forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bande dessinée
 Rabinov Macak Klezmer Sfar
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 2

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 06/04/2013 : 15:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Procitao sam Rabinov Macak na engleskom (dvije knjige koje objavljuju 5 or Fr albuma..trebali su ovo u inetgralu ali ok) i velika preporuka..stvarno sam iznenadjen kako mi prija ovaj Sfar, pisanje i crtanje..(na videima sam vidio da crta na formatu manje od A4 slicno a5 ili malo vece)..i vidio sam na americkom firstsecond izdavac sajtu da je slao skenove izgleda kad je crta Klezmer price koje nisu izdate od tog izdavaca ali siguran sam da oni cekaju ili su cekali da nacrta dvije tri price jer oni vole da izdaju vise orig Fr albuma u jednoj knjigi pa se nadam da ce i ta knjiga (2 integral od njih) ugledati svjetlo ..to bi isto bilo ok u integralcic

edvin
Senior Member

Croatia
1277 Posts

Member since 06/10/2002

Posted - 06/04/2013 : 18:34:53  Show Profile Show Extended Profile  Send edvin a Private Message  Reply with Quote
Svaki Sfar kojeg sam pročitao je bio vrlo vrlo vrlo dobar do izvrstan! ;-)

"How long, not long, 'cause what you reap is what you sow!"
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 06/04/2013 : 19:19:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Stvarno dobar autor a ima na engleskome za pre-narudzbu neka Pascin knjiga od nikad cuo izdavaca
http://www.amazon.com/Pascin-Joann-Sfar/dp/0984681477/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1365268533&sr=8-3&keywords=sfar+pascin
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 06/04/2013 : 20:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ovaj Sfarov strip nisam čitao, ali sam gledao njegov odličan istoimeni crtić napravljen prema stripu.
Izvrsna, s jedne strane subverzivna i cinična, a s druge dobrodušna i vrlo altruistična zafrkancija na sve i svašta, od ortodoksnog židovstva i rasizma preko praznovjerja općenito do nacionalizma, položaja žena u Izraelu i koječega još.
Cinični brbljavi mačak je genijalan.

Evo samo djelić:




Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 06/04/2013 20:19:10
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10060 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 06/04/2013 : 23:37:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Obje knjige na engleskom su mi bile izvrsne.

Prva je provokativnija zbog odnosa prema religiji, dok je druga otkačenija.

Go to Top of Page

anto
Advanced Member



Serbia
20721 Posts

Member since 29/06/2008

Posted - 29/05/2013 : 21:31:32  Show Profile Show Extended Profile  Send anto a Private Message  Reply with Quote
DW radi integral za sajam knjiga.

Dajte nam Ralph Azhama;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

zorglub
Average Member



Serbia
529 Posts

Member since 02/09/2008

Posted - 31/05/2013 : 14:14:32  Show Profile Show Extended Profile  Send zorglub a Private Message  Reply with Quote
Lepo. Daj još neku insajdersku informaciju. :)
Baš sam pre neki dan skinuo sken prvog albuma. Na "prelistavanje" fino izgleda.

Edit: Video i sam šta se još sprema na DW-u.

Odjednom mi se život proširio.

Kupindo

Edited by - zorglub on 31/05/2013 15:08:07
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 08/11/2013 : 17:07:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
http://www.stripovi.hr/detalji_proizvoda.b4cc1453e7d74cd7bdf4062a1c20932c.rabinov-macak.aspx


Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

byoman
Advanced Member



Croatia
6349 Posts

Member since 07/12/2002

Posted - 08/11/2013 : 17:32:44  Show Profile Show Extended Profile  Send byoman a Private Message  Reply with Quote
ovo je omnibus, svih 5 albuma?
Go to Top of Page

split85
Advanced Member



Croatia
8199 Posts

Member since 25/01/2010

Posted - 08/11/2013 : 17:35:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit split85's Homepage  Send split85 a Private Message  Reply with Quote
Da. Svih 5 albuma.
http://www.bedetheque.com/serie-2313-BD-Chat-du-Rabbin.html

Sorare pozivnica: https://sorare.com/r/sreja1985
Go to Top of Page

Raymond
Senior Member



USA
1023 Posts

Member since 05/05/2006

Posted - 09/11/2013 : 09:09:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Raymond a Private Message  Reply with Quote
Svaka cast Bookglobe-u...integral...ovo se uzima.
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 09/11/2013 : 13:17:49  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
Skoro 300 kuna naspram DW koji će iznositi ne više od 150, hmmmmmmm. Agonija izbora, što bi rekao stari dobri kapetan Blackadder!

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

vronski 2
Senior Member



2381 Posts

Member since 11/10/2009

Posted - 09/11/2013 : 14:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Send vronski 2 a Private Message  Reply with Quote
Sfar je autor Malog princa kojeg je pre par godina objavio VČ?
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28972 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 09/11/2013 : 14:35:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by karven

Skoro 300 kuna naspram DW koji će iznositi ne više od 150, hmmmmmmm. Agonija izbora, što bi rekao stari dobri kapetan Blackadder!


otkad je to 217 skoro 300?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 09/11/2013 : 14:36:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vronski 2

Sfar je autor Malog princa kojeg je pre par godina objavio VČ?


Da, i koautor serijala Tvrđa.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

jaki
Advanced Member



Croatia
25905 Posts

Member since 13/03/2004

Posted - 09/11/2013 : 15:34:34  Show Profile Show Extended Profile  Send jaki a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos
otkad je to 217 skoro 300?


Pa skoro je.Fali sitnica od 83 kune

Ja sam fetišist papira!
Go to Top of Page

karven
Senior Member



Serbia
1871 Posts

Member since 16/07/2006

Posted - 09/11/2013 : 17:16:43  Show Profile Show Extended Profile  Send karven a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by karven

Skoro 300 kuna naspram DW koji će iznositi ne više od 150, hmmmmmmm. Agonija izbora, što bi rekao stari dobri kapetan Blackadder!


otkad je to 217 skoro 300?



Ajde ajde, 'si bre sitničar, permutovao sam na 271

All is one in Darkseid. This mighty body is my church. When I command your surrender, I speak with three billion voices. When I make a fist to crush your resistance. It is with three billion hands.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 07/12/2013 : 17:59:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Jergović u Jutarnjem:



JERGOVIĆ O 'RABINOVOM MAČKU' Lijep crtani roman o identitetu i o rabinu koji je pričao s Bogom i sumnjao u vjeru





Autor: Miljenko Jergović

Objavljeno: prije 1 min


Rabin je imao mačka. Živjeli su u alžirskome gradu Oranu, a rabin je, kako i treba biti, bio vrlo zabrinut stariji čovjek. I bio je udovac, s kćerkom neobične, raskošne ljepote, imena Zlabija. Ona je rabina činila još zabrinutijim, jer ju je trebalo udati. Zlabija je voljela mačka, i mačak je volio nju.

Imali su i papagaja. Grozna i brbljava ptičurina, dosadna kao što dosadni mogu biti samo papagaji. I mačak što će, nego sačeka zgodnu priliku, i pojede papagaja. Kako ga je progutao, tako je dobio dar govora. Taj događaj sasvim je izmijenio rabinov život, mačak je ušao s njime u ozbiljne teološke rasprave, zahtijevao je da mu rabin priredi bar micvu, ali mačci ne mogu imati bar micvu, mačke nisu Židovi, kako nisu, ja sam Židov, raspravljali su, tako njih dvojica, sve dok mačak nije izgubio dar govora. Kako ga je izgubio?

Tako što je njegov gospodar morao polagati ispit iz francuskog jezika, da bi mogao ostati rabin u Oranu, a nije imao pojma, jer bio je on jedan prilično neobrazovani i vrlo zabrinuti rabin, pobožan onoliko koliko dobar rabin i treba biti - nipošto preko te mjere! - i onda je mačak uplašeno krenuo zazivati Božje ime, činiti ono što Židovu nije dopušteno. Ponavljao je: Adonaj, Adonaj, Adonaj... I dozlogrdio je Bogu, pa mu je on oduzeo dar govora i pustio ga da nemušto mijauče. Ali rabin je položio ispit iz francuskog jezika...

Ne volim kad mi prepričavaju knjige koje bih trebao pročitati, najmrži su mi oni književni kritičari koji se ne mogu suzdržati od izlaganja cjelokupnog sadržaja romana, ali u ovom slučaju sam se jedva zaustavio, jer bih i sam najradije išao od sličice do sličice, od epizode do epizode, i nanovo pripovijedao ono što je na genijalan način ispripovijedano u strip albumu ili u crtanom romanu Joanna Sfara “Rabinov mačak” (izdanje Booklobe, Zagreb 2013, prijevod s francuskog i lektura Jelena Bulić i Darko Macan).

Ne bih se opravdavao, ali mogu objasniti tu naglo probuđenu strast: “Rabinov mačak” je genijalni narativni, režijski i crtački spoj bajke i dokumentarnog realizma, židovskoga, sefardskog života početkom dvadesetog stoljeća, i posve lude imaginacije. Bajka se slušaču i čitaču zavuče pod jezik, obuzme ga i zakovitla tako da je ima potrebe stalno prepričavati, onako kako ju je upamtio i transformirao u svom vlastitom doživljaju.

Bajke su, to doista vjerujem, ozbiljniji poticaj za rađanje djece od svakoga nagona za razmnožavanjem i biološkog sata kojim biva najavljeno vrijeme za prokreaciju. Ako bi mi i zbog čega moglo biti krivo što ovom ružnom svijetu neću ostaviti potomstva, to je zbog tih dvadesetak bajki koje pamtim i koje ostaju neispričane onima koji bi ih najbolje mogli razumjeti.



A luđih od židovskih bajki nema, ni mahnitije imaginacije, koja će od prosječnoga pripovjedača učiniti virtuoza i čudotvorca: svi jevrejski violinisti virtuozni su, svim jevrejskim piscima u tekstu se događaju čuda iz bajki. Od Singera do Bellowa, od Samokovlije i Aleichema do Đorđa Lebovića i Aleksandra Tišme, njihov je dar čudesa, kao što je crnački dar ritma. Treba od njih krasti i otimati, koliko god se više može, i koliko god nam dar čitanja, dar divljenja i dar gledanja dopuštaju. Pred “Rabinovim mačkom” čitatelj je u iskušenju da otme i prisvoji cijeli jedan svijet, raskošan, tragičan i duhovit.

Joann Sfar (1971.) hiperaktivni je francuski strip crtač i filmski redatelj. Radi mnogo, i svašta - uključujući i komercijalne, zabavne kiosk stripove, ali važan dio njegova stvaralaštva, onaj koji je umjetnički ambiciozniji, posvećen je razradi identitetskih tema. Sfar se rodio od oca Sefarda, sjevernoafričkog Židova, i majke ukrajinske Aškenaskinje.

Kroz njegovu imaginaciju i izvanredan likovni dar biva to nevjerojatno bogata i plodonosna kombinacija. Način na koji Sfar u “Rabinovom mačku” rekonstruira dijelove svoga identiteta neusporediv je, jer spaja različite i teško spojive stilske i žanrovske elemente. Onaj tko bi tako htio, mogao bi “Rabinovog mačka” čitati kao intelektualno-avanturistički strip, čak i kao zabavnu grafičku literaturu iz aerodromskih čekaonica, ali, istovremeno, malo bi se danas našlo tako ozbiljnih i tradicionalno postuliranih identitetskih romana kao što je ovaj.

O skoro već iščezlom svijetu alžirskih i sjevernoafričkih Sefarda Joann Sfar pripovijeda kroz priču o rabinu i njegovom mačku, ali u njoj su sadržane povijesne, kulturološke i političke činjenice epohe, ona pripovijeda o antisemitizmu i o suživotu (da upotrijebimo i tu ubijenu bosansku riječ), i o svemu onom što je činilo društveni i životni okvir jednog svijeta. Njegov crtež ekspresivnošću karaktera likova podsjeća na Huga Pratta, dokumentarističan je kao u Willa Eisnera, Sfar je sklon (istina ne u “Rabinovom mačku”) likovnim citatima Marca Chagalla... Ovo je zaista veliki roman, nevjerojatne slojevitosti...

Židovski je humor, kao i svaki drugi urbani, intelektualni, oduhovljeni humor, izrazito autorefleksivan, autoironičan i blasfemičan. Između izrazite ceremonijalnosti tradicijskoga židovstva, koje kao ni islam nije samo vjera, nego je i dugi spisak uputa za svakodnevni život i za svaku zamislivu životnu okolnost (o kojoj biste se svakako trebali posavjetovati sa svojim rabinom), i bliske sumnje, blasfemije i otvorenog bezbožništva, neusporedivo je manje koraka, barem u umjetnosti, nego između kršćanske religioznosti i kršćanskoga ateizma. Nije sad važno zašto je tako, u doktrinarnom, povijesnom i društvenom smislu, ali ta bliskost vjere i nevjere, molitve i ruganja, moćno je umjetničko sredstvo, kojim se služe i Joseph Roth i Joann Sfar, i Art Spiegelman i Danilo Kiš.

Evo jedne čudesne rabinove propovijedi Sfarovog stripa: Moraj verabotai, dragi prijatelji, upoznao sam jednoga Židova koji je uvijek jeo svinjetinu. A na šabat je pušio. I nikad se nije molio. Kahal Hakadoš, pogledao sam ga i pomislio: Ti ne štuješ Toru koja daje upute za življenje.



Ti to ne znaš, ali moraš biti manje sretan nego ja. Dobro sam ga promotrio, i ne vjerujem da je živio lošije od mene. Dakle, prijatelji, ako je moguće biti sretan bez poštivanja Tore, zašto se zamarati primjenom tolikih zapovijedi koje nam tako kompliciraju život? Na te njegove riječi ljudi u hramu su se počeli smijati i dobacivati mu: Hajde, Abrahame, reci nam zašto, čekamo te. On ih je samo gledao, i slegnuo ramenima: Pa i ne znam zašto. Abrahame, je li se ti to nama rugaš, pobunili su se, hoćeš li završiti tu svoju propovijed, iskali su poantu, što je s ovim rabinom, vikali su jedni, lud je, eto što, odgovarali su drugi.

On ih je smirio: Hajmo izreći kiduš jer, ako zakasnite na večeru, vaše će me žene ukoriti... Jom Hašiši vajehulu hašamajim vehaarec vehol cevaam... I tu je kraj propovijedi, i kraj jedne epizode iz “Rabinovog mačka”. Ruga li se to, možda, Joann Sfar židovskim pobožnostima? Nipošto, on upravo ovom scenom pokazuje koliko je duboko religiozan bio njegov rabin. I koliko je njegova vjera iznad i izvan razumski postavljenih činjenica o ovome svijetu, i o sreći i nesreći u njemu.

Vijest o “Rabinovom mačku”, a onda i dva albuma s engleskim titlovima, stigla su do mene davno, prije četiri-pet godina, zahvaljujući prijatelju i stripadžiji Vladi Šagadinu. Njemu sam, u znak zahvalnosti, ali i kao svojevrsni narativni komentar, posvetio priču “Rabinova mačka”, objavljenu u knjizi “Mačka, čovjek, pas” (Rende, Beograd 2012). Zahvaljujući Nebojši Radiću, uredniku Bookglobea, “Rabinov mačak” je konačno stigao i u Hrvatsku, kao malo kulturno, likovno i književno čudo. Dogodilo se to u zla doba, kada je Hrvatska bila kao nožem podijeljena između mržnje i straha.

Jedni su mrzili, jer ih je bilo više, i mržnja im je davala nadljudsku snagu, a drugi su premirali od straha. Na neki način, boljeg vremena za ovakve knjige nema. “Rabinov mačak”, naime, govori o narodu čija je povijest protekla u strahu i u pokušajima da utekne mržnji. Iz straha je nastala velika umjetnost, strahom se oštrio dar njezinog prepoznavanja. Vječna priča o Židovima i o onima koji se tako osjećaju.



Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 10/12/2013 : 16:39:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Odličan strip! Mačak je malo nerealno prikazan, previše privržen i ne iskazuje želju za svjetskom dominacijom

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/12/2013 : 17:17:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Odličan strip! Mačak je malo nerealno prikazan, previše privržen i ne iskazuje želju za svjetskom dominacijom


neke dogme se ipak ne smije dirati:(

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9919 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/12/2013 : 17:18:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
sto rabin nema palestinskog macka pa da vidimo razmisljanja o toj temi:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 10/12/2013 : 19:08:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Krivo si me shvatio, mislio sam na činjenicu što je mačak da se ponaša u nekim trenucima previše pseće, znači nesebično i privrženo gospodaru. A i to sam rekao u šali.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

vukozec
Advanced Member



4867 Posts

Member since 17/08/2013

Posted - 15/12/2013 : 13:12:54  Show Profile Show Extended Profile  Send vukozec a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Jergović u Jutarnjem:




Miljenko po običaju depresivno, da se poželiš baciti sa mosta, a ne pročitati strip...
Go to Top of Page

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 15/03/2014 : 00:09:44  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Razgovori ugodni u Rabinovom mačku
by Željac Porobija


Osvrt na Sfarovog Rabinovog mačka, stripovsko remek-djelce u kojem se susreće religiozno, filozofsko, kritičko i pruža se dobar pogled na bogatu židovsku kulturu. Da ne dužim, prepuštam riječ Željku (a on se prepustio Rabinovom mačku)...


“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."
Go to Top of Page

Mord
Advanced Member

Croatia
3122 Posts

Member since 20/10/2001

Posted - 11/09/2014 : 20:11:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mord a Private Message  Reply with Quote
Kao losem poznavatelju religije, filozofije i zidovstva ovaj strip mi je nakon odlicnog pocetka vec negdje na polovici postao dosadan. Citajuci dalje vidim da ima neke dubine iza toga, ali jednostavno je tesko povezivati stvari o kojima inace ne razmisljas i o kojima ne posjedujes nikakvo znanje. S druge strane strip nema neku cvrstu pricu kao podlogu ispod toga pa da te osnovna prica drzi zainteresiranim a od ostaloga uzmes mali dio koji ti je jasan. Mislim da sam slican problem imao i sa Jodorowskim.
Go to Top of Page

SenG
Junior Member



Canada
370 Posts

Member since 23/04/2006

Posted - 01/01/2022 : 04:36:43  Show Profile Show Extended Profile  Send SenG a Private Message  Reply with Quote
Vidim da je u zadnjih 7 godina izašlo još 6 nastavaka Rabinovog mačka nakon prvih 5 koje je izdao Bookglobe - hoćemo li dočekati i njih u nekom integralu?

Ich bin nur ein Schauspieler
Go to Top of Page
Page: of 2 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000