forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Čarobna knjiga najavljuje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 362

KOMIKO
Senior Member



Serbia
1950 Posts

Member since 05/02/2012

Posted - 24/02/2021 : 07:53:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit KOMIKO's Homepage  Send KOMIKO a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Mislim da je Hrvatski Jezični Portal uvijek prvo i glavno mjesto za pogledati ovako nešto:
http://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=f15hXRY%3D



Zbilja? Iako - "Hrvatski jezični portal (HJP) zajednički je projekt nakladničke kuće Znanje i Srca."

Nikada ne bih to očekivao.

www.komiko.rs
www.zlatnodoba.com
info@komiko.rs
Go to Top of Page

axle munshine
Senior Member



Serbia
2305 Posts

Member since 14/06/2006

Posted - 24/02/2021 : 09:08:48  Show Profile Show Extended Profile  Send axle munshine a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Manny

Uh, odakle krenuti.

Prvo, više njih vam je ovde potvrdilo da se u srpskom jeziku imena autora transkribuju. Odatle Mebijus i jedino je to ispravno. Da li je ćirilica ili latinica, to je nebitno, na ćirilici je ostavljanje reči na engleskom alfabetu samo upadljivije. Od 1000 stvari koje ČK pogrešno radi, ovo je jedna od onih par koje rade ispravno. I ne, nije isti izdavač bio ranije i sada, jedno je bila Čarobna šuma, ovo je Čarobna knjiga. Razlika je. I tamo na naslovnoj strani nismo imali ime autora, nego njegov potpis (koji je lukavo igrao i kao ime autora). U impresumu i na drugim mestima u izdanju Čarobne šume lepo piše da je autor Mebijus.
Dalje, naziv "The Long Tomorrow" i u francuskom originalu stoji na engleskom, znači želja autora je da taj naslove ne bude preveden, nego da stoji na engleskom.
Dalje, VČ je samo vratio Dilana na originalnu verziju po kojoj je i postao poznat na ovim prostorima. On se zove Dilan, i onda piše Dilan na korici, ne znam šta je to problem.




Ovde se tražilo da se zbog superprepoznatljivosti reči "Moebius" napravi izuzetak od pravila.




U suštini to je to... na ovo sam i mislio... kao što sam već rekao Moebius je kao brend ili trade mark, nikome ne bi smetalo da ostane tako... ne bi ni bilo ove diskusije o jeziku i pravopisu, to je ipak druga i mnogo izazovnija tema...
Ne bih više da se ponavljam, mislim da su svi zainteresovani rekli svoja mišljenja i da su stvari takve kakve jesu, slagali se ili ne, tako da više neću pisati o ovome... sačekaću da ove knjige izađu iz štampe, da vidim kako je sve to urađeno pa se onda možda uključim sa nekim komentarom... zahvaljujem svima koji su imali razumevanja za moje primedbe, ali i onima koji su suprotnog mišljenja... svako dobro svima...

...BD, c'est la vie...
Go to Top of Page

Betmen987
New Member



Serbia
184 Posts

Member since 27/10/2020

Posted - 24/02/2021 : 09:35:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Betmen987 a Private Message  Reply with Quote
Nije tačno...
Prvo, piše se möbius u originalu. To "ö" se na nemačkom čita kao neki glas između o i e (zbog toga i oe u Moebius).
Mi taj glas nemamo, tako da su ovakve rasprave totalno nepotrebne.
quote:
Originally posted by xilrion

izgovara se mobius.


Neka neko izda American Vampire...
Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 24/02/2021 : 10:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
Pomenut je usput iranski jezik, to je zapravo persijski, odnosno farsi u Iranu i dari u Avganistanu. Zanimljivo mi je kako se Afghānestān na srpskom piše Avganistan a na hrvatskom Afganistan, dok je recimo Tadžikistan isto u oba jezika. U kolorci Fotograf ima deo kada fotograf uči fraze i dijalog je, u zavisnosti ko ga izgovara, različito transkribovan. Uz ogradu da nisam filolog, sumnjam da su obe varijante moguće u hrvatskom, ali je svakako najelegantnije rešenje, jer dočarava i objašnjava poentu scene. Bukvalno ne mogu da zamislim kako bi to sve izgledalo u nekom srpskom izdanju, a da bude istovremeno tečno, jasno i po normama jezika.

Naravno da zbog Mebijusa nije moguće praviti izuzetak u pravopisu zbog popularnosti i prepoznatljivosti, neuporedivo je popularniji recimo Mark Tven pa se u srpskom ne piše Twain. Uzeh ovaj primer jer je isto reč o umetničkom imenu (pravo ime Samjuel Langhorn Klemens, engl. Samuel Langhorne Clemens).
Go to Top of Page

borg
Senior Member



Serbia
1730 Posts

Member since 13/01/2020

Posted - 24/02/2021 : 11:06:07  Show Profile Show Extended Profile  Send borg a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Markos

quote:
Originally posted by borg

Imena treba ostaviti u originalu, engleski,mandarinski,iranski... Uopšte ih ne treba prevoditi. Ili treba?

Staviš ブッダ, pa kome se svidi...
Ili, transkribuješ na engleski pa staviš Buddha...
Ili i to transkribuješ pa staviš Buda...
Ili unajmiš moćnog prevodioca koji će prevesti kao Budimir.

Što reče Peyo nezgodna teritorija, uvek će se neko buni...


Ne bih se htio miješati u raspravu, ali samo da prijavim kako Fibrih Buddha nije baš samo engleska transkripcija, iako tako izgleda.

Evo prepiske od prije par godina s prevoditeljicom:

"ima jedan problem s Buddhom, a to je transkripcija imena, odnosno transliteracija. Pogledali smo pravopis Matice Hrvatske, knjigu o religijama, Hrvatski leksikografski zavod i njihove natuknice, te jednog znanstvenika koji piše članke o budizmu, e ne bismo li odredili kako što pisati

problem je uglavnom u osobnim imenima, i više manje nije drama, ima pravila, osim što neke stvari izgledaju malo šašavo tipa: Chapra - Ćhapra, ili Kachanna - Kaćhana, taj h se mora pisati jer se i izgovara jer su to završeci slogova i tako to

pa smo pitali još jednu koja je studirala indologiju, ali ona naginje da se piše po engleskom, ondnosno da se prepiše, jer da će to ljudi dalje tražiti po netu, pa da se ne zbunjuju

samo i u transliteraciji po pravopisu MH ostaje Buddha, jer su d i dh dva glasa koja se oba čitaju, možda si mislio na čistu fonetizaciju, kao kod Srba, onda bi bilo Buda"





Buddha - buddha dharma
Buda - budizam
Da ne idemo onda još dalje u razna "učenja" po Budi...
Ili može kako hoćemo izvedenice

Buddha - budizam...

Meni te stvari prave problem u stručnoj literaturi, kad su imena na nemačkom, norveškom, francuskom a ne stave transkripciju u zagradu.
Lakše je tako "guglati" ali teško interpretirati. Jer ne znam pravila čitanja svih jezika.

U stripovima mi ne smeta, kako god izabrali... Nekad mi je lakše naći reference kad je na stranom, kao u Sandman-u.
A nekad mi više odgovara transkripcija, posebno u pričicama gde se uživim u lik tokom čitanja, gde svaki put ime na engleskom bude ko neka bodlja koja te trgne.

Što se naslovne strane tiče, to posmatram kao reklamni pano oslobođen strogih pravila, tj. slova kao deo slike, a slike ne podležu gramatici




Neću više na ovu temu

Resistance is futile.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6866 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 24/02/2021 : 11:06:15  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Bokoja



Naravno da zbog Mebijusa nije moguće praviti izuzetak u pravopisu zbog popularnosti i prepoznatljivosti, neuporedivo je popularniji recimo Mark Tven pa se u srpskom ne piše Twain. Uzeh ovaj primer jer je isto reč o umetničkom imenu (pravo ime Samjuel Langhorn Klemens, engl. Samuel Langhorne Clemens).




Moguće je, jer izuzetak već postoji i ne pravi se "u pravopisu".

Koji izuzetak već postoji? Možda si primetio da je u svetu stripa, u 99% slučajeva naslov napisan krupno ili junak stripa, a autori sitno, ako su uopšte navedeni. Kod Moebiusa, autor je napisan krupnim slovima, a naslovi znatno sitnijim. Zar to već ne govori dovoljno o atipičnom slučaju, izuzetku?

Ne pravi se izuzetak u pravopisu, jer autor i dalje ostaje traskribovan po pravilima, unutar knjige, u impresumu, u bibliotečkim podacima na cobisu itd. Samo u grafičkom rešenju naslovne strane se napravi izuzetak.

Nego, jeste li vi sa malo postova iz stuffa ČK?
Go to Top of Page

Bokoja
New Member



137 Posts

Member since 26/11/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Bokoja a Private Message  Reply with Quote
Alexts, ovo je jako ružan pokušaj difamacije sagovornika, predstavio sam se kada sam došao na forum, ne, nisam iz staffa ČK, niti bilo koje druge izdavačke kuće, stripovi su mi samo jedan od hobija. Na dalje provokacije ti neću odgovarati.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:11:37  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Samo vi iskrivljujte druga imena, dobro vam ide stim glupostima "piši kako čitaš", pa ne znate ni čitati ni pisati. Mebijus, Žodorovski, Ruzvelt i sl. pizdarije. tj. imena koja se tako niti čitaju niti pišu!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

jogurt
New Member



Serbia
240 Posts

Member since 23/01/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:17:29  Show Profile Show Extended Profile  Send jogurt a Private Message  Reply with Quote
Oladi malo budalo
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:22:27  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jogurt

Oladi malo budalo





Jesi siguran da dobro napisao, možda sam bulada, tko zna kako se to transkribuje
Ako je Roosevelt (čita se rousvel) Ruzvelt tka zna kako se onda čita budala, možda jogurt

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 24/02/2021 12:25:57
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 12:25:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

Samo vi iskrivljujte druga imena, dobro vam ide stim glupostima "piši kako čitaš", pa ne znate ni čitati ni pisati. Mebijus, Žodorovski, Ruzvelt i sl. pizdarije. tj. imena koja se tako niti čitaju niti pišu!



Šta ćemo s hrvatskim jezikom? Beč, Pariz, Rim, Varšava, kraljica Viktorija, Rikard Lavljeg Srca, Mao Ce-tung?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:27:23  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

quote:
Originally posted by BeaGea

Samo vi iskrivljujte druga imena, dobro vam ide stim glupostima "piši kako čitaš", pa ne znate ni čitati ni pisati. Mebijus, Žodorovski, Ruzvelt i sl. pizdarije. tj. imena koja se tako niti čitaju niti pišu!



Šta ćemo s hrvatskim jezikom? Beč, Pariz, Rim, Varšava, kraljica Viktorija, Rikard Lavljeg Srca, Mao Ce-tung?



To su naša imena za te gradove, a osobna imena se više tako ne pišu u udžbenicima. Sad je Richard!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

jogurt
New Member



Serbia
240 Posts

Member since 23/01/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:28:32  Show Profile Show Extended Profile  Send jogurt a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by BeaGea

quote:
Originally posted by jogurt

Oladi malo budalo





Jesi siguran da dobro napisao, možda sam bulada, tko zna kako se to transkribuje
Ako je Roosevelt (čita se rousvel) Ruzvelt tka zna kako se onda čita budala, možda jogurt



Duhovito.
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 12:28:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Misliš u onim udžbenicima šta se mijenjaju iz godine u godinu, kako kome na vlasti odgovara?

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:33:02  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Misliš u onim udžbenicima šta se mijenjaju iz godine u godinu, kako kome na vlasti odgovara?



Udžbenicu su na snazi 4 godine i onda se mijenjaju, ali ne nužno jer se mogu odabrati oni stariji. Osobno radio sam u 15 godina s tri vrste udžbenika, sve istog nakladnika. Uostalom nove stvari se stalno otkrivaju tako da je normalno da se mijenjaju i prilagođavaju vremenu. Stvarni sadržaj i teme bi se ponekad trebale mijenjati i češće, a ne samo da se mijenjaju "kozmetičke" stvari na udžbenici. Koliko se samo svijet izmjenio u proteklih 12 mjeseci!?
Zamisli udžbenik iz Informatike iz 2016.

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!

Edited by - BeaGea on 24/02/2021 12:35:17
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 12:34:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Radio si s udžbenicima? Čekaj malo, ti si profesor?
Jadna nam majka kad je takvo školstvo da jedan zaposlenik u obrazovanju ima obraza reći da su pravila nečijeg jezika "gluposti". Tužno i žalosno.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 24/02/2021 12:35:22
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:41:17  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Radio si s udžbenicima? Čekaj malo, ti si profesor?
Jadna nam majka kad je takvo školstvo da jedan zaposlenik u obrazovanju ima obraza reći da su pravila nečijeg jezika "gluposti". Tužno i žalosno.



Pravila mog jezika su glupost jer nepotrebno kompliciraju stvari...pogledaj svjetske jezike poput njemačkog i engleskog koliko su jednostavniji a samim time i korisniji. Kakvi rodovi, kakvi padeži kome to treba?

Napisao sam ranije, da bi sve jezike trebalo ukinuti i uvesti samo englesko-informatički jezik. Jezik se pojavio zbog gospodarstva i gospodarstvu ga treba prilagoditi. Pitaj gamere kojim jezikom govore, i bi trebala biti primjer kako bi trebala izgledati sadašnjost (a ne budućnost kako je trenutno na ovim prostorima).

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 12:43:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Ne, oprosti, nemam volje više raspravljati s tobom sad kad smatram da si se pokazao kao totalna budaletina.
Pozdrav!

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:43:51  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
Uostalom postaviš si vrlo jednostavno pitanje "tko je mebijus?". Nitko, ta osoba ne postoji i time je sve rečeno na ovu temu. LP!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 12:44:23  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Paka01

Ne, oprosti, nemam volje više raspravljati s tobom sad kad smatram da si se pokazao kao totalna budaletina.
Pozdrav!



Pozdrav!

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

AleksandarN
Senior Member



Serbia
1767 Posts

Member since 24/10/2019

Posted - 24/02/2021 : 12:45:33  Show Profile Show Extended Profile  Send AleksandarN a Private Message  Reply with Quote
Dodjem da vidim da li ima nekih novosti za CK izdanja i vidim gomilu smaraca kako smaraju i pametuju o glupostima. Neka neko otvori temu "za besposlicare i smarace" pa pametujte tu. Nije vam ovo Darkwood forum! Smarate!

"Whatever it is, I'm against it."
Groucho Marx

Edited by - AleksandarN on 25/02/2021 18:36:24
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 13:04:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
@BeaGea:
Još jednom, završili smo, ne šalji mi više nijednu privatnu poruku, ne zanimaš me.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa

Edited by - Paka01 on 24/02/2021 13:05:05
Go to Top of Page

JAH WOBBLE
Average Member



628 Posts

Member since 20/01/2009

Posted - 24/02/2021 : 13:11:13  Show Profile Show Extended Profile  Send JAH WOBBLE a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by axle munshine

quote:
Originally posted by swamp thing

Je li ova Metalne hronike/Haos samo knjiga ilustracija ili ima i stripova unutra?


Stripovi, tekstovi, ilustracije, skice... sve... Мебијус je to... ;)


Malo me zbunio JAH na prethodnoj strani, hvala.



Svega ima, najviše ilustracija, a najmanje stripova, u tragovima, ako se oni uopšte mogu nazvati stripovima. Jedna, dve, eventualno tri strane, često nedovršene, apsurdne...
Metalne hronike i Haos su nezaobilazni za svakog Moebiusovog fana.
Imam oba u prva dva francuska izdanja, iz 1991. i 2011. godine kada su išli pojedinačno. Neke ilustracije izgledaju bolje u prvom, a neke u drugom izdanju.
Go to Top of Page

BeaGea
Advanced Member



3327 Posts

Member since 29/04/2020

Posted - 24/02/2021 : 13:36:05  Show Profile Show Extended Profile  Send BeaGea a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by JAH WOBBLE

quote:
Originally posted by swamp thing

quote:
Originally posted by axle munshine

quote:
Originally posted by swamp thing

Je li ova Metalne hronike/Haos samo knjiga ilustracija ili ima i stripova unutra?


Stripovi, tekstovi, ilustracije, skice... sve... Мебијус je to... ;)


Malo me zbunio JAH na prethodnoj strani, hvala.



Svega ima, najviše ilustracija, a najmanje stripova, u tragovima, ako se oni uopšte mogu nazvati stripovima. Jedna, dve, eventualno tri strane, često nedovršene, apsurdne...
Metalne hronike i Haos su nezaobilazni za svakog Moebiusovog fana.
Imam oba u prva dva francuska izdanja, iz 1991. i 2011. godine kada su išli pojedinačno. Neke ilustracije izgledaju bolje u prvom, a neke u drugom izdanju.




Koji Moebiusovi stripovi su bolji crno bijelo nego u boji?

Vidim, ja vidim.
Samo vas molim da upalite svijetlo!
Go to Top of Page

Paka01
stripovi.com suradnik



Croatia
11442 Posts

Member since 14/02/2009

Posted - 24/02/2021 : 13:43:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Paka01 a Private Message  Reply with Quote
Rekoh ti ne šalji poruke, a ti opet šalješ. Ideš na blok tako da smo mirni obojica, ne mislim se natezati s kretenom poput tebe.

Would a new flood please finally come? A real rain and an assortment of plagues
And when all is said and done, even the Devil won't care enough to spit in the mud


https://www.last.fm/user/Pakaa
Go to Top of Page
Page: of 362 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.58 seconds. Snitz Forums 2000