forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Jesam li ukrao ako sam »skinuo« strip sa neta?
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 15:05:44  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Ponukan ovom izmjenom »mišljenja« ispod, otvaram ovaj poll.


Zagor-te-nay: »Čitam stripove ne tabletu. Skinuo sam ih sa neta.«

Markos: »A zašto nisi ukrao i tablet, onda?«


Pitanje za milijun: Je li Zagor-te-nay pokvareni lopov?


Osobno, zasmetalo me ovo moraliziranje Markosa jer mi se ne čini da je Zagor-te-nayu mjesto u zatvoru. Ne samo zbog onog klasičnog »ma ionako svi mi skidamo« i »imaju oni dosta love« nego jednostavno zbog toga što to nije krađa. Pokušavam razumijet i »copyright« stranu, ali njihova retorika se uglavnom svodi na pravno moraliziranje - po njihovom dođe isto ukrasti sto eura iz nećijeg novčanika i downloadati »underground strip«.

Pitanje je zajebano i za struku, koja se još uvijek lomi oko tog pitanja, kako onda ne bi bilo za nas… Što vi mislite, odnosno da li se osjećati kao da ste ukrali ako downloadate strip sa neta?



Choices:

Da. Skidanja stripova sa neta je krada.
Ne. Nije to krada.
Teško pitanje. Neznam.


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

manhunter
Moderator



Switzerland
24619 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 06/02/2013 : 15:07:02  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Da.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

elfak nish
Advanced Member



Serbia
5703 Posts

Member since 23/02/2009

Posted - 06/02/2013 : 15:11:14  Show Profile Show Extended Profile  Send elfak nish a Private Message  Reply with Quote
Ne.


Soundgarden - Halfway There
http://www.youtube.com/watch?v=LW4Zsd1mhPI
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10117 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/02/2013 : 15:11:26  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Čemu poll?
To kako se ti ili ja osjećamo, odnosno što mislimo o skidanju stripove nije bitno.
Činjenica je da je to krađa.
Ne skidan stripove ne zato šta san moralna vertikala nego zato šta mi čitanje na ekranu ne paše.
Jedini strip koji san skinija i pročita je The walking dead jer jednostavno nisan moga izdržat da ne vidin di će otić priča.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 06/02/2013 : 15:11:51  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Jeste, ali ipak, ja sve sto skinem i sto mi se svidja, ja inace kupim.
(naravno, ovo ne opravdava da ono sto mi se ne svidja, ja ne kupim, jer sam ipak to besplatno procitao).

U svakom slucaju, svako od nas ko je ikad skinuo neku pjesmu, film ili strip preko neta je po ovim pravilima lopov. Znaci ja sam lopov vise nego 10 godina. Sumnjam da sam jedini... drago mi je samo sto nema veliki kaznih za sve ovo sto skidam, inace ja bi po nekim pravilima vec trebo u Hagu da budem.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10753 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 06/02/2013 : 15:13:50  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Pa i Dotcom je slobodan...

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12777 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 06/02/2013 : 15:14:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Da, krađa je.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 06/02/2013 : 15:20:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
Provan se staviti u poziciju lika koji je nacrtao ili napisao strip.
Imam pravo zaraditi na svom radu, a nađe se netko tko to čita bez naknade.
Kao da uđeš susjedu u voćnjak i bez pitanja uzmeš naranče koje je on posadio i oko njih radio.
Znači, krađa je.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 15:20:22  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Čemu poll?
To kako se ti ili ja osjećamo, odnosno što mislimo o skidanju stripove nije bitno.
Činjenica je da je to krađa.
Ne skidan stripove ne zato šta san moralna vertikala nego zato šta mi čitanje na ekranu ne paše.
Jedini strip koji san skinija i pročita je The walking dead jer jednostavno nisan moga izdržat da ne vidin di će otić priča.



Namjerno sam postavio poll po moralnom kriteriju. Ne zanima me što pravo misli, koje ionako ima malo veze sa "ispravnim" i moralnim. Zanima me što mi mislimo...

Dakle, da li zaslužuješ zatvor jer si skinuo ovaj "The walking dead"? Odgovori iskreno i to je to...
Go to Top of Page

xander
Junior Member



Serbia
395 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 06/02/2013 : 15:27:53  Show Profile Show Extended Profile  Send xander a Private Message  Reply with Quote
Kako zakon uglavnom krađu određuje kao oduzimanje neke stvari nekome nema baš osnova da se skidanje stripova sa neta naziva krađom. Jednostavno, da bi došlo do krađe neko mora protivpravno da dođe u posed predmeta, a da pritom neko istovremeno ostane bez njega. Nemam tu baš razumevanja za ove što viču „Krađa, krađa!”
Tehnički skidanje ovakvih stvari sa neta tj. „piraterija” predstavlja krivično delo, ali ne krađu već povredu autorskih prava. Razlog su zakoni koji su pisani pre cele digitalne revolucije, u vreme kada ovakve stvari nisu bile moguće i oni bi trebalo da se menjaju. Sad, druga je stvar što to ne odgovara velikim izdavačima koji proganjaju „pirate” kao da su teroristi.
Go to Top of Page

mcn
Advanced Member



Croatia
6666 Posts

Member since 28/12/2002

Posted - 06/02/2013 : 15:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Visit mcn's Homepage  Send mcn a Private Message  Reply with Quote
>Zanima me što mi mislimo...

Još da shvatim kakve to veze ima s moralnim kriterijem.

Krađa je i ja kradem. Etičan sam, ali ne i moralan.

mcn

Zar danas još niste bili na www.darkomacan.com ? *** Moje aukcije: http://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=mcn
Go to Top of Page

Zagor-te-nay
Senior Member



Croatia
2451 Posts

Member since 03/05/2006

Posted - 06/02/2013 : 15:41:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Zagor-te-nay a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor



jer mi se ne čini da je Zagor-te-nayu mjesto u zatvoru.




Ej Nagore, pa i da ga zatvore šta sad. Ako je moga preživit pakao hellgate-a preživit će i bilice.

Majka Bonelli je pocetak...i kraj.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7313 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 06/02/2013 : 15:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Amos


Kao da uđeš susjedu u voćnjak i bez pitanja uzmeš naranče koje je on posadio i oko njih radio.
Znači, krađa je.



nije ti ovo dobar primjer. u večini slučajeva to funkcionira ovako; netko je dotični strip kupio, zatim ga prenio u digitalni oblik i (po)stavio na internet sa namjerom "dijeljenja".
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 15:49:59  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Zagore, samo se pretvaraj da si mrtav i izvući ćemo te i iz ovog pakla... : )
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 15:53:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Stripove koji imaju pregled - ne skidam.
One koji nemaju - skidam.

Imam ekonomskih razloga za takav pristup.


Edited by - Jasko on 06/02/2013 15:56:24
Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20708 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 06/02/2013 : 15:58:44  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
Da

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Amos
Senior Member



Croatia
2896 Posts

Member since 03/01/2011

Posted - 06/02/2013 : 16:03:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Amos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

nije ti ovo dobar primjer. u večini slučajeva to funkcionira ovako; netko je dotični strip kupio, zatim ga prenio u digitalni oblik i (po)stavio na internet sa namjerom "dijeljenja".



Da, ako kupi iste naranče i ponudi drugima da jedu onda ne čini kazneno djelo.
Kod intelektualnog vlasništva, kao specifične kategorije, nije tako jer se strip kupuje samo za vlastitu uporabu pa se "dijeljenjem" krši zakon.

Uža san gledati Inspektora Rexa, ali odusta san kad su prominili pasa.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/02/2013 : 16:08:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Zapravo ili u načelu jest krađa, jer se obezvređuje rad svih onih ljudi koji su taj strip mjesecima stvarali, svakako ne da bi ga poklonili nekome ili svima nama. Načelno to jest krađa intelektualnog vlasništva.

Ali usporedba s tabletom nije na mjestu, jer je dotični Zagorov strip dostupan na netu, baš kao i more filmova, klipova, spotova, fotki i koječega što svi mi svakodnevno skidamo pa i postamo ovdje na forumu. Sve su to formalno nekakve krađe.

Ali sve su te stvari svima dostupne na netu, dok tablet to ipak nije - odnosno tablet za razliku od Zagorovog stripa koji spremamo na komp ne možemo downloadati i spremiti u sobu.

Kad ili ako to bude moguće, onda će i stvari kao što je krađa intelektualnog vlasništva postati jasnije. Ovako upravo činjenica apsolutne dostupnosti svega i svačega zamagljuje čitavu sliku i briše nijanse.

Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Ajkula
Senior Member



Serbia
1222 Posts

Member since 09/03/2012

Posted - 06/02/2013 : 16:13:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Ajkula a Private Message  Reply with Quote
Ne.

Fudbal i semenke
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11668 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 06/02/2013 : 16:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
Nije krađa.

Have mercy
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 16:24:33  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Mi ovdje ne pričamo o tipu koji je uletio u Markosovu dnevnu sobu, ukrao strip, skenirao ga i stavio na net. Takvom bi ja prvi ruke otkinuo. Zašto se izjednačava taj i neki kinez, koji je skinuo taj rip. Kod tog pitanja bi trebalo opasno razlikovati.

Pitanje u pollu nije da li je skidanje sa neta ilegalno... Pitanje je da li se vi osjećate kao da kradete nekome, odnosno je li vama koji ste glasali za "DA" isto downloadati strip i ukrasti nečijih 100 eura?

Ajmo ovako postaviti stvari:

1) Koliko ljudi (članova stripovi.com) je u zadnjih godinu dana nekome ukralo! nešto?

2) Koliko ljudi (članova stripovi.com) je u zadnjih godinu dana downloadalo strip ili nedaj bože neki torrent ili još gore mp3-icu?

Odgovor na prvo pitanje neznam, ali sumnjam da ima puno lopova ovdje.

Odgovor na drugo pitanje je jednostavan - 98-100 posto članova ovog foruma je downloadalo nešto od gore spomenutog.

Zašto?

Zato jer skidanje sa neta ne doživljavaju kao krađu jer znaju da nije isto ukrasti i downloadati.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10117 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 06/02/2013 : 16:24:40  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Čemu poll?
To kako se ti ili ja osjećamo, odnosno što mislimo o skidanju stripove nije bitno.
Činjenica je da je to krađa.
Ne skidan stripove ne zato šta san moralna vertikala nego zato šta mi čitanje na ekranu ne paše.
Jedini strip koji san skinija i pročita je The walking dead jer jednostavno nisan moga izdržat da ne vidin di će otić priča.



Namjerno sam postavio poll po moralnom kriteriju. Ne zanima me što pravo misli, koje ionako ima malo veze sa "ispravnim" i moralnim. Zanima me što mi mislimo...

Dakle, da li zaslužuješ zatvor jer si skinuo ovaj "The walking dead"? Odgovori iskreno i to je to...


Moralni kriterij je šaren.
Ja recimo neman ništa protiv skidanja npr.američkih stripova jer ću uvik bit kontra imperijalističke bande.
S druge strane, ako time radin štetu domaćen malon izdavaču nije mi OK.

To je isto ka šta nekon običnon čoviku ne bi ukra 2 kune, a recimo Todoriću ili Zagrebačkoj banci bi uzea sve bez da me i na djelić sekunde zapeče savjest.

Ne, ne zaslužujen zatvor, ali nekakvu globu vjerovatno da.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17661 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 06/02/2013 : 16:26:58  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
nije krađa...

više je ljudi kupilo strip nakon što je pročitalo pirat nego što je zbog pirata pala prodaja
jer da svi kupuju originale... onda bi oni kojima se ne svidi prodavali na aukcijama za manje para i oborili cijenu...
vako je piraterija
try before buy

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 06/02/2013 : 16:28:46  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
o muzici i piratstvu sve znamo, međutim ak ti snimiš sa radija pjesmu, dal je ona piratstvo?

dal je krađa kad uzmeš u knjižnici strip i kopiraš ga ili skeniraš npr.?

naravno sve ovo gledano iz kuta vlastitih potreba,a ne za daljnju distribuciju
Go to Top of Page

djule
Senior Member



1019 Posts

Member since 09/06/2011

Posted - 06/02/2013 : 16:33:57  Show Profile Show Extended Profile  Send djule a Private Message  Reply with Quote
također, smisao bilo kojeg medija( muzike, knjige, filma, stripa...) je da bude dostupan što široj javnosti.

ako sve više ljudi čuje za nekog autora, glumca, pjevača, izdavača, crtaća, strip... postoji puno veća šansa za potražnjom pa i time većom šansom za autora da dojde do probijanja i veće zarade. iskreno, ne vjerujem da se ijedan autor obogatio zahvaljujući količinskoj prodaji materijala.

al, opet, iz kuta izdavača je drugačija percepcija jer on je posrednik, internetski strip mu radi konkurenciju, u fibrinom slučaju(da me ne bi ko krivo shvatil, ovo nije uvlačenje), sviđa mi se kaj se može pogledat svaki strip na određeni broj stranica i to zaslužuje svaku pohvalu.

Edited by - djule on 06/02/2013 16:34:37
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 06/02/2013 : 16:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by nagor

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

Čemu poll?
To kako se ti ili ja osjećamo, odnosno što mislimo o skidanju stripove nije bitno.
Činjenica je da je to krađa.
Ne skidan stripove ne zato šta san moralna vertikala nego zato šta mi čitanje na ekranu ne paše.
Jedini strip koji san skinija i pročita je The walking dead jer jednostavno nisan moga izdržat da ne vidin di će otić priča.




Namjerno sam postavio poll po moralnom kriteriju. Ne zanima me što pravo misli, koje ionako ima malo veze sa "ispravnim" i moralnim. Zanima me što mi mislimo...

Dakle, da li zaslužuješ zatvor jer si skinuo ovaj "The walking dead"? Odgovori iskreno i to je to...


Moralni kriterij je šaren.
Ja recimo neman ništa protiv skidanja npr.američkih stripova jer ću uvik bit kontra imperijalističke bande.
S druge strane, ako time radin štetu domaćen malon izdavaču nije mi OK.

To je isto ka šta nekon običnon čoviku ne bi ukra 2 kune, a recimo Todoriću ili Zagrebačkoj banci bi uzea sve bez da me i na djelić sekunde zapeče savjest.

Ne, ne zaslužujen zatvor, ali nekakvu globu vjerovatno da.




Ne zaslužuješ ništa platiti, nikakvu globu, jer nisi ukrao ništa... jer sada si i sam priznao da nije isto downloadati imperijalistički strip i ukrasti! nekome dve kune...

ali ukrasti siromahu dve kune ili Todoriću jednu kunu dođe na isto... to je najobičnija krađa...
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000