forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 najbolji hrvatski stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 24/08/2013 : 13:26:09  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Jel' se računa 5et životnih doba La Bete Noire od Macana? Iako ga ne crta Hrvat? Trebao bi.
E da, tu su i Vučine od Sonje Gašparov.

Ako ti prije više godina nije legao Žeželj, mislim da će danas još i manje.

Sve ostalo (osim Bednjaneca) je više manje nabrojano. Pričekajmo Petrušine Mostarske želje, možda iznenade.

(Jesi li čitao Marušićevu Istinitu priču o Hrvatima?)


Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2013 : 13:52:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by bosancicigor

(Jesi li čitao Marušićevu Istinitu priču o Hrvatima?)



ne. daj par riječi o tome.

također pet životnih doba. što je to, jel to napisano za industrijski pogon ili je to autorski strip? ako je autorski, onda može pod hrvatski.

recimo, ako neki hrvat piše ili crta texa, onda to nije hrvatski strip. osim u slučaju da je progurao neku hrvatsku temu, tada bismo ga mogli uzeti u obzir.
ako neki hrvat piše ili crta, što ja znam, pet životnih doba, a to je samo odrađivanje u francuskom strip-pogonu pod paskom francuza-šefa-urednika, onda to nije hrvatski strip. nego francuski.

u slučaju industrije i pogona, da bi bio "hrvatski", strip mora imati neku vezu sa "hrvatskim". u stripu treba biti nešto "hrvatsko" i tada ga možemo uzeti u obzir.
recimo, Ponos vragova ima to "hrvatsko".
Go to Top of Page

bosancicigor
Average Member



Croatia
866 Posts

Member since 15/08/2009

Posted - 24/08/2013 : 14:02:28  Show Profile Show Extended Profile  Send bosancicigor a Private Message  Reply with Quote
Za Marušića nemam trenutno vremena ali evo ti mali info:
http://www.vbz.hr/Istinita-pri%C4%8Da-o-Hrvatima_b57.aspx

Pet životnih doba je Macanov autorski strip.


Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



7764 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 24/08/2013 : 14:04:45  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
Realno i nije Žeželj za njega. Stinky, uštedi si vrijeme i nemoj ni pokušavati.

La bete noire je meni fenomenalan, ali ga nisam računao kao hrvatski strip pa ga nisam ni napisao...
Kao što nisam računao recimo Macanovog i Kordejevog Tarzan - Carson of venus koji mi je super.

Sedma žrtva mi je možda i najdraži Maurović... inače, u globalu, meni je maurović naporan.

Ustvari, ako ti se proučava hrvatski strip možda bi bilo najbolje nekako nabaviti sve brojeve Patka...meni je to bio takav gušt iščitavati, tamo se nađe nešto za svakoga.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2013 : 14:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
zvuči zanimljivo marušić. pogledat ću to jednom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2013 : 14:20:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma dobro, neću baš "proučavati" do te mjere da nabavljam neke časopise ili što već. odlučio sam se nešto više pozabavti hrvatskim stripom, jer sam to područje zapravo najviše zapostavio. pogledat ću ono što se izborilo za status, dakle najpoznatije i ujedno najbolje. ono što čami po Patku;) haha, pa to ću jednostavno preskočiti.
ionako sam pola praktički već prošao, ispada. ovdje sam dobio neke informacije i prijedloge koji dolaze u obzir. ako ima još što (a da nije opskurno), stavite post i to je to.
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4118 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 24/08/2013 : 14:34:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
''Nešto hrvatsko'' ima i u onom stripu ''Iz hrvatske davnine'' koje se bavi arhaičnim dobom hrvatske povijesti (dolazak Slavena, Perun, Veles itd...) Davno sam to čitao ali rekao bih da spada u traženu kategoriju jedino što je možda previše naivno/romantičarsko za današnje pojmove.

Google ne daje rezultate pa niti ne znam tko je crtao ali znam da je izlazilo u nastavcima u Smibu, Modroj lasti ili tak nečemu. Možda netko drugi zna? Mtzn?

edit: jbg previdio sam ovo ''a da nije opskurno''. A ovo očito je budući da nema niš na internetsima. Ili ja pamtim krivi naslov.

Bok, kako si.

Edited by - Cromwell on 24/08/2013 14:36:12
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9200 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 24/08/2013 : 14:41:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Gnome de monde i Entropola Ivana Marušića

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 24/08/2013 : 15:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
90-tih smo imali pobjedonosni državotvorni rat = eto ti kraja i katarze



Onaj četrdesetih je isto bio pobjedonosan i pompoznog naziva -
narodnooslobodilački, pa kraja i katarze ipak nije bilo. Problem
je navodno bio unutarnji neprijatelj. Prateći domaću politiku
zadnjih godina može se zaključiti da s unutrašnjim neprijateljem
još nismo razriješili, a rat je završio prije skoro dvadeset godina.
Iako je bio državotvorni rat čini se da ljudi pobjedu nesvjesno ne
doživljavaju potpunom. Duboko sam zahvalan svima koji su omogućili
mirnu reintegraciju i time izbjegli nebrojene žrtve ali to je
uskratilo narodu osjećaj potpune pobjede. Kužiš, kao da postaneš
Svjetski prvak u nogometu na penale. Je, pobjedio si ali nije to to.
Sad jedna strana viče pobjedili smo, a druga nismo izgubili.
Nego, nećemo više o tome jer su takve teme na forumu zabranjene.

quote:
Originally posted by stinky
što on govori? ma zaboli me za sve te ratove, samo meni neka bude dobro, nek vlada 'pax romana' da se mogu posvetiti pisanju, jedijima, američkom stripu i svom talentu. to je točka u kojoj je "uzdrhtao, ustreptao u sebi u tjeskobi". otuda je "logično" njegovo razrješenje = njegov "pad". takoreći je natjeran na jedno "kozmopolitsko" stajalište: svi smo mi ovdje (na ovim prostorima) divljaci koji se kolju bez kraja i konca. i smisla. zato nam treba netko 'izvana', da nas pacifizira, tj. da nama "talentima", "ljudima širih pogleda" omogući civilizirano društvo tako što će neutralizirati i eliminirati divljake.



Oprosti stinky na direktnom pitanju ali ovi stavovi su mi malo
čudni pa te moram pitati, jesi li ti ikad bio u zaista ratnoj situaciji?

quote:
Originally posted by stinky
tj. da pobjedonosni državotvorni rat jest razrješenje. država je kulminacija i svrha i opravdanje svih tih "Koliko smo god ratova imali na ovim prostorima". tu je kraj i katarza; a onda idemo dalje, na druge manje (ili veće) osobne katarze i sreće.



To baš nije istina, a to je Macan sasvim lijepo pokazao u stripu
"Selamalejkum, generale". Imaš ga u webstripovima tu na sajtu.
Po meni jedan od najboljih Macanovih stripova.

quote:
Originally posted by stinky
zato je u pravu bisley, makar ga je potrebno malo korigirati: hrvatski velikani u grendelima, eto to bi bio moj definitivni hrvatski strip. treba sinteza, bisley, sinteza hrvatskih velikana i grendela.



Imaš to. Opet Macan i po meni jedan od najboljih stripova novijeg
datuma: Sergej. Sergej je razbacan po raznim sveskama i još nije
završen serijal ali večinu toga možeš pročitati na
http://www.stripvesti.com/sergej/index.htm
Počni od prve epizode jer su kronološki povezane. Prava stvar počinje
od epizode Biskup,tajnik,krvnik,ban.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 24/08/2013 : 15:11:45  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Crni Popaj - Štef Bartolić
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46520 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 24/08/2013 : 21:43:59  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
katarza? jel privatizacija spada u to?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 24/08/2013 : 21:57:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
nisam bio u ratu, ako me to pitaš

rat 40-tih jest bio pobjedonosan i ujedno nije bio. zato jer je hrvatsko tkivo bilo podijeljeno, dvije hrvatske su ratovale, divlje i ljuto. rat 90-tih je nadišao takvu duboku polarizaciju, zato on jest kulminacija i opravdanje svih prethodnih, pa i onog velikog iz 40-tih.
samo kažem da to ne treba olako zaboravljati, pustiti, smetnuti s uma. 90-tih je to bilo jasno, baš suprotno od ovog što ti kažeš: ljudi su 'nesvjesno' osjećali da su u pravu, da su na pravoj strani. ali to nije dovoljno, to nije stabilan temelj u smislu čvrstih izgrađenih stavova i mišljenja. narod nema 'svoje' mišljenje, on ga prima 'odozgo', od elite. analfabete su najviše pod utjecajem alfe i bete, lijepo reče jedan divan čovjek. to znači da ono što (po)stavi učen čovjek, važi i vrijedi ostalima, narodu. ako macan, kao elita, sumnja i ne vidi smisao svih tih ratova, sve te povijesti, tada i njegova publika (koja je, uvjetno rečeno, narod i analfabete) pada u još veću relativizaciju i dezorijentaciju. to ti je tvoj "unutrašnji neprijatelj", dupli, ništa drugo nego "zaborav", gubljenje iz vida elementarne stvari: da jesmo uspjeli i da jesmo ostvarili ono što smo htjeli. a kako rekoh, to nije kraj, nego početak.

i zato kažem, a pričam o Ponosu vragova, da macan tu nije zaokružio svoju "hrvatsku temu". ispada da sva ta povijest nema smisla, mi ne možemo doći do rješenja vlastitom snagom: najviše možemo biti patetični "posljednji samuraj" i biti pometeni iz svijeta ili se pojedinci kozmopolitirati i ući u klub "svjetska kasta upravljača". kako je on uradio drugdje, ne znam, ali o tome nisam ni pričao. ovako je uradio u Ponosu vragova i to je baš istina, dupli - imaš crno na bijelo, u stripu, pa provjeri.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 24/08/2013 : 23:40:12  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
i zato kažem, a pričam o Ponosu vragova, da macan tu nije zaokružio svoju "hrvatsku temu". ispada da sva ta povijest nema smisla, mi ne možemo doći do rješenja vlastitom snagom: najviše možemo biti patetični "posljednji samuraj" i biti pometeni iz svijeta ili se pojedinci kozmopolitirati i ući u klub "svjetska kasta upravljača". kako je on uradio drugdje, ne znam, ali o tome nisam ni pričao. ovako je uradio u Ponosu vragova i to je baš istina, dupli - imaš crno na bijelo, u stripu, pa provjeri.



Ma sve to stoji što se tiće Ponosa vragova. Ja se s tobom ne slažem
oko općenitijih gledišta, a ne vezano za ovaj konkretni strip. O
njemu nisam ništa ni rekao. Ako te baš zanima, mislim da malo
prestrogo gledaš na Ponos vragova. Uzevši okolnosti kako je uopće
došlo do tog stripa, Macanove godine, isfrustriranost oko situacije
u zemlji, ambicije i afinitete oba autora, Ponos vragova je ispao
sto puta bolji strip od onog što se objektivno moglo očekivati.
Ne vjerujem da je Macan imao ambiciju tim stripom nešto specjalno
poručiti. Ispričao je jednu dobru i vjerojatnu priču o ekipi iz
ovih krajeva, nabrijanu svim i svačim na što su se on i Biuković
furali u to doba. E sad, to što ta priča nema katarzu, koga briga?
Strip su naručili amerikanci. Bili su sretni s ovakvim krajem.
Super. Autori su dobili plaću i sve pet. Da li bi bili
zadovoljni s drugačijim krajem? Tko zna? Urednik odlučuje, a na
osnovu želja kupaca. Meni je čudno da se priča svidjela
amerima. Možda im se svidjela baš zbog toga što na kraju oni dolaze
tim nekim "divljacima", koji ne govore dobro standardni jer ne
gledaju TV, objasniti osnovne stvari i pomoći im da nadiđu sudbu
kletu naroda na našim prostorima.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/08/2013 : 08:51:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
mi se zapravo u svemu slažemo (čak bi se ti složio i oko "općenitijih gledišta" kada bi me bolje razumio, ali ne da mi se sada pisati knjigu;) ovog trenutka i na ovom forumu, nije to ni bitno)

kažeš da uzimam prestrogo, ali ne: uzimam objektivno, tj. onako kako je on napisao. sva ova relativizacija, "olakotne okolnosti" koje navodiš, sve to stoji. ali opet, najbolji je put apstrahirati od svih tih sekundarnih problema i usredotočiti se na jedini pravi problem: djelo kako je urađeno. i dati kritiku, tj. postaviti značenje. zapravo, macanu bi ovo trebalo biti drago, draže nego doći na forum i reći nonšalantno "super je Ponos vragova, baš pravi strip" i zatim otići popkonzumirati sljedeći.

i meni je čudno kako se priča svidjela amerima, pa rekoh to:)
u stvari, ameri ovo ne mogu razumjeti i bilo je potrebno 20 godina da macan dobije katarzu. to je njegova tragedija, koju smo, eto, ovdje napokon zatvorili.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 25/08/2013 : 09:32:24  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

jednostavno,
koji su hrvatski stripovi vrijedni pažnje?

čitao sam ponešto, ali još nisam našao svoj definitivni hrvatski strip... ima li ga?! naprotiv, u književnosti i filmu ima konačnih djela. je li strip toliko slabiji ili se samo meni manje sviđa taj medij ili još ne poznajem dovoljno...

Maurović je svakako vrijedan pažnje i još ću ga malo pogledati... ali, ovo malo što pogledah, skoro pa je nečitljivo. malo tko voli western više od mene, ali Andrija je došao prije vremena da bi dao definitivan hrvatski strip i to još western. ovi njegovi su c kategorija, gotovo ispod razine prvih zagora. na žalost, nisam siguran da ću naći nešto na tom putu...


uglavnom, to su neki koje se može uzeti u obzir, može se njima malo pozabaviti. postoji li još što...





@stinky, ovo tek sad vidim, pa ti moram replicirati. Olako si napisao ovo za Maurovića. Nećeš biti shvaćen ozbiljno ukoliko i dalje budeš stajao iza ove "boldirane konstatacije". Maurović nije došao prije vremena, nego si ti (smo mi) došli poslije vremana. Nisam ni ja sudionik njegovih westerna, ali u svoje vrijeme, na svjetskoj razini Andrija je po pitanju westerna bio najveći. Po svim segmentima, od priče, crteža do fimskog kadriranja. I šteta je da je živio u tako maloj državi kao što je Jugoslavija. A, kako je svoj cijeli životni vijek proveo u Hrvatskoj naravno da je prvnstveno hrvatski strip crtač i to najveći svih vremena.

Moj ti je prijedlog, ako hoćeš da bolje upoznaš hrvatski strip, prvo kreni od najvećih a to su Maurović i braća Noegebauerovi.

Ono što ti tražiš, svoj definitivni hrvatski strip, u ono vrijeme bi mogao biti strip Seoba Hrvata S.R. Žrnovački (to mu je pseudonim) i Andrija Maurović. Strip je izlazio u (ratnom) Zabavniku (braće Neugebauer) od 1943.-1944.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 25/08/2013 : 09:54:25  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
E sorry dečki. Ako ćemo govoriti o definitivnom hrvatskom stripu u
smislu priče ili poruke ne vidim zašto uopće govorite o Mauroviću.
Pa on nije stripove pisao nego crtao. To vam je isto kao da pričamo
o Ponosu vragova kao Biukovićevom stripu, a da se Macan uopće ne
spominje. Ne ide to tako. E da, slavljena "Trojica u mraku" i nastavak
"Sedma žrtva" su strip adaptacije dva vestern romana nekog amera.
Jel oni onda važe za "hrvatske stripove"?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/08/2013 : 10:24:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
dobro, da, malo previše "olako", allba. uostalom, u međuvremenu sam već našao sjajnog Maurovića, rekoh - Trojica u mraku, prva verzija.
a opet, ono "u svoje vrijeme", ma može to stajati - ali labavo. to da su oni stripovi iz knjige Maurović na Divljem zapadu petparački i ne vrijede gotovo ništa, što ja tu mogu. tako je, kad ih sada uzmem. zanima me ono što vrijedi za sva vremena, ne samo "u svoje vrijeme".
a Maurovića ću svakako uzeti još - on jest najveći, to važi.

dupli,
ma ne mora biti hrvatska priča ili poruka. ta se priča rasplela oko Ponosa vragova, jer tako ju je macan postavio. on je uzeo hrvatsku priču; ja sam komentirao.

Trojica u mraku i ostalo = to jesu hrvatski stripovi, jer su ih stvorili hrvatski autori. druga je stvar što je western pravi američki žanr; ali to je ujedno i nadžanr, govori o univerzalnoj temi = zato i jest tako popularan, tj. općeprihvaćen globalno.
uostalom, ako hoćeš gledati tako usko, onda - ima li što autentično hrvatsko? je li Vam hrvatski? Mirakul i Lovac na jelene? jebote, ni Papak nije, i košarku su izmislili ameri, a igraju crnci.
Go to Top of Page

Jasko
Advanced Member



Nicaragua
6216 Posts

Member since 29/02/2012

Posted - 25/08/2013 : 10:41:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Jasko a Private Message  Reply with Quote
Kanađani
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 25/08/2013 : 10:47:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Pročitaj stinky, Trojica u mraku iz 1952. (druga verzija objavljen u Horizontu) i u PEGAZU br.6(1976), po meni najbolji njegov vestern svih vremena. Ja sam ga pročitao prije par godina i mogu ti reči da je odličan. Ne mogu se Zagori i ostali Bonelijevi western junaci ni porediti s njim. Jaka dramaturška priča, crtež odličan i kadriranje kao sa filmskog platna, strip koji ne možeš ispustiti iz ruku dok ga ne pročitaš. I to sve na 24 stranice stripa.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 25/08/2013 10:51:33
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/08/2013 : 10:56:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
i opet: već sam napisao. pročitao sam baš taj iz 52., prvo njega. i to je slabo. crtež je sjajan, nemam sad da bih usporedio jedan i drugi, svakako tu ima više dinamike -------- ali, badava sve to kad je scenarij zbrzan, slab, nikakav. tu kao da su iščupani samo fragmenti iz prve verzije i bačeno tek tako.
ta druga verzija eventualno važi samo onima koji su već čitali prvu. ja sam čitao 'naopako' i prva mi je bila uživancija, druga (52.) samo podnošljiva.
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 25/08/2013 : 11:10:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Ja sam čitao prvo prvu verziju, pa tek onda drugu. I naravno poslije prve da mi je ova druga mnogo jača verzija upravo zbog dinamike, u prvoj radnja presporo teče. Gledamo na isti strip drugim očima, možda upravo zbog rasporeda čitanja.
Čitaj onda Grob u prašumi, jedan od njegovih remek-djela iz ratnog Zabavnika. Izvanredan crtež, izvanredna priča o hrvatskim istraživačima u Južnoj Americi i Crnom kontinentu.Imaš ga kasnije i u drugim izdanjima. (npr,Vedis).

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 25/08/2013 11:27:38
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 25/08/2013 : 11:21:04  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
A, možeš i Kišovu Zagonetku, po meni njegovo najveće remek-djelo, strip rađen u slikarskoj tehnici i to je presedan u svijetu devete umjetnosti.
I ovdje imaš izvanrednu priču i izvanredan crtež. Prvi put je objavljen u Plavom vjesniku (14 nastavaka) u c.b tehnici; kolornu izvornu (u sepiji), možeš čitati (vidjeti) u izdanju Dečijih novina iz 1983. u formi albuma, zajedno sa još tri kolorna stripa.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 25/08/2013 11:21:38
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/08/2013 : 14:08:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pročitao Kordeja i Djanga
eto, ponovo partibrejker, ponovo "tebe je teško zadovoljiti", ali što da se radi: dragi ste mi, al draža mi istina, ljudi.
U zoni sumraka Kordeja i Djanga je polovični uradak; može se guštati crtež, može se (poneko) prepustiti "logici snova" kako reče mali mate, a onda se valja vratiti u tvrdu stvarnost i reći pošteno: s pravom možemo posumnjati, ne u benevolentnost, nego u vrijednost ovog uratka. ako se nešto "opire jednostavnoj racionalizaciji do ... mjere" (makar "racionalizacija" je pogrešan termin, al dobro, shvaćamo) onda to ne znači ništa drugo nego da je djelo ostalo nejasno, neshvaćeno, tamno, kaotično ------- a to ujedno znači da mu se ne može prišiti velika vrijednost. ono ostaje hijeroglif, ako ne dođe netko i probije mu kod. ako nitko ne probije kod, onda to u svijetu nema veliku vrijednost: eventualno ostaje mlaka zanimljivost kao bizarnost.

mali kod je poduzeo mali (mate). i time podignuo Zoni sumraka; bez malog mate gotovo se može reći "U zoni sumraka je ništa, s malim matom nešto". da bude još više, mali mate ili veliki mate, moraju dati definitivni kod.

mali kod je "slika", motiv koji mali mate primjećuje u ovoj papazjaniji. primjećuje i "racionalizira", te tako opovrgava sam sebe (a kako drugačije?). ne može se ništa reći o "logici sna", o besmislenom kaotičnom protjecanju nepovezanih elemenata, a pisac fantastike može se beljiti koliko hoće - vrijedi pravilo: uradi jasno i smisleno ili kupi prnje u donji razred. dakle, mali mate radi jedino moguće; prevađa jedno kaotično djelo i to se važi (a ne ono što govori mali mate o snovima, zajebavanju, srednjim prstima i beljenju. iskusiti tu nema što tražiti, mislim, kada pričamo o djelu; možemo iskusiti u misterijskim inicijacijama, a ovdje je riječ upravo o - pojmiti.

i zato valja korigirati malog matu kada kaže:

"""Kaotični svijet u kojem živimo opire se uzdama ratia koji jest u stanju spoznati njegove manje ili više izolirane fragmente no nije u stanju ponuditi plauzibilnu sliku totaliteta"""

da, ratia, ali ne Vernunfta!
um vlada svijetom i daje nam totalitet. razum ne, evo granice razuma krasno pokazane u ovom kordejevom stripu: kaotično, zbrkano, tamno. i sve dok um ne da totalitet (probije kod ovog uratka i objasni ga dovoljnim razlogom), U zoni sumraka ostaje na razini malimateovskih platonovskih slika; ali u onoj drugoj grupi koje platon postavlja obzirom na problematiku bitka i privida: oponašanje na nesličan iliti lažan način = fantasma = sofistika. U zoni sumraka je sofistika, zamuckivanje o bitku kroz fantazijske predodžbe i nepovezano protjecanje slika mašte.
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
979 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 25/08/2013 : 14:10:58  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
Trojica u mraku i ostalo = to jesu hrvatski stripovi, jer su ih stvorili hrvatski autori. druga je stvar što je western pravi američki žanr; ali to je ujedno i nadžanr, govori o univerzalnoj temi = zato i jest tako popularan, tj. općeprihvaćen globalno.
uostalom, ako hoćeš gledati tako usko, onda - ima li što autentično hrvatsko? je li Vam hrvatski? Mirakul i Lovac na jelene? jebote, ni Papak nije, i košarku su izmislili ameri, a igraju crnci.



Ne govorim ja o vesternu kao žanru.
Trojica u mraku i Vam su jedini od navedenih striktno rađeni po
književnom predlošku. Kao da ja sad adaptiram Mobi Dika i crtam sve
one brodove i kitove točno kako piše u knjizi. Radnja počne i završi
kako tamo piše, kapetan se zove Ahab, glavni lik Išmael itd. Jel
to onda hrvatski strip u smislu priče i ideje?
Mirakul ima elemente Lovca na jelene ali mu je motivacija totalno
drugačija, a da ne govorimo o mjestu radnje i likovima. A kojeg je
to književnog predloška ili filma Papak adaptacija?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 25/08/2013 : 14:35:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa da, ako napraviš Moby Dicka, to je tvoj strip. a kako si radio adaptaciju, tako ćeš i požnjeti: jesi li bio čista mehanička lutka koju nahodi Melville od A do Ž, jesi li dao nešto svog, jesi li uradio reviziju itd.
ja nisam čitao roman po kojem su urađena Trojica; ne vjerujem ni da si ti. možda nitko ovdje, a ni u hrvatskoj. tako da ne mogu reći kako stoji s obzirom na "adaptaciju", uostalom, neću to nikada ni čitati i većinu zasluga sam "prinuđen" pripisati Mauroviću i Kovačiću. evo, to je jedan zanimljiv fenomen, pa možeš o tome kontemplirati, ako baš hoćeš.

ma ne trebaš shvaćati doslovno za papka i mirakul, ali ako se baš hoće, gotovo je sigurno da se može i tu naći uzor, idejno već obrađeno urađeno i arhivirano.
kad smo već kod mirakula, malo čega se sjećam iz tog stripa; ostalo mi je u pamćenju da se fura na Lovca na jelene... međutim, upravo je tu pogreška, jer je Lovac veliki američki patriotski film, veličanje amerike. dok je mirakul, na žalost, bljedunjavo kritizerstvo. ne kritika, nego kritizerstvo. izgleda da autor nije razumio Lovca na jelene, američka-država-integracija film.
(postoji minimalna mogućnost da se varam, jer eto, ne sjećam se mirakula i cijele radnje. tako mi je ostalo u sjećanju, kao nerazumijevanje Lovca)
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000