forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Antologijske stvari
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 104

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 22/03/2020 : 22:30:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Ajoj stinky, još ćeš me natjerati da čitam sken ove epizode preko svakog reda.

Da, morao bi biti autor Pezzin jer Canzio (nažalost glavni scenarist serijala nakon odlaska Lavezzola) nije sposoban napisati priču ni za Miki Mausa. (Primjeri katastrofalnih Canziovih epizoda: KKK, 1000 i jedna klopka)

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 22/03/2020 22:31:41
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 22/03/2020 : 22:55:20  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ako budeš čitao, Spoče, začudit ćeš se jer je meni ovdje Kit čudan. Nije više onakav pristojni dječak kakav je bio..
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 23/03/2020 : 18:40:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Nadalje slijedi egzekucija: "Ono što je izazvalo ludilo mladog ratnika u vezi je sa Garden-Plejnom", zaključuje dalje Kit. "Šumski Duh" je u vezi sa Garden-Plejnom, Garden-Plejn je u vezi sa ludilom. "Frenki, skrenimo nekoliko milja i pogledajmo onamo..."




LANE I ENI, PILANA I ŠUME UMIRU

Skrenimo nekoliko milja i pogledajmo onamo...

Kit je objasnio Frenkiju: "Nisi razumio. Namjeravam poći u Garden City, gradić na rubu šume."

Super je zadnji donji kadar na str. 14 i onda čitava str. 15:

"Garden City je grad koji naglo napreduje."

Vidi, Frenki. Stigla je pruga.

I debla se tovare u vagone. Imaju i pilanu."


U ovih par nabačaja (ponovo vrtoglavi prijelazi), postavljen je okvir povijesnog, zemljopisnog i društvenog konteksta. Stari Divlji Zapad nestaje; debla tovare u vagone i imaju pilanu --> kadar radnika koji užurbano rade pod paskom nadzornika je briljantan. Sve je tu u žurbi, gungula, stres, centralizirano, aparat. Ta je slika ubačena u kontrapunktu dva simbola: str. 14 bizoni mirno pasu; str. 16. plaho lane.

Lanetu je posvećeno dosta prostora. Kit miluje lane, kad...

"Ovo lane je moj plijen."

Na pozornicu stupa Eni. Eni Astor.

Pcoro kaže "zaključio sam da je to zbog pojave razmažene gazdine kćeri i njenog kroćenja od strane Kita. U doba Lunov magnus stripa nije bilo puno ženskih likova, pogotovo ne ovakvih - zgodnih, a nadmenih i to se moralo dojmiti". i ponovo pokazuje dobar smisao za odlučne točke.

Nastup Eni Astor je jedan od najneviđenijih u povijesti Bonelli stripova. Međuigra sa Kitom je istovremeno nesuvislo buncanje i remek-djelo svjetske književnosti.

Čitatelj bonelijane navikao je da ulijeću razni bahati tipovi sa brkovima; Enina bahatost nema granica. "Ja sam Eni Astor. Ovo lane je moj plijen, a moj otac posjeduje Garden City."

Kakav govor!!
Ali Kit nije pao na dupe, nego:

"Trenutak Eni. Što namjeravate sa lanetom?"

Mi to ne vidimo, ali ovo pitanje je zbunilo furioznu Eni.
Otac posjeduje sve, do posljednjeg drvca u ogromnoj šumi, a tu neki tip dovodi u pitanje pravo na lane. Eni namjesti pušku i lane je gotovo da ne bi Kita. Smakne joj cijev, Eni promaši.

Tada se događa vrlo zanimljiv moment, zapravo megazanimljiv: Eni ošamari Kita.

Nastavak je još bolji. Kit mirno prima šamarčinu od jedne razmažene djevojčice. Nezamislivo je tako nešto u Texu, možda i Zagoru. Kada bi neka žena tako ošamarila Texa, urušili bi se temelji svijeta. Nitko se ne usuđuje ni pomisliti, kamoli upriličiti jedan takav prizor.

Kit kaže: "Sad smo izmirili račune, Eni."

Ovo je pravilna razmjena u ekonomiji izgradnje "ja". Kit je na daleko višem stupnju od Eni i prihvaća šamar u zamjenu za spas laneta; žrtvuje osobnost i pušta enormni ego da se 'potvrdi'. Ne da bi nagradio bahatost, nego ovom paradoksalnom logikom pokrenuo dijalektiku u samoj Eni. Kada se onaj veći spušta pred manjim, to pokreće unutarnje kretanje koje dovodi do potresa od kojega će patvorena osoba ustreptati u samom svom biću (ako nije potpuni izrod, besramna okorjela poživinčena kreatura). Kit upravo računa sa ovom kierkegaardovskom dijalektikom, jer je procijenio da Eni nije izrod, nije okorjela. Pokazat će se da je bio u pravu.

Duelu sa Eni posvećeno je 7 stranica. Sve je u nekakvom disbalansu, ekonomija radnje je konfuzna, kaže pcoro. No, mora se forsirati shvaćanje priče po ovim odlučnim pravcima koje otvaramo u ovoj analizi. Temat "Eni" dat je odmah kao važan. Temat "Šumski Duh" također. Vidjet ćemo ima li još čega.


Edited by - stinky on 23/03/2020 18:43:50
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 23/03/2020 : 21:39:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nije samo da lane bježi, lane bježi do Kita i sakrije se iza njega! Najplahije šumsko stvorenje priznaje Kitov autoritet i traži zaštitu!! I dobije je!!!

A Kit prima šamar, ali i primjećuje Eninu ljepotu i nije ravnodušan - govori joj da je lijepa kad se srdi. Ja sam već tu u šoku.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 24/03/2020 : 19:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
Natjerali ste me da pročitam!



Kit Teller SR 190-193: Šume umiru (KT LMS 426-427+431-432)

Broj stranica: 278

Scenarij: Giorgio Pezzin
Crtež: Giuseppe Montanari & Ernesto Grassani
Naslovnice: Francesco Gamba


Zanimljivosti:
- Ova epizoda je originalno izlazila od rujna do prosinca 1979.
- Radnja se odvija u Garden Cityju (Teksas) i u šumi pokraj grada. Taj gradić u Teksasu je osnovan 1886., a trebao se zvati Gardner City po čovjeku tog imena, znači lokalnom moćniku kao iz priče. Zbog činovničke pogreške u Washingtonu grad je ipak postao Garden City.


Komentar:
Daleko je ovo od Lavezzolove scenarističke ozbiljnosti i realnosti, ali ovaj strip ima druge vrijednosti. Iako je nastao 1979., ima sve obilježja neozbiljnosti filmova i stripova osamdesetih, što bi značilo da je ispred svog vremena, baš kao i cijeli Kit Teller serijal. Tu je još i prva prava globalna hajka - ona o zaštiti okoliša koja se zavukla u sve pore osamdesetih.



Pezzin je preuzeo originalni pacifizam ovog serijala, ali on je to preoblikovao na moderniji način s bezbroj besmislenih razoružavanja i savladavanja protivnika. Nisam pobornik tog scenarističkog pristupa, ali Pezzin to radi sa stilom.
Kao što je stinky već naglasio, ovo nije plitak strip kao što se čini na prvu. To pogotovo dokazuju scene kao ona s lanetom koje prilazi Kitu - ultimativnom pozitivcu čiju dobrotu i poštenje osjeća i čiju zaštitu traži.

Kada strip s ovoliko stranica pročitaš u jednom dahu i ne možeš stati, onda neke nelogičnosti (kojih ima i previše - da se ne lažemo) nisu toliko ni bitne. Ovo je možda i najuzbudljiviji strip koji sam pročitao u životu! Vau, koja izjava!? Pa još te upečatljive scene: pravi brdski roller coaster, borbe sjekirama, Kitovo očijukanje s prezgodnom, a i nezgodnom Eni...
Moram ovdje napomenuti da Dnevnikov prijevod, a možda i cenzura mogu biti uzrok nekim nelogičnostima. Morat ćemo pričekati nekoliko godina dok Van Gogh ili Ludens dođu do ove epizode da bi provjerili moje sumnje.



Po uzbudljivosti i upečatljivosti mogao bih ovu epizodu usporediti s meni kultnom Crnom magijom.

Montanari & Grassani briljiraju. Kad se samo sjetim koliko su mi išli na živce u Dylan Dog Maxijima! Mislim da je ovo njihov najbolji rad: prepun efektnih scena, zanimljivih perspektiva, bogat detaljima, upečatljivim likovima, točnim proporcijama i zadivljujućom dinamikom. Tek tu i tamo se primijeti za njih tipičan "porculanski" izgled likova.





Toliko za sada!

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.

Edited by - Spock on 24/03/2020 19:15:07
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2020 : 19:54:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock
...s bezbroj besmislenih razoružavanja i savladavanja protivnika.



Da, to si dobro vidio.
Ima dosta akcije koja je rutinska.

Međutim, ne treba se fokusirati na to. Te su stvari bile drage djeci; sad nisu više toliko zanimljive. Ima puno drugih stvari, koje pokušavam istaknuti, a koje podižu ovu priču do vrha.

Pa i sama radnja, i režija, je, čak bih rekao 10 bodova iznad Kitovog standarda. Sve to pridonosi navodnoj konfuziji, koju je pcoro zapazio. Ali se zato, s druge strane, može razmišljati o ovom stripu i uživati u stvarima koje dolaze iz drugog plana; baš te stvari čine ovu priču tako kako si je doživio - na drugo čitanje čak sve još bolje sjeda, dobro se uklapa.

Bravo za čitanje;)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/03/2020 : 20:20:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Usput, da prijavim.

Razmišljam se da li da čitam KOJOTI NE OKLEVAJU!!!!!!
Zoro mi je pribavio tu epizodu, ali jako sam tvrd po pitanju tih skeniranih stripova. Nije to to; puno puta se već o tome razglabalo, ali nije se ušlo dubinski u stvar;) Skenirani strip nije strip = nije to isto, makar se da čitati. Nije tu bitna kvaliteta otiska (koji može biti i bolji na ekranu, mislim, čisto vizualni dojam, nemam pojma, ne bavim se tehničkim stvarima), nego je sam papir kvaliteta koja se ne da zaobići. Baš tako kako su napravljeni, taj skup papira koji listaš i ograničenja koja otuda prolaze pa daju formu stranice itd., to je plafon. Ne da se ništa bolje izmisliti, dotjerati, nikakvi e-stripovi i ostali vrapci. Sken (papirnog izdanja) je pak samo degradacija - papir je master, a ovaj pokorni sluga koji je tu tek zato jer se traži taj izvorno papirnati strip; potpuno je ovisan o svom papirnatom gospodaru.

Skenirani strip je degradacija, kao što bi npr. degradacija u drugom smjeru bila da imaš uklesani isti taj papirnati u stijeni (zamislimo da je to izvedivo).

Uglavnom, u dilemi sam.
Znam da je sken drekec, nešto što me uopće ne zanima, a Kojoti ne oklevaju me vuče kao što me ništa nije vuklo po pitanju stripova. Samo Nolittin završni MNo, kojega sam onda i pročitao, jer je ta želja bila jaka.

Tko bi rekao da će me Kit Teller tako vuči. Kojoti ne oklevaju, ma ja ću to čitati, ljudi!!!!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/03/2020 : 20:48:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

Usput, da prijavim.

Razmišljam se da li da čitam KOJOTI NE OKLEVAJU!!!!!!
Zoro mi je pribavio tu epizodu, ali jako sam tvrd po pitanju tih skeniranih stripova. Nije to to; puno puta se već o tome razglabalo, ali nije se ušlo dubinski u stvar;) Skenirani strip nije strip = nije to isto, makar se da čitati. Nije tu bitna kvaliteta otiska (koji može biti i bolji na ekranu, mislim, čisto vizualni dojam, nemam pojma, ne bavim se tehničkim stvarima), nego je sam papir kvaliteta koja se ne da zaobići. Baš tako kako su napravljeni, taj skup papira koji listaš i ograničenja koja otuda prolaze pa daju formu stranice itd., to je plafon. Ne da se ništa bolje izmisliti, dotjerati, nikakvi e-stripovi i ostali vrapci. Sken (papirnog izdanja) je pak samo degradacija - papir je master, a ovaj pokorni sluga koji je tu tek zato jer se traži taj izvorno papirnati strip; potpuno je ovisan o svom papirnatom gospodaru.

Skenirani strip je degradacija, kao što bi npr. degradacija u drugom smjeru bila da imaš uklesani isti taj papirnati u stijeni (zamislimo da je to izvedivo).

Uglavnom, u dilemi sam.
Znam da je sken drekec, nešto što me uopće ne zanima, a Kojoti ne oklevaju me vuče kao što me ništa nije vuklo po pitanju stripova. Samo Nolittin završni MNo, kojega sam onda i pročitao, jer je ta želja bila jaka.

Tko bi rekao da će me Kit Teller tako vuči. Kojoti ne oklevaju, ma ja ću to čitati, ljudi!!!!



Pa gledaj to ovako, i film je namijenjen za kino, recimo.
Ovo što mi gledamo na TV, dobro je što imamo tu mogućnost, ali opet i to možeš reći, da je svojevrsna degradacija.

Zar te samo taj naslov tako privukao?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 24/03/2020 : 20:56:51  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ja sam sad išao ponoviti Šume umiru jer su sad opet skočile u prvi plan, a od prije se veličaju kao jedna od najboljih epizoda Malog Rendžera.. čak ih je neko spominjao kao vrh Bonellija te godine. Drugo čitanje sam obavio preko savršenog skena Stripzone: oni su tamo ovu epizodu remasterirali i gušt je čitat takvo savršeno izdanje, makar i digitalno. U tom obliku je još više do izražaja došao sjajan crtež M&G. Vidi se da su tada bili mladi, nabrijani i puni volje. Ima tu i grešaka, nije to sad neki savršeni crtež ali se vidi da je rađen s puno žara, s puno promjena planova, čudnih kadrova i perspektiva i mnoštvom malih detalja koji pokazuju da ovo nije bilo puko odrađivanje posla.

Sad kad sam još jednom pročitao priču, mišljenje mi se malo popravilo ali ne previše. Stvar je u tome što je ovo treš, a ja i ne volim previše ovakav treš. Sama priča je dobro osmišljena. ali način na koji je povezana me previše šokira.

Recimo: Kita upucaju u glavu (ok,sljepoočnica, klasika), Frenkiju pred očima, ovaj se naljuti, puca u noge banditu i potjera ga Kao neki nervozni djedica djecu koja su se preglasno igrala.

Ili onaj posjet Kita i Eni Kajovama.. ok, to vodi ka uzbudljivoj potjeri, ali ta scena u selu je jednostavno suluda

Kasnije, komandanta utvrde upucaju! U glavu! (sljepoočnica, ali mora ležat) Po naređenju Astora!! Na kraju taj Astor ne dobije ni kaznenu prijavu! Čak ni ukor!! Čovjek koji je organizirao dvije likvidacije oficira teksaških renđera?

Pri kraju, nakon dva pokušaja ubojstva i sabotaže Astorovog drva, Kit se vraća u njegovu kuću, pozdravit Eni prije nego ode ća??

E da, moram spomenuti i Gambu sa tri nemaštovite i bezveznjikave naslovnice. Ovakva epizoda je morala biti bolje unaslovničena!

Ipak, ovo je i dosta zabavno, čitao bi još toga.. kad dođu Donehavenovi nasljednici, kupit ću te epizode da vidim kako mi danas leže.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 24/03/2020 : 21:02:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ja sam sad išao ponoviti Šume umiru jer su sad opet skočile u prvi plan, a od prije se veličaju kao jedna od najboljih epizoda Malog Rendžera.. čak ih je neko spominjao kao vrh Bonellija te godine. Drugo čitanje sam obavio preko savršenog skena Stripzone: oni su tamo ovu epizodu remasterirali i gušt je čitat takvo savršeno izdanje, makar i digitalno. U tom obliku je još više do izražaja došao sjajan crtež M&G. Vidi se da su tada bili mladi, nabrijani i puni volje. Ima tu i grešaka, nije to sad neki savršeni crtež ali se vidi da je rađen s puno žara, s puno promjena planova, čudnih kadrova i perspektiva i mnoštvom malih detalja koji pokazuju da ovo nije bilo puko odrađivanje posla.

Sad kad sam još jednom pročitao priču, mišljenje mi se malo popravilo ali ne previše. Stvar je u tome što je ovo treš, a ja i ne volim previše ovakav treš. Sama priča je dobro osmišljena. ali način na koji je povezana me previše šokira.

Recimo: Kita upucaju u glavu (ok,sljepoočnica, klasika), Frenkiju pred očima, ovaj se naljuti, puca u noge banditu i potjera ga Kao neki nervozni djedica djecu koja su se preglasno igrala.

Ili onaj posjet Kita i Eni Kajovama.. ok, to vodi ka uzbudljivoj potjeri, ali ta scena u selu je jednostavno suluda

Kasnije, komandanta utvrde upucaju! U glavu! (sljepoočnica, ali mora ležat) Po naređenju Astora!! Na kraju taj Astor ne dobije ni kaznenu prijavu! Čak ni ukor!! Čovjek koji je organizirao dvije likvidacije oficira teksaških renđera?

Pri kraju, nakon dva pokušaja ubojstva i sabotaže Astorovog drva, Kit se vraća u njegovu kuću, pozdravit Eni prije nego ode ća??

E da, moram spomenuti i Gambu sa tri nemaštovite i bezveznjikave naslovnice. Ovakva epizoda je morala biti bolje unaslovničena!

Ipak, ovo je i dosta zabavno, čitao bi još toga.. kad dođu Donehavenovi nasljednici, kupit ću te epizode da vidim kako mi danas leže.



Ima u malom rendžeru i luđih scena, iako je možda ovdje bolje upotrijebiti izraz pulp, nego trash.
Go to Top of Page

Kruger
Advanced Member



Croatia
16789 Posts

Member since 25/10/2001

Posted - 24/03/2020 : 21:21:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Kruger a Private Message  Reply with Quote
pcoro, ne bi rekao da je to trash. Doduše davno sam čitao tu epizodu ali i ono čega se sjećam je da se radi o dobroj priči. Ponekad te šablonske naivnosti znaju biti nekakav zaštitni znak. Meni su draže te bezazlene naivnosti nego neko crnilo i negativnosti u stripu kojeg u današnjem stripu ima sve više i više a priče su im pomalo prazne.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 24/03/2020 : 22:05:21  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Ok, nije sad bitna terminologija. Bitno je da je kod čitanja bilo tih "koji ku*ac??" momenata koji su me znali šokirati.. nešto što ne nalazim u stripovima koje danas kupim na kiosku (u njima nalazim rutinu, potrošene likove, odrađivanje posla i tako to)

E, i naslovi! Pogotovo taj poetični Šume umiru! Naslovi koji nemaju veze sa originalnim naslovima epizoda.. i to vrijedi spomenuti.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2020 : 16:37:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by pcoro

Ili onaj posjet Kita i Eni Kajovama.. ok, to vodi ka uzbudljivoj potjeri, ali ta scena u selu je jednostavno suluda

Kasnije, komandanta utvrde upucaju! U glavu! (sljepoočnica, ali mora ležat) Po naređenju Astora!! Na kraju taj Astor ne dobije ni kaznenu prijavu! Čak ni ukor!! Čovjek koji je organizirao dvije likvidacije oficira teksaških renđera?

Pri kraju, nakon dva pokušaja ubojstva i sabotaže Astorovog drva, Kit se vraća u njegovu kuću, pozdravit Eni prije nego ode ća??



Kada sam prvi put čitao, osim oduševljenja, najviše mi je zasmetao dio u indijanskom selu; to mi je izgledao prazan hod i potpuno dječja sekvenca. Obzirom da je čitav strip iskočio nestvarno (najbolji strip koji sam čitao duže vrijeme; Marshal Bass, Čovjek koji nije volio vatreno oružje, Stern, sve je to bljedunjavo pored ovoga), htio sam sve provjeriti.

Ponovljeno čitanje dalo je još bolje rezultate: priča je savršena. Osim nekih standardnih obrazaca koji se ponavljaju u ovakvom tipu stripa (okrznuće, pobjeda u dvoboju i slično), nema greške. Ni ovi standradi nisu nešto što se ne da progutati: čim čitaš takav strip, ujedno pristaješ na to! Ti obrasci se nalaze u SVAKOM junačkom stripu; Ken Parker ih je pun, a da čitam američki šit, tek tamo bi ih bilo nestvarno.

Uglavnom,
dio u indijanskom selu: Kit želi zaustaviti rat između Kajova i bijelaca => to je povod posjeta selu. Pouzdaje se u svoje ime ("Vjerni Nož"), misleći kako može djelovati na poglavicu. Riskantan potez, Zagorova metodika. Zagor svojim imenom, i autoritetom, odjekuje daleko - barem u Darkwoodu. On ne preže ni od trikova da uvjeri Indijance - Indijanci su lakomisleni, sirovi i u sasvim drugom modusu mišljenja od zapadnog čovjeka (bijelaca). Za Indijance je primjerena odgojna diktatura, da sad skratim (o ovome predmetu se može i naširoko).
Kit je u, tebi spornom dijelu "indijansko selo", upravo na tragu Zagorovog rješenja. Ali sada tu dolazi i razlika: Kit se pouzdaje u ime, što znači autoritet, no - on ne posjeduje takav vrhunski autoritet!! Kad razmisliš i pogledaš međuigru njega i poglavice, jako je zanimljivo to smanjivanje Kita. Poglavica mu direktno kaže da govori "kao skvo", tj. da nema autoritet koji bi njega (poglavicu) obvezivao na bilo što.
Kit na ovu degradaciju svoje osobe ostaje pribran (kao i kada ga je Eni ošamarila!), ali Eni - ne. Ona shvati situaciju ozbiljno, jer je prijetilo da ih poglavica stavi na stup za mučenje. Eni se nije pouzdala u indijansku presudu.
Tu započinje borba, koju, naravno, junak ne može izgubiti. Oni se probiju iz sela, što i nije skroz neuvjerljivo, jer su reagirali brzo, odlučno, blitzkrieg. Ratnici su bili u lovu, a kad su se starci snašli, ovi su već probili obruč.

Dolaze ratnici, počinje hajka. Dalje je ulazak u legendu. Vratolomna vožnja u žljebu za trupce, jedan od naj momenata u akcijskom stripu. Savršenstvo.

Odgovorit ću ti i na komandanta i na finalni oproštaj.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2020 : 17:12:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Kod Tellera je inače češće slučaj da negativci ili neutralni likovi ne poštuju njegov autoritet, nego što je kod Zagora ili Texa.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2020 : 17:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
Pcoro kaže: "Na kraju taj Astor ne dobije ni kaznenu prijavu! Čak ni ukor!!"

Za ovu stvar je ključna str. 57-58, epizoda BELO PERO (LMS 431).
Komandant je stigao u grad i donio neke informacije. Kit se već obradovao, kad:

"Polako. Da, on nema zvaničnu dozvolu, ali to, izgleda, ništa ne znači."

To ništa ne znači, kaže.
Vidiš, Talijani ti imaju bogato iskustvo sa funkcioniranjem jednog društva. Preporučam filmove Damiana Damiania, posebno Kao sova danju. Ova hobotnica u Kitu Telleru je izrežirana i izvedena - savršeno. Rekao sam već: možda i zato djeluje konfuzno, jer je pristup 10 bodova iznad uobičajenog Kita (pretpostavljam). Ovakav "realizam" se ne očekuje u Kitu Telleru.

"U šumi Garden-Plejna igra se velika igra čija pravila ne poznajemo."

Nitko ne poznaje niti kontrolira te kanale. To su jako zakučaste stvari, zapetljane i čak uopće nema pravog razrješenja: ne radi se tu o teoriji zavjere, nego o složenosti na entu, tako da na kraju jedni budu pometeni, drugi irelevantni, treći se izvuku itd. Složeno je, jer je kapilarno rašireno na bezbrojne kotačiće. Tako funkcionira društvo: unutar njega, ma kako da postavimo organizaciju, odvija se rad paradruštva. Parastrukture rade usporedo sa proklamiranim idealima.

To što ti kažeš da je nelogično, zapravo je superlogično; nikad zreliji završetak jednog junačkog stripa. Kit uopće nema kontrolu nad "svijetom Kita Tellera"!!! Tex vlada do u sitnicu; ako se na Aljasci pomakne kamenčić, Tex doleti ispraviti stvari.

Kit je
1. prvo pozvao komandanta (subordinira se po principu birokracije - realistični weberovski moment)
2. komandant se subordinira ratnom ministru
3. ni ministar nema kontrolu nad odvijanjem društva
4. jer društvo uključuje odmah i paradruštvo
5. Astor je povezan s moćnicima, ali je
6. i sam pijun u igri drugih moćnika
7. sve to čini hobotnicu koju Kit ni komandant, pa ni sam ministar, a ni kongres ni predsjednik ne mogu apsolutno razrješiti

Svatko je nešto izgubio i nešto dobio. Kit je bio ranjen, komandant isto, Astor je izgubio bitku za Garden-Plejn, Kit je zadovoljan smirivanjem situacije i spasom šume, Kajova itd., Astor mora biti zadovoljan što se izvukao kaznenog progona, ministar što je sve otišlo pod tepih, vojni glavešine su izgubili bojni otrov, ali su prošli neokrznuti i sve će opet početi iznova, na nekom drugom mjestu, razni akteri će naći svaki svoj interes i ponovo će izbiti kriza. Koju će Kit Teller i Frenki, junak s brkovima, riješiti.

Edited by - stinky on 25/03/2020 17:27:05
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 25/03/2020 : 18:58:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Uglavnom,
dio u indijanskom selu: Kit želi zaustaviti rat između Kajova i bijelaca => to je povod posjeta selu. Pouzdaje se u svoje ime ("Vjerni Nož"), misleći kako može djelovati na poglavicu. Riskantan potez, Zagorova metodika. Zagor svojim imenom, i autoritetom, odjekuje daleko - barem u Darkwoodu. On ne preže ni od trikova da uvjeri Indijance - Indijanci su lakomisleni, sirovi i u sasvim drugom modusu mišljenja od zapadnog čovjeka (bijelaca). Za Indijance je primjerena odgojna diktatura, da sad skratim (o ovome predmetu se može i naširoko).
Kit je u, tebi spornom dijelu "indijansko selo", upravo na tragu Zagorovog rješenja. Ali sada tu dolazi i razlika: Kit se pouzdaje u ime, što znači autoritet, no - on ne posjeduje takav vrhunski autoritet!! Kad razmisliš i pogledaš međuigru njega i poglavice, jako je zanimljivo to smanjivanje Kita. Poglavica mu direktno kaže da govori "kao skvo", tj. da nema autoritet koji bi njega (poglavicu) obvezivao na bilo što.
Kit na ovu degradaciju svoje osobe ostaje pribran (kao i kada ga je Eni ošamarila!), ali Eni - ne. Ona shvati situaciju ozbiljno, jer je prijetilo da ih poglavica stavi na stup za mučenje. Eni se nije pouzdala u indijansku presudu.
Tu započinje borba, koju, naravno, junak ne može izgubiti. Oni se probiju iz sela, što i nije skroz neuvjerljivo, jer su reagirali brzo, odlučno, blitzkrieg. Ratnici su bili u lovu, a kad su se starci snašli, ovi su već probili obruč.

Dolaze ratnici, počinje hajka. Dalje je ulazak u legendu. Vratolomna vožnja u žljebu za trupce, jedan od naj momenata u akcijskom stripu. Savršenstvo.



Ako se već ide cjepidlačiti, onda Kiowe ne bi Kita i Eni niti pustili s oružjem u poglavičin šator.
Uz ultra uzbudljivi brdski rollercoaster, iz glave mi ne izaze obračuni sjekirama - ne malim, već onim pravim drvosječkim!
Ipak, ja ovdje ne bih išao u logično objašnjavanje, jer ovaj strip je urnebesna, neozbiljna zabava s ipak bitnim i ozbiljnim porukama.

Načelna ozbiljnost i realnost teme je i glavna odlika Lavezzolovog Malog Rendžera u kojem nema ovakvih djetinjatrija - barem u ozbiljnijim epizodama.

Nažalost, mana ovog serijala je Canzio i njegove priče koje vrijeđaju i vrtićki uzrast, a na glasu su kao dobre.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2020 : 19:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Spock

quote:
Originally posted by stinky
Uglavnom,
dio u indijanskom selu: Kit želi zaustaviti rat između Kajova i bijelaca => to je povod posjeta selu. Pouzdaje se u svoje ime ("Vjerni Nož"), misleći kako može djelovati na poglavicu. Riskantan potez, Zagorova metodika. Zagor svojim imenom, i autoritetom, odjekuje daleko - barem u Darkwoodu. On ne preže ni od trikova da uvjeri Indijance - Indijanci su lakomisleni, sirovi i u sasvim drugom modusu mišljenja od zapadnog čovjeka (bijelaca). Za Indijance je primjerena odgojna diktatura, da sad skratim (o ovome predmetu se može i naširoko).
Kit je u, tebi spornom dijelu "indijansko selo", upravo na tragu Zagorovog rješenja. Ali sada tu dolazi i razlika: Kit se pouzdaje u ime, što znači autoritet, no - on ne posjeduje takav vrhunski autoritet!! Kad razmisliš i pogledaš međuigru njega i poglavice, jako je zanimljivo to smanjivanje Kita. Poglavica mu direktno kaže da govori "kao skvo", tj. da nema autoritet koji bi njega (poglavicu) obvezivao na bilo što.
Kit na ovu degradaciju svoje osobe ostaje pribran (kao i kada ga je Eni ošamarila!), ali Eni - ne. Ona shvati situaciju ozbiljno, jer je prijetilo da ih poglavica stavi na stup za mučenje. Eni se nije pouzdala u indijansku presudu.
Tu započinje borba, koju, naravno, junak ne može izgubiti. Oni se probiju iz sela, što i nije skroz neuvjerljivo, jer su reagirali brzo, odlučno, blitzkrieg. Ratnici su bili u lovu, a kad su se starci snašli, ovi su već probili obruč.

Dolaze ratnici, počinje hajka. Dalje je ulazak u legendu. Vratolomna vožnja u žljebu za trupce, jedan od naj momenata u akcijskom stripu. Savršenstvo.



Ako se već ide cjepidlačiti, onda Kiowe ne bi Kita i Eni niti pustili s oružjem u poglavičin šator.
Uz ultra uzbudljivi brdski rollercoaster, iz glave mi ne izaze obračuni sjekirama - ne malim, već onim pravim drvosječkim!
Ipak, ja ovdje ne bih išao u logično objašnjavanje, jer ovaj strip je urnebesna, neozbiljna zabava s ipak bitnim i ozbiljnim porukama.

Načelna ozbiljnost i realnost teme je i glavna odlika Lavezzolovog Malog Rendžera u kojem nema ovakvih djetinjatrija - barem u ozbiljnijim epizodama.

Nažalost, mana ovog serijala je Canzio i njegove priče koje vrijeđaju i vrtićki uzrast, a na glasu su kao dobre.



Imaš li negdje popis koji je scenarist radio koju epizodu?
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/03/2020 : 19:24:43  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Stinkyjevo objašnjenje je vrhunsko, Čak ako sam autor i nije promislio radnju tako duboko, već samo nabacao ideje koje su mu tog trenutka bile u glavi, ovo ovjašnjenje drži vodu i daje dozu legitimiteta ovom kontroverznom stripu.

Sada možemo razjasniti i onu zadnju nelogičnost - zašto Kit uopće vodi Eni u selo? Eni je (i) tu zamašnjak koji preokreće radnju i umjesto mlitavog polovičnog dogovora koji ništa ne bi riješio, dovodi do superatraktivne potjere, a kasnije i do boljeg, zadovoljavajućeg rješenja gdje opstaju i šume i privreda i krhki mir između bijelaca i indijanaca, dok najpodliji negativac biva kažnjen.
Go to Top of Page

Spock
stripovi.com suradnik



Croatia
7013 Posts

Member since 26/12/2006

Posted - 25/03/2020 : 19:38:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Spock a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Imaš li negdje popis koji je scenarist radio koju epizodu?



Imam u Wordu malo teže čitljiv, ali ja ga najviše koristim, kao i jedan u Excelu, samo što u oba postoje određene greške (ne puno).

Pošalji mi svoju e-mail adresu na PM pa ti pošaljem.

Kamo god da kreneš, uvijek si tu.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2145 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 25/03/2020 : 19:44:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Još bi samo dodao: iako mi je Stinky dokazao da cjelina funkcionira, neobični i nagli prijelazi su ono što karakterizira ovaj strip. To je očito već u drugoj sceni, s lanetom koja je meni prvi neobični momenat i tu mi se nameće paralela sa Demonom ludila: kad se pojavi lane/jelen, sve postaje moguće!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2020 : 21:04:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
haha, lane je vrh
ima tu jako jako puno super stvari, možda kažem još koju

Spock kaže: "Nažalost, mana ovog serijala je Canzio i njegove priče koje vrijeđaju i vrtićki uzrast, a na glasu su kao dobre."

Zoro mi je preporučio izazovnu KOJOTI NE OKLEVAJU, a to je radio Canzio. Ma pročitat ću to, pa da vidimo kako si se prevario;) Imam neki filing da je baš jaka priča.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2020 : 21:09:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Rekao sam ti da bi trebao vidjeti, jer me baš zanima tvoje mišljenje. Naravno, možemo reći i da je to šund priča, ali onda je to i ova Šume umiru, pa i svi Kitovi takoreći.
Zar te to samo naslov tako privukao?

Inače, Canzio je valjda radio i Ku Klux Klan, kojeg se ne sjećam baš dobro, ali je popularna epizoda.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2020 : 21:12:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nije presudan naslov. makar je lud.
kad si mi rekao da to trebam vidjeti, nešto me privuklo, osjećam da je to to.

KKK sam volio nekada, ali nemam sad pravi sud. radna hipoteza: može proći.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 25/03/2020 : 21:15:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Čekam Spocka da mi pošalje popis, onda ću znati koji je scenarist što radio.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/03/2020 : 21:16:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa imaš već njegov popis na sajtu
a imaš i komplet bonelli popis, tamo sam vidio da je radio Canzio
Go to Top of Page
Page: of 104 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.78 seconds. Snitz Forums 2000