forum.stripovi.com
forum.stripovi.com
Home | Profile | Register | Active Topics | Active Polls | Aukcije | Private Messages | Members | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

 All Forums
 Stripovi
 Izdavacki izlog
 FIBRA PREDSTAVLJA: Kolorka 121 Ja, Francois Villon
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Previous Page | Next Page
Author Previous Topic Topic Next Topic
Page: of 6

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/01/2019 : 21:18:36  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by vice

Svoje mišljenje o Lovini sam već napisa na topicu, ali nit mislim da je glavni lik psihopat, niti da strip propagira nasilje. Dapače, radi se o fenomenalnom primjerku naturalizma. Ali naravno, ne odgovara sve svakome. Samo, malo zapeku Peyine riječi o čitateljima kojima se Lovina svidjela. Dobro, čovik se ispriča za to.



Kako nije psihopat?
Nakon šta je zatuka dvoje ljudi lopaton se ladan ko špricer popea u sobu i sačmaricon krenija gađat ljude ka glinene golubove.
Recimo da mi je to najveća razlika između njega i Villona ka likova.
Ovaj je presenzibilni psihopat, a Villon je bezosjećajno smeće.




Glavni lik je produkt nasilja u kojem odrasta, i doživljava slom koji ga vodi u preuzimanje uloge lovca i potpuni masakr. On nema plan, nema agendu ni sadističku želju, kao ni manjak empatije koja krasi psihopata. Ovo je ona "zacrnilo mi se pred očima" i zato na kraju nema ni pojma šta bi reka. On potpuno nestaje.

Zanimljivo je kako vidimo odlike naginjanja ka nasilju u priči "ribice pušta da umru od gladi, raznese mački šape sačmom", ali to su impulsi koji se krenu javljat u labilnoj ličnosti stimuliranoj okrutnošću i ponižavanjem. Naravno, iste okolnosti kreiraju i serijske ubojice, ali osobno san ovo doživija drukčije.

No, kužin šta želiš reć, moje mišljenje je da se sociopatija i psihopatija kao takva jako banalizirala u fikciji, nije ni u psihijatriji sve jasno ka suza.



https://www.psychologytoday.com/us/blog/why-the-wild-things-are/201302/do-mass-killers-start-out-harming-pets

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 21:21:31  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

quote:
Originally posted by vice

Svoje mišljenje o Lovini sam već napisa na topicu, ali nit mislim da je glavni lik psihopat, niti da strip propagira nasilje. Dapače, radi se o fenomenalnom primjerku naturalizma. Ali naravno, ne odgovara sve svakome. Samo, malo zapeku Peyine riječi o čitateljima kojima se Lovina svidjela. Dobro, čovik se ispriča za to.



Kako nije psihopat?
Nakon šta je zatuka dvoje ljudi lopaton se ladan ko špricer popea u sobu i sačmaricon krenija gađat ljude ka glinene golubove.
Recimo da mi je to najveća razlika između njega i Villona ka likova.
Ovaj je presenzibilni psihopat, a Villon je bezosjećajno smeće.




Glavni lik je produkt nasilja u kojem odrasta, i doživljava slom koji ga vodi u preuzimanje uloge lovca i potpuni masakr. On nema plan, nema agendu ni sadističku želju, kao ni manjak empatije koja krasi psihopata. Ovo je ona "zacrnilo mi se pred očima" i zato na kraju nema ni pojma šta bi reka. On potpuno nestaje.

Zanimljivo je kako vidimo odlike naginjanja ka nasilju u priči "ribice pušta da umru od gladi, raznese mački šape sačmom", ali to su impulsi koji se krenu javljat u labilnoj ličnosti stimuliranoj okrutnošću i ponižavanjem. Naravno, iste okolnosti kreiraju i serijske ubojice, ali osobno san ovo doživija drukčije.

No, kužin šta želiš reć, moje mišljenje je da se sociopatija i psihopatija kao takva jako banalizirala u fikciji, nije ni u psihijatriji sve jasno ka suza.


100% se slažen da lik ne radi po planu, da nema neku agendu ni sadističke motive, ali neznan baš da možemo pričat o empatiji kad onako ladno usmrti desetak ljudi. OK, empatiju je definitvno pokaza, i ona ga je u stvari i gurnila u masakr, ali ta empatija kod njega ima neki čudni prekidač.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 20/01/2019 : 21:22:23  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Da, a s tim problemom se u nas slabo bavi.

Ako bi baš mora dat dijagnozu liku iz Lovine, prije bi to bija Borderline nego Antisocial Identity Disorder (ili popularno psihopatija).

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 20/01/2019 : 21:25:01  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI

100% se slažen da lik ne radi po planu, da nema neku agendu ni sadističke motive, ali neznan baš da možemo pričat o empatiji kad onako ladno usmrti desetak ljudi. OK, empatiju je definitvno pokaza, i ona ga je u stvari i gurnila u masakr, ali ta empatija kod njega ima neki čudni prekidač.



Istina, i slažem se. O ovakvim stvarima se još uvik raspravlja i u kliničkim krugovima.

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 21:36:28  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by vice

quote:
Originally posted by NESVRSTANI

100% se slažen da lik ne radi po planu, da nema neku agendu ni sadističke motive, ali neznan baš da možemo pričat o empatiji kad onako ladno usmrti desetak ljudi. OK, empatiju je definitvno pokaza, i ona ga je u stvari i gurnila u masakr, ali ta empatija kod njega ima neki čudni prekidač.



Istina, i slažem se. O ovakvim stvarima se još uvik raspravlja i u kliničkim krugovima.


Jel ti poznato ovo?

A choice is made of free will
Just like the choice to kill
Decisions to lose control
My self-destructive rationale
A choice is made, made of free will
Just like the choice, the choice to kill
In the speed of a moment
Life stands still now you're standing in my killing field

Ona livada isprid kuće je "killing field" našega junaka.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!

Edited by - NESVRSTANI on 20/01/2019 21:43:08
Go to Top of Page

vice
stripovi.com suradnik

7251 Posts

Member since 29/06/2005

Posted - 20/01/2019 : 21:39:19  Show Profile Show Extended Profile  Send vice a Private Message  Reply with Quote
Ouhh yeah, sad san je upalija nakon dugo vrimena. Koja rasturačina!

And like that... he's gone.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 22:40:03  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by NESVRSTANI
... Samo mi je bezveze da dovodiš u vezu odgoj i činjenicu da se nekome sviđaju ovakvi stripovi ili ljude nazivaš psihički nestabilnima jer in je Lovina dobra.
Meni je ružnije i nepristojnije nekome reć da je neodgojen nego 5 puta napisat "pička".
Nemoj me krivo shvatit, mene osobno ništa od toga ne dira niti ti i najmanje zamjeran, ali je bezveze.



Mislim da je ovdje neki nesporazum.

Nisam dovodio u vezu odgoj i činjenicu da se nekome sviđaju ovakvi stripovi.

I dalje nemam dobro mišljenje o Lovini u smislu svrhe stripa. Na stranu što mi je scenarij tanak, a sadržaj odvratan (da se ne ponavljam sve sam već tamo napisao) zbog čega sam vrlo impulzivno reagirao i sasvim nepotrebno uvrijedio one kojima se strip sviđa (u smislu ako bi ga čitali i više puta) na što je opravdano reagirao forumaš DžekDenijels pa sam se zbog toga i ispričao njemu i ostalima kojima se strip sviđa.

Što se tiče odgoja jedino sam ovo napisao (u topicu o Villonu):
quote:
Originally posted by Peyo
A možda je moja odbojnost prema glavnom liku samo posljedica mog krivog odgoja i moje naivnosti (koju su mi rekli da posjedujem u procjenjivanju ljudi).



Spomenuo sam i još:
quote:
Originally posted by Peyo
Nisam za zabrane, ali ne znam koliko je ovo lektira za mlađe uzraste jer su takvi stripovi dostupni i najmlađima.



Dakle, ne pozivam na zabrane, niti mislim da će djeca biti monstrumi ako čitaju takve stripove, ali i dalje mislim da to nije literatura za najmlađe (ovo sam spomenuo zbog dostupnosti tih knjiga u knjižnicama), odnosno mislim da bi s njima trebalo barem porazgovarati o sadržaju pročitanog, ako su čitali ove stripove.

Edited by - Peyo on 20/01/2019 22:41:36
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 23:03:49  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
Ma Peyo nemaš se potribu opravdavat, meni ja jasno da si se vjerovatno samo nespretno izrazija. Ali tvoja samoironija sa krivin odgojen sugerira upravo ono šta san napisa.
Ne djeluješ mi krivo odgojen, dapače, a ne djeluješ ni naivno.
Jedino di si naivan je ovaj dio o dici.
Prvo i osnovno, dica ne idu knjižnice.
Šansa da će Villon ili Lovina doć u ruke nekon ditetu se može mirit u promilima.
Puno gadnije stvari su dici dostupne na mobitelu ili kompjuteru.
Dica od 10-12 godina igraju GTA u kojen se sačmaricama raznosi ljude ili mlati kurve, tako da ne virujen da su Villon ili Lovina neka ozbiljna prijetnja za našu nejač.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

lwood
Advanced Member



Colombia
46464 Posts

Member since 09/12/2005

Posted - 20/01/2019 : 23:05:55  Show Profile Show Extended Profile  Send lwood a Private Message  Reply with Quote
Pa mi smo ka dica se npr igrali rata i ubijanja,divljali uokolo ,radili kojekakve pizdarije itd. Pa danas niko nije baš pretjerano lud ili ubilački raspoložen. A teško da će današnja dica koja su u virtualnom svitu podivljat zbog lovine ili vilona.

Dajte nam Banija Libre;može i mekokoricen (ali s osvrtom na forumaše obavezno)!
Go to Top of Page

boddhisatva
Senior Member



Croatia
1315 Posts

Member since 08/01/2013

Posted - 20/01/2019 : 23:09:27  Show Profile Show Extended Profile  Send boddhisatva a Private Message  Reply with Quote
znate kaj ...

kad vidim intenzitete nekih rasprava poput ove a o nekom stripu i da to odvede i toliko daleko znam da je to baš onaj šlag a strip će biti prava poslastica ;o))

nekog će to oduševiti, neko to nikako neće prihvatiti, svi stalno u obrani svojih stavova ... zapravo: nije li baš u tome sva čar ;o)))))

Pike Bishop: Let's go!
Lyle Gorch: Why not?
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 23:10:33  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Nesvrstani, dobro si me nasmijao, a opet vjerojatno si u pravu, barem 99,999% (100% - 1 promil ako nisam zaboravio računati) .

Edited by - Peyo on 20/01/2019 23:11:02
Go to Top of Page

NESVRSTANI
Advanced Member



Croatia
10089 Posts

Member since 08/02/2006

Posted - 20/01/2019 : 23:24:18  Show Profile Show Extended Profile  Send NESVRSTANI a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

znate kaj ...

kad vidim intenzitete nekih rasprava poput ove a o nekom stripu i da to odvede i toliko daleko znam da je to baš onaj šlag a strip će biti prava poslastica ;o))

nekog će to oduševiti, neko to nikako neće prihvatiti, svi stalno u obrani svojih stavova ... zapravo: nije li baš u tome sva čar ;o)))))



To i je bit i vridnost foruma. Kome ne paše nek piše blog.
Da bi rasprava vridila i imala smisla mora se pojavit neki provokator.
Topic Ken Parker je najbolji primjer. Mrtvilo, dođe stinki, nabije se 20 strana od kojih baren 3 o stripu, počela škola, ode stinki, mrtvilo.
Ili recimo ona nesritna Šuma djevica. Imaš pet "juhu","mega","grande artista" upisa, ja ga popljujen, eto 4 strane, i vidi vraga, ljudi čitaju. Makar da vide šta ona budala sere.
Ovde je ulogu prokletog provokatora preuzea Peyo.

Doli sve stranke!!!
Živili naši dušmani!!!
Go to Top of Page

Vid
Senior Member

Slovenia
1248 Posts

Member since 07/10/2004

Posted - 20/01/2019 : 23:29:36  Show Profile Show Extended Profile  Send Vid a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Nesvrstani, dobro si me nasmijao, a opet vjerojatno si u pravu, barem 99,999% (100% - 1 promil ako nisam zaboravio računati) .



Pa, izgleda da jesi 1 promil = 0,1 %, pa onda dođemo na samo 99,9 %. A to ipak više nije toliko puno
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 23:34:07  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Ma mislim da ću ipak nabaviti tog prokletog Fibrinog Villona .

Ali prvo moram pročitati knjigu o njemu pod uvjetom da prevodilac nije Vojmil Rabadan jer onda meni treba dodatni prijevod.
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 20/01/2019 : 23:38:28  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Vid

quote:
Originally posted by Peyo

Nesvrstani, dobro si me nasmijao, a opet vjerojatno si u pravu, barem 99,999% (100% - 1 promil ako nisam zaboravio računati) .



Pa, izgleda da jesi 1 promil = 0,1 %, pa onda dođemo na samo 99,9 %. A to ipak više nije toliko puno





Vid, sjedi odličan, samo sam provjeravao da li pažljivo čitaš .
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/01/2019 : 07:55:50  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Ma mislim da ću ipak nabaviti tog prokletog Fibrinog Villona .

Ali prvo moram pročitati knjigu o njemu pod uvjetom da prevodilac nije Vojmil Rabadan jer onda meni treba dodatni prijevod.



Rabadan je preveo Villonova djela. Jedinu knjigu o Villonu izdanu u Hrvatskoj preveo je Slavko Grbešić, tako da nemas straha.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2019 : 07:59:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Shaner

quote:
Originally posted by Peyo

Ma mislim da ću ipak nabaviti tog prokletog Fibrinog Villona .

Ali prvo moram pročitati knjigu o njemu pod uvjetom da prevodilac nije Vojmil Rabadan jer onda meni treba dodatni prijevod.



Rabadan je preveo Villonova djela. Jedinu knjigu o Villonu izdanu u Hrvatskoj preveo je Slavko Grbešić, tako da nemas straha.





Da li si je čitao?

Ako jesi, molim te napiši par riječi usporedbe sa stripom ako to ima smisla.
Go to Top of Page

Shaner
Advanced Member

Croatia
6856 Posts

Member since 24/09/2012

Posted - 21/01/2019 : 12:27:11  Show Profile Show Extended Profile  Send Shaner a Private Message  Reply with Quote
Citao sam ju i svidjela mi se. Ne bih mozda rekao da prikazuje Villona u boljem svjetlu, ali mnoge stvari su drugacije prikazane. Koja je prica vjernija stvarnim događajima tesko je reci, s obzirom da se o njemu zapravo malo toga zna.


http://onlineimpressions.blogspot.com/
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2019 : 13:06:19  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Thnx, zanimljivo da i pored malo informacija izgleda da su neupitne one o njegovim lošim osobinama.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/01/2019 : 13:14:29  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
peyo trazi klicu dobra u coveku
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2019 : 13:50:32  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by kasper

peyo trazi klicu dobra u coveku


Još uvijek ne gubim nadu da ću je kod tebe pronaći .

Edited by - Peyo on 21/01/2019 13:50:48
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/01/2019 : 14:01:46  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
pa kako? obozavam plast i ocnjake
Go to Top of Page

Peyo
Advanced Member



Croatia
10019 Posts

Member since 28/10/2005

Posted - 21/01/2019 : 14:05:51  Show Profile Show Extended Profile  Send Peyo a Private Message  Reply with Quote
Dobar ukus, ne znači i dobru dušu.

Vidi Villona, dobar pjesnik, a govno od čovjeka.
Go to Top of Page

kasper
Advanced Member

10812 Posts

Member since 04/11/2001

Posted - 21/01/2019 : 14:09:34  Show Profile Show Extended Profile  Send kasper a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Peyo

Dobar ukus, ne znači i dobru dušu.

Vidi Villona, dobar odlican pjesnik, a govno od čovjeka.


Go to Top of Page

Kerempir
Senior Member

1581 Posts

Member since 09/10/2018

Posted - 21/01/2019 : 19:11:24  Show Profile Show Extended Profile  Send Kerempir a Private Message  Reply with Quote
quote:
Originally posted by boddhisatva

znate kaj ...

kad vidim intenzitete nekih rasprava poput ove a o nekom stripu i da to odvede i toliko daleko znam da je to baš onaj šlag a strip će biti prava poslastica ;o))

nekog će to oduševiti, neko to nikako neće prihvatiti, svi stalno u obrani svojih stavova ... zapravo: nije li baš u tome sva čar ;o)))))



Kako vidim po ovom komentaru, možda se po ovoj raspravi čini da je strip kontroverzan, ali meni nije ni to, sam lik je skroz dosadan šupak. A nije da bježim od kontroverznih tema u stripovima, pa i po prvim komentarima gdje se jasno moglo razaznati da očekujemo nasilje i slično, mislio sam da je strip zanimljiv. Da je pretočen u film, vjerujem da bih zaspao na pol radnje, nema se tu što razmišljati. Ako ništa barem mi je skrenuta pažnja na Lovinu.
Go to Top of Page
Page: of 6 Previous Topic Topic Next Topic  
Previous Page | Next Page
 New Topic New Poll New Poll
 Reply to Topic
Jump To:
forum.stripovi.com © 2000-2002 Snitz Communications Go To Top Of Page
This page was generated in 0.19 seconds. Snitz Forums 2000