forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Razotkrivanje mita: Demoni ludila
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 32

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 28/09/2014 : 20:49:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Meni je četvrti Hellingen bio razočaranje. Ubila su me velika očekivanja kad sam prije 5-6 godina prvi put pročitao priču. Mogu je ponoviti (nabavio sam skeniranu cijelu zlatnu seriju) ali već znam koja zamjerka će ostati. O čemu se radi?

Nollita je imao sjajnu, baš ultranollitijansku ideju. No izgleda da nije imao vremena, imam dojam da je sjajnu ideju brzinski prenio u priču. Nije se baš pažljivo posvetio izradi samog scenarija. Scenarij je strašno šupalj. POgledao sam svoj komentar na recenziji za ovu priču. Moj komentar je sročen u afektu i slabo je napisan, ali nabrojane zamjerke stoje. Priča je ispala baš treš, i to slabašan treš.

Idejno je pak priča fantastična, uistinu dostojan oproštaj od serijala.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/09/2014 : 20:55:07  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ne znam, mislim da si prestrog
naravno da ima tu treš-momenata, ali imaš to i u Demonima

kažem, treba mi bistrenje i ako bi se tu stvari posložile, onda bi ovo instantno išlo u vrh. sada je samo odlično.
najvažnije: što je značenje ovoga što nam Nolitta daje??
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 28/09/2014 : 21:02:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Kažem ti, imao je on fantastičnu ideju. Ali izgleda da je sve zbrzao jer scenarij je jako slab. Sve je puno rupa i nelogičnosti. Nažalost, Sergio ovoj priči nije baš posvetio mnogo vremena, sve je to zbrda-zdola.

Ja sam jako razočaran s ovom pričom, po meni to nije bio dostojan oproštaj velikog Nollite. Iz ove priče baš iščitavam da se zamorio sa Zagorom. Nije to bio lijep oproštaj.

Edited by - Poncho on 28/09/2014 21:03:30
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 28/09/2014 : 21:06:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
ma mene nelogičnosti ne brinu
ako se postavi pravo značenje tada mi je sasvim svejedno, pa i logično da sa lukom i strijelom srušiš svemirski brod;)
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 28/09/2014 : 21:09:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Stinky, ne govorim o luku i strijeli. Taj dio je Nollita fantastično smislio. Postavka priče je maestralna.

Ali izvedba je ko da je scenarij na Nollitinu ideju pisao Mignacco ili slični mediokritet. Scenarij je naprosto slabašan i površan.

S obzirom da je Ferri napisao par scenarija u početnom periodu Zagora, imam dojam da je Nollita napisao samo sinopsis priče a da je Ferri to sproveo u djelo.

Edited by - Poncho on 28/09/2014 21:17:24
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/09/2014 : 09:06:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
o da, postavka je maestralna, a meni se polako bistri.
ako ću napisati ovo kamo me miso ponijela, raskinut ću sa gotovo svom komunikacijom, kada je i ovo po pitanju Demona nekomunikativno za mnoge... a to je takorekuć mala maca za Nolittinu ultra-ontologiju.

stoga, ovo što zamjeraš je sitničarenje u obradi sjekirom. sve je logično, užad, kamenje, ribe, štapovi, svemirski brodovi...;)

za početak, počnimo s laganim

Posljednja Nolittina epizoda na Zagoru, oproštaj. Naoko teški treš. Je li se Nolitta oprostio ofrlje, zbrda-zdola kao što kažeš ili je ovo mega-masterpis?

Nolitta je u posljednju svoju priču uveo sukob izvanzemaljaca i ljudi??!! Akkronjani s velikim glavama, buljavim očima, B-svemirci iz pedesetih. Zamor Zagorom, zbrdazdolani treš??

Mi ćemo poći od teze da to nije moguće. Da je oproštaj dostojan Najvećeg.

Prethodna napomena: teza je da se tu radi o najtežem i najdubljem promišljanju Zagora u blizini najvećih učitelja mišljenja zapadne filozofije. Samim time, istovremeno se nalazi(mo) na skliskom terenu, rubnom području kojim se opasno hodi, jer može biti pogrešno shvaćeno, što vrlo često jest.

Otkuda ovi svemirci? Kakvi vražji Akkronjani? Zašto oni, što, kako?
Što znače ti treš svemirci?

Zagorov svijet može podnijeti sve: čarobnjake, praljude, dinosaure, kauboje, lude znanstvenike... Pa i svemirce. Ipak, na kraju analize, može se reći da svemirci predstavljaju krajnji izraz onoga što ne pripada "svijetu". Svemirci mogu u Zagora, ali istovremeno su točka distinkcije dva svijeta: oni ne pripadaju našem svijetu (pa ni Zagorovom).

Zato ih zovemo izvanzemaljci.
Tko su ovi izvanzemaljci? Akkronjani? Da... na doslovnoj, banalnoj, razini stripa.
Odgovor je jednostavan koliko težak: izvanzemaljci su oni koji dolaze nakon Nolitte.
Vječna magija je jedna proročka epizoda koja anticipira Demona ludila do u milimetar.

Dalje za sada ne.
Samo par nabačaja.

Sclavi kao izvanzemaljac u svijetu Zagora.
Izvanzemaljci mogu komunicirati sa tim svijetom, ali samo izvanjski, pomoću štaka iliti "uređaja instaliranih u umove". Zbiljski, izvanzemaljci ne razumiju taj svijet.
Sofisiticiranom tehnologijom infiltracije, izvanzemaljci mogu zavarati ove druge.
Ali ovi drugi imaju tradiciju ===> čuvari tradicije iniciraju one bolje u Istinito Lijepo Dobro.
Tradicija je Velika Tajna Bitka i samo najhrabriji mogu iskušavati tu tajnu. Drugi, iz svakakvih razloga (od površnog pristupa do mentalne nemogućnsoti primanja) mogu pogrešno razumjeti Tradiciju ===> Capone... pa i - Sclavi?!?


Zagor iskušava tajnu u vrtlogu Bitka, ali to je već teška, najteža priča, za koju nisam siguran da je forum baždiran...


Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 29/09/2014 : 10:22:29  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
Covjece, koju si sad paralelu povukao!

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 29/09/2014 : 12:38:12  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Zanimljivo iščitavanje, Nollita priprema Zagora za dvoboj sa Sclavijem.

Jasno imamo i vječni sukob tehnologija vs priroda. Kako naći pravu mjeru?

Šteta što je scenarij priče slabašan, jer idejno je priča bomba.
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/09/2014 : 13:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Očekivao sam 40 strana topica po povratku...momci, moci, nešto ste mi bolešljivi na pristima bili :)

Elem, kom' ću ovu čašu nazdraviti?

Ppronašavši "dubokog" analitičara (navodnici nisu ironičnog tipa) Willera kao totalnog istomišljenika, pronašao sam i veru u sebe. Još imamo i identične poglede na ključ-lika Shalaka, čijih sam se momenata samo dotakao u davnašnjem članku (mislim, sve je ono samo dotaknuto)! Džaba i ego i sve, čovek se malo pogubi kada mora da bude "opreka" momcima čija se siva masa ceni (mislim na stinkyja, solara itd.) što od strane šireg sveta što od strane mene sama, pa te uhvati doba kada se pitaš jesi li normalan tj. razmišljaš li pravo? Viđah mnoge ljude kako se arogancijom bore s svojom greškom i "prosvetljenom" gomilom i istrajavaju, istrajavaju i istrajavaju, bez da pokušaju da uvide šta im se prosipa u lice.

Sada mi se mrvica samopouzdanja vratila, s njim i polet

zato, nikom drugom je nazdravit neću do dobrom Willeru
Živ mi bio brate! Gde sil' se samo skriv'o sve ove rate? :)

Manhunter, hvala na cenjenje članka, lepo je videti ga u drugačijoj, tobože oficijalnoj, formi, iako tekst u njemu meni lično ne vredi ni pišljiva boba

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 29/09/2014 13:32:19
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 29/09/2014 : 13:42:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Na temu "Terora šerste planete" nemam ništa da dodam. Tu je recka:

http://mrgan-dnevnik.blogspot.com/2014/03/uzas-seste-planete.html

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/09/2014 : 15:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
da ne kopam po guglu, kažite mi otkuda je Nolitta, a otkuda Sclavi (gradovi i regije u Italiji)
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/09/2014 : 15:08:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

ponovio sam posljednjeg Nolittu, četvrtog Hellingena, Vječnu magiju


moram još porazmisliti o ovom Nolittinom oproštaju
stavio je on unutra puno, puno toga je otvorio
jednu od bitnih stvari je stavio PPatak (usput, odlična recenzija): opreka tehnologija/magija





čisto da PPatak ne posumnja (ponovo) u sebe;))

međutim;)

pročitavši strip, razmišljao sam u tom pravcu... i onda vidim da je i PPatak vidio isto
ali mi nije štimalo: kako magija? otkada to Nolitta optira za magiju?

to je bila ta kost koja je zapinjala.
preko noći mi se počelo bistriti
no, to je druga (i teška) priča...
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 29/09/2014 : 17:39:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

da ne kopam po guglu, kažite mi otkuda je Nolitta, a otkuda Sclavi (gradovi i regije u Italiji)



Nollita Milano, Sclavi Broni , gradić u Lombardiji...

Nollita je bio svjetski putnik, aktivan i ko starčić. Sclavi je pak mračnjak i čudak.

Baš su Zagor i Dylan Dog.
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/09/2014 : 00:31:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky



(...)

Stoga, tvoja analiza (koja je lijepa i logična kada se pođe od tvojih pretpostavki) ne dovodi u pitanje moju (na mojim pretpostavkama). To so dva ponuđena čitanja, s razlikom da se ti nisi izjasnio do kraja: koja je poruka?

(...)


Kaže se da s onim tko negira početnu pretpostavku, nema rasprave. Tako smo mi već na početku, zapravo na kraju.

Koja je tvoja početna pretpostavka, a koja moja?

Moja je razvidna iz topica. Treba ju uhvatiti, jer je raspršena kroz postove. Ipak držim da je jasna. Zagor je dobar kormilar; Zagor je bitak. Zagor je stvarnost.

Tvoja: Zagor je nestvaran, a kao "prepoznatljivi junak" definiran je okvirnom razinom kroz 7 točaka.







Ali!

Upravo je to gledanje Sclavija.

Je li Zagor fašist i manipulator ili je on ono što je spomenuo Bimbo u svom postu? Čega se na trenutak dotaknuo: "Već sam objasnio da se samodostatnog Zagora ne može razotkriti time da on nije Manitu i sl. pošto on sebe i nije zavarao već se radi o modusima i aparaturi njegove volje da vlada, bude na taj način u Darkwoodu i koja mu prolazi."

Ovo je i moje mišljenje Zagora. "Prepoznavanje" Zagora.

Stoga, teza "Zagor gubi identitet = afirmacija istine" ne stoji.

Stoga, "potpuni gubitak identiteta izgleda da je JEDINA situacija u kojoj bi se Zagor mogao ubiti" također ne stoji. Ako Zagor ZNA da NIJE Duh Sa Sjekirom, da nije nepobjediv, svemoćan, ukratko, zna da je konačan, tj. čovjek, onda on niti ne može izgubiti IDENTITET koji si mu ti (i Sclavi) prišio.
Jer njegov jedini ISTINSKI identitet je Čovjek.

Opet(!)
Stvar je "prepoznavanja", tj. bitnog mišljenja Zagora. Je li Zagor šumska luda ili ako hoćeš šumski heroj koji se igra Darkwooda i neposredno se identificira sa svojom ulogom?
Ili je Zagor istinski čovjek, koji se iskazuje (nekakav oblik mora biti, to je jasno; mora biti nešto pozitivno da bismo ga uopće tvrdili) kao Gospodar Darkwooda i svjesno preuzima ovaj križ/ovu rolu?

Sa "znanjem" dolazi i metodika. Zagorovi modusi vladanja Darkwoodom su dani kroz epizode; ti ih navodiš: sastanci poglavica, trikovi, itd., sve je to u službi Cilja. Također dobro, ako je Cilj dobar.

(...)

Sedma runda je meni bolje (jer životnije, tj. onako kako je pravo) propitivanje Zagora, a Demon ludila je diverzija: tobože propitivanje. A propitivanja nema. Zašto nema? Već sam kazao: Zagor je odmah zahvaćen u korijenu = Zagor je lud.

Sclavi zahvaća radikalno i tobože "gradi" neku progresiju (Patkove točke) da bi "pokazao" kako se slama Zagor. Međutim, za mene tu nema progresije, Zagor je uzet kao lud; napad je na "um", a kako sam rekao, za mene je Zagor istinski Čovjek, stoga mi je sasvim razumljivo da ovo jest princip "slamanja" (Zagora, Čovjeka...)
Ako je netko lud, ne razlikuje niti ima uporište što se događa, što je stvarno, što je fantazija) onda jasno da je taj izgubio "identitet". On je "slomljen".
Na razini Sclavijeve izvedbe: Zagor je promašio (tvoja 1. točka) - jelen govori (tvoja 2. točka) - jelen se pretvara u čudovište (tvoja 2. točka) - Zagor pizdi, divlja, nije staložen (tvoja 3. točka, 4. točka) itd.

Ako ga (Zagora) Sclavi uzima kao i ti, kao "prepoznatljivog junaka", ujedno i kao "prepoznatljiv strip", dakle na obje okvirne razine i onda to dovodi u pitanje i to ODMAH (na drugoj, trećoj stranici), onda tu ja ne vidim neki progres ka ludilu, nego tautologiju. Darkwood NIJE (= Zagor je promašio, = jelen govori, = metamorfoze, = košmari ...), ergo, ni Zagor NIJE.

Ako je netko lud, onda se mogu složiti da je izgubio identitet.

Ono gdje se mi ne možemo složiti: može li Zagor samo tako biti lud?
I je li to onda sjajan scenarij, kvantitativni niz, briljantno vođenje itsl. ako je stvar otpočetka POSTAVLJENA upravo tako?

(...)

Početne pretpostavke nam se razilaze. Bitno mišljenje Zagora; ti - analiziranje "prepoznatljivog junaka" = analiza Zagor-sheme kroz doslovne epizode (za mene apstraktno mišljenje).

Demoni nisu "propitivanje", nego diverzija i pričin. Supermike je propitivanje.

Fali zaključak (ili: kaj se sramiš;)))



Skratio sam citat da se istakne najvažnije.

Stinky, točno je da se gore nisam izjasnio do kraja te da nedostaje zaključak. Problem je što nisam u stanju izjasniti se ukratko, a bome ni razmišljati i pisati brzo, ni inače, a pogotovo kad je ispred nas ne samo ovako kompleksno štivo nego i toliki broj osvrta na isto. Na "pisanje romana" vuče me i strah od površnog/pogrešnog čitanja/shvaćanja (dijelova) onoga što pišem, a koji funkcionira istovremeno sa strahom od baš moga nepažljivog čitanja, pogrešnog shvaćanja ili zaboravljanja (dijelova) kako stripa tako tuđih komentara. Sve to umara, a vrijeme i svakodnevnica su takvi kakvi jesu...

Zato sam za ovu priliku pokušao naći srednje rješenje i izdvojiti samo jedan manji (a opet: što je moguće detaljniji i jasniji) dio argumentacije, kao nekakav uzorak koji bi, kao odraz cjeline, možda mogao dati naslutiti kako Demoni (po mome mišljenju) ne vuku niti SAMO u "jednu" niti SAMO u "drugu stranu", dok u konačnici na nevjerojatan način funkcioniraju sveobuhvatno. Znači, mislio sam potaknuti druge na daljnje razmišljanje i raspravu, barem kao pokušaj kretanja u tome smjeru, ali dakako potpuno neovisno do čega bismo na kraju došli: to bi se tek imalo vidjeti. Bez obzira što ja sada, nakon mnogo i čitanja i razmišljanja, čvrsto mislim to što mislim.

U tom smislu, ovdje govorimo o "tiraniji riječi". Moja početna točka nije ona koju si naveo. Onih 7 točki je namjerno napisano na sugestivan način, da se jasno odrazi zaključak "Sclavi uništava Zagora" struje (svejedno u "prozahorovskom" ili "antizagorovskom" stavu). To sam, konkretno Johnnyu, naveo i na početku i (izričito!) na kraju prvoga posta, a onda odmah i u drugome, analizom jedne konkretne situacije iz stripa. (No izgleda da je moć riječi svejedno ostala prejaka.)

Smatram dakle da navedene točke nisu ni Sclavijeve početne točke. One su, hajdemo to zasad tako reći, u nekom slučaju 50%, u nekom 25%, a u nekom 5% "zaključne Sclavijeve misli", o svakoj toj konkretnoj točki Zagor-analize, a koje, POTPUNE, zajedno s pričom čine jednu cjelinu misli Demona ludila. One kao takve, nepotpune, i dalje funkcioniraju kao istinite (i takve će i ostati), ali cijela stvar tu jednostavno nije gotova. Smatram da sam tekst stripa demantira "kraj" na tome mjestu. Pa tako: kada se zaključci drugoga posta primjene na odgovarajuće točke iz prvoga, one, "hajdemo to zasad tako reći": značajno gube na svojoj snazi, odnosno tendencioznosti. I stvar čine mnogo, mnogo kompleksnijom. Uvjeren sam da je Sclavi dekonstrukciji Zagora (i stripa i lika) pristupio čitajući Zagora - temeljito.

No naše početne pretpostavke ipak su različite, metodološki tako reći. To si izvrsno primijetio i kako kažeš doista je upitno ima li rasprava smisla (u najmanju ruku: nema prije nego ja napišem svoje cjelovito viđenje). Ali to ipak ne znači da će se "bitna misao Zagora" na koncu kod nas (previše) razlikovati, a pošto znam što mislim, imam dojam da na koncu i neće. Naše se shvaćanje Zagora ne ukrštava, Zagor-linije nam idu paralelno. Ne susreću se, ali to nema veze: susrest će se u beskonačnosti.
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/09/2014 : 01:08:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

jel su demoni diverzija i pričin zato što je zagor ubačen u paralelnu dimenziju?samo je sclavi zagora i mogao ogoliti tako,da ga ubaci u tu dimenziju suočavajući ga sa njegovim nemesisom.jer da je helingena kojim čudom i oživio i stavio u stvarni zagorov svijet to bi samo bila još jedna priča o helingenu,peta po redu.možda to i je ta mala sclavijeva diverzija,taj svemir ali pričin svakako nije,bar za mene.jebi ga stinki,ti živiš u nekom svom pričinu jednoumlja i ne dozvoljavaš da neko drugi ima drukčije mišljenje o demonima,kod tebe nema mjesta neodređenosti ili dvoumlju.od početka najavljuješ grandiozno raskrinkavanje demona,šta je istina a šta laž,šta je sama bit zagora a šta pričin.možda su demoni raskrinkavanje zagorova pričina koji je nametnut od prvog stripa.
neuništivi duh sa sjekirom,nepogrešivi strijelac,provoditelj pravde itd.sam zagor je oko sebe izgradio mit manituova izaslanika,ali sa plemenitim ciljem,ciljem mira i suživota bijelaca i indijanaca.a ne ko mnogi samozvani proroci(utvara u noći,veliki čarobnjak ili od novijih obojeni čovjek),on je to radio istinski za viši cilj.zato ga i volimo i danas,kao stariji i zreliji ljudi kao što smo ga voljeli kao klinci.ako već nema pravde na ovom svijetu neka je ima bar u stripu.sclavi je u demonima pokušao(po nekima zločesto) ogoliti taj pričin manituova sina,i uspio je u tome..i to samo kako,efektno,pogotovo za mene koji sam imao 14-15 godina kad su izašli demoni.
zagor je poražen,fizički a pogotovo psihički, bačen je na koljena,srušio se taj pričin mira i suživota koji se efektno vuče po cijelom zagorovom serijalu i vraća nas u stvarnost današnjice,spoznajom kako su indijanci uistinu završili.i kako završavaju božji izaslanici i sinovi(isus).izdani,prezreni i odbačeni,da bi tek smrću postali živući.opet ponavljam,da je sclavi htio zločesto i prljavo odigrati prema zagoru ne bi napisao takvu maestralnu završnicu demona.i u demonima se zagor propitkuje,ali na malo većoj razini i dubini nego u supermikeu.o tom drugi put



Svaka čast, mislim da si ovdje potegnuo neke stvarno dobre stvari.

Inače, postoji uvijek i mogućnost višestrukog čitanja, također dvosmislenosti itd. Naravno i ne mora ih biti...


Edited by - Willer on 30/09/2014 01:10:18
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 30/09/2014 : 01:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

Očekivao sam 40 strana topica po povratku...momci, moci, nešto ste mi bolešljivi na pristima bili :)

Elem, kom' ću ovu čašu nazdraviti?

Ppronašavši "dubokog" analitičara (navodnici nisu ironičnog tipa) Willera kao totalnog istomišljenika, pronašao sam i veru u sebe. Još imamo i identične poglede na ključ-lika Shalaka, čijih sam se momenata samo dotakao u davnašnjem članku (mislim, sve je ono samo dotaknuto)! Džaba i ego i sve, čovek se malo pogubi kada mora da bude "opreka" momcima čija se siva masa ceni (mislim na stinkyja, solara itd.) što od strane šireg sveta što od strane mene sama, pa te uhvati doba kada se pitaš jesi li normalan tj. razmišljaš li pravo? Viđah mnoge ljude kako se arogancijom bore s svojom greškom i "prosvetljenom" gomilom i istrajavaju, istrajavaju i istrajavaju, bez da pokušaju da uvide šta im se prosipa u lice.

Sada mi se mrvica samopouzdanja vratila, s njim i polet

zato, nikom drugom je nazdravit neću do dobrom Willeru
Živ mi bio brate! Gde sil' se samo skriv'o sve ove rate? :)

Manhunter, hvala na cenjenje članka, lepo je videti ga u drugačijoj, tobože oficijalnoj, formi, iako tekst u njemu meni lično ne vredi ni pišljiva boba



Hvala Patak, živ i zdrav i ti meni bio i samo nastavi tako dalje.

Svakako potpuno isto i za mene vrijedi a valjda i za (gotovo) svakoga: uvijek je pravi gušt čitati kod nekoga drugoga misli bliske svojima.

I poticajno je za dalje, a ima se ovdje stvarno još puno toga za reći. Još da je i vremena koliko je volje, gdje bismo bili, eh...
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/09/2014 : 08:44:52  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Willer

Inače, postoji uvijek i mogućnost višestrukog čitanja, također dvosmislenosti itd. Naravno i ne mora ih biti...




da

ništa, možemo pričati kada se izjasniš
kako i ja znam što mislim, i to čvrsto mislim, ovo što si do sada pisao, nema utjecaja na promjenu moga mišljenja. inače, vidio sam (i razumio) tvoju sugestiju, ali bez obzira na to, tvoje pisanje objektivno polazi od onih "7 točaka" ----- i to je već metodološki različit pristup itd.

također, onaj "strah" što imaš (od pogrešnog shvaćanja, zaboravljanja...), pa meni to izgleda plauzibilno kada ti citiraš post igora12 i složiš se s tim... jer ono što igor12 tamo piše je meni sasvim razumljivo, ali je to za mene istovremeno nedomišljeno. to je kontradikcija u vlastitom mišljenju, ergo to je zbunjola.

u istom postu igor12 piše o "plemenitom i istinski višem Cilju" i "pričinu od prvog broja: Zagor kao tobožnji duh, izaslanik, provoditelj pravde".

dakle, je li Zagor pričin (samozvani nepogrešivi duh sa sjekirom) ili je plemenit i pravedan, istinski viši?

ili Cilj može biti istinski viši, a onaj tko ga provodi samozvani prorok i šarlatan?

dakle, igor12 piše takve nedomišljene stvari ("on je to radio istinski za viši cilj.zato ga i volimo i danas,kao stariji i zreliji ljudi kao što smo ga voljeli..." i istovremeno "neuništivi duh sa sjekirom,nepogrešivi strijelac,provoditelj pravde itd.sam zagor je oko sebe izgradio mit manituova izaslanika" ----- a ovo posljednje igor12 imenuje "raskrinkavanje zagorova pričina koji je nametnut od prvog stripa".

igor12, a tvoja potvrda stavlja onda i tebe, znači, zastajete na pola puta = nedomišljeno. dok ja ovdje već "imam" mišljeno "puno više" - ovdje ulazi problem Čuvara (tko čuva čuvare), problem pravde, platon, Ideja Dobra...

ako se, kako kažeš, naše shvaćanje Zagora neće bitno razlikovati, onda ja tu vidim dva rješenja: 1.ti ćeš 'odbaciti' "gubljenje u kompleksnosti" i beskonačnoj deliberaciji, jer to ne vodi nikuda, tj. vodi u "zbunjolu" i prihvatiti da je Sclavi u pričinu te da je temeljno pogrešan 2.ponuditi mi takve stavove koji će uzdrmati moju poziciju

ovi stavovi moraju biti konzistentni, dakle moraju ujedno 'spojiti' Zagora i Sclavija (pokazati da Sclavi nije ono kako ga ja vidim - a vidim ga 'kroz' ljude koji egzaltiraju nad njime (djole itd...) i 'kroz' njegove stripove (DDog, epizode Zagora...)

no da, uza sve to, ja sam već na četvrtom, posljednjem Nolitti i tu vidim najdublje mišljenje Zagora. ljudi protiv izvanzemaljaca, ma kako zabavno i spektakularno ovakvo čitanje bilo, u dubini ono je i ispravno;)




Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 30/09/2014 : 09:39:13  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
ajmo ovako,prvo o zagoru...samoprozvani,nepogrešivi duh sa sjekirom,po indijanskom tumačenju manituov izaslanik,što i na koncu zagoru podsvjesno počinje goditi egu...kad onolike bitke prođeš takoreći neokrznut,kad svaki put pobijediš,spriječiš rat,masakr,pobijedišp monstrume,čudovišta i nakaze?ne bi li to svakom malo diglo perje pa pomislio da je neuništiv?
u koliko samo stripova banditi pucaju u njega sa par metara i promašuju a njegova sjekira uvijek nađe cilj?(u demonima to ne prolazi)
u koliko stripova zagor pobjeđuje svoje indijanske izazivače?(i to u demonima ne prolazi)
koliko puta stari zagor spašava darkvud od kaosa rata,spašava svoje prijatelje(neće proći u demonima)..
pa jel to nije sclavijevo raskrinkavanje(ne znam koju bi drugu riječ upotrijebio,možda ogoljenje ili suočavanje?)zagorove legende,samog zagora?šta ima u tome loše što ga je sclavi malo spustio na zemlju sa oblaka i pokazao zagoru da nema te idile kao što je suživot i mir?
darkvudske idile mira i suživota koju uvijek neko poremeti ali zagor vrati
zagor se kroz prijašnje epizode uvijek spašavao sam ili su mu frendovi pomagali.(koliko je samo puta čiko krpao zagora,ili kad ga je liberty sam bacio sa zidina tvrđave da ne pogine sa seminolama?)
u demonima nema frendova koji će mu pružit ruku spasa,tonka ubijen u pravednom dvoboju),čiko puca na zagora,kasnije pogiba sa ikarovim perom u eksploziji.
zagor ostaje sam,na grobu svog nemesisa,i suočen sa svojim najvećim demonima oduzima si život.kud ćeš veće ogoljenje jednog tipičnog arhetipa junaka nego da izvrši samoubojstvo.ne znam da li je ikada jedan heroj u povijesti stripa sebi život oduzeo?
e,tu se žrtvuje akoto da iskupi zagora i pokaže nam da je ljubav(prema prijatelju)peti element,element koji nedostaje neću reći većini,ali velikom broju ljudi.i tu stvari opet sjedaju na svoje mjesto.
-------------------------------------------------------------------
što se tiče sclavija...tebi baš i nije dobrio sjeo u demonima,meni je..fantastično je to odigrao(zašto?pogledaj gore)
za sclavijeve DD ne mogu još ništa reći jer sam još u fazi prikupljanhja DD,pa kad ih sve budem imao bacam se na čitanje--------------------------------------------------------------------dakle, je li Zagor pričin (samozvani nepogrešivi duh sa sjekirom) ili je plemenit i pravedan, istinski viši?
pitaš me to,ja te pitam:zašto bi jedno poništavalo drugo?već sam ti ranije objasnio.ne da mi se ponovo pisat ista stvar.
ne želim(jer znam da ne mogu,kao što ni ti meni ne možeš)uzdrmat poziciju.jer smo obojica egoistična đubrad i nećemo se složit sa onim drugim.
i ovaj djole kojeg spominješ,ko je on?stvarno nemam pojma,pa neću ništa ni reći

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/09/2014 : 10:54:26  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by stinky

ponovio sam posljednjeg Nolittu, četvrtog Hellingena, Vječnu magiju


moram još porazmisliti o ovom Nolittinom oproštaju
stavio je on unutra puno, puno toga je otvorio
jednu od bitnih stvari je stavio PPatak (usput, odlična recenzija): opreka tehnologija/magija



čisto da PPatak ne posumnja (ponovo) u sebe;))

međutim;)






E jesi krme
Bio sam video post :)

Gledam sad ovo tvoje pisanije oko Večne Magije i...lepo, lepo..."u pravom indijanskom stilu: ubjasniti sve ne objasnivši ništa" Šalim se, naravno...priča drži vodu, donekle...delimično...možda Zavisi od prstiju.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 30/09/2014 : 10:55:44  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by stinky

ponovio sam posljednjeg Nolittu, četvrtog Hellingena, Vječnu magiju


moram još porazmisliti o ovom Nolittinom oproštaju
stavio je on unutra puno, puno toga je otvorio
jednu od bitnih stvari je stavio PPatak (usput, odlična recenzija): opreka tehnologija/magija



čisto da PPatak ne posumnja (ponovo) u sebe;))

međutim;)






E jesi krme
Bio sam video post :)

Gledam sad ovo tvoje pisanije oko Večne Magije i...lepo, lepo..."u pravom indijanskom stilu: ubjasniti sve ne objasnivši ništa" Šalim se, naravno...priča drži vodu, donekle...delimično...možda Zavisi od prstiju.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

Willer
stripovi.com suradnik

1300 Posts

Member since 10/08/2003

Posted - 01/10/2014 : 13:32:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Willer a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by igor 12

jer smo obojica egoistična đubrad i nećemo se složit sa onim drugim.




S tim da to nije "privilegija" mene, tebe, stinkya (ili ikoga); još je netko, blisko vezan uz Demone ludila, bio egoistično đubre, i mislim da nam je to jasno (i svjesno) pokazao, ali i ne samo to, nego i ono što se nalazi "s druge strane" egoizma. O tom potom
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
12713 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 01/10/2014 : 14:00:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
"egoistično đubre" može doći na dnevni red u svijetu nekoga kao što je igor12...
za mene, to je tako nisko, zaplotnjački, podmuklo mišljenje.
ima dobra paralela Vječne Magije i Demona ludila po tom predmetu: ondje gdje Sclavi misli u terminima "egoistične đubradi", nisko, stupidno mišljenje, Nolitta misli platonovski i sto puta superiornije. ali, ne da mi se pisati, ne. ono što je sada moj cilj - postaviti čelik-značaj posljednjeg Nolitte, slijediti njegovu ultra-ontologiju i napisati najbolji tekst ikada o ičemu na svijetu: tekst o Vječnoj magiji, koju od ovoga trena proglašavam vrh vrhova masterpisom.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4538 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 01/10/2014 : 14:31:13  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
stinky moj mili,tek kad prihvatiš moju apsolutni istinu o demonima,tek onda će ti se razbistrit.tek onda češ kazat:sve ove godine živio sam u zabludi.onda češ mi doći i reći:učitelju,nauči me.
do tad te puštam na miru sa svojim egoizmom masterpisa i vrha vrhova.idem i ja pročitat vječnu magiju,dugo ju nisam čitao,da ti mogu parirat i tu i izvojevat pobjedu.
PS svi mi genijalni umovi smo pomalo egoistična đubrad

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 01/10/2014 : 14:54:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Zadnji Nollita je preslabo scenaristički razrađeno i sprovedeno te ne može biti apsolutno remek-djelo. Idejno je priča fantastično postavljena, Nollitina misao je još jednom žestoko udarila metafizičkom sjekirom.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 01/10/2014 : 15:08:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Nisam znao da je epizoda sa Akronijanima zadnji Nolitta. Zanimljiva priča, sa zbrzanim završetkom i nekim naivnim scenarističkim rješenjima.
Dosta slabije od Demona.

Edited by - Zoroasterixx on 01/10/2014 15:10:35
Go to Top of Page
Page: of 32 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.27 seconds. Snitz Forums 2000