forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 19 - Ljepota tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 22:03:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ne valja
to su ti "granični" slučajevi. fibra je krcata tim graničnim slučajevima, možebiti. znači, stripovi koji, pravo rečeno, ne vrijede, ali može ih se pročitati = nisu baš totalni krš tipa Lulu, Pierre, Ljubav i rakete i sl. to ti je nešto kao Von Triera Melancholia. granični slučaj, film koji se da gledati, ali je to ni vrit ni mimo. uglavnom, najbolje ti je da imaš čvrsti orijentir: sve te koji ti nisu sasvim bistri usporedi prema Prljavom Harryju i onda ćeš vidjeti kako stoje.

hepienda nema. pa autori ti to doslovno daju. za sada ću reći samo ovo: imaš strip koji počinje ružičasto i u proljeće... a završava teškim bojama i zimom. daljnja elaboracija slijedi, a sada porazmisli o rečenome.


cak si me i natjerao da porazmislim. rijetko mi se desava da me strip na to moze natjerat, ali uspio si svojim komentarima dici ovo djelo za razbibrigu na visi nivo. strah me sta bi mi napravio da pricamo o nekim mojim "istinama".

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 04/04/2013 22:04:51
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 04/04/2013 : 22:16:54  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
yep @pcoro ako bi i sam dobro porazmislio stinkyjeva teorija itekako drži vodu i to mu priznajem, bila je tu i jedna koja je bila najsnalažljivija i najsposobnija (a bogami i najzgodnija ;o)) al i ta je nahrdala....
čak i više nego moja teorija i zakljućci koje sam izvukao iz stripa, ali to moram i priznati je pod velikim dojmom Goldingova "Gospodara muha", moj je problem što uvijek tražim usporednosti i utjecaje, tu nekada znam i sam fulati to treba priznati
hepiend je za ove slučajeve, a stinky ih je nazvao graničnima i nemoguć, zapravo to što je ona i preživjela i nije neki hepiend, prije bi se reklo ironija ili još bolje ruganje neke sudbine



Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 22:23:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky


hepienda nema. pa autori ti to doslovno daju. za sada ću reći samo ovo: imaš strip koji počinje ružičasto i u proljeće... a završava teškim bojama i zimom. daljnja elaboracija slijedi, a sada porazmisli o rečenome.


stinki shvatit ces da je to hepiend i to onaj holivudski filmski. velike zavrsnice svi vole jer ih mogu shvatiti.
npr. u ovom stripu je postao problem i nesporazum oko princa. jel ubio djevojcicu ili nije? toliko o poanti:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 04/04/2013 : 22:27:24  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by stinky


hepienda nema. pa autori ti to doslovno daju. za sada ću reći samo ovo: imaš strip koji počinje ružičasto i u proljeće... a završava teškim bojama i zimom. daljnja elaboracija slijedi, a sada porazmisli o rečenome.


stinki shvatit ces da je to hepiend i to onaj holivudski filmski. velike zavrsnice svi vole jer ih mogu shvatiti.
npr. u ovom stripu je postao problem i nesporazum oko princa. jel ubio djevojcicu ili nije? toliko o poanti:)



nije princ ubio djevojčicu, baš obratno: djevojčica je ubila princa ;o))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 22:29:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
jbg kada se objasnjava hepiend:)
hepiend holivudski: ljepotica i zvijer:)
ps. koliko vas se moze poistovjetiti sa pazem?

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 22:32:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by stinky


hepienda nema. pa autori ti to doslovno daju. za sada ću reći samo ovo: imaš strip koji počinje ružičasto i u proljeće... a završava teškim bojama i zimom. daljnja elaboracija slijedi, a sada porazmisli o rečenome.


stinki shvatit ces da je to hepiend i to onaj holivudski filmski. velike zavrsnice svi vole jer ih mogu shvatiti.
npr. u ovom stripu je postao problem i nesporazum oko princa. jel ubio djevojcicu ili nije? toliko o poanti:)



nije princ ubio djevojčicu, baš obratno: djevojčica je ubila princa ;o))


ne ide, treba mi stinki:) ubojica je postao princ

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 22:36:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
boddhisatva jesi procitao strip? ne zezam te vec sam te htio uputiti na zadnju stranicu stripa pa ces shvatiti moju poantu o princu i ubojici.
mada mislim da je paz glavni lik ovoga stripa.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 04/04/2013 : 23:00:01  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
oooo je pročitao sam strip, mamlaze
inače o njemu ne bih ni pričao, vjeruj ... a i nisam taj tip da pričam o nečem što nisam pročitao i apsolvirao
ja mislim da se taj strip kao samo djelo može čitati višeznačno i da je u tome baš čar tog stripa, svatko u njemu vidi nešto drugaćije, po meni je on sličan Roscscrachovom testu gdje svako u obliku vidi nešto drugo ili čak u talogu na dnu kave gdje ču ja vidjeti jedan lik a neko drugi neki drugi lik koji ja nisam primijetio
taj lik na kraju po meni i je ubojica i djevojčica će ga ubiti kao što je i ubila princa - tako ja to doživljavam


Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 04/04/2013 : 23:19:39  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Ej ekipica, pomalo sa tim spoilerima. Ubit ćete u nama koji još nismo pročitali Ljepotu tame svaki daljni interes za ovaj strip.....;)


Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 04/04/2013 : 23:57:52  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
odsad čkomim, časna pionirska ;o)

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 05/04/2013 : 07:29:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

oooo je pročitao sam strip, mamlaze
inače o njemu ne bih ni pričao, vjeruj ... a i nisam taj tip da pričam o nečem što nisam pročitao i apsolvirao
ja mislim da se taj strip kao samo djelo može čitati višeznačno i da je u tome baš čar tog stripa, svatko u njemu vidi nešto drugaćije, po meni je on sličan Roscscrachovom testu gdje svako u obliku vidi nešto drugo ili čak u talogu na dnu kave gdje ču ja vidjeti jedan lik a neko drugi neki drugi lik koji ja nisam primijetio
taj lik na kraju po meni i je ubojica i djevojčica će ga ubiti kao što je i ubila princa - tako ja to doživljavam




nije ni lose tvoje vidjenje kraja, nije bas kao moje zivjeli su sretno do kraja zivota:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 05/04/2013 : 07:30:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
sori Igore necu ni ja vise

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 05/04/2013 : 12:47:09  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
idem, begam, samo sam došao da oko ubijem i mamlaza pročitam... ;o))))))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 05/04/2013 : 15:09:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

nije ni lose tvoje vidjenje kraja, nije bas kao moje zivjeli su sretno do kraja zivota:)



eh to bi bio jedan drugi strip i jedan drugi izdavač. markos baš nekako naginje luzerima, a moram reći, i perverzijama.
Ljepota tame je jedan defetistički strip, jedno razaranje naivnog i nevinog života... a što je najgore, što ako je završetak teška perverzija?

ali prvo, zašto to nije hepiend mamlaze?
pa imamo puni krug, Mlada Dama je opisala puni krug i vratila se na istu poziciju odakle je krenula... samo što ovoga puta više nema proljetnih sretnih maštanja, nego smo u dugoj zimi izgubljenih iluzija. ili bolje rečeno, Mlada Dama postaje Baby Jane - fiksirana i osuđena na nezrelu djetinju želju zanavijek zarobljena i ta jednoličnost bude joj sav život. ona postaje paslika Mlade Dame, ovoga puta groteskna karikatura. "voljet ću svoga princa" ili što se dogodilo sa Baby Jane...

a spekulacije oko tipa iz kolibe. boddhi kaže ubojica, a zamislite još gore: otac (i ubojica). djevojčica je mrtva i tijelo se nalazi blizu kolibe. a što ako je to njen dom zapravo? ako ona mašta ružičasto i kreira jedan svijet Pleasentville, jer je otac zlostavlja?
i na kraju, ona kroz svog naj-reprezenta (Mladu Damu) ostaje fiksirana u maštalačkoj ljubavi, ne može se odmaknuti od svog princa, a taj princ postaje njezin ubojica i otac? autori to zovu "ljepota tame", a možda su samo bolesni. fibra radi poprilično dekadentne i perverzne naslove, u tom smislu se uklapa.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12724 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 07/04/2013 : 11:27:41  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nekoliko završnih riječi o Ljepoti tame

po čemu ovo nije Zagor? jer se provlači klonulost i rezignacija kao osnovni ton.
već sama struktura cikličnosti podržava taj ton. od Mlade Dame do Baby Jane, od Princa do "Princa" imamo jedan cirkl. a tu je i drugi: dvostruka cikličnost prožima Ljepotu tame i ta je cikličnost prava antiteza političkoj dimenziji koju smo pridali kao značenje. organizacija zajednice, ta aktivna strana stripa biva istovremeno podrivana pasivnom. prvo, rekli smo, na razini početka i kraja kao potpunog kruga, a drugo u podtekstu - kao cikličnost prirode. proljeće - ljeto - jesen - zima, ovo je upravo jedna prolaznost koja protiče mimo i onkraj društva, našeg društva entiteta i njihovih nastojanja. to je strašna prolaznost, sve se raspada (nekoć djevojčica sada leš truli) i nasuprot živom dinamičnom elementu uspostavljanja zajedničke egzistencije, potcrtava jednu uzaludnost i besmislenost svega: akcije, volje, snage, napora, htijenja...

Mlada Dama, protagonist ove priče, biva nadvladana tim defetističkim tonovima. nakon početnog elana, prihvaćanja djelovanja u slobodi, ona rezignira. odustaje, diže ruke i vraća se u početno, pasivno stanje koje joj je dodijeljeno izvana - onako kako ju je stvorila i po-stavila djevojčica. nema djelovanja = nema razvoja. time djevojčica zanavijek ostaje zapriječena, prekinuta u nevinosti i naivnosti koja se sama pretvara u jezovitost. umjesto da bude iskupljena kroz razvoj svog unutrašnjeg bića, svojih nada, želja, misli (entiteti), sve je to eliminirano i preostaje samo ona prvotna najveća neispunjena želja - Mlada Dama. ali, kako rekosmo, Mlada Dama sada kao paslika i groteska - Bay Jane: vječno fiksirana u nemogućoj ljubavi. nema prigodnog Princa nego (možda perverzni?) Objekt, Tuđinac iz druog svijeta koji nita zna za njeno postojanje niti je mogući kontakt. jedna kontinuirana temeljna neispunjenost bez kraja. nema završetka = nema katarze.

defetističko, pesimističko, mračno, perverzno. zato nije Zagor.


Go to Top of Page

Obi-wan
Advanced Member



Croatia
13782 Posts

Member since 29/08/2004

Posted - 13/08/2013 : 18:54:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Obi-wan a Private Message  Reply with Quote
Strip je ispunio očekivanja. Tobogan osjećanja od prve do zadnje stranice. Ovaj strip je jedan od onih koje treba imati u kolekciji čak i ako prorjeđujete i pravite kompromise.
Da li je ovo cjelokupna priča ili postoji nastavak?

What you call sanity, it’s just a prison in your minds that stops you from seeing that you’re just tiny little cogs in a giant absurd machine.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 13/08/2013 : 18:56:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
To je to, nema nastavaka.

Trouble will find me
Go to Top of Page

stbojan
New Member



Serbia
275 Posts

Member since 29/10/2011

Posted - 09/10/2013 : 22:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send stbojan a Private Message  Reply with Quote
Vrlo neobican strip sa prilicno interesantnim pogledom na „tamnu stranu“ ljudske psihe... dosta cudan i podeljen utisak nakon citanja... u nekim momentima cini se brilijantan, a vec u drugim dosta sumoran i ne bas prijatan... no, svakako strip vredan paznje..., a sto se mene tice i ponovnog citanja...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 04/10/2014 : 00:09:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Brutalan, surov i predivno nacrtan strip. Moja najdraža kolorka!

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 12/11/2014 : 23:59:14  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Nakon pročitanog stripa, falilo mi je nešto da bih ovaj album ocenio najvišom ocenom.
A to nešto,kao što reče Stinky(u jednom od retkih smislenih postova u ovoj temi) je zbunjujući početak,koji mi je do samog kraja krnjio radnju u svojoj smislenosti.Uživao sam u celoj toj bizarnoj bajci,ali nisam sagledavao suštinu iste.
Srećom pa ima i pametnijih od mene:

quote:
Originally posted by boddhisatva

Prema meni tu se radi o BILO KOJOJ mladoj dami, djevojčici - a likovi koji izlaze su djeliči njenih unutrašnjeg svijeta, njene podjele na svakog lika a koji svaki predstavlja određenu ljudsku karakteristiku: umišljenost, oholost, spretnost, samostalnost, sigurnost, glupost, strah, nepromišljenost, zloćestost, sviperpost itd itd. Svaki taj dio lika je jedan njen JA (djevojčicin)
Smrću djevojčice ti likovi izlaze iz nje i počinju voditi svoj neki vanjski život da se vidi što će odnijeti prevagu, tu počinju njihovi međusobni sukobi i borbe za prevlast, tu sam naveo na početku aluzije na Goldingova "Gospodara muha" iako je i ova priča razvijenija i suptilnija ...
A radi se i nadalje o odrastanju jednog njenog unutrašnjeg lika, razmažene djevojčice kroz koju teće fabula i koja nam kroz razvoj radnje samo predočava alfu i omegu o neizbježnosti zla, opet dajući nam samima na izbo da sami ustanovimo uzroke tih zala ...



Nakon ovako lepo serviranog tumačenja ideje stripa (a ne verujem da bih sam ikada ovako nešto pretpostavio),Lepotu tame sam sagledao u svoj svojoj punoći.
Sjajna,inteligentna,bizarna,moderna bajka,samo za one preko 18.
Lepota tame mi je jedan od onih stripova kod kojih na sve načine pokušavam da maksimalno prolongiram čitanje istog, i sa velikim žaljenjem, u određenom trenutku ipak tužno konstatujem da sam došao do kraja.
10/10

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!

Edited by - anto on 13/11/2014 00:01:14
Go to Top of Page

DKoor
Senior Member



Croatia
1589 Posts

Member since 18/12/2006

Posted - 13/11/2014 : 21:34:15  Show Profile Show Extended Profile  Send DKoor a Private Message  Reply with Quote
Mislim da nisam komentirao na ovom topiku, ali sada hoću.
Dijelim mišljenje sa Deersom, sasvim je moguće da mi je ovo najbolji Fibrin kolor.
Ja ću otići tako daleko da kažem i jedan od najboljih stripova uopće koje sam pročitao.

Kako vrijeme odmiče, logično, sve sam više sit prežvakavanja gradiva.
Jedan od razloga zašto svakom amerikancu gledam u zube, te mi se rijetki svidi.

A ovaj strip je meni definitivno nešto novo i to savršeno zapakirano.

Moje aukcije u prodaji

Edited by - DKoor on 13/11/2014 21:34:52
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 14/11/2014 : 16:09:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Neverovatan, crni biser, strip kulture. Bez razmišljanja bih kupio "zeleno imanje" kao i "poslednji dani besmrtnoga"...pa makar bili najgori stripovi na svetu. Ovaj scenarista je genijalan!

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10826 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 14/11/2014 : 16:23:10  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
ajd uzeo sam i ja ovo danas, kad ga toliko hvalite
ako mi se ne svidi ima da vam naplatim prvom prilikom
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 14/11/2014 : 19:55:12  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Villain

Neverovatan, crni biser, strip kulture. Bez razmišljanja bih kupio "zeleno imanje" kao i "poslednji dani besmrtnoga"...pa makar bili najgori stripovi na svetu. Ovaj scenarista je genijalan!


za početak,kupi 5 Bagdadskih pripovedača.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 14/11/2014 : 20:15:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote



This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000