forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 117

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 11:33:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
"Bog" bogatstva je svuda. Materijalizam.
Hrvatsku je poklopio gadno.


Indija je mnogoljudna.
Naravno da su puno toga ukenjali.
I polakomili se. U Indiji isto kao u hrvatskoj - prevladaju trgovci.



Bitnije.
Hinduizam nema veze s duhovnošću.
Hinduizam je religija bogatstva kao i većina ostalih religija.

Iskonska duhovna znanost je jedna jedina.
I odrzava se kroz vedsku kulturu. U svakoj tradicionalnosti naći ćete natruhe vedskog.
Indija je samo to znanje jasno sačuvala.
Znanje koje vrijedi za sve.

Bez obzira od kud si.
I tko si.






Edited by - frano on 01/09/2024 11:45:49
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/09/2024 : 11:49:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Napredujemo, komad po komad uviđaš iluzije indijske produhovljenosti. Pobjegao si u Vede i u prapovijest, doć ćemo do pećine, samo pomalo. Odričeš se hinduizma i praviš se grbav da su Vede izvorište hinduizma.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 12:08:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Odričem se hinduizma?
Nemam ti ja nikakve veze s hinduizmom.
Kršćani, hindusi, muslimani ... sve su to slična braća. Samo materijalizam. Krv i tijelo.



Vratimo se Stinkyjevoj temi.
Kaubojima.

Ima jedno djelo u vrlini, a vestern je.
Ni Hegel ni Heidegger mu ne mogu niš.

Buddy Longway :)

Edited by - frano on 01/09/2024 12:12:44
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 12:11:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pončo nam može, ak hoće, napisati koju o prapovijesti.

Čekamo i kapetana zapadne misli, da zapetlja svoje...

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 13:00:36  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

E moj Frano Indija ti je kriptonit. Sad je i prljava voda voda, gubiš se brate. meni je ža šta moran igrat ulogu razbijača iluzija, štoviše neugodno mi je.

E da znaš koji je gušt se napit izvorske vode kad ledena izbija iz kamena, a gušta i blaženosti.



Brate, Pončo.
Brat Stinky vjerovatno negdje peče krumpire i fantazira o slobodi. Opušta se u rijeci. Idila ljetna.

Tak da smo u ringu sad ja i ti.

Glede tvojeg gornjeg posta,
Voda je voda. Kolko je prljava ili čista to su razlike u kvaliteti. Ak je zmazana treba će joj dug put da dojde sebi.
Nisam rekel da je voda isto što i vatra.
To je Stinkyjeva filozofija.

Nego, taj izvor s kojeg piješ, jel on u tvom ili nečijem vlasništvu?

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/09/2024 : 15:50:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Ufff ameri imaju frazu-you went all over the place.

Muči te to inače ne bi ima takvu paljbu postova u razmacima.

Izvor je jasno javno dobro.

Prapovijest što te zanima, meni osobno najdosadniji dio povijesti, premalo je pisanih tragova.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 16:39:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ridiculus



Frano, Stinky pravilno priča. Niti je evropska filozofija samo materijalistička, niti je istočna samo idealistička ili duhovna...




- to je samo spetljanije rečeno, "sve je to isto."
Ode i Ridiculus međ hermafrodite.
Stinky je odavno međ njima filozofski.

...
U samom čovjeku se bore te dvije strane.
Duhovna i materijalna.

Iz tog proizlazi da i na zemlji, na bojnom polju, ista bitka se vodi za prevlast.

Usponi, padovi, pobjede, porazi...

Strana koja prevlada oblikuje prirodu.
I društvo. I neku zajedničku svijest.


Kod Stinkyja i Ponča je stvar jasna, bar kak sad objašnjavanju.
Jedan guta krompire, drugi guca čistu vodu.
Ništ im ne fali. Ispunjeni su.

Stinky sam sebe opisuje kak je u tip-top ravnoteži. Meni on tak i djeluje, sve dok ne krene sa
izjednačavanjem duha i tijela :)
Zna se to često desit čovjeku u naponu snage, u nekom očitovanom obliku.

Al, pitat ćemo Stinkyja isto pitanje kad bude imao 8 banki.
Jeli duh i tijelo jedno te isto.



I sad ja već trubim.
Onaj tko ostane neuznemiren i održi čistu svijest u teškim uvjetima - do kraja, jer tijelo bu prije ili kasnije popustilo - taj je španer.


























Edited by - frano on 01/09/2024 16:50:28
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 16:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

Ufff ameri imaju frazu-you went all over the place.

Muči te to inače ne bi ima takvu paljbu postova u razmacima.

Izvor je jasno javno dobro.

Prapovijest što te zanima, meni osobno najdosadniji dio povijesti, premalo je pisanih tragova.



Kak je najdosadniji ak ne znaš ništa o njoj?



Izvor je javno dobro. Rišpekt.
Ali, čiji je?
Tko je vlasnik prirode?











Edited by - frano on 01/09/2024 16:51:17
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/09/2024 : 16:51:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by Poncho

Ufff ameri imaju frazu-you went all over the place.

Muči te to inače ne bi ima takvu paljbu postova u razmacima.

Izvor je jasno javno dobro.

Prapovijest što te zanima, meni osobno najdosadniji dio povijesti, premalo je pisanih tragova.



Kak je najdosadniji ak ne znaš ništa o njoj?



Izvor je javno dobro. Rišpekt.
Ali, čini je?
Tko je vlasnik prirode?






Pa zato je najdosadniji dio imamo jako malo tragova, što je jasno šteta. Imaš šta imaš, neke odlomljene primitivne vaze il nešto pa si slaži priču iz tog. Radio sam svojevremeno ko pomoćni radnik u studentskim danima na arheološkim iskapanjima, viruj znam o čemu pričam. Daleko je to od nečijeg romantiziranja. Nije to Rim di imamo konkretne zapise šta i kako.

Ne znam šta ciljaš sa izvorom, vlasništvo je pravni institut (a vidi vraga ja sam pravnik) Bog ili priroda (il šta već ono strano za vas new agere) ne funkcioniraju u tim ljudskim terminima.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 16:57:41  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pončo, ne zamjeri ak sam naporan.
Razgovaramo.
I rastemo.

Zajedno.


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 17:00:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by Poncho

Ufff ameri imaju frazu-you went all over the place.

Muči te to inače ne bi ima takvu paljbu postova u razmacima.

Izvor je jasno javno dobro.

Prapovijest što te zanima, meni osobno najdosadniji dio povijesti, premalo je pisanih tragova.



Kak je najdosadniji ak ne znaš ništa o njoj?



Izvor je javno dobro. Rišpekt.
Ali, čini je?
Tko je vlasnik prirode?






Pa zato je najdosadniji dio imamo jako malo tragova, što je jasno šteta. Imaš šta imaš, neke odlomljene primitivne vaze il nešto pa si slaži priču iz tog. Radio sam svojevremeno ko pomoćni radnik u studentskim danima na arheološkim iskapanjima, viruj znam o čemu pričam. Daleko je to od nečijeg romantiziranja. Nije to Rim di imamo konkretne zapise šta i kako.

Ne znam šta ciljaš sa izvorom, vlasništvo je pravni institut (a vidi vraga ja sam pravnik) Bog ili priroda (il šta već ono strano za vas new agere) ne funkcioniraju u tim ljudskim terminima.




Tak je. Izvor je Božji :)

Glede prapovijesti.
Jednostavno su živjeli i uzvišeno razmišljali.


Sad je skroz suprotno. Komplicirano živimo i ne mislimo :)

Živ bio, brate Pončo.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 17:04:24  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Bilo mi je zadovoljstvo s tobom do čiste vode dojti.
Mogli bi se svi naći pa i u živo do izvora.

Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/09/2024 : 17:08:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Pa rekoh ti (eto sad se vraćamo na početak) jel uviđaš na ironiju da je ta navodna produhovljena uzvišenost uvik vezana za primitivna društva koja ni kotač na poznaju.

Šta bi zamjera, pričamo.
Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1657 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/09/2024 : 17:23:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Ode i Ridiculus međ hermafrodite.
Stinky je odavno međ njima filozofski.



Kako sad to "ode (i on)"? Pa ja sam na istoj poziciji godinama! Decenijama!!

quote:
Originally posted by Poncho

ironiju da je ta navodna produhovljena uzvišenost uvik vezana za primitivna društva koja ni kotač na poznaju.



Možda je duh dat samo u ograničenoj količini. Dok je bio isključivo unutar ljudi, bilo im je super, zlatno doba je cvetalo, opšte blagostanje, vođstvo najmudrijih, a kada su počeli da ga primenjuju na spoljašnji svet, trošili su ga, i sada imamo problem. Šta kažete na tu mogućnost?

Thought's the slave of life, and life Time's fool.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 17:29:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Duh je neiscrpan.


Ali, da.
Podijeljen je na sva živa bića.
I prekriven je raznim tijelima.

I onda, nažalost kreće žderancija.

Tko koga pojede, bude imao više duha.
Haha, Isusa klopaju do dana današnjeg.

Ne da im mira :)



Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 17:30:27  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Velka duša.
Isus.
Mahatma.

Go to Top of Page

ridiculus
Senior Member



1657 Posts

Member since 11/06/2008

Posted - 01/09/2024 : 17:39:29  Show Profile Show Extended Profile  Send ridiculus a Private Message  Reply with Quote
Opšti duh, da. Možda.

Ljudski je veoma iscrpljiv. Da nije, mogao bi da crtaš ili ja da pišem beskonačno.

Dah, duh, duša, spiritus, inspiration...

Thought's the slave of life, and life Time's fool.

Edited by - ridiculus on 01/09/2024 17:39:49
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 17:59:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Tijelo ne dura beskonačno.

Duh piči vječno.
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 01/09/2024 : 18:01:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
I Riječ tijelom postade i nastani se među nama i vidjesmo slavu njegovu - slavu koju ima kao Jedinorođenac od Oca - pun milosti i istine. (Iv 1,14)

Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν, καὶ ἐθεασάμεθα τὴν δόξαν αὐτοῦ, δόξαν ὡς μονογενοῦς παρὰ πατρός, πλήρης χάριτος καὶ ἀληθείας.

Sarx - meso, ne tijelo (soma). Libili su se kad su prevodili.. tijelo ili meso, a bolje je ipak - meso.


Bit judaizma? da se oslanjaš samo na sebe, na svoj zakon, pravila...a zapravo se zatvoriš Božjoj tajni. Ako se zatvoriš za duh, ostaje ti samo meso (tijelo).

Koji je princip "mesa"? Jer sam po sebi nije negativan, ali zaklinjati se na njega dovodi do naizgled suprotnih pozicija, ali se svode na isto. Jer - u krajnjim pozicijama hedonist i asket su jedno te isto. Obojica se bave mesom, tj. materialnim.
Frano, ovi tvoji, uzmimo džainiste za primjer, pogotovo digambare, švetambare su malo light. Digambare su hard core po tom pitanju. Sallekhana, izgladnjeti se do smrti, njihov ideal. A zapravo je to jedna veličanstvena samoparaliza, odbacivanje života, propast, u glavnom nesposobnost izaći iz tame.
Budizam? Pesimizam i egoizam at his best.
Hinduizam? Joj daj, to ti je tamno da tamnije ne može biti:) Cirkl, vrtenje u krugu.. brahmani, kšatrije, vaišije, šudre??

Nema više: Židov – Grk! Nema više: rob – slobodnjak! Nema više: muško – žensko! Svi ste vi Jedan u Kristu Isusu! (Gal 3,28)

Frano, Caritas Deus est.
Istočnjaci to ne mogu shvatiti, a ni ostali.

Ridiculus je nešto pisao o pravu i pravdi, zakonu etc. Ako bude prilike mogu nešto o tome sa pozicije osnovne moralne teologije i kako na to gleda npr jedan sveti, presveti Toma Akvinski.

Je li tijelo zatvor ili hram? Za Platona je ovo prvo, za apostola ovo drugo.

Zdrav duh u zdravom tijelu. Otrcana fraza ili istina?


Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 18:22:10  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pratim, Ordell!
I potvrđujem.
Krajnosti su koma. S bilo koje strane.
Savršena središnja ravnoteža isto - ne valja.
Zlatni rez se traži.

Održati život (prisustvo duha)
uz minimalno potrepština za tijelo
te uz majku, oca i djecu
nastaviti.

Život.

Život (prisustvo duha) je prvi na skali.
Tijelo ga samo prati. U raznim oblicima.

Bez duha, tijelo je tek vreća kostiju.

Tu jest polemika.

Duh i tijelo nisu jedno te isto.
Iz tog izjednačavanja proizlazi hrpu omašaka.











Edited by - frano on 01/09/2024 18:32:07
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 18:25:09  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Bog nas bez daljnjeg voli.
Najviše voli kad vidi nas da volimo.
I surađujemo.
Ali, bog je osoba. I ljubav.
On je isto.
Istovjetan.

Bozje dobro i zlo djelovanje jest samo dobro.
On je taj jedini apsolut.

A, ne duh i tijelo.


Mi nismo bog.
Isus nije bog.




Edited by - frano on 01/09/2024 18:35:25
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 18:42:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Jedan je Gazda.


I još nam daje priliku vidjeti kako je to.
Biti Gazda.
Bar na kratko.

:)

Jedna je duhovnost.

Svjetovne religije skupljaju svoj herbarij duhovnih zakona. Al, slabo se razmijenjuju.


Princip da nema iste dvije kapi vode, dva ista lista ili bilo čega drugog, moj je mali doprinos prenosu znanja istoka ka zapadu.


Duh i tijelo nisu isto.
I to je sve.










Edited by - frano on 01/09/2024 18:45:27
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 18:58:29  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Primjeri su prisutni svuda.
Od olimpijade do Biblije.

Alžirka izgleda ko muško, a karakterom je nešto što se od žene samo može poželjeti, skromna fajterica. (i spolom je sve regularno:).

Spartanci.
Blago Zadro.
David i Golijat.
Edvin Biuković.
Dražen Petrović.
Stinky (kad ga ne ponese ubijanje) - tad zrači duhom, čak i dok ima problema sa osnovnom logikom :)

Nastavi niz.


Duh nije isto što i tijelo.

Izjednačavanje toga je impersonalnost.
Ako su duh i tijelo istovjetni - jedno gubi osobnost.


Svak u određenim trenucima života ima osjećaj ravnoteže. Bogovskog u sebi.
Ali, figa. Nije Bog.


I taj tanki izbor je naš. Jesmo li duh ili tijelo. Jesmo li s Bogom ili nismo.
I napet je taj izbor.


Sve do zadnjeg daha.


Edited by - frano on 01/09/2024 19:13:00
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6472 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 01/09/2024 : 19:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Došao si u manihejski ćorsokak i sada je izlaz shvatiti što to duh zaista jest i kako je duša PRINCIP tijela. Neodvojiva sraštena cjelina. Duša nema ništa protiv tijela. Duša se, štoviše, podala tijelu e da bi života bilo. Ti ovo sve misinterpretiraš. A čak nisi ni bogumil.

Stinkač,

Pravo pitanje je porijeklo duha.
Od kud je duh, od tam smo i mi.


Princip tijela je zagonetka. Zakoturao ju je netko pametniji od nas.
Otac i sin, kokoš ili jaje ...
Materijalna vječnost :)
Zamisli kakva je tek duhovna stvarnost :)


Sam spominješ duh i dušu, znači - ipak primjećuješ tu točku.






I tu točku ne možeš pripisati tijelu.





Edited by - frano on 01/09/2024 21:26:49
Go to Top of Page

ordell
Senior Member



Slovenia
1898 Posts

Member since 20/08/2006

Posted - 01/09/2024 : 20:19:34  Show Profile Show Extended Profile  Send ordell a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Mi nismo bog.
Isus nije bog.




Isus jeste Bog.

U ono vrijeme reče Isus: »Slavim te, Oče, Gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih, a objavio malenima. Da, Oče, tako se tebi svidjelo. Sve je meni predao Otac moj i nitko ne pozna Sina doli Otac niti tko pozna Oca doli Sin i onaj kome Sin hoće objaviti.« (Mt 11,25-27)

Frano, ratio tu otkazuje. Ne možeš razumom. Vjera i milost. Teologija križa. Nema dalje od toga.

Jer ne posla me Krist krstiti, nego navješćivati evanđelje, i to ne mudrošću besjede, da se ne obeskrijepi križ Kristov.
18 Uistinu, besjeda o križu ludost je onima koji propadaju, a nama spašenicima sila je Božja. Ta pisano je: Upropastit ću mudrost mudrih i odbacit ću umnost umnih. Gdje je mudrac? Gdje je književnik? Gdje je istraživač ovoga svijeta? Zar ne izludi Bog mudrost svijeta? Doista, kad svijet u mudrosti Božjoj Boga ne upozna mudrošću, svidjelo se Bogu ludošću propovijedanja spasiti vjernike. Jer i Židovi znake ištu i Grci mudrost traže, a mi propovijedamo Krista raspetoga: Židovima sablazan, poganima ludost, pozvanima pak – i Židovima i Grcima – Krista, Božju snagu i Božju mudrost. Jer lûdo Božje mudrije je od ljudi i slabo Božje jače je od ljudi. (1 Kor,17-25)


Definicija ljubavi. Raspeti Krist.
Go to Top of Page
Page: of 117 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000