forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Prvo sunce
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 10/02/2017 : 17:55:31  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala na savjetima i na svidjanju :)
Crtac, slazem se, kao sto rekoh ni ja nisam bas najsretniji s tom slobodom.
Beva, imas pravo, trebao mi je taj poster radi kompozicije na prvom kadru, ali ako je proporcionalan sa donjim crtezom onda se vrh ne vidi, a ako je proporcionalan na donjem kadru onda ispadne premal. Tako da sam ga sad izbacio pa cu tu kompoziciju probati rijesiti u boji.
Ovo je sljedeci eksperiment. (Nije sve dovrseno, ali cisto da vidim kako vam se ovakva linija svidja).

Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 10/02/2017 : 18:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Ovako iscrtan mladic dopada mi se.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 11/02/2017 : 08:23:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
U principu više volim slobodniji potez pa tako i ovdje. Na drugoj tabli me tuširanje podsjeća na Nicolu Marija (pogotovo zadnji kadar), a njegov stil volim.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 12/02/2017 : 21:25:14  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ok, MALO sam smirio i slobodu, mada se definitivno slazem s vama da je prijatnije.
Sve u svemu, ovo bi trebala biti definitivna verzija olovke. Vjerovatno postoje mnoge greske, ali ja u ovoj fazi jednostavno ne znam crtati bolje, uzimajuci u obzir da se prije ili kasnije prezentacija treba poslati. Naravno, kad bih ponavljao tablu jos par mjeseci, ispala bi bolja :)
U svakom slucaju, volio bih cuti da li vam nesto posebno bode oci.
Ovo je, dakle, vjerovatno definitivna verzija olovke, sa skicom kolora.
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 12/02/2017 : 21:30:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Dobro odradjeno.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 13/02/2017 : 17:29:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
hvala!
Evo, ovo bi trebala biti finalna varijanta prve table.

https://www.facebook.com/TiitvojCrnjak
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 13/02/2017 : 18:08:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Moj predlog da bi bila jos bogatija tabla,mozes zidove isarati posterima,dole na podu neki otvoreni casopisi ili stripovi i neka prazna limenka energetskog pica bacena u prostoriji.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 15/02/2017 : 20:27:00  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
To je i moja djevojka rekla :) Da je on ipak muskarac u najneurednijim godinama. To je razlog zasto sam ostavio krevet nespremljen i stolicu sa prebacenom jaknom, jer sam i ja svjestan da malo izgleda (mozda) prazna tabla, iako ovo ide na dosta mali format. The fact is that he's a tight ass. U principu, u ovom momentu price on je vrlo precizan i uredan i nerviraju ga svi koji nisu disciplinovani. A sto se tice praznine, iduca tabla je dopola zauzeta totalom Sarajeva sa mnogo detalja, tako da se nadam da ce kompenzovati :)
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 15/02/2017 : 21:14:39  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Sviđa mi se.

Jedina stvar koju bih ja mijenjao, ali to je totalno subjektivno, je da mi ovaj oblačić s tekstom ne bi izlazio van kadra. Meni je tako ljepše :)

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 23/02/2017 : 10:18:50  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
I meni je, iskreno :) i ovakve oblacice oni u izdavackoj kuci na koju ciljam definitivno ne stavljaju, ali to je za sad kompromis, jer mislim da je bitnije u ovoj fazi da oblacici ne pokrivaju lika i da "oni" vide sta sam i kako nacrtao.
Ovu drugu tablu radim drugacije, jer sam skontao da mi mnogo toga vezanog za kompoziciju zavisi od boje, pa sam odlucio ne zavrsavati olovku do kraja dok ne postavim boje, tako da onda mogu raditi s obje stvari istovremeno. Tako da ne, ovo nije definitivni crtez, ali me interesuje sta vam bode oci :)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/03/2017 : 19:17:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
ka definitivnom...
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 08/03/2017 : 12:30:44  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

I meni je, iskreno :) i ovakve oblacice oni u izdavackoj kuci na koju ciljam definitivno ne stavljaju, ali to je za sad kompromis, jer mislim da je bitnije u ovoj fazi da oblacici ne pokrivaju lika i da "oni" vide sta sam i kako nacrtao.
Ovu drugu tablu radim drugacije, jer sam skontao da mi mnogo toga vezanog za kompoziciju zavisi od boje, pa sam odlucio ne zavrsavati olovku do kraja dok ne postavim boje, tako da onda mogu raditi s obje stvari istovremeno. Tako da ne, ovo nije definitivni crtez, ali me interesuje sta vam bode oci :)



Rado bi ti izašli u susret, ali ne možemo ti pomoći. Ništa nam ne bode oči i nemamo nikakvih zamerki. Crtež, kadriranje, kolor – odlično! Barem na makro planu.
E sad, nismo mi dovoljno stručni da uočimo finese i pojedinosti koji bi bili vredni neke konstruktivne kritike, za razliku od nekih članova ovog foruma koji su u stanju da prepoznaju nepravilnosti čak i u crtanju Zagorovih zanoktica na nekoj naslovnoj stranici, i koji ničim izazvani troše svoje vreme u pisanju komentara nekom tamo autoru koji sigurno nikada neće ni saznati da li mu je i kakva kritika upućena sa ovog foruma, dok sa druge strane pojedini autori koji prosto vape za konstruktivnim kritikama i sugestijama ostaju uskraćeni za takvu priviligeju. To je baš zanimljivo.
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 10/03/2017 : 16:40:05  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
gledam prvu i završnu verziju totala grada i nekako su mi obje dobre, jeste, zadnja je više cool i u fazonu je stripa jedino ne kužim ovu The Flash jurnjavu po baščaršiji :) iako dobro izgleda ono fotka u dugoj ekspoziciji ali eto to mi bode oči

inače lik cool izgleda, ima malo fazon kako Gibrat crta face.

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 10/03/2017 : 17:31:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Uf, pa meni je ova tabla totalno promakla.

Ništa mi ne bode oči, a također mi se više sviđa prizor Sarajeva na prvoj tabli, čisto mi subjektivno više leži kad je lineart vidljiv nego kad je pozadina samo u koloru. U biti sad sam pogledao ponovo i više nisam siguran :) Sviđa mi se kad se vide linije, ali nijansiranje boja u pozadini je (puno) bolje na drugoj verziji. Meni bi se možda najviše svidjela kombinacija, ali kažem, to je totalno subjektivno. Vjerujem da će većini druga verzija biti bolja (kažem, i meni je odlična kad malo bolje pogledam :D).

Prva dva kadra su mi bolja na drugoj verziji, na prvom je lik bolje otuširan, dok je igra svjetla i sjene na drugom pun pogodak.

Edit: Sad tek vidim da si uradio mirror zadnjeg kadra, ima neki poseban razlog ili ti se samo tako više sviđa?

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213

Edited by - Beva on 10/03/2017 17:36:20
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 10/03/2017 : 23:20:27  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Tata i sin, istina, to stvarno jeste interesantno. Mislim da je u pitanju ostrascenost, i mislim da je to sasvim u redu. I sam sam puno vise kritican u vezi stvari do kojih mi je zaista stalo.

K.R. Hvala na feedbacku, drug. Gibrata poznajem, ali nikad nisam pomislio da ima ista zajednicko s njim, a sad kad si spomenuo prepoznajem nekakve uglove lica koji su nam zajednicki. Za ove farove postoji kvaka. Prezentacija koju saljem izdavacu sadrzi i sinopsis, sto vi niste procitali, u kojem se jedan bitan dio odnosi na sarajevsku zlatnu mladez koja se nocu trka autima. Naravno, ne mogu se trkati Saracima, ali to u Italiji, za sad, ne mogu znati. Ova mi zadnja slicica i inace zadaje najvise muke od cijele prezentacije. Danas sam ispravio sve sto sam znao kako se ispravlja u prezentaciji (u tome su mi pomogle i sugestije forumasa) i za vikend se jos namjeravam posvetiti ovoj zadnjoj slicici, koja je najzahtijevnija. Tu jednostavno MORA ici total Sarajeva, jer ce s lijeve i desne strane kadra dolaziti baloni sa dijalogom Alena i njegove djevojke, koje u ovom momentu price dijeli cijeli jedan grad. To je neka simbolika distance medju njima i mjesta' koje jedno i drugo zauzimaju u gradu. S druge strane, neophodno je da se ova scena desava u samu zoru, a to znaci da se, u biti, niti jedan detalj ne vidi na totalu, tako da covjek mora malo varati. Pokusao sam se izvuci s ovim farovima, da malo "dignu" utisak kadra, tim prije sto imaju veze s pricom, ali shvatam u potpunosti da ti bode oci, i dobro je sto si rekao. I sam nisam siguran, tako da cu za vikend probati neki skroz drugi kadar uklopiti, pa cemo vidjeti.

Beva, i ja razmisljam o kombinaciji (ovdje dole, verzija koju sam nacrtao u medjuvremenu). Ostavio bih ja lineart, sa bojama sa druge verzije, ali nekako (mozda grijesim), ne izgleda mi istusiran na nivou ostalih kadrova. Izgleda mi nekako tvrdo i glupavo. Pokusacu, kao sto rekoh gore, napraviti jos jedan total Sarajeva umjesto ovog.

Miror sam napravio zbog ovih farova, izgledalo mi je logicnije da skrecu ovako nego naopako. Ostaje, naravno, cinjenica, da nije "geografski" ispravno :)





Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 11/03/2017 : 09:47:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
Da, skontao sam da je to neka jurnjava pa s novim info ima smisla. Meni ne smeta geografski što nije baš autentično mada djeluje malo da jesu ulice preuske i krivudave za takvu jurnjavu ali znamo da su ti likovi tupsoni neviđeni

sviđa mi se sad s ovim obrisima po ivicama krovova pozadina ali sad mi nešto drugo bode oči - ista tabla, prva dva panela, ne znam on priča na telefon pa usput kao da gleda u susjednu zgradu na neku drugu mansardu?! ili je to odzoom njegovog prozora samo je flipnut rakurs?
Možda s tekstom je razumljivije, ovako daje dojam suprotne zgrade.

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 11/03/2017 : 16:25:11  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Imas pravo. Mislim da je na prvoj verziji citljivo, ideja je bila da cijela tabla bude u ljubicastim tonovima a da samo njegov prozor bude komplementaran, tj. zut, sto bi onda nekako prirodno vodilo pogled i shvatilo bi se da je to isti prozor. Nisam htio da bude banalni zoom-out vec da se kamera od prvog do treceg kadra i zarotira. Sad kad sam dodao jos toplih tonova i zute, nije tako ocigledno. Tekst ce, u svakom slucaju, izlaziti iz prozora i bice, valjda, ok, ali cu svakako probati flipnuti i drugi kadar. Hvala! Svaka primjedba mi puno znaci, do momenta kad ovo posaljem :)
Go to Top of Page

K.R.
New Member



Bosnia and Herzegovina
224 Posts

Member since 15/12/2012

Posted - 11/03/2017 : 16:53:19  Show Profile Show Extended Profile  Visit K.R.'s Homepage  Send K.R. a Private Message  Reply with Quote
ma da, bit će s tekstom razumljivo, iako je zarotirano mislim da djeluje tako kompoziciono bolje nego da nije. sad su to narativ-dizajn sitni kompromisi ali obzirom na broj! stranica koje vidim imaš u planu to su sve sitnice. moje mišljenje je - kad završiš sve lako je editovati sitnice bitno je da pičiš i da generalno dobro djeluje u komadu.

Inače, fora mi je jer ovim sociološki krpiš scenografičku rupu stripova sa radnjom u Sarajevu van tipičnih do sad "žanrova"

Edited by - K.R. on 12/12/1989 14:12:13
http://www.kostjaribnik.com
Go to Top of Page

ndrbrb
Starting Member

9 Posts

Member since 12/02/2017

Posted - 12/03/2017 : 18:30:50  Show Profile Show Extended Profile  Send ndrbrb a Private Message  Reply with Quote
Sviđaju mi se boje. :)
Pošto tražiš kritiku, imam par komentara, ali može bit sitničavost.
Prva tabla: mobitel u slabo osvijetljenoj prostoriji je dodatan izvor svjetla koje pada na lice i ruku. Nije mi jasno u kojem je točno položaju njegova lijeva ruka na trećem kadru - ako je naslonjen na kosi strop, sjena bi trebala biti plića, ako je ruka u zraku, čini mi se neobična gesta za razgovor preko mobitela. Njegov izraz lica u zadnjem kadru izgleda opušteno s obzirom na širom otvorena usta - možda bi pomoglo da su obrve malo niže.
Druga tabla: u oko mi je upala njegova lijeva podlaktica na drugoj tabli - rub sjena koje crtaš na toj ruci izgleda mi više kao tetovaža pošto ostale sjene na tijelu nisu tako oštro porubljene kao ta. U kadru s gradom desni farovi dobro skreću, lijevi su neravni pri vrhu (ne izgleda kao da su trag ostavila dva svjetla koja se kreću istom brzinom). Ako na drugom kadru narančasto svjetlo pada na zgradu, u trećem kadru se očekuje vidljiv neki dio sunca na horizontu i na krovovima, dok nisam pročitala tvoj komentar, pomislila sam da je sunce zašlo na tom kadru jer više svjetla ima prethodni.
Go to Top of Page

MisterYES
Average Member



Bosnia and Herzegovina
559 Posts

Member since 01/10/2003

Posted - 12/03/2017 : 23:00:09  Show Profile Show Extended Profile  Visit MisterYES's Homepage  Send MisterYES a Private Message  Reply with Quote
Kolor ti je stvarno odlican! Sretno ;)
Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 13/03/2017 : 19:48:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Mozda malo vise detalja u prvom planu u trecem kvadratu.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 14/03/2017 : 10:14:59  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@ndrbrb, hvala puno na feedbacku. Jedna mi je stvar posebno bitna, jer je i meni sumnjiva a niko je jos nije spomenuo, to za "plicu" sjenku na trecem kadru prve table. mene je strah ne samo da se ne shvata da je naslonio ruku (to je kao neka simbolika pritiska) nego i da se ne shvata da je u pitanju mansarda. Mozes li mi malo bolje objasniti kako mislis "plica" sjenka? Na iducem kadru on se ne dere od bijesa, nego samo ne cuje dobro jer je s druge strane muzika. u prvom kadru druge table, imas pravo, u lineartu je funkcionisalo ali s bojom vise ne, stanjicu tu liniju. Zadnji kadar crtam ispocetka :)
@K.R. Da, vrte se uglavom iste price, premda postoji i jedan postratni strip, The Fixer. Ovo je, valjda, prvi put da se niko od likova i ne sjeca rata :)
@Crtac hvala! Ide potpuno drugi kadar tu, dvije table mi padaju zbog toga. Ne moze nista na silu :)
@MisterYES, hvala puno! Nada umire zadnja :)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 20/03/2017 : 21:51:35  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Nova verzija (jos se radi na njoj).
Bolje? Gore?
I, kao i obicno, zapinje li sta za oko?
(ruku u prvom kadru jos nisam dirao, jos se bavim ovim zadnjim kadrom...)

Edited by - Zox on 20/03/2017 21:52:44
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 21/03/2017 : 10:40:08  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Sa balonima. Promijenio sam i font u odnosu na prvu tablu.
Dobio sam u medjuvremenu feedbacke od nekih crtaca kao i od urednika na mom novinarskom poslu sto se tice italijanskog jezika, tako da se nadam da cu napokon poslati cijelu prezentaciju do kraja ove nedelje.
Go to Top of Page

ivi skoj
Senior Member



Croatia
2120 Posts

Member since 07/12/2015

Posted - 22/03/2017 : 16:23:57  Show Profile Show Extended Profile  Send ivi skoj a Private Message  Reply with Quote
Meni sve pet.
Inače nisam od onih koji imaju supermoć primjećivanja nečeg na slikama, ali u krupnom planu se vide neki crijepovi ili štogod za pokrivanje krova, a na drugoj slici je krov flah.
Nije da mi je ružno ili smeta, nego da vidiš da se pozorno prati gradivo.
Piši plus.

samo još vjeverice, Pola i Slatea cekam
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.3 seconds. Snitz Forums 2000