forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Autorski izlog
 Prvo sunce
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 4

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 06/04/2017 : 09:24:57  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
hvala, upisano.
Ovo je drugi stil, kojim ce biti nacrtan lik starog pisca, koji je daklem skoro sve vrijeme prikazan drugaciji nego ostali likovi. U odredjenim momentima, i druga dva lika ce biti prikazana ovako (gitarista dok svira, studentica kad se vrati kuci "drugacija" nego sto je otisla). Ujedno, ovo je i zadnji crtez, sutra saljem prezentaciju.

Sta mislite, sta je bolje da stavim na naslovnu, ovaj zadnji crtez ili ovaj prvi (koji sam u medjuvremenu ispravio)?



Go to Top of Page

Crtac
Average Member

663 Posts

Member since 20/11/2016

Posted - 06/04/2017 : 09:47:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Crtac a Private Message  Reply with Quote
Meni se za naslovnicu vise dopada lik starog pisca.
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 06/04/2017 : 10:24:48  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Obe su dobre na svoj način. Crtež na kojem je prikazan starac bolje prezentuje radnju stripa, dok je drugi crtež vizuelno dopadljiviji. Glasali bi za starca ukoliko bi pozadina bila malo razrađenija. Prevelik je kontrast između starca u prvom planu i sobe u kojoj se nalazi.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 06/04/2017 : 13:08:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Meni je ljepša originalna ideja za naslovnicu. VIše me zanima što će se zbiti s mladim glazbenikom u gradu, nego s nekim starcem koji miruje u intimi svog doma. Ovo iz aspekta nekog koga samo naslovnica treba privući, a i inače mi se stari crtež više sviđa. I postavka i kontrast prvog i drugog plana.

A i starac mi ima nekakav nedefiniran izraz lica na ovoj slici. Ništa mi ne govori, čak mi izgleda kao da je poprilično bezbrižan. Nije nešto što bi mene osobno privuklo da detaljnije istražim strip.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 06/04/2017 : 15:10:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Hvala svima :) Za kontrast da, radim jos na tome da ga ublazim. Takodjer, bice malo cupavo kad u istom kadru budem morao crtati lika sa konturama i lika bez kontura, ali time cu se pozabaviti ako ovo igrom slucaja prodje.
Beva, to je i moja bojazan i mislim da si u pravu, ne znam koliko bi nekog bilo briga za prezentaciju na kojoj je starac u svom domu, mada mislim da bi MOZDA moglo biti malo cudno uz naslov ispisan na ilustraciji: Prvo sunce i dole starac od 80 godina :)
Go to Top of Page

D.J.
stripovi.com suradnik



USA
7055 Posts

Member since 21/07/2002

Posted - 06/04/2017 : 19:27:58  Show Profile Show Extended Profile  Send D.J. a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Beva

Meni je ljepša originalna ideja za naslovnicu. VIše me zanima što će se zbiti s mladim glazbenikom u gradu, nego s nekim starcem koji miruje u intimi svog doma. Ovo iz aspekta nekog koga samo naslovnica treba privući, a i inače mi se stari crtež više sviđa. I postavka i kontrast prvog i drugog plana.

A i starac mi ima nekakav nedefiniran izraz lica na ovoj slici. Ništa mi ne govori, čak mi izgleda kao da je poprilično bezbrižan. Nije nešto što bi mene osobno privuklo da detaljnije istražim strip.


Slazem se! Na mladima svijet ostaje, a i prva verzija naslovnice sa mladicem mi je bolja.

www.epicentercomics.com
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 23/05/2017 : 11:58:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
mali update. dobio sam odgovor, projekat je interesantan, scenario je skroz ok, ali malo je malo tabli, zele vidjeti jos cetiri ili pet, tako da, ako koga interesuje, iducih dana cu nastaviti postati ovdje ono sto budem crtao.
Go to Top of Page

bisley
Senior Member



Croatia
1185 Posts

Member since 08/06/2005

Posted - 23/05/2017 : 12:39:27  Show Profile Show Extended Profile  Send bisley a Private Message  Reply with Quote
Interesira svakako, pratim...
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 23/05/2017 : 15:10:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Samo napred. Što se nas tiče, možeš ovde postati i ceo strip.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 21/06/2017 : 13:43:33  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ovih dana pokusavam pronaci nesto slobodniji stil, vise u liniji sa izdavackom kucom, i nemam više pojma kako ovo sad izgleda. Puno bolje ili puno gore nego prije. Uglavnom, čini mi se drugačije.
Go to Top of Page

Vlladimir
Senior Member



2045 Posts

Member since 26/08/2009

Posted - 22/06/2017 : 00:45:55  Show Profile Show Extended Profile  Send Vlladimir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

hvala, upisano.
Ovo je drugi stil, kojim ce biti nacrtan lik starog pisca, koji je daklem skoro sve vrijeme prikazan drugaciji nego ostali likovi. U odredjenim momentima, i druga dva lika ce biti prikazana ovako (gitarista dok svira, studentica kad se vrati kuci "drugacija" nego sto je otisla). Ujedno, ovo je i zadnji crtez, sutra saljem prezentaciju.

Sta mislite, sta je bolje da stavim na naslovnu, ovaj zadnji crtez ili ovaj prvi (koji sam u medjuvremenu ispravio)?






Pre nego što se odlučiš pregledaj još malo ovaj rad.
perspektiva ti se ne slaže baš. mislim na elemente u pozadini čiče.

donji otvor lustera ti se previše vidi u odnosu na ostatak pozadinskih obejekata...

tv i gondola, vide im se gornji delovi, a kod vratanaca ili rama iznad, vidi ti se gornja linija rama...ispada kao da odskače od zida. čak pogledaj okno prozora u trećem planu, tu ti se lepo vidi donji deo okna, kako treba.
takodje se previše vidi donji deo lajsne gore, ako uzmeš u obzir da sat stoji ko prilepljen uza zid. lajsna-tamo gde se seče sa zidom, ako štrči van zida, treba da ima pad, blagu kosinu po donjoj ivici, da imas nju, umesto prave vertikalne linije, podigao bi taj donji deo lajsne (stanjio ga), i delovalo bi prirodnije.

čak i ova najviša linija police odnosno daska treba da ide nize, da ima blaži pad, ovako će ti spadnu knjige. a čiča je suviše star da gi kupi.

a da, čiča-dobarrr.

Ana Tomaskovic kraljica!
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 23/06/2017 : 11:00:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Oba stila su podjednako dobri. Reklo bi se da je stil na prethodnim radovima već sasvim dovoljno slobodan i da ne bi trebalo previše odlaziti u krajnost sa brzopoteznim linijama, naročito ako je u pitanju strip čija radnja ne obiluje mnoštvom dinamičnih kadrova.
Go to Top of Page

MarkoDj
Average Member



Croatia
590 Posts

Member since 01/03/2012

Posted - 25/06/2017 : 11:17:26  Show Profile Show Extended Profile  Visit MarkoDj's Homepage  Send MarkoDj a Yahoo! Message  Send MarkoDj a Private Message  Reply with Quote
Stvarno izvrsno crtaš, table su odlične, linija, kolor, sve!
Kada planiraš da će sve biti gotovo?

HRVATSKI AUTORSKI STRIP: https://www.facebook.com/groups/hrvatskiautorskistrip/
Strip-PREFIKS: https://www.facebook.com/strip.prefiks
web: http://markodjeska.com/
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 27/06/2017 : 19:09:42  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@ Vlladimir
Hvala na opaskama. Neke vidim, neke ne. Imao sam neku sliku sobe sa osnovnim crtama perspektive ispod crteza, tako da mislim da su neke stvari ipak ispravne, a za druge si skroz u pravu. U moju odbranu, donji rub lustera sam "namjerno pogrijesio" jer sam htio da forma izleda citljivije. U svakom slucaju, nakon feedbacka iz izdavacke kuce, bacio sam se na prilicno velik redesign cijele prezentacije, tako da ce ovaj crtez svakako biti izbacen. Mada se i meni sivdja cica :)

@ Tata i sin
hvala prije svega na komplimentu, a s druge strane mislim da imate u potpunosti pravo, mozda cu morati razmisliti da li koristiti ovako brzopotezne linije u jednoj svakodnevnoj prici bez puno dinamike. Tu dolazimo do neke faze "art directoringa" (sto mi je i inace posao, ali u reklamama). To je, dakle, jedna odluka koju jos trebam donijeti, da li pojacati dinamiku u staticnoj prici stilom (stilovima, ima ih dva, i to oba bas na ovoj tabli, sto cu uskoro pokazati) ili nekako ispostovati kroz graficki jezik i temu stripa. Ja sam sve u svemu dosta statican crtac, volim staticne umjetnike (Vermer, Hopper, Balthus, Antonio Garcia Lopez) ali sam se donekle morao prilagoditi i nekoj estetici same izdavacke kuce i moram priznati, sve u svemu, da mi je ovako zabavnije crtati, i nadam se da se to vidi :)

@ MarkoDj, puno hvala, od tebe mi je to itekako kompliment! Kad sam dobio feedback, na pocetku sam ga, u momentu konfuzije sto su mi uopste odgovorili (i to dosta, dosta pozitvno!) djelimicno pogresno shvatio, i mislio sam da im se ne svidja stil crteza. U tom momentu, buduci da jako drzim do ove price, za koju sad smatram da je nesto najbolje sto sam napisao, sam pomislio da se obratim nekom drugom crtacu, i vjeruj mi da si mi pao na pamet, jer mi je super tvoj stil. Ali onda sam malo bolje procitao mail i shvatio da nisu uopste spominjali stil, vec samo pogresan izbor te dvije table koje sam prilozio.
Sto se tajminga tice, u medjuvremenu sam se upleo u nekakav strip za marketinsku agenciju za koju radim, i to nisam mogao odbiti, a oduzelo mi je mnogo vremena. Danas sam to srecom zavrsio, tako da se od sutra vracam odgovoru na feedback, sto znaci crtanje pet tabli (jednu sam vec zavrsio ali je jos nisam okacio ovdje jer je druga uredu od pet, pa ne bi imalo smisla) i nove naslovnice. To bih trebao zavrsiti za jedno 10 dana. A onda, sve je u njihovim rukama. Ako prodje, trebace mi otprilike godina dana da sve nacrtam i obojim. Ukoliko bi oni potvrdili pocetno zanimanje za projekat, prije 2019. sigurno ne bi islo u stampu.

U svakom slucaju, nevezano za sve ovo sto sam do sad rekao, moram reci da su ljudi koji rade u izdavackoj kuci kojoj sam se obratio (Bao) carevi. Na prijedlog koji nisu trazili su odgovorili optimisticno, precizno, ohrabrujuce, i vidi se da su ga detaljno prostudirali :)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 04/07/2017 : 15:27:36  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ovo bi trebala biti prva tabla u seriji od cetiri nove probne table. Ujedno, to je i tabla za koju mi je u cijelom zivotu trebalo najvise vremena, a sto je najgore jos uvijek nisam zadovoljan. Ostavicu je za sad po strani dok ne zavrsim i ostale tri, a u medjuvremenu, svaka primjedba je, kao i obicno, dobrodosla.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 05/07/2017 : 08:06:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Odlična je tabla, ja joj ne nalazim zamjerki. Možda nešto sitno anatomije ako bih se baš potrudio, ali uz ovakav stil nema ni potreba težiti apsolutnoj preciznosti.

Sretno i čekamo i ostale tri table!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Tata i sin
Junior Member

336 Posts

Member since 01/07/2016

Posted - 05/07/2017 : 11:14:06  Show Profile Show Extended Profile  Send Tata i sin a Private Message  Reply with Quote
Negde smo pročitali da čitaocima između ostalog smetaju i ispadi linija ili delova crteža van okvira panela, pa bi ti neko zbog zadnje vinjete možda uputio kritiku, iako nama dvojici to uopšte ne smeta, nego baš naprotiv, ukoliko je stilski usklađena, takva izvedba može da ima naročitog šmeka, kao u ovom slučaju.

Zanimljiv je i prelaz stilova na drugoj vinjeti.

Inače, svaka čast i na studioznoj posvećenosti svakoj pojedinačnoj tabli. Verujemo da će takav pristup poslu odneti strahovito mnogo vremena celom projektu, ali kvalitet definitvno neće biti sporan.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/07/2017 : 18:16:02  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
@Beva: hvala puno na podrsci! Bilo bi mi svejedno korisno da napises sta ti smeta u anatomiji, bolje da ispravljam nego da i njima zasmeta :)
@Tata i sin: uh, hvala na komplimentima!Ovaj dio koji izlazi, to je u stvari uvod u iduce tri table, kroz koje ce se protezati ovo predstavljanje muzike bojama. Iduca tabla nece imati nikako konture panela. To je, sad, kao taj neki momenat kad muzika oslobodi i njega, i publiku i strip kontura.
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 05/07/2017 : 18:20:56  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
A sto se tice posvecenosti, to je sad jedno skakljivo pitanje :) Mislim da bi se neko talentovaniji od mene vjerovatno morao vise posvecivati. Mnogim ljudima koje znam, i koji crtaju, ove stvari za koje meni trebaju DANI i izucavanja izadju sasvim spontano.
U zadnje vrijeme sam shvatio da, sto se mene tice, mogu nacrtati jos milion tabli poput onih koje sam, bez pretjeranog posvecivanja, crtao za prethodni strip (Crnjak), ali da i nakon tih milion tabli nece biti skoro pa nikakvog napretka.
Zvuci glupo, ali jedino kad se posvetis 110 posto, i kad se prisilis da prevazidjes onaj momenat kad ti ljenost kaze "ma, dobro je to i ovako" mozes nesto nauciti.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 06/07/2017 : 20:48:21  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Zox

@Beva: hvala puno na podrsci! Bilo bi mi svejedno korisno da napises sta ti smeta u anatomiji, bolje da ispravljam nego da i njima zasmeta :)


Ne bih da se prosipam ako griješim u procjeni :) Recimo, lijeva šaka lika na prvoj vinjeti kojom pokazuje na pozornicu mi djeluje veća nego bi trebala biti. Ali moguće da je samo dojam, a i ponavljam u ovakvom slobodnijem tušu to i nije toliko bitno.

I gdje ti nestadoše reflektori u tušu? Baš su mi bili zanimljiv detalj.

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 06/07/2017 : 23:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Nije dojam, imas pravo!Ispravicu.
Potrudio sam se bio oko tih reflektora, ali ce balon sa Alenovim tekstom doci bas tu negdje, i ostavice prostora bas za najgluplji, i najmrtvije nacrtani, dio reflektora, pa sam ih maknuo da ne odvracaju paznju. i meni je malo zao, bio sam nasao nacin da ih ofarbam tako da izgledaju kao da zaista gore :)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 10/07/2017 : 20:33:45  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Ovo je donekle zavrsena druga od cetiri nove probne table. Malo sam zak(lj)ucao na njoj, pa ako nekome nesto smeta, bilo bi mi od velike pomoci da kaze :)
Go to Top of Page

Zox
Senior Member

1183 Posts

Member since 04/06/2002

Posted - 24/07/2017 : 14:16:25  Show Profile Show Extended Profile  Visit Zox's Homepage  Send Zox a Private Message  Reply with Quote
Polugotova treca tabla nove prezentacije.
Go to Top of Page

Beva
Advanced Member



Bosnia and Herzegovina
5613 Posts

Member since 04/06/2007

Posted - 26/07/2017 : 11:18:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Beva a Private Message  Reply with Quote
Nema zamjerki pa ni komentara :)

Sviđa mi se tabla!

Jubilarni Polo 10!http://forum.stripovi.com/topic.asp?TOPIC_ID=51213
Go to Top of Page

culture vulture
Senior Member

1404 Posts

Member since 21/02/2004

Posted - 26/07/2017 : 13:43:36  Show Profile Show Extended Profile  Send culture vulture a Private Message  Reply with Quote
Koncept dobro pogodjen za 'Città viste dall'alto', ali, za moj ukus, pretjerano plosno. Debele, glatkotekuce obrisne linije u kombinaciji s plosnim lokalnim bojama ostavljaju mi dojam suvremenih vitraja. Anche, i colori sono pesanti e un po' volgari. Quindi, non mi piace.

Padaju mi na pamet dva nacina kako to popraviti.

Prvi je realisticnije osvjetljenje - ne sugeriram odustajanje od lokalne boje (jer takav kolor itekako pase uz tvoj crtez i za ovu temu, a i seriju na koju pucas), samo realisticnije, jace sjencanje, pogotovo sto se tice bacenih sjena, da stvari steknu odredjenu voluminoznost.
Drugi je da namjerno ostavis plosno, ali da odaberes daleko mekse, poeticnije boje, kao u, npr. '101 dalmatincu'. Ovaj skicozni, tekuci crtez bi dobro isao s takvim, jednako skicoznim ali profinjenijim, njeznijim koloriranjem. Takodjer bih se po uzoru na kolor iz tog crtica poigrao s osvjetljenim plohama - znas kako su oni posve arbitrarno, nerealisticno vukli granice osvjetljenih povrsina tako da se istakne ono sto je u fokusu paznje...
Npr.



I jos jedna lekcija koja se da izvuci iz '101 dalmatinca' jest da boje ne bi trebale biti tako 'samey' kao na tvojoj naslovnici. Pobacaj 'krpice' razlicitih boja ovdje i ondje, slobodno i zaigrano, i izgledat ce daleko bolje.
Kao npr.



Eto, nadam se da sam pomogao. U principu ne volim dirati u tudje kreacije, ali znam iz osobnog iskustva da kad dugo buljis u nesto, vise ne vidis nista i da ti tada moze tudje misljenje reci stvari koje sam ne bi nikad vidio (tj. tek mnogo kasnije, kad zaboravis, a i nadrastes, te crteze i vratis im se svjez i nov ). U svakom slucaju, puno srece s projektom!

Olovka je jedina stvar u mojem životu koju mogu kontrolirati.

Edited by - culture vulture on 26/07/2017 13:45:50
Go to Top of Page
Page: of 4 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.17 seconds. Snitz Forums 2000