forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 SBE klasici: Tradicija vs inovacija
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 5

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 28/03/2015 : 17:57:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Naravno da se ne obraćam, to je bila šala.
Ali da ne bi zaspamali temu možeš odgovoriti na pitanje i reći koja je po tvom mišljenju najinovativnija stvar kod Zagora nakon Nestalog Istraživača?
Go to Top of Page

jasa
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3484 Posts

Member since 26/08/2005

Posted - 28/03/2015 : 18:44:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jasa an ICQ Message  Send jasa a Private Message  Reply with Quote
kombinacija
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 18:47:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Naravno da se ne obraćam, to je bila šala.
Ali da ne bi zaspamali temu možeš odgovoriti na pitanje i reći koja je po tvom mišljenju najinovativnija stvar kod Zagora nakon Nestalog Istraživača?


Samo da budemo jasni, ovo se ne odnosi na sve epizode nakon Nestalog istraživača. Ta inovativnost je trajala do određenih epizoda, i onda je prestala. Ali o tome drugom prilikom.

Za početak, Zagor je uvijek bio serijal koji je imao problema s karakterizacijom likova, ali u scenarijima Bosellija, Colomba ili Marzoratija vidljivo je da su se trudili da likovi budu što plastičniji, što je posebno vidljivo kod negativaca. Negativci su zapravo bili najugodnije iznenađenje. Nisu više bili jednodimenzionalni ili megalomanijaci, niti puke kopije poznatijih negativaca iz drugih medija, nego se iza njihove zloće nalazila neka konkretna motivacija. I često su se nalazili u zoni moralnog sivila, nego što su bili punokrvni negativci.

Nadalje, postojala je nekakva težnja da se oko Zagora igradi neka šira mitologija, nešto što bi dodatno obogatilo lik, ali ne bi nužno zadiralo u njegovu esenciju. I to bi se obogaćivalo kroz niz epizoda, a ne bi ostalo zaboravljeno nakon nove pustolovine. Dakle, u narativnom smislu došlo je do pokušaja gradnje nekog trajnog kontinuiteta.

Dalje, crtači su bili osvježenje. Zagor je napokon izgledao kao strip u skladu s vremenom u kojem izlazi, a ne kao nešto staro 50 godina. Akcija se činila dinamičnom, a pokreti likova fluidni, pogotovo u akcijskim scenama. Također, čak je bilo i splasheva. Naravno, nisu svi crtači bili osvježenje, ali većina jest.

Ali ono najvažnije što su Boselli, Colombo i ekipa učinili u ovom razdoblju bilo je što je Zagorov svijet napokon izgledao organski skladno, a ne kao zakrpa sastavljena od višestrukih žanrovskih obrazaca. Zagor više nije funkcionirao kao lik iz westerna koji se slučajno našao u horror, krimi i SF pustolovinama, već se kretao u svijetu u kojem je sve bilo moguće, koji je funkcionirao kao skladna cjelina.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 28/03/2015 : 18:55:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje? I da li si citao JA sagu, u kojoj je Boseli nanovo vratio sve elemente koje si opisao?
Go to Top of Page

nagor
Advanced Member



Croatia
12553 Posts

Member since 21/02/2012

Posted - 28/03/2015 : 18:57:07  Show Profile Show Extended Profile  Send nagor a Private Message  Reply with Quote
Bravo Bushido! ;)
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 28/03/2015 : 19:08:12  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Ali ono najvažnije što su Boselli, Colombo i ekipa učinili u ovom razdoblju bilo je što je Zagorov svijet napokon izgledao organski skladno, a ne kao zakrpa sastavljena od višestrukih žanrovskih obrazaca. Zagor više nije funkcionirao kao lik iz westerna koji se slučajno našao u horror, krimi i SF pustolovinama, već se kretao u svijetu u kojem je sve bilo moguće, koji je funkcionirao kao skladna cjelina.

Jako lijepo rečeno.
Ako nemaš ništa protiv quotao bih te u nekom od komentara na recenzijama.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 28/03/2015 : 19:08:37  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Naravno da se ne obraćam, to je bila šala.
Ali da ne bi zaspamali temu možeš odgovoriti na pitanje i reći koja je po tvom mišljenju najinovativnija stvar kod Zagora nakon Nestalog Istraživača?


Samo da budemo jasni, ovo se ne odnosi na sve epizode nakon Nestalog istraživača. Ta inovativnost je trajala do određenih epizoda, i onda je prestala. Ali o tome drugom prilikom.

Za početak, Zagor je uvijek bio serijal koji je imao problema s karakterizacijom likova, ali u scenarijima Bosellija, Colomba ili Marzoratija vidljivo je da su se trudili da likovi budu što plastičniji, što je posebno vidljivo kod negativaca. Negativci su zapravo bili najugodnije iznenađenje. Nisu više bili jednodimenzionalni ili megalomanijaci, niti puke kopije poznatijih negativaca iz drugih medija, nego se iza njihove zloće nalazila neka konkretna motivacija. I često su se nalazili u zoni moralnog sivila, nego što su bili punokrvni negativci.

Nadalje, postojala je nekakva težnja da se oko Zagora igradi neka šira mitologija, nešto što bi dodatno obogatilo lik, ali ne bi nužno zadiralo u njegovu esenciju. I to bi se obogaćivalo kroz niz epizoda, a ne bi ostalo zaboravljeno nakon nove pustolovine. Dakle, u narativnom smislu došlo je do pokušaja gradnje nekog trajnog kontinuiteta.

Dalje, crtači su bili osvježenje. Zagor je napokon izgledao kao strip u skladu s vremenom u kojem izlazi, a ne kao nešto staro 50 godina. Akcija se činila dinamičnom, a pokreti likova fluidni, pogotovo u akcijskim scenama. Također, čak je bilo i splasheva. Naravno, nisu svi crtači bili osvježenje, ali većina jest.

Ali ono najvažnije što su Boselli, Colombo i ekipa učinili u ovom razdoblju bilo je što je Zagorov svijet napokon izgledao organski skladno, a ne kao zakrpa sastavljena od višestrukih žanrovskih obrazaca. Zagor više nije funkcionirao kao lik iz westerna koji se slučajno našao u horror, krimi i SF pustolovinama, već se kretao u svijetu u kojem je sve bilo moguće, koji je funkcionirao kao skladna cjelina.



Slažem se, samo što se u mnogim epizodama nakon povratka u Darkwood to baš i ne vidi, kao da je taj kreativni val nakon Nestalog Istraživača s vremenom izbljedio. Afrička odiseja je imala potencijal, ali se prebrzo rasplinula. Richterova saga je završila zbrzano i loše. Ostaje još ova nova odiseja u Južnoj Americi.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 28/03/2015 : 19:11:03  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
quote:
Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje?

To je prilično jasno, nakon trećeg Kandraksa kad Boselli odlazi sa scenarističke i uredničke pozicije, Zagor postaje opet ovo što je Bushido naveo: "zakrpa sastavljena od višestrukih žanrovskih obrazaca".
Naknadni kratkotrajni uplivi Bosellija i Caponea nisu bili dovoljni da spase situaciju.

Edited by - solar on 28/03/2015 19:11:56
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 19:14:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje? I da li si citao JA sagu, u kojoj je Boseli nanovo vratio sve elemente koje si opisao?


Ovaj inovativni niz stao je, po meni, s Istrebljivačima. Nakon Istrebljivača Boselli je počeo reciklirati vlastite motive i zaplete, jer je bilo jasno kako je to najviše što su mu urednici dozvolili. A možda on nije bio ni sposoban za više od toga, tko zna. Burattini je bio sušta suprotnost, lik koji preferira Zagora kakav je bio do Nestalog istraživača. Pa tako opet imamo sve ono što je samo kočilo serijal. A da ne pričam kako se svako malo šalje Zagora na nove "odiseje", što je opet samo reciklaža i kozmetička promjena.

Također, nema više toliko onih crtača zbog kojih mi je čitanje Zagora bilo zadovljstvo, već su glavnu riječ preuzeli autori koji prvenstveno emuliraju Ferrija, dizajnerski i narativno. Ferrija poštujem, ali nikad nisam volio njegov stil, niti način pripovjedanja.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 19:22:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

quote:
Ali ono najvažnije što su Boselli, Colombo i ekipa učinili u ovom razdoblju bilo je što je Zagorov svijet napokon izgledao organski skladno, a ne kao zakrpa sastavljena od višestrukih žanrovskih obrazaca. Zagor više nije funkcionirao kao lik iz westerna koji se slučajno našao u horror, krimi i SF pustolovinama, već se kretao u svijetu u kojem je sve bilo moguće, koji je funkcionirao kao skladna cjelina.

Jako lijepo rečeno.
Ako nemaš ništa protiv quotao bih te u nekom od komentara na recenzijama.


Slobodno.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 28/03/2015 : 19:22:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Misliš li da je JA odiseja korak u dobrom smjeru ili samo čista kozmetika?
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 28/03/2015 : 19:28:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Elderane84

Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje? I da li si citao JA sagu, u kojoj je Boseli nanovo vratio sve elemente koje si opisao?


Ovaj inovativni niz stao je, po meni, s Istrebljivačima. Nakon Istrebljivača Boselli je počeo reciklirati vlastite motive i zaplete, jer je bilo jasno kako je to najviše što su mu urednici dozvolili. A možda on nije bio ni sposoban za više od toga, tko zna. Burattini je bio sušta suprotnost, lik koji preferira Zagora kakav je bio do Nestalog istraživača. Pa tako opet imamo sve ono što je samo kočilo serijal. A da ne pričam kako se svako malo šalje Zagora na nove "odiseje", što je opet samo reciklaža i kozmetička promjena.

Također, nema više toliko onih crtača zbog kojih mi je čitanje Zagora bilo zadovljstvo, već su glavnu riječ preuzeli autori koji prvenstveno emuliraju Ferrija, dizajnerski i narativno. Ferrija poštujem, ali nikad nisam volio njegov stil, niti način pripovjedanja.



Ja bih se ovdje vise sa Solarom slozio.
LU 72 Istrebljivači
LU 73 Metak za Kelsa
LU 94 Krvna Braća
LU 95 Teritorij komanča
LU 96 Pod zastavom meksika
LU 97 Izazov u brdima wichita
LU 98 Bijeg u slobodu
LU 99 Lanci
LU 100 Blago Jeana Lafittea
LU 101 Zaljevski Gusari
LU 102 Odredište Afrika
LU 103 Kainov Povratak
LU 104 Atlantida
LU 105 Skrivena Utvrda
LU 106 Kraljica mrtvoga grada
LU 107 Carstvo Songhaya
LU 108 Zemlja Slobode
LU 109 Ratnice iz Savane
LU 110 VeraCruz
LU 111 Streljački Vod
LU 112 Crni Brod
LU 113 Božica Mjeseca
LU 114 Povratak Kandraxa

Meni je ovaj niz mozda i nesto najbolje od Zagora uopste, mada je mrtva trka tu sa SD periodom, a ni JA saga nije zanemarljiva.
Ne bih bas rekao da je doslo do reciklaze, zasto su Krvna braca reciklaza? Ili polazak u Afriku, koja je jedan od boljih Buratinijevih prica, koju je Chiarolla dodatno poboljsao.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 19:29:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zoroasterixx

Misliš li da je JA odiseja korak u dobrom smjeru ili samo čista kozmetika?


Mislim da je prvenstveno kozmetika. Zagor kao serijal neće ići u dobrom smjeru sve dok Burattini vodi glavnu riječ, ili dok ne dođe do promjene uredničke politike.

Ovo govorim u čisto kreativnom smislu. Zagor po prodaji stagnira, ali znatno manje nego drugi Bonellijevi serijali. Tako da očito po pitanju prodaje ovaj Burattinijev status quo funkcionira. Naravno, teško da je ovakva situacija dugoročno održiva.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 28/03/2015 : 19:37:42  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Elderane84

Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje? I da li si citao JA sagu, u kojoj je Boseli nanovo vratio sve elemente koje si opisao?


Ovaj inovativni niz stao je, po meni, s Istrebljivačima. Nakon Istrebljivača Boselli je počeo reciklirati vlastite motive i zaplete, jer je bilo jasno kako je to najviše što su mu urednici dozvolili. A možda on nije bio ni sposoban za više od toga, tko zna. Burattini je bio sušta suprotnost, lik koji preferira Zagora kakav je bio do Nestalog istraživača. Pa tako opet imamo sve ono što je samo kočilo serijal. A da ne pričam kako se svako malo šalje Zagora na nove "odiseje", što je opet samo reciklaža i kozmetička promjena.

Također, nema više toliko onih crtača zbog kojih mi je čitanje Zagora bilo zadovljstvo, već su glavnu riječ preuzeli autori koji prvenstveno emuliraju Ferrija, dizajnerski i narativno. Ferrija poštujem, ali nikad nisam volio njegov stil, niti način pripovjedanja.



Ja bih se ovdje vise sa Solarom slozio.
LU 72 Istrebljivači
LU 73 Metak za Kelsa
LU 94 Krvna Braća
LU 95 Teritorij komanča
LU 96 Pod zastavom meksika
LU 97 Izazov u brdima wichita
LU 98 Bijeg u slobodu
LU 99 Lanci
LU 100 Blago Jeana Lafittea
LU 101 Zaljevski Gusari
LU 102 Odredište Afrika
LU 103 Kainov Povratak
LU 104 Atlantida
LU 105 Skrivena Utvrda
LU 106 Kraljica mrtvoga grada
LU 107 Carstvo Songhaya
LU 108 Zemlja Slobode
LU 109 Ratnice iz Savane
LU 110 VeraCruz
LU 111 Streljački Vod
LU 112 Crni Brod
LU 113 Božica Mjeseca
LU 114 Povratak Kandraxa

Meni je ovaj niz mozda i nesto najbolje od Zagora uopste, mada je mrtva trka tu sa SD periodom, a ni JA saga nije zanemarljiva.
Ne bih bas rekao da je doslo do reciklaze, zasto su Krvna braca reciklaza? Ili polazak u Afriku, koja je jedan od boljih Buratinijevih prica, koju je Chiarolla dodatno poboljsao.




Rekao bih da tu ima dosta solidnih priča, ali da je afrička odiseja imala potencijala za kudikamo više. A ne tri priče pa gotovo.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 19:37:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Elderane84

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Elderane84

Od rijeci do rijeci si u pravu. Samo me zanima, sta mislis, sa kojim periodom je ukinuto ovakvo novouspostavljeno stanje? I da li si citao JA sagu, u kojoj je Boseli nanovo vratio sve elemente koje si opisao?


Ovaj inovativni niz stao je, po meni, s Istrebljivačima. Nakon Istrebljivača Boselli je počeo reciklirati vlastite motive i zaplete, jer je bilo jasno kako je to najviše što su mu urednici dozvolili. A možda on nije bio ni sposoban za više od toga, tko zna. Burattini je bio sušta suprotnost, lik koji preferira Zagora kakav je bio do Nestalog istraživača. Pa tako opet imamo sve ono što je samo kočilo serijal. A da ne pričam kako se svako malo šalje Zagora na nove "odiseje", što je opet samo reciklaža i kozmetička promjena.

Također, nema više toliko onih crtača zbog kojih mi je čitanje Zagora bilo zadovljstvo, već su glavnu riječ preuzeli autori koji prvenstveno emuliraju Ferrija, dizajnerski i narativno. Ferrija poštujem, ali nikad nisam volio njegov stil, niti način pripovjedanja.



Ja bih se ovdje vise sa Solarom slozio.
LU 72 Istrebljivači
LU 73 Metak za Kelsa
LU 94 Krvna Braća
LU 95 Teritorij komanča
LU 96 Pod zastavom meksika
LU 97 Izazov u brdima wichita
LU 98 Bijeg u slobodu
LU 99 Lanci
LU 100 Blago Jeana Lafittea
LU 101 Zaljevski Gusari
LU 102 Odredište Afrika
LU 103 Kainov Povratak
LU 104 Atlantida
LU 105 Skrivena Utvrda
LU 106 Kraljica mrtvoga grada
LU 107 Carstvo Songhaya
LU 108 Zemlja Slobode
LU 109 Ratnice iz Savane
LU 110 VeraCruz
LU 111 Streljački Vod
LU 112 Crni Brod
LU 113 Božica Mjeseca
LU 114 Povratak Kandraxa

Meni je ovaj niz mozda i nesto najbolje od Zagora uopste, mada je mrtva trka tu sa SD periodom, a ni JA saga nije zanemarljiva.
Ne bih bas rekao da je doslo do reciklaze, zasto su Krvna braca reciklaza? Ili polazak u Afriku, koja je jedan od boljih Buratinijevih prica, koju je Chiarolla dodatno poboljsao.



Ali cijeli taj niz epizoda je konceptualno identičan onome što je uslijedilo nakon Nestalog istraživača. Imamo iste zaplete i iste likove, do te mjere da možeš doslovce upariti pojedine epizode koliko su slične. A da ne pričam da sve završava još jednim povratkom jednog starog negativca.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

King Warrior
stripovi.com suradnik



22149 Posts

Member since 10/11/2007

Posted - 28/03/2015 : 20:42:44  Show Profile Show Extended Profile  Send King Warrior a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nisu više bili jednodimenzionalni ili megalomanijaci, niti puke kopije poznatijih negativaca iz drugih medija, nego se iza njihove zloće nalazila neka konkretna motivacija. I često su se nalazili u zoni moralnog sivila, nego što su bili punokrvni negativci.


U nekim stvarima si u pravu, ali ovaj dio nije tacan.
Vec od samog pocetka serijala tzv. "sivi" negativci su bili prisutni, i bili su uvijek tu tokom cijelog serijala.
Od Kinskog, pa preko Jacka Mohikanca i sve do Demonske Maske i mnogih drugih, svi su oni imali konkretnu motivaciju i bili su moralno sivi, neki vise neki manje. Nije Murdo bio nikakav novitet, jer pretpostavljam da aludiras na njega. On je lik koji je izgradjen u kratkom vremenskom periodu, kroz lanac epizoda, e to je bilo nesto novo. Nazalost, na kraju je Boselli usrao motku i malo previse otisao sa Murdovim likom kada je na kraju od njega napravio prvoklasnog cistunca. Neuvjerljivo s obzirom kada znamo sta je sve u toku vremena uradio.

Takodje, odiseje su postojale i prije Nestalog istrazivaca, dakle ograniceni kontinuitet je postojao decenijama i prije te epizode.

Dakle, nista od toga nije bilo inovativno, ali da je Boselli uzeo sve te vec poznate elemente, nadogradio ih i prikazao na jedan dobar nacin, to jeste, itekako. Covjek je jednostavno dobar autor, pa nije ni bitno sta pise, u vecini slucajeva to uradi dobro. Mislim da je to neko njegovo najvece oruzje, zato nema potrebe da mu se pripusuju stvari kao da ih je on izmislio (kontinuitet i kompleksni negativci), a u stvari nije.
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 28/03/2015 : 20:46:18  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
King u dobrom dijelu ima pravo, dovoljno se sjetiti Zimske zmije i brata iz "Dobar i loš".
Vjerujem da je Bushido mislio na Toninellijev period gdje je cijeli serijal stagnirao pa tako i karakterizacija likova.

Edited by - solar on 28/03/2015 20:46:30
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19387 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 28/03/2015 : 20:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
Demonska maska sivi lik?

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 28/03/2015 : 21:15:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by King Warrior

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

Nisu više bili jednodimenzionalni ili megalomanijaci, niti puke kopije poznatijih negativaca iz drugih medija, nego se iza njihove zloće nalazila neka konkretna motivacija. I često su se nalazili u zoni moralnog sivila, nego što su bili punokrvni negativci.


U nekim stvarima si u pravu, ali ovaj dio nije tacan.
Vec od samog pocetka serijala tzv. "sivi" negativci su bili prisutni, i bili su uvijek tu tokom cijelog serijala.
Od Kinskog, pa preko Jacka Mohikanca i sve do Demonske Maske i mnogih drugih, svi su oni imali konkretnu motivaciju i bili su moralno sivi, neki vise neki manje. Nije Murdo bio nikakav novitet, jer pretpostavljam da aludiras na njega. On je lik koji je izgradjen u kratkom vremenskom periodu, kroz lanac epizoda, e to je bilo nesto novo. Nazalost, na kraju je Boselli usrao motku i malo previse otisao sa Murdovim likom kada je na kraju od njega napravio prvoklasnog cistunca. Neuvjerljivo s obzirom kada znamo sta je sve u toku vremena uradio.

Takodje, odiseje su postojale i prije Nestalog istrazivaca, dakle ograniceni kontinuitet je postojao decenijama i prije te epizode.

Dakle, nista od toga nije bilo inovativno, ali da je Boselli uzeo sve te vec poznate elemente, nadogradio ih i prikazao na jedan dobar nacin, to jeste, itekako. Covjek je jednostavno dobar autor, pa nije ni bitno sta pise, u vecini slucajeva to uradi dobro. Mislim da je to neko njegovo najvece oruzje, zato nema potrebe da mu se pripusuju stvari kao da ih je on izmislio (kontinuitet i kompleksni negativci), a u stvari nije.


Moj je dojam da su kompleksni negativci prije bili iznimka nego pravilo. U razdoblju nakon Nestalog istraživača to je bio gotovo standard. I ta kompleksnost je bila različita u odnosu na ono prije.

Nat Murdo, Nakai, poglavica Manuel, El Diablo, Marie Laveau, Wolfingham, grofica Varga, Caleb, Nakiar, Kelso... Čak je i Hellingen znatno obogaćen u odnosu na prijašnje epizode.

Kod prijašnjih negativaca nikad nisam imao osjećaj simpatije ili žalovanja nad njihovom sudbinom. Sada je njihova humanost zbilja došla do izražaja. Do te mjere da su neki likovi doista bili blizu iskupljenja.

Ali nisu samo negativci u pitanju. Zagorova interakcija s drugim likovima je znatno poboljšana i obogaćena, pogotovo kad su u pitanju ženski likovi, što je samom liku Zagora dalo jednu drukčiju dimenziju. Također, nastojalo se dublje zagrepsti u njegovu motivaciju, što izrazito cijenim.

Što se kontinuiteta tiče, nisam govorio samo o odisejama, kao nekom kratkotrajnom kontinuitetu. Govorio sam o jednom općenitom, dugotrajnom kontinuitetu. S time da sam naglasio da je i ovdje zapravo još uvijek riječ o pokušajima.

I nikad nisam ove zasluge pripisao samo Boselliju. Za to su bili zaslužni i Colombo, Marzorati, pa čak i Burattini, iako je on u ovom razdoblju bio najslabija karika, uz Casanovu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 28/03/2015 : 21:27:50  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Bilo bi lijepo da vrate neke likove koji su se jednom pojavljivali ali stekli dobar dojam kod citatelja...
Go to Top of Page

DODSFERD
Advanced Member



Pitcairn Island
29953 Posts

Member since 14/03/2014

Posted - 28/03/2015 : 21:43:49  Show Profile Show Extended Profile  Send DODSFERD a Private Message  Reply with Quote
Na mene je dobar dojam ostavio Smiling Joe ali čisto sumnjam da će se više pojavljivati.

Sinaitakala Tu'imatamoana 'i Fanakavakilangi Fakafanua
Go to Top of Page

thekide
stripovi.com suradnik



Serbia
1811 Posts

Member since 18/11/2013

Posted - 28/03/2015 : 21:47:00  Show Profile Show Extended Profile  Send thekide a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by solar

King u dobrom dijelu ima pravo, dovoljno se sjetiti Zimske zmije i brata iz "Dobar i loš".
Vjerujem da je Bushido mislio na Toninellijev period gdje je cijeli serijal stagnirao pa tako i karakterizacija likova.


Ja bih se vratio još ranije u Nolittine početke, recimo Jan Siegel (Strvinar) mi je ostao u sećanju kao, možda ne baš "sivi" negativac, ali svakako sa konkretnom motivacijom.
Go to Top of Page

Elderane84
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
3246 Posts

Member since 30/10/2008

Posted - 28/03/2015 : 22:05:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Elderane84 a Private Message  Reply with Quote
Ja ne bih isao tako daleko :) A i svi ovi likovi koje je King nabrojao su za Murda totalni amateri. Uzgred, King, da znas da ocekujem stripove i zajebancije na kojima ces udariti po Buratiniju, Boseli je Teksov urednik, normalno da ce privuci sebi Rubinija, samo budala ne bi nakon Izgubljenog svijeta.
Go to Top of Page

Zoroasterixx
Advanced Member



Croatia
3441 Posts

Member since 17/02/2014

Posted - 28/03/2015 : 22:11:16  Show Profile Show Extended Profile  Send Zoroasterixx a Private Message  Reply with Quote
Cijeli forum ionako već udara po Burattiniju.
Tko prati talijanske forume može reći jesu li i Talijani kritični prema njemu.
Go to Top of Page

WOLF-HUNTER
stripovi.com suradnik



Bosnia and Herzegovina
2633 Posts

Member since 25/12/2013

Posted - 29/03/2015 : 00:45:00  Show Profile Show Extended Profile  Send WOLF-HUNTER a Private Message  Reply with Quote
Volio bih ponovo vidjeti Moloka.
Go to Top of Page
Page: of 5 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000