forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Bonelli
 Dylan Dog 2.0. [pregled i diskusije novih epizoda]
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 48

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 26/09/2022 : 21:10:43  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
#399: Upravo venčani -1 do pada Meteora

Recchioni / Roi-Nizzoli-Casalanguida-Mari-Gerasi-Stano

Meteor je stigao a Ghost se u svom tom kaosu jedini čini da ima plan. I da se sve odvija po njemu. Može li vjenčanje vječitog neženje probuditi nadu i odbiti Meteor ili će kao u bajci time završiti priča. Kamo nas Ghost odvede, odgovor je poprilično jasan.
Za sve koji nisu čitali, slijede SPOILERI.
Rrobe je kao što je obećao tako i napravio, sve narativne niti je na kraju povezao i spojiu u... narativnu fiziku. Da, metastripovski, metanarativni događaj. Događaj koji je najavljen... pa, skoro nikad. Da se razumijemo, meni se to dopalo, priča zvuči blesavo, ali ima smisla. U većem djelu. Metastripovski elementi, iako ih nije baš bilo (kao da se sjećam da je ipak bio neki hint, osim neizravnog u prvoj priči) kroz ciklus nisu neka novost u serijalu. Sclavi je to znao tu i tamo koristit, pa je Dylan bio i samo lik iz stripa ili ga uopće nije bilo. na kraju, ovaj kraj je morao biti takav i zbog samo Rrobea ali i Sclavija. Rrobe ubija Sclavijevog Dylana da bi stvorio svojeg. Ukratko.
Što se tiče ostalih narativnih linija, priča sa naci vampirima je bila blesava i nije tražila poseban kraj, odnos Carpenter - Ranija nije bio dovoljno živ da bi nam bilo stalo ali neka se i to raspetljalo dok je Gorman, od najvećeg potencijala ispao skoro deus ex machina lik. Nigdje sve one mističnosti iz zadnje priče (možda pretjerane ali već ako je ubaciš možeš je i u finalu prikazati) i krakatera iz prve priče. Općenit segment koji crta Casalanguida ima smisla narativno da prikaže da se dobri momci i dalje bore za dobro, makar suočeni sa apokalipsom.
Što se tiče crteža, sve mi je bilo drago vidjeti. Roi koji najavljuje kao izgleda kad se potrudi, Gerasi koji se konačno pronašao (vidjet ćemo ga još na Planetu mrtvih) pa i spomenuti Casalanguida čiji crtež je tu puno prljaviji i grublji ali mi se više svidio od prethodnih radova. Na kraju, možda svi ti crtači pridonose tome da konačna završnica ne izgleda unisono, i da umjesto da povezuje, možda čak više potiče dojam razdvajanja svih tih priča. Što se tiče Stana i njegovog djela, meni je dobar. Čovjek je često koristio različite teksture u svojim crtežima još kad je radio analogno pa makar zbog njegovih plošnih efekata žrtvovao dubinu. Mislim da je dobar dio tekstura i ovdje njegova ali možda se varam, ne poznajem photoshop baš toliko. Ali da, ta zadnja stranica nije mu baš najbolji rad.

Meteror je stigao pa tko živ tko mrtav.

Alternativni kraj drugom prilikom.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 26/09/2022 : 21:20:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote

Odličan osvrt!
Koji alternativan kraj? Ima ih više u istom stripu, ili na kakvu foru su to izveli?

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/09/2022 : 14:56:58  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
@Qwertz

Uskoro

Nego, što ćemo s Dylan Dog 3.0? Novi topic?

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 28/09/2022 14:57:17
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 28/09/2022 : 15:33:46  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

@Qwertz

Uskoro

Nego, što ćemo s Dylan Dog 3.0? Novi topic?


Jedva čekam

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 28/09/2022 : 15:35:22  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

@Qwertz

Uskoro

Nego, što ćemo s Dylan Dog 3.0? Novi topic?


To su one epizode od 400 nadalje? Ili Talijani spremaju neki novi reboot?

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 28/09/2022 : 19:28:29  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
A Dylan Dog 3.0 bi bio što?

Povratak na Dylan Dog 1.0
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/09/2022 : 20:16:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Da

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

J.Stickman
Junior Member



Bosnia and Herzegovina
364 Posts

Member since 28/10/2009

Posted - 01/10/2022 : 14:15:32  Show Profile Show Extended Profile  Visit J.Stickman's Homepage  Send J.Stickman a Private Message  Reply with Quote
Rekioni je na instagramu napisao da sprema još nekoliko priča za Dilana uz Sklavijev blagoslov. Spominje čak i 2024. godinu ali i da dobro piše u polupenziji. Ako sam dobro shvatio iz google prevoda.

https://www.instagram.com/avet_rio_gribaje/
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 08/10/2022 : 14:55:04  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Be warned, ima spoilera jer je ovo hate rant.



DD VEC 190 Upravo vjenčani

Na stranu dio s naci-vampirima i van helerom koji mi je previše isforsiran i nepotreban za ovaj broj, no neću ga nazvati smećem samo zato jer donekle (na neki način) funkcionira (ali i zbog sjajnog crteža u ovom dijelu), veći dio broja mi se (jako) svidio. Ghostov "plan" mi se sviđa kao ideja i koliko god bih zamjerio da je banalno kao rješenje, ono je prisutno od samih početaka serijala i tu je sve "fer".

Ali mogu zamjeriti Recchioniju nešto što mu zamjeram već 10-ak godina, a to je da neprestano hebeno spoila "preokrete". Jasno se sjećam dana kad je naslovnica ovog broja osvanula u talijanskoj Republici i kadra koji je tamo stavljen. Hebemu mater, doslovno 90. stranica stripa je završila u članku. I najgore od svega, tijekom priče u prethodnih 89 stranica se doista pojavljuje ženska koju je Dylan odveo do oltara i upravo zato jer mi se taj kadar urezao u sjećanje je iz razvoja radnje bilo očigledno da će ženska odustati od vjenčanja. I sad zamislite koliki bi jači bio doživljaj tijekom prvog čitanja da je taj detalj (kao i naslovnica) "prešućen(a)". U takvom slučaju, tijek radnje nije davao sumnje da će ona pristati na vjenčanje, no samo zbog tog "spoilera" kojeg nisi mogao izbjeći (jer je završio na naslovnici jednih od najvećih dnevnih talijanskih novina) si očekivao preokret. Da nije bilo njega, prvi preokret bi bila činjenica da je ženska odustala od vjenčanja (jer je sve do tada bilo "uvjerljivo" napisano i vođeno (koliko može biti u duhu Dylanovog lika i serijala)), a tek onda drugi preokret sa Grouchom koji je tako dobro, prirodno i poetično određen. Ovako, ne samo da je spoilao jedan od preokrata, već je zbog naslovnice i kadra u novinama uspio napraviti da umjesto posve predivne posvete prijateljstvu i "ljubavi" u prvi plan dođe gorčina hard-core fanova koje je navukao da (krivo) sude knjigu/strip po korici i time u početku pokopa bit priče. Jer na kraju svega, ova priča neće ostati zapamćena po lijepoj poanti koliko po naslovnici i "krivim" implikacijama. A ako je samom autoru priče važnije da na kraju svega ostane zapamćena "kriva implikacija" umjesto srži/poante priče, onda se poserem po takvom autoru. Očigledno je kako je Recchioniju više stalo da proda priču nego da se priča o kvaliteti njegove priče. Jer koliko god ova priča ima kvalitetnu poantu, očigledno mu nije stalo da se o njoj priča.

Detalj koji mi je također zapeo za oko i volio bih prodiskutirati o njemu:
- imam dojam da ono na zadnjoj stranici ipak nije meteor (samo zbog Stanove smijurije od rješenja sa tragom "meteora") već da je Ghostov "plan" uspio, no što se točno dogodilo saznat ćemo mnogo, mnogo kasnije

TL;DR: Jako dobra priča i crtež, Recchioni j*bi se.



DD VEC 191 A danas, apokalipsa

Koliko je #300 bio nepotreban, toliko je ovaj broj još nepotrebniji. Ok, bio je potreban kao prijelaz između novo-starog i novo-novog Dylana, ali kad se oguli sva ta "meta" strana priče, ispada kako se u stripu nije dogodilo... ništa. Doslovno, sva ta "meta" poanta je sažeta u zadnjih 20 strana, a prethodnih 80-ak je, iz moje perspektive, nepotrebno lutanje po praznom (da, da, metafora da je i serijal neko vrijeme lutao, kužim). Poveznicu s dubokim svemirom koja to i nije neću ni komentirati. Ako bih gledao na ovu priču kao most između dva razdoblja serijala, njene implikacije su zadovoljavajuće. Ako je gledamo kao priču: priče tu nema (do zadnjih 20-ak stranica). Isto kao što je Stano u stripu preskočio dio sa zarobljavanjem, komotno se na isti način mogao preskočiti i središnjih 60-ak stranica. A ustvari, i cijeli ovaj broj (početak 401 kao direktni nastavak kraja 399 također funkcionira). Najlošiji jubilarac (da, čak i od Rujuovog #300, što mi je bilo teško izreći).

Nekoliko razmišljanja:
  • kako sam čitao 401-403 i upoznat sam s postavkom narednih brojeva, tako mi je od samog početka ovog broja djelovalo kako ovaj Dylan nije isti kao Dylan iz #399. To jest, kako se novi Dylan nije pojavio u #401, već upravo na početku ovog broja. "Amnezija" je ovdje odlična izlika da se zakamuflira ta činjenica, a detalj koji dodatno tjera vodu na taj mlin su brada iz druge polovice priče te novi logo od ovog broja.

  • str. 68-69. Iako je na temelju daljnih stranica jasno kako je u razgovoru riječ o glavnom antagonistu ovog broja (Sclaviju), kada bi ove stranice istrgnuli iz konteksta (i ignorirali tijek razgovora sa daljnjih stranica), može biti kako se ovdje aludira i na "starog" Dylana. Baš zato što je Mater Morbi tijekom svoja prethodna dva pojavljivanja naglašavala kako je Dylan jedan od njenih najdražih ljubavnika i kako se ovaj razgovor, nastavno na promišljanje iz prethodne točke, može shvatititi kako "novi" Dylan traži "starog" Dylana (tj, svoja sjećanja). To jest, mišljenja sam kako se nakon zadnje stranice #399 dogodio neki deus ex machina kojeg nismo svjesni (i kojeg će se eventualno moći iskoristiti kao as u rukavu da se cijeli serijal ponovno vrati na pre-400 fazu) i kako je u tom trenutku "iz starog Dylana nastao novi Dylan" (što je, metaforički, i bila poanta tog ciklusa), no što ako se, u skladu s fizikom fantastike, to i doslovno dogodilo u samoj priču?.

  • str 95. na prvu sam pomislio kako se glava pretvorila u zvijezdu, no kakva je šansa da je to ujedno i meteor koji se, nakon uništenja, udaljava od ostataka serijala? Ili je, sukladno razmišljanju iz druge točke, ta (još uvijek živa) glava deus ex machina koja će se kasnije aktivirati kada se ispostavi da i novi pravac nije uspio?
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 08/10/2022 : 20:27:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote


Sam opis broja 435, i Ghostove reči idu u prilog teoriji da je Rekioni bacio jedan



na ceo serijal.

(a i sam je rekao nedavno da se redovna serija vraća na status quo).
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 08/10/2022 : 21:10:14  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
Stvarno pravi, radikalni reboot. Dylan pustio bradu kroz 5 brojeva.
Ali se Roi barem lijepo razmahao

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/10/2022 : 22:04:09  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
A danas, Apokalipsa!

Recchioni / Stano i Roi

I? da li je Ghostov plan uspio? Da li Dylan uspio spasiti svijet? Po tome gdje ga nalazimo i u kojem je stanju, ne bi se reklo. Još kad znamo da upravo ide tvorcu na ispovjed... nije baš obećavajuće.

I, ima SPOILERA.

Sukobi lika sa stvoriteljima nisu nešto revolucionarno. Idu od onih punih suosjećanja kreatora prema kreaciji u Vonnegutovim romanima pa sve do apokaliptičnih. Ni Rrobeu nisu strana, pa najveći dio serijala John Doe (stvoren zajedno sa Lorenzom Bartolijem) se upravo time bavi; od šefa i smrti, pa preko boga, do samih autora.
Pa po čemu je ovo posebno? Pa po jednoj jako čudnoj stvarčici, ovaj sukob ne piše autor, kreator, nego netko drugi.

Ovaj prelijepi pačvork postomodernističkog obraćanja samom Dylanu je u suštini dosta isprazan. Ono što je trebalo biti veliko finale, post scriptum ciklusa Meterora, koji mu je trebao dat sav smisao zapravo je sama suprotnost. Ovaj broj funkcionira samo kao dio toga, Meteor daje jedini smisao njemu.

U početku se Dylan budi u nekom limbu. Ali to nije naš Dylan, kao lutka otrgnuta sa konca, poznat nam je ali ga ne prepoznajemo. U trenutku kad postaje Kapetan Nitko, tada sam se ponadao i pribojao. Pomislio sam: zar je moguće?, Recchioni će metamorfozu napraviti na unutra, kroz možda najbolju epizodu. Bilo me strah da li je na visini zadataka.
Još je i gore ispalo, to je gotovo isprazno citiranje. Kao i većina stvari koje nisu vezane za promjenu.
Svi ti trenuci lišeni simbolike postaju banalni. Možeš do prekosutra tražiti pozadinsku priču ali vidjet ćeš da ona ne vodi nikuda, jer je nema.

Od stvari koje funkcioniraju, kao što sam rekao, su one koje su namjerno tu da naprave transpoziciju u novog Dylana. To je zapravo jednina priča. I to šljaka. Recimo. I dalje mi nije jasan Groucho na kraju. To mi nikako ne ide u glavu, čak i Dylan pita gdje mu je nostromo.

Vidim da Sarghanu nije jasan dio sa Dubokim svemirom pa ga odbacuje kao nekakav ego trip. Ali griješi. U jednom tumačenju, kojeg je Rrobe svesrdno prihvatio, taj broj je alegorija na situaciju serijala. U tom slučaju je Broj 5 taj Dylan 2.0 koji je to pokušao spasiti. Nije uspio i ako želi raskrstiti sa starim serijalom mora upokojiti i posljednju verziju sebe. Funkcionira i u ne metanartivu jer je, nakon uništenja svega, Broj 5 jedina verzija koja nije na Zemlji.

I tako Dylan plovi, skuplja dijelove starog sebe koji mu odgovaraju a ostale prepušta zaboravu. I ide tvorcu na megdan. Jedno, vratimo se malo natrag. Nije to Dylan, on je umro u 399. Nije to ni taj Nitko koji bi trebao sanjati novi svijet (šeta), nije to ni netko novi jer ima previše tereta. Ne, to je sam autor. RRobe. Da bi spasio Dylana mora maknuti ono što će mu vječno visit nad glavom: Dylanovog pravog tvorca. Čovjeka koji ga je stvorio.. Čovjek koji ga je postavio tu di je. Pizdunski. A još i laže da on to želi. Ha! (ovo zadnje je bila naknadna pamet).

Nadam se da će vrijediti!


Ovo je kraj. Kraj SPOILERA. Kraj.


"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 16/10/2022 22:17:25
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 16/10/2022 : 22:09:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Vezano za Sarghanov hate rant za 399. Da, slažem se, moglo je bez novina. Cijelih pola sata. S Luccom pred vratima i takvom naslovnicom (koja je bez tabli mogla bit misleading) bilo je pitanje trenutka kad će SPOILERI izaći van. I htio je to preduhitriti. I zbog ega, naravno.

Šteta, barem za talijansku publiku.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

dxgnation
Starting Member



Serbia
56 Posts

Member since 14/04/2022

Posted - 17/10/2022 : 00:09:48  Show Profile Show Extended Profile  Send dxgnation a Private Message  Reply with Quote
Baš tužno što jedna ovako bitna epizoda u serijalu nema ama baš nikakvu priču ali ... mnogo je vizuelno zabavna??? koliko god da mi je Stanov crtež bio dosadan i loš u broju 399., ovde, da l' zbog kolora ili zbog mnogo dobrih kadrova, mi je bio fantastičan. Zbog drugarice i njenih priča o ovom broju nisam imala baš velika očekivanja (tj. nisam imala uopšte haha), pa mi je možda pozitivan utisak baš zbog takvih očekivanja? Ne znam, ovaj broj mi je nekako isti kao Mater Dolorosa, koja mi se vizuelno mnooooogo dopala (mislim, Cavenago, bog.) ali mi je 'priča' bila potpuno besmislena i bespotrebna, s samo jednim 'bitnim' delom tj. onim gde se Ghost pojavljuje. I Cesta za nigdje mi se dopala, a bila je na istu foru basically.

Mislim da je VČ dobro uradio kad je ovo izdao samostalno i rekao da se tako i može čitati, jer je to i jedini način da ova priča zadovolji nekoga ko je čita. A sad nama škripi, jer je ovo veliki broj 400, naslednik i grand finale meteorskog ciklusa, kome je bio potreban Dobar kraj da bi bio vredan (a ovako će ostati upamćen kao još jedan niz ispod-prosečnih i prosečnih Dilanovih priča ).

Ja se i dalje radujem sledećoj fazi, čak i ako je predominantno crta Roi koga ne podnosim, ali mi je tužno što mi kasnimo za Italijanima taman toliko da smo vesti da ovo ništa 'ne valja' tamo dobili baš kad se kod nas revolucija desila.

zbog jer ja sam šef - boss baby, kineski magnet na mom frižideru i spiritualni guru
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/10/2022 : 07:27:47  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pa da, vizualno je jako lijepo. Sve te reference izmame osmijeh. Čitao sam kasnije stare komentare i vidim da je Nula bio oduševljen. Možda griješim. Možda simbolika nije isprazna inima smisla. Moram razmisliti. Groucho me isto brine, kakav bi tek bio egekt da MM kaže da ga nema, da je to samo plod njegove bolesti. Ovako…. Ne znam. Taj dio mi je najgori. Jer se reciklira.

Objašnjenje da je Dylan veći od bilo kojeg pojedinačnog autora pa zato u 399. ubija Ghosta (Rrobe) a u 400. Sclavija je očito vodilja. Samo što mi je to teško povezati sa našim Dylanom. Oba su “ubojstva” iz mržnje.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 17/10/2022 : 19:04:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Meni za #399 nije samo do novina/članka, već i do naslovnice. Osobno ne bih stavio ni scenu vjenčanja na naslovnicu, a ako ju već stavljam, kao mladu bih stavio onu žensku koja je prvo stala pred oltar. To jest, više me smeta spoilanje preokreta. Da su na naslovnicu stavili žensku umjesto Groucha, a kasnije procuri tabla s Grouchom, čitatelji bi odmah pomislili da je u pitanju neki catch (što doista i je), ali bi sam efekt tog čina i poante iza njega i dalje bio puno dojmljiviji nego ovako kad od samog otvaranja korice stripa očekuješ vidjeti Groucha kao mladu. Doslovno, ovaj strip sadrži kvalitetan preokret s lijepom poantom i taj dojam bi bio bolji da nije bio očekivan. Pa čak i da očekuješ caku, naslovnica s ženskom u tom slučaju ostavlja prostor za crv sumnje, dok ova s Grouchom jednostavno zacementira taj izostanak iznenađenja, kao i njegovog efekta. Ono, već sama naslovnica za #121 je dokaz kako je ovdje više riječ o Recchionijevoj navlakuši s ciljem prodajem kojeg primjerka više, a ne stavljanja priče u prvi plan.

Za #400 mi cijela ta scena s Dubokim svemirom više djeluje poput (nepotrebne) reference. Usprkos tumačenju, taj dio bode u oči u pogledu vizualnog smjera ostatka broja, kao da je prisilno uklopljen u broj čisto da se može staviti referentna točka i na #337, da se stekne dojam da je taj broj također bitan za cijeli taj rasplet, a ustvari ne doprinosi ničime čime ostali dijelovi broja već ne doprinose. Kad bi taj dio s dubokim svemirom uklonili, cijeli strip bi po meni bio (vizualno) koherentniji. Da i ne spominjem kako su mi Recchionijeve metafore, aluzije i cijeli taj "meta" koncept još od njegovih prvih radova previši izravni da bi ih cijenio. To jest, više cijenim prikrivenu metu nego metu za koju mi autor direktno napominje da je meta.

Raspisao bih se još, no trenutno nemam vremena pa ću se u narednim danima nadovezati na još neke stvari koje ste se dotakli.
Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 17/10/2022 : 19:26:18  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
U pravu si i shvaćam što želiš reći. Mogla je recimo ta naslovnica za 399 ali se je trebalo i prije tog broja iskristalizirati netko drugi na poziciji mladenke da ne obratimo previše pažnju na taj detalj.

Za Duboki svemir se manje slažem. Da, većina drugih otoka je čista metafora na ne nužno nešto određeno. I da, Baš taj dio se bavi nečim konkretnim iz nedavne prošlosti. S druge strane, to je nešto što je do i nakon 399 ostalo u zraku i po meni se to moglo očekivati. Meni puno više odskače kraj sa Grouchom. Ali nema žurbe, kad nađeš vremena napiši nešto. Kriminalno je malo komentara.

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."

Edited by - Deers on 17/10/2022 19:42:12
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 18/10/2022 : 11:56:57  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Deers

U jednom tumačenju, kojeg je Rrobe svesrdno prihvatio, taj broj je alegorija na situaciju serijala. U tom slučaju je Broj 5 taj Dylan 2.0 koji je to pokušao spasiti. Nije uspio i ako želi raskrstiti sa starim serijalom mora upokojiti i posljednju verziju sebe. Funkcionira i u ne metanartivu jer je, nakon uništenja svega, Broj 5 jedina verzija koja nije na Zemlji.


Foru sa celom tom idejom nam je Rrobe gurao u oči i pre nego što je izašao Duboki svemir; Broj 400 direktno referencira Duboki svemir, koji ne samo grafički direktno referencira Solaris (1972) i samu filozofiju Tarkovskog (namerno ne ciljam na Lema i njegovo originalno delo, zbog nekoliko crta koje ih razlikuju, i za koje se Rrobe uhvatio od momenta kad je počeo da kreira svog Dilana Doga)
Sve što ste pomenuli savršeno stoji, samo je moje skromno mišljenje da ništa od toga ne cilja na neku preveliku dubinu, već je to samo jedna najklasičnija sklavijanska referenca na film čije su se poruke i ideje poklopile sa Rekionijevim viđenjem serijala u datom momentu, te je iste i omažirao, zatvorivši ceo krug
Malo sam nabacao ono o čemu nikako ne stižem da napišem detaljniji komentar (šta u mojoj glavi predstavlja broj 400, zašto su ignorisane Sklavijeve priče maltene identične strukture i poente (čitaj: manjak iste), zašto gledam taj broj ne kao finale nego kao envoi, i generalno o Dilanu Dogu, iz mog ugla), ali možda (i u neku ruku) jednom
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 18/10/2022 : 19:57:38  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
meni i dalje nije jasno kakve promjene želi recchionni napraviti sa serijalom... zašto je serijalu potrebna promjena? u kakvom smislu? što je to točno što on smatra da ne valja na serijalu? i što bi on točno htio napraviti s njim? kuda ga odvesti? na koju stranu? ti glavnog lika ne možeš mijenjati jer to onda nije dylan dog, to onda postaje neki drugi strip, kao što je očito (ne)namjerna poanta šestodjelnog reboota.

ja čitam taj meteorski ciklus... ja čitam taj šestodjelni reboot... čitam nove epizode koje tek treba tu da izađu... egzibicionizam, manirizam, preseravanje, prežvakavanje već nekoliko puta ispričanih priča i ideja, sa uistinu rijetko bistrim pričama.

serijal se jednostavno istrošio nakon stotina i stotina priča i možda je najbolji potez ga jednostavno završiti.
Go to Top of Page

Qwertz
Senior Member

Croatia
1590 Posts

Member since 03/09/2021

Posted - 20/10/2022 : 20:16:00  Show Profile Show Extended Profile  Send Qwertz a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kiky

meni i dalje nije jasno kakve promjene želi recchionni napraviti sa serijalom... zašto je serijalu potrebna promjena? u kakvom smislu? što je to točno što on smatra da ne valja na serijalu? i što bi on točno htio napraviti s njim? kuda ga odvesti? na koju stranu? ti glavnog lika ne možeš mijenjati jer to onda nije dylan dog, to onda postaje neki drugi strip, kao što je očito (ne)namjerna poanta šestodjelnog reboota.

ja čitam taj meteorski ciklus... ja čitam taj šestodjelni reboot... čitam nove epizode koje tek treba tu da izađu... egzibicionizam, manirizam, preseravanje, prežvakavanje već nekoliko puta ispričanih priča i ideja, sa uistinu rijetko bistrim pričama.

serijal se jednostavno istrošio nakon stotina i stotina priča i možda je najbolji potez ga jednostavno završiti.


Ma samo neka opet počnu rokati sa novim čudovištima svaki mjesec i neka skrate s nepotrebnom filozofijom

Pod punom kaznenom i zakonskom odgovornošcu tvrdim da je Python bolji i lakši od C++-a.
Najružnija istina je bolja od najljepše laži, sve što želiš to i traži, sve što misliš to i kaži.
Go to Top of Page

kiky
stripovi.com suradnik



7302 Posts

Member since 17/07/2003

Posted - 20/10/2022 : 20:28:18  Show Profile Show Extended Profile  Visit kiky's Homepage  Send kiky a Private Message  Reply with Quote
but in a nutshell, to je to. sve si rekao. popravite priče, a ne dylana. velik je to izazov biti svjež i originalan nakon stotina i stotina napisanih priča i bezbroj obrađenih tema, ali može se... neka priča jednostavno ima glavu i rep i neka ne vrijeđa čitateljevu inteligenciju.
Go to Top of Page

Nula
Junior Member



415 Posts

Member since 13/05/2019

Posted - 28/10/2022 : 09:29:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Nula a Private Message  Reply with Quote
Here we go again

Go to Top of Page

Deers
Advanced Member



Croatia
9176 Posts

Member since 29/03/2004

Posted - 28/10/2022 : 11:51:52  Show Profile Show Extended Profile  Send Deers a Private Message  Reply with Quote
Pa dobro, naslovnica mi se sviđa

"Trzaj mišica i nad prazninom sam."
Go to Top of Page

Sarghan
stripovi.com suradnik



Croatia
1763 Posts

Member since 26/01/2011

Posted - 28/10/2022 : 19:36:34  Show Profile Show Extended Profile  Send Sarghan a Private Message  Reply with Quote
Čitam svoje postove i nema šanse da se sjetim o čemu sam se htio raspisati za #399 i #400. Pričekat ću da Barker pročita/ostavi komentar pa ću opet pročitati ta dva broja u nadi da ću se sjetiti što sam još htio napisati.

Što se tiče ove naslovnice, podsjetila me na Poslije ponoći.

P.S.
Go to Top of Page

Barker
Advanced Member



Fyro Macedonia
4603 Posts

Member since 10/10/2003

Posted - 28/10/2022 : 20:34:29  Show Profile Show Extended Profile  Send Barker a Private Message  Reply with Quote
Ovo je ekskluzivni preview naslovnice, jos je nisam video na DD strani na fejsu :)
Pocetak novog pocetka, RR prevazilazi samog sebe! Ili pred ostavkom pravi lom u redakciji :D
I sta kaze ovaj tvit o Lanzoniju? :)
@Sarghan, jedva cekam da mi stignu zavrsne epizode meteora.

Bistro i duboko nebo utociste pruza!
Go to Top of Page
Page: of 48 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.28 seconds. Snitz Forums 2000