forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Domaci strip
 najbolji hrvatski stripovi
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 3

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 27/08/2013 : 13:46:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
čisto da zabilježim
Trojica u mraku i Sedma žrtva (nešto slabiji) su mi dovoljno zanimljivi.
a ugodno iznenađenje su mi Gotovca Lovci na čaplje.
tako da malo pomalo, mic po mic, oformila se nekakva lista dobrih hrvatskih stripova. a prije tjedan-dva mi je izgledalo poražavajuće - očito sam fulao i uzeo najslabijeg Maurovića (izbor Maurović na Divljem zapadu).
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 27/08/2013 : 16:45:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Drago mi je da nailaziš na ugodna iznenađenja po pitanju hrvatskog stripa. Pomalo ti i zavidim (ja sam gotovo sve što je relevantno od klasika hrvatskog stripa pročitao još odavno, a nešto se i podsjetilo zadnjih godina)na otkrivanju dobrog nacionalnog stripa. Ono što će te na kraju fascinirati će biti jedna potpuno drugačija slika od one koju si na samom početku imao. Maurović ima more jako dobrih stripova iz drugih žanrova, a Gotovčevi stripovi su scenaristički pojaki, tako da ti preporučujem njega kao obaveznu lektiru (Anđeo sjevera), a možda najbolje njegovo djelo je njegov (malo poznati strip) "Zemlja slijepih". Ne zaboravi i Maurovičeve stripove iz Plavog vjesnika u koloru.
Braća Neugebauerovi, su također priča za sebe. Ugodno čitanje.:)

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 27/08/2013 16:55:45
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/08/2013 : 10:56:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
osjetno su mi bolji Lovci na čaplje od Zemlje slijepih. zapravo, u ovim trenucima, što više razmišljam o Čapljama, pretvaraju mi se u sam vrh - je li moguće da sam našao defintivni hrvatski strip??
razlika između Čaplji i Slijepih je što kod prvih ima integracije, a u Slijepima ne: tu ostaje sumnja, dvojba, a junak propada, postaje pijanac. u Čapljama je integriran u društvo (i državu čak), a opet ostaje jedna iskričava nota egzotike (završetak: "tamo negdje daleko na krvavom nebu letjele su čaplje."). zapadnjak ipak mora nositi jednu romatičarsku crtu i maštati da su "tamo negdje daleko... čaplje". izgleda mi da je u Čapljama pogođena mjera i zato tako čvrsto stoje dan danas - kovano željezo. ni posvemašnje integracije ni puko sanjarenje, tj. mala doza romantike korigira ukalupljivanje pojedinca u stroj, da bude samo funkcija... države, društva...

Lovci na čaplje su sjajan, vrhunski strip (potrebuje tek mala korektura hegelijanskim prozapadnim stavom, jer ipak se radi o djelu sa klasičnom 'prirodnom' pričom o otuđenju zapadnjaka koji izvornost, život, snagu smješta tamo "drugdje", u divlju prirodnu argenitnu, recimo)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/08/2013 : 10:58:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ajmo poznavatelji:
vrednujte Maurovićeve stripove, postavite ljestvicu 10-15-20 najboljih radova

(što više ljestvica i prijedloga, tim bolje)
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 28/08/2013 : 11:20:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Nešto hronološki nešto po kvaliteti:

1.VJERENICA MAČA
2.GUNKA DAS (Groblje živih mrtvaca u Indiji)
3.TROJICA U MRAKU
4.SEDMA ŽRTVA
5.GROB U PRAŠUMI
6.SEOBA HRVATA
7.GRIČKA VJEŠTICA (nedovršen serijal), ali odličan strip
8.BARBA NIKO (trilogija):BLAGO FATAHVE, BROD BUNTOVNIKA,TAJANSTVENI KAPETAN

Kolorni stripovi iz Plavog vjesnika
9.KIŠOVA ZAGONETKA
10.BISER ZLA
11.UGLOMI GOSPODAR PEĆINA
12.UKLETI BROD
13.ČUVAJ SE SENJSKE RUKE
14.DJEVOJKA SA SIJERE

Dosta za početak.:) Ovo su stripovi onako po sjećanju za mene najbolji. Ima on još dosta kvalitetnih stripova.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 28/08/2013 11:23:18
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 28/08/2013 : 11:25:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Meni najdraži, a i najbolji, su Maurovićevi politički
naučno fantastični stripovi Podzemna carica i Ljubavnica
s Marsa. Podzemna carica je politički protest protiv
kapitalizma, u središtu zemlje, kamo se spuštaju
Maurovićevi junaci, nailaze na gotovo komunističko
društvo. U Ljubavnici s Marsa, glavni junak podiže
Oktobarsku revoluciju na Marsu!

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 28/08/2013 : 11:27:48  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel

Meni najdraži, a i najbolji, su Maurovićevi politički
naučno fantastični stripovi Podzemna carica i Ljubavnica
s Marsa. Podzemna carica je politički protest protiv
kapitalizma, u središtu zemlje, kamo se spuštaju
Maurovićevi junaci, nailaze na gotovo komunističko
društvo. U Ljubavnici s Marsa, glavni junak podiže
Oktobarsku revoluciju na Marsu!



Ta dva sam zaboravio uvrstiti u spisak. Odlični su stripovi.
I oni dođu po redoslijedu iza VJERENICA MAČA

15.PODZEMNA CARICA
16.LJUBAVNICA S MARSA

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 28/08/2013 11:29:13
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 28/08/2013 : 11:31:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
Nešto hronološki nešto po kvaliteti:

1.VJERENICA MAČA
2.PODZEMNA CARICA
3.LJUBAVNICA S MARSA
4.GUNKA DAS (Groblje živih mrtvaca u Indiji)
5.TROJICA U MRAKU
6.SEDMA ŽRTVA
7.GROB U PRAŠUMI
8.SEOBA HRVATA
9.GRIČKA VJEŠTICA (nedovršen serijal), ali odličan strip
10.BARBA NIKO (trilogija):BLAGO FATAHVE, BROD BUNTOVNIKA,TAJANSTVENI KAPETAN

Kolorni stripovi iz Plavog vjesnika
11.KIŠOVA ZAGONETKA
12.BISER ZLA
13.UGLOMI GOSPODAR PEĆINA
14.UKLETI BROD
15.ČUVAJ SE SENJSKE RUKE
16.DJEVOJKA SA SIJERE

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 28/08/2013 11:31:47
Go to Top of Page

dupli
Average Member

Croatia
977 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 28/08/2013 : 16:40:41  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Za Maurovićeve stripove nisam objektivan jer sam ih više gledao nego čitao pa ih uglavnom
vrednujem po kvaliteti crteža.

Na posebnom mjestu mi je Posljednja pustolovina Starog Mačka.


Uglavnom, cijeli taj opus oko Starog mačka i Polagane Smrti mi je OK.




I za kraj, počast legendi.



(gornje stripove sam radio za ponedjeljaQ koji je objavljivan na Macanovom blogu - www.darkomacan.com)
Go to Top of Page

all_ba
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
4149 Posts

Member since 01/04/2008

Posted - 28/08/2013 : 19:50:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit all_ba's Homepage  Send all_ba a Private Message  Reply with Quote
STARI MAČAK (i kasnije POVRATAK STAROG MAČKA) je kultni western strip Maurovića i ima posebno mjesto u njegovom opusu, a kako nemam nikakvu relaciju niti neki odnos prema ovom ostvarenju, besumnivo velike vrijednosti (u vrijeme kad je izlazio, a za mnoge kritičare i kasnije), nisam ga uopće svrstao u najbolja njegova djela.

C'est la vie...
https://www.facebook.com/Revija-Bosona-455611547926400/timeline/

Edited by - all_ba on 28/08/2013 19:53:51
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2129 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 29/08/2013 : 21:38:50  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote
Nekako mi teško zvuči ta riječ definitivni, ja to čitam kao remek djelo, savršeni strip. Nisam siguran čak ni da li u cjelom svjetskom stripu ima takvog, gotovo savršenog stripa?
Ali evo, definitivni hrvatski stripovi za mene: Trojica u mraku + Sedma žrtva i Mataković: ranija djela, ajmo reć Imamo les proutes.

A zanimljivih i dobrih hrvatskih stripova koji nisu definitivni ima hrpe, često prođu i ispod radara. Neki dan sam ponovno čitao stari Macanov i Štefov humoristični strip o krokodilima u kanalizaciji, to spada u vrh, pa Ukleti vitez prvi album - to je bilo jako dobro, drugi mi je bio puno slabiji, Crni Popaj i Gnom de monde su zabavni i krasno nacrtani. Imam doma jedan stari Patak sa Biukovićevim stripom o Sarajevu, Žeželjevim tigrom i Matakovićevom obradom Uzalud vam trud svirači - pa to su fenomenalni stripovi itd itd

Napomena u vezi Grandel tales: mislim da kad su Macan i Biuković to radili rat još nije bio gotov, pa možda zato nisu zaokružili "hrvatsku temu" (nije baš vjerovatno ali eto )

E, i Kordejev Teksas kid mi se sviđa, puno još očekujem od tog stripa.
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
7845 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 31/08/2013 : 15:34:18  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

pa da, ako napraviš Moby Dicka, to je tvoj strip. a kako si radio adaptaciju, tako ćeš i požnjeti: jesi li bio čista mehanička lutka koju nahodi Melville od A do Ž, jesi li dao nešto svog, jesi li uradio reviziju itd.
ja nisam čitao roman po kojem su urađena Trojica; ne vjerujem ni da si ti. možda nitko ovdje, a ni u hrvatskoj. tako da ne mogu reći kako stoji s obzirom na "adaptaciju", uostalom, neću to nikada ni čitati i većinu zasluga sam "prinuđen" pripisati Mauroviću i Kovačiću. evo, to je jedan zanimljiv fenomen, pa možeš o tome kontemplirati, ako baš hoćeš.

ma ne trebaš shvaćati doslovno za papka i mirakul, ali ako se baš hoće, gotovo je sigurno da se može i tu naći uzor, idejno već obrađeno urađeno i arhivirano.
kad smo već kod mirakula, malo čega se sjećam iz tog stripa; ostalo mi je u pamćenju da se fura na Lovca na jelene... međutim, upravo je tu pogreška, jer je Lovac veliki američki patriotski film, veličanje amerike. dok je mirakul, na žalost, bljedunjavo kritizerstvo. ne kritika, nego kritizerstvo. izgleda da autor nije razumio Lovca na jelene, američka-država-integracija film.
(postoji minimalna mogućnost da se varam, jer eto, ne sjećam se mirakula i cijele radnje. tako mi je ostalo u sjećanju, kao nerazumijevanje Lovca)



ne bih volio skretati s teme, ali lovac na jelene jednostavno NIJE veličanje amerike
ako misliš da zadnja scene, u kojoj pjevaju 'bože čuvaj hr..ameriku' pretvara ovu bolnu dramu u patriotski film, onda moram reći da se varaš
naravno da svatko ima pravo na svoju interpretaciju, ali ta scena je toliko depresivna i besmislena da jednostavno ne može poništiti ton filma, a koji je bez ikakve sumnje antiratni i kritika (ne kritizerstvo) amerike
meni ta scena čak i podcrtava taj dojam
ako imaš spremnu razradu teme, pošalji mi na PM ili otvori temu pod film

što se tiče hrvatskog stripa, maurović je jedan i jedini, triput najveći
stoji konstatacija da se (možda) pojavio prerano i da je dobar dio njegovog opusa u scenarističkom zaostatku za crtežom - da je aktivan bio 70tih, 80tih, 90tih, danas bi bio veličina koju bi slavio cijeli svijet
vidim da su svi stari velikani spomenuti
a od novijih?
treba obratiti pažnju na texas kida, to je već sada veliki strip, a još se stvara
crni popaj ti se neće svidjeti, ali to je dobar strip

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/09/2013 : 09:17:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
lovac jest veličanje amerike i ti se varaš što promatraš samo pjevanje, rekoh ti u peemu.
za maurovića se slažem - triput najveći, već sam stavio njegove (neke) stripove na top-listu.
na texas kida ću obratiti pažnju kad bude papirnati i arhiviran u knjižnice. ne da mi se gubiti vrijeme na online skenove, pored toliko papira - a on mi je majka.
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37275 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 21/02/2014 : 09:02:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

kad nema drugog topica (pa da ne otvaram novi) ...

Ovo su autori koji će spasiti hrvatski strip
http://www.vecernji.hr/vizualna-umjetnost/ovo-su-autori-koji-ce-spasiti-hrvatski-strip-921941


Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2963 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 21/02/2014 : 17:36:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
we need a bigger boat.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7053 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 21/02/2014 : 21:57:08  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by xilrion

we need a bigger boat.


Apsolutno! Pa samo na ovom forumu ih ima barem jos 5.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

dino alic
Junior Member

Croatia
363 Posts

Member since 23/01/2003

Posted - 05/03/2014 : 10:02:21  Show Profile Show Extended Profile  Send dino alic an AOL message  Send dino alic a Private Message  Reply with Quote
Jules-Furtinger-Afričke pustolovine. Strip je izlazio šezdesetih i u to vrijeme ne samo da se mogao mjeriti sa svjetskom produkcijom što crtežom,što scenarijem nego je puno bolji od velike većine iz tog vremena.Neki dan sam ga ponovo čitao.I dan danas ga vrijeme nije pregazilo.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 05/03/2014 : 20:34:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Nitko nije spomenuo Super - Hrvoja

Inače ozbiljno, slabo poznajem domaće autore, ali Thorgal na ovom forumu radi jako dobre stripove. Pogotovo Mirakul i Boje moga grada.
Go to Top of Page

vknez
Average Member



Croatia
593 Posts

Member since 02/09/2009

Posted - 15/01/2015 : 20:24:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vknez a Private Message  Reply with Quote
JULES: Kroz minula stoljeća

meni najdraži hrv. crtač

Moje aukcije:
https://www.stripovi.com/index.asp?page=auction-search&Action=1&Seller=vknez
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 17/01/2015 : 14:15:28  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29529 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 17/01/2015 : 14:37:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
kakav je herlock sholmes?
Go to Top of Page
Page: of 3 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000