Srba u državi u kojoj ljudi iz njima nepoznatih razloga za psima kupe kakicu, sjajni Stellan Skarsgård kao osvetnik suicidalnih poriva i Bruno Ganz kao pater familias srpske mafijaške obitelji, samo su neke vrline vrlo šarmantnog filma na koji su utjecali ne samo braća Coen i Aki Kaurismaki nego i Slobodan Šijan.
Naime, ne mogu se osloboditi dojma da su na redatelja itekako utjecali Šijan / Kovačevićevi Maratonci... koje je čini mi se intenzivno gledao tijekom pripremanja filma i rada na njemu.







Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 02/10/2014 20:18:33
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 02/10/2014 : 20:16:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Gospodin Turner (Mr. Turner) Mikea Leigha.
Ako titulu najznačajnijeg britanskog filmaša današnjice dijeli s Kenom Loachom, s kojim ga povezuju i nerijetka socijalna kritičnost i angažman te kreiranje emotivnih djela obilježenih sjajnim i punokrvnim likovima, njihovim iznimno zanimljivim i suptilnim međuodnosima te izraženom društvenom sviješću i dominantno lijevim socijalnim opservacijama, titula jednog od najvažnijih svjetskih redatelja Mikeu Leighu se svakako ne može osporiti.

On je umjetnik poznat po specifičnom radu s glumcima, autor naglašeno sklon strpljivom promatranju i pronicljivom no nenametljivom komentiranju svakodnevice pripadnika britanske niže srednje klase i radništva, koji se bavi često sivim životima i turobnim sudbinama ljudi oko i poput nas.

Leighova djela odlikuju gotovo dokumentaristički verizam i autentičnost, ljubav ili barem primjetna simpatija prema njegovim nesavršenim i tako stvarnim likovima, meastralna i neopisivo sugestivna režija, sjajne glumačke interpretacije i neobičan rad na filmskim scenarijima koji se, poput onog što u hrvatskom kazalištu rade Bobo Jelčić i Nataša Rajković, konačno zaokružuju i definiraju tijekom same realizacije filmova.

Većina navedenog razvidna je i u vizualno impresivnoj te u skladu sa slikarovim umjetničkim habitusom pastelnim bojama oslikanoj i sfumato-fotografijom Leighova stalnog suradnika Dicka Popea predočenoj, scenografski i ikonografski iznimno detaljno i pedantno rekonstruiranoj te na previranja u protagonistovu intimnom svijetu i umjetničkom geniju usredotočenoj biografskoj drami Williama Turnera, "slikara svjetla", jedinstvenog pejzažista i prema mnogima najvećeg britanskog slikara uopće.

Ostvarenje za naslovnu ulogu u kojem je inače odlični karakterni glumac Timothy Spall, koji je upravo u Leighovim filmovima Tajne i laži i Sve ili ništa ostvario najuspjelije uloge dosadašnje karijere, u Cannesu nagrađen kao najbolji glumac, u prikazu nešto više od 20 posljednjih godina života velikog meštra fascinantnog impresionističkog dočaravanja prostornosti i atmosferičnosti te poigravanja koloritom i stvaranja neponovljivih svjetlosnih "efekata", fokusira se na golemom umjetničkom strašću i sklonošću ironiji obilježenu osobnost slikara za dočaravanje likovnog verizma spremnog i na velike žrtve, u interpretaciji kojeg Spall ponekad otklizava u karikaturu i grotesku.

Njegov se Turner neprekidno i u svim situacijama neobično glasa, pri čemu to glasanje u pravilu prerasta u pravo roktanje te upravo zvučnu sliku pretvara u onaj nerijetko i humorni segment filma koji se gledatelju možda i najviše urezuje u sjećanje.
To roktanje Turneru je često i način komunikacije kojim on izgovorenome daje dodatno pa i posebno značenje i intonaciju, a ponekad funkcionira i kao njegov komentar onog što vidi i čuje.
U sekvenci slikanja mlade prostitutke Turner tako sažaljen nad njenim nježnim godinama počinje neutješno ridati, a to je ridanje praćeno glasnim roktanjem, baš kao što je slučaj i u sceni u kojoj bez imalo nježnosti seksualno opći sa svojom tjelesno hendikepiranom služavkom Hannah za koju tada shvaćamo da ga voli.
Premda je njegovo ponašanje u tim trenucima prilično odbojno, ono snažno pridonosi kreiranju humane pa na određeni i empatične dimenzije Turnerove osobnosti.

No istodobno služi i oslikavanju Turnerove prema Leighu dominantno mizantropske prirode, razvidne i na njegovim slikama na kojima ljudi ili nema ili su tek sitne figure uhvaćene u velikim ambijentima.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 02/10/2014 20:17:04
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/10/2014 : 20:18:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



U konkurenciji Cannesa prikazana drama Oblaci Sils Marije (Clouds of Sils Maria) ponešto precijenjenog Oliviera Assayasa, autora filmova Demonski ljubavnik i Nešto u zraku.
Autor na dijelom pretenciozan i s vremenom pomalo zamoran ali redateljski, glumački, snimateljski (Yorick Le Saux iz Ozonova Bazena i Jarmuscheva Samo ljubavnici preživljavaju) te uporabom prirodne i zadane scenografije impresivan način predočava odnos sredovječne glumice Marije Enders (uvijek sjajna Juliette Binoche) i njene mlade asistentice Valentine (vrlo dobra Kirsten Stewart).
Marija je glumica koju je prije 20-ak godina proslavila glavna uloga najprije u kazališnoj a potom i u filmskoj adaptaciji drame Malojska zmija uglednog švicarskog dramatičara Wilhelma Melchiora, komada o burnom poslovnom ali i emotivnom odnosu mlade djevojke i njezine starije šefice na rubu suicida.
Dok s Valentine vlakom putuje u Švicarsku primiti nagradu za probojnu ulogu, istodobno pokušavajući što prije okončati buran razvod, Maria dozna da je Melchior iznenada umro, da bi se ubrzo pokazalo da je počinio samoubojstvo.
Njegova će smrt inicirati ponovno teatarsko postavljanje drame u kojoj bi Maria ovaj put trebala glumiti stariju ženu, dok bi njenu nekadašnju ulogu mogla preuzeti mlada američka zvijezda Jo-Ann Ellis (Chloë Grace Moretz).
O njoj Maria na temelju rola u fantastičnim superherojskim hitovima nema nimalo dobro mišljenje, a da nevolja bude veća ne može se nikako zamisliti u ulozi starije žene.
Kriza Marijinog glumačkog i osobnog identiteta, njeno odbijanje suočavanja s prolaznošću godina i činjenicom da više ne može glumiti mlade žene te dijelom ovisnički posesivno-pigmalionski odnos nje i Valentine tematski su fokus filma koji s osloncem na Bergmana a u završnici i Antonionija kreira metatekstualni i metafilmski mikrosvijet u kojem se Melchiorova drama na svakom koraku isprepleće i pretapa sa stvarnim odnosom glumice i njene asistentice, te u kontekstu kojeg autor pokušava progovoriti i o aktualnom stanju u kazalištu, na filmu i u medijima.
Dok Maria s Valentine u hotelskom apartmanu i na švicarskim planinama uvježbava dijaloge za predstavu, postaje nemoguće odrediti granicu između dramske fikcije i filmske stvarnosti, a kad jedna od njih iznenada netragom nestane u planini asocijacija na Antonionija nametnut će se sama od sebe.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 12/10/2014 : 00:51:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
HAMMER - SCARS OF DRACULA (1970)



Iskreno rečeno, ovo mi je prvi film o Drakuli
Naravno, ne računajući filmove sa vampirima poput Bladea i još pokojeg o vukodlaku.
Već je dosta toga poznato o vampirima, znamo kakvi su, što ih privlači, čega se boje itd. tako da sad ne zamaram sa svim tim sitnicama.
No, kako je netko uopće došao na ideju da snima film o Drakuli?
Vjerovatno je za sve "kriv" roman irskog književnika Brama Stockera "Dracula" iz 1897. godine. Radnja tog romana je inspirirala, kako vidimo, u budućnosti i mnoge autore, kako knjige, pa tako i stripa i filma. No, nije ovo mjesto gdje ćemo pričati o sadržaju tog romana, jel da?
Vratimo se na bitno, ovo nije prvi film o već toliko puta spomenutom grofu, ima ih mnogo, tako da ni ja ne bih znao koji je ovo po redu...
Dakle, radnja se, potpuno očekivano, odvija u Rumunjskoj, točnije Transilvaniji za koju smo već čuli sto puta.
U prologu već vidimo na samom početku glavnog lika, "Drakulu", koji potom pretrpi teški gubitak za svoj dvorac od strane seljaka iz obližnjeg sela. Taj prolog mi je malo zasmetao jer smo odmah na početku vidjeli ono što bi se trebalo stvarati tokom cijelog filma, kako radnje sve dalje ide. Tako da je izostao onaj nekakav ugođaj koji bi trebao doći s vremenom. Zatim se vraćamo natrag u selo, gdje jedna djevojka, Sara, slavi svoj rođendan zajedno sa svojim društvom od koga jedino vrijedi spomenuti njezinog dečka Simona. Njegov brat, Paul, je isto trebao biti za proslavi, ali je "zapeo" kod svoje djevojke (ako je uopće možemo tako nazvati). Kasnije je ipak stigao na proslavu, ali je u međuvremenu upao u probleme sa gradonačelnikom pa ga je policija hvatala i morao je pobjeći čim je došao. Nakon što je otišao, imao je nezgodu sa jednom seoskom obitelji i na kraju je završio u Drakulinom dvorcu. Ako vas zanima što se dalje događalo, pogledajte film.
I morao bih još dodati da mi je sam kraj nekako "neuvjerljiv", ne bih rekao naivan, ali moglo je i bolje to završtiti.
Inače, film me oduševio, nisam očekivao ništa drugo. Mada se od početka zna kako će se to sve završiti, bilo je atmosfere i potpuno uzbudljive i napete radnje.
Jednostavno genijalno
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/10/2014 : 18:57:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Dok je u gornjem filmu Oblaci Sils Marije utjecaj Michelangela Antonionija ili posveta njegovu filmu Avantura zamjetan tj. zamjetna tek pri kraju, kod sasvim solidne no također donekle pretenciozne i u filmofilskom smislu odveć doslovne drame Kad se noć spusti nad Bukureštom Corneliua Porumboiua (12:08 istočno od Bukurešta, Policijski, pridjev) Antonioni je u samom ishodištu djela.
U njemu nam autor eksplikativnim spominjanjem velikog predšasnika i njegove amblematske glumice Monice Vitti kao da viče "ovo je filmska posveta Michelangelu a ja sam rumunjski Antonioni".
U filmu stanja a ne zbivanja koji u izvornom naslovu ima dodatak "sau metabolism" tj. "ili metabolizam", što opet opisuje umetnuti endoskopski filmski snimak pretpostavljivo redateljeva metabolizma, najviše je vremena posvećeno odnosu redatelja Paula (Bogdan Dumitrache iz Smrti gospodina Lazarescua i Poze djeteta) i privlačne mlade glumice Aline (debitantica Diana Avramut) s kojom on prolazi kroz erotske scene za skoro snimanje svog novog projekta.
Kroz sve se osim o radu na filmu progovara i o nemogućnosti pomirenja umjetničkog i osobnog senzibiliteta s djelom na kojem se radi, no autor pritom povremeno zapada u površna i banalna razglabanja o budućnosti filma.




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 19/10/2014 : 18:40:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
22 JUMP STREET



ne sjećam se kada sam zadnji put pogledao neku komediju sa toliko gej podkonteksta. samo sam čekao trenutak kada će ova dvojica glavnih glumaca skočiti jedan na drugoga i pošteno se izjebati.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 22/10/2014 : 00:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Evo ga opet!

Autor "Čuvara zakona" John Michael McDonagh je snimio još jedan sjajan film, dramu "Kalvarija" opet s genijalnim Brendanom Gleesonom u glavnoj ulozi.

Gleeson tumači oca Jamesa, mudrog, strpljivog i izuzetno blagog župnika iz irske provincije koji jedne nedjelje tijekom ispovjedi od jednog mještanina dozna strašne stvari.

Njegov prethodnik u istoj župi bio je serijski pedofil koji je upropastio živote mnogim dječacima i njihovim obiteljima, a jedna od žrtava je bio i čovjek koji se ispovijeda ocu Jamesu, a kojem ne vidimo lice.

Taj svećenik je odavno umro, i žrtva mu se ne može osvetiti, ali može izvršiti još strašniju osvetu, tako da ubije jednog dobrog i plemenitog svećenika, upravo oca Jamesa.

Ali on to neće učiniti odmah, već ocu dade tjedan dana da izmiri svoje dugove prema sumještanima te da se pomiri sa samim sobom i s Bogom, pa će se njih dvojica slijedeće nedjelje naći na plaži gdje će James umrijeti.

A ljudi s kojima svećenik mora izmiriti račune su redom čudni i pomaknuti, ali što je najvažnije redom autodestruktivne, nesređenim egzistencijama i obiteljskim tragedijama obilježene osobe, doslovce očajnici i suicidalni tipovi.

Svega tu ima, od privlačne žene zarobljene u vezi s agresivcem čija premlaćivanja podnosi s cinizmom i lažnim stoicizmom, preko također atraktivne mlade žene kojoj muž umire od raka, pa bivšeg policajca koji je u vezi s nezrelim i psihopatskim žigolom, potom bogataša kojeg su napustili žena i sin pa shvaća da unatoč svem imetku zapravo nema ništa, svećenika koji nije iskreno i dovoljno ponizan pred Bogom i predan služenju ljudima, do nesigurnog mladića koji razmišlja o ubijanju žena i samoubojstvu i zbog toga što nikad nije spavao sa ženom.

A tu je i Fiona (Kelly Reilly), senzibilna kći oca Jamesa iz njegova života prije zaređivanja, koja se u mjestu oporavlja od neuspješna pokušaja suicida, pri kojem je napravila osnovnu i najčešću grešku jer je žile prerezala poprečno umjesto uzdužno.

Tijekom tjedan dana svećenik će intenzivno kontaktirati sa svima njima, pa i još s ponekim poput starog pisca (M. Emmet Walsh) koji se pokušava pomiriti sa sviješću o skoroj smrti koju će možda prevariti samoubojstvom.

Premda je formalno riječ o izuzetno teškom i mračnom filmu koji se bavi pedofilijom, obiteljskim nasiljem, zategnutim odnosima u obiteljima, samoubojstvima i razmišljanjima o njima te o ljudskoj agresivnosti i autodestruktivnosti kao njenim naličjem, "Kalvarija" zadivljujuće nije ni pesimističan ni mizantropski film.

Slikoviti i sjajno profilirani likovi, životni i duhoviti dijalozi, crni humor i (auto)ironija, izvrsna gluma kompletne postave i mnoštvo sjajnih misli i zapažanja o životu i njegovu smislu, o ljubavi i "drugim nečistim silama", o smrti i mirenju s njom.

Iako je konstantno tragična, elegantno, vrlo sigurno, atmosferično i nenametljivo stilizirano režirana "Kalvarija" ni u jednom trenutku nije ni patetična ni melodramatična.

To je još jedan dokaz majstorstva Johna Michaela McDonagha.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 22/10/2014 00:37:54
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 22/10/2014 : 01:01:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Brendan Gleeson i John Michael McDonagh govore o radu na "Kalvariji":







Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

wele
Advanced Member



Montenegro
3727 Posts

Member since 21/12/2009

Posted - 22/10/2014 : 20:16:38  Show Profile Show Extended Profile  Send wele a Private Message  Reply with Quote
Mnogo dobar je Calvary, za sad jedan od mojih ovogodišnjih favorita.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/11/2014 : 09:05:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Mladjo, ovaj topic mislim da ima drugu svrhu. :)

;)



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/11/2014 : 12:56:05  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
Ok, evo premjestio samu Flmovi & co topic

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37354 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 11/11/2014 : 13:13:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Pa nije trebalo sve.

Samo one koje nisu "vrh", "odlicni", "preporuke svima" i tako to.
Recimo za Disturbiu si i sam napisao da nije neki vrh.




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See

Edited by - Poli on 11/11/2014 13:13:31
Go to Top of Page

mladjo
Advanced Member



Croatia
20013 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 11/11/2014 : 13:54:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mladjo a Private Message  Reply with Quote
"Još se nije rodio tko je narodu ugodio"

COUNT ZERO INTERRUPT
an interrupt of a process decrements a counter to zero

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/11/2014 : 20:48:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Spojevi na slijepo (Brma paemnebi) Gruzijca Levana Koguašvilija.

Pobjednički film nedavnog Zagreb Film Festivala izraženim je socijalnim kontekstom obilježena egzistencijalna romantična krimi-drama, jednostavno, originalno, na izvrsnom scenariju oslonjeno, dirljivo glumljeno i naglašenim humanizmom svih likova označeno djelo.

Storija o 40-godišnjem Sandru (odlični Andro Sakhvarelidze), učitelju iz Tbilisija koji još uvijek živi s roditeljima i koji, dok ga majka i otac neprestano gnjave pitanjima kad misli srediti svoj život, oženiti se i postati ozbiljan čovjek, slobodno vrijeme provodi družeći se s najboljim prijateljem Ivom, neuspješnim nogometnim trenerom i poput njega životnim gubitnikom koji je kako kaže jednom trenirao momčad sastavljenu od slijepaca, odiše životnošću, neposrednošću, empatijom i toplinom.

Za to su zaslužne ne samo autorova ljubav prema likovima koje poštuje i u potpunosti razumije, niti njegova odluka da protagonista predstavi kao izrazito melankoličnog i gotovo katatonički mirnog čovjeka koji je spreman stoički prihvatiti i podnijeti čini se baš sve što mu život može donijeti, nego i povremeno pribjegavanje pseudodokumentarističkom prosedeu čime se podcrtava realističnost zbivanja, impresivan rad s glumcima koji se uopće ne doimaju poput profesionalaca te suptilna i gdjekad kao slučajna poetičnost kojom je ozračena većina kadrova.

Riječ je više o filmu stanja a manje zbivanja, premda ni potonjih ne nedostaje, osobito nakon što se Sandro, osoba usporenih reakcija te uvijek basterkitonovski ozbiljnog i zabrinutog izraza lica (što i u dramski ozbiljnim situacijama kakva je svađa u domu trudne djevojke rezultira efektnim humornim i ironijskim odmakom) počne zbližavati sa senzibilnom i smirenom Mananom (Ia Sukhitashvili), majkom svoje učenice u koju se snažno zaljubi.

Ljubav je obostrana i Manana bi s njim htjela vezu, no u tome ju sprječava to što je udana za kriminalca Zazu koji upravo izlazi s odsluženja zatvorske kazne i koji će Sandra spletom okolnosti na dan izlaska uvući u neke svoje poslove povezane s djevojkom kojoj je napravio dijete i koju bi želio nagovoriti na pobačaj, za što mu treba novac.

Duh životnog gubitništva i mirenja s njim sjajno je proveden kroz film u kojem naposljetku nitko ne uspijeva ostvariti ono što bi želio.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 23/11/2014 : 19:58:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote



Hrabra djevojka (Difret) etiopskog redatelja Zeresenaya Berhanea Meharija.

Na istinitim događajima iz 1996. godine temeljen film koji je suproducirala Angelina Jolie, koja je preuzela i njegovu svjetsku distribuciju, s jedne strane jest feministički intonirano djelo velikog angažmana i u tom kontekstu neizbježne tezičnosti, koje bi kao takvo objeručke prihvatila i Oprah Winfrey, no s druge je strane posrijedi redateljski dosta pismeno, intrigantno, emotivno, tek mjestimice patetično i banalno te nimalo melodramatično ostvarenje čije ja vrlina i prilična autentičnost.

U dramskom fokusu isprva je 14-godišnja Hirut Assefa (vrlo dobra Tizita Hagere), bistra klinka koju su roditelji odlučili školovati, želeći joj tako pružiti bolju budućnost od one koja bi ju u izrazito tradicionalnom i patrijarhalnom društvu etiopskom čekala bez škole.

No u Etiopiji još uvijek predominantno vladaju običajna prava i zakoni, u Hirutinu selu primjerice važne odluke donosi tročlano vijeće "mudrih staraca", a uloga žene svodi se na majku, domaćicu i onu koja mora bespogovorno prihvatiti sve što dolazi s muške strane, pa bile to i batine.

U skladu s običajnim pravom posve je normalno da mladići otimaju svoje buduće žene, makar još bile i djevojčice te makar ni one ni njihovi roditelji ne prihvaćali samoproglašene buduće muževe.

Kad Hirut postane plijenom jednog takvog otmičara i njegovih prijatelja, te kad kao žrtva silovanja dotičnog u pokušaju bijega i spašavanja vlastita života bude prisiljena ubiti, zbog čega joj smjesta zaprijeti krvna osveta, u priču će ući odvažna mlada odvjetnica Mezaza Ashenafi (etiopska TV-zvijezda Meron Getner).

U etiopskom društvu ona funkcionira kao nekakva protofeministica, jer je samosvjesna, obrazovana, neudana i neustrašiva u zastupanju svojih stavova, pa i u čestim suprotstavljanjima isključivo muškim autoritetima.

Kad se dramski fokus prebaci na Mezazu, koja će u želji zaštite Hirut postati njenom privremenom skrbnicom te ju smjestiti u svoj stan u Adis Abebi, priča očekivano kreće putem izrazitijeg angažmana i tezičnosti.

Mezaza će unatoč nepokolebljivosti u trenucima velikih pritisaka zamalo priznati da se bori protiv vjetrenjača, no kad se i mediji okrenu protiv nje te kad se učini da joj zajedno sa starijom kolegicom prijeti neizbježan poraz, kao određeni deus ex machina stići će politička odluka s vrha koja će filmu osigurati optimističan završetak a onodobnom etiopskom društvu barem naznake bolje budućnosti.

Jedna od vrijednosti ovog filma je i zanimljiva redateljska odluka da se dvije dramski važne situacije, gotovo "cliffhangeri" u sekvencama bijega Hirut odnosno nje i Mezaze, završe neočekivanim zatamnjenjima u najuzbudljivijim trenucima, nakon čega slijede nove scene iz kojih gledatelj može zaključiti kako su se razriješile situacije koje nisu prikazane do kraja.





Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page
Page: of 34 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.38 seconds. Snitz Forums 2000