forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 spanjolski gradjanski rat
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:06:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by zlikovski

kao klinjo sam pročitao nekoliko orwellovih djela između ostalihi i "kataloniji u čast" http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=100044582

to me je zagrijalo za temu španjolskog građanskog rata. međutim to isto ljeto nedugo nakon upravo te knjige otkrio sam koliko cure mogu biti plodno društvo pa sam proučavanje te teme ostavio za poslije. evo nakon kojih 20-25 godina sam spreman. :)

šalu na stranu, knjiga mi je iz one perspektive bila mrak. evo što wiki kaže: Kao član Nezavisne radničke partije, Orwell je osjećao da se mora boriti u anti-staljinističkoj POUM (Radnička partija marksističkog jedinstva) u Španjolskom građanskom ratu. U knjizi Homage to Catalonia/Kataloniji u čast, opisao je svoje divljenje očitom nedostatku klasnog društva u revolucijom zahvaćenim područjima Španjolske koje je posjetio. Opisao je ono što je vjerovao da je bila izdaja radničke revolucije u Španjolskoj od strane Španjolske komunističke partije, potpomognuta od Sovjetskog Saveza. Orwell je bio ranjen u vrat (blizu Huesce) dana 20. svibnja, 1937.; to je iskustvo opisao u kratkom eseju "Wounded by a Fascist Sniper", kao i u knjizi Homage to Catalonia.


hvala na postu. mada si mogao opisati malo stanje koje je dovelo do rata. uzroci i povodi?

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 10/09/2014 : 23:21:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
i mene ovo zanima...upozorenje:letite na pola godine u slučaju pizdarija,spamanja i ostaloga...dakle,ako nemate pametnija posla ili vas ovo ne zanima,prošetajte dalje...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:31:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
globinjo mislim da ce ovaj topik prezivjeti bez potrebe za ikakvim izbacivanjem. samo treba svaki spam sjeci odmah u korijenu. znaci da nastavim temu. pocnimo o stanju pred rat i o uzrocima i povodima.

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 10/09/2014 23:32:33
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:38:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
i hvala dsormazu na ovim kartama i objasnjenju. ajde malo price sta je bilo pred rat u spanjolskoj ( i u evropi). nije mi bas najjasnije zasto je bilo toliko "spanjolskih dobrovoljaca" tj. zasto je bilo toliko ljudi koji su se isli boriti u spanjolsku.
ps. ponovo upozorenje, ne provociram vec me zanimaju stvarno stvari oko ovo teme. ne zelim nikakve komunisticko-fasisticko-kapitalisticke price vec fakti.. hvala unaprijed.

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 10/09/2014 23:46:03
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:41:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
kao sto je bilo u naslovu topika. molim samo dsormaza i elvuda da dalje nastave ovu temu. vidim da nitko drugi bas nije kompetentan pricati objektivno o temama poput ove.

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 10/09/2014 23:44:35
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 10/09/2014 : 23:48:31  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
hehe i stari se tu borio.
Evo jedne njegove pričice protiv propagande http://www.youtube.com/watch?v=Kn8IrbPS7Hc

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 10/09/2014 : 23:48:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Puno međunarodnih boraca nisu bili ustvari dobrovoljci, nego više ili manje redoviti vojnici koji su poslani u Španjolsku, posebno na nacionalističkoj strani.Puno njih su nazivali "volonterima" kako se ne bi dokazalo izravno uplitanje u rat. U nekim slučajevima to je djelomično točno; autoritarni režim u Portugalu je podržao državni udar i poslao "Viriatose" (dobrovoljce).Legija Kondor iz Njemačke, s druge strane se sastojala od "dobrovoljaca" iz njemačke vojske i ratnog zrakoplovstva. (Njemačka je negirala postojanje ove jedinice do 1939.) Bilo je nekih nezavisnih volontera, ali njihov broj nije bio prevelik. (Najpoznatija je bila irska brigada, oko 700 članova. Većina tih ljudi su se htjeli boriti u ratu da obrane katoličanstvo od "crvenog terora").
Na republikanskoj strani, bilo je puno više stvarnih dobrovoljaca. Republiku su podržavali SSSR i Meksiko, ali je potpora bila uglavnom novac, oružje i vojni savjetnici. (Bilo je i sovjetskih vojnika, ali nikada više od 1.000.) Dakle, većina međunarodnih dobrovoljaca bili su dio međunarodnih brigada, formiranih od strane komunističke Interacionale. Većina tih boraca su bili iz Francuske, Njemačke i Italije, koje su u njihovim zemljama regrutirale tamošnje komunističke stranke, da bi se borili u ratu protiv fašizma koji je, u slučaju Talijana i Nijemaca, već bio izgubljen u njihovim matičnim zemljama.

Edited by - Zoroasterixx on 10/09/2014 23:49:36
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:51:44  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Risar_69

hehe i stari se tu borio.
Evo jedne njegove pričice protiv propagande http://www.youtube.com/watch?v=Kn8IrbPS7Hc


molio sam da se postaju samo stvari koje su objektivno-analiticke u vezi ove teme. molio bi te da vise ne postas na ovom topiku.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 10/09/2014 : 23:52:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by Risar_69

hehe i stari se tu borio.
Evo jedne njegove pričice protiv propagande http://www.youtube.com/watch?v=Kn8IrbPS7Hc


molio sam da se postaju samo stvari koje su objektivno-analiticke u vezi ove teme. molio bi te da vise ne postas na ovom topiku.



možda sam preterao, važi

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 10/09/2014 : 23:57:13  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Risar_69

quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by Risar_69

hehe i stari se tu borio.
Evo jedne njegove pričice protiv propagande http://www.youtube.com/watch?v=Kn8IrbPS7Hc


molio sam da se postaju samo stvari koje su objektivno-analiticke u vezi ove teme. molio bi te da vise ne postas na ovom topiku.



možda sam preterao, važi


ne znam da li si pretjerao jer ne mogu pogledati taj video. ali ne zanimaju me video uradci vec cinjenice o ovoj temi.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 10/09/2014 : 23:59:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
U redu Mamlaze, tjerajmo dalje ovu temu, samo ču čitati, ne brini, neču prljati

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 11/09/2014 00:01:12
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/09/2014 : 00:03:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Risar_69

U redu Mamlaze, tjerajmo dalje ovu temu, samo ču čitati, ne brini


sori na reagiranju, ali upravo pokusavam napraviti jednu temu gdje nece biti nikakvih nasih prepucavanja. ako imas ikakvu pricu o tome sta je prethodilo spanjolskom gradjanskom ratu dobrodosao si na temi.

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/09/2014 : 00:05:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by Ernie Pike

Čisto za uvod. U republikanskoj vladi nisu bili ni socijalisti, a pogotovo ne komunisti. Bila je to vlada lijevog centra plus baskijski demokrščani. Pomoć su tražili od Francuza i Engleza, ali im ovi nisu htjeli pomoći. Nakon toga su zatražili pomoć od SSSR-a, ali su ovi oružje davali samo komunističkim jedinicama. Računica je bila jasna, ako želiš pušku, znaš kome se pridružiti.


cisto za uvod si mogao objasniti uvod u rat i njegov povod i uzroke. mislim da sam bio dosta jasan oko spamanja i politikanstva.



Nikakvo politikanstvo. Netko je odmah spomenuo crvene i crne, a stanje je bilo puno šarenije. Želio sam prevenirati crveno-crno prepucavanje

Uzrok rata je bila duboka podjeljenost španjolskog društva još od polovice devetnaestoga stoljeća na veleposjednike (i crkvu kao najvećeg veleposjednika) i mnoštvo sirotinje, na nacionaliste i separatiste, republikance i monarhiste, ...
Krajem devetnaestoga i početkom dvadesetog stoljeća bilo je nekoliko velikih štrajkova koji su ugušeni vrlo brutalno i uz značajne žrtve što je pridonijelo daljnjoj radikalizaciji društva. Nakon prvog svjetskog rata, u kojem je Španjolska bila neutralna, vlast je bila u rukama vojske (general Primo Rivera je izvršio vojni puč '23 i vladao do '30). Vojska je vladala do 1931. kad je kralj Alfonso XIII raspisao lokalne izbore.

O situaciji tridesetih godina i putu do rata, sutra, ako netko prije ne napiše.
Go to Top of Page

Risar_69
Advanced Member



Slovenia
11679 Posts

Member since 05/05/2008

Posted - 11/09/2014 : 00:06:25  Show Profile Show Extended Profile  Send Risar_69 a Private Message  Reply with Quote
Hvala, izvini na prepucavanju. Malo mi popustilo, pun je mjesec

Kad pocneš crtati, uvek moraš imati na kraju olovke, srce, ruku i misli!

Edited by - Risar_69 on 11/09/2014 00:06:38
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/09/2014 : 00:08:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
ernie lijep uvod u temu. hvala na tome. jel moze itko malo pojasniti kakva je bila situacija u to vrijeme u evropi?

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2014 : 00:13:04  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

ako ti se da bolio bi i podstke o njemackoj i talijanskoj pomoci franku



ne sičan se kolika je bila ukupna pomoč al mislin da su Talijani imali oko 3 000 mrtvih i 11 ooo ranjenih u tom ratu.
naravno to su oni koji su pomagali franku.
Togliati & co je bilo dosta manje šta je i logično jerbo nije bilo jednostavno tek tako otič i borit se tamo

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 11/09/2014 00:44:41
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2014 : 00:15:19  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Ernie Pike

Čisto za uvod. U republikanskoj vladi nisu bili ni socijalisti, a pogotovo ne komunisti. Bila je to vlada lijevog centra plus baskijski demokrščani. Pomoć su tražili od Francuza i Engleza, ali im ovi nisu htjeli pomoći. Nakon toga su zatražili pomoć od SSSR-a, ali su ovi oružje davali samo komunističkim jedinicama. Računica je bila jasna, ako želiš pušku, znaš kome se pridružiti.



komunisti nisu bili jaki u Španjolskoj prije rata.
slično ka u Italiji i Dalmaciji bolje je prolazia anarhizam.
tek tokom rata i vezivanjem uz sssr dolazi do jačeg uticaja i međusobnih borbi među frakcijama

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

Ernie Pike
Senior Member



Croatia
2631 Posts

Member since 06/03/2012

Posted - 11/09/2014 : 00:16:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Ernie Pike a Private Message  Reply with Quote
Važno je razumjeti da su i na nacionalističkoj i na republikanskoj strani bile raznorodne organizacije s divergentnim ciljevima. Kako su osnovne ideologije pokreta na nacionalističkoj strani bile slične (autoritarna, unitarna Španjolska uz veliku ulogu crkve u društvenom životu), Franco ih je uspio ujediniti u jednu koherentnu cijelinu. To republikancima nije uspjelo kroz cijeli rat.
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/09/2014 : 00:22:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
erni treba nam ipak uvod u ovu temu. zamisli da ovaj topik citaju i mladji koji ne znaju o ovoj temi previse. ajmo od pocetka. stanje u evropi i spanjolskoj prije rata te o uzrocima rata.

Mrzim mrznju!

Edited by - mamlaz on 11/09/2014 00:23:40
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2014 : 00:22:53  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

quote:
Originally posted by zlikovski

kao klinjo sam pročitao nekoliko orwellovih djela između ostalihi i "kataloniji u čast" http://www.superknjizara.hr/?page=knjiga&id_knjiga=100044582

to me je zagrijalo za temu španjolskog građanskog rata. međutim to isto ljeto nedugo nakon upravo te knjige otkrio sam koliko cure mogu biti plodno društvo pa sam proučavanje te teme ostavio za poslije. evo nakon kojih 20-25 godina sam spreman. :)

šalu na stranu, knjiga mi je iz one perspektive bila mrak. evo što wiki kaže: Kao član Nezavisne radničke partije, Orwell je osjećao da se mora boriti u anti-staljinističkoj POUM (Radnička partija marksističkog jedinstva) u Španjolskom građanskom ratu. U knjizi Homage to Catalonia/Kataloniji u čast, opisao je svoje divljenje očitom nedostatku klasnog društva u revolucijom zahvaćenim područjima Španjolske koje je posjetio. Opisao je ono što je vjerovao da je bila izdaja radničke revolucije u Španjolskoj od strane Španjolske komunističke partije, potpomognuta od Sovjetskog Saveza. Orwell je bio ranjen u vrat (blizu Huesce) dana 20. svibnja, 1937.; to je iskustvo opisao u kratkom eseju "Wounded by a Fascist Sniper", kao i u knjizi Homage to Catalonia.


hvala na postu. mada si mogao opisati malo stanje koje je dovelo do rata. uzroci i povodi?



ovako iz glave,Španjolska je bila u kaosu i turbulentna dugo prije rata.
postoja je golemi jaz između gomile siromašnih seljaka s malo i nimalo zemlje i šta je bitno za temu; radništva u gradovima koje
koji su se tek počeli industrijski razvijat.
s druge strane bilo je zemljoposjednika ,biznismena i višeg klera koji
su bili na vrhu društva i prilično bogati.
normalno tu je bilo svakakve propagande.
a i incidenata.
npr samo 1931. izgorilo je 100 crkava i to zato jer su ih vatrogasci odbijali gasit.
ako se osvrnemo na tu činjenicu 5 godina prije rata več tada je bila
vidljiva golema podjela u društvu

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/09/2014 : 00:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
elvude mogao bi nastaviti pricu. kakvo je u to vrijeme stanje u evropi?

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

globinjo
Moderator



Croatia
33493 Posts

Member since 12/09/2002

Posted - 11/09/2014 : 00:28:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit globinjo's Homepage  Send globinjo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

elvude mogao bi nastaviti pricu. kakvo je u to vrijeme stanje u evropi?


mamlaze,izabčen si...sad sam se sjetio koliko si me puta prcao glede hajduka
jebi ga,i meni je pun mjesec...evo,neću više...

https://www.facebook.com/Comicator/
https://www.instagram.com/comicator_stripfestival/
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2014 : 00:30:11  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Puno međunarodnih boraca nisu bili ustvari dobrovoljci, nego više ili manje redoviti vojnici koji su poslani u Španjolsku, posebno na nacionalističkoj strani.Puno njih su nazivali "volonterima" kako se ne bi dokazalo izravno uplitanje u rat. U nekim slučajevima to je djelomično točno; autoritarni režim u Portugalu je podržao državni udar i poslao "Viriatose" (dobrovoljce).Legija Kondor iz Njemačke, s druge strane se sastojala od "dobrovoljaca" iz njemačke vojske i ratnog zrakoplovstva. (Njemačka je negirala postojanje ove jedinice do 1939.) Bilo je nekih nezavisnih volontera, ali njihov broj nije bio prevelik. (Najpoznatija je bila irska brigada, oko 700 članova. Većina tih ljudi su se htjeli boriti u ratu da obrane katoličanstvo od "crvenog terora").
Na republikanskoj strani, bilo je puno više stvarnih dobrovoljaca. Republiku su podržavali SSSR i Meksiko, ali je potpora bila uglavnom novac, oružje i vojni savjetnici. (Bilo je i sovjetskih vojnika, ali nikada više od 1.000.) Dakle, većina međunarodnih dobrovoljaca bili su dio međunarodnih brigada, formiranih od strane komunističke Interacionale. Većina tih boraca su bili iz Francuske, Njemačke i Italije, koje su u njihovim zemljama regrutirale tamošnje komunističke stranke, da bi se borili u ratu protiv fašizma koji je, u slučaju Talijana i Nijemaca, već bio izgubljen u njihovim matičnim zemljama.



najzanimljivije je šta je od tih internacionalnih brigada bilo bar 25 % Židova

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!

Edited by - lwood on 11/09/2014 00:30:59
Go to Top of Page

mamlaz
Advanced Member

Croatia
9917 Posts

Member since 28/02/2004

Posted - 11/09/2014 : 00:33:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit mamlaz's Homepage  Send mamlaz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by globinjo

quote:
Originally posted by mamlaz

elvude mogao bi nastaviti pricu. kakvo je u to vrijeme stanje u evropi?


mamlaze,izabčen si...sad sam se sjetio koliko si me puta prcao glede hajduka
jebi ga,i meni je pun mjesec...evo,neću više...


molio bi da pricate na ovom topiku samo o temi. a tema je Rijeka je bolja trenutno od onog drugog splitskog kluba uz RNK Split, ne mogu se bas sjetiti kako ti se klub zove:)

Mrzim mrznju!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46522 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 11/09/2014 : 00:34:26  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mamlaz

elvude mogao bi nastaviti pricu. kakvo je u to vrijeme stanje u evropi?



a šta misliš kakvo je bilo?ludo i nezaboravno? u q naravno
drmala je kriza,koja se prelila iz usa

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.31 seconds. Snitz Forums 2000