forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Angoulême
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 7

nika331
Senior Member



Croatia
1375 Posts

Member since 13/10/2006

Posted - 22/01/2016 : 14:28:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit nika331's Homepage  Send nika331 a Private Message  Reply with Quote
vau odlican potez ovih sto su odbili sudjelovati na festivalu, odusevljena sam, a i ovih koji su odbili nagrade, a i
bas mi je drago sto ne poznajem nikog s ovog foruma osobno
Go to Top of Page

Cromwell
Advanced Member



Croatia
4120 Posts

Member since 10/09/2011

Posted - 22/01/2016 : 17:43:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Cromwell a Private Message  Reply with Quote
Ej ej, pa nemoj tako

Bok, kako si.
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 24/01/2016 : 19:21:12  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
http://www.seecult.org/vest/komikaze-i-stripolis-u-trci-za-nagradu-u-angulemu
Go to Top of Page

BiDi
Senior Member

Slovenia
2418 Posts

Member since 06/05/2002

Posted - 25/01/2016 : 17:28:15  Show Profile Show Extended Profile  Visit BiDi's Homepage  Send BiDi an ICQ Message  Send BiDi a Private Message  Reply with Quote
Kao što kaže James Woods za oskare, gdje se isto govori o nekim kvotama... morali bi i za Angoulême...
quote:
James Woods ‏@RealJamesWoods An academy is not a club, nor a propaganda platform, nor an exercise in political correctness. It is solely dedicated to excellence. #Oscars

Tako mi mlijeka u prahu, kidam naljevo

Edited by - BiDi on 25/01/2016 17:28:37
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 25/01/2016 : 19:44:10  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Najbolje će biti gay-lezbijka crnac-kinez musliman, sigurno češ pasti u neku kvotu za nagrade. To, da si uradio dva prosječna albuma neće biti od silnog značaja, ravnopravno ćeš kandidirati za nagrade sa Hermannom.

www.maconcomics.com
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 25/01/2016 : 23:07:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by culture vulture

Vi izaberite koga hoćete, mi isprintamo na našem papiru i uručimo u Angoulêmeu. U čemu je problem? Jel piše "Grand Prix Angoulême"? Jel ga dodjeljuje službeno vodstvo festivala? I jel se uručuje u Angoulêmeu, u danima festivala? Onda je to to što piše i završili smo.
Dapače, sad je nagrada i puno vrednija i relevantnija, jer ju dodjeljuje struka a ne tamo neki arbitrarno postavljeni žiri.

Gdje bi danas bili Nobelova nagrada, Man Booker, Pulitzer, Goncourt ili Eisner da imaju žirije koji određuju koga nominirati?

A ako sada GP ne dobije neka žena, onda su sami stripaši seksisti i mi s tim nemamo veze. Mi ni sa čim više nemamo veze. Mi samo plaćamo internetsku stranicu na kojoj se glasa, obznanimo pobjednika, printamo i uručimo papir. Ne pucajte u poštara!


Problem je u tome što je vodstvo festivala samo sebe diskreditiralo svojim držanjem i stavovima. Oni nisu mjerodavni za vrednovanje nečega tako važnog kao što je povijest stripa.



Pa naravno da oni nisu ni za što mjerodavni. To je faking strip festival, nije Académie française. A još je manje Međunarodni sud pravde.
Godinama su s rijetkim iznimkama nagrađivali samo Francuze, u biti svoju kliku, i nikome nije padalo na pamet da diže buru oko toga, zove na bojkot, unaprijed se odriče nagrade koju ni ne zaslužuje... Kritiziralo ih se, da, ali ih se kritiziralo onako kako se strip festival i treba kritizirati - kroz inteligentne članke i argumentirane polemike, a ne kroz tzv. 'public outcry' i neurotske ispade kakvima smo ove godine svjedoci.
U prvih se nekoliko desetljeća samo tu i tamo pojavilo neko strano ime; kad se pojavilo - dobro, kad je laureat i opet bio Francuz - opet dobro. Svima je donedavno bilo jasno da je to samo - francuski strip festival.
Što se promijenilo? Pa, promijenilo se sigurno nije to da je Angoulême nekako postao mjerodavnom institucijom za "vrednovanje povijesti stripa". To je, ponavljam, bio i ostao - francuski strip festival. OK, osnovan je pod pokroviteljstvom ministra kulture, vežu se uz njega malo ozbiljnije i značajnije face negoli uz neki tamo CRŠ ili MaFest, ali na kraju dana - to je festival i ništa više. Ono što se promijenilo jest to da smo dobili internet i da je sad svatko politički aktivist i da se iz dana u dan pogled na svijet sve više i više ideologizira. Apsolutno ništa više nije samo to što jest (u ovom slučaju - strip festival), sve je postalo poprištem političke borbe. I svatko se penje na svaku barikadu koju bilo koja budala podigne na svom Facebook profilu. Ovo je najnovija i najapsurdnija. Ne možeš više sastaviti ni listu autora koji su po tebi najbolji, a da ne drhtiš koja će te nevladina udruga zbog toga napasti. (Zašto bi i mogao kad ne možeš više ni odgajati dijete kako ti misliš da je ispravno, osim ako ispravno misliš, a što je ispravno misliti će ti reći oni koji ispravno misle.)

Ja sam svojedobno kroz članke kritizirao CRŠ, jer sam smatrao da njegov program šteti i sadašnjosti i budućnosti stripa na ovim prostorima. Ali mi nije padalo na pamet da zovem na bojkot, da nekoga proglašavam seksistom, da raspravu o pitanjima kulture i umjetničke vrijednosti prebacujem na plan politike i ideologije. "Mačizam i seksizam talijanskog stripa i njegove balkanske publike" - evo naslova članka kakav ja neću nikad napisati, a ni pročitati. Ono malo što takav članak uopće i ima za reći, već smo milijun puta čuli. I postoje samo dva tipa ljudi kojima se to da ponavljati. Jedan je onaj koji to, eto, još nije milijun puta čuo pa mu još nije dosadilo. Taj će to, nadajmo se, s vremenom prerasti i dati nam nešto više. Drugi je onaj kome je prežvakavanje tuđih parola plafon i koji ništa više ni ne može dati. I koji, svaki put kad ih izgovara, misli da govori nešto novo i veliko i važno.

Navukla neka grupica feministica 'public outcry' na vodstvo nekog festivala; ovi se pokušali opravdati pa se navodno tim opravdanjem "još više ukopali" (iako u tom opravdanju nema ničeg problematičnijeg od toga da pojam 'impresionizam' vežemo prvenstveno uz Moneta i Maneta, a ne uz Mary Cassatt i Berthe Morisot); a na koncu se posve povukli i samo što nisu festival preimenovali u "Angulemski festival ženskog stripa"; a nominirani autori svi redom poodbijali nagradu i sad se neće imati kome dodijeliti. Koji clusterfuck!


Kada se dodjeljuju nagrade za životno djelo, nekako očekujem da oni koji dodjeljuju te nagrade znaju što rade. Da su ljudi svjesni što pojedino ime predstavlja u određenoj profesiji.

Vodstvo festivala u Angoulêmeu pokazalo je da to kod njih nije slučaj.

Da me se krivo ne shvati, ja ne bih brisao nijedno od onih originalnih 30 imena s popisa. Mislim da je svaki od tih autora itekako zaslužio svoja priznanja.

Međutim, ako bi tih 30 (trideset!) imena trebalo predstavljati nekakvu selekciju najzaslužnijih u svijetu stripa, onda je izostanak ijednog ženskog imena kardinalan previd koji se ne može opravdati drugačije nego neznanjem.

I opet ponavljam, Bondoux je u svojim pokušajima da opravda početnu selekciju imena samo pokazao da zapravo nema pojma o čemu govori.

Analogija s Louvreom je jednostavno besmislena. To bi imalo smisla kada bi povijest stripa bila jednaka ili donekle slična povijesti likovnih umjetnosti, ali ona to nije. Slažem se da je strip kao medij u mnogočemu sličan sa likovnim umjetnostima, književnošću i filmom. Međutim, po meni je pogrešno štošta vezano za njih projicirati na strip. Strip kao sredstvo izraza postoji praktički otkad su prvi ljudi živjeli u pećinama. Ali on se u obliku kakvog ga danas znamo javlja tek u 19. stoljeću. Kao forma koja je donekle autonomna, specifična i prepoznata. Dakle, star je manje od 200 godina. U kontekstu povijesti umjetnosti to ne predstavlja ništa. U usporedbi sa likovnim umjetnostima i književnošću, strip je tek dijete koje ne zna ni hodati. I to je istina. Kada pogledaš tih manje od dva stoljeća stripa, možeš vidjeti kako je to medij koji se stalno preoblikuje i redefinira. Danas možda čak i više nego ikada do sada, zbog digitalne revolucije, ali to je tema za drugu raspravu.

U manje od ova dva stoljeća koliko strip postoji, medij se razvijao u drukčijem kontekstu i uvjetima nego što je to bila likovna umjetnost. Da, žene su manje zastupljene u stripu u odnosu na muškarce, ali tvrdnja da ih ima neprimjetno malo, ili da nisu imale značajnog utjecaja na medij, ili da je strip nešto u što su se naknadno uključile jednostavno ne stoji.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/01/2016 : 09:15:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Kažeš, da ne stoji, da su se žene naknadno uključile u strip.

Molim za tri imena žena strip autorica sa značajnim internacionalnim više dekada dugim opusom, koje su se uključile do 1950.

1.
2.
3.


www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 26/01/2016 09:16:26
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/01/2016 : 10:09:25  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Da su ljudi svjesni što pojedino ime predstavlja u određenoj profesiji.

Ja sam odmah na početku rekao: budući da se ovdje uopće ne spominju konkretna ženska imena koja su trebala biti nominirana, jasno je da je riječ o pukim ideološkim preseravanjima, a ne o smislenoj raspravi o umjetničkoj kvaliteti.

Uzmimo domaći primjer: radila se emisija "Strip u Hrvatskoj". Jurica je, kad su objavljena imena autora i autorica koji će biti predstavljeni u toj prvoj "sezoni", pitao: "A gdje je Helena Klakočar?". Osobno i nisam neki fan Heleninog rada, ali to je legitimno pitanje, kojem je smisao: "Helena je po meni važna umjetnica, kako to da autorica njenog kalibra nije ušla u prvu postavu?". Da je, međutim, netko pitao: "Zašto nema više žena?", a pritom ne predložio niti jedno konkretno ime, to bi bilo nešto posve drugo - čisto isfuravanje na trenutno popularnu spiku.

Moj je problem s današnjim feminizmom sljedeći: on govori o jednom grupnom identitetu, o apstraktnoj ženi, koja je, navodno, u podređenom položaju u odnosu na muškarca. (Uz to se odmah naveže i navodni problem navodne patrijarhalnosti judeokršćanske religije, demaskulinizira se apstraktnoga muškarca, koji je, navodno, također zarobljen hetero-patrijarhalno-pitajbogakakvom matricom. Ali da se sad ne nasučem na tu hrid...)
Ljudi su, međutim, osobe, a ne nositelji grupnih identiteta i poštovati se (još manje voljeti) ne može apstraktnu ženu, nego jedino konkretnu. I, što je najvažnije, svaki veliki ljubitelj bilo kojeg grupnog identiteta zapravo mrzi konkretne njegove konkretne nositelje. Isto kao što svi veliki filantropi, ljubitelji čovječanstva, zapravo uopće ne vole konkretne ljudske osobe. (Tzv. skandal pojedinačnoga.)
Imao sam na fakultetu profesoricu koja je došla kao vanjski predavač, na zamjenu za porodiljni dopust stalne profe, predavati Likovnu kritiku. Čitavu jednu akademsku godinu nije ni riječ rekla o likovnoj kritici, nego je samo pričala o feminizmu. I pritom je u više navrata ismijavala "lijepe, nježne žene" - pred dvoranom u kojoj je sjedilo barem 20-ak upravo takvih. Svojim podrugljivim lupetanjem uvrijedila je pola ženskog studentskog tijela na način na koji nijedan muškarac nikad ne bi. Što ne valja s tom slikom?
Žene se ne poštuje i ne voli kroz kojekakve kvote, dekonstrukciju paradigmi, ili pamflete pisane razularenim postmodernim žargonom. Poštuje ih se i voli kao konkretna ljudska bića.
Žene kao apstraktni pojam ja ne poštujem i ne volim. Uz jednu jedinu iznimku, svaka šefica koju sam imao, na bilo kojem tipu posla, bila je odvratna kastrirajuća kučka koja si je dopuštala stvari koje si nijedan muškarac nikad ne bi. (Ne zato jer su muškarci bolji, nego zato što bi muškarac dobio šakom u zube.) Ogroman postotak cura s kojima sam bio u flertu ili u vezi su posve bezumna stvorenja. I moje majka, sestra i supruga imaju svojih gadnih mana. Što me to uči o ženama? Apsolutno ništa. Ljudi su konkretna, pojedinačna bića, s konkretnim osobinama, i kao takve ih se upoznaje, poštuje i voli, a apstraktne kategorije tipa "žene" su za one koji nisu u stanju poštovati i voljeti konkretne pojedince. Svaka kretenčina koja diskriminira žene radi to zato jer ne zna vidjeti pojedinca. Ali ne samo ženskoga - nikakvog. Jednostavno je riječ o čovjeku koji je preglup da bi razumio drugog čovjeka. I tu politička borba ne može ništa napraviti jer je ona borba jedne apstraktne ideje protiv druge. Kako popraviti položaj žena? Jednako kao i položaj bilo koga - doživljavanjem pojedinca.
I zato ja na ovoj temi od samoga početka pozivam: pričajmo o konkretnim ženskim imenima. Ja u ovom nisam neki veliki znalac, jer mi je strip
samo jedna od bezbroj stvari s kojima se bavim, ali ipak sam nabrojio nekoliko konkretnih autorica koje poštujem i volim. Ti, međutim, još uvijek nisi naveo ni jedno, samo trubiš o apstraktnoj ideji žene u stripu.
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 10:14:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Kažeš, da ne stoji, da su se žene naknadno uključile u strip.

Molim za tri imena žena strip autorica sa značajnim internacionalnim više dekada dugim opusom, koje su se uključile do 1950.

1.
2.
3.




Evo ti ih deset:

1. Marie Duval (Émilie de Tessier)
2. Nell Brinkley
3. Edwina Dumm
4. Marge (Marjorie Henderson Buell)
5. Gladys Parker
6. Toshiko Ueda
7. Dale Messick
8. Tarpé Mills
9. Machiko Hasegawa
10. Tove Jansson

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins

Edited by - Mr. Bushido on 26/01/2016 10:19:23
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/01/2016 : 10:19:05  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. BushidoAnalogija s Louvreom je jednostavno besmislena. To bi imalo smisla kada bi povijest stripa bila jednaka ili donekle slična povijesti likovnih umjetnosti, ali ona to nije. Slažem se da je strip kao medij u mnogočemu sličan sa likovnim umjetnostima, književnošću i filmom. Međutim, po meni je pogrešno štošta vezano za njih projicirati na strip. Strip kao sredstvo izraza postoji praktički otkad su prvi ljudi živjeli u pećinama. Ali on se u obliku kakvog ga danas znamo javlja tek u 19. stoljeću. Kao forma koja je donekle autonomna, specifična i prepoznata. Dakle, star je manje od 200 godina. U kontekstu povijesti umjetnosti to ne predstavlja ništa. U usporedbi sa likovnim umjetnostima i književnošću, strip je tek dijete koje ne zna ni hodati. I to je istina. Kada pogledaš tih manje od dva stoljeća stripa, možeš vidjeti kako je to medij koji se stalno preoblikuje i redefinira. Danas možda čak i više nego ikada do sada, zbog digitalne revolucije, ali to je tema za drugu raspravu.

U manje od ova dva stoljeća koliko strip postoji, medij se razvijao u drukčijem kontekstu i uvjetima nego što je to bila likovna umjetnost. Da, žene su manje zastupljene u stripu u odnosu na muškarce, ali tvrdnja da ih ima neprimjetno malo, ili da nisu imale značajnog utjecaja na medij, ili da je strip nešto u što su se naknadno uključile jednostavno ne stoji.



Ne bih se složio da se strip "u obliku kakvom ga danas znamo javlja tek u 19. stoljeću". Ja sam, proučavajući ono što se obično smatra "pretpoviješću stripa", došao do zaključka da bi najtočnije bilo o stripu govoriti kao o podređenom pojmu (hiponimu, jelte) nečega što bismo mogli zvati ikonaturom, koja je nadređeni pojam (hiperonim) stripu na posve isti način kao što je literatura nadređeni pojam književnim rodovima i vrstama. Ali niti sad imam vremena za razradu toga, niti je ovo dobro mjesto za to. Tek toliko da natuknem, kao sjeme za neki budući razgovor.
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 26/01/2016 : 10:25:32  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido

quote:
Originally posted by Macon

Kažeš, da ne stoji, da su se žene naknadno uključile u strip.

Molim za tri imena žena strip autorica sa značajnim internacionalnim više dekada dugim opusom, koje su se uključile do 1950.

1.
2.
3.




Evo ti ih deset:

1. Marie Duval (Émilie de Tessier)
2. Nell Brinkley
3. Edwina Dumm
4. Marge (Marjorie Henderson Buell)
5. Gladys Parker
6. Toshiko Ueda
7. Dale Messick
8. Tarpé Mills
9. Machiko Hasegawa
10. Tove Jansson



I da ne zaboravimo genialne Grazie Nidasio (Milano, 1931).
Istine radi, počela je objavljivati 1953 godine, ali tu je.

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

ninel
Senior Member



Serbia
1576 Posts

Member since 16/11/2004

Posted - 26/01/2016 : 10:31:51  Show Profile Show Extended Profile  Send ninel a Private Message  Reply with Quote
Lista ženskih (pre svega američkih)strip autora:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_female_comics_creators

http://www.youtube.com/watch?v=SSRVtlTwFs8&feature=related
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/01/2016 : 12:11:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Evo ti ih deset:

1. Marie Duval (Émilie de Tessier)
2. Nell Brinkley
3. Edwina Dumm
4. Marge (Marjorie Henderson Buell)
5. Gladys Parker
6. Toshiko Ueda
7. Dale Messick
8. Tarpé Mills
9. Machiko Hasegawa
10. Tove Jansson



Stripove čitam 40 godina i čuo sam za Tove Jansson. Onda pogledam Neil Brinkley, jedna ilustratorka i crtačica koja je nešto objavljivala u nekim američkim novinama. I to je "Queen of comics".

Da li ti možda razlikuješ šta je ZNAČAJNA MEĐUNARODNA KARIERA a ne neki lokalni avtor? Scena može biti značajna kao što je japanska ali i tamo imaš brdo lokalnih autora i ništa više od toga.

Evo ti kod Gladys Parker na wiki: "Parker was one of the few female cartoonists working between the 1930s and 1950s."

Molim vas, ako ne možete bolje, onda ne pišite. Valjda znam, da ne možete bolje, jer nema takvih autorica.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 26/01/2016 12:20:19
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/01/2016 : 12:13:27  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by ninel
I da ne zaboravimo genialne Grazie Nidasio (Milano, 1931).
Istine radi, počela je objavljivati 1953 godine, ali tu je.



Istine radi, napisao sam do 1950, znači da nije tu.

Iz glave mogu nabrojati stotinu značajnih međunarodnih kariera muškaraca u stripu prije 1950.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 26/01/2016 12:16:58
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 12:28:05  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Mr. BushidoAnalogija s Louvreom je jednostavno besmislena. To bi imalo smisla kada bi povijest stripa bila jednaka ili donekle slična povijesti likovnih umjetnosti, ali ona to nije. Slažem se da je strip kao medij u mnogočemu sličan sa likovnim umjetnostima, književnošću i filmom. Međutim, po meni je pogrešno štošta vezano za njih projicirati na strip. Strip kao sredstvo izraza postoji praktički otkad su prvi ljudi živjeli u pećinama. Ali on se u obliku kakvog ga danas znamo javlja tek u 19. stoljeću. Kao forma koja je donekle autonomna, specifična i prepoznata. Dakle, star je manje od 200 godina. U kontekstu povijesti umjetnosti to ne predstavlja ništa. U usporedbi sa likovnim umjetnostima i književnošću, strip je tek dijete koje ne zna ni hodati. I to je istina. Kada pogledaš tih manje od dva stoljeća stripa, možeš vidjeti kako je to medij koji se stalno preoblikuje i redefinira. Danas možda čak i više nego ikada do sada, zbog digitalne revolucije, ali to je tema za drugu raspravu.

U manje od ova dva stoljeća koliko strip postoji, medij se razvijao u drukčijem kontekstu i uvjetima nego što je to bila likovna umjetnost. Da, žene su manje zastupljene u stripu u odnosu na muškarce, ali tvrdnja da ih ima neprimjetno malo, ili da nisu imale značajnog utjecaja na medij, ili da je strip nešto u što su se naknadno uključile jednostavno ne stoji.



Ne bih se složio da se strip "u obliku kakvom ga danas znamo javlja tek u 19. stoljeću". Ja sam, proučavajući ono što se obično smatra "pretpoviješću stripa", došao do zaključka da bi najtočnije bilo o stripu govoriti kao o podređenom pojmu (hiponimu, jelte) nečega što bismo mogli zvati ikonaturom, koja je nadređeni pojam (hiperonim) stripu na posve isti način kao što je literatura nadređeni pojam književnim rodovima i vrstama. Ali niti sad imam vremena za razradu toga, niti je ovo dobro mjesto za to. Tek toliko da natuknem, kao sjeme za neki budući razgovor.


Ali literatura je nadređena po sadržaju, a ne po formi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 12:40:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Evo ti ih deset:

1. Marie Duval (Émilie de Tessier)
2. Nell Brinkley
3. Edwina Dumm
4. Marge (Marjorie Henderson Buell)
5. Gladys Parker
6. Toshiko Ueda
7. Dale Messick
8. Tarpé Mills
9. Machiko Hasegawa
10. Tove Jansson



Stripove čitam 40 godina i čuo sam za Tove Jansson. Onda pogledam Neil Brinkley, jedna ilustratorka i crtačica koja je nešto objavljivala u nekim američkim novinama. I to je "Queen of comics".

Da li ti možda razlikuješ šta je ZNAČAJNA MEĐUNARODNA KARIERA a ne neki lokalni avtor? Scena može biti značajna kao što je japanska ali i tamo imaš brdo lokalnih autora i ništa više od toga.

Evo ti kod Gladys Parker na wiki: "Parker was one of the few female cartoonists working between the 1930s and 1950s."

Molim vas, ako ne možete bolje, onda ne pišite. Valjda znam, da ne možete bolje, jer nema takvih autorica.


A SAD i Japan su što? Potpuno nevažne lokacije u povijesti stripa?

Po tebi je znači nevažno to što su se njihovi radovi distribuirali u novinama i časopisima čija je cirkulacija dosezala nekoliko milijuna primjeraka?

Ili to što su stvorile djela koja su izrazito popularna, hvaljena i čitana?

Što bi po tebi bila međunarodna karijera? Distribucija njihovih radova izvan granica domovine?

Po meni, ako ostvariš značajan doprinos na dvjema najvažnijim lokacijama u povijesti stripa, to je postignuće samo po sebi.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/01/2016 : 12:52:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Marie Severin?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Macon
Senior Member

Slovenia
1196 Posts

Member since 18/03/2005

Posted - 26/01/2016 : 12:59:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Macon a Private Message  Reply with Quote
Po meni sam napisao MEĐUNARODNA KARIERA jer to znaći širi dostup do njihovih radova i zato je moguća rasprava i nas koji nismo deo ovih značajnih lokalnih scena. Mi možemo čitati i na engleskom ali do japanske scene nemamo nikakvog govornog dostupa.

Ništa ne bih napisao ako bi bio odnos muški avtori prema ženski autori 3:1. Znam da je mnogo viši u korist muškaraca a prije 1950 je više deset:1 ako ne trobrojčano:1.

Kod kuće imam ovu knjigu, koja je po mome vrlo relevantna za razdoblje kad su bili u SAD glavni novinski stripovi.


U njoj nema ni reči o autoricama.

www.maconcomics.com

Edited by - Macon on 26/01/2016 13:14:48
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 13:00:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Marie Severin?


Svakako.

Ali ako se vodimo Maconovim kriterijima, ne upada u ovo društvo prije 1950. godine, jer je debitirala tek na kraju 1949. godine.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 13:21:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Macon

Po meni sam napisao MEĐUNARODNA KARIERA jer to znaći širi dostup do njihovih radova i zato je moguća rasprava i nas koji nismo deo ovih značajnih lokalnih scena. Mi možemo čitati i na engleskom ali do japanske scene nemamo nikakvog jezikovnog dostupa.

Ništa ne bih napisao ako bi bio odnos muški avtori prema ženski autori 3:1. Znam da je mnogo viši u korist muškaraca a prije 1950 je više deset:1 ako ne trobrojčano:1.

Kod kuće imam ovu knjigu, koja je po mome vrlo relevantna za razdoblje kad su bili u SAD glavni novinski stripovi.


U njoj nema ni reči o autoricama.



Dobro, sad je pitanje kome je koja literatura više ili manje relevantna i dostupna.

Na primjer, ja jako cijenim Paula Gravetta, a on u svojem pregledu navodi i prezentira većinu autorica koje sam spomenuo.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 26/01/2016 : 14:13:00  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Milijunske naklade nisu relevantni pokazatelji međunarodnog uspjeha. Važna je disperziranost autorova rada po zemljama, kontinentima, kulturnim sredinama i značajnim stripovskim domenama. Po logici milijunskih naklada, isključivo u Americi ili Japanu poznatih autora ili autorica, kineski revolucionarni šund bio bi najkapitalnije svjetsko autorstvo, jer je izlazio u desetmilijunskim nakladama!? A, tko ga je u Europi ili Americi čitao!? I s kojom kvalitativnom težinom!?
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1405 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/01/2016 : 14:13:31  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Ali literatura je nadređena po sadržaju, a ne po formi.



To i nije baš točno.
Da ti sad ne dociram i da ne vučem previše u offtopic, reći ću samo ovo: literatura se, kao i svaka umjetnost, klasificira i po formi i po sadržaju. Samo jedna od tih sastavnica nije dovoljna za klasifikaciju.

Da pojasnim ukratko još samo osnovnu tezu. Po meni je izdvajanje stripa iz nadređenog mu pojma ikonature kao i izdvajanje, npr., eseja iz literature. Apsurdno je govoriti da se s npr. Michelom de Montaigneom pojavljuje nešto posve novo u svijetu pisane riječi, nešto što ima možda svoje preteče (koje bismo eventualno mogli nazvati "protoesejima") u ovome i onome (Plutarh, Lukrecije), ali mu zvanična povijest počinije tek s de Montaigneom. Da, OK, s de Montaigneom se definirala jedna nova književna vrsta, ali nije se pojavila jedna posve nova umjetnost. Isto tako, s Toepfferom, Outcaultom ili s The Glasgow Looking Glass se možda definirala jedna nova vrsta pripovijedanja slikom (ikonature), ali su svi sastavni elementi postojali već tisućljećima. Razlog zašto nikako da dođemo do toga da netko kaže: to nije ništa novo, to je sve postojalo i ranije, jest naprosto taj što nitko tu "pretpovijest" stripa zapravo ne izučava. A ne izučava je jer: A) to nije posao za jednog čovjeka (baš kao što nije ni pisanje povijesti književnosti od nule - potrebno je stajati na ramenima divova, a ti divovi nikako da se pojave) i B) dok se ne krene, nema se gdje to raditi - nema instituta/katedara/muzeja/stipendija koji bi ti to omogućavali. Da, OK, povjesničari umjetnosti koji se bave nekim razdobljem znat će ti reći što je od narativne umjetnosti postojalo u tom razdoblju. I znat će to, možda, usporediti s današnjim stripom. Ali neće znati ništa što je bilo prije ili poslije toga pa nema priče, samo izdvojeni fragmenti. Povjesničari stripa, pak, od čitave te pretpovijesti znat će tek nekoliko općih mjesta ("Stupovi Marka Aurelija i onog drugog... Trajana, da... onda... tapiserija iz Bayeuxa... što je još bilo? a, da, William Hoggarth..."), a čak ni njih nisu istraživali ni jedno poslijepodne. A zapravo ima toga užasno puno i dalo bi se s tim svašta napraviti.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9204 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/01/2016 : 14:33:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Milijunske naklade nisu relevantni pokazatelji međunarodnog uspjeha. Važna je disperziranost autorova rada po zemljama, kontinentima, kulturnim sredinama i značajnim stripovskim domenama. Po logici milijunskih naklada, isključivo u Americi ili Japanu poznatih autora ili autorica, kineski revolucionarni šund bio bi najkapitalnije svjetsko autorstvo, jer je izlazio u desetmilijunskim nakladama!? A, tko ga je u Europi ili Americi čitao!? I s kojom kvalitativnom težinom!?



Međunarodni uspijeh = kvaliteta? Kako da ne.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 14:37:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by mogorovic

Milijunske naklade nisu relevantni pokazatelji međunarodnog uspjeha. Važna je disperziranost autorova rada po zemljama, kontinentima, kulturnim sredinama i značajnim stripovskim domenama. Po logici milijunskih naklada, isključivo u Americi ili Japanu poznatih autora ili autorica, kineski revolucionarni šund bio bi najkapitalnije svjetsko autorstvo, jer je izlazio u desetmilijunskim nakladama!? A, tko ga je u Europi ili Americi čitao!? I s kojom kvalitativnom težinom!?


Problem je u tome što ne postoje objektivni kriteriji po kojima se može definitivno utvrditi značaj pojedinog autora.

Je li to popularnost njegovih/njezinih stripova? Ili popularnost njegovih/njezinih likova? Prodaja? Nagrade i priznanja? Kritička evaluacija? Vidljiv utjecaj na druge autore? Inovativnost? Kvaliteta?

Meni se čini da nešto blisko istini cirkulira među svim ovim kriterijima.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page

Mr. Bushido
stripovi.com suradnik



Croatia
12785 Posts

Member since 23/09/2005

Posted - 26/01/2016 : 14:45:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Mr. Bushido a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by culture vulture

quote:
Originally posted by Mr. Bushido
Ali literatura je nadređena po sadržaju, a ne po formi.



To i nije baš točno.
Da ti sad ne dociram i da ne vučem previše u offtopic, reći ću samo ovo: literatura se, kao i svaka umjetnost, klasificira i po formi i po sadržaju. Samo jedna od tih sastavnica nije dovoljna za klasifikaciju.

Da pojasnim ukratko još samo osnovnu tezu. Po meni je izdvajanje stripa iz nadređenog mu pojma ikonature kao i izdvajanje, npr., eseja iz literature. Apsurdno je govoriti da se s npr. Michelom de Montaigneom pojavljuje nešto posve novo u svijetu pisane riječi, nešto što ima možda svoje preteče (koje bismo eventualno mogli nazvati "protoesejima") u ovome i onome (Plutarh, Lukrecije), ali mu zvanična povijest počinije tek s de Montaigneom. Da, OK, s de Montaigneom se definirala jedna nova književna vrsta, ali nije se pojavila jedna posve nova umjetnost. Isto tako, s Toepfferom, Outcaultom ili s The Glasgow Looking Glass se možda definirala jedna nova vrsta pripovijedanja slikom (ikonature), ali su svi sastavni elementi postojali već tisućljećima. Razlog zašto nikako da dođemo do toga da netko kaže: to nije ništa novo, to je sve postojalo i ranije, jest naprosto taj što nitko tu "pretpovijest" stripa zapravo ne izučava. A ne izučava je jer: A) to nije posao za jednog čovjeka (baš kao što nije ni pisanje povijesti književnosti od nule - potrebno je stajati na ramenima divova, a ti divovi nikako da se pojave) i B) dok se ne krene, nema se gdje to raditi - nema instituta/katedara/muzeja/stipendija koji bi ti to omogućavali. Da, OK, povjesničari umjetnosti koji se bave nekim razdobljem znat će ti reći što je od narativne umjetnosti postojalo u tom razdoblju. I znat će to, možda, usporediti s današnjim stripom. Ali neće znati ništa što je bilo prije ili poslije toga pa nema priče, samo izdvojeni fragmenti. Povjesničari stripa, pak, od čitave te pretpovijesti znat će tek nekoliko općih mjesta ("Stupovi Marka Aurelija i onog drugog... Trajana, da... onda... tapiserija iz Bayeuxa... što je još bilo? a, da, William Hoggarth..."), a čak ni njih nisu istraživali ni jedno poslijepodne. A zapravo ima toga užasno puno i dalo bi se s tim svašta napraviti.


Postoji jedna odlična knjiga koja obrađuje upravo ovu tematiku. Točnije, pretpovijest stripa u Japanu.

Autorica je Brigitte Koyama-Richard, a zove se One Thousand Years of Manga.



Knjiga se može pročitati u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, kao i u zagrebačkoj Gradskoj knjižnici.

Moja je želja da napravim nešto slično, ali otom-potom. Prvo treba riješiti druge obaveze i osigurati kruh na stolu.

Comics is any art you can read. -- Sean T. Collins
Go to Top of Page
Page: of 7 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.33 seconds. Snitz Forums 2000