forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 www.stripovi.com - svaštara - off topic diskusije
 Svaštara
 Rat protiv kulture
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 11

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/02/2015 : 16:32:40  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by lwood


misliš?
ne gledaš dobro,evo npr.sve religije su međusobno blasfemične.više ili manje.
šta se tiče ovog konkretnog slučaja s karikaturama,ko ti kaže da sutra neko neče pokušat sudski zabranit npr Dantea?



Kažem, ne čitaš me pažljivo...

Nigde ja nisam implicirao da su te karikature pogrešne, niti da bi ih zabranio. "Problem" je da sada obični ljudi o tome diskutuju, svet se polarizuje i uzimaju se "strane". Pravi se razlika između "nas" i "njih", a to smo valjda u istoriji imali barem nekih 1000 puta.

Mene živo zanima ko je od vas čuo za Charlie Hebdo do pre par meseci? Ili silni ljudi u svetu koji se gnušaju na varvarski čin, a da pre toga nisu ni znali da takva novina uopšte postoji? Kažem,dajte ljudima "nešto" kako bi se osećali većim nego što jesu, pa će biti mirni i ispunjavati poslušno svoje građanske dužnosti.




Uvijek me iznova zadivljuje kad se vlastiti nedostatak interesa, neznanje i ignorancija dižu ne univerzalnu razinu, pa se ide s "argumentima" poput "tko je ikad prije čuo?".

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, za Charlie Hebdo si mogao znati barem već više od 20 godina, još od kad je Feral kroz 90-e redovito prenosio karikature Wolinskog, Tignousa i ostale ekipe iz tjednika.

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, mogao si isto tako barem toliko dugo znati i za prethodnika Charlie Hebdoa, tjednik Hara-Kiri Hebdo koji je krajem 1970. zabranjen zbog karikatura na račun tada netom preminulog Charlesa de Gaullea, pa je ekipa pokrenula novi tjednik koji je naziv dobio upravo po Charlesu de Gaulleu - Charlie Hebdo.

Da te danas zanima i da ti je stalo, znao bi i za tjednik Okovani patak (Le Canard Enchaine) koji sve i svakoga bez pardona ismijava na praktički identičan način i istom žestinom, zbog čega članovi redakcije dosta često primaju prijetnje smrću, pa su tako i u siječnju nakon masakra u Charlieju dobili prijetnje da je "sad na njih red".

To što te sve to ne zanima i nije ti stalo svakako ne znači da ne postoji, a još manje da ti iz svog neznanja možeš nonšalantno pitati ono gore boldano. Jer koga je zanimalo i koga zanima, i tko drži do slobode govora, sve ovo je ne samo mogao nego i morao znati.

No s druge strane, to nimalo ne iznenađuje s obzirom na tvoje stavove o slobodi govora, pa si po mentalnom sklopu savršen za moderatora - profil diktatorskog tipa neupućenog u liberalizam, satiru i slobodu izražavanja.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Kum Ruzvelt
Junior Member



353 Posts

Member since 03/09/2011

Posted - 15/02/2015 : 16:41:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Kum Ruzvelt a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Neko ubija zbog karikature, nego zbog nafte a neko jednostavno zbog donosenja demokratije.. Koliko vidim bilo bi sasvim prihvatljivo da su ovi teroristi kupili nosac aviona, otplovili do Francuske obale I onda bombardovali zgradu u kojoj su smjestene te novine? To je izgleda jedini prihvatljiv, demokratski nacin ubijanja civila I novinara u stranoj zemlji.. patentiran '99 a I malo ranije.
Nisam nigdje video da neko pominje da su ta dvojica Francuski drzavljani? Sto se mene tice to je njihova unutrasnja stvar.. sto bi rekli "domaci prljav ves". Nek se oni kusuraju izmedju sebe.. znaci nije niko dosao sa strane pa ih napao zbog neceg, kao sto se ovde navodi da su neki "oni tamo" dosli.. nisu dosli nego su tu bili od ranije.
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/02/2015 : 16:41:13  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Jarane, nema to veze s timi Mi i Oni, Istok i Zapad. Svi smo mi jedna velika mahala...

Have mercy
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/02/2015 : 16:50:13  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
Nego, sloboda govora ne samo da postoji, nego je jedna od temeljnih vrijednosti zapadne civilizacije ili zapadnog kulturnog kruga, kako vam drago.

Kad ne bi postojala, onda bi se metaforički a dijelom i doslovno ubio Voltaire i poništile bi se njegove glasovite riječi "Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš". Ekipa iz Charlie Hebdoa je doslovce do smrti zadržala pravo da govori ono što želi.

Sloboda govora je uvijek postojala i uvijek će postojati, bez obzira na cijenu koju za nju ponekad moraju platiti pojedinci, društvene skupine ili čitava društva.

Ponekad je ta cijena užasna, kao u slučaju Charlie Hebdoa ili možda zamalo jučer u Kopenhagenu, ponekad je ona odlazak na Goli otok ili u Staru Gradišku, ponekad tek "drugarska kritika" ili "drugarska samokritika", ponekad gubitak radnog mjesta, gdjekad velikih oglašivača ako se stane na žulj tajkunima i multikorporacijama, a ponekad eliminacija iz političkog i društvenog života.

No sloboda govora je uvijek tu i uvijek će biti tu, i na plaćanje cijene za nju kao pojedinci i društvo moramo biti spremni, ma koliko visoka ta cijena ponekad bila.

Jer alternativa je samo totalitarizam, život s ograničenim slobodama (ne samo izražavanja, iako bi s tim počelo) i s postupnim zatiranjem sve više ljudskih prava.

I onda bi se jednog dana našli u toru stjerani u stado u kojem je možda toplo ali gadno smrdi, ili u nekom stvarnom ili metaforičkom ISIL-u, Sjevernoj Koreji, Bjelorusiji ili gdje već. Ili recimo u Putinovoj Rusiji u kojoj se formalno još uvijek može iskazati svoje mišljenje, ali se za to plati cijena u trovanju polonijem, u pogibiji u nikad razjašnjenoj eksploziji ili atentatu, ili u tako nečem.

Svakako, svatko od na ima izbor želi li živjeti u onom toru - na poslu, u manjoj ili većoj društvenoj i(li) crkvenoj zajednici ili gdje već - i zborski blejati, ili će slobodno govoriti ono što misli, uz svijest o cijeni koja mu za tu slobodu može biti ispostavljena.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/02/2015 : 16:50:30  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Kum Ruzvelt

quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Neko ubija zbog karikature, nego zbog nafte a neko jednostavno zbog donosenja demokratije.. Koliko vidim bilo bi sasvim prihvatljivo da su ovi teroristi kupili nosac aviona, otplovili do Francuske obale I onda bombardovali zgradu u kojoj su smjestene te novine? To je izgleda jedini prihvatljiv, demokratski nacin ubijanja civila I novinara u stranoj zemlji.. patentiran '99 a I malo ranije.
Nisam nigdje video da neko pominje da su ta dvojica Francuski drzavljani? Sto se mene tice to je njihova unutrasnja stvar.. sto bi rekli "domaci prljav ves". Nek se oni kusuraju izmedju sebe.. znaci nije niko dosao sa strane pa ih napao zbog neceg, kao sto se ovde navodi da su neki "oni tamo" dosli.. nisu dosli nego su tu bili od ranije.


Pogresno, toj dvojci je dato drzavljanstvo, ali su se oni po njemu posrali i priklonili se srednjovjekovnoj ideologiji i mentalnom sklopu nekog drugog podnevlja.
I sada su u raju sa djevicama..ili sto vec.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/02/2015 : 16:51:40  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by emirem

Neka pale knjige kao u Fahrenheitu,Celsiusu kak' god dok je revnih ljudi sa skenerima imat cemo ih i na jpg. i pdf. formatu....

Mislim da murdock ima nesto protiv strip izdavaca..ali onda nece niti hebdo izlaziti..

murdoc je tek mucki provokator


Da sinek, koliko te mrzimo toliko te i volimo...

Zdravi balans svake funkcionirajuce drustvene veze.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 15/02/2015 : 17:04:17  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
Onaj tko stavlja takve slike dovoljno govori o stanju uma i karakteru doticnih..onaj tko je vrijedjan i tko je etiketiran tim mainstream modernim "zutim Davidovim zvijezdama"("zutim polumjesecima") je na kraju cist od toga svega..i na kraju ce odnijeti moralnu pobjedu....
Zato se pozovite malo i na zakon o sutnji...

Tko god kupio te novine kao da je uzeo propagandni letak o rasnoj cistoci 1933...ili slusao yutel 1990...


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

Kum Ruzvelt
Junior Member



353 Posts

Member since 03/09/2011

Posted - 15/02/2015 : 17:10:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Kum Ruzvelt a Private Message  Reply with Quote
Znaci Francuski drzavljani su u pitanju? Kao sto rekoh.. I nisu dosli iz, recimo, Irana ili Jemena? Kao sto opet rekoh njihova unutrasnja stvar..
Go to Top of Page

emirem
Advanced Member



10757 Posts

Member since 18/01/2010

Posted - 15/02/2015 : 17:11:40  Show Profile Show Extended Profile  Send emirem a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by emirem

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by emirem

Neka pale knjige kao u Fahrenheitu,Celsiusu kak' god dok je revnih ljudi sa skenerima imat cemo ih i na jpg. i pdf. formatu....

Mislim da murdock ima nesto protiv strip izdavaca..ali onda nece niti hebdo izlaziti..

murdoc je tek mucki provokator


Da sinek, koliko te mrzimo toliko te i volimo...

Zdravi balans svake funkcionirajuce drustvene veze.


Ma sve ok,drzis se svog puta kao i ja(srednjeg puta,ni lijevo ni desno), ali ne napadam nikoga i ne vrijedjam...volim i ja procitati neke tvoje postove o strip kritikama, ali brate mili stvarno kad je u pitanju politika i religija,pardoniram antiteizam, onda tu se razilazimo, jer po starim povijesnim sablonama opet se stigmatizira velik broj stanovnika nase planete zbog par stotinjak eskapista od drustva....
Pa, do citanja na strip topicima, ja sam sad out of slicnih topika....
Tako nam svima Bog pomogao ili u tvom slucaju anti-materija


"Kompromisi u kolekcionarstvu su one stvari koje ce ti omoguciti da dozivis starost sa pozamasnom ustedjevinom!"
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/02/2015 : 17:12:08  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Kum Ruzvelt

quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Neko ubija zbog karikature, nego zbog nafte a neko jednostavno zbog donosenja demokratije.. Koliko vidim bilo bi sasvim prihvatljivo da su ovi teroristi kupili nosac aviona, otplovili do Francuske obale I onda bombardovali zgradu u kojoj su smjestene te novine? To je izgleda jedini prihvatljiv, demokratski nacin ubijanja civila I novinara u stranoj zemlji.. patentiran '99 a I malo ranije.
Nisam nigdje video da neko pominje da su ta dvojica Francuski drzavljani? Sto se mene tice to je njihova unutrasnja stvar.. sto bi rekli "domaci prljav ves". Nek se oni kusuraju izmedju sebe.. znaci nije niko dosao sa strane pa ih napao zbog neceg, kao sto se ovde navodi da su neki "oni tamo" dosli.. nisu dosli nego su tu bili od ranije.


Pogresno, toj dvojci je dato drzavljanstvo, ali su se oni po njemu posrali i priklonili se srednjovjekovnoj ideologiji i mentalnom sklopu nekog drugog podnevlja.
I sada su u raju sa djevicama..ili sto vec.


Nije njima dato državljanstvo. Rođeni Vrancuzi, koliko ja znam

Have mercy
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/02/2015 : 17:22:39  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Uvijek me iznova zadivljuje kad se vlastiti nedostatak interesa, neznanje i ignorancija dižu ne univerzalnu razinu, pa se ide s "argumentima" poput "tko je ikad prije čuo?".

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, za Charlie Hebdo si mogao znati barem već više od 20 godina, još od kad je Feral kroz 90-e redovito prenosio karikature Wolinskog, Tignousa i ostale ekipe iz tjednika.

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, mogao si isto tako barem toliko dugo znati i za prethodnika Charlie Hebdoa, tjednik Hara-Kiri Hebdo koji je krajem 1970. zabranjen zbog karikatura na račun tada netom preminulog Charlesa de Gaullea, pa je ekipa pokrenula novi tjednik koji je naziv dobio upravo po Charlesu de Gaulleu - Charlie Hebdo.

Da te danas zanima i da ti je stalo, znao bi i za tjednik Okovani patak (Le Canard Enchaine) koji sve i svakoga bez pardona ismijava na praktički identičan način i istom žestinom, zbog čega članovi redakcije dosta često primaju prijetnje smrću, pa su tako i u siječnju nakon masakra u Charlieju dobili prijetnje da je "sad na njih red".

To što te sve to ne zanima i nije ti stalo svakako ne znači da ne postoji, a još manje da ti iz svog neznanja možeš nonšalantno pitati ono gore boldano. Jer koga je zanimalo i koga zanima, i tko drži do slobode govora, sve ovo je ne samo mogao nego i morao znati.



Iskreno, nije mi najjasniji ovaj "napad" i to još od tebe, ali nebitno.
Očigledno ponekad prekomplikovano pišem, pa ljudima pobegne suština onoga što želim da kažem. Moj problem, izvinjavam se.

Elem, pošto si ti već izgradio u svojoj glavi neki moj mentalni sklop, veruješ da sam ovde nešto napisao samo da bih provocirao i da pišem stvari u koje se ne razumem, moraću da te razočaram.

Moje pitanje "ko je od vas čuo" se sigurno nije odnosilo na 100% populacije ovog foruma, Hrvatske, Srbije, Evrope...Mislio sam da će to samo po sebi biti jasno, očigledno nije. Odnosilo se na većinu ljudi, koji, budimo iskreni, pre onog napada nije ni znalo da tako nešto postoji. Složićeš se sa mnom, nadam se?

Što se tiče ovoga "da te zanima i da ti je stalo..." u svoju odbranu mogu da kažem da se dnevno informišem na 5 jezika, a 3 od njih koristim na radnom mestu. Da me ne zanima i da mi nije stalo, bilo bi me briga da se informišem svakodnevno, da upoređujem izvore informacija i da proučavam različite uglove gledanja na istu stvar.

Na pedeset metara od moje kuće se nalazi kiosk koji prodaje francusku štampu, tako da sam više puta kupovao i Charlie Hebdo i Le Canard enchaîné. Posedujem više od 50 tv kanala na francuskom jeziku, moja deca idu u školu na tom jeziku, a moja supruga predaje taj jezik u školi, svake godine idem u Francusku na letovanje, pošto obožavam tu zemlju i kulturu. Čitam Paris match, čitam Ça m'intéresse, stipove kupujem na francuskom jeziku. Toliko o tome da nisam upućen u stvar.




quote:

No s druge strane, to nimalo ne iznenađuje s obzirom na tvoje stavove o slobodi govora, pa si po mentalnom sklopu savršen za moderatora - profil diktatorskog tipa neupućenog u liberalizam, satiru i slobodu izražavanja.



Iskreno, kad mi meni jedan od omiljenijih forumaša kaže, ne znam kako da reagujem. Ne znam koji su to moji stavovi o slobodi govora? Gde sam ja napisao nešto protiv toga?
Što se tiče neupućenosti, moram te razočarati. Glavno je da si ti bez ikakvog povoda i argumenata u svojoj glavi uspeo da definišeš moj mentalni sklop. Toliko o onome "da te je zanimalo i da ti je stalo...".

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/02/2015 : 17:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by mr murdoc

quote:
Originally posted by Kum Ruzvelt

quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Neko ubija zbog karikature, nego zbog nafte a neko jednostavno zbog donosenja demokratije.. Koliko vidim bilo bi sasvim prihvatljivo da su ovi teroristi kupili nosac aviona, otplovili do Francuske obale I onda bombardovali zgradu u kojoj su smjestene te novine? To je izgleda jedini prihvatljiv, demokratski nacin ubijanja civila I novinara u stranoj zemlji.. patentiran '99 a I malo ranije.
Nisam nigdje video da neko pominje da su ta dvojica Francuski drzavljani? Sto se mene tice to je njihova unutrasnja stvar.. sto bi rekli "domaci prljav ves". Nek se oni kusuraju izmedju sebe.. znaci nije niko dosao sa strane pa ih napao zbog neceg, kao sto se ovde navodi da su neki "oni tamo" dosli.. nisu dosli nego su tu bili od ranije.


Pogresno, toj dvojci je dato drzavljanstvo, ali su se oni po njemu posrali i priklonili se srednjovjekovnoj ideologiji i mentalnom sklopu nekog drugog podnevlja.
I sada su u raju sa djevicama..ili sto vec.


Nije njima dato državljanstvo. Rođeni Vrancuzi, koliko ja znam

Onda je dato njihovim roditeljima, no to nije bitno, bitno je da su oni izabravsi taj put izabrali stranu koja dakako ne pripada onima koji cijene zemlju u kojoj zive.
Oni su odabrali extremizam koji dolazi iz nekih drugih podnevlja, sto opet govori o njihovom mentalnom sklopu i civilizacijskom stupnju.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

Poli
Advanced Member



Slovenia
37351 Posts

Member since 26/10/2007

Posted - 15/02/2015 : 17:25:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Poli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

Nije njima dato državljanstvo. Rođeni Vrancuzi, koliko ja znam



Rođeni u Parizu, Alzirskim emigrantima.

"... French citizens born in Paris to Algerian immigrants, the brothers were orphaned at a young age after their mother's apparent suicide and placed in a foster home in Rennes."



Anything is possible dec d uej
Be the Change You Want to See
Go to Top of Page

Johnny Difool
Advanced Member



Croatia
13988 Posts

Member since 21/02/2010

Posted - 15/02/2015 : 18:03:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Johnny Difool a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by Johnny Difool

Uvijek me iznova zadivljuje kad se vlastiti nedostatak interesa, neznanje i ignorancija dižu ne univerzalnu razinu, pa se ide s "argumentima" poput "tko je ikad prije čuo?".

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, za Charlie Hebdo si mogao znati barem već više od 20 godina, još od kad je Feral kroz 90-e redovito prenosio karikature Wolinskog, Tignousa i ostale ekipe iz tjednika.

Da te zanimalo i da ti je bilo stalo, mogao si isto tako barem toliko dugo znati i za prethodnika Charlie Hebdoa, tjednik Hara-Kiri Hebdo koji je krajem 1970. zabranjen zbog karikatura na račun tada netom preminulog Charlesa de Gaullea, pa je ekipa pokrenula novi tjednik koji je naziv dobio upravo po Charlesu de Gaulleu - Charlie Hebdo.

Da te danas zanima i da ti je stalo, znao bi i za tjednik Okovani patak (Le Canard Enchaine) koji sve i svakoga bez pardona ismijava na praktički identičan način i istom žestinom, zbog čega članovi redakcije dosta često primaju prijetnje smrću, pa su tako i u siječnju nakon masakra u Charlieju dobili prijetnje da je "sad na njih red".

To što te sve to ne zanima i nije ti stalo svakako ne znači da ne postoji, a još manje da ti iz svog neznanja možeš nonšalantno pitati ono gore boldano. Jer koga je zanimalo i koga zanima, i tko drži do slobode govora, sve ovo je ne samo mogao nego i morao znati.



Iskreno, nije mi najjasniji ovaj "napad" i to još od tebe, ali nebitno.
Očigledno ponekad prekomplikovano pišem, pa ljudima pobegne suština onoga što želim da kažem. Moj problem, izvinjavam se.

Elem, pošto si ti već izgradio u svojoj glavi neki moj mentalni sklop, veruješ da sam ovde nešto napisao samo da bih provocirao i da pišem stvari u koje se ne razumem, moraću da te razočaram.

Moje pitanje "ko je od vas čuo" se sigurno nije odnosilo na 100% populacije ovog foruma, Hrvatske, Srbije, Evrope...Mislio sam da će to samo po sebi biti jasno, očigledno nije. Odnosilo se na većinu ljudi, koji, budimo iskreni, pre onog napada nije ni znalo da tako nešto postoji. Složićeš se sa mnom, nadam se?

Što se tiče ovoga "da te zanima i da ti je stalo..." u svoju odbranu mogu da kažem da se dnevno informišem na 5 jezika, a 3 od njih koristim na radnom mestu. Da me ne zanima i da mi nije stalo, bilo bi me briga da se informišem svakodnevno, da upoređujem izvore informacija i da proučavam različite uglove gledanja na istu stvar.

Na pedeset metara od moje kuće se nalazi kiosk koji prodaje francusku štampu, tako da sam više puta kupovao i Charlie Hebdo i Le Canard enchaîné. Posedujem više od 50 tv kanala na francuskom jeziku, moja deca idu u školu na tom jeziku, a moja supruga predaje taj jezik u školi, svake godine idem u Francusku na letovanje, pošto obožavam tu zemlju i kulturu. Čitam Paris match, čitam Ça m'intéresse, stipove kupujem na francuskom jeziku. Toliko o tome da nisam upućen u stvar.




quote:

No s druge strane, to nimalo ne iznenađuje s obzirom na tvoje stavove o slobodi govora, pa si po mentalnom sklopu savršen za moderatora - profil diktatorskog tipa neupućenog u liberalizam, satiru i slobodu izražavanja.



Iskreno, kad mi meni jedan od omiljenijih forumaša kaže, ne znam kako da reagujem. Ne znam koji su to moji stavovi o slobodi govora? Gde sam ja napisao nešto protiv toga?
Što se tiče neupućenosti, moram te razočarati. Glavno je da si ti bez ikakvog povoda i argumenata u svojoj glavi uspeo da definišeš moj mentalni sklop. Toliko o onome "da te je zanimalo i da ti je stalo...".




Sorry, pretjerano sam burno reagirao kad sam pročitao ono "ko je ikad čuo za Charlie Hebdo", osjetio sam se nekako isprovociranim zbog čega se ispričavam.

Stvar je samo u tome što se itekako moglo čuti za Charlie Hebdo, pa i upoznati ono čime se i na koji način bave, što i kako ismijavaju, jer su u mnogim tiskovinama, ne samo u Feralu, prenošene karikature Wolinskog i ekipe. Štoviše, Charlie Hebdo je na razini Europe stekao kultni status upravo po beskompromisnosti satiričnog karikaturalnog ismijavanja (i kroz to dakako kritiziranja) svih i svakoga, bez zadrške i bez obzira.

Razumijem da nekome ta bezobzirnost ("bez obzira") može smetati, ali i meni se recimo ni najmanje ne sviđa pisanje naših novina i portala Dnevno, Bitno, 7Dnevno i kako se sve zovu, štoviše smatram ih smećem u kojem se ne kritizira nego vrijeđa i psuje sve one koje redakcija u određenom trenutku smatra "neprijateljima" (Hrvata i "hrvatstva", crkve, čega god), pa mi ni u najluđim snovima ne pada na pamet niti pomisliti da bi ih trebalo zabraniti, ukinuti ili ne znam što. Dapače, neka izlaze i pišu ono što pišu, a na meni je da ih ne čitam i kupovinom ne potpomažem njihov rad.

Makar, tu je ponajprije stvar u načelu, jer se nijednog od tih medija ne može izjednačiti s Charliejem Hebdoom kod kojeg se neka karikatura uvredljivom može proglasiti tek vrlo tendencioznim i nategnutim čitanjem tj. interpretiranjem, dok ništa nije samo po sebi uvredljivo. Ili pak jest, ako su uvredljive karikature Reisingera, Coraxa, Puntarića ili koga god nama poznatijeg.

Svaki humor i svaka satira podrivaju i ruše kako god nametnute ili samoproglašene autoritete i "svete krave", i nikakve zadrške tu nema i ne može biti, jer to onda ne bi ni bila satira niti humor. More viceva i "masnih šala" ispričano je na račun katličke i pravoslavne crkve, na račun Židova i židovstva (na TV-u se na tu temu meni najbolje zajebavaju Jerry Seinfeld i Larry David), na račun crnaca, gejeva i koječega, a pokušava se nametnuti norma da se u islam ne smije dirnuti jer su oni osjetljivi.

Pritom se ne toleriraju niti najbenignije dosjetke i karikature, jer je smrtna uvreda već samo Prorokov crtež, a ja smatram da se na to ne može i ne smije pristati. Jer u krajnjem slučaju, zašto bi jedna religija imala ekskluzivitet da je pošteđena humora i zajebancije? Zar zbog toga što se u protivnom može izgubiti glava? Pa tek je ta mogućnost nedopustiva, a borba protiv nje - odnosno borba za slobodu govora i pravo na tu slobodu - osobito vrijedna žrtve.

Osobno ne bih išao do granica slobode koje si dozvoljava ekipa u Charlieju, ali to je samo moje mišljenje i ne pada mi na pamet nametati ga bilo kome. Štoviše, drago mi je da Charlie (i dalje!) postoji, kao i da postoji Okovani patak, a kamo sreće da je tu Feral, jer bismo i mi s njim bili zdravije društvo. Bili bismo relaksiraniji i manje ideologizirani, smijali bismo se onima koji nam "kroje kapu" i odlučuju o budućnosti, i bilo bi nam lakše.

A što se tiče moje pretjerane opaske o mentalnom sklopu, znam, nemam ga pravo konstruirati ni nagađati o njemu jer se ne poznajemo. Samo što sam ja toliki liberal da nikad ne bih mogao biti moderator baš zbog toga što bih (vjerojatno!) svašta dopuštao.

I da, i ti si meni jedan od omiljenijih forumaša, racionalan i smiren tip koji nikad (ili vrlo rijetko, koliko znam tj. onoliko koliko pratim forum) ne izriče nikakve isključive i reducirajuće stavove, ne provocira i ne podjebava, ne spušta stvari na osobnu razinu, a sve to je vrlo rijetko nažalost i na ovom forumu.

No dobro, pretjerano sam reagirao jer sam možda i previše osjetljiv na nekim temama (bez imalo premišljanja dao sam i 50 kn za 14 stranica novinskog formata Charliea), i smatram da u nekim stvarima kakve su ljudske slobode i prava nema relativiziranja, već da se mora ići do kraja i "u glavu".

Dakle, ja upravo palim lulu mira i krećem s pućkanjem.


Ja necu imati s kim ostati mlad ako svi ostarite,
i ta ce mi mladost teško pasti...
Go to Top of Page

Dranki
Senior Member



2549 Posts

Member since 03/06/2007

Posted - 15/02/2015 : 18:14:35  Show Profile Show Extended Profile  Send Dranki a Private Message  Reply with Quote
quote:

Kad ne bi postojala, onda bi se metaforički a dijelom i doslovno ubio Voltaire i poništile bi se njegove glasovite riječi "Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš". Ekipa iz Charlie Hebdoa je doslovce do smrti zadržala pravo da govori ono što želi.


Mislim da se Voltaire okrene u grobu svaki put kad neko citira njegove rijeci da brani karikature golog i naprćenog Muhameda i sl.

I am tormented with an everlasting itch for things remote.
I love to sail forbidden seas, and land on barbarous coasts.
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 15/02/2015 : 18:25:52  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by izivko

quote:
Originally posted by boddhisatva

I opet ja ponavljam da se te stvari desavaju na teritoriju tzv. Zapadnih kultura
Mislim sta to nekome nije jasno u svim tim situacijama ... ono sto vrijedi u susjedovom dvoristu ne mora on nametati meni koji sam u svon dvoristu pokraj njega, to je cisti prosta 2 + 2 = 4 formula svega
Nijednom zapadnjaku na pamet ne pada da vrsi neke takve blasfemicnosti i pokolje na teritoriju stranih u ovom slucaju tzv. Istocnih kultura sa kojima se ne slaze, ne slazem se ni ja sa masom stvari u tim kulturama al mi na pamet ne pada dolaziti tamo i ubijati ih samo zato
Oni tamo imaju svoje te neke slobode a mi ovdje svoje u koje spada i sloboda govora, pa?




Jarane, nema to veze s timi Mi i Oni, Istok i Zapad. Svi smo mi jedna velika mahala...



Jaro, moj mi i jesmo na svijetu jedna velika mahala, mali svijet pa globalno selo.... ;o))
Ali....
Kulturoloski - DA (jer kultura sama ne poznaje drzavnih ili slicnih granica)
Politicki, humanisticki i civilizacijski - NE (obzirom na ovakve zalosne slucajeve u svijetu i inace....)

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 15/02/2015 : 19:18:01  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Takozvana "sloboda govora" je običan bullshit, još jedna šarena laža koju nam današnja civilizacija potura da bismo se osećali važnim i shvaćenim od nekih "drugih".
Kreditne kartice, fancy gadgeti, aplikacije? Sve može, da bi se moderno robovlasništvo manje osećalo na našim plećima. Valja ljudima dati osećaj da se nalaze u dobrom, toplom i ušuškanom podneblju. I životinjama u zoo vrtu se kavezi sređuju tako da liče na slobodu, zar ne?



To sve ovisi o ljudima samima. Gadgeti, kreditne kartice, razne aplikacije su izuzetno korisna stvar ako ih se zna koristiti. Dobar broj ljudi su ovce koje padaju na dobar marketing, ali opet je krajnji izbor njihov. Znam neke koji su odmah nakon fakulteta digli ogroman kredit i kupili super auto, a ja sam štedio dvije godine i kupio auto star 10 godina. I super mi je, svjestan sam da možda i pola svjetskog stanovništva ne može ni sanjati o automobilu.

Za dužničko ropstvo su krivi čelnici banaka i razni financijski moguli, ali su jednako krivi i ljudi koji ulijeću u kredite kao pčele na med. Svi bi sve odmah, bez muke, i tu je glavni problem, barem ja tako mislim. Ljudi su pohlepni, vide da netko ima pa hoće i oni, ne zanima ih kako je taj netko došao do toga što ima. I to je OK ako će te motivirati da radom postigneš nešto slično, ali osobno znam previše ljudi koji su zaglibili u kreditima jer se 'inače ne mogu natjerati da štede, pa im kredit tu pomaže' da bih vjerovao da ljudi koji zaglibe u kreditima nisu barem jednako odgovorni kao i banke.

Uvijek postoji alternativa, banke jesu lopovske organizacije ali ljudi se uglavnom trude da im olakšaju posao maksimalno.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

dsormaz1
Advanced Member



13143 Posts

Member since 28/04/2002

Posted - 15/02/2015 : 20:00:30  Show Profile Show Extended Profile  Send dsormaz1 a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

Takozvana "sloboda govora" je običan bullshit, još jedna šarena laža koju nam današnja civilizacija potura da bismo se osećali važnim i shvaćenim od nekih "drugih".
Kreditne kartice, fancy gadgeti, aplikacije? Sve može, da bi se moderno robovlasništvo manje osećalo na našim plećima. Valja ljudima dati osećaj da se nalaze u dobrom, toplom i ušuškanom podneblju. I životinjama u zoo vrtu se kavezi sređuju tako da liče na slobodu, zar ne?

Najsmešnije od svega mi je kada se vređanje tuđih ubeđenja naziva kulturom. Kao što se govno u limenci, ili izgladnjivanje životinje do smrti naziva umetnošću. A oni koji nisu "kao mi" su automatski "teroristi", "neobrazovani", "zatucani" i slično.


Potpis.
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/02/2015 : 20:44:33  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Johnny Difool

Nego, sloboda govora ne samo da postoji, nego je jedna od temeljnih vrijednosti zapadne civilizacije ili zapadnog kulturnog kruga, kako vam drago.

Kad ne bi postojala, onda bi se metaforički a dijelom i doslovno ubio Voltaire i poništile bi se njegove glasovite riječi "Ja se ne slažem niti s jednom riječi koju si izgovorio, ali ću do smrti braniti tvoje pravo da ih izgovoriš". Ekipa iz Charlie Hebdoa je doslovce do smrti zadržala pravo da govori ono što želi.

Sloboda govora je uvijek postojala i uvijek će postojati, bez obzira na cijenu koju za nju ponekad moraju platiti pojedinci, društvene skupine ili čitava društva.

Ponekad je ta cijena užasna, kao u slučaju Charlie Hebdoa ili možda zamalo jučer u Kopenhagenu, ponekad je ona odlazak na Goli otok ili u Staru Gradišku, ponekad tek "drugarska kritika" ili "drugarska samokritika", ponekad gubitak radnog mjesta, gdjekad velikih oglašivača ako se stane na žulj tajkunima i multikorporacijama, a ponekad eliminacija iz političkog i društvenog života.

No sloboda govora je uvijek tu i uvijek će biti tu, i na plaćanje cijene za nju kao pojedinci i društvo moramo biti spremni, ma koliko visoka ta cijena ponekad bila.

Jer alternativa je samo totalitarizam, život s ograničenim slobodama (ne samo izražavanja, iako bi s tim počelo) i s postupnim zatiranjem sve više ljudskih prava.

I onda bi se jednog dana našli u toru stjerani u stado u kojem je možda toplo ali gadno smrdi, ili u nekom stvarnom ili metaforičkom ISIL-u, Sjevernoj Koreji, Bjelorusiji ili gdje već. Ili recimo u Putinovoj Rusiji u kojoj se formalno još uvijek može iskazati svoje mišljenje, ali se za to plati cijena u trovanju polonijem, u pogibiji u nikad razjašnjenoj eksploziji ili atentatu, ili u tako nečem.

Svakako, svatko od na ima izbor želi li živjeti u onom toru - na poslu, u manjoj ili većoj društvenoj i(li) crkvenoj zajednici ili gdje već - i zborski blejati, ili će slobodno govoriti ono što misli, uz svijest o cijeni koja mu za tu slobodu može biti ispostavljena.





odličan post

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46541 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 15/02/2015 : 20:45:22  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by emirem

Onaj tko stavlja takve slike dovoljno govori o stanju uma i karakteru doticnih..onaj tko je vrijedjan i tko je etiketiran tim mainstream modernim "zutim Davidovim zvijezdama"("zutim polumjesecima") je na kraju cist od toga svega..i na kraju ce odnijeti moralnu pobjedu....
Zato se pozovite malo i na zakon o sutnji...

Tko god kupio te novine kao da je uzeo propagandni letak o rasnoj cistoci 1933...ili slusao yutel 1990...





usporedba ti je u najmanju ruku degutantna

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

sergej773
Senior Member



Cuba
1922 Posts

Member since 03/06/2012

Posted - 15/02/2015 : 20:47:52  Show Profile Show Extended Profile  Send sergej773 a Private Message  Reply with Quote
Go to Top of Page

tinton
stripovi.com suradnik

United Kingdom
19384 Posts

Member since 23/10/2011

Posted - 15/02/2015 : 20:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send tinton a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by emirem

Onaj tko stavlja takve slike dovoljno govori o stanju uma i karakteru doticnih..onaj tko je vrijedjan i tko je etiketiran tim mainstream modernim "zutim Davidovim zvijezdama"("zutim polumjesecima") je na kraju cist od toga svega..i na kraju ce odnijeti moralnu pobjedu....
Zato se pozovite malo i na zakon o sutnji...

Tko god kupio te novine kao da je uzeo propagandni letak o rasnoj cistoci 1933...ili slusao yutel 1990...





usporedba ti je u najmanju ruku degutantna


U najmanju ruku. Dalo bi se to i s puno težim riječima opisati.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali u boji obavezno)!
Go to Top of Page

manhunter
Moderator



Switzerland
24658 Posts

Member since 17/09/2004

Posted - 15/02/2015 : 21:32:31  Show Profile Show Extended Profile  Send manhunter a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by emirem

Onaj tko stavlja takve slike dovoljno govori o stanju uma i karakteru doticnih..onaj tko je vrijedjan i tko je etiketiran tim mainstream modernim "zutim Davidovim zvijezdama"("zutim polumjesecima") je na kraju cist od toga svega..i na kraju ce odnijeti moralnu pobjedu....
Zato se pozovite malo i na zakon o sutnji...

Tko god kupio te novine kao da je uzeo propagandni letak o rasnoj cistoci 1933...ili slusao yutel 1990...





usporedba ti je u najmanju ruku degutantna



Zar se ovde ne radi o slobodi govora? Ako on tako misli, onda ima prava da to javno kaže/napiše. Ili sam nešto pogrešno shvatio?

I am legion. I do not forget. I do not forgive.

Go to Top of Page

mr murdoc
Advanced Member



Switzerland
14557 Posts

Member since 02/01/2006

Posted - 15/02/2015 : 21:54:59  Show Profile Show Extended Profile  Send mr murdoc a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by manhunter

quote:
Originally posted by lwood

quote:
Originally posted by emirem

Onaj tko stavlja takve slike dovoljno govori o stanju uma i karakteru doticnih..onaj tko je vrijedjan i tko je etiketiran tim mainstream modernim "zutim Davidovim zvijezdama"("zutim polumjesecima") je na kraju cist od toga svega..i na kraju ce odnijeti moralnu pobjedu....
Zato se pozovite malo i na zakon o sutnji...

Tko god kupio te novine kao da je uzeo propagandni letak o rasnoj cistoci 1933...ili slusao yutel 1990...





usporedba ti je u najmanju ruku degutantna



Zar se ovde ne radi o slobodi govora? Ako on tako misli, onda ima prava da to javno kaže/napiše. Ili sam nešto pogrešno shvatio?

Naravno da nisi, sto ne umanjuje cinjenicu da je usporedba vrlo promasena, da ne kazem van pameti.

“To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.”? Oscar Wilde
Go to Top of Page

izivko
Advanced Member



Germany
11681 Posts

Member since 25/07/2003

Posted - 15/02/2015 : 21:55:22  Show Profile Show Extended Profile  Send izivko a Private Message  Reply with Quote
U sridu
Mislio sam manhunterov post

Have mercy

Edited by - izivko on 15/02/2015 21:56:16
Go to Top of Page
Page: of 11 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.25 seconds. Snitz Forums 2000