forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 SBE klasici: Tradicija vs inovacija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 31/01/2015 : 02:29:24  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Poll Question:
Možda je već bilo, ali se ne sećam

a trganja među pristalicama ova dva narativna/vizuelna "pravca" su česta, ponekad blaga, neretko napeta, nekako vazda zanimljiva, a konkretnog zaključka nigde. Pokušalo se sve svesti na scenarist vs scenarist ili crtač vs crtač, ali je posredi uvek bio obuhvatniji problem pravac vs pravac ili ukus vs ukus u globalnijem smislu.

Naravno da je žiža rasprave uglavnom u Zagoru, jer od svih likova on konstantno važe čas na jednu čas na drugu stranu, ali se u duhu rasprave nekako uvek prebacimo i na Texa.

Uglavnom, danas je 21.vek, potrebe čitateljstva se menjaju, forum sve puniji nekim novim klincima,
a izdavačka kuća Sergio Bonelli Editore ponosno kaska po nekoliko koraka iza nekog univerzalnog strip-trenda, ako je posredi uopšte koračanje (zavisi od serijala), jer je njena baza uvek bila i biće- kolt, konji, indijanci, divljina, različite rase. Neko u tome uživa, a nekoga to smara.

Elem, da ne filozofiram previše. Neko i danas kupi strip da bi uživao u jednostavnostima jednog G.L.Bonellija ili Sergia Bonellija, u Texu tražio Galepov potez četkicom iako je isti pokojni ili u Zagoru tražio Ferrija iz 70-ih ili 80-ih godina čak i sada kada isti jedva drži četkicu u ruci. Tražiće ih toliko da će prihvatiti sve, pa i loše kopije, samo da bi ponovo uhvatio onaj delić nekadašnje emocije. Klasika je klasika. Ne petljaj previše sa kadrovima, ostavi mi kavez table na 3x2, nakon "kraj epizode" vrati sve na status quo, ne filozofiraj, ne diraj ništa. Ovako je baš baš lepo

Neko drugi, pak, smatra da se trebamo pomaći iz obrađenih šablona. Hoće da se eksperimentiše, da se nešto dešava, da se lik razvija narativno i grafički u što je moguće više smerova. Boriti se protiv statusa quo kontinuitetom, dopustiti novim stilovima da eksperimentišu, novim klincima da čitaju šta i njihovi stari, izbegavati stereotipe ili masovne izlete u "one dobre dane" preko "povrataka..." i "osveta..." starih neprijatelja, menjati naslovničara kada isti ne poseduje svežinu koja bi da krasi prizvod, daj mi nepoznato u kojem ću da uživam

šta da pričam? Sve je jasno, jel'da?

(samo nemoj, bogati, ono "nije mi jasno čemu ovako glup topic?!"Ako je glup, moderator će ga zaključati ili će nakon par dana zbog njegove neaktivnosti nestati. A glupost ostaje meni na obrazu, tako da je vama i nebitno)

Želim sada i ovde, statistički precizno da vidim kakav je odnos ove dve grupe na forumu

U kom od ova dva kanona želite videti strip (Zagor/Tex/nešto treće) koji ćete kupiti ovoga meseca?

P.S. stavio bih i opciju "balans" ali onda sam džaba pržio kokice


Choices:

Tradicija (oponašanja Bonellija, Ferrija i Galepa)
Inovacija (Boselli, Andreucci & co)


Who Can Vote? Only Members can vote. You need to register or be logged in to vote.

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”

Edited by - PijaniPatak on 02/02/2015 13:19:30

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 31/01/2015 : 03:09:12  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
Šteta što nisi stavio balans, jer obožavam i kontinuitet i tradiciju. Ipak ako na pusto ostrvo mogu da ponesem samo kompletić Zagora 1-344 ili od 345 do gašenja. Bez razmišljanja pakujem u kofer 1-344. Isto važi i za ostale, samo rani radovi, kad se radilo sa entuzijazmom a ne samo štancovalo za kintu. Znači samo počeci Nathana, Dylana, Martina, Mister Noa...
Izuzetak od pravila su rendžeri, i mali i ovi matori. Tu bih ipak kasniji period.

Na kraju prvi glas je dobila tradicija.

Ne sumnjam da će nas inovacija oduvati, kao što ne sumnjam da će prosek godina tradicionalnih glasača biti skoro četrdeset, a vaš ispod trideset.

Edited by - thekide on 31/01/2015 03:19:33
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 31/01/2015 : 07:32:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
Za mene, jedno bez drugoga ne ide tako da na pollu ne mogu glasati.
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22148 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 31/01/2015 : 08:00:33  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
Ja sam u svakom slucaju za inovaciju, ali ne u obliku koja nam je ponudjena u pollu.
Boselli, Andreucci i co. su startovali na Zagoru jos prije vise od dvadeset godina, tako da se tu ne moze vise govoriti o inovaciji vec o nekom srednjem periodu, novijoj "tradiciji", ili slicno.
Podrzajem inovaciju u tom smislu da se table slobodnije kadriraju, da se odmakne malo od klasicnog sistema 5-6 identicnih vinjeta po tabli.
Zatim, treba da se pojaca kontinuitet, da se napravi cesce cijeli lanac prica koje su medjusobno povezane, slicno kao sto je slucaj sa odisejama. Tu ne mora nuzno centralna tema biti putovanje u daleke zemlje.
Go to Top of Page

Opti
stripovi.com suradnik



Vatican City
4533 Posts

Member since 06/07/2009

Posted - 31/01/2015 : 08:00:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Opti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

Za mene, jedno bez drugoga ne ide tako da na pollu ne mogu glasati.



Slažem se. Ipak sam glasao za tradiciju jer znam da neće biti puno glasova za nju. :D

Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübert ragungsgesetz!!
Go to Top of Page

hamzik
Junior Member



Sweden
406 Posts

Member since 27/04/2012

Posted - 31/01/2015 : 08:23:16  Show Profile Show Extended Profile  Send hamzik a Private Message  Reply with Quote
Ima mjesto i za jedno i drugo...na polici kod kuce. Ali ako cu gledati naprijed, a to i jest poenta tvog polla, onda izabiram inovaciju. I kao sto King Warrior naglasava, tu i Boselli nije dovoljan. Treba se ici jos dalje sa svjezom krvi. Kontinuitet je broj jedan i treba biti stalno prisutan a naslovnice obavezno modernizirati ako ce strip imati sanse da privuce novu publiku. Vrijeme je da ljudi koji su to zasluzili idu u penziju. A za one ciste nostalgicare ima vec hrpa klasike koja se moze nanovo citati. Volim i ja Nolittu ali kad te starije price citam ja donekle ugasim dio kritike u sebi i to gledam kao produkt jednog drugog vremena. Uzivam u njemu ali i prepoznajem da je njegovo vrijeme bilo i proslo i da se treba gledati unaprijed ako cemo i u buducnosti nastaviti dobijati novu klasiku.
Go to Top of Page

magnus
Junior Member



Slovenia
340 Posts

Member since 22/08/2004

Posted - 31/01/2015 : 08:32:31  Show Profile Show Extended Profile  Send magnus a Private Message  Reply with Quote
i jedno i drugo...ipak mala prednost tradiciji

Today's readers are tomorrow's leaders
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 31/01/2015 : 10:08:35  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
Ako pričamo o Texu i Zagoru, onda je definitivno inovacija. Samo se ne bih složio sa Kingom i "srednjim periodom", meni inovacija kod Zagora počinje još sa Sclavijem i Vukom Samotnjakom, pa se nastavlja sa Demonima i ide preko Hiljadu lica straha, da bi svoj pravi zamah uzela sa Nestalim istraživačem. Manje više traje do danas.

Prve epizode Texa i Zagora su skoro-pa-nečitljive, što zbog scenarija, što zbog crteža. Uvek ću radije ćitati nešto od Andreuccija, Della Monice, Chiarolle, Ortiza, Ville ili De la Fuentea, nego Galepa ili Ferrija.

A ovo što važi za ta dva junaka, ne važi za, na primer, Dylana Doga.

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 31/01/2015 : 11:31:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
I tradicija i inovacija, odnosno dovoljno klasičnih elemenata da mi priče i njihove scenarističke, narativne i crtačke izvedbe draškaju nostalgiju, a inovativnost i modernost u pristupu junacima, njihovim svjetovima i komponiranju priča.

Mislim da jedno ni u kom slučaju ne mora isključivati drugo, dapače, već da se i u posezanju za šablonama istima treba prići na svjež i moderan način, a da se jednostavnosti i formulaičnosti mogu isprepletati s kompleksnijim pristupima i ambicijama.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Tintilinic
Senior Member

2955 Posts

Member since 15/07/2013

Posted - 31/01/2015 : 11:46:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Tintilinic a Private Message  Reply with Quote
Jednostavno, ne može se zaboraviti tradicija, ali neki serijali ne mogu napredovati bez inovacije. Ali odabrao sam prvu opciju jer volim te stare epizode više od ovih novijih.

Edited by - Tintilinic on 31/01/2015 11:46:26
Go to Top of Page

Poncho
stripovi.com suradnik



Croatia
3377 Posts

Member since 31/08/2007

Posted - 31/01/2015 : 12:10:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Poncho a Private Message  Reply with Quote
Krivo postavljeno pitanje patak

Ili se može graditi ili se može plandovati začahuren u mrtvoj formi. Inovacija ne pada s neba nego izvire iz pravilnog razmišljanja o postojećoj građi. Da bi imali Aristotela morao je postojati Platon. Da bi nastao britanski imperij morao je postojati rimski.

Renesansa je nastala iz promišljanja grčko-rimske ostavstine, neki drugi su tu ostavštinu konzervirali u ispraznoj formi.
Go to Top of Page

Villain
Average Member



Serbia
566 Posts

Member since 01/03/2011

Posted - 31/01/2015 : 13:54:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Villain a Private Message  Reply with Quote
Ja sam za totalnu inovaciju. Zašto Zagor ne bi mogao poput Orfana. Da se sedne, promatra, dogovara (u krugu pozitivnih scenarista) i da imamo recimo sezone, sa po 12 epizoda u sezoni. Mogu da budu usko vezane a ne moraju, mogu samo blago, mislim na epizode unutar sezone. A ne da imamo serijal...trči trči pa dobra priča. Znam da bi se izgubilo mnogo toga od tradicionalnog ali i ne mora da znači.
Upravo su Orfani dobar kostur, šablon, uzmimo to kako god hoćemo...
Mislim da nije ni to ništa novo, to je superherojski sistem. Ali bi ga itekako valjalo primeniti na Zagoru.

This is a bad time; show us the way. And if You can't show us the way. Then forgive us for being lost

Edited by - Villain on 31/01/2015 13:55:58
Go to Top of Page

Zeljko Ferri
Senior Member



Serbia
1302 Posts

Member since 15/12/2004

Posted - 31/01/2015 : 13:55:55  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zeljko Ferri's Homepage  Send Zeljko Ferri a Yahoo! Message  Send Zeljko Ferri a Private Message  Reply with Quote
Ja sma za tradiciju sto se tice Zagora...uz kap inovacije :D

www.zeljkoart.com
www.themanualco.com
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16872 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 31/01/2015 : 14:18:07  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Tradicija, iako nisam ni protiv inovacija, ali ona mora poštivati tradiciju. Mislim da je Zagor i ostao tolike godine, razvijao se baš u tom smjeru.
Go to Top of Page

igor 12
stripovi.com suradnik



4539 Posts

Member since 24/01/2013

Posted - 31/01/2015 : 14:30:32  Show Profile Show Extended Profile  Send igor 12 a Private Message  Reply with Quote
tradicija sa prstohvatom inovacija
npr:da Zagor posjeti i planet boga Marsa

Vamos a la playa tralalalala
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9203 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 31/01/2015 : 14:32:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Sada ispada da su Boselli i Andreucci tko zna koliko inovativni a kad su baš oni najbolji kad rade priče prema klasičnim avanturističkim svjetskim stripovima.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 31/01/2015 : 16:04:04  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Uvijek sam za tradiciju uz blagi pristup inovativnim metodama ali da je to napravljeno na kvalitetan način.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

Oki
Advanced Member



Croatia
5126 Posts

Member since 10/02/2011

Posted - 31/01/2015 : 16:33:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Oki a Private Message  Reply with Quote
Mislim da tradicija bar na jedno 95% svih nas ovdje na forumu ima preogroman utjecaj gledajući na to da smo uopće ostali zaluđeni stripom.
Go to Top of Page

Leonid
Senior Member



Croatia
2448 Posts

Member since 24/12/2010

Posted - 31/01/2015 : 19:26:15  Show Profile Show Extended Profile  Send Leonid a Private Message  Reply with Quote
Inovacija koja ne poriče sve što je vezano uz tradiciju.
Na Zagoru bi trebalo biti dopušteno nekim crtačima da donesu nešto novo.Isto vrijedi za scenariste.

Najgore bi bilo da nas guše recikliranjem priča po uzoru na stare darkwoodske "indijanci,banditi i pobune"...te da sve to crta Verni.

"Liston even smells like a bear. I'm gonna give him to the local zoo after I whup him"
Go to Top of Page

ike666
Average Member



709 Posts

Member since 01/11/2012

Posted - 31/01/2015 : 22:40:59  Show Profile Show Extended Profile  Send ike666 a Private Message  Reply with Quote
Ne želim glasati, jer je pitanje krivo postavljeno, a i ne znam na koga si mislio pod frazom "i njihove kopije"?
Bisi? Prisco? Torricelli? itd. ili su oni također inovacija?

Rendal Mutant, Tkac, Jednooki Džek, Vatreno oko...
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 02/02/2015 : 10:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Sada ispada da su Boselli i Andreucci tko zna koliko inovativni a kad su baš oni najbolji kad rade priče prema klasičnim avanturističkim svjetskim stripovima.



Naravno da nisu...daleko su oni od "modernog"
Ali ovde govorimo o Zagoru i Texu, stripovima u kojima je njihov stil pisanja/crtanja "inovativan" u odnosu na one koji pokušavaju da ožive onaj iz cca 70-ih godina i drže se striktno toga

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 02/02/2015 : 10:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ike666

Ne želim glasati, jer je pitanje krivo postavljeno, a i ne znam na koga si mislio pod frazom "i njihove kopije"?
Bisi? Prisco? Torricelli? itd. ili su oni također inovacija?



Šta je u pitanju pogrešno, ike666?
Pitanje je jasno: da li više voliš danas da pročitaš priče koje je npr. napisao Boselli ili Burattini? Sa crtačke strane je stvar jasna. Ferrijev stil ili drugačiji stil?

Na koga mislim pod kopije? Nije valjda da ne znaš?

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 02/02/2015 : 11:03:22  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by thekide

Šteta što nisi stavio balans, jer obožavam i kontinuitet i tradiciju.


To obožavam i ja. Da sam stavio balans svi bi glasali za njega, a mene zanima koji stil to ljudi preferiraju.

quote:
Ipak ako na pusto ostrvo mogu da ponesem samo kompletić Zagora 1-344 ili od 345 do gašenja. Bez razmišljanja pakujem u kofer 1-344.



Govorimo samo o epizodama od "Nestalog istraživača" pa na dalje, od kada se priče dvaju ražličitih struja nižu jedna za drugom. Klasike svi volimo i oni se ne stavljaju pod sumnju.

Govorimo o dobi kada postoji jedan (npr.Bosellijev) stil koji teži napred i drugi (npr. Burattinijev) čija je ideja da se ne razvija nego da se kreće u svetlu klasičnih priča

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 02/02/2015 : 11:10:39  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ike666

Ne želim glasati, jer je pitanje krivo postavljeno, a i ne znam na koga si mislio pod frazom "i njihove kopije"?
Bisi? Prisco? Torricelli? itd. ili su oni također inovacija?



Ti si za tradiciju.

Zaključujem na temelju komentara kojeg si dao priči Sedam gradova Cibole.
http://www.stripovi.com/recenzije/zagor-zg-sd-19-21-sedam-gradova-cibole/308/

1,1,1,6 (15%)

quote:
Tandem iz noćne more Boselli-Chiariolla koji me je natjerao da prestanem kupovati Zagora na neko vrijeme. Ovo je čisto egotripersko uništavanje genijalnog serijala. Konstatacija da je jedan Pepe nešto uništio pored Chiarolle je totalno suluda.


Normalno ovo gore je tvoje osobno subjektivno personalno intimno mišljenje na kojeg svakako imaš pravo.


Edited by - nagor on 02/02/2015 11:15:42
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 02/02/2015 : 13:11:12  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by PijaniPatak

quote:
Originally posted by thekide
Ipak ako na pusto ostrvo mogu da ponesem samo kompletić Zagora 1-344 ili od 345 do gašenja. Bez razmišljanja pakujem u kofer 1-344.



Govorimo samo o epizodama od "Nestalog istraživača" pa na dalje, od kada se priče dvaju ražličitih struja nižu jedna za drugom. Klasike svi volimo i oni se ne stavljaju pod sumnju.

Govorimo o dobi kada postoji jedan (npr.Bosellijev) stil koji teži napred i drugi (npr. Burattinijev) čija je ideja da se ne razvija nego da se kreće u svetlu klasičnih priča


Ma idi, pa ja sam onda promašio temu. Al moram priznati da si me navuko sa opcijom tradicija gde su prve dve reči bile Bonelli-Ferri, a ono "i njihove kopije" nisam ni video.

Mada tek sad ne bih znao za koga glasati, jer ne vidim neku veliku razliku između inovatora Bosellija i tradicionaliste Bureta, sem u kvalitetu napisanog.
Što će reći pre bih čitao novu priču tandema Boselli-Andreucci nego Burattini-Verni. Još kad mi Boselli ubaci dozicu SFa, ma milina.

Moja lista bi izgledala ovako:
1. Tradicija (prava) - Bonelli
2. Inovacija (rani pokušaji) - Sclavi, Capone
3. Inovacija (prava) - Boselli
4. Imitacija (prava) - Burattini
Go to Top of Page

PijaniPatak
stripovi.com suradnik



Germany
10029 Posts

Member since 20/02/2010

Posted - 02/02/2015 : 13:20:48  Show Profile Show Extended Profile  Send PijaniPatak a Private Message  Reply with Quote
Promenio sam opis opcije tradicija
molim da se 02.30h tajming pisanja prvog posta uzme u obzir pri mom kamenovanju :)

DNEVNIK CITANJA:
Etika junaštva i deklišeizirani koreni u “Zagor prica...”
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000