forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 118

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 12:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

Moram sad "zbunjen" u HAVC i tamo
ostat smiren - u duhu - kak veliš.

Deckima iz HAVCa Gibonni nije baš nešto.
Pjesma "Mojoj majci" isto im ne štima.
Kao soundtrack za crtić o Draženu.


Čitamo se kasnije.










Nisan baš upućen u to s čim se baviš, al zar si toliko naivan da ekipi iz HAVC-a predlažeš takve stvari




quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

Moram sad "zbunjen" u HAVC i tamo
ostat smiren - u duhu - kak veliš.

Deckima iz HAVCa Gibonni nije baš nešto.
Pjesma "Mojoj majci" isto im ne štima.
Kao soundtrack za crtić o Draženu.


Čitamo se kasnije.










Nisan baš upućen u to s čim se baviš, al zar si toliko naivan da ekipi iz HAVC-a predlažeš takve stvari



He, he ... a, najbolje da ne.
Crtam crtić o Draženu Petroviću, u kojem će se vrtit Gibonni i Prljavci.
Naravno da Havc nije presretan.




:))))))



Pa čoviče tamo će te odma stavit na crnu listu


Tek da vidiš njihovu "bijelu" listu :)

Takvo je vrijeme.
Stavljaju Gibonnija i Mojoj majci na crnu listu.
Tak oni vide stvari.


Ukratko.
Nema odstupanja. Turpijala su me dvojica. Nema šanse da izbacim te pjesme, objasnih im lijepo - u duhu.
Gibbo je pjesme ustupio, Prljavci su ih ionako prepustili svima.

Pitali su me zašto baš Mojoj Majci - objasnih da je to posveta mojoj majci. Tak i jest. Tu su se zbunili i odstupili.


No, to je bilo turpijanje za danas.
Neće to tek tako stati s njihove strane.
Moramo glasove još snimiti.
Neće oni odustat do kraja.

Jedino ne znaju kako se ja već danima hrvam ovdje sa Stinkyjem, kaj su sad tu jos dvojica iz havca.

:))
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 12:50:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pončo, s čim se ti baviš?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 12:51:39  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Kaj si rekel, pravnik?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 13:02:06  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

problem 1:

paradoks našeg temata "duša".

1. Duša je, kako je to već Aristotel utvrdio, na neki način sve stvari.
Da je duša na neki način sve stvari znači ovo: onaj tko se može identificirati sa svim stvarima, taj ima najviše duše ili najbolju dušu, kako bismo već to izrazili. Znači, onaj tko može ulaziti u razne stvari, prepoznavati ih, nalaziti u njima dobro, to je čovjek velike duše.

2. Duša je ono najindividualnije u čovjeku, odnosno duša baš jest princip idividualiteta. Onaj tko je najosobeniji, najautentičniji, kod koga je velika energija sopstvenosti, što onda ljudi izriču kolokvijalno "on je baš svoj", taj ima najveću dušu, ili najbolju.

1 i 2 su razlika Hegela i Schellinga, recimo. Ili, ako je Schelling tek otvorio to pitanje, onda preko Kierkegaarda do filozofije egzistencije.

Duša je ono opće (Hegel) i istovremeno ono posebno (Schelling, pa nadalje fil. egzsitencije).

Primjena ovog paradoksa duše na naš slučaj "frano", dovodi opet stvari do zida, kako sam gore lijepo samome frani rekao. Naime, s jedne strane meni je žao frane, jer imam dušu u smislu 1 - enormno identificiranje, ako ne sa svim, a ono sa puno stvari, koje je identificiranje odnosno duša u ovome smislu, običnim smrtnicima uskraćeno.

No, s druge strane, kako imam i dušu u smislu 2, i to baš baš enormno, i kako sam skroz definiran, određen i vudren, ne mogu nego gledati uvijek kroz sebe. A ono prvo kod mene je enormna određenost. Zato i sve druge prvo gledam kao da su tako čvrsto određeni. I u svim njihovim kolebanjima, i bez obzira na to, ja ih gledam u supstancu - kao da su određeni, i to određeni u onu točku centra gdje se sam nalazim: Bog, domovina, obitelj... To je ta varka, imanentna varka, koja proizlazi iz duše u smislu broj 2, odnosno, svatko gleda kroz sebe.

Pomiriti 1 i 2, to je paradoks duše.
Ako se sad razumije problem broj 1, onda bi se tu mogli uključiti diskutanti, koji znaju i imaju što reći. Ovaj problem je i problem kršćanstva, ako baš tako hoćemo. U osnovi, sve se vrti oko ovog problema. Kažem, čovjek mora biti na razini da razumije o čemu se tu radi. A radi se o problemu "spasa duše". O vječnom životu. I kako već to želimo izraziti.

Ordell, što ti misliš o ovome?
Što je to "uskrsnuće tijela"? Individualno trajanje (duša u smislu 2) ili pomirenje u Bogu, poništenje individualiteta (duša u smislu 1)?

Vidiš, frano, ovako ti se priča o duši, recimo. Kroz ovakvu spekulaciju, približavaš si barem malo, što je to duša. Ne s djetinjastim ponavljanjima jednog te istog. Ako čovjek ne razumije razinu raspravljanja, onda se barem ne smije duriti i svesti se na malo dijete, pa htjeti biti priznat u djetinjariji. Tada čovjek pokazuje veličinu, odnosno dušu, ako se smiri i skromno prati, upija s izvora onih koji svjedoče bolje razumijevanje. I ulazi, uvađa se u krug muževa. Da bi jednoga dana sam svjedočio i prenašao dalje, barem ono minimalno koliko sada možemo osvjetljavati te krajnje stvari. Jer, sada vidimo nejasno, i toga se mora biti svjestan: svjestan da ništa ne znaš, napredovati do te izvorne jednostavnosti, gdje onda Otac otkriva tima jednostavnima, baca ih u svjetlo.




Ova razmjena između mene i Stinkyja je takva kakva jest.
Iznešene su zanimljive stvari.


Ovaj njegov zadnji post o sveobuhvatnoj, o sveobuhvatnosti duše je izvrstan.


Ja priznajem odmah poraz, toliko je dobro sve napisao, tj. rečeno
I eto.
Sad samo čekamo da Stinky
obuhvati indijce :)
I ruse.

...
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2024 : 13:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Kaj si rekel, pravnik?



Da, mada san sa zadnjim angažmanom zaša u polje ekonomije, al duga priča.

Nekako mi se zasad posložilo da sa svakim novim poslom skoro promjenim profesiju.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 13:35:17  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

Kaj si rekel, pravnik?



Da, mada san sa zadnjim angažmanom zaša u polje ekonomije, al duga priča.

Nekako mi se zasad posložilo da sa svakim novim poslom skoro promjenim profesiju.



Pa postaje ti duša sveobuhvatna, kaj hoćeš :)

Slično tome, ja sam isto katolik. Pa malo škicam naokolo, gdje me već život šutne.

Duhovno znanje mogu prakticirati sve vjeroispovjesti. I ostat svoji. Uobličit ga pravilno. Na svoj način u svojim kostimima.
U tom smislu ljudi prepoznaju progres (ili degradaciju) u duhovnosti. Približavaju se ili udaljavaju od uvijek istog cilja.




Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2024 : 13:39:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

quote:
Originally posted by Poncho

quote:
Originally posted by frano

Kaj si rekel, pravnik?



Da, mada san sa zadnjim angažmanom zaša u polje ekonomije, al duga priča.

Nekako mi se zasad posložilo da sa svakim novim poslom skoro promjenim profesiju.



Pa postaje ti duša sveobuhvatna, kaj hoćeš :)

Slično tome, ja sam isto katolik. Pa malo škicam naokolo, gdje me već život šutne.

Duhovno znanje mogu prakticirati sve vjeroispovjesti. I ostat svoji. Uobličit ga pravilno. Na svoj način u svojim kostimima.
U tom smislu ljudi prepoznaju progres (ili degradaciju) u duhovnosti. Približavaju se ili udaljavaju od uvijek istog cilja.








Sve 5, al priča si tu o hermafroditima, zbunjozama a sam si zbunjen moj Frane. nema u doktrini Katoličke Crkve "piškit ću kakit ću" protivan si temeljnim dogmama ergo nisi katolik. Nije baš moje da popujem al nisi li malo prestar moj Frane za tinejdžerska tumaranja?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 13:44:56  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Nisan još uša u pubertet, ne dam se :)

I slažem se.
Nema u duhovnosti pikit ću, kakit ću.
Sve to ide zajedno :)
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2024 : 13:48:17  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Nisan još uša u pubertet, ne dam se :)

I slažem se.
Nema u duhovnosti pikit ću, kakit ću.
Sve to ide zajedno :)




Hahah da, možda nisan svjestan tvog godišta :)
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 13:55:01  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ha, ha, ha!
12 duhom, 47 tijelom.

A, ti, Pončo, kolko si star?







Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 13:56:42  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky je jedini valjda,
45 duhom i 45 tijelom.




hahahahuujj
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2024 : 13:57:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

Ha, ha, ha!
12 duhom, 47 tijelom.

A, ti, Pončo, kolko si star?











Eto ja sam mlađi, ja sam rođen kad i demokracija i konačni pad komunizma.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 14:00:10  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
1990?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 14:06:31  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ali, sad smo opet okupirani.
I te dualnosti su stvarno slicne.
Komunizam, demokracija - slicna ekipa :(


Rijetke pjesme dugo traju samostalno.
Mojoj majci je jedna od njih.


Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3464 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 03/09/2024 : 14:06:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by frano

1990?



Da, praktički sam star ko i država.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 14:09:18  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/09/2024 : 19:30:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Ako se sad razumije problem broj 1, onda bi se tu mogli uključiti diskutanti, koji znaju i imaju što reći. Ovaj problem je i problem kršćanstva, ako baš tako hoćemo. U osnovi, sve se vrti oko ovog problema. Kažem, čovjek mora biti na razini da razumije o čemu se tu radi. A radi se o problemu "spasa duše". O vječnom životu. I kako već to želimo izraziti.

Ordell, što ti misliš o ovome?
Što je to "uskrsnuće tijela"? Individualno trajanje (duša u smislu 2) ili pomirenje u Bogu, poništenje individualiteta (duša u smislu 1)?



Svijećom se traže oni koji znaju i imaju što reći o problemu broj 1, i također se traži ordell i kršćansko stajalište.

Duša, to je princip tijela. Čovjek zato i jest konkretan, jer se sastoji od ove sraštenosti: duša+tijelo. Za života se ovo ne može rastaviti, i duša = tijelo, u smislu taj i taj konkretni pojedinac.

Ono što sad ljude muči jest ideja daljnjeg trajanja. Iz iskustva svatko zna da tijelo propada. To će reći, propada i duša. Jer ova jest to, ta sraštena cjelina.

No, isto tako je raširena ideja da duša onda napušta tijelo. Sad, radi li se o duši ili dijelu duše, to su opet razni naučavali razno. Za Aristotela duša spada u fiziku i ona uglavnom propada s tijelom, osim tog jednog dijela noetičke duše, koji kod čovjeka onda više nije fizika, nego metafizika. I došao je jednim skokom, odnosno ništa u tijelu mu ne odgovara, kao što vegetativnoj duši odgovara u tijelu ovo, osjetilnoj ono i tako dalje.

U svakom slučaju, duša je jedan posrednik. Između duha i tijela, Boga i čovjeka.

Jer duša je ono čime je čovjek u rapportu s Bogom, i bez tog rapporta s Bogom kreatura, a osobito čovjek, ne može egzistirati nijednog trena. Stoga, čim je vođenje prekinuto, nastaje bolest... 1) ako je prekinuto vođenje kroz osjećaj, onda nastaje bolest ćudi. 2) Ako je prekinuto vođenje kroz razum, onda glupavost. ... 3) Ako je pak prekinuto vođenje između razuma i duše, onda nastaje ono najstrašnije, naime ludilo.

Ono što nije sasvim jasno: je li ono više duh ili duša?

Duh ne spada u fiziku, ni po jednom učenju.
Određenje Boga jest da je duh.
Ali kod čovjeka duh... vidi sljedeće retke:

Uobičajeno je doduše mnijenje da je duh ono najviše u čovjeku. Već iz toga što on to ne može biti sasvim, slijedi da on može biti bolestan, može zabludjeti, griješiti ili biti zao. Budući da bolest, zabluda i zlo uvijek nastaju iz erekcije relativnog nebića iznad bića, tako i čovječji duh opet mora biti relativno nebiće u odnosu na nešto više. Kad to ne bi bilo, tada zapravo ne bi bilo nikakve razlike između istine i zablude. Tada bi donekle imao pravo svatko i nitko, kad ne bi bilo neke više instance iznad duha. ... Jednako tako i zlo nije puka privacija dobra, nije puko nijekanje nutarnje harmonije, nego pozitivna disharmonija. Zlo također ne dolazi iz tijela, kao što još mnogi danas smatraju. Tijelo je cvijet, iz kojega netko siše med, a netko otrov. Ne biva duh inficiran tijelom, nego obrnuto, tijelo duhom. Zlo je u izvjesnom pogledu ono najčišće duhovno, jer ono vodi najžešći rat protiv sveg bitka, pa bi čak moglo ukinuti temelj stvorbe. Tko se samo donekle upoznao s misterijima zla (jer ono se mora srcem ignorirati, ali ne i glavom), taj zna da je najviša korupcija upravo i najduhovnija, da u njoj naposljetku iščezava sve prirodno, pa prema tome čak i osjetilnost, čak i sama naslada, da ova prelazi u okrutnost, i da je onaj tko je demonsko-đavolski zao daleko udaljeniji od užitka nego onaj tko je dobar. Ako su dakle i zabluda i zloća obje duhovne i potječu iz duha, onda je nemoguće da je on ono najviše.

Duša, prema tradicionalnom mišljenju, otpada iz višeg svijeta i žrtvuje se tijelu, da bi tog konkretnog pojedinca bilo. Ovaj pak, budući da "ima" dušu, nalazi se u stalnom rapportu s Bogom. No, jednako tako, duša se može razviti pogrešno, u duh samosti koji želi zauzeti mjesto Boga, ili kako Schelling kaže, erektirati se i tada dolazi do raznih devijacija, koje je gore spomenuo. Najzagonetnije su one misterije zla, najčišća duhovna korupcija.

Zlo je, čini se, povezano s principom samosti. Ovo se pak najviše razbukta kod pojedinaca koji misinterpretiraju vječni život s besmrtnošću. Podloga misinterpretacije (usput, na ovoj zabludi nastao je Dylan Dog i Sclavijeve varijacije traganja-za-serumom-besmrtnosti) jest ovaj sadašnji, osjetilni život. Duša koja je toliko srasla u tijelo, ne može onda sazrjeti, pravilno sazrjeti i propada zajedno s tijelom u niže regije bića. Ali kako je najviša korupcija duhovna, čini se da duh potura, podmeće osjetilnost i osjetilne užitke onoj sraštenoj cjelini duša-tijelo, jer on crpi iz tih ispoljavanja, upreže dušu-tijelo i koristi snage koje se tu ispoljavaju.

Pravilan razvoj i sazrijevanje duše jest pak vraćanje u one više regije, na koje čuva sjećanje. Izgleda da se to događa kod onih koji već sada, tj. u ovom osjetilnom životu, ne uzimaju isti taj osjetilni život za sve i sva. Otuda duboka veza filozofije i religije.

To se onda očituje kao manija kod jednih, ili pak sabranost i neuznemirenost kod drugih. Dakako, često je teško raspoznati, tj. za većinu je teško, jer čovjek može glumatati, i kao što je Pascal rekao, ateisti glume neopterećenost, jer su čuli da se u tome sastoji dobar glas u društvu.

Nastavit ćemo.

Edited by - stinky on 03/09/2024 19:39:42
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 20:00:43  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Stinky,
Pa ti stvarno ne želiš više sa mnom pričati?
Kaj ako Ordell odustane?
Ko bu te pratil?

Ko bu sve ovo pojednostavil?
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 20:29:47  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by stinky

Ako se sad razumije problem broj 1, onda bi se tu mogli uključiti diskutanti, koji znaju i imaju što reći. Ovaj problem je i problem kršćanstva, ako baš tako hoćemo. U osnovi, sve se vrti oko ovog problema. Kažem, čovjek mora biti na razini da razumije o čemu se tu radi. A radi se o problemu "spasa duše". O vječnom životu. I kako već to želimo izraziti.

Ordell, što ti misliš o ovome?
Što je to "uskrsnuće tijela"? Individualno trajanje (duša u smislu 2) ili pomirenje u Bogu, poništenje individualiteta (duša u smislu 1)?



Pomirenje u Bogu, poništenje individualiteta?
Uf, to je duhovno samoubojstvo.
Duša je - part and parcel of God.
Osobna je. Isto kao što i bog ima osobnost.





Ono što sad ljude muči jest ideja daljnjeg trajanja. Iz iskustva svatko zna da tijelo propada. To će reći, propada i duša. Jer ova jest to, ta sraštena cjelina.

Ali, ako duša propada sa tijelom, nema govora o daljnjem trajanju. Raju ili paklu.
Ili duša ne propada sa tijelom?










U svakom slučaju, duša je jedan posrednik. Između duha i tijela, Boga i čovjeka.

Jap. Ona je part and parcel of God.
I nije sraštena sa tijelom. Istina, teško se odvaja. Neda se sam tak :)



Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/09/2024 : 20:36:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pa ne ide više, kolko put ti moram reći.
Tamo gdje je važno, ti si se pokazao kao antikršćanin, nisi katolik, nisi Hrvat i tako dalje. Nemamo više kaj zajedno raditi. Kak da sad s tobom pričam, ko s ovim raznim tupsonima?? To nema smisla.

Daj, nemoj biti baba. Smiri se i pričaj sa svojima. Pokaži da možeš sve ono kaj pričaš.
Pokaži da je vestern to što govoriš, da zapad ne valja, da filozofija ne valja... Ja sam ti sve ovo, pa onda moraš biti dosljedan i ostaviti me. Kao što sam ja tebe, i pustio te da sazriješ na miru, ako možeš.

Evo, rekao sam ti opet. Mirno.
Nemoj više o tome.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 20:45:32  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pa mirno pričamo, nego kako?

Ja imam iste osobine kao i ti. Katolik sam i hrvat.
Upoznat sam s duhovnom znanošću, a ti sa zapadnom filozofijom. I religijom.

Duhovna znanost je otvorena svim vjeroispovijestima, religijama, komunistima i ateistima.

Kao i bilo koja društvena ili teh. znanost.

Gravitacija nije samo za probrane.
Isto tako i duhovnost.

Fercera to za svakog.


Bitnije.
Ovo je pismena razmjena.
A, ti se duriš.


Go to Top of Page

Salkan
Average Member



Bosnia and Herzegovina
595 Posts

Member since 20/01/2021

Posted - 03/09/2024 : 20:46:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Salkan a Private Message  Reply with Quote
Stinkač, vrijeme je

Prema sufijskim učenjima, koja predstavljaju neku vrstu "islamskog misticizma", jer to i jesu iako su tek tagovani tako, duh (ruh) je Božanska iskra i neodvojivi dio čovjeka,
a cilj duhovnog putovanja je ponovno sjedinjenje duha sa njegovim božanskim izvorom.

Osim toga, koncepti sufizma uključuju nekoliko faza na duhovnom putovanju:
1.pročišćenje, gdje se duša čisti od negativnih osobina da bi postigla bliskost sa Bogom;
2.ego (ili Nafs), kao najveća prepreka pročišćenju, gdje se kroz molitve i zikr (pominjanje Boga) mora/treba kontrolisati i savladati Ego;
3. duh (ili Ruh), Božanska iskra;
4. fana (nestanak), stanje u kome se čovjek u potpunosti predaje Božijoj volji, potpuno je svjestan samo postojanja Boga i tako gubi svijest o svom postojanju;
5. vječnost (ili Baqa), krajnji cilj u kome duša postoji u vječnom prisustvu Boga.

Osim Rumija, koji je svoje duhovno putovanje u sufijskim redovima upakovao u poeziju, prozu i vrlo razumljive riječi, najpoznatije sufije u islamu su bili Ibn Sina i El-Gazali.

Iz svega navedenog prije svega proizilazi osnovna definicija: putnici su svi ljudi koji se daju na ovozemaljsko pročišćenje i time, približavanje Bogu.
Duh je Božije djelo, aksiom koji ne treba dokazivati i bitak čovjeka kao savršenog bića ovog Svijeta (a savršenog, jer ima moć spoznaje i znanja, u odnosu na sva ostala bića).
Duša je takođe aksiom čije je postojanje toliko očigledno da ga ne treba dokazivati, pa u svom djelu "Kimija-jee se'adat" kaže:
"Ukoliko zaklopimo oči i pokušamo zanemariti svoje tijelo tako da ga zaboravimo, nužno i neizbježno ćemo postati svjesni postojanja svoje duše."
On pod tim misli da čovjek u svojoj egzistenciji i svome “ja” uvijek nalazi i upoznaje zbilju koja zasigurno nije tijelo. Gazali je uvjeren da je to znanje aksiom, i da je ta zbilja duša.

Dakle, iz svega je jasno da su duša i tijelo dijelovi čovjeka, plovila kojim putuje nazad ka svome Stvoritelju.

Škafiškafnjak
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 20:48:46  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Pričam s tobom.
Saznajem puno.
Ti si pročitao puno od te strane.
Ja od ove druge.

Pitanja postavljam tamo gdje mi se učini nelogičnost.

I to je sve.

Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 21:00:20  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Salkan

Stinkač, vrijeme je



Osim toga, koncepti sufizma uključuju nekoliko faza na duhovnom putovanju:
1.pročišćenje, gdje se duša čisti od negativnih osobina da bi postigla bliskost sa Bogom;
To!
2.ego (ili Nafs), kao najveća prepreka pročišćenju, gdje se kroz molitve i zikr (pominjanje Boga) mora/treba kontrolisati i savladati Ego;
Ego - djubre umišljeno :)
3. duh (ili Ruh), Božanska iskra;
4. fana (nestanak), stanje u kome se čovjek u potpunosti predaje Božijoj volji, potpuno je svjestan samo postojanja Boga i tako gubi svijest o svom postojanju;
Lijepo, ali zar nije Bog te duše odvojio baš zato da postoje? Da imaju odnos
5. vječnost (ili Baqa), krajnji cilj u kome duša postoji u vječnom prisustvu Boga.
E, to, to - mogu igrat i košarku, al samo nek su zajedno. Nek se ne stapaju.

Osim Rumija, koji je svoje duhovno putovanje u sufijskim redovima upakovao u poeziju, prozu i vrlo razumljive riječi, najpoznatije sufije u islamu su bili Ibn Sina i El-Gazali.

Iz svega navedenog prije svega proizilazi osnovna definicija: putnici su svi ljudi koji se daju na ovozemaljsko pročišćenje i time, približavanje Bogu.
Duh je Božije djelo, aksiom koji ne treba dokazivati i bitak čovjeka kao savršenog bića ovog Svijeta (a savršenog, jer ima moć spoznaje i znanja, u odnosu na sva ostala bića).
Duša je takođe aksiom čije je postojanje toliko očigledno da ga ne treba dokazivati, pa u svom djelu "Kimija-jee se'adat" kaže:
"Ukoliko zaklopimo oči i pokušamo zanemariti svoje tijelo tako da ga zaboravimo, nužno i neizbježno ćemo postati svjesni postojanja svoje duše."
On pod tim misli da čovjek u svojoj egzistenciji i svome “ja” uvijek nalazi i upoznaje zbilju koja zasigurno nije tijelo. Gazali je uvjeren da je to znanje aksiom, i da je ta zbilja duša.

Dakle, iz svega je jasno da su duša i tijelo dijelovi čovjeka, plovila kojim putuje nazad ka svome Stvoritelju.

Ali, nisu jedno te isto.




Mašala.
Jako lijepo.
Go to Top of Page

frano
Advanced Member

Croatia
6473 Posts

Member since 25/05/2003

Posted - 03/09/2024 : 21:04:52  Show Profile Show Extended Profile  Send frano a Private Message  Reply with Quote
Ovo gore je super opisan personalizam.

Osobe teže ka Bogu, da imaju vječni odnos s njim (prijateljski, ljubavni, sportski...).

Znači, nasuprot ovog materijalnog postoji i duhovni svijet?


Go to Top of Page
Page: of 118 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000