forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 19 - Ljepota tame
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 10

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/04/2013 : 11:58:32  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
okej, ovaj puta imaš ruku ;o)
ali na stil i okarakterizaciju bi ipak trebalo malo pripaziti, a tu ne mislim samo na tebe nego i na masu ostalih, jer kada se krene sa time onda se onima forumašima koji bi se uključili u raspravu zakiseli i ne žele sudjelovati i iznositi mišljenja a to je loše ;o/

sretan ti Prvi april i ostaj mi zdravo, cilo i veselo

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2013 : 12:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
u redu

samo, htio ne htio sad je nestalo čarolije
što sada vrijedi pričati o Ljepoti tame kada se jedno ljudsko biće osjetilo povrijeđenim. meni nije do toga i zaboli me za Ljepotu tame, uostalom jedan slab strip.
nastavi ti, kako sada vidiš, što dalje misliš... tebi je to happy end? mislim, moram ovdje reći da mamlaz griješi i nije prepoznao da autori kraj ne prepoznaju kao happy end. kraj nije happy end u uobičajenom holivudskom smislu, ali je možda "happy end" u smislu realpolitike... ali što mi vrijedi sada o tome pričati, kada sam tužan boddhisatva... rezignirao sam
Go to Top of Page

Tex Willer
Advanced Member



Burkina Faso (Upper Volta)
14077 Posts

Member since 17/09/2005

Posted - 01/04/2013 : 12:58:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Tex Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

onda se onima forumašima koji bi se uključili u raspravu zakiseli i ne žele sudjelovati i iznositi mišljenja a to je loše ;o/




Al ste zato nekim forumasima koji nisu citali album (pa stoga nisu ni imali potrebu da diskutuju), npr. meni, privukli paznju na sam album
Nije svako zlo za zlo Ne znam ko je u pravu, ali me sad zivo interesuje sta sledi posle onog sto sam procitao kao preview i o cemu se tu uopste zapravo radi
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 01/04/2013 : 14:52:58  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
I meni se sviđa ova zanimljiva rasprava i volio bi pročitati više. Kao skromni prilog dajem svoje (možda priprosto) viđenje ovog stripa: bit Ljepote tame je da se slatko nacrtani likovi pobiju na što živopisnije načine i to je to.
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 01/04/2013 : 18:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
izvrsna tema za pročitati!

Stinky se drži Istina u ovome, kako ga Arsen s prezirom zove, "vremenu ironije", što je samo po sebi vrijedno poštovanja. ali ne iznenađuje što, diskurs toliko dalek postmodernoj kulturi i - sačuvaj nas bože - legislaturi koja zabranjuje vrijeđanje (nediskrimitivno - kao da nitko ne zaslužuje da ga se vrijeđa?) izaziva nesporazume. to je gotovo kao da netko piše marulićevskim hrvatskim. neke od ideja od kojih Stinky (nekako ga radije zovem Zagoratustra Triput Najveći, ali dobro) polazi smo jednako temeljito kolektivno zaboravili kao riječi poput "popostrese grivu tere poljuti nog".

ipak, moram priznati da me malo nasmijalo što je na kraju noemis podlegao i pristao tražiti Apsolutnu Istinu (riječi autora o djelu = Velika Istina; što, naravno, nipošto nije. dapače, većina umjetnika s kojima sam o tome razgovarao priznali su mi da im "ideje" dolaze prve, a onda ih selektiraju, odbacuju ili čak mijenjaju i prilagođavaju prema svojim etičkim nazorima; dakle: kad autor sam kaže što je "namjeravao prenijeti svojim djelom", to je zapravo dobra podloga za logičko oduzimanje kod analize djela ili, drugim riječima, upravo to treba izbrisati, očistiti, pronaći iza te dimne zavjese pravu "bit" djela. da je autora privukla "poruka" napisao bi esej, ne pripovijest, strip ili neku drugu umjetničku formu).

sorry, noemis. pratim tvoje postove, stvarno te puno cijenim kao punokrvnog intelektualca i ispravnu osobu, ali ovdje si se baš dao navući na "tanki led". odnosno, Stinky te odvukao na strano ti polje "konačnih tumačenja" i pobijedio te iskustvom ;-)

gušt vas je čitati, momci! pravi ste dah svježine u ovoj močvari!

Edited by - jurica on 01/04/2013 18:39:27
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 01/04/2013 : 18:36:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
damn, posle nocne smjene procitao sam strip (jer su mi ga neki hvalaili puno i ja odmah napisao super strip bez citanja ha ha) onako umoran i pospan ali nemoga oka sklopit pa reko daj da procitam ali sad neznam sta sam u stvari procitao (mozda moram opet ili)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/04/2013 : 19:07:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ajd, kad vas je toliko zaintrigiralo što ovdje govorim (u ime naroda), pa čak i juricu trglo iz letargije, možda ovih dana ispričam do kraja
hoće li to biti Konačna Riječ? hoće
jel mi stalo da drugima bude nažao? nije
ali, ljudi, sve velike Istine bole!!! ili se može raditi ironični (i cinički) odmak, kako to kaže jurica ili odvažiti na Konačnu Istinu i biti - zastrašni genij. ali ne može se govoriti velike Istine i biti dražestan = to je kič.

ps - raymond, samo pažljivo prati topic i puno puno misli o onome što je tu rečeno i bit će rečeno
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 01/04/2013 : 20:47:09  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
ajd drago mi je da su se i ostali forumaši i zainteresirani za ovaj strip priključili raspravi s mišljenjima i da ih Ljepota tame zainteresirala

evo bilježim se i sam sa štovanjem da nam sticky prenese što prije Konačnu Riječ i Veliku istinu o Ljepoti tame

e joj da i zaboravih dodati, pa stinky rekoh ja još otprije da smatram da strip NEMA happy enda uopće i da ono NIJE BIO happy end stripa nikako i nipošto
reko' da imam špurijus da je taj tip u čijoj je kući završila ubio tu djevojčicu, čisto neki moj špurijus sa kojima se drugi ne moraju složiti, jer ono tip je mogao BILO ŠTA raditi u kući, ali ne - on popravlja vekerice ... sečam se svih onih tvrdnji da su sve masovne ubojice maheri u sve nekim takvim sitničarenjskim i picajzlastim poslićima kao npr. Malkovich u "Na vatrenoj liniji" ili Denis Hopper u "Speedu" ...

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?

Edited by - boddhisatva on 01/04/2013 20:53:12
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 02/04/2013 : 01:53:06  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote

oprosti stinki, ne mogu čitati baš sve, vidim letimično da je tu zimel, tragedija kulture, teologija, plezentvil, velike Istine, entiteti, hegel, pardon drugobitak... dakle kao i uvek sastojci velike i apsolutne Istine su tu; međutim, uprkos tome što, kao i uvek, jasno i koncizno pišeš iz čega se vidi da vladaš materijom, ja sam izuzetno lenj i ne mogu čitati (a kamoli razumeti) baš sve...

nego glede ovog:

quote:
Originally posted by stinky

ajd, kad vas je toliko zaintrigiralo što ovdje govorim (u ime naroda), pa čak i juricu trglo iz letargije, možda ovih dana ispričam do kraja



kako planiraš da nam ispričaš o čemu ti ovde govoriš, i da nam objasniš svoje tumačenje do kraja, a da ne zapadneš u cirkularnost... pa tvoja tumačenja su takođe autorska dela, tvoja dela, s toga ne zaboravi stinki da si i ti vrsta autora... autora koji stvara ove dekonstrukcije analitičkih sinteza, i u jedinstvenom stinkijevskom autorskom obliku ih oživljavaš ovde na forumu...

dakle, ostanemo li dosledni tvojoj teoriji (vešto izgrađenoj izuzetnim vladanjem zimelovog, hegelovog i hajdegerovog učenja) ni ti nemaš mandat na poznavanje (tačnije objašnjavanje) značenja sopstvenog tumačenja... kada bi nam hteo rastumačiti šta si napisao i ti bi bio samo jedan vapijući glas u pustinji...i ti tek iz drugobitka dobijaš referentni okvir značenja sopstvenih reči... ti si samo subjekt u donošenju ovih (sjajnih) analiza na svet... i pored toga što ti je garantirana jednakost, možeš samo od drugog saznati šta znače tvoje reči... tvoje analize, tvoje dekonstrukcije dela... a taj drugi ko zna ko je... ako je za lajbnica to bio rasel, a za autore lepote tame to stinki, možda je za stinkija to... mamlaz? markos? bosančić?

p.s da bi tvoja analiza bila kompletna moraš povezati u jedinstveni sistem značenja, naslov dela, narativni stil i već predstavljeno tumačenje fabule, jer u pitanju je strip a ne pripovetka...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 02/04/2013 : 02:07:04  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote
jurice, bilo bi zanimljivo videti o kojim umetnicima je reč...

jerbo kada su upali u slepu ulicu tumačenja kamijevog stranca... kasteks, merso, barje, gadurek, fič , boadefr, lupe, simon pa čak i sartr (najeminentniji poznavaoci kamijevog dela, očigledno sve sami filozofi u potrazi za apsolutnom istinom)... svi su (osim sartra) otvoreno žalili za već pokojnim autorom koji za sobom nije ostavio nikakav ključ (osim mita o sizifu) za analizu čuvenog romana...

sva sreća tumači manovog josifa i njegove braće su imali manove dnevnike, i korespondenciju sa kerenjijem, jungom i sl...

tumači pekićevog romejskog prstena i dan danas bauljaju po stotinama sati i hiljadama strana pišćevih zabeleški

tumači andrićeve avlije su imali samog andrića i njegovu španiju

tumači džojsovog finegana nisu imali ništa... umro autor... dugo bauljanje u mraku... dok kembel nije pokušao da upali sveću... koja i dan danas tinja...

svojim ušima sam čuo kako dobrilo nenadić kaže da nijedan od njegovih tumača nije uhvatio osnovnu ideju koja se provlači u svakom od njegovih romana...


ovo ne implicira da autori imaju apsolutno pravo na tumačenje, ali je njihov ključ ponekad neophodan...

što naravno ne implicira da je to slučaj i sa lepotom tame i da stinki nije u pravu...

p.s. ako pratiš moje postove jurice onda bi trabao znati da noemis niti traži niti veruje u apsolutnu istinu... niti u istinu uopšte...

"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 02/04/2013 : 11:23:36  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by noemis

jurice, bilo bi zanimljivo videti o kojim umetnicima je reč...


nemam dokumentirane razgovore niti sam baš inzistirao na takvim pitanjima da mogu tvrditi da su mi tim riječima o svojem djelu govorili, ali - ovako napamet - siguran sam da neću pogriješiti ako navedem Priita Pärna, Caroline Leaf, Yoji kurija ili nama bliske Darka Macana, Ivana Marušića...

ali nema razloga za prepucavanje. siguran sam da bismo na kraju došli do sličnog, pomirljivog zaključka: kako vrijedi čuti razmišljanja umjetnika, ali ne držati ih Konačnom Istinom itd.

znaš zašto? zato što:

quote:
Originally posted by noemis
p.s. ako pratiš moje postove jurice onda bi trabao znati da noemis niti traži niti veruje u apsolutnu istinu... niti u istinu uopšte...



znam :-)
i ja također.
toliko sam odgojen na sumnji, preispitivanju, odbijanju ideologija, etičkih pravila itd. da počesto zaboravljam kako vjera u Istinu nije nužno i jedino obilježje kojekakvih zatucanih nacionalista, fanatika i sl.
upravo zbog toga mi je Stinkyeva metoda Velike Kamene Sekire tako draga, poetična i zabavna; iako se i sam ponekad nađem s ove, ponekad s one strane (da ne kažem ispod) malja.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2013 : 20:12:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa tu smo ušli u središte problema, jurice. ti, kao moj predani kroničar, morao si zapaziti kroz sve ove godine okosnicu bujice, da ne kažem umne bujice koja naprosto promalja usporedo sa čekićem (ili sjekirom) i ona je u pravom smislu, kako to reče pjesnik, poput razbacanog smeća najljepša. tamo od Malja protiv Kolekcionara huče moje naplavine, i sve one tutnje oko problematike, posudimo divan Sloterdijkov izraz - Pravila za ljudski vrt.
u kakvom ste to vrtu obitavali ti, noemis...? u prividu ili pričinu?
sve ovo je više od Ljepote tame, Pakla, westerna, Zagora... ovo je dresura, rečeno na našem krasnom marulićevskom hrvatskom... ovo pisma ne dolaze iz pakla, možda iz ludnice, a ovlastilo me Biće da ih odašiljam zato jer vjerujem u Biće. i stoga jedan skeptik noemis, koji samo igra tu rolu, jer pravi skeptik ostaje po strani poput tebe (i postaje true believer), dakle noemis u roli skeptika ostaje na razini dobacivanja, dosjetke i doskočice te upravo zato zvuči tako usahlo, olinjalo, mrtvo, pa i zadriglo. skeptik => nesretna svijest => kršćanin => true believer , ovo je put skeptika, tj. tvoj u povučenosti i promatranju. zato ti optiraš za Biće, premda još na puko "intelektualan" način bio srastao sa prividom na razini osme platonovsko-parmenidovske hipoteze: što slijedi za ne-sopstvo, ako sopstvo nije... metoda Kamene Velike Sjekire ti je draga, samo zato što je u tebe na djelu jedno praodređenje za Biće protiv Privida, jedno fundamentalno konstituirajuće određenje.

naprotiv, skeptik, ta slijepa ulica se ostaje samo na jedan način: biti privid kao privid. i upravo zato je noemis ogledni model "skeptika", tj. maska koja dobacuje i huli protiv Bića. on se, doduše, može smatrati sretnim budući je na svom tumarajućem putu nabasao na mandatara Bića... i lekcije koje su mu očitane pomalo urađaju plodom, jer

nikada prije ne bi noemis bio u stanju uočiti "kako planiraš da nam ispričaš o čemu ti ovde govoriš, i da nam objasniš svoje tumačenje do kraja, a da ne zapadneš u cirkularnost..." ,
i ova njegova primjedba jamči da je ušao u proces ozdravljenja iliti dresuru na marulićevskom hrvatskom. e sad već i jedan tobože skeptik postavlja na dnevni red problem aletheie i doxe, potvrdivši da sam i u ovome teškome slučaju oboljelog od skepse - isporučio. to su ti, simeone, tvoje metamorfoze kroz metamorfoze metafizike doktora Cipre.

...

znam da štovani auditorij hlapi za osvajanjem Ljepote tame, no sve je ovo jedna Velika Cjelina i u tome je Ljepota.

Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 02/04/2013 : 20:25:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
uostalom, morat ćete oprostiti na razaranju Ljepote tame koje neće pedantno slijediti strip jer ću vam govoriti po sjećanju... a možda nisam ni pročitao. ta je li to u ovom slučaju neophodno? netko tko govori Konačnu Riječ ne zamara se sitnicama detaljima pa ni samim pojedinim djelom. naprosto ću reći o čemu se tu radi bez obzira je li to tako napisano nacrtano artikulirano i u markosa objavljeno.
Go to Top of Page

noemis
Senior Member



Serbia
1320 Posts

Member since 11/05/2010

Posted - 03/04/2013 : 01:10:10  Show Profile Show Extended Profile  Send noemis a Private Message  Reply with Quote

dakle, ne znaš se izvući iz cirkularnosti… bre stinki svaki put kada zatražim konretnu upotrebu tvog ogromnog filozofskog znanja ti pristupiš termopsihoanalizi:

quote:
Originally posted by stinky


…ovo pisma ne dolaze iz pakla, možda iz ludnice… ovlastilo me Biće da ih odašiljam… jer vjerujem u Biće... skeptik => nesretna svijest => kršćanin => true believer… ti optiraš za Biće… srastao sa prividom na razini osme platonovsko-parmenidovske hipoteze… za ne-sopstvo, ako sopstvo nije... metoda Kamene Velike Sjekire… za Biće protiv Privida… biti privid kao privid… u prividu ili pričinu… mandatara Bića... kroz metamorfoze metafizike doktora Cipre…




izdvojio sam najnedostižnije momente tvoje filozofske termodijalektike i moram da priznam da jako dobro zvuči… sve je jasno, koncizno i jedinstveno u tvojoj interpretaciji… zaista, kao da je napisao neki eminentni i školovani filozof… nikada ne bi ni pomislio da su u pitanju reči diletanta…

p.s. i dalje mi nije jasno šta će jedan ovakav Filozof par excellence na forumu o stripovima… ceo svet čeka na Konačnu Riječ, na svetlost Apsolutne Istine, na aletheie... a ti navalio da na strip-forumu širiš doxe…


"Ja se mnogo bojim ljudi koji hoce da usrece narod... ...niko nema prava da silom svog suseda cini srecnim."
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 03/04/2013 : 13:05:30  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 03/04/2013 : 15:23:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nastavljamo sa Ljepotom tame

što se događa dalje nakon što smo utvrdili početak?
djevojčica je mrtva, srušio se jedan svijet. počinje postapokaliptična pustolovina.
Mlada Dama imala je povlaštenu ulogu u dotadašnjem svijetu (Pleasentvilleu) i isprva je sve teklo po inerciji: ona je spremno preuzela vodeću ulogu u društvu entiteta.
međutim, nitko nije uračunao sljedeće...

zašto je Mlada Dama imala povlaštenu ulogu i tko je to podupirao?
pa, Peasentville je konstituirala djevojčica i dok je bila (živa), taj je svijet bio jasno uređen, postojala je jasna subordinacija među entitetima (koji su njezine želje, misli, nadanja, strahovi itd.) Mlada Dama - Princ - Paž itd.
djevojčice maštaju o tome da ih prinčevi vole, da su predmet prinčevih nastojanja, da urade savršenu čajanku, da sve ispadne bajno... time je Mlada Dama bila upravo prima-entitet i sve je funkcioniralo savršeno.

a onda se sve urušilo i djevojčice nije bilo više...
Mlada Dama i ostali entiteti nisu ni znali ovu fundamentalnu promjenu. jesu uočili da se nešto dogodilo, da je sada nekakav drukčiji svijet, ali realno - nisu imali pojma ni o čemu, nisu se digli do ove razine spekulacije o svjetovima i do toga da žive "za sebe". oni su živjeli "po sebi", naime onako kako ih je po-stavila djevojčica.

sada počinje njihov život u 'slobodi', iako isprva nisu ni razumjeli ovu mogućnost koja se otvorila. Mlada Dama po inerciji igra vodeću ulogu; organizira hranjenje, stanovanje itd.
međutim, gubitkom temelja koji je sve ovo podupirao (djevojčica), kidaju se i ove elementarne spone koje su naše društvo entiteta držale u jednom uređenom i poznatom, samorazumljivom, stanju.
svak, malo po malo, otkriva da ima jednako i svo pravo ostvariti 'punu' egzistenciju... da se izdovolji, iživi. iz aristokracije upadamo u nivelaciju te Mlada Dama gubi prvenstvo, imamo francusku revoluciju entiteta. iako su, nakon početne zbunjole, entiteti novonastalu slobodu shvatili čisto negativno (kao odsustvo svih pravila), ubrzo su uvidjeli da posvemašnja raspuštenost ne vodi nikuda. oni se organiziraju, na novoj osnovi, a stari režim je odbačen. Mlada Dama završava u egzilu...
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 03/04/2013 : 20:29:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Zanimljiv topik.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 03/04/2013 : 21:49:42  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
S djelom gornjega bi se mogao složiti ali ne sa svim - ali uostalom tu su ljepote i čari rasprava ;o))
Spominješ mladu damu i ostale entitete koji nisu ni znali za fundamentalnu promjenu - ja mislim da se ne radi o tome da su ZNALI nego o tome da nisu imali POIMANJE o promjeni, a promjena je bila baš fizička smrt mlade dame. Dakle - oni nisu znali šta je smrt jer živjeli su svaki za sebe u njoj i kao takvi su izašli ...
OK, sad kada smo elaborirali razliku između znati i poimati treba tu napomenuti da je svaki ta entitet sa nekom svojom karakteristikom i da se priča dalje razvija da koji će entiteti uspjeti da opstoje a koji neće, čisto jedan entitet odnosi primat nad drugime, imaš scenu kako proždrljivost pojede jednu, čisto jer joj se neda jesti crve ... ostatak priče je entitet entitetum lupus bez davanja suvišnih moraliziranja zašto + bitka razmažena entiteta te djevojčice za preživljavanje....

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/04/2013 : 18:25:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
boddhi, pa kažem "ali realno - nisu imali pojma". nemati pojmove = ne poimati = ono što ne poimaš, to niti ne znaš, tako da nisam razumio s čim se tu ne slažeš? čisto terminološki;)

"ostatak priče je entitet entitetum lupus"

gore kažem, nije.
taj hobsovski 'prirodni' svijet oni prevladaju. vidiš da sklapaju nekakav 'društveni ugovor', organiziraju se oko Prima-Done...
Ljepota tame je jedno nebulozno djelo, čisto nabacane misli bez jasnih pojmova... i zato upravo vapi za jednim svođenjem na pojam. ovdje pokušavamo uglaviti u referentan okvir i time će Ljepota tame dobiti značenje iliti ključ za čitanje. što je ključ za čitanje Ljepote tame?

ako me se do sada razumjelo, govorio sam o početku - jednom uređenom svijetu kojega ćemo zvati Pleasentville. zatim dolazi postapokaliptični svijet; prvo hobsovski, zatim francuska revolucija, nova zajednica entiteta oko Prima-Done.
Pleasentville - hobsovski (tvoj entitet entitetum lupus) - svijet Prima-Done

dakle, ako govorimo o svijetu i uređenju, mi smo u vidokrugu politike. prava suluda stinkijevska teza glasi: Ljepota tame je politički strip!! preciznije, ima tu odjeka političke filozofije. sada smo dobili ključ.

Ljepota tame govori o tome što se događa kada je svijet jasno uređen, a što kada dolazi do neočekivanog raspada. kako se ponašaju individue u danim slučajevima. ali ide još dalje. suprotstavlja normativnost i slobodu, Boga i svijet, prirodu i društvo...
a za koju stranu optira, gdje se ideološki pozicionira čut ćete u sljedećem broju. ne propustite nadasve intrigantan nastavak ove teme...
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9908 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 19:02:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
nije lose stinki, ali doci cemo do mog defetizma i "hepienda"

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9908 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 19:12:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
ps. sada vise nemam pojma ni sam, jel ovaj strip valja ili ne?

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 04/04/2013 : 19:21:23  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

ps. sada vise nemam pojma ni sam, jel ovaj strip valja ili ne?




oduvik si i bija zbunjen tako da me to uopče ne čudi

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 04/04/2013 : 19:25:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ne valja
to su ti "granični" slučajevi. fibra je krcata tim graničnim slučajevima, možebiti. znači, stripovi koji, pravo rečeno, ne vrijede, ali može ih se pročitati = nisu baš totalni krš tipa Lulu, Pierre, Ljubav i rakete i sl. to ti je nešto kao Von Triera Melancholia. granični slučaj, film koji se da gledati, ali je to ni vrit ni mimo. uglavnom, najbolje ti je da imaš čvrsti orijentir: sve te koji ti nisu sasvim bistri usporedi prema Prljavom Harryju i onda ćeš vidjeti kako stoje.

hepienda nema. pa autori ti to doslovno daju. za sada ću reći samo ovo: imaš strip koji počinje ružičasto i u proljeće... a završava teškim bojama i zimom. daljnja elaboracija slijedi, a sada porazmisli o rečenome.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 04/04/2013 : 20:22:52  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva


OK, sad kada smo elaborirali razliku između znati i poimati treba tu napomenuti da je svaki ta entitet sa nekom svojom karakteristikom i da se priča dalje razvija da koji će entiteti uspjeti da opstoje a koji neće, čisto jedan entitet odnosi primat nad drugime, imaš scenu kako proždrljivost pojede jednu, čisto jer joj se neda jesti crve ... ostatak priče je entitet entitetum lupus bez davanja suvišnih moraliziranja zašto + bitka razmažena entiteta te djevojčice za preživljavanje....



Ne krijem, nikako nisam mogao naći ključ za Ljepotu pa sam razmišljao slično kao ti, ali mi ta teorija nije držala vodu. Ne predstavlja svaki lik neku prepoznatljivu osobinu, većina su samo lakomislene i beznačajne figure koje se ponašaju slično i na kraju sve izginu.
Onda sam pomišljao da je tu možda riječ o nekakvom kraju djetinjstva, odbacivanju dječjeg svijeta na krvavi način ali ni to mi se nije činilo ispravnim, a ovo Stinkyjevo političko čitanje mi se za sada jako sviđa, drži vodu.
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9908 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 04/04/2013 : 21:58:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by mamlaz

ps. sada vise nemam pojma ni sam, jel ovaj strip valja ili ne?




oduvik si i bija zbunjen tako da me to uopče ne čudi


nisi shvatio poantu. stinki je shvatio.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page
Page: of 10 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000