forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Prvo sunce
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 11/01/2017 : 17:18:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Nakon sto je neslavno propao pokusaj s crtanjem horor stripa jer izdavac nije bio zainteresovan za "zanrovske" radove, zapoceo sam prije nekih mjesec i pol dana rad na novoj prici, koja je bliza izdavacu na kojeg ciljam. Radi se o prici o tri lika koji se srecu u Sarajevu danas. Giada, italijanska studentica, radi diplomski rad na temu poznatog bosanskog pisca i intervjuise ga svakodnevno, Skender, to jest pisac o kojem je tu rijec, je osoba koja je na neki vrlo specifican nacin pronasla svoj mir a Alen je gitarista u mladom rock bandu pred raspadom. Tema price je potraga za "neozbiljnoscu" ili "lakocom postojanja" osoba koje su se rodile 1995. godine i ne sjecaju se, dakle, ratnih desavanja. Ambijent u kojem zive, i drustvo koje je podijeljeno po mnogim osnovama, im na neki nacin namecu ozbiljne teme u jednom delikatnom periodu njihovog zivota, prelazu iz adolescentske u odraslu dob. Iako zvuci kao pomalo teska tema, radi se definitivno o najpozitivnijoj prici koju sam do sad napisao.
Naslov se referira na jedan odlomak Alberta Camusa:
"Drugi poslije nas ce na ovoj zemlji opet dobiti prvo sunce, borice se, naucice ljubav i smrt, prihvatice enigmu i vratice se kuci nepoznati. Dar zivota je divan."
Ovo je prvi koncept crtez, na kojem je lik Alena koji sam u medjuvremenu promijenio, ali cu uskoro postaviti i novu verziju. Zavrsio sam vec prezentacije likova, skoro cijelu pricu i dio storyboarda a uskoro prelazim i na table. Sve cu to postaviti ovdje u nadi da ce mi ljudi dobrog srca pomoci sugestijama i kritikama.
Svaka sugestija i kritika su, naravno, dobrodosli.

Markos
Webmaster



Croatia
28967 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 11/01/2017 : 17:52:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
Ciljaš na Bao?

Trouble will find me
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 11/01/2017 : 17:54:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Da, za ediciju "Città viste dall'alto". Plus, imam jednu "ozbiljniju" verziju price za Coconino.
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 11/01/2017 : 18:46:37  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Zvuči zanimljivo. Samo naprijed!

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 11/01/2017 : 18:51:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Velika šteta zbog ``Krvnih sudova``. Kao ljubitelji horor žanra, sa nestrpljenjem smo iščekivali nove objave pojedinih elemenata te priče, a s obzirom na duže zatišje koje je nastupilo na topiku (a koje je moglo da prethodi nekom velikom iznenađenju) krišom se nadali čak i objavi kompletnog stripa, kad ono…
Ovako iz najave ovo deluje ozbiljnija, ali suvoparnija priča nego ``Krvni sudovi``. Međutim, svaka tema može biti zanimljiva ukoliko se prezentuje na pravi način, a s obzirom na dosad pokazano sa tvoje strane nema razloga da sumnjamo da tako neće biti.

Mnogo sreće na novom projektu.
Go to Top of Page

Markos
Webmaster



Croatia
28967 Posts

Member since 27/08/2001

Posted - 11/01/2017 : 18:56:54  Show Profile Show Extended Profile  Visit Markos's Homepage  Send Markos a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

Da, za ediciju "Città viste dall'alto". Plus, imam jednu "ozbiljniju" verziju price za Coconino.


Michele mi se čini izvrstan urednik. Ako napraviš dobru priču, mislim da imaš šanse. Ovo djeluje dobro, sad treba vidjeti kako ćeš to realizirati.

Trouble will find me
Go to Top of Page

Torghal
Senior Member



Croatia
1958 Posts

Member since 27/09/2004

Posted - 11/01/2017 : 19:59:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Torghal a Private Message  Reply with Quote
Meni ovo djeluje puno zanimljivije nego Krvni sudovi tako da jedva cekam da vidim kako ces to realizirat.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 11/01/2017 : 21:45:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Vjerujem da ovako na prvu zvuci suhoparnije, isao sam da ispostujem urednicku liniju izdavaca kojem se predstavljam premda i meni definitivno vise lezi horor. Ipak, radeci na ovome (trenutno je prica, sa skoro svim dijalozima, gotova) mislim da sam mnogo naucio i sad sam, sve u svemu, vrlo zadovoljan. Nadam se da je prica prije svega zabavna.

@Markos, drago mi je da ti izgleda, opet na prvu, kao da ima sanse, a slazem se da Michele radi cuda!

Ovo je studija za Skendera, starog pisca.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 11/01/2017 : 22:15:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Super djeluje postavka priče pa jedva čekam dalje stripovski kakva će biti.
zadnji Skender ovaj u poloprofilu je skroz kul.
Stari pisac, italijanska studentica i gitarista - zvuči obećavajuće na bezbroj scenarističkih fora, čak i "žanrovskih"

Sretno i kao što sam na Dješkinom i Juricinom topicu rekao - drago mi je što AI ovako lipo "gori" u zadnje vrijeme

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 12/01/2017 : 09:47:34  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala, kolega!
Ove ostale poze Skendera i ja jos malo gledam i nisam siguran, a tu se i meni svidja :)
Ovo je studija za dvojicu clanova Alenovog benda.
Bend se zove "Schizzati", sto znaci skicirani, ali i ludi.
Kad sviraju, prikazani su u drugacijem, skiciranom stilu, a i Skender, i Giada i Alen ce u jednom momentu u stripu biti "skicirani", sto bi simboliziralo neku lakocu postojanja.


Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/01/2017 : 12:00:37  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Studija za glavnog muskog lika (stopala su malo velika, to ce se popraviti u zavrsnoj prezentaciji)
Go to Top of Page

xilrion
Senior Member



Croatia
2974 Posts

Member since 16/12/2010

Posted - 13/01/2017 : 17:13:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit xilrion's Homepage  Send xilrion a Private Message  Reply with Quote
uf, mrzim kad se dogodi ovo s remenom od gitare.

https://xilrion.deviantart.com/
Go to Top of Page

mogorovic
Advanced Member

3012 Posts

Member since 02/08/2013

Posted - 13/01/2017 : 22:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Send mogorovic a Private Message  Reply with Quote
Ili s pojasom u automobilu...
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 14/01/2017 : 23:58:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Joj super su ti ovi likovi, svirao sam sa skoro identičnima

BTW kad ćemo vidjeti italijansku studenticu?

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 15/01/2017 : 16:46:44  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Mene odmah podsjetilo na Asteriosa Polyipa.
Sad zašto, valjda bi neki psiholog znao objasniti nakon kratkog razgovora sa mojojom malenkosti.
Inače kao i sveukupan autorski lajk od mene.

Možda da staviš slike golih žena pa da se barem još jedan kolega uključi u razgledavanje.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/01/2017 : 18:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@ivi skoj, meni je Mazzuccheli oduvijek jedan od uzora :) ja se vise bojim da nije donekle blizu Scott Pilgrimu (mada je stil potpuno drugaciji)
Gole zene su mi vec savjetovali da stavim :)

@xilrion, dobro je pa si to zapazio :) bojao sam se da ce neko od gitarista (uvijek ih ima medju crtacima) zapaziti kakvu gresku na gitari... ja pomalo sviram, ali na vrlo pocetnickom nivou, sto je razlog zasto sam se jedva odlucio da ispricam bas ovu pricu, gdje sve prsti od muzickih instrumenata.

@K.R. to je rezultat kastinga :)

Ovo je skoro pa finalna verzija Giade (zamalo ne napisah Asje, iz proslog stripa). Jos je mozda moram malo ujednaciti.

Go to Top of Page

jurica
Senior Member

1799 Posts

Member since 19/02/2003

Posted - 15/01/2017 : 18:41:01  Show Profile Show Extended Profile  Send jurica a Private Message  Reply with Quote
svi likovi su dorađeni i osmišljeni do detaljčića. svaka čast. ne sumnjam uopće da će strip biti izvrstan.

(nisam ljubitelj žanrova, tako da mi je ovaj urednički potez zapravo drag, koliko god možda bio kontra umjetničke slobode)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 16/01/2017 : 20:20:03  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala puno, jurica!
Ne znam, meni je cak nekad i draze, u poslu kojim se inace bavim (reklame) kad imam neke limite od klijenta, na kraju krajeva kreativnost se ne ocituje kad je sloboda potpuna, tu se covjek nekad i izgubi, stvaralastvo je nekad u tome da nadjes nacin da zaobidjes postavke koje su ti zadane. Na kraju krajeva, i Leonardu su fratri rekli sta hoce da im nacrta u trpezariji. Njegovo je bilo da osmisli KAKO...
ovo je jedna od stranica prezentacije za izdavaca.


Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 19/01/2017 : 12:28:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Bilo nam je zabavno procenjivati karaktere ovih likova na osnovu njihovih vizuelnih prezentacija, a pošto verujemo da bi i autoru bilo interesantno znati kakav utisak kod drugih ostavljaju na prvi pogled, evo našeg viđenja:

Skender – Povučen, nenametljiv starac, prepun (više negativnog nego pozitivnog) životnog iskustva, mudar, tajnovit, solitaran, blagi ekscentrik, tvrdokoran u svojim stavovima i uverenjima, zatvoren prema ljudima, otuđen od zajednice i društva, potišten, nepoverljiv, ne naročito pričljiv i ne naročito veseo čovek.

Cober – Mladić koj živi za muziku sa slabim interesovanjem za bilo šta drugo, najtalentovaniji i najposvećeniji muzici od trojice članova benda, tih, miran i ambiciozan u svom poslu i opredeljenju.

Boris – Najimpulsivniji od trojice članova benda, sklon promenama raspoloženja, direktan, iskren bez uvijanja, ponekad sarkastičan, ne naročito podložan pravilima lepog ponašanja.

Alen – Dečko zavodnik, veliki ženskaroš, šarmantan, zabavan, duhovit, totalno opušten, ne naročito emotivan, pomalo neozbiljan u shvatanju života i razumevanju drugih ljudi, sklon zabavi, hedonizmu i raskalašnom načinu života.

Giada – Prepuna pozitivnih vrlina. Izuzetno kulturna, inteligentna, elokventna, i obrazovana devojka vedrog duha i vesele prirode, koja pleni ne samo spoljašnjom nego i unutrašnjom lepotom. Devojka koja je svesna svojih vrednosti i svojih pozitvnih vrlina, zadovoljna sama sobom, samouverena, graciozna i dostojanstvena. Otvorena, dobrodušna, brižna, vrlo emotivna, radoznala i pomalo lakoverna osoba.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 20/01/2017 : 19:24:22  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Puno hvala na izdvojenom vremenu, ovo je stvarno vrlo korisno!
Uz par stvari koje ce biti jasnije u scenariju (i finalnom stripu), otprilike su to utisci koje sam i htio postici, osim za Skendera, koji definitivno nije zatvoren ili distanciram. Mislim da ste u pravu da tako trenutno izgleda, sto znaci da ovaj model sheet nije najsretnije odradjen, moracu staviti vise nasmijanih izraza lica.
Trenutno se mucim s ovim. Ovo je drugi stil u kojem su muzicari nacrtani kad sviraju (u stvari, samo kad sviraju dobro), kojim je cesto nacrtan Skender (dok su svi ostali oko njega/njih nacrtani "normalno") i s kojim ce Giada biti nacrtana kad se, na kraju, vrati u Italiju.
Go to Top of Page

senokute
Senior Member



Germany
1367 Posts

Member since 08/01/2011

Posted - 20/01/2017 : 22:43:46  Show Profile Show Extended Profile  Send senokute a Private Message  Reply with Quote
Muzicari ok
Zenska mnoko ususkana, raspakuj je malo
Pisac; lik sa najvise potencijala, mogao bi svoju fantaziju da pripomogne sa kojim jointom ili da je u najmanju ruku lancani pusac,
Neki sesir ili francuzica nebi bilo lose
Ja bi tako:)

Edited by - senokute on 20/01/2017 22:44:21
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 25/01/2017 : 12:34:06  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Imas pravo, pisca treba dodatno karakterizirati. Namjeravao sam to uraditi kroz mjesto na kojem zivi, ali u ovoj fazi ipak fali i karakterizacije njega samog.
Zenska je ususkana jer je to jedan od "gegova" u stripu, kako se oblace italijani kad dodju u Sarajevo (znam to jer sam godinama bio turisticki vodic), a svakako cemo je vidjeti i u kucnoj varijanti :)
Ovo je, nadam se, gotova verzija ovog "sinestetickog" stila kad sviraju.

Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 09/02/2017 : 20:24:58  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Dakle, soggetto (tj. zaplet, valjda, na nasem) je potpuno gotov (i jako sam zadovoljan, pomogli su mi neki vrlo pametni ljudi), cijela prezentacija je gotova, nedostaju jos, eto, dvije probne table.
Ovo je olovka prve. Mnogo se lomim, svjestan sam da ispada puno "kruće" od ostalih autora koje objavljuje isti izdavač, ali s druge strane ovaj strip jednostavno ne vidim kao karikaturalni. Osim toga, Bože moj, moj crtež objektivno ima MNOGE limite i nedostatke, ne mogu uraditi po tom pitanju ništa drugo osim da crtam onako kako SAD najbolje znam.
Ne žurim s ove dvije table, radiću ih dok god ne budem iole zadovoljan, a do tada, volio bih čuti šta vama bode oči.
Hvala!
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 09/02/2017 : 21:26:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Sto se tice stila svidja mi se ,crtez je precizan ,za pozadinu je dobar samo kod mladica cini mi se da treba malo slobodnija linija.
Go to Top of Page

cerichus
Senior Member



Bosnia and Herzegovina
1587 Posts

Member since 01/02/2007

Posted - 09/02/2017 : 22:42:24  Show Profile Show Extended Profile  Send cerichus a Private Message  Reply with Quote
Meni se sviđa :-)

Elvis has just left the building!
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 09/02/2017 : 22:45:41  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se.

Jedino što sam primijetio kao grešku, ako ti je uopće to bitno (jer će malo tko skužiti), na prvom i trećem kadru zid uz krevet nije iste visine, ili bar ne izgleda tako. Posebno se vidi po udaljenosti postera uz krevet (valjda je to poster) od gornjeg ruba zida.

Što se tiče samog poteza i linije, tu sam puno lošiji od tebe pa ti ništa korisno ne mogu reći :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.23 seconds. Snitz Forums 2000