forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 2.0. [pregled i diskusije novih epizoda]
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 49

patuljakse
Starting Member

49 Posts

Member since 03/06/2014

Posted - 04/04/2022 : 21:20:37  Show Profile Show Extended Profile  Send patuljakse a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Barker

A ova noga za Robea i Simeonija? Jel to oficijalno ili samo nagadjanja?



Ništa još nije zvanično obznanjeno, ali Rrobe je već pola godine urednik samo nominalno. SBE se pravi blesav, neće da prave medijsku senzaciju od toga, nego bi valjda hteli da RR tiho odšeta u noć.

Koliko sam čuo iz relativno čvrstog izvora, Simeoni se povukao s njim. Držimo fige da i Baraldi tu pokaže malo solidarnosti...
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 04/04/2022 : 21:44:08  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Simeoni? Pa on je još prije maknut jer se gurao neki svoj svjetonazor….

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4613 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 04/04/2022 : 23:45:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Moze, moze, i Simeoni i Baraldi da se pakuju. Nece nedostajati :)

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page

Lucy Liu
Average Member



Croatia
693 Posts

Member since 14/09/2007

Posted - 19/04/2022 : 18:04:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Lucy Liu an AOL message  Send Lucy Liu an ICQ Message  Send Lucy Liu a Yahoo! Message  Send Lucy Liu a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Zametak, i moram reći, Barbatova baš rastura, a i crtež je fenomenalan

My username was a mistake.
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 23/04/2022 : 09:44:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote


DD VEC 184 Smak sveta

Lijepa priča, ali pati od istog sindroma kao i "Smrt nije dovoljna": imam dojam da bi bila puno efikasnija na 60-ak stranica. Početak mi je bio sjajan, ali čim su došli do potresom pogođenog područja, sve je ošlo u nekom drugom smjeru. Možda je do prošlogodišnjih potresa, no cijeli taj središnji dio mi nekako nije funkcionirao u pogledu početne premise. I cijeli taj socijalni aspekt zajedništva gdje svi pomažu jednim drugima mi je ovdje izgledao "umjetno". I nikako mi se nije uklapao u strip. Dio sa šakalima mi je također bio forsiran i bespotreban (u pogledu premise stripa). E, onda dolazimo do završnice i tu me Baraldi lijepo iznenadila. Dojam kvari prevelika doza patetike, da je bilo u dobroj mjeri dozirano, mislim da bi isto bilo efikasno. No cijenim taj "preokret" (iako malo škripi dio s medvjedićem od samog početka), ponajviše jer na drugo čitanje se vidi da je ipak uloženo truda u to na način da je cijela priča građena na tom preokretu. I upravo zbog toga mi središnji dio još više ne funkcionira. Čak i ta Dylanova "očinska" uloga u ovom broju ne dolazi do izražaja koliko bi trebala, i to upravo zbog tog središnjeg dijela koji kao da na svakoj stranici skače sa teme na temu koja (tematski) nema veze s početnom premisom na kojoj je očigledno izgrađena cijela priča.
Dio sa Lusi i zmajem me podsjetio na "I Kill Giants (Ja ubijam divove)", tako da se i zbog toga još više dvoumim što da mislim o Baraldi.

Brindisi je baš sjajan, i stvarno je šteta što mu je ovo (trenutno, no očigledno na dulje vrijeme) posljednji rad na Dylanu (osim naslovnica Magazin edicije). Novi stil mi se sviđa, no nešto tamniji otisak VČ izdanja mi kvari konačni dojam, vjerujem da će u Ludens izdanju to biti "normalnije" i da će tada neke scene puno više doći do izražaja (iako je i sada ovo na zavidnoj razini).

Generalno nisam zadovoljan s Baraldi, no ova priča ima dobrih momenata pa bih na kraju generalno rekao da mi je dobra. No "samo" dobra. Nešto u rangu njene "Preživjele" od prije nekoliko brojeva. U najboljem slučaju, "prolazno" sa nekoliko jakih momenata, i ništa više od toga.





DD VEC 185 Večna godišnja doba

Već neko vrijeme mi nešto ne štima kod Barbatice u pogledu strukture njenih priča, no ne mogu točno staviti prst na to o čemu je točno riječ. To mi je bilo izraženo u zadnjih njenih nekoliko priča, čak i prije početka ovog meteor ciklusa. Ne znam kako to točno opisati, no djeluje mi kao da u zadnje vrijeme ne piše priče/epizode, već "prikazuje tijek događaja". Kao da joj priče nemaju ni glavu ni rep, već da se njene epizode sastoje od samo središnjeg dijela. Ok, meteorski ciklus je tako strukturiran da je to više manje epizodni niz, no kod nje u zadnje vrijeme nemam dojam da je to "kompletna" priča za jedan broj, već nešto kao lošnjikavi proveden in medias res, i to bez zaključka. Iskreno, ni sam si ne znam objasniti što je točno drugačije, no imam dojam kao da nam u zadnje vrijeme ne isporučuje "priče". Takoreći, ovo je odličan primjer toga. Priča/ideja je za 10, ali realizacija me zbog svega gore navedenog bode u oči i za scenarij bih joj dao 5 ili 6. Tema mi je baš sjajna i dovoljno "nelagodna" za Dylana, atmosfera je isto sjajna, no cijeli taj odnos sa "djevojkom broja" oko kojeg je građen drugi dio stripa mi je...jako forsiran. Još više jer je rasplet priče više vezan za nju i njen odnos s Dylanom, a manje za početnu ideju (što je u jednu ruku razumljivo jer je to sve posljedica meteora koja će se nastaviti u daljnjim brojevima (to jest, barem se nadam da hoće jer ako ne, onda i ova priča gubi smisao).
Geg s Dylanom i kanalizacijskim šahtom mi je bio dobar (osobito Grouchov komentar na zadnjim stranicama).
Početak s Ghostom mi je ok, vjerujem da mi je izostalo čuđenje i efekt zbunjenosti jer znamo za famoznu naslovnicu #399. Nadam se da će se barem objasniti Ghostov odnos s likom s početka priče a da neće biti završen u stilu kraja "Zametka".
Nizzoli je dobar, osobito zadnjih par nekoliko stranica u drugom stilu. Malo me vuče na Cossua, ali na neku njegovu "dobru" verziju kakav bi mogao biti da se stilski razvija (u pozitivnom smjeru).
U globalu, i ovo mi je dobra epizoda, s tmurnom i nelagodnom atmosferom i finom dozom melankolije (zadnje stranice u pratnji Nizzolijevog crteža su mi baš savršeno pogođene u tom pogledu), no mogla je biti bolja da je malo bolje razrađena, ili da je barem bilo više stranica/prostora da se malo bolje razvije odnos između Dylana i djevojke.

-----

U ove dvije epizode se puno jače osjeti efekt meteora i njegov "pozadinski" utječaj na priču i upravo to je ono što mi je falilo u prvim brojevima ovog ciklusa. Sada mi sve to djeluje povezanije s meteorom (bolje je prikazano, ako ništa drugo) iako su same priče i dalje "samostalne" priče za jedan broj. No dojam je ipak puno bolji nego na početku, barem što se tiče utjecaja meteora. Najveća je mana što su priče "samo" dobre (ima i slabijih, naravno), i to mi je najveća propuštena prilika ovog ciklusa. Do kraja se cjelokupni dojam i te kako može popraviti boljim pričama, no to neće previše pomoći "samostalnim" pričama u prvoj polovici ciklusa koje su "samo" dobre.
Go to Top of Page

pcoro
Senior Member

Croatia
2148 Posts

Member since 17/01/2006

Posted - 07/05/2022 : 23:40:34  Show Profile Show Extended Profile  Send pcoro a Private Message  Reply with Quote


DD VEC 185 Večna godišnja doba

Ovu sam priču uzeo najviše radi naslovnice koja mi je sjajna - krv i romansa, može li bolje? Nažalost, naslovnica je najbolja stvar, priča me nije oduševila, a crtež je sterilan. Strip još nekako i dobro počne ali u jednom trenuku, prerano, se stvari razjasne i kreće razduženi, antiklimatični završetak.
Pozitivno je što je na akciji u Školskoj knjizi strip 15tak kuna što bi bila ok cijena da je bar malo bolji..
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/05/2022 : 18:19:59  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
#394 Večna godišnja doba: -6 do pada Meteora

Barbato / Nizzoli

Meteor je sve bliže i sve više utječe kako na psihu tako i na fizički plan stvarnosti. U osnovi ove priče je neobična romansa, tragična u svome zametku kao i u svome plodu. Meni se svidjela ova priča. Smeta mi što glavni motor priče, to ubrzano izmjenjivanje godišnjih doba nekako olako prihvaćeno. Kao nekakva nepogoda. Nizzoli je dosta dobar iako nisam njegov fan, to što kaže pcoro, djeluje često sterilan. Na kraju je očekivano priča dovedena do završetka, čak i dio sa godišnjim dobima, što je možda šteta.
Uvodne stranice također, nabrijavaju atmosferu na sve događaje koje nas očekuju.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/05/2022 : 22:04:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
#395 O vremenu i drugim iluzijama: -5 do pada Meteora

Ambrosini

Moraš biti prilično hrabar ili lud da u ovoj fazi ciklusa ubaciš još jedan filer u priču. Pogotovo nakon onakve prethodne epizode. Ili u nedostatku ideja, jer ovo stvarno je gotovo potpuno ali ne sasvim filer. Potpuno otkačen pripovjedno i motivima iz ciklusa... kad samo se ne bi bavio što će biti s vremenom nakon pada meteora. I, čekaj malo, zašto bi sa vremenom uopće trebalo nešto biti. U odgovoru na to pitanje je priča dobra, onako kako zna Ambrosini praviti dobre priče. Nelinearne, pune često nejasne simbolike i ne sa svim odgovorima. Takva je i ova. Nakon što smo vidjeli da Meteor utječe na fizičku i duhovnu stranu čovječanstva sada vidimo da utječe i na metafizičku, konstruktnu stranu. Na same ideje čovječanstva.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 06/06/2022 : 21:55:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote



DD VEC 186 O vremenu i drugim iluzijama

Priča koja mi se više sviđa po idejama i njenim zaključcima, a manje po načinu izvedbe. Ne smeta mi toliko Ambrosinijev stil pisanja (iako me čitanje svake nove njegove priče sve više mentalno umara) koliko činjenica da priča nije do kraja zaokružena. Naravno, prvenstveno jer je riječ o dijeliću meteorskog ciklusa. Da nije bilo dijelova koji priču povezuju s meteorom (tj, da je ova priča u potpunosti samostalna), vjerujem da bi mi se više svidjela. Baš tih desetak stranica više, da je Ambrosini još malo to konkretizirao (na svoj način, naravno). Ovako, "samo" prolazno, ali s lijepim idejama i zaključcima.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 12/06/2022 : 22:50:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
#396 Ime mu je bilo Rat: -4 do pada Meteora

Eccher / Siniscalchi

Ja, nisam to očekivao... da će mi ovaj broj biti toliko bolji na drugo čitanje. Da li je to zato jer je rat opet tako blizu, da li je to zato jer su pokolji tako prokleto česta vijest... ne znam.

Meteror je sve bliže i bliže. Osim što utječe na labilne osobe njegov utjecaj sve više osjećaju i oni čvršći karakteri, oni izvježbani da podnesu i najteže zadatka.... kao da ih i izvrše. Idealna prilika da se uz sve to produbi jedan od novijih likova na serijalu. Da izvuče na površinu nešto što je on davno zakopao u sebi. Bez trikova i bez prevare. I to priča solidno uspijeva. Ono što mi je na prvo čitanje bilo blesavo i bezvezno sada mi to više nije. Sam kraj, gdje se prokaže pravi krivac, je bolno stvaran. Ovaj put je uspio i John Ghost i Meteor ostati u drugom planu, jer ima netko gori.

Vicevi su jako dobri.

Ipak, da je barem bio netko drugi, gotovo bilo tko na crtežu. Ne ovaj jedan wannabe_Dall'Agnol_a_ni_do_koljena_jednom_Henryju Siniscalchi. Baš užasno.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 14/06/2022 : 14:30:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
#428 Dove i sogni vanno a morire (Tamo gdje snovi umiru)

Enna / Genovese

Priča govori o tom mračno mjestu, na pučini naše podsvijesti, gdje se svi naši snovi prije ili kasnije utope. Gdje ih potopimo, taj Nemo point naše duše. Priča govori o tome kako, kad želimo otključavanjem uma otključati tajne svemira pa zato gledamo samo u nebo, lako izgubimo iz vida ono što je na zemlji, oko nas. A kad se i dignemo u te visine i vidimo što nam je zapravo bitno i što smo ostavili, tada je najčešće kasno. I ni jedan ostvareni cilj neće to ispraviti.
I to je najbolji dio stripa. UZ Genovesov crtež koji mi se dopada u svoj svojoj dinamici.

Uz sve to ima i metastrpovanja. Ovako na prvu mi djeluje da je tu samo da popuni broj stranica jer je premisa i realizacija prilično banalno jednostavna i teško da bi samo s njom popunili kvotu.

PS: Ima taj jedan dio vezano za ideje, pa mi na drugu izgleda da se želi naglasiti i razlika između ideje i realizacije. makar, time se opet vraćamo da onaj isti odgovor između snova i onoga oko nas na javi pa mi se čini da je to nepotrebno. Možda previše razmišljam o tako prosječnom stripu.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 16/06/2022 13:12:23
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 16/06/2022 : 13:35:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Igrom slučaja je i do mene došao #428 i više-manje se slažem sa Deersom. Intrigantna tema, ali slaba realizacija iste, iako postoji par dobrih momenata. Metastripovski dio mi takoreći izgleda kao "izlika" zašto je ostatak stripa tako napisan, iako je bilo par fora rješenja (izbacivanje ženskog lika usred priče i fast-foward do iste točke u priči).

Po meni, "čitljivo" prosječan strip, ali rekao bih da ga vadi upravo ovo što je strip temom i idejama natjerao Deersa na razmišljanje o istome...takoreći, ono što si je RRobe i zadao kao zadatak prije 9+ godina kad je postao urednik. Da Dylan kao strip takoreći natjera čitatelja na promišljanje kada zatvori korice. Po tome bih rekao da je Enna ovdje uspio, iako je razrada (izuzev metastripovskog dijela) slaba. Mada, s obzirom na ovakvu temu, ne znam da li bih zbog kvalitete razrade rekao da je tema "potračena". Vjerojatno je.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7318 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 16/06/2022 : 14:12:16  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
meni su u ruke pale dvije priče; PREŽIVJELA i USPAVANKA ZA POSLJEDNJU NOĆ i nakon obadvije mi je pao mrak na oči. vidim da je obadvije napisala barbara baraldi i mislim si; jesam li ja glup pa ne kužim o čemu baraldi piše ili ova fakat nema što za reći?? tu nema nikakvih završetaka, tu je motivacija u postupanju (glavnih) likova poprilično nejasna, kao i pozadina tih likova... tu meni uvijek preostaje da nešto naslučujem ali nemam ništa za što bi se (konkretno) uhvatio pa da provjerim svoje slutnje.

živi užas
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/06/2022 : 17:51:23  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Nula

421 - La variabile

Ova epizoda nije baš dobro prošla kod italijanske publike, a može se videti i zašto.
...



#421 : La variable

Barbato / Celoni

Uh, koje razočarenje. U globalu nemam što dodati na ono što je Nula napisao. Jednostavna priča, užasno izdužena... ničim, osim reciklažom momenata iz prve priče. Nema nadogradnje likova.
Ali ima banaliziranje svijeta, pa tako birokratski raj i pakao šalju Dylana da okupi radnu skupinu za hvatanje pobjeglog elemenata iz zajedničkog prostora djelovanja - Limba. Radna skupina su naši, ali ne i Dylanovi, stari znanci: Ash, Dust i Leslie. I to je veći dio priče. Sam kraj malo popravlja stvar. Možda zato jer se napokon nešto desi. I dobra je coda za Đavolov dodir. Nije da ju je trebao, ali ajde.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/06/2022 : 17:53:54  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Da, Baraldi... uza svu popularnost kao spisateljica krimi-fantastičnih (?) romana ja u njezinim pričama ne vidim niti da ima potencijala za nešto dobro ali kamoli vrhunsko ostvarenje.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6958 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/07/2022 : 11:08:38  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Pročitao Krv zemlje, pretpostavljam da dojmovi idu u ovu temu?

Meni je ovo baš dobro leglo. Ovo mi je prvi susret s Dell'Ederom i više sam nego zadovoljan. Upečatljiv je i uspješan u kreiranju atmosfere, a ujedno i dovoljno dinamičan da čitanje glatko teče. I Barbato je napravila dobar posao. Priča je zanimljiva, dirljiva i nepredvidiva, a posebno mi se sviđa kraj.

Kad smo kod kraja, na zadnjoj stranici piše "nastaviće se". Je li to samo zbog ciklusa s meteorom ili se u nekom trenutku baš nastavlja priča s ovim likovima?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 12/07/2022 : 14:41:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Vezano uz ciklus, nema nastavka. Da, ta je priča baš uspjela.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6958 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/07/2022 : 18:30:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Vidio sam ovdje dobre komentare na priču, zato sam ga i uzeo. A i intrigirao me Dell'Edera.

Sljedeći su mi u planu zadnja dva (kod nas izašla) Ambrosinijeva Dylana: Hronodrama i O vremenu i drugim iluzijama. Jesam dobro odabrao?


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9223 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 12/07/2022 : 19:00:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Ne. Zapravo, da! Tebi se mogu svidjeti. Nije nadirektnije povezano (ipak je to Ambrosini) ali prije toga pročitaj Novi život zbog još jednog javljanja Harlekina. Vidim da mi se Hronodrama svidjela ali je se više ne sjećam previše. Za Dell’Ederu preporučam i Sclavijev crtani roman Glasovi vode.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 12/07/2022 19:03:27
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6958 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 12/07/2022 : 21:38:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

Ne. Zapravo, da! Tebi se mogu svidjeti. Nije nadirektnije povezano (ipak je to Ambrosini) ali prije toga pročitaj Novi život zbog još jednog javljanja Harlekina. Vidim da mi se Hronodrama svidjela ali je se više ne sjećam previše. Za Dell’Ederu preporučam i Sclavijev crtani roman Glasovi vode.


Ma znam, ali njega nema za 20 kuna.

A Novi život bih kupio samo ga više nigdje nema. Možda bih trebao baciti oko na one 2u1 paketiće.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

dxgnation
Starting Member



Serbia
56 Posts

Member since 14/04/2022

Posted - 14/07/2022 : 23:28:51  Show Profile Show Extended Profile  Send dxgnation a Private Message  Reply with Quote
Ne znam da li ima poente ovo napisati ali pošto sam noviji fan i nisam sve ovo propratila kad je izlazilo originalno, pa sad nadoknadjujem, moram da spomenem broj 346, koji nikako da izbijem iz glave... u smislu da me mori kako je loše tajmiran! Broj u kome Dilan ima nervi slom zbog svih stvari koje su ga spopale, te sklizne u paranoičnu maniju i usput istera Gruča iz kuće svojim ponašanjem i onda tumara Londonom u nekom delirijumu??? Pa to ko napisano za mene :) I još na kraju onaj cliffhanger...

OK, razumem, trebao im je taj twist ending tad, da malo povećaju hajp, da se posrnuli čitaoci vrate u život, da ima čemu čovek da se nada... ali mili bože, zašto tada?! Sedam brojeva posle početka 'revolucije' i samo jedan ili dva od tih brojeva su ostavili neki jači utisak na glavnog lika (tj, jači nego obična epizoda, koja je u Dilanovom svetu standardno uznemirujuća na ovaj ili onaj način). Realno gledano, sve osim Muškog srca (epizode koja je meni bila zanimljiva, ali nije baš nešto novo rekla, niti vidno uticala na Dilana u kasnijim brojevima), Nikad više, inspektore Blok i U službi Haosa (koja je meni bila previše mlaka i za zaborav s obzirom da se tu pojavljuje novi Dilanov arhineprijatelj), ništa tu nije bilo previše upečatljivo.

I onda dodje Barbato na red, i u svom stilu napiše priču s prenaglašenim emocijama, klasično zakomplikovanu, punu preispitivanja, mindfuck-a, whatever. I to stoji, i nije da mi se nije svidela, i scena gde Dilan optužuje Gruča i onda se raspada kad on odlazi u svojoj samoći, mislim, yum. Ali tu je nešto što me već od pre 100 brojeva nervira, što je činjenica da Barbato piše drame i nekog drugog Dilana, a većina drugih autora pišu nešto potpuno drugo, i pošto nema (i nikad pre nije ni bila ideja da bude) kontinuiteta, njene epizode odskaču, nekad jer su odlične, nekad jer su prepatetične i loše osmišljene za strip od manje od 100 stranica. Ali, basically, naravno da se žena 'ponavlja' i da posle 200+ brojeva u kojima glavni lik ne menja ni jednu svoju osobinu, neko ko je očigledno posvećen seciranju tog lika nema šta više novo da kaže. (Osim da izmisli u prošlosti, a to publika 50/50 voli ili mrzi)

Ali u revoluciji je jedan od koncepata, koliko sam bar shvatila, Bio veći kontinuitet i uvodjenje promena, i to me je tako obradovalo... ali onda sam naletela na činjenicu da je očigledno samo Barbato shvatila to iole ozbiljno, a većina drugih pisaca kao samo dosadnu sugestiju koju su ispoštovali time što su dali Gruču telefon u svim novim brojevima...

Ne znam kuda ide ovaj rant, čisto eto, bah... Da su taj broj stavili negde kasnije, možda negde posle Mater Dolorose, gde Goust prvi put eksplicitno potpaljuje Dilanovu paranoju o njegovim prijateljima (što nisam baš primetila da je bilo bitno u brojevima posle tog... kao ni, iskreno, ništa iz Mater Dolorose???), ili možda čak tokom Meteorskog ciklusa (jer meteorski ciklus stavlja Dilana na mnogo muka, i prema meni je veoma plodno tlo za Dilanov mentalni krah, bar ono što sam do sad pročitala tj do Smaka sveta)... Ili možda da su se drugi scenaristi potrudili da prikažu menjanje Dilanovog mentalnog stanja postepeno... Ne znam šta bi tu bilo rešenje... Ali mi je prosto žao što zanimljiva premisa kao što je ona iz broja 346 nije dobila šansu da zaista zasija i ispala je previše patetična i nepotrebna.

tl;dr: bonelli, pls dajte Barbato da piše neki specijal serijal ko što to radi Bilota, ili nešto slično,,, pls,,,

zbog jer ja sam šef - boss baby, kineski magnet na mom frižideru i spiritualni guru
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 15/07/2022 : 01:15:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by dxgnation

nisam sve ovo propratila kad je izlazilo originalno, pa sad nadoknadjujem, moram da spomenem broj 346, koji nikako da izbijem iz glave... u smislu da me mori kako je loše tajmiran!



Bila je neka priča kako je taj broj originalno trebao biti izdan nedugo nakon muškog srca, no došlo je do nekog produkcijskog kašnjenja zbog kojeg su između muškog srca i 346 stavljene 3 čiste filler priče. Čak i sam Recchioni je kasnije priznao (parafraziram) kako je bila greška što je taj broj stavljen tako "kasno" nakon muškog srca jer smatra da bi Dylanovo pucanje tada bilo uvjerljivije.

Što se ostalog tiče, konačnu ocijenu o Recchionijevim planovima ću donijeti nakon što pročitam sve do #406. S druge strane, nisam načisto sa sobom što mislim o kontinuitetu kod Dylana. Koliko god obožavam serijale s jakim kontinuitetom, istovremeno nisam siguran želim li da Dylan ima kontinuitet. Mislim, Dylan nikad nije stekao veliku popularnost zbog kontinuiteta, već zbog jako dobrih priča, i to ponajviše Sclavijevih. Neki će reći kako Dylan nikada nije ni imao (smislen) kontinuitet, ali ne bih rekao da je on ikada bio ključan faktor u njegovoj uspješnosti. Samim time, scenarist poput Sclavija se više nikada neće ponoviti, a kontinuitet sam po sebi nije i ne bi trebao biti ključan faktor.

Da li to znači da bi Dylana trebalo zgasiti kao što je to Sclavi htio s brojem 100? Ne (nužno), a dokaz toga su biseri koji povremeno (na kapaljku) izlaze i danas. Samo ga treba dati u ruke autorima koji imaju nešto za reći i znaju kako to reći (Bilotta, gledam u tebe), ali čak i tada, mislim da je tu ipak problem i vrh Bonellija koji nije spreman na neke veće rizike (a možda je i do Sclavija, koliko sam popratio po nekim forumskim postovima).

Ako ništa drugo, napravljen je prvi korak da više ne dobivamo totalna sranja poput većine priča između #300-#325, no problem je što je prosjek priča redovne serije sa nekih 3/10 podignut na "samo" 5/10 ili 6/10. Mada, osobno mi je veći problem što, koliko god više nema totalno sranja priča, u zadnje vrijeme više nema ni tih bisera koji su se prije pojavljivali na kapaljku. Evo, od #360 pa do negdje #395 kojeg sam zadnje pročitao, ne pada mi na pamet niti jedan broj koji me istinski oduševio kao npr Accattinove post#300 priče ili Bilottina ljudska mašina.

Uglavnom, skrenuo sam previše od quoteanog posta tak da je bolje da stanem tu prije nego još više skrenem.
Go to Top of Page

dxgnation
Starting Member



Serbia
56 Posts

Member since 14/04/2022

Posted - 16/07/2022 : 00:13:19  Show Profile Show Extended Profile  Send dxgnation a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Sarghan

Bila je neka priča kako je taj broj originalno trebao biti izdan nedugo nakon muškog srca, no došlo je do nekog produkcijskog kašnjenja zbog kojeg su između muškog srca i 346 stavljene 3 čiste filler priče. Čak i sam Recchioni je kasnije priznao (parafraziram) kako je bila greška što je taj broj stavljen tako "kasno" nakon muškog srca jer smatra da bi Dylanovo pucanje tada bilo uvjerljivije.

Što se ostalog tiče, konačnu ocijenu o Recchionijevim planovima ću donijeti nakon što pročitam sve do #406. S druge strane, nisam načisto sa sobom što mislim o kontinuitetu kod Dylana. Koliko god obožavam serijale s jakim kontinuitetom, istovremeno nisam siguran želim li da Dylan ima kontinuitet. Mislim, Dylan nikad nije stekao veliku popularnost zbog kontinuiteta, već zbog jako dobrih priča, i to ponajviše Sclavijevih. Neki će reći kako Dylan nikada nije ni imao (smislen) kontinuitet, ali ne bih rekao da je on ikada bio ključan faktor u njegovoj uspješnosti. Samim time, scenarist poput Sclavija se više nikada neće ponoviti, a kontinuitet sam po sebi nije i ne bi trebao biti ključan faktor.

Da li to znači da bi Dylana trebalo zgasiti kao što je to Sclavi htio s brojem 100? Ne (nužno), a dokaz toga su biseri koji povremeno (na kapaljku) izlaze i danas. Samo ga treba dati u ruke autorima koji imaju nešto za reći i znaju kako to reći (Bilotta, gledam u tebe), ali čak i tada, mislim da je tu ipak problem i vrh Bonellija koji nije spreman na neke veće rizike (a možda je i do Sclavija, koliko sam popratio po nekim forumskim postovima).

Ako ništa drugo, napravljen je prvi korak da više ne dobivamo totalna sranja poput većine priča između #300-#325, no problem je što je prosjek priča redovne serije sa nekih 3/10 podignut na "samo" 5/10 ili 6/10. Mada, osobno mi je veći problem što, koliko god više nema totalno sranja priča, u zadnje vrijeme više nema ni tih bisera koji su se prije pojavljivali na kapaljku. Evo, od #360 pa do negdje #395 kojeg sam zadnje pročitao, ne pada mi na pamet niti jedan broj koji me istinski oduševio kao npr Accattinove post#300 priče ili Bilottina ljudska mašina.

Uglavnom, skrenuo sam previše od quoteanog posta tak da je bolje da stanem tu prije nego još više skrenem.



Ah, okej, ima malo više smisla sad taj redosled! Hvala na objašnjenju I dalje nisam baš sigurna da bih bila oduševljena da sam ih čitala uzastopno ali bi definitivno bolje to sve izgledalo!

Eh, sad, kontinuitet... Naravno, serijalu nikada ni namenjen ni od velikog značaja... Ali ne znam... Nemam tu nostalgiju za Sklavijevim pričama kao veliki broj fanova, većinski jer jurim da sve pročitam, a tek sam skoro krenula. Ne da mi nije drag, ali mi nije ni toliko strašna zamisao da je moguće da se serijal razvija. Kad već spomenu Bilotu, vidim da je opšteprihvaćeno da je njegova Planeta Mrtvih nova nada/nešto najbolje što Dilan Dog trenutno nudi... ali nije krivo reći da je baš taj jaki kontinuitet izmedju brojeva jedan od glavnih aduta koji ta serija ima! Naravno, sve to zavisi od scenariste, Bilota je veoma nadahnut i talentovan pisac, ali nije jedini koji može da briljira ako mu se pruži prilika da piše priču iz više delova. Čak je i Kjaveroti meni mnogo zanimljiviji kad piše seriju (tipa onaj crossover Morgan Losta i Dilana) nego zasebne epizode.

Ovde se može reći 'aha pa lepo je to u vanredovnoj seriji, ali neizvodivo u regularnoj!' I ... slažem se Ne polažem nadu u to da će ikada stvarno postojati kontinuitet ili radikalne promene u načinu rada regularnog serijala (jer je apsolutno nemoguće angažovati toliko različitih umetnika i diktirati im neku jako povezanu priču - posebno kad znamo da veliki broj priča čeka godine i godine da se iskoristi, ima prepomenutih problema u produkciji etc etc...), ali se nadam da će u nekim vanredovnim serijama dati šansu da se odrade i neke ozbiljnije, duže priče. I za regularce, pa isto se nadam kao i ti u ovom boldiranom, s tim što se pitam kakve veće rizike ti zamišljaš kad o njima pričaš

zbog jer ja sam šef - boss baby, kineski magnet na mom frižideru i spiritualni guru
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1765 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 16/07/2022 : 01:00:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote

DD VCZS 39

Uff, ako je prošli magazin bio težak što se tiče teme, ovaj je još teži. Iz moje krvi je takoreći direktni nastavak "Mračnog mjesta", sa istim autorima. Točnije, ako je prošli broj bio "uzrok", ovaj broj je "posljedica" tog uzroka. Teška, bolna, ljudska. Sjajna priča, još više jer pruža "zaključak" jednoj eri Blochovog života.

U tom pogledu, Božja šahovska ploča je sjajna točka na i ovoj Ostinijevoj narativnoj liniji o Blochovom Wickedfordskom životu. Nije baš poput "Praznine" iz prošlog broja, ali joj je vrlo blizu.

quote:
Moj problem bio je što sam Magazin ediciju doživljavao kao dodatnu sporednu ediciju koja ide u nedogled (to jest, dokle god je prodaja dobra). Nisam je gledao kao Ostinijev kratki "run" koji je ujedno i zaokružena cjelina. U prošlom broju sam vidio naznake onog što Ostini radi, ali ovdje je to u potpunosti iskristalizirano. Trebao bih ispočetka pročitati svih 5 brojeva ove edicije, ali sada imajući na umu da je to zaokružena cijelina s poantom. Na temelju zadnja dva broja cijenim poantu koju je ova edicija preko Blochovog lika gradila, i vjerujem kako je ovo i te kako dobro zamišljena postavka (iako sam u komentaru prošlog broja rekao drugačije kada nisam znao gdje ovo sve vodi). Uglavnom, trebao bih ju ponovno pročitati, no dojam je jako pozitivan. A vjerujem da bi mogao biti još bolji nakon novog čitanja.

Od idućeg broja počinju priče posvećene Dylanovim policijskim danima i tu se ponovno ne radujem tome, no poučen ovih 5 brojeva, ostavit ću priliku da me (ponovno) razuvjere.





DD VEC 187 Ime mu je bilo rat

Definitivno ne ono što sam očekivao u ovoj fazi ciklusa meteora. Cijeli broj posvećen jednom dijeliću Carpenterove prošlosti, i to povezan s ratom. Još jedan "prosječan" broj koji je dovoljno dobar da nije loš, ali i dovoljno loš da ne bude solidan. Ustvari, Echerova priča je poput većine Enninih priča, tehnički korektna s glavom i repom, ali bez da izazove neki dojam ili reakciju. Siniscalchi mi je još iznenađenje jer je ovo posve drugi crtač u odnosu na njegove ranije radove na Dylanu. Heck, i na Ričardiju koji mu je noviji rad nije ovoliko čist i...dobar. Ovdje mi se čak i sviđa. Naslovnica mi se vraški sviđa koliko god nema nikakve veze sa radnjom.



DD VEC 188 Bolest M

Počne zanimljivo (doslovno deja-vu sa jednom od njenih nedavnih epizoda u sklopu ovog ciklusa, ali i cijelog početnog perioda s korona virusom), a onda postaje sve napornije i napornije do mjere da mi više nije stalo što se događa. Doslovno nemam volje više ni pisati ništa o ovoj epizodi. Radije bih čitao Barbatičin "San razuma" (koji mi je solidan) ili "Meduzu" (nije solidna) s tonom teksta nego ovo, vjerujem da bih više uživao.
Doslovno, dajte mi Barbato koja piše bez ograničenja, okvira i smjernica unutar kojeg mora pisati jer bih rekao da je ciklus meteora pokazao kako se Barbato najbolje snalazi kada "slobodno" piše kako želi i zna. Želim čitati Barbato sa njenim idejama, a ne priče koje su izašle iz zadanog kalupa.

Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 16/07/2022 : 13:14:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
Oglasio se i Rekioni povodom teorija zavere i ostalih tema vezanih za manjak njegove angažovanosti na serijalu, i podsetio fanove da očigledno nikad nisu zadovoljni, jer su ga pre par godina optuživali da previše spamuje o Dilanu.
Najavio je tri njegove priče koje izlaze najverovatnije ove, i u toku sledeće godine (Roi & Pontrelli)

https://www.instagram.com/p/CgEfAitt2l_/
Go to Top of Page
Page: of 49 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000