forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Stripovi
 Budućnost domaćeg stripa (odsad i za pesimiste)
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 19

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2016 : 15:26:21  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto
a eto kaže i macan da se strip revija najbolje prodaje kad su hrvatske povijesne teme unutra.




pa vidiš, tonto, da ipak ima nečega u tome što pričam

ovo što sad kažeš, potvrđuje moje apstraktno-idejne teze: naša publika zapravo vapi za pravim hrvatskim stripom

no, ono gdje griješiš, i ti i dupli... nije potrebno dokumentaristički slijediti našu povijest, najmanje historiografski. naprotiv! povijest nam je materija koju treba preuzeti i preraditi mitski, tako da dobiješ odličnu priču koja će re-ispisati samu povijest. ionako nema apsolutno pouzdanog kriterija koji bi utvrdio što je stvarnost ili što je bila stvarnost. e u tom procijepu, između stvarnosti i mita, držati se jednog i drugog, ne biti banalan ni nazdravičarski, a opet kontrolirati mitsku svijest da ne odeš u nebuloze ili da ti ova ne pojede sve ostalo i pretvori se u pamflet, tu se valja kretati i dati pravi hrvatski strip;)
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 29/03/2016 : 18:51:02  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

držim da je došlo do disbalansa. fali pozitivnih vrijednosti.



e s ovim se čak i ja slažem. meni osobno nedostaje neki čvršći mejnstrim u HR stripu od kojeg bi odmjeravao svoju "vanstrujašku" poziciju.

ali kriviti za to Fibru i MojStrip?

to je kao da kriviš Vincea Gilligana i Noaha Hawleya za to što blockbusteri u kinu više kurca ne valjaju i čovjek se više zabavi gledajući televizijske serije nego kojekakve nove Star Warse i Batmane protiv Supermanova.

mislim da jednostavno kucaš na kriva vrata. napadni one koji su stvarno odgovorni: Michaele Bayeve, J.J. Abramse i Zackove Snydere!
Go to Top of Page

dugapuška
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
429 Posts

Member since 17/10/2003

Posted - 29/03/2016 : 19:25:54  Show Profile Show Extended Profile  Send dugapuška a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by stinky

ma, zgodno je, ali nije to to

jer, ovdje ti govoriš o sebi, dupli. svojoj poziciji. prikazuješ svoju superiornost prividnim ponižavanjem. dok ja tvrdim da treba doslovno shvatiti: vaša, ili tvoja, pozicija jest uistinu pogrešna. loša.
ima li želje za promjenom, dupli? kako kod tebe stoji stvar? jurica je zadovoljan (u lancima), mcn bi-ne bi, a ti?




No, pretpostavimo da se ipak nađe netko (možda čak i ja) koji bi radio neki takav, recimo to tako, “univerzalni hrvatski strip”.
O čemu bi se taj strip redio, tj. gdje bi bio smješten?
U bližoj povijesti je jako nezgodno jer :

a) Domovinski rat je tako dobro dokumentiran da se zna svaka žrtva poimence i gotovo sve okolnosti pogibije. Ići tu s nekim imaginarnim pričama je jako nezahvalno jer će se odmah naći svjedoci, poznavatelji, interpretatori. Mogu se dakle raditi samo dokumentarističke priče ili priče iz prve ruke. No, u današnje doba za to je pogodnije snimiti film, a ne raditi strip jer strip nije
ljudima zanimljiv ako je dokumentaristički. Priče iz prve ruke su
obično intimne ispovjesti, a one su tebi bljak!.

b) 2.svjetski rat ima taj problem što je trenutno populacija podijeljena oko značenja i uloga u tom ratu. Trenutno je gotovo nemoguće u širem kontekstu interpretirati taj rat s vizijom neke svehrvatske ideje.

Preostaje nam dakle ići dublje u povijest. No, tih stripova već imamo (zaviša, kroz minula stoljeća, cuvaj se senjske ruke, zlatarevo zlato, gricka vjestica, raznorazni ratovi s turcima, frankopani, ...). Zašto se ekipa više ne pali na njih, neznam. Možda bi ih trebalo preraditi u nekakve mange ili nešto što je danas više moderno i ljudima ugodnije za oko. Ali sve to bi bila ista stvar samo u drugom odijelu. Ako već ovi stari stripovi nisu “ultimativni” ne vidim zašto bi to postale njihove moderne reinterpretacije.
Moooožda bi bilo dobro ići na serijal, a ne one-shoot, ali to je tek
nemoguće bez stvaranja, recimo to tako, industrije.




Evo dvije konkretne teme iz kojih bi se možda mogli izroditi fini serijali:

1. Pustolovine braće Seljan (mada je Maurović već davnih dana o njima uradio "Grob u Prašumi", čini mi se kako njihova životna priča ima puno veći potencijal)
http://www.hrt.hr/htv/emisije/tragomSeljana/braca.htm
https://www.youtube.com/watch?v=u56xU7dcwiE

2. Mate Svjetski
http://www.stipebozic.com/novosti.php?p=11&s=100
https://www.vbz.hr/knjiga/simunovic-mate-ja-mate-svjetski

Stripove o ovim likovima bih, ukoliko bi bile dobro napisane i nacrtane, rado čitao


www.rdv.ba
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2016 : 20:00:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa nije da vas prokazujem. pričamo.
vi snosite svoj dio odgovornosti, uvjetno rečeno. a ta je odgovornost velika, uzevši u obzir da na domaćoj sceni i nema ničeg drugog, aktivnog, ili nije dugo vremena bilo.

otkada sam ja unutra, ne unutra kao ti, ali unutra, tu, na scomu, ostaje mi kao egzemplarna jedna situacija kada je mcn izjavio da je Zagor bezveze. naravno, on ima pravo misliti kako hoće, ali ovo je bila izjava na razini da je Zagor za klince, i to jedna programatska izjava.
e sad, ta izjava nije djelovala u smislu da je preokrenula stanje stvari, naprotiv, došlo je do svojevrsne korekcije kod samog mcn-a, a i "nametanja Zagora" čitavoj sceni (o čemu sam pokušao u tekstu Vječni Zagor). nemojmo sad uzeti Zagora doslovno, no, opet, ima tu podudarnosti sa ovim našim problemom, kamo smo došli ("fali pozitivnih vrijednosti").

uzimam tu izjavu kao liniju jednog mišljenja, koje, više-manje životari, premda stvarnost (ili scena) pokazuje potrebu za prevladavanjem.
mcn je probao i sa q-stripom, eto, najnoviji pokušaj je mojstrip. pitanja koja tu valja postaviti: je li ta linija uspješna? što je proizašlo? kakva je reakcija pubilke? producira li taj program 'sekundarno' stvaralaštvo, kroz tekstove, prikaze, recenzije itsl., i to, s jedne strane, među samim 'teoretičarima' i s druge, među fanovima?
ako izostaje recepcija te ako izostaje popratna, 'teoretska' infrastruktura, zašto je to tako?

ti si više vezan uz strip od mene, pretpostavka je da si i više zainteresiran za "budućnost". pokrenuo si ovaj topic.
to znači da moraš moći izdržati tzv. "napade", premda meni nije cilj napadati. ionako znaš da su ti "napadi" moj stil, kako su već rekli, pikantni.
uostalom, sada sam i ja pametniji, pa nešto manje "razuzdan i lud".
ti, pogotovo i nadasve mcn, te ostali koji sada čine aktivniji dio scene (dupli itd.) morate se susresti sa kritikom, tj. postavljanjem stanja stvari. pa ajmo ga svi postaviti. preispitati.

može li bolje od ovoga što imamo?
gdje smo sada?
što nam je cilj?
ili je sve propovjednik-mogorovic dobro dok traje?

tema se malo-pomalo pokreće
već sam nekoliko puta mislio da smo došli do krajnje točke i da mi valja napustiti, pa se uključiti kad se ponovo otvori, no, izgleda da je ovoga puta žilavo. nešto se ipak kreće.

zato se sada isprsite, stavite vlastita promišljanja (pa i nihilist mogorovic), jer - nekuda idemo;)
Go to Top of Page

Tonto
Advanced Member



8166 Posts

Member since 11/02/2012

Posted - 29/03/2016 : 20:04:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Tonto a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky

quote:
Originally posted by Tonto
a eto kaže i macan da se strip revija najbolje prodaje kad su hrvatske povijesne teme unutra.




pa vidiš, tonto, da ipak ima nečega u tome što pričam

ovo što sad kažeš, potvrđuje moje apstraktno-idejne teze: naša publika zapravo vapi za pravim hrvatskim stripom

no, ono gdje griješiš, i ti i dupli... nije potrebno dokumentaristički slijediti našu povijest, najmanje historiografski. naprotiv! povijest nam je materija koju treba preuzeti i preraditi mitski, tako da dobiješ odličnu priču koja će re-ispisati samu povijest. ionako nema apsolutno pouzdanog kriterija koji bi utvrdio što je stvarnost ili što je bila stvarnost. e u tom procijepu, između stvarnosti i mita, držati se jednog i drugog, ne biti banalan ni nazdravičarski, a opet kontrolirati mitsku svijest da ne odeš u nebuloze ili da ti ova ne pojede sve ostalo i pretvori se u pamflet, tu se valja kretati i dati pravi hrvatski strip;)


stinky, stinky, naravno da ima nešto u tome što pričaš, ja to znam. Moj problem s tobom je isključivo u tvom načinu komuniciranja, omalovažavanja neistomišljenika i njihovo etiketiranje...al dobro sad.
Bitna razlika između mene i tebe je ta što ja strip volim kao medij. Ja volim dobar strip bez obzira na tematiku ili žanr, ti ćeš u startu odbaciti nešto jer te tema ne zanima. Bilo ljudske ispovijedi, bilo superheroji, bilo bilo što, sve može biti dobro i sve može biti loše...
Može biti da hrvatska publika zaista vapi za pravim hrvatskim stripom i da je taj strip baš to što i ti želiš, samo što ti taj strip ne mogu dati ni Macan ni Radoja ni netko treći ako ne osjećaju potrebu da ga rade (mislim, mogu, ali to neće biti to)...
...i upravo zato ja ne vjerujem u ultimativni hrvatski strip, samo u ultimativne autore.
...a sad ti slobodno udri po mom načinu razmišljanja.

The less I have the more I am a happy man
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2016 : 20:08:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dugapuška

1. Pustolovine braće Seljan (mada je Maurović već davnih dana o njima uradio "Grob u Prašumi", čini mi se kako njihova životna priča ima puno veći potencijal)




da!!
rekoh već da bih jako volio pojačani, poboljšani Grob u prašumi. jer taj stari ima samo jedan adut (ali kakav!): Maurovićev crtež. i temu braće Seljan, ali koja nije čak ni blizu "ideje".
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 29/03/2016 : 20:44:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Tonto
ako ne osjećaju potrebu da ga rade



zato ovakve rasprave
pretpostavka svake rasprave je da se može doći do uvida
a kada se dođe do uvida, dolazi i do preokretanja potreba, tj. autori će osjećati potrebu da odgovore na razini aktualnog stanja stvari. otvaraju se horizonti i problemi u drugačijem vidu koji će tražiti drugačije odgovore.

ne tražimo ništa manje nego zaokret 'gornje' strukture scene za 180, eda bi u budućnosti nicali autori koji će osjećati potrebu za jačim izrazom Groba u prašumi.
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/03/2016 : 22:19:49  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Ovo dolje sam napisao prije par dana kad sam htio odgovoriti
stinky-u. Na kraju nisam poslao jer je retorika malo napadačka
pa da ne uništi cijelu temu. Kako se spominje Grob u prašumi,
učinilo mi se OK sad postati. Nisam uređivao tekst jer je sad
rasprava ušla u mirnije vode pa nema bojazni da me se krivo shvati.

"...
Hrvatska stvar ti je ta da bi mi svi željeli biti Zagor, a u stvari
sami sebe doživljavamo kao one blentave indijance kojima stalno treba
pomoć. No, Zagori koji nama dolaze pomoći nikad nisu bili na takvim
moralnim visinama na kojima je stripovski Zagor. Upravo suprotno.
Onda smo u nedostatku Zagora došli na ideju da Zagor postane jedan od
nas. Povijest nas uči da je u svakom od tih pokušaja barem polovica
domorodaca Hrvata odbijala prihvatiti domaćeg Zagora. To ti je ovo
naše nacionalno razjedinjenje oko velikih vođa i ideja.
Kužiš li sad što je Hrvatska Stvar i zašto je postojanje fenomena Zagor propast identiteta?
...
Hrvatski Zagor ne može postojati!
On mora biti talijan, nijemac, amer, Bog.
Zato je, stinky, tvoje slavljenje filozofije sjekire i Zagora izdaja
nacionalnih interesa i odraz vječnog hrvatskog cvileža: “Pomozite
nam!” iako se na prvi pogled čini da se radi o uzimanju buzdovana u
hrvatsku desnicu.
...
Ja se s tobom slažem da su na hrvatskoj strip sceni autori većinom
neki intelektualni cvilci koji plaču nad pizdarijama.
I meni se od toga povraća.
Istinski.
Ali nivo razočaranja koji dolazi od tebe, istinskog hrvatskog desničara, za mene je poražavajući.
Za tebe je Grob u prašumi na putu ultimativnog hrvatskog stripa.
Pa tamo dva Hrvata bauljaju po pustinji i prašumi, nalaze neke
indijance koji su jadniji od njih pa njima glume Zagora kad već doma
ne mogu jer se doma moraju pomiriti s ulogom indijanca. Čovječe, pa
onda odmah možemo početi tražiti da nas neki, danas su u modi Nijemci,
pripoje u Ujedinjene Države Srednje Europe u kojima ćemo se na miru
baviti uzgojem bio hrane na ekološki prihvatljivi način što je izgleda
jedino što smo skužili od stoljeća sedmog naovamo. Poražavajuće je
jedino to što se tu nije imalo što ni skužiti jer na ekološki
prihvatljiv način bilje ionako raste samo od sebe, jedino nekad skupiš
malo, a nekad više, što u osnovi znači da malo gladuješ pa se malo prežderavaš.
Kužiš, ne?
"

Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/03/2016 : 22:40:34  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
Stinky, ja sam do sad mislio da ti govoriš o ultimativnom hrvatskom
stripu, a ne stripu koji bi se bavio avanturizacijom hrvatske
povijesti.
Ovo drugo je posve različita tema. U avanturističkim stripovima (kako
bonelijadi tako i francuskim) povijest je više manje samo kulisa. U
osnovi postoji nekoliko tipova priče koje se vrte u više-manje sličnim
situacijama. Dodatno, te priče se bave problemima sadašnjosti iako
naočigled sve pripada nekoj prošlosti. Npr. kad bi danas radili novu
verziju Čuvaj se senjske ruke, sigurno bi bilo zgodno ubaciti neke
homoseksualne konotacije. Ili kad bi danas radili Gričku vješticu, ona
bi se ponašala i imala liberalna uvjerenja kakva su danas što je
svjetlosnim godinama daleko od onoga kakva su uvjerenja bila u
originalno vrijeme. Također, ako bi postojao neki sukob među Hrvatima,
on bi sigurno bio prikazan kao moderni sukob ljevice i desnice iako
bi se događao npr. u doba turskih osvajanja.

Što se tiće takvih stripova, ideja mi nije strana.
Strip Zlato koji trenutno radim na mojstripu je svojevrsna priprema za
tako nešto. Prije nego se upustiš u povijesnu tematiku, treba naučiti
crtati konje i jahače. Eventualno i brodove. Treba vidjeti i kako
stilski sve to složiti. Nisam siguran kad ću se upustiti u taj projekt.
Vremenski okvir sam odabrao, dio dokumentacije prikupio, ali
tu ima još hrpa posla. Treba posjetiti muzeje, originalne lokacije.
Uglavnom, treba vremena. A toga se sve manje nalazi. Tako je to.

Edited by - dupli on 29/03/2016 22:44:38
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 29/03/2016 : 22:55:32  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dugapuška
Evo dvije konkretne teme iz kojih bi se možda mogli izroditi fini serijali:

1. Pustolovine braće Seljan (mada je Maurović već davnih dana o njima uradio "Grob u Prašumi", čini mi se kako njihova životna priča ima puno veći potencijal)

2. Mate Svjetski

Stripove o ovim likovima bih, ukoliko bi bile dobro napisane i nacrtane, rado čitao



To bi bili obični avanturistički stripovi.
Po ničemu ne bi bili povezani s Hrvatima osim po imenu glavnog junaka.
Zar bi zaista nešto mijenjalo na stvari da se Mister No ili Zagor
zovu recimo Ante Radić?
Go to Top of Page

ken2
stripovi.com suradnik



Croatia
8099 Posts

Member since 30/07/2002

Posted - 29/03/2016 : 23:11:07  Show Profile Show Extended Profile  Send ken2 a Private Message  Reply with Quote
ako je mitska/alternativna/romansirana/fantazi povijest ono što stinky misli da bi trebalo imati na našoj sceni
onda ili netko treba imati unutarnju potrebu to raditi
ili netko treba financirati takav projekt
na oba načina se može doći do dobrih rezultata, jedino je pitanje da li je to 'ultimativni hrvatski strip' i da li će uopće valjati išta
i što bi to uopće trebalo značiti - 'ultimativni hrvatski strip'
da li je to isključivo hrvatska priča
ili je to vrhunski strip hrvatskih autora, napravljen tu, a ne za svjetske etikete
ako je ovo drugo, onda je teksas kid, moj brat, ultimativni hrvatski strip u nastajanju
a ako se radi o prvome, onda bi to netko trebao financirati
siguran sam da bi ova ekipa na topiku prštala od ideja, da im netko osigura sredstva i zada cilj
samo nemojte to shvatiti kao obrade povijesnih epizoda, jer je to bezveze i demode
u tu povijest treba ubaciti i mit i fantastiku i nadnaravne moći i putovanje kroz vrijeme i svašta...
ja bih nešto tako, proizašlo od ovih pametnih i talentiranih ljudi, volio čitati
bilo to ultimativno ili ne

if you tolerate this, then your children will be next
Go to Top of Page

goran split
Junior Member



Croatia
388 Posts

Member since 21/09/2010

Posted - 30/03/2016 : 01:28:01  Show Profile Show Extended Profile  Send goran split a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

quote:
Originally posted by dugapuška
Evo dvije konkretne teme iz kojih bi se možda mogli izroditi fini serijali:

1. Pustolovine braće Seljan (mada je Maurović već davnih dana o njima uradio "Grob u Prašumi", čini mi se kako njihova životna priča ima puno veći potencijal)

2. Mate Svjetski

Stripove o ovim likovima bih, ukoliko bi bile dobro napisane i nacrtane, rado čitao



To bi bili obični avanturistički stripovi.
Po ničemu ne bi bili povezani s Hrvatima osim po imenu glavnog junaka.
Zar bi zaista nešto mijenjalo na stvari da se Mister No ili Zagor
zovu recimo Ante Radić?




hmm.. gleda san nedavno dokumentarac na history kanalu kako je Ian Fleming vjerojatno Bonda napravia po Dušku Popovu, pa neznan baš koliko bi mu strip uspija da je bilo..Popov,Duško Popov

https://en.wikipedia.org/wiki/Du%C5%A1an_Popov

a Mate Svjetski bi bia ka Indiana Jones

da je nekakav mini serijal o Dioklecijanu
al u stilu Charles-Louis Clerisseau-a

http://grandtourdalmatia.org/wp/wp-content/uploads/2014/11/Adam_3.jpg

http://www.arthermitage.org/Charles-Louis-Clerisseau/Interior-of-Emperor-Diocletian-s-Palace-in-Split-1.jpg

http://szssplit.hr/wp-content/uploads/2014/11/Temple-of-Bacchus-in-the-Diocletian-Palace-in-Split.jpg

http://www.arthermitage.org/Charles-Louis-Clerisseau/View-of-the-Temple-of-Jupiter-in-Diocletian-s-Palace-in-Spalato.jpg

http://www.arthermitage.org/Charles-Louis-Clerisseau/Interior-of-the-Jupiter-Temple-in-the-Palace-of-Emperor-Diocletian-in-Spalato.jpg

stršljen spašen
Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 30/03/2016 : 05:49:45  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by goran split

...kako je Ian Fleming ... bi bia ka Indiana Jones... u stilu Charles-Louis Clerisseau-a...



po meni, ultimativni hrvatski strip ne bi bio onaj koji se događa u hrvatskoj (kao što se Zagor ne događa u Italiji), niti bi mu glavni likovi bili Hrvati (opet Zagor), nego strip koji bi bio dovoljno svoj estetski (može i filozofski) da se odvaja od ostale scene na način da ima smisla govoriti o stripovima poslije njega da su "u njegovom stilu", a ne da je on po uzoru na Zagora, Jamesa Bonda, Indianu Jonesa i sl.

većina mangi su nalik... drugim mangama. i time mogu biti, ako postignu tu veličinu, ultimativni japanski stripovi.

mi sve vlastito što valja (opet, Andrija Maurović u kojem je bilo i te kako dovoljno drugačijeg, kvalitetnijeg i svog) napuštamo u svojem provincijalnom sljepilu i gledamo preko grane što bismo trebali kopirati.

a bili bi ultimativno hrvatski?
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 13:33:43  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dupli

Stinky, ja sam do sad mislio da ti govoriš o ultimativnom hrvatskom
stripu, a ne stripu koji bi se bavio avanturizacijom hrvatske
povijesti.



dobro si mislio
baš o ultimativnom hrvatskom, a ne avanturizaciji

no, to se dvoje ne mora isključivati, dupli
recimo, sada je ovaj postojeći Grob u prašumi ta tvoja "avanturizacija". a radi se o tome da se unutra ugradi više toga, da izražava "ideju". to znači da, s jedne strane čitav strip bude podređen ideji koa ga nosi, a s druge pak strane, ne smije ta ideja totalno pojesti sve ostalo, jer bi se tada pretvorilo u pamflet ili frazu.
jasno, takve je stripove ili djela, teško uraditi, postići takvu ravnotežu.
ali, zašto bi se zadovoljili prosječnim?

da ti bude jasnije o čemu pričam, evo jedan primjer za koji možda ne bi mislio da je upravo pravi. Dirty Harry.
Prljavi Harry je, s jedne strane nošen idejom (konzervativna kritika), a s druge je to urađeno tako majstorski da većina ljudi ni ne razmišlja što to Prljavi Harry govori, jer ih sasvim zadovoljavaju druge razine tog filma, pa i dobra pucačina, glumac itd.

nastavit ćemo, idem jesti meso, da budem jači
Go to Top of Page

dupli
Senior Member

Croatia
1018 Posts

Member since 26/11/2009

Posted - 30/03/2016 : 14:04:47  Show Profile Show Extended Profile  Send dupli a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
da ti bude jasnije o čemu pričam, evo jedan primjer za koji možda ne bi mislio da je upravo pravi. Dirty Harry.
Prljavi Harry je, s jedne strane nošen idejom (konzervativna kritika), a s druge je to urađeno tako majstorski da većina ljudi ni ne razmišlja što to Prljavi Harry govori, jer ih sasvim zadovoljavaju druge razine tog filma, pa i dobra pucačina, glumac itd.



Razumijem ja to.
Zato sam i napisao:
"Jedina preostala mogućnost je ultimativni hrvatski strip smjestiti u
suvremeno doba. To ima potencijala iako je donekle apsurd jer bi se
borba za hrvatsku ideju trebala provoditi u samostalnoj i suverenoj
Republici Hrvatskoj."

Znaš stinky, ekipa iz mojstripa se nalazi redovno otprilike jednom
mjesečno i svašta mi tamo razglabamo u tih par sati. I nije da se
tapšemo po ramenima, nego se muški pobijemo. Nakon svega obično
skoknemo kod Kremenko grill-a na čavape ili horsburger da povratimo
snagu.

Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 30/03/2016 : 14:20:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by jurica
po meni, ultimativni hrvatski strip ne bi bio onaj koji se događa u hrvatskoj


Meni sve ovo vrijeme kroz glavu prolaze Delanov i Džukin "Outlaw Nation" i taj koncept velikog američkog romana (Great American Novel) koji tamo onaj lik pokušava napisati jer, koliko znam, ovo vrhunsko nacionalno djelo kao koncept u umjetnosti, ne postoji izvan tog američkog svenacionalnog prostora i ne postoji veliki kineski film ili veliki južnoafrički animirani film. Čini mi se da studio Ghibli i utjecaj njihovih animiranih filmova prilazi tom rangu ali neće ni njih Japanci nazvati „velikim japanskim animiranim filmovima“, samo su Amerikanci toliko napuhani da i njihova bejzbol liga mora nositi naziv svjetskog kupa.

Posljednji Mohikanac, Huckleberry Finn, Lovac u žitu, Ubiti pticu rugalicu... Postoji li nekakav „hrvatski san“ (pa makar on bio u Australiji a ne u Hrvatskoj) kao taj američki koji su ovi romani i ti pisci pokušavali opisati, izgraditi, srušiti pa ponovo izgraditi stoljećima već?

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 14:36:39  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
znači,
Dirty Harry je dobar primjer i u drugom smislu: to je mitizacija o kojoj pričam. Naravno, ken2 (moram te malo zdrmati, ken, kad si takav njanjavac) misli da je mitsko = fantasy, pa bi valjda trebalo biti hobita ... i tako bi opet imali macanove žene, djecu itd.
Ne, Prljavi Harry je mit, mitizirana američka svijest/povijest.
Njima je u tom smislu 'olakšan' posao, jer su doslovno izrasli iz vesterna kao mita. Zato tamo mogu biti sve struje, antiteze i negacije. Ali imaju od čega odskočiti, imaju produkciju "američkih vrijednosti".
Prljavi Harry je pojedinac podignut na razinu modela; pionirska Amerika, pojedinac-heroj koji ovisi o sebi u divljini i donosi odluke; on je uvjet društva, konstituira društvo, a ne obratno = pravi američki mit.

S druge strane, dupli rezonira: "a u stvari
sami sebe doživljavamo kao one blentave indijance kojima stalno treba
pomoć"

i ostaje blentavi indijanac. ne kažem da dupli ne odražava jednu, u našoj književnosti, predominantnu ideju, dupli kao naš pasivni junak. pa naše najbolje stvari su kada je junak okupiran oko stolice stogodišnje babe ili leži u bolnici i kontemplira. i dobro je to, tu smo uspješni, no što nas priječi da damo i drugu stranu, recimo olujnu. što tebe, dupli, muči da ne bi izrazio domoljublje kao pozitivnu vrijednost? sramiš se, jer će te nekakve platforme proglasiti fašistom?

tvoje rezoniranje je pogrešno, jer:
ja se uopće ne osjećam kao blentavi indijanac. samo sam ponosan, sabran i čelik-hrvat.
kao takav, mene će zanimati pozitivne vrijednosti, a mazohističke kvazimoralke tipa strip-kolumne su mi daleko daleko - to nije moj svijet.
drugo,
držim da izražavam osjećaje i stavove velikog broja, naime, one množine koja okreće leđa i novom kvadratu i q-stripu i mojstripu itd.
treće,
ni ne treba sve sravniti, pa će svi biti radnici i poštena inteligencija. u svakom zamislivom slučaju će biti onih kojima neće pasati ovo ili ono. ali, pa što? jurici se, po svim kriterijima, ne bi smio sviđati Prljavi Harry. ali što on tu može, kada je to kult, legenda i mnogima vrh. Prljavi ima raspon veći nego što ima juričina Ironija, a isto tako ima i Zagor. nadam se da je dovoljno pametan da to shvaća i prihvaća, da je tome tako. i tu se mora odmjeravati, razvijati, pokušavati nadmašiti (što je nemoguće, jurice, al' dobro i pokušaji su rad na razvoju).
zato, četvrto,
uspjeh tog ultimativnog hrvatskog stripa, koji odražava jednu stranu naše zbilje, pomesti će ove druge, pobunjene, nezadovoljne, jalne, besmislene itd. i postići će se konsenzus, kao što ja prihvaćam Krležu, premda mislim da je bio potpuno blesav sa marksizmom. ali kako ima uspjeh, ima raspon, nađem u njemu nešto i za sebe. to je to.

je li moguće dati takav strip?
kažem da.
i nije mi na pameti kopiranje, nije ni dokumentirati našu povijest, nisu n ialternativne stvarnosti, a najmanje fantasy i sve to što pričate, u jednom pogrešnom ili ne do kraja shvaćenom tonu.
valja nama raditi na mitizaciji i onda će jurica imati dovoljno estetski i filozofski strip (ili stripove), pa će moći valjanije preispitivati i postaviti se kao antiteza.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 14:48:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Stripiti
Postoji li nekakav „hrvatski san“



postoji i on nam se odigrao (i ostvario!!) pred očima

tim je neshvatljivije da se ovako mimoilazimo
očito su jednostavne stvari, tj. mišljenje bitnog, očito je to vrlo teško

naime, uspostava RH je jedan takav san - kulminacija naše povijesti
i te kako se to može izraziti, raditi mit

e, izraziti ovu bitnu stvar, a ne upasti u banalnost, ne upasti u dnevnopolitičko baljezganje i frazerstvo, ali također ne upasti u mazohizam, negaciju, destrukciju, to još čeka našeg ultimativnog mcn-maurovića
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 30/03/2016 : 15:02:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by stinky
naime, uspostava RH je jedan takav san - kulminacija naše povijesti
i te kako se to može izraziti, raditi mit


U šta se transformirao taj san? Recimo, kada je Veliki Gatsby izašao, niko ga nije čitao jer je opisivao 20te prije depresije i ljudima nije bilo zanimljivo čitati o rastrošnosti koju su mogli ionako vidjeti i pročitati u novinama. No, kada je ušao u kurikulume srednjih škola 1940ih, rastrošnost je postala prošlost i američki san je transformiran u nešto novo: pobjedom i prevazilaženjem depresije i fašizma, s distance se moglo pogledati ono što je bilo jedan od glavnih uzročnika te tragedije tridesetih i indirektno prve polovice četrdesetih.

Drugim riječima, šta taj famozni nacionalni Hrvat sada sanja kad ima neovisnu i samostalnu, ultimativnu državu? Jel isto sanja u Splitu i Zagrebu? Može li ultimativni Hrvat koji će napisati ultimativni roman u jednom djelu (crtanom ili pisanom) ili seriji romana obuhvatiti i prikazati svehrvatski prostor kao što je Mark Twain mogao putovati Mississippijem i Missourijem i opisati tu post-robovlasničku Ameriku onako kako je? Ako se Hrvat na Hvaru ne može poistovjetiti s onim što je Hrvat u Zagrebu napisao i nacrtao, je li to svehrvatski ultimativni roman ili je hrvatsko-panonski roman, odnosno hrvatsko-zagorski, hrvatsko-velebitski, hrvatsko-pelješki, hrvatsko-istarski...?

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 15:12:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa o tome se radi!
raditi na mitizaciji
... te će vremenom (i, bogomdanim uspjehom) i onaj u Zagrebu i onaj u Splitu naći točku identifikacije
nije da sada nema (ima, i te kako, samo što nam mojstripaši iskrivljuju stvarnost. niti oni, ponajmanje oni odražavaju "stvarno stanje", ako baš tako hoćeš), ali ništa ne smeta raditi i dalje i dublje i jače. to su te "pozitivne vrijednosti", kao što Amerikanci dan-danas rade američke snajpere itd.

tim bolje što imamo sve te raznolikosti
to će viša biti 'sinteza', kao što ameri imaju delta blues i podivljalog nihilista sa Aljaske, pa sve to sjedne na svoje mjesto
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 30/03/2016 : 15:17:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
E, ali nisi odgovorio, šta sanja Hrvat? Ja ih znam dosta (doduše, ne ultimativnih) koji, recimo, sanjaju Njemačku i još dosta koji su otišli i sada žive tamo.

Konkretnije eto, ti, šta ti sanjaš, osim ultimativnog hrvatskog stripa? Da svi od Dubrovnika do Vukovara imate iste „pozitivne vrijednosti“ i radite sinteze raznolikosti? Koje (i čije) pozitivne vrijednosti treba da otjelotvori i sintetizira ultimativni hrvatski crtani roman da bi se ispunio tvoj san? Samo tvoje kao ultimativnog Hrvata? A šta ćemo s ovima koji nisu ultimativni i ne sanjaju isto?

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 15:24:46  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
tvoja pitanja su pseudopitanja. jer su to pseudoproblemi.
eto, ti mi reci: što sanja čovjek?

kada kreneš nabrajati, uvidjet ćeš da je to jedno beskonačno pitanje.
je li to razlog da se prenerazim, stanem, prestravim se nad bezdanom?
ma kakvi.
idemo situaciju po situaciju.
ti brkaš redove i pitaš se što će sa svima onima koji ne znaju kud sa sobom. ne, baš obrnuto: onaj tko zna, ima ideju i još je u stanju dobro je artikulirati, taj će apsorbirati sve one zbunjene, kolebljive, nejasne itd. taj određuje put tima drugima, ne oni njemu. tako to ide, stripiti.
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 30/03/2016 : 15:31:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Ti izbjegavaš odgovoriti na pitanje postavljanjem novog pitanja. Ti si započeo priču o ultimativnom hrvatskom romanu i složio se da bi to trebao biti ekvivalent američkog velikog romana čija je definicija, identifikacija, transformacija i izgradnja američkog sna.

Govorimo prvenstveno, dakle, o Hrvatskom snu, i tvom djeliću unutar tog sna jer nisi odgovorio šta je uopće Hrvatski san trenutno, pa sam ti eto pokušao olakšati da kreneš od sebe i izgradiš ultimativni Hrvatski san koji treba napraviti u taj ultimativni crtani roman. Sanjao si, sanjali ste ultimativnu, samostalnu i neovisnu Hrvatsku i 1995. godine je to ostvareno. Šta sada sanjate, jer nema Hrvatskog sna bez Hrvata, je li? Jel tako strašno teško napisati to ovdje ili misliš da je potreban roman da bi se sve obuhvatilo?

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page

stinky
stripovi.com suradnik

Croatia
13107 Posts

Member since 29/12/2001

Posted - 30/03/2016 : 15:47:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit stinky's Homepage  Send stinky a Private Message  Reply with Quote
pa ne može ti se dati formula. mislim, to je prebedasto, što sad ti zahtijevaš.

eto, razumiješ širu priču i imaš koliko toliko jednu sliku na apstraktnoj razini. naravno, ne može ti se dati strip s takvom apstrakcijom, nego to ispričano kroz priču. kroz likove, događaje, njihove motivacije, a sve u vezi sa svime.
je li tako strašno teško napisati to ovdje, pitaš se? pa očito jest, kada nitko još nije napisao, a u povijesti hrv stripa ima, za mene, tek 2-3-4 koji se uopće približuju nečemu.
znači, nemam ovdje pri sebi scenarij da ti sad postam, pa da se ti... ne znam što. ta će se stvar dogoditi (ili neće) neovisno o tebi, kužiš.

ako pitaš što baš ovoga trenutka sanjam ili što mi je želja, evo da ti zadovoljim znatiželju. pročitat ću Zagor protiv Supermikea uskoro, pogledat ću Shanea ponovo i pustit ću si Thompsona - Bosna. jesti ću, također. sve super želje i sve ću ostvariti.
Go to Top of Page

Stripiti
New Member



Bosnia and Herzegovina
103 Posts

Member since 02/04/2015

Posted - 30/03/2016 : 15:55:47  Show Profile Show Extended Profile  Visit Stripiti's Homepage  Send Stripiti a Private Message  Reply with Quote
Hahaha koja bijedna provokacija, ovo je tako nisko da nije vrijedno ni Svaštare a kamoli ovog podforuma. Sve u redu, slušaj ti Thompsona i svoje pozitivne vrijednosti i želje ispunjavaj, meni je samo drago što imam evo sreće i ne moram ih dijeliti i što taj ultimativni hrvatski strip neću morati čitati ako ga ikada napišeš/pronađeš.

Adio, Hrvati, s mojim odlaskom jurice bit će ti bolje da još jednom preimenuješ topic.

Ja kada psujem, makar psujem s dobrom namjerom.
Go to Top of Page
Page: of 19 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.45 seconds. Snitz Forums 2000