forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Zagor gigant 5 - Čovjek koji je pobijedio smrt
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

DeeCay
stripovi.com suradnik



Croatia
21661 Posts

Member since 24/09/2002

Posted - 10/09/2013 : 16:34:27  Show Profile Show Extended Profile  Send DeeCay a Private Message  Reply with Quote
Ko kaže da nema recenzije na sajtu? Evo, zagorolozi, zagoreli i njihovi oponenti, komentarišite!

Čovjek koji je pobijedio smrt
Zagor G5
analizizirano do u detalja (stvarno!) by PijaNiPatAK!


Jedan stari neprijatelj koji se vratio iz mrtvih izaziva Zagora na duel koja završava sa porazom i smrću Duha sa Sekirom. Telo Gospodara Darkwooda bi spaljeno na lomači, a pepeo rasut u vetar nad njegovim kraljevstvom. Sve je, izgleda, gotovo...




Nemojte zaboraviti pročitati i uvod kojeg nema u hrvatskom izdanju!

“A reader lives a thousand lives before he dies; the man who never reads lives only one."

Edited by - DeeCay on 10/09/2013 17:15:12
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 11/09/2013 : 00:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
@PijaniPatak
U zanimljivostima piše da se gigant nadovezuje na Maxi "Zatvor na jezeru" umjesto na prethodni broj "Tajanstveni otok".
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 11/09/2013 : 00:33:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
Patak, svaka cast an recenziji, puno truda si u nju stavio, i to se vidi.

:)

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 11/09/2013 : 09:52:23  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

@PijaniPatak
U zanimljivostima piše da se gigant nadovezuje na Maxi "Zatvor na jezeru" umjesto na prethodni broj "Tajanstveni otok".


Moguce da sam pomesao...moram proveriti

edit: u covece, stavio sam dobru numeraciju a pogresan naslov...verovatno refleksno

Sad cu poslati Deeju

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 11/09/2013 10:18:18
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 11/09/2013 : 10:19:38  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by acestroke

Patak, svaka cast an recenziji, puno truda si u nju stavio, i to se vidi.

:)



xie xie, Ace

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

acestroke
stripovi.com suradnik



USA
11652 Posts

Member since 16/04/2009

Posted - 11/09/2013 : 10:24:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit acestroke's Homepage  Send acestroke a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

quote:
Originally posted by acestroke

Patak, svaka cast an recenziji, puno truda si u nju stavio, i to se vidi.

:)



xie xie, Ace



Buyong Keqi.

http://www.acestroke.blogspot.com
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4091 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 11/09/2013 : 10:49:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Jbt pa tu ima više teksta nego u cijelom gigantu
Ova epizoda stvarno jest zaslužila ovakvo detaljno analiziranje a Patak je to uspješno odradio. Bravo!

Bok, kako si.
Go to Top of Page

bjelolasica
stripovi.com suradnik



Croatia
5106 Posts

Member since 30/08/2009

Posted - 11/09/2013 : 12:30:34  Show Profile Show Extended Profile  Send bjelolasica a Private Message  Reply with Quote
3 boda za recku mjeseca ide s moje strane kada bude za rujan izbor

Don’t beat me massa!Please don’t beat me massa!Don’t beat this tired old body! No, no!
http://www.youtube.com/watch?v=H8D93Awa434
Go to Top of Page

night
Senior Member



Serbia
1308 Posts

Member since 07/07/2006

Posted - 11/09/2013 : 18:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send night a Private Message  Reply with Quote
Zagor koji mi se baš svideo, konačno nešto što je drugačije, a I bolje. Uživao sam u čitanju.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 20/09/2013 : 17:02:12  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Poslije komentara na recenziju uvijek mi ostanu neki odlomci koji se potpuno ne uklapaju u tekst, pa evo ih ovdje da barem nečemu posluže...

- Ima jedan zaista odličan trenutak koji me podsjeća na sve velike, mitske trenutke u filmovima i stripovima. Nakon nevolja, kušnja, muka, boli, nesreća i nepravde – dolazi to točke pucanja, ili će junak umrijeti ili će pregaziti svoje protivnike. Sva njegova tjelesna, duhovna i psihička snaga se ujedinjuje dok ne eksplodira i pomete sve ispred sebe. To je ono što ga čini van-rednim. Ta situacija se dogodila na 190/191. str.

- Usred svih događanja s Olafom, Crvenim Ratnikom, ne smijemo zaboraviti da je još jedanput Zagorovo djelovanje prešlo granice Darkvuda. Ovdje preko Olafa pomaže i samom poljskom narodu u borbi za nezavisnost, uništavajući rusku bazu u Americi i onesposobljujući grofa Zalačenka koji je izravni predstavnik Rusije.
Podsjetilo me na ovu priču:
http://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-lex-132-135-u-sluzbi-cara/1555/

Edited by - solar on 20/09/2013 17:05:21
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 23/09/2013 : 16:42:20  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Tek sada nabavio i pročitao.
Prvo ću čestitati Patku na fenomenalnoj recenziji.
Što se tiče stripa,ovo se slobodno može nazvati "stripčina"....ne znam kako je Bure uspio tako dobro prenijeti svoje zamisli ali to mu je pošlo za rukom.
Verni rastura,crtež za 10 iako sam sve njegove dosadašnje radove smatrao prosječnim.

Zagor je na hrpu fantastičnih epizoda dobio još jednu....ovaj gigant svakako treba ubrojiti u one koje preporučujemo nekome.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 25/09/2013 : 11:48:47  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
@solar

quote:
Posebna pohvala ide recenzentu za ovaj iscrpan tekst, ipak imam jednu dobronamjernu kritiku. Mislim da se u ovakvim tekstovima, koji su "službene naravi" i različiti od komentara, ipak trebaju izbjegavati nadimci za autore ("Bure" itd.).


Kritika je na mestu. Znam da u javnim analizama treba izbegavati nadimke, za te stvari se studentu vraćaju indeksi bez upisane ocene. Ali, ta greška, ako ništa drugo, makar nije bila neplanska. Dok sam kucao imao sam stalni osećaj da se ponavljam, što oko fraza što oko ličnih imena. Kako kucam brzo "Moreno, Burattini, Burattini, Moreno, Burattini, Burattini, Burattini, Moreno" je počelo kao lokomotiva da mi tutnji glavom pa sam ubacio po koje "Bure" da bi se po dubinskim šinama mog plitkog uma umesto ćihu-ćihu čulo daleko prijatnije ćihu-ćihu-hu!

Ali izbegavaću ubuduće. Hvala ti!

tvoj komentar je kao i uvek za naklon, samo što si malo preterao sa "filozofiranjem sekirom" tj. uhvatio si se jako dobrih stvari, u serijalu istinitim i dubokim, ali kojih se gigant ipak samo ovlaš dotakao. Npr. uticaj viših sila (Manitua pogotovo) se ovde ne oseti u vinjetama, ali scena sa Jelenom može filozofski da dovede do tih argumenata.
Takođe, Olafova žrtva je bila manje divinske prirode. Burattini je očigledan u nameri da ignoriše te elemente dobrano iskorištene u Demonu Ludila, i to upravo zato da bi se povukla jača paralela sa istom. Zato Olaf nema nameru žrtvovanja do samog trenutka kada nema drugog izbora. Plan je bio da smiri duhove, da izbegne sukob bez da se Zagorovo ime umrlja njegovom krivicom. Kada su sekire potegnute, nije imao drugog izbora nego da padne. Žrtva je svakako, ali manje časna. Manje očegledna u divinskim marginama, hoću reći, iako je bilo kakvo žrtvovanje automatski čin kojim se kupuje karta raja u svim svetskim religijama.

Ima materijala za diskusiju koliko hoćeš.

@ Leonida

Hvala



DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 27/09/2013 : 15:59:12  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
tvoj komentar je kao i uvek za naklon, samo što si malo preterao sa "filozofiranjem sekirom" tj. uhvatio si se jako dobrih stvari, u serijalu istinitim i dubokim, ali kojih se gigant ipak samo ovlaš dotakao. Npr. uticaj viših sila (Manitua pogotovo) se ovde ne oseti u vinjetama, ali scena sa Jelenom može filozofski da dovede do tih argumenata.

Slažem se da komentar ide u smjeru "filozofije sjekire", ali to mi je na neki način bila i namjera. Nakon onakvog teksta ne ostaje nego ponavljati pročitano ili potražiti inspiraciju u metafizičkoj sferi. Ali sam si kriv, da nisi spominjao 33. str. i Bibliju, vrlo vjerovatno mi sve ovo ni ne bi palo na pamet. :D

quote:
Takođe, Olafova žrtva je bila manje divinske prirode. Burattini je očigledan u nameri da ignoriše te elemente dobrano iskorištene u Demonu Ludila, i to upravo zato da bi se povukla jača paralela sa istom. Zato Olaf nema nameru žrtvovanja do samog trenutka kada nema drugog izbora. Plan je bio da smiri duhove, da izbegne sukob bez da se Zagorovo ime umrlja njegovom krivicom. Kada su sekire potegnute, nije imao drugog izbora nego da padne. Žrtva je svakako, ali manje časna. Manje očegledna u divinskim marginama, hoću reći, iako je bilo kakvo žrtvovanje automatski čin kojim se kupuje karta raja u svim svetskim religijama.

Slažem se da Olafova žrtva nije bila apsolutne naravi, jer nije postojala namjera s njegove strane (barem ne svjesna). Ali Olaf nije Zagor, njegovi kapaciteti se kreću u razini običnog čovjeka i kao takav on je (po mojem tumačenju) morao dati zadovoljštinu "običnog čovjeka" tako da njegova žrtva nije ni trebala biti u potpunosti svjesna.
Svaki čovjek ima izbor, pa tako i on. Prešao je put od kriminalca i ubojice do pokajnika (tijekom vremena provedenog u zatvoru), ali nedostajala je ključna komponenta iskupljenja, koje i nije moralo završtiti njegovom smrću.
Ipak, dobio je priliku, on nije morao zauzeti Zagorovo mjesto, mogao je učiniti samo ono što je bilo nužno (pomoći poljskim domoljubima itd.), ali podsvjesno je osjećao da to nije dovoljno, morao je dati nešto više od sebe pa makar ga to odvelo u smrt.

Barem ja to tako sebi objašnjavam, što kažeš, materijala za diskusiju ne nedostaje...

Edited by - solar on 27/09/2013 16:19:53
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/09/2013 : 11:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
tvoj komentar je kao i uvek za naklon, samo što si malo preterao sa "filozofiranjem sekirom" tj. uhvatio si se jako dobrih stvari, u serijalu istinitim i dubokim, ali kojih se gigant ipak samo ovlaš dotakao. Npr. uticaj viših sila (Manitua pogotovo) se ovde ne oseti u vinjetama, ali scena sa Jelenom može filozofski da dovede do tih argumenata.

Slažem se da komentar ide u smjeru "filozofije sjekire", ali to mi je na neki način bila i namjera. Nakon onakvog teksta ne ostaje nego ponavljati pročitano ili potražiti inspiraciju u metafizičkoj sferi. Ali sam si kriv, da nisi spominjao 33. str. i Bibliju, vrlo vjerovatno mi sve ovo ni ne bi palo na pamet. :D


Jos kad se setim da sam se sudrzao od nekih stvari da bih vama dao prostora da kazete stagod u komentarima...Ali, pretpostavljam da niko nije toliko bolestan da drzi rokovnik i olovku na dohvat ruke dok cita strip ('bem ti i fakultet i deformacije koje izaziva...na koricama rokovnika 'ladno pise "Recenzije i Dnevnik citanja" i bolesno je pri kraju stranica)

To sa tablom 33 je neka zgodna slucajnost, ni bi bila vredna navodjenja Burattini preko Chica nije aludirao na "Demona Ludila", pa je nekako logicno bilo da je mozda hteo da "nakiti" njenu tezinu. Kazem da ne bi bila vredna jer je u Olafovom cinu zrtvovanja ona bila jedna od srednjih momenata, niti pocetak niti kraj scene. Tu sam i sam naginjao ka "Filozofiji..." (koju nekako izbegavam jer vise govori o masti i vestini autora teksta nego o samoj epizodi) ali je cinjenica o simbolicnosti table primamljivo tezila jednako i ka apstraktnom filozofskom i ka konkretnom cinjenickom.

quote:
Takođe, Olafova žrtva je bila manje divinske prirode...



Slažem se da Olafova žrtva nije bila apsolutne naravi, jer nije postojala namjera s njegove strane (barem ne svjesna). Ali Olaf nije Zagor, njegovi kapaciteti se kreću u razini običnog čovjeka i kao takav on je (po mojem tumačenju) morao dati zadovoljštinu "običnog čovjeka" tako da njegova žrtva nije ni trebala biti u potpunosti svjesna.
Svaki čovjek ima izbor, pa tako i on. Prešao je put od kriminalca i ubojice do pokajnika (tijekom vremena provedenog u zatvoru), ali nedostajala je ključna komponenta iskupljenja, koje i nije moralo završtiti njegovom smrću.
Ipak, dobio je priliku, on nije morao zauzeti Zagorovo mjesto, mogao je učiniti samo ono što je bilo nužno (pomoći poljskim domoljubima itd.), ali podsvjesno je osjećao da to nije dovoljno, morao je dati nešto više od sebe pa makar ga to odvelo u smrt.

Barem ja to tako sebi objašnjavam, što kažeš, materijala za diskusiju ne nedostaje...
[/quote]

Manje sam zahtevao na tome o tekstu, ali sam spomenuo da je patriota jedan od najcenjenijih psiholoskih profila tog doba tj. 19. veka. Da bi u potpunosti digao moralne vrednosti Olafa Botegoskog kojima bi opravdao zrtvu za Zagora, morao je pored neophodnog samopokajanja da ukljuci i patriotske ideale koji sami po sebi aludiraju na herojstvo i zrtvu. Burattini je tu delao malo nespretno: Olaf se nakon pronalazenja zlata vraca u Darkwood, nema nikakvih naznaka da po pitanju rodoljublja ima docnije ambicije (kakve bi inace trebao imati ); dalje, zamena dvojnika je uradjena nespretno: iako se Olaf suocio sa mnogim opasnostima po zivot, spremno i junacki, on trazi od Zagora pomoc da na sebe navuce sav bes ruskih koljaca...
Zbog toga tvoja psihoanaliza gospodina dvojnika drzi vodu, ali bojim se da je taj njegov konacni profil samo Burattinijev gaf koji se oseti u mali milion kontradikcija. To je njegova greska u spajanju gomile koncica da bi se opravdala cuvena scena zrtve, i ti koncici zauzimaju dobrih 60-ak% stripa, i pomalo mu spustaju vrednost...Samu vrednost zrtvovanja uopste, koja je trebala da bude apsolutnija, upravo kao sto je Olafova transformacija pogresno definisana kao apsolutna u pozitivnom smislu, moralnom i herojskom. Burattini ga vise ne zove Olaf Botegosky, vec Olaf Jerzy.

p.s. o cemu ja pisem uopste


DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 30/09/2013 11:42:16
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 30/09/2013 : 11:38:56  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Sinoc procitao "covjeka" i mogu reci da je jedan od boljih koji sam procitao u zadnje vrijeme od Zagora.
Istice se istrazivanje Chice i Mnogookog trazeci zagorove tragove i razloge nestanka i cudnog ponasanja,podsjecalo me na kakvu CSI epizodu.
Crtez me podsjetio na nekadasnji stil crtanja starog dida Ferrija samo izostaje ona doza mracnije atmosfere.
A sad idem procitati sta su drugi napisali o stripu pogotovo u recenziji.

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10748 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 30/09/2013 : 13:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Dao sam i svoju ocjenu prici u recenziji samo jedna stvar...
Je li tko sta skuzio u sceni gdje Chico na kraju prica o dogadjajima oko lomace(str.238) da je spomenuo glinenu posudu sa barutom koju se slomila kad ju je bacio sa lomacom...
Ne razumijem zasto ce posuda u kolicima kad je vatru vec potpalio petrolejem(sibicom,kremenom),a posudu onu zbog efekta "budjenje duha iz posude" je imao Mnogooki koji je potpalio barut da se dobije efekt ljutog zagorovog duha.
Mozda je scenarist dodao pojam posude dvaput jer ne vidim smisao posude u kolicima...
Onak' bezveze napominjem...

"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 28/10/2013 : 01:49:27  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Posuda sa prahom u kolicima je bila potrebna da bi se stvorila gusca dimna zavesa i sakrila ulazak na scenu

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000