forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Čarobna knjiga najavljuje
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 362

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 17/06/2016 : 18:42:19  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Mr. Bushido-v pogled na super-herojski strip prvenstveno kao na autorski strip je interesantan, ali baš "ne pije vodu".

Superherojski serijali su pravljeni tako da možeš da se uključuješ i isključuješ po želji. Svakako, da će svakom čitaocu smetati da od nekog (vrlo konkretnog) zapleta nije pročitao početak, ili video kraj, i to će i pokušati da nabavi, ako je propustio.

Ali nije neophodno juriti čitave autorske (danas se pod tim podrazumeva - scenarističke) run-ove, koji mogu da traju i godinama.

U prvom delu diskusije, hteo sam da se saglasim sa Bushidom, izbor nekih domaćih izdavača zaista zna da iritira, i sasvim sigurno neki bolje upućeni (od redakcije ČK, na primer) bi radili drugačije.

Meni baš smeta preskakanje četvrtog Essentiala Amazing Spider-Mana, ali pre svega zato što želim da imam opus Romite Sr. pa ću ovo nabaviti na engleskom, kad naiđem na povoljnu cenu novog ili dobro očuvanog izdanja koje se može naručiti iz Srbije.

Ali, generalno - poređenje sa Sendmenom uopšte ne stoji - i to su, što bi se reklo, babe i žabe. Mnogo se može obrazlagati zašto, ali pomenuću samo da su mnogi super-heroji opšte poznati, deo opšte (pop) kulture i kolektivne svesti, poput Spejdermena, i znaju se iz filmova, crtanih filmova i ranije čitanih stripova, pa su oni koji se se apsolutno prvi put sreću sa likom i njegovim okruženjem, preko (recimo) "Smrti Gven Stejsi" zbirke, neverovatno retki, zanemarivi.
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/06/2016 : 19:21:34  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
http://www.carobnaknjiga.rs/zimski-vojnik-1-izvan-vremena

http://www.carobnaknjiga.rs/zimski-vojnik-2-poreklo
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 17/06/2016 : 20:04:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote

Zimski vojnik 1 - Izvan vremena (Čarobna knjiga)
http://www.carobnaknjiga.rs/zimski-vojnik-1-izvan-vremena

Autor: Brubejker, Ed
Format: 23.5 x 16.5
Br. str.: 168
U pripremi



Zimski vojnik 2 - Poreklo (Čarobna knjiga)
http://www.carobnaknjiga.rs/zimski-vojnik-2-poreklo

Autor: Brubejker, Ed
Format: 23.5 x 16.5
Br. str.: 144
U pripremi




Štrumpfovi i Ptica Kreštalica (Čarobna knjiga)
http://www.carobnaknjiga.rs/strumpfovi-i-ptica-krestalica

Autor: Kilifor Pejo, Pjer
Format: 30,3 x 21,5
Br. str.: 48
U pripremi




Misija: zaborav (Čarobna knjiga)
http://www.carobnaknjiga.rs/misija-zaborav

Autor: Duenjas, Marija
U pripremi




Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

goksi
Senior Member

Serbia
1940 Posts

Member since 15/04/2007

Posted - 17/06/2016 : 23:14:38  Show Profile Show Extended Profile  Send goksi a Private Message  Reply with Quote
Ta misija na kraju je knjiga ne strip Poli :D
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 17/06/2016 : 23:30:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Mr. Bushido-v pogled na super-herojski strip prvenstveno kao na autorski strip je interesantan, ali baš "ne pije vodu".

Superherojski serijali su pravljeni tako da možeš da se uključuješ i isključuješ po želji. Svakako, da će svakom čitaocu smetati da od nekog (vrlo konkretnog) zapleta nije pročitao početak, ili video kraj, i to će i pokušati da nabavi, ako je propustio.

Ali nije neophodno juriti čitave autorske (danas se pod tim podrazumeva - scenarističke) run-ove, koji mogu da traju i godinama.

U prvom delu diskusije, hteo sam da se saglasim sa Bushidom, izbor nekih domaćih izdavača zaista zna da iritira, i sasvim sigurno neki bolje upućeni (od redakcije ČK, na primer) bi radili drugačije.

Meni baš smeta preskakanje četvrtog Essentiala Amazing Spider-Mana, ali pre svega zato što želim da imam opus Romite Sr. pa ću ovo nabaviti na engleskom, kad naiđem na povoljnu cenu novog ili dobro očuvanog izdanja koje se može naručiti iz Srbije.

Ali, generalno - poređenje sa Sendmenom uopšte ne stoji - i to su, što bi se reklo, babe i žabe. Mnogo se može obrazlagati zašto, ali pomenuću samo da su mnogi super-heroji opšte poznati, deo opšte (pop) kulture i kolektivne svesti, poput Spejdermena, i znaju se iz filmova, crtanih filmova i ranije čitanih stripova, pa su oni koji se se apsolutno prvi put sreću sa likom i njegovim okruženjem, preko (recimo) "Smrti Gven Stejsi" zbirke, neverovatno retki, zanemarivi.


Svi su stripovi autorski. Jedino je pitanje da li za autorski pečat veću odgovornost imaju scenarist i crtač, ili urednik? Moje je nekakvo iskustvo da što je strip popularniji, to je urednički utjecaj jači. Makar, to nije uvijek pravilo. Ima primjera autora čiji je glas došao do izražaja usprkos jakom utjecaju urednika.

Generalno gledano, barem što se Marvela i DC-ja tiče, rekao bih da su od 1960-ih godina do danas scenaristi i crtači ti koji daju svoj prevladavajući pečat pojedinom serijalu, u određenom razdoblju.

Naravno, ne kažem da je angažman svakog autora jednako dobar i zanimljiv.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37357 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 18/06/2016 : 07:06:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goksi

Ta misija na kraju je knjiga ne strip Poli :D


Dobro, barem neko cita.



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 18/06/2016 : 13:21:51  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido


Svi su stripovi autorski. Jedino je pitanje da li za autorski pečat veću odgovornost imaju scenarist i crtač, ili urednik? Moje je nekakvo iskustvo da što je strip popularniji, to je urednički utjecaj jači. Makar, to nije uvijek pravilo. Ima primjera autora čiji je glas došao do izražaja usprkos jakom utjecaju urednika.



Naravno da nisu. Ne barataš opštepoznatim pojmovima ili imaš ekstremne stavove?

Autorski strip, kao i film, u suprotnosti su sa komercijalnim - industriskim proizvodima zabave za široke mase. Neki bi rekli da se isključuju, ali naravno da ima preklapanja i da u Marvel/DC produkciji ima tragova autorskog, kao i u holivudskim blockbusterima.

Ali, to su, u principu, različite stvari. Sem ako nisi mislio da je autorski strip svaki, jer svaki ima neke autore?!

Što se tiče mesečne komercijalne industrijske američke comic book produkcije, daleko je ona od autorske. Ne računamo Vertigo i sl. gde ima puno autorskih projekata, već govorimo o mainstream super-herojskoj produkciji (o kojoj smo i započeli) - tu nema pravih autorskih sloboda, one postoje prividno, tj samo u zadatim okvirima u kojima kompanije dopuštaju (to se posle naduvava, kao da autori imaju odrešene ruke, ali to je priča za naivne). Autor mora da radi samo ono što se traži - naslovi koji postoje decenijama i postoje decenijama, zato što se igra na sigurno i provereno, a suštinski nove stvari idu negde drugde, sporednim kolosecima.

Urednik nije i nikada neće biti autor, makar ga kandidovali iz redova autora, on je tu da sprovodi politiku kompanije, on je "predstavnik rukovodstva". Glavni urednici isključivo brinu o komercijalnoj strani, odnosno profitu kompanije, a urednici pojedinih izdanja su nešto slično kao izvršni producenti na filmu, tu su da koordinišu autore, usmeravaju, obavljaju pomoćne poslove, angažuju, razrešavaju, predlažu, ali (iako bi to oni voleli) ne treba ih svrstavati u autore, to što često oni vode glavnu reč, odnosno kompanije preko njih, samo je dokaz koliko je pravo autorstvo slabo izraženo.

Ako kvalitet donosi novac, on se gura, ako se snižavanjem kvaliteta i gušenjem kreativnosti uvećava profit, onda i urednici postupaju s tim u skladu ili bivaju zamenjeni.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 18/06/2016 : 23:24:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

Naravno da nisu. Ne barataš opštepoznatim pojmovima ili imaš ekstremne stavove?

Autorski strip, kao i film, u suprotnosti su sa komercijalnim - industriskim proizvodima zabave za široke mase. Neki bi rekli da se isključuju, ali naravno da ima preklapanja i da u Marvel/DC produkciji ima tragova autorskog, kao i u holivudskim blockbusterima.

Ali, to su, u principu, različite stvari. Sem ako nisi mislio da je autorski strip svaki, jer svaki ima neke autore?!

Što se tiče mesečne komercijalne industrijske američke comic book produkcije, daleko je ona od autorske. Ne računamo Vertigo i sl. gde ima puno autorskih projekata, već govorimo o mainstream super-herojskoj produkciji (o kojoj smo i započeli) - tu nema pravih autorskih sloboda, one postoje prividno, tj samo u zadatim okvirima u kojima kompanije dopuštaju (to se posle naduvava, kao da autori imaju odrešene ruke, ali to je priča za naivne). Autor mora da radi samo ono što se traži - naslovi koji postoje decenijama i postoje decenijama, zato što se igra na sigurno i provereno, a suštinski nove stvari idu negde drugde, sporednim kolosecima.

Urednik nije i nikada neće biti autor, makar ga kandidovali iz redova autora, on je tu da sprovodi politiku kompanije, on je "predstavnik rukovodstva". Glavni urednici isključivo brinu o komercijalnoj strani, odnosno profitu kompanije, a urednici pojedinih izdanja su nešto slično kao izvršni producenti na filmu, tu su da koordinišu autore, usmeravaju, obavljaju pomoćne poslove, angažuju, razrešavaju, predlažu, ali (iako bi to oni voleli) ne treba ih svrstavati u autore, to što često oni vode glavnu reč, odnosno kompanije preko njih, samo je dokaz koliko je pravo autorstvo slabo izraženo.

Ako kvalitet donosi novac, on se gura, ako se snižavanjem kvaliteta i gušenjem kreativnosti uvećava profit, onda i urednici postupaju s tim u skladu ili bivaju zamenjeni.


Filmovi Michaela Baya nisu ništa manje autorski od onih Béle Tarra. Oni se možda razlikuju po stilu i kontekstu u kojem nastaju, ali to njihove filmove ne čini više ili manje autorskim.

Isto vrijedi i za stripove. Nečiji stripovi nisu manje autorski samo zato jer nastaju unutar korporativnih okvira. Izdavačke kuće angažiraju autore upravo zbog kvaliteta koje posjeduju, kako bi stvorili stripove za koje se smatra da publika želi čitati.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 19/06/2016 : 00:17:55  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
A nije baš tako. Autorski film se tako ne zove zato što ima autora, pa naravno da autor uvijek postoji, nego zato što je u autorskom filmu redatelj osoba koja donosi sve, ali sve važne odluke u tijeku procesa rada, dok je uloga redatelja u komercijalnom filmu po definiciji dosta drugačija. Redatelj se tu više čak ni ne naziva autorom jer on nije jedini koji ima pravo glasa, samim time je njegovo autorstvo na neki način kompromitirano, u svakom je slučaju podložno cenzuri, premontiravanju, itd.

Edited by - PaoloRivera on 19/06/2016 00:19:43
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 01:09:21  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Da je naveo Spielberga ili Jamesa Camerona, pa da se i složim.

Ali Michaela Bay je samo iznajmljen da pruži svoje usluge. Da nije mogao on bio bi uzet neko drugi da režira Transformerse i sl. I od njega bi se tražilo isto. Isto je za preko 90% sadašnjih holivudskih reditelja, kao i Marvelovih strip "autora" koji su najamnici - radna snaga.
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 01:11:13  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
Uostalom rekli smo šta mislimo, neka se uključe i drugi i daju svoje mišljenje, ako ih zanima diskusija, kao PaoloRivera.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 01:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

A nije baš tako. Autorski film se tako ne zove zato što ima autora, pa naravno da autor uvijek postoji, nego zato što je u autorskom filmu redatelj osoba koja donosi sve, ali sve važne odluke u tijeku procesa rada, dok je uloga redatelja u komercijalnom filmu po definiciji dosta drugačija. Redatelj se tu više čak ni ne naziva autorom jer on nije jedini koji ima pravo glasa, samim time je njegovo autorstvo na neki način kompromitirano, u svakom je slučaju podložno cenzuri, premontiravanju, itd.


Istina jest da je proces nastanka filma nešto drukčiji kod skupljih produkcija, pogotovo kada je pretprodukcijska faza u pitanju. Ali kada se uključe kamere nema neke velike razlike između "komercijalnih" i "autorskih" redatelja.

Uostalom, najvažnije jest čije je ime potpisano na špici filma na dan premijere. Ne znam za cenzuru, ali premontiravanja su moguća, da. S time da su rijetka pojava. Upravo zbog toga jer studiji angažiraju redatelje za koje znaju da su talentirani i sposobni snimiti film kakav je studio spreman financirati.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11350 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 19/06/2016 : 01:52:15  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote
Izuzetno interesantna diskusija! Zadovoljstvo je citati ovo!

Slazem se i sa Bushidom i alextsom ali sam ipak blizi alextsovom razmisljanju. Dobar primer su Marvelovi filmovi, tu nema autorskog pecata od strane rezisera, vec je to sve jedna velika masinerija koja unajmljuje ,,radnu snagu"(u ovom slucaju rezisera) da radi ono sto studio zeli.

Zar nije bas bila prica oko Ant Man filma sad skoro? Film je trebalo da rezira Edgar Wright ali zbog nesuglasica koje su nastale (Wright je zeleo nesto sto se nije svidjalo studiu ako se dobro secam) i zbog toga je film rezirao Peyton Reed. Reziser koji moram priznati nije ni po cemu poznat niti je ostavio neki veliki autorski pecat. Ja ga znam samo da je rezirao, meni odlicnu, komediju Yes Man sa Dzim Kerijem.

Isto tako sam siguran da Tarantino ili Abel Ferara ne bi mogli da snime Reservoir Dogse ili Bad Luitenanta onako kako su oni zeleli da su bili pod okriljem neke velike produkcijske kuce. Ta dva filma su bas i uspela jer su independent/nezavisne produkcije.
Sam Peckinpah se bunio kako su mu se u sve filmove mesali i intervenisali ljudi iz produkcije, a kada je napravio svoj najautorskiji film ,,Bring me the head of Alfredo Garcia" tada je njegova reputacija neposlusnog i tvrdoglavog rezisera sa kim se ne moze saradjivati bila zapecacena i nikad vise nije raido u mainstream Holivudu.


Sto se tice sveta stripa pogotovo americkog i meni se cini da postoji velika razlika izmedju naslova kao sto su Betmen, Superman i Spiderman i autorskih sloboda koji su na njima dopusteni i drugih manje poznatih likova, cijim autorima je dopusteno da rade svasta bas zato sto su nepoznati ili se lose prodaju, pa ako propadne projekat nije prevelika steta. Najbolji primer za to su Murov Swamp Thing i Milerov Daredevil. Dva serijala koja su bila pred gasenjem ili potpuno zaboravljeni od strane publike.

Nadam se da razumete o cemu pisem. Pisao sam na brzinu i mozda nije svugde koherentno, ali cu sutra vrlo rado nastaviti diskusiju.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 10:08:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by going going

Izuzetno interesantna diskusija! Zadovoljstvo je citati ovo!

Slazem se i sa Bushidom i alextsom ali sam ipak blizi alextsovom razmisljanju. Dobar primer su Marvelovi filmovi, tu nema autorskog pecata od strane rezisera, vec je to sve jedna velika masinerija koja unajmljuje ,,radnu snagu"(u ovom slucaju rezisera) da radi ono sto studio zeli.

Zar nije bas bila prica oko Ant Man filma sad skoro? Film je trebalo da rezira Edgar Wright ali zbog nesuglasica koje su nastale (Wright je zeleo nesto sto se nije svidjalo studiu ako se dobro secam) i zbog toga je film rezirao Peyton Reed. Reziser koji moram priznati nije ni po cemu poznat niti je ostavio neki veliki autorski pecat. Ja ga znam samo da je rezirao, meni odlicnu, komediju Yes Man sa Dzim Kerijem.

Isto tako sam siguran da Tarantino ili Abel Ferara ne bi mogli da snime Reservoir Dogse ili Bad Luitenanta onako kako su oni zeleli da su bili pod okriljem neke velike produkcijske kuce. Ta dva filma su bas i uspela jer su independent/nezavisne produkcije.
Sam Peckinpah se bunio kako su mu se u sve filmove mesali i intervenisali ljudi iz produkcije, a kada je napravio svoj najautorskiji film ,,Bring me the head of Alfredo Garcia" tada je njegova reputacija neposlusnog i tvrdoglavog rezisera sa kim se ne moze saradjivati bila zapecacena i nikad vise nije raido u mainstream Holivudu.


Sto se tice sveta stripa pogotovo americkog i meni se cini da postoji velika razlika izmedju naslova kao sto su Betmen, Superman i Spiderman i autorskih sloboda koji su na njima dopusteni i drugih manje poznatih likova, cijim autorima je dopusteno da rade svasta bas zato sto su nepoznati ili se lose prodaju, pa ako propadne projekat nije prevelika steta. Najbolji primer za to su Murov Swamp Thing i Milerov Daredevil. Dva serijala koja su bila pred gasenjem ili potpuno zaboravljeni od strane publike.

Nadam se da razumete o cemu pisem. Pisao sam na brzinu i mozda nije svugde koherentno, ali cu sutra vrlo rado nastaviti diskusiju.


Samo da te ispravim, Peyton Reed je prije dolaska na čelo produkcije Ant-Mana iza sebe imao barem jedan kultni klasik, film Bring It On.

Samo da bude jasno, autorska vizija postoji i kod skupih produkcija. Samo što je tada autorska vizija redatelja jednaka ili barem približna autorskoj viziji producenata. Jedna stvar je zamisliti nešto, a sasvim je druga stvar tu zamisao pretvoriti u film.

Autorski pečat se u filmovima javlja na više načina. Kod nekih je redatelja on prilično jasno izražen, dok je kod drugih nešto suptilniji. Ovisno o tome koji aspekti filmskog izraza dolaze do izražaja kod pojedinih redatelja. Da spomenem opet Michaela Baya, on je jedan dobar primjer redatelja skupih filmskih produkcija koji ima jedan prilično prepoznatljiv stil.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 15:15:22  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido



Samo da bude jasno, autorska vizija postoji i kod skupih produkcija. Samo što je tada autorska vizija redatelja jednaka ili barem približna autorskoj viziji producenata. Jedna stvar je zamisliti nešto, a sasvim je druga stvar tu zamisao pretvoriti u film.

Autorski pečat se u filmovima javlja na više načina. Kod nekih je redatelja on prilično jasno izražen, dok je kod drugih nešto suptilniji. Ovisno o tome koji aspekti filmskog izraza dolaze do izražaja kod pojedinih redatelja. Da spomenem opet Michaela Baya, on je jedan dobar primjer redatelja skupih filmskih produkcija koji ima jedan prilično prepoznatljiv stil.



Stil režije ima svaki reditelj. Kod boljih reditelja on jeste prepoznatljiviji i to jeste njihov autorski pečat. Kao što svaki strip crtač ima svoj stil, bez obzira da li želi da bude svoj i originalan ili da se prikloni onome što se traži i kako drugi rade.

Ipak, nema to suštinske veze sa autorskim pristupom u stvaranju dela. To je nešto drugo.

Sreća je kad je "autorska vizija" reditelja podudarna sa vizijom producenata, kao npr. kod Jossa Whedona na Avengersima, ali je zato i puno drugih krajnosti, da se angažmani prihvataju zato što mora nešto da se radi, a reditelju se ništa drugo ne nudi, samo zbog para i sl. i tu ima slučajeva i nevoljnog, neinspirativnog rada.

Kod autorskog filma, reditelj kreće od svoje vizije, bilo da je tzv. kompletan autor (i scenarista - kao Woody Allen) ili želi da vizuelizuje nečiju ideju i priču, na primer knjigu (kao što radi Eastwood).

Postoji više nego jasan razlog zašto se filmovi Michaela Baya ne nalaze na festivalima autorskog filma, u nominacijama za oskare itd. i pored karakteristične režije akcionih scena (kao James Cameron sa konfuznom montažom i slabom prostornom preglednošću).
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 19/06/2016 : 16:35:20  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
U priči oko autorskog pečata moram se složiti sa alextsom. Jasna je razlika između pravih autora (poput Allena i Eastwooda) i ovih unajmljenih. Dal iko veruje da je neki Disney producent otišao na sastanak sa Jossom Whedonom i rekao mu e ti ćeš da režiraš i pišeš 6. deo Faze jedan Marvel projekta. Naravno da ne, iako je čovek već režirao jedan od najboljih SF filmova XXI veka, to nije dovoljno da se reši titule TV scenariste. Naravno da ih je on ucenio ili sve ili ništa, i tek onda se razmišljalo po principu ako može JJ Abrams može i JW. Ali stroga pravila i zavrtanje ušiju ostaju, doduše u manjoj meri nego kad unajmiš propalog yes-mana (ovde ne mislim na njegov film) Peytona Reeda.

Dok Michael Bay i njegov parkinson stil sigurno ne spadaju u autorski pečat. Pa veći (veći u smislu samostalnosti) autorski pečat imaju filmovi Uwe Bolla (nositelj Ed Woodove nagrade za životno delo). Plus što Bay nije izmislio ništa novo originalno, već je samo do ekstrema pojačao stil kojim se Tony Scott maestralno služio u filmovima godinama ranije.

Al da se vratimo i na početak priče, jer se tu u potpunosti slažem sa Mr. Bushidom. Izbor izdanja je loš jer izdavač bira samo payoff priče. Ako nemaš postepeno građenje pre toga (makar jedna karakterna scena po sveščici), onda i taj payoff debelo gubi na snazi.
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/06/2016 : 19:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Ja sam pak na Bushidovoj strani, odnosno za potrebu i nužnost razlikovanja nijansi.

Autorski pečat može biti više ili manje izražen, ali je uvijek prisutan, pa ćemo i kod dominantno komercijalne produkcije Marvel Studios tijekom posljednjih 10 do 15 godina lako razlikovati filmove Sama Raimija, Bryana Singera i Matthewa Vaughna, što je i logično jer su i oni autori, Raimi i Singer odavno dokazani, a Vaughn afirmiran Kick-Assom.

Autor je i Zack Snyder, jer su i njegovi filmovi sasvim dovoljno pa i dosta prepoznatljivi, ne samo Marvelove adaptacije nego i Zora živih mrtvaca i Sucker Punch, a stvar je produkcije u koju je uključen, odnosno toga kolika mu je autorska sloboda dopuštena ili za koliku se uspio izboriti.

Recimo, kad u Bonelliju crtaju Font, Parlov, Kerac ili Ortiz, oni ostaju prepoznatljivi autori koji se prilagođavaju stripu na kojem rade i njegovim zadatostima, a ostaju autori u onolikoj mjeri koja im biva dozvoljena i(li) za koju se uspiju izboriti.

U protivnom bi značilo da je Kerax na Kati autor, baš kao što je recimo i Ortiz na Hombreu, a da u radu za Bonelli obojica bivaju svedeni na puke najamnike za crtanje onog što im se napiše. Nipošto, oni uvijek ostaju autori, samo što je to autorstvo zastupljeno u manjoj ili većoj mjeri, ovisno o izborenoj ili dopuštenoj slobodi, ali ostaje autorstvo.

Napokon, oni za rad i bivaju izabrani upravo zbog svog autorstva i manje ili više prepoznatljivog autorskog habitusa, jer Bonelli recimo u Texu želi junaku i njegovu svijetu pridodati i autorski pečat. Tu se ne može autorstvo reducirati samo na određene edicije, recimo na Libellusovu biblioteku Tex album ili na neke Texonee, jer bi to značilo da se nekim crtačima (kad govorimo o njima) apriori niječe status autora, dok ga drugi podjednako apriori imaju, bez obzira na kontekst.

Pa su onda recimo Magnusov ili Ortizov Texone autorskija djela, a oni Gallepovi ili Brindisijevi nisu. To je pojednostavnjivanje i reduciranje, koje podrazumijeva da opet recimo Kerac ili pokojnji Ortiz u nekim slučajevima za stolove sjedaju i crtaju kao umjetnici i autori, a drugi put kao najamnici i puki izvršitelji narudžbe.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 19/06/2016 19:35:19
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/06/2016 : 20:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
U tom je smislu i Michael Bay autor, naravno, jer se njegovo autorski rukopis manifestira kroz hipertrofiranu akciju, specijalne efekte i pirotehniku, kao i kroz vođenje priče i likova.

Ono je manje vidljivo u šabloniziranim Transformerima kod kojih na izgled konačnog proizvoda utječe mnoštvo ljudi, od čelnika korporacije Hasbro do hrpe producenata, a znatno vidljivije u Pain & Gain, njegovom najboljem i najautorskijem filmu.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

alexts
Advanced Member



Serbia
6869 Posts

Member since 25/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 22:35:56  Show Profile Show Extended Profile  Send alexts a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

To je pojednostavnjivanje i reduciranje, koje podrazumijeva da opet recimo Kerac ili pokojnji Ortiz u nekim slučajevima za stolove sjedaju i crtaju kao umjetnici i autori, a drugi put kao najamnici i puki izvršitelji narudžbe.



Ali to jeste tako.

Kerčev autorski strip jeste Kobra. Ortizovi Hombre i 4 jahača apokalipse.

Obojica su najamnici kod Bonelija, obojica na Tarzanu.

Oni jesu Tarzanu dali nešto od svog autorskog pečata, ali to je sve. Sa ograničenjima koja su imali nisu mogli više.

(To je nekako uspelo Kordeju, mada znamo dokle je dogurao serijal, bez kraja, ali to je druga priča).

Misliš da bi Kerčev Zagor izgledao ovako da je imao odrešene ruke?

Edited by - alexts on 19/06/2016 22:37:01
Go to Top of Page

supermark
stripovi.com suradnik



Croatia
29543 Posts

Member since 06/02/2007

Posted - 19/06/2016 : 22:59:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit supermark's Homepage  Send supermark a Private Message  Reply with Quote
Rezime:
Svi filmovi i stripovi imaju autore.
I dok je u nekim radovima utjecaj nekih autora beznačajan, u drugima je nemjerljivo veći.

Bushido i Difool priznaju nijanse između te dvije krajnosti, dok Alexts i PaoloRivera ove prve ne doživljavaju kao autorske.
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 19/06/2016 : 23:01:15  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by PaoloRivera

A nije baš tako. Autorski film se tako ne zove zato što ima autora, pa naravno da autor uvijek postoji, nego zato što je u autorskom filmu redatelj osoba koja donosi sve, ali sve važne odluke u tijeku procesa rada, dok je uloga redatelja u komercijalnom filmu po definiciji dosta drugačija. Redatelj se tu više čak ni ne naziva autorom jer on nije jedini koji ima pravo glasa, samim time je njegovo autorstvo na neki način kompromitirano, u svakom je slučaju podložno cenzuri, premontiravanju, itd.


Istina jest da je proces nastanka filma nešto drukčiji kod skupljih produkcija, pogotovo kada je pretprodukcijska faza u pitanju. Ali kada se uključe kamere nema neke velike razlike između "komercijalnih" i "autorskih" redatelja.

Uostalom, najvažnije jest čije je ime potpisano na špici filma na dan premijere. Ne znam za cenzuru, ali premontiravanja su moguća, da. S time da su rijetka pojava. Upravo zbog toga jer studiji angažiraju redatelje za koje znaju da su talentirani i sposobni snimiti film kakav je studio spreman financirati.


Razlika se ni ne vidi kad su uključene kamere, nego poslije. Rijetka pojava? Pa gotovo da više ni nema komercijalnog filma koji nije prošao dosnimavanja, samim time i premontiravanja. Ok, vjerujem da ponekad redatelj skuži da je trebalo drugačije, ali isto tako i da nijedna takva odluka ne može pasti prije nego što producent potpiše da daje još toliko para
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 19/06/2016 : 23:22:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
Rekao bih da je kod stripova princip autorstva ponešto drukčiji.

Kao što sam rekao gore, u mnogim slučajevima je urednik upravo taj koji daje glavni autorski impuls određenom stripovskom serijalu. Jer, za razliku od filmskih producenata, urednici stripovskih izdanja nerijetko su i sami autori, bilo scenaristi ili crtači. Ili barem posjeduju iskustvo iz prve ruke o tome kako funkcionira kreativni proces.

Kada su korporativni stripovi u pitanju nikada ne treba zanemariti i određenu motivaciju pojedinih autora da rade na takvim popularnim naslovima. Nekima je to ostvarenje dječačkog/djevojačkog sna. Odnosno, nekima to predstavlja čast ili stvar prestiža.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 19/06/2016 : 23:23:30  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by alexts

quote:
Originally posted by Johnny Difool

To je pojednostavnjivanje i reduciranje, koje podrazumijeva da opet recimo Kerac ili pokojnji Ortiz u nekim slučajevima za stolove sjedaju i crtaju kao umjetnici i autori, a drugi put kao najamnici i puki izvršitelji narudžbe.



Ali to jeste tako.

Kerčev autorski strip jeste Kobra. Ortizovi Hombre i 4 jahača apokalipse.

Obojica su najamnici kod Bonelija, obojica na Tarzanu.

Oni jesu Tarzanu dali nešto od svog autorskog pečata, ali to je sve. Sa ograničenjima koja su imali nisu mogli više.

(To je nekako uspelo Kordeju, mada znamo dokle je dogurao serijal, bez kraja, ali to je druga priča).

Misliš da bi Kerčev Zagor izgledao ovako da je imao odrešene ruke?




O ovom boldanom se radi: ako su obojica Tarzanu dali nešto od svog autorskog pečata, onda su ti Tarzani i njihovi autorski stripovi, u onoj mjeri u kolikoj su ih obilježili tim autorskim pečatima.

Da su mogli i smjeli, ili se pak usudili više, što vrijedi i za Baneta kod Zagora, ti bi njihovi stripovi bili još više autorski, što opet ne znači da i ovako nisu, u mjeri u kojoj im je to pošlo za rukom.

Kordej si je uzeo (prisvojio) više slobode i Tarzanu dao naglašeniji autorski pečat, pa je opet stvar u stupnjevima i nijansama.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...

Edited by - Johnny Difool on 19/06/2016 23:24:56
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 20/06/2016 : 00:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PaoloRivera

Razlika se ni ne vidi kad su uključene kamere, nego poslije. Rijetka pojava? Pa gotovo da više ni nema komercijalnog filma koji nije prošao dosnimavanja, samim time i premontiravanja. Ok, vjerujem da ponekad redatelj skuži da je trebalo drugačije, ali isto tako i da nijedna takva odluka ne može pasti prije nego što producent potpiše da daje još toliko para


Ali dosnimavanja su danas normalna pojava kod visokobudžetnih produkcija, nešto s čime se već unaprijed računa.

Koliko sam ja shvatio, stvar je u tome da se dobar dio današnjih visokobudžetnih produkcija snima ispred zelenog ekrana. Kada snimaš ispred zelenog ekrana ti otprilike imaš jednu predodžbu kako bi film trebao izgledati. Međutim, takav film dobije svoj jasniji izgled tek u postprodukciji, kada se dodaju zvuk, specijalni efekti, pozadine i CGI. Znači, tek tada postaje jasno da li pojedine scene funkcioniraju ili ne. Zato su nužna dosnimavanja.

Naravno, dosnimavanja mogu biti nametnuta i od strane studija, ali mislim da je to prvenstveno kreativna odluka redatelja.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

PaoloRivera
Average Member



Croatia
516 Posts

Member since 09/09/2014

Posted - 20/06/2016 : 02:49:18  Show Profile Show Extended Profile  Send PaoloRivera a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by PaoloRivera

Razlika se ni ne vidi kad su uključene kamere, nego poslije. Rijetka pojava? Pa gotovo da više ni nema komercijalnog filma koji nije prošao dosnimavanja, samim time i premontiravanja. Ok, vjerujem da ponekad redatelj skuži da je trebalo drugačije, ali isto tako i da nijedna takva odluka ne može pasti prije nego što producent potpiše da daje još toliko para


Ali dosnimavanja su danas normalna pojava kod visokobudžetnih produkcija, nešto s čime se već unaprijed računa.

Koliko sam ja shvatio, stvar je u tome da se dobar dio današnjih visokobudžetnih produkcija snima ispred zelenog ekrana. Kada snimaš ispred zelenog ekrana ti otprilike imaš jednu predodžbu kako bi film trebao izgledati. Međutim, takav film dobije svoj jasniji izgled tek u postprodukciji, kada se dodaju zvuk, specijalni efekti, pozadine i CGI. Znači, tek tada postaje jasno da li pojedine scene funkcioniraju ili ne. Zato su nužna dosnimavanja.

Naravno, dosnimavanja mogu biti nametnuta i od strane studija, ali mislim da je to prvenstveno kreativna odluka redatelja.


Mislim da nije to u pitanju, za sve što će biti CGI radi se prije snimanja predvizualizacija baš zato da bi se znalo kako snimit. To su toliko uigrane ekipe i članovi toliko profesionalni da mi se čini da tehničkih grešaka teško uopće može biti.

Mislim da se ponekad dosnimava jer neke filmove puste u produkciju bez završenog scenarija, a to je uvijek fors producenata i studija. Režiseri koji baš vole raditi bez čvrstog scenarija su rijetki i to je odmah stres i za sve ostale članove ekipe.

Druga stvar je što svaki holivudski film ima testne projekcije. Studio iz toga izvuče neku statistiku i na temelju nje zaključuje je li film spreman za distribuciju. Ako tu procijene da bi npr. kraj filma mogao odbiti određenu publiku, prilagodit će ga onome što su ljudi poslije tih testnih gledanja izjavljivali da bi najviše voljeli vidjeti kao kraj. A to se onda mora dosnimiti.

Naravno, sigurno postoji još razloga, ali pretpostavljam da su ovo glavni. Dosnimavanja su skupa i ne vjerujem da redatelja itko pita bi li htio dosnimiti samo za svoj čejf. Sorry za off

Edited by - PaoloRivera on 20/06/2016 02:53:35
Go to Top of Page
Page: of 362 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.53 seconds. Snitz Forums 2000