forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Napoleon
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 14

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 03/12/2016 : 13:04:12  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
mozda je nasla muzjaka

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6858 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 20/02/2017 : 20:05:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Napokon i ja pročitao drugi i treći broj.

Bezimeni konjanik je dinamična i zabavna, ali i vrlo ozbiljna priča o identitetu, onome što ga sačinjava i potrazi za time, smještena dijelom u ovaj naš, a dijelom u nadrealni, izmaštani svijet. Nešto najbolje što sam čitao od Bonellija u jako dugo vremena.

Ludi Barakan s druge strane nije ostavio ni približno toliko dobar dojam. Pratimo uporedo dvije priče, Napoleonovu i onu glavnog negativca, koje se dotiču tek na kraju. Napoleonova, u kojoj dolazi do svojevrsnog dijeljenja ličnosti (a što opet ima paralele u onoj Barakanovoj), je zanimljivija, no njen kraj je nažalost razočaravajuć i prenaivan čak i za jedan strip koji se u velikoj mjeri oslanja na nadrealno.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 21/02/2017 : 03:17:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Shaner je moj čovek!

I meni je druga epizoda bolja (više mi se dopada deo u sadašnjosti tj. u realnom svetu)
Treća epizoda mi se skoro uopšte nije svidela, a mnogi nju izdvajaju kao bolju...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 24/02/2017 : 03:26:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Jesenja priča je odlično započela i potrajala negde do trećine stripa (konkretno do 35. ili 36. stranice)
a onda je Ambrozini opet odveo radnju u nekom svom pravcu...ili u više pravaca.
Možda je problem što sam ja, na osnovu tog prvog dela priče, očekivao drugačiji razvoj situacije,
ali je scenarista odmah ubrzao tok radnje još pre polovine stripa, a onda malo razvukao Napoleonove vizije
u poslednjoj trećini. Nekako mi ovi brat i sestra, koji se pojavljuju u stripu, na kraju nisu došli toliko do izražaja,
iako je delovalo na početku da će Ambrozini da im da veći značaj u priči.

Inače je plus što se radnja dešava u susednoj nam Rumuniji.
Potražio sam mesto Brišt (Briest) na internetu i nisam uspeo da ga nađem, da ga nije Ambrozini možda izmislio?
Svidele su mi se scene sela sa štalom, stokom, živinom koje je Kazertano fino nacrtao.
Podsetilo me je na sela u Srbiji, samo što mi nemamo zamkove na brdu iznad...

I još jedno obeležje prošlih vremena su Cigani mečkari.
Lepo od Ambrozinija što se setio da ubaci i taj detalj, ne sećam se da sam u još nekom stripu to video.
Jedino kod Riste sportiste, ali je u vreme kad je nastao taj strip i ova pojava bila aktuelnija.
Doduše, i u vreme kad je izašla ova epizoda Napoleona u Italiji, još uvek nije bilo zabranjeno čuvanje i vođenje mečki u Srbiji.
Poslednji put su u moje selo dolazili mečkari 2003. godine. Dao sam im što su tražili, samo da je ne teraju da igra.
U Srbiji su poslednje tri mečke oduzete početkom 2009. godine i poslate na oporavak u Bugarsku.
http://www.politika.rs/sr/clanak/74188/Drustvo/Mecki-Bozani-nije-lako-u-EU





Mek Koj nema alternativu

Edited by - Jozzinelli on 24/02/2017 03:29:03
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 24/02/2017 : 03:31:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Mislio sam da prođe ovaj moj komentar bez primedbi na prevod, ali ipak moram da se osvrnem na jedan detalj...

Za stajnjak niko ne kaže đubrivo u svakodnevnom govoru, bar je tako kod mene.
Izraz đubrivo se više koristi u stručnom govoru, kada se pominje stajsko i veštačko đubrivo.
U mom kraju kada kažu đubrivo, obično se misli na veštačko, za stajsko kažu samo đubre.
"Baciti nešto na đubrivo" mi zvuči kao eufemizam. Kao da si pođubrio njivu, pa preko toga bacio još nešto.
Logičnije je reći "bacio sam ga na đubre" ili "na đubrište" ili "đubrovnik", ako je u pitanju ozidan deo za stajnjak.

Vidi se da prevoditeljica nije živela na selu...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

solar
Moderator



Croatia
21432 Posts

Member since 16/03/2004

Posted - 01/03/2017 : 21:34:51  Show Profile Show Extended Profile  Send solar a Private Message  Reply with Quote
#2 - Bezimeni konjanik

Zanimljiva priča, Ambrozini je dobro povezao imaginarno i realno ali trebalo bi još jedanput pročitati da se bolje pohvataju sva ta značenja i simboli.
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 04/03/2017 : 09:52:20  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Jesenja priča se meni nije pretjerano svidjela. Crtež je dobar, detalji koje je pomenuo Jozzinelli su odlični, ali priča kao priča u cjelini mi je njah. Nadam se da uskoro slijede bolji brojevi.

HOKA-HEY
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 04/03/2017 : 10:54:45  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by SPQRoma

Jesenja priča se meni nije pretjerano svidjela. Crtež je dobar, detalji koje je pomenuo Jozzinelli su odlični, ali priča kao priča u cjelini mi je njah. Nadam se da uskoro slijede bolji brojevi.



A meni je Jesenja priča najbolja od ovih prvih pet epizoda Napoleona.
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 04/03/2017 : 22:37:52  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Znači, općenito je dobar Napoleon?
Ja imam 2 broja, ali još ništa nisam čitao...
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 05/03/2017 : 12:22:49  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Kako kome. :)

HOKA-HEY
Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 05/03/2017 : 15:13:41  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Znači, općenito je dobar Napoleon?
Ja imam 2 broja, ali još ništa nisam čitao...



Što se mene tiče Napoleon je jedan od najboljih SBE stripova ikada!
Go to Top of Page

Dukidule
Advanced Member



Chile
4039 Posts

Member since 20/05/2014

Posted - 05/03/2017 : 17:19:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Dukidule a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by velka031

Znači, općenito je dobar Napoleon?
Ja imam 2 broja, ali još ništa nisam čitao...


Ja ih nagomilao svih 5, pojma više nemam ni gdje su mi a kamoli da sam i jedan jedini otvorio.

Za koga ja navijam samo je moja stvar.
A ljubav je jedna, jedina...
Go to Top of Page

Giuda Ballerino
Senior Member



Japan
2586 Posts

Member since 02/03/2014

Posted - 05/03/2017 : 17:21:26  Show Profile Show Extended Profile  Send Giuda Ballerino a Private Message  Reply with Quote

Kaizoku ou ni ore wa naru!
Go to Top of Page

zlatan bihac
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
7589 Posts

Member since 24/03/2009

Posted - 05/03/2017 : 17:35:52  Show Profile Show Extended Profile  Send zlatan bihac a Yahoo! Message  Send zlatan bihac a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by velka031

Znači, općenito je dobar Napoleon?
Ja imam 2 broja, ali još ništa nisam čitao...


Ja ih nagomilao svih 5, pojma više nemam ni gdje su mi a kamoli da sam i jedan jedini otvorio.

Go to Top of Page

vronski 3
Senior Member



2374 Posts

Member since 10/01/2014

Posted - 05/03/2017 : 17:40:28  Show Profile Show Extended Profile  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Dukidule

quote:
Originally posted by velka031

Znači, općenito je dobar Napoleon?
Ja imam 2 broja, ali još ništa nisam čitao...


Ja ih nagomilao svih 5, pojma više nemam ni gdje su mi a kamoli da sam i jedan jedini otvorio.



Velika greška!
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 02/05/2017 : 14:11:21  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Evo posle malo vise od godinu dana kada sam procitao prvi broj odlucih se da procitam i drugi broj Ambrosinijevog Napoleona. I odusevio se!

Sjajno napisana, napeta, interesantna sa odlicnim preokretom na kraju. Ambrosini se na vrlo ozbiljan nacin bavi pitanjem identiteta. Uz sve to Del Vechiov crtez je odlicno ukomponovan. Vrlo lepo ukadrirano.

Pravo osvezenje za Bonelli produkciju, jedan nesvakidasnji i originalan strip. Preporucujem!

9/10

Idemo sad na trojku...
Go to Top of Page

going going
Advanced Member



Serbia
11313 Posts

Member since 24/04/2012

Posted - 11/05/2017 : 17:23:14  Show Profile Show Extended Profile  Send going going a Private Message  Reply with Quote


Vrlo interesantna epizoda. Napoleon kao serijal bi se za sada najbolje mogao okarakterisati kao interesantan i neobican!

Isto kao i u prethodnoj prici pratimo dve paralelne radnje koje se na kraju spajaju u jednu, mada mi samo razresenje epizode nije najjasnije i najbolje izvedeno, za razliku od prethodne epizode. Ali zato atmosfera i misterija do kraja su odlicne.

Nastavlja se sa Napoleonom punom parom, jedina zamerka mi je sto na prvi pogled izgledao kao da nema nekog glavnog kontinuiteta u ovim pricama, mada mozda i ima ali jos uvek nije uocljiv.

8/10
Go to Top of Page

dzoni
Advanced Member

Serbia
4268 Posts

Member since 11/09/2006

Posted - 11/05/2017 : 20:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dzoni a Private Message  Reply with Quote
kosovo prorocanstvo mi se jako svidelo
Go to Top of Page

morski
Senior Member



2650 Posts

Member since 09/08/2014

Posted - 13/05/2017 : 20:39:00  Show Profile Show Extended Profile  Send morski a Private Message  Reply with Quote
procitao sam prva dva broja i zaista sam zadovoljan (pogotovo posle drugog broja), dobio sam ono sto sam trazio. ambrosini at his best! bas ono sto nedostaje dilanu - meni je adekvatna zamena za istog jer odavno je dilan razvlacenje mrtvog konja, bezidejan, sterilan, pristao na kompromis i konformizam da bi opstao u sirim masama - sloboda, sirina, prostor, nove ideje na novi nacin. pri tome, meni se visa svidja onostrano od realnog u ovom stripu, ali dobro, tek sam na pocetku. za dalje, nisam siguran da li ispratiti i epizode koje nije potpisao ambrozini.

edit:
treca i cetvrta epizoda su jos bolje, tako da je sa napoleonom ulozeno vreme prava stvar. iskrena preporuka za sve (stare) dilandogovce; u dilanu mozemo da citamo slicne krimi epizode sa uplivima onostranog, ali nedovoljno dobro razradjene i neprilagodjene potencijalu koji dilan ima; ovde je ta vrsta prica pun pogodak jer je strip tako zamisljen.

citam u uvodnicima neko razmisljanje autora u kojem kaze da ambrosini nije spadao u "gornji dom" crtaca dilana doga. meni, iskreno, jeste. interesantan je bio jos u kenu parkeru. ali, da se ne lazemo, cela plejada autora iz tih pocetnih (dnevnikovih) brojeva dilana doga mi je bila "mljac". subjektivno, sta cu.

edit edita:
ovo sve bolje i bolje. peta i sesta epizoda su sjajne. ne znam da li su bolji onostrani delovi u petoj ili ovostrani u sestoj. odlicne teme, odlicne ideje i, po meni, odlicna izvedba. cela krimi potka je, po meni, toliko dobro ispricana, da me drzi svih 100 strana ukljucenog.
VELIKA preporuka za ovaj serijal, fantastican je. ko da ceka 3 meseca na sledecu epizodu... za moj pojam presporo.

sto se tice crteza, generalno za ovako jake price nedostaje malo vise slobode u izgledu tabli; klasicna boneli resetka je veliki minus za stripove poput ovog kojima evidentno nedostaje neobicniji i neuobicajeniji izgled.

Kompletni popis Bonelli stripova u Excelu

Edited by - morski on 18/05/2017 19:02:28
Go to Top of Page

zeljko
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
17653 Posts

Member since 02/08/2002

Posted - 18/05/2017 : 20:29:14  Show Profile Show Extended Profile  Send zeljko a Private Message  Reply with Quote
strip je pun pogodak
dobar omjer fantatstie misterije i krimića

za razliku od breda grofa od milutovca i usranpyra

Utabanim stazama ocaja!
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 28/05/2017 : 01:48:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
#6 - Kosovo proročanstvo

U ovom broju su mi odlični delovi s one strane, samo što ih je bilo premalo za moj ukus.
Ambrozini me uvek zezne nakon uvodnih delova svojih priča,
kad očekujem nešto više od radnje u realnom svetu (kao u prethodnom broju) on se okrene snovima i vizijama.
U ovom broju sam pak očekivao više onostranog, ali je preovladala radnja u realnosti.
Mada, iako taj krimi deo nije nešto originalan, radnja ovoga puta uglavnom nigde ne škripi
i mislim da je za sada ovo broj koji me je najviše zadovoljio.

Kosovi su zanimljive ptice. Ako čujete da neko zviždi za vama, a nema nikoga oko vas, bacite pogled na krov kuće
ili na vrhove krošnje obližnjeg drveta, možda ugledate kosa, kome je zviždanje jedan od načina oglašavanja.
Jedino ne znam da li bi naši evropski kosovi mogli da nauče da govore,
ali, evo, indijski, kao što je ovaj u stripu, stvarno to umeju:


Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 28/05/2017 : 18:21:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
Noćas sam samo postavio ovaj video klip na koji sam naleteo kad sam ukucao "indijski kos",
a sad sam malo proverio i ptičju sistematiku...

Ovo je, u stvari, ptica mina (jedna od vrsta, pošto i njih ima više)
ali Italijani za nju koriste naziv indijski kos:
https://it.wikipedia.org/wiki/Gracula_religiosa

...a taj naziv je, očigledno, u upotrebi i kod nas, uporedo sa nazivom mina...
Ono, da, bolje zvuči kad kažeš "imam kosa u kući", nego "imam minu u kući"

Ove ptice inače spadaju u familiju Sturnidae (čvorci), dok domaći kos (Turdus merula) spada u familiju Turdidae (drozdovi).
U istom rodu Turdus postoji ptica koja se na engleskom naziva Indian blackbird,
ali taj kos, dakle, nema veze sa ovim "italijanskim" indijskim kosom:
https://en.wikipedia.org/wiki/Indian_blackbird

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

Jozzinelli
Senior Member



1557 Posts

Member since 10/04/2011

Posted - 28/05/2017 : 18:40:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Jozzinelli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Jozzinelli
a i Bacilierijev Del Vekiov crtež mi se, do sada, najviše svideo.


Niko me nije ispravio kad sam ovo ranije napisao,
a sada je isteklo vreme za direktnu izmenu komentara...

Bacilieri će se pojaviti tek u 9. broju, a u 7. nastupa Ornigoti premijerno u ovom stripu...

Mek Koj nema alternativu
Go to Top of Page

velka031
Advanced Member



Croatia
16846 Posts

Member since 18/03/2010

Posted - 28/05/2017 : 21:10:54  Show Profile Show Extended Profile  Send velka031 a Private Message  Reply with Quote
Pročitao "Stakleno oko", što reći, svidjelo mi se, ali nije me izulo iz cipela, zasad, vidjet ćemo dalje.

Svakako vrlo zanimljiva ideja, držim fige Ambrosiniju da zabilježi konačni uspjeh.

7,5/10
Go to Top of Page

SPQRoma
Average Member



Italy
788 Posts

Member since 30/06/2015

Posted - 31/05/2017 : 16:15:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit SPQRoma's Homepage  Send SPQRoma a Private Message  Reply with Quote
Meni je "Kosovo proročanstvo" baš dobro legao. Fina priča, fin crtež... Samo da se nastavi ovako. Čini mi se da su ovi noviji brojevi daleko bolji od prethodnih, kako je bilo i najavljeno.

HOKA-HEY
Go to Top of Page
Page: of 14 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.61 seconds. Snitz Forums 2000